Het naar vertrek van den Paus Castel Gandolfo. VRIJDAG 22 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 9012 S)e CekUelie (Bonton! 835. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN liriir''1 Dll nummer beslaat uil vier bladen. V Over een anti-Roomsche actie en Iets anders Een katholiek inzender in het „Handels blad" constateert, dat de gebeurtenissen rondom Oss tot een anti-roomsche actie worden verwerkt. Inz. noemt het een feit, dat sommige niet-katholieke bladen zich juist op deze zaken hebben geworpen, om daar mede antipathie te wekken tegen de R.-K. Kerk. De Brabander schrijft inz. is zeer verdraagzaam van aard en in godsdienstzaken zeer ruim van opvat ting. Nergens worden andersdenken den gemakkelijker in het gemeen schapsleven opgenomen dan in Bra bant. Men ziet '3an ook vaak niet-ka tholieke ambtenaren en officieren blij vend in het Zuiden hun woonplaats houden, wanneer zij eenmaal gepen - sionneerd zijn. Het wil inz. voorkomen, dat die goede verhouding nu tusschen katholieken en niet-katholieken, welke toch een zeer waardevol bezit is, door de wrijving van de laatste weken in het gedrang dreigt te komen. Het is nu toch reeds zoo ver, dat sommige niet-katholieke bladen al maar speuren of zij niet den een of anderen katholiek in opspraak kunnen brengen. Wij hebben in dezen tijd vóór alles behoefte aan een eensgezinde volksge meenschap en allerminst aan verdeeld heid, getwist, haat en nijd. Daardoor kan ons volk in zijn geheel slechts worden geschaad. De tijd kan aanbreken, wie weet hoe spoedig reeds, dat katholiek en protes tant elkaar noodig hebben, om te strij den tegen den gevaarlijksten gemeen- schappelijken vijand van onze eeuwen oude volksrechten. Laten wij ons daar op voorbereiden door ons te oefenen in onderlinge liefde, achting en waardee ring. Tot zoover de inzender in het „Handels blad". Wij zijn het in veel met hem eens. „Onderlinge liefde, achting en waardee ring" moeten wij, Katholieken, hebben voor iedereen. Ook de meest principieele tegenstander, iedere medemensch maakt aanspraak op onze liefde en ook op onze achting en waardeering voor zijn overtui ging, inzooverre daarin objectief iets goeds door ons kan worden erkend en i n- zooverre een goede bedoeling kan wor den aanvaard. Maar: die „onderlinge liefde, achting en waardeering" kunnen in de practijk van het leven moeielijk voeren tot samenwer king, als onderlinge verschillen een diepe* en breede klove vormen. Ook al zouden wij b.v. overtuigd zijn, dat een communist te goeder trouw is en het goed bedoelt ook dan nog is er op bijna geen enkel punt van belang vrucht bare samenwerking mogelijk. De klove is tè diep, en tè breed. Tusschen onze Protestantsche landgenoo- ten en ons is zulk een samenwerking, geba seerd op „onderlinge liefde, achting en waardeering" wèl op zéér vele punten mo gelijk. En wij koesteren het woord „koeste ren" gebruiken wij hier! de hoop, dat zulk een samenwerking ook mogelijk zal zijn tusschen Protestanten, Katholieken e n Sociaal-Democraten zij 't, uit den aard der zaak, in mindere mate, op minder effec tieve wijze, dan de hiervoor genoemde sa menwerking. De p r a c t ij k heeft bewezen én bewijst, dat het kan! Helaas, is onze hoop door het Paasch- congres der S.D.A.P. niet verlevendigd! Terwijl b.v. in Engeland geen socialist bet in z'n hoofd haalt om over den monar chalen regeeringsvorm te gaan discus sieeren, iedere socialist dezen regeerings vorm als vanzelfsprekend aanvaardt, is men op het Paaschcongres der S.D.A.P. over dit onderwerp gaan praten en gaan bepleiten den republikeinschen regeerings vorm en dat in dezen tijd. In dezen tijd, nu voor de democratie gevaren dreigen, ontzaggelijk veel grooter, dan de gevaren, die in den monarchalen regeeringsvorm be staan of.mogelijk en denkbaar zijn. In dezen tijd op deze wijze de ver schillen te verdiepen en te verbreeden is eenvoudig: onverantwoordelijk. Wij herhalen, met volle overtuiging: al dus is de S.D.A.P. propagandiste voor de N.S.B.! V Ter nagedachtenis van pater Hendrichs Wij willen Katholiek Leiden en ook velen uit de omgeving in overweging geven: een daad van piëteit te stellen ter eere van de nagedachtenis van pater Hen drichs, S. J. Dinsdag a.s. wordt te Leiden in de Stads gehoorzaal opgevoerd het laatste levens werk van den grooten apologeet pater Hendrichs z.g. het laatste levenswerk: het tooneelspel: Die altijd blijft. Als pater Hendrichs nog in leven zou zijn geweest, en de opvoering van z ij n tooneelstuk, waaraan hij zooveel tijd en zorg en zooveel liefde had gewijd, onge twijfeld zou hebben bijgewoond dan zou de Stadsgehoorzaal uitstekend bezet zijn geweest. Nu moet zij dat ook zijn. Nu vooral: als een daad van piëteit, om te eeren de na gedachtenis van dien priester, die ook in Leiden zooveel heeft gewerkt aan het zie- len-heil! Duizenden, die elders het stuk hebben gezien, zijn er vol lof over. Vol lof over den inhoud vol lof over het spel van het goed-bekende tooneelge- schap, dat het stuk opvoert. Dit is al reden genoeg, om het stuk te gaan bijwonen ook al bestond de hier boven genoemde reden voor ons niet. De apologetische ijver van pater Hen drichs, zijn zuivere en diepe kijk op men- schen en verhoudingen komt in zijn too neelstuk tot levendige en aantrekkelijke en boeiende uitdrukking. Zóó zullen we in dit stuk ook als 't ware pater Hen drichs z.g. zelf zien en hooren.... ONAFHANKELIJK VAN HITLER'S BEZOEK De H. Vader zou zeker niet weigeren Hitler in audiëntie te ontvangen KARD. FAULHABER'S BEZOEK „AD LIMINA" De Romeinsche correspondent van de „Tijd" seint ons d.d. 20 April: Wij dementeeren reeds het bericht, dat de H. Vader voornemens zou zijn, op 30 April naar Castel Gandolfo te vertrekken. Aanvankelijk was het voornemen van den H Vader, zooals wij reeds eenigen tijd ge leden berichtte, aanstonds na Paschen naar Zijn zomerverblijf te vertrekken. Het weer i3 echter zeer guur. Het zal dan ook van de weersomstandigheden afhangen, wan neer de H. Vader vertrekt. Het kan zijn, dat dit zeer binnenkort is. In geen geval houdt de datum van vertrek echter verband met de komst van Hitier naar Rome. Berichten, die hieromtrent gepubliceerd zijn, berusten geheel op fantasie. Er bestaat immers voor den H. Vader geen enkele reden om voor Hitler Rome te verlaten. Men heeft gezegd, dat de H. Vader zulks zou doen om te voorkomen, dat Hitier den H. Vader een bezoek brengt. Onze zeer gezaghebbende zegsman zeide echter, dat, indien Hitier een verzoek tot den H. Va- PE WERELD 1N VOGELVLUCHT HANKAU: Volgens de berichten uit het Verre Oosten hebben de Japanners, wien het den laatsten tijd in China niet naar den vleeze gaat in hun strijd met de Chi- neezen van Tsjang Kai Sjek, hun kracn- ten geconcentreerd en is er een nieuwe veldslag gaan bij Taiertsjwang. Eenige weken geleden is daar de victorie der Chi- neezen begonnen en het is te vreezen, dat daar nu ook het einde van hun victorie periode ligt. Weliswaar hebben wij nog geen berichten over den uitslag van den strijd, maar wij gelooven, dat hét keeren van den krijgskans in het voordeel der Chineezen slechts een onverwacht vleug je is geweest tengevolge van een onvoor zichtigheid der Japansche legerleiding, die eigen krachten al te veel heeft onderschat. Wanneer nu de Japanners alles op alles zetten en de tanden op elkaar klemmen, is er o.i. geen twijfel aan den uitslag van den strijd. BURGOS: Hetzelfde geldt voor den strijd in Spanje. De linksclien mogen nog zoo'n verbeten tegenstand bieden en erin slagen, de opmarsch van Franco's ge oefend en getraind en van beter materieel voorzien leger te vertragen, de einduit slag wordt toch door een onbevooroor deeld toeschouwer niet in twijfel getrok ken. Den laatsten tijd verloopt de op marsch in Catalonië weer uiterst lang zaam. ANKARA: In Anatolië blijkt de aard beving inderdaad een groote ramp ge weest te zjjn. Aanvankelijk werden „slechts" 200 slachtoffers gemeld, doch dat getal moet minstens vervierdubbeld wor den. Verscheidene dorpen zijn verwoest, door later gevolgde aardschokken. Geluk kig hebben deze latere aardschokken wel materieele schade aangericht, doch wei nig menschenlevens gekost, omdat de be angstigde bevolking in het open veld was gaan bivakkeeren. der richtte om door Hem te worden ont vangen, de H. Vader dit zeer zeker niet zou afwijzen. Het vertrek naar Castel Gandolfo zou integendeel het bezoek van Hitier zeer vergemakkelijken, daar het ceremonieel op Castel Gandolfo veel eenvoudiger is. Er bestaat echter geen verband tusschen doen vertrekdatum naar Castel Gandolfo en het bezoek van Hitier aan Rome, noch in den zin, dat de H. Vader Hitler's be zoek zou ontwijken, noch in den zin, dat de H. Vader een bespreking met Hitier zoekt. Niettemin zou een bezoek van Hit- Ier aan den H. Vader zeer verhelderend kunnen zijn voor den huidgen godsdien- stigen toestand in Duitschland. Zooals men weet bevindt Kardinaal Faulhaber zich op het oogenblik te Rome. Wij maakten reeds melding van het bericht, dat de Kardinaal door den H. Vader in audiëntie is ontvangen. Het bezoek van Kardinaal Faulhaber aan Rome draagt geen bijzonder karak ter. Het is, zooals wij reeds meldden, een gewoon bezoek „ad limina", dat reeds in Februari zou gebracht worden. Van een zekere betrekking, die zou be staan tusschen het bezoek van Kardinaal Faulhaber aan Rome en besprekingen, die onlangs te Berlijn met verschillende auto riteiten zouden gehouden zijn, is in Ro meinsche, welingelichte kringen niets be kend. Tevens maant men tot de grootste voorzichtigheid omtrent eenige bericht geving over een te verwachten nieuwe godsdienstvervolging. Te Deum ging niet door. Karakteristiek voor den huidigen toe stand is het volgende: Op den avond van Paschen zou in de Anima alhier een Te Deum gezongen wor den in verband met den Anschluss. Mgr. Hudal had de Duitsche geestelijken hier voor uitgenoodigd met een schrijven, waarin de stemming te Gaeta ter sprake komt, die naar gemeld is, wel de slecht ste uitslag is geweest van de geheele stem ming. Men heeft dit in Duitschland gewe ten aan agitatie, door emigranten gevoerd. Mgr. Hudal meende nu, dat de voorgeno men plechtigheid gelegenheid bood om den slechten indruk weg te nemen. Het schrijven vond weinig instemming bij de Duitsche geestelijken. Men vond het niet noodig zich te verontschuldigen voor een daad, .die men gesteld had volgens den wensch van Hitier, n.l. om volgens het ge weten een uitspraak te doen. De plechtig heid met Te Deum is naar wij vernamen niet doorgegaan op een wenk van hooger- hand. LEIDEN. J. BAAK Jzn. t VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een nieuwe aanval der Japanners bij Taiertsjwang. (3de blad). Gisterenmorgen werd een Haagsche taxichauffeur, die een voor hem onbe kende heer in zijn wagen rond reed; (hij was o.m. reeds naar Leiden ge weest) op den Middenweg te Leid- schendam plotseling door dezen in de rug vastgegrepen. De onbekende gaf voor geld noodig te hebben, hetgeen hij van den chauffeur eischte. Blijk baar uit vrees en door de onverhoed- sche aanval gaf deze zijn portemon- naie, waaruit 8.in den zak van den onbekende verdwenen, die daarna de vlucht nam den polder in. De politie, die spoedig was gewaar schuwd, stelde direct een onderzoek in, doch het gelukte niet den dader te pakken; alleen werd de portemonnaie met nog eenig geld er in teruggevon den. Nader vernemen wij, dat de dader, zekere C. G. K. uit Den Haag, des avonds door de politie is gearresteerd in de woning van zijn a.s. schoon ouders de familie S. in de Veenestraat te Leidschendam. Hij bleek 23 jaar oud te zijn en van beroep chauffeur-mont. Door den burgemeester werd een voor- loopig verhoor afgenomen, waarbij K. heeft bekend den overval gepleegd te hebben. K. is overgebracht naar de marechaussee-kazerne te Wassenaar en zal heden voor den Officier van Justitie te Den Haag geleid worden. Omtrent deze roofoverval kunnen wjj nog het volgende mededeelen: De Haagsche chauffeur P. Vereecken uit de Cornelis Jolstraat had van K. opdracht gekregen naar Leiden te gaan, waar zijn meisje in een der ziekenhpizen zou zijn opgenomen. Verschillende zieken huizen werden bezocht, doch volgens K. was het meisje daar niet aanwezig. Daar op werd naar Leidschendam gereden, waar de schoonouders van het meisje woonden. Op den Middenweg, waar K. zeide fa milie te hebben, liet hij den chauffeur plotseling stoppen. Plotseling overvallen Ik zette het contact af, en op dat oogen blik, terwijl ik er niet in het minst op ver dacht was, greep de kerel me plotseling van achteren beet, waarbij hij zijn armen om me heen sloeg, zoodat ik me niet meer bewegen kon, daar hij met zijn volle ge wicht op mijn hoofd hing. Ik kon niets uitrichten en was volkomen machteloos. Ik kon geen adem meer krijgen, daar de man me met mijn voorhoofd in de kussens van de voorbank drukte. Bovendien liep het bloed uit mijn neus en drukte de vent mijn neus en mond nog dicht. Was hij waanzinnig? Op dat oogenblik begreep ik nog niet dat het om mijn geld te doen was. Ik ver keerde in de veronderstelling dat de man door de spanning waanzinnig was gewor den en in een vlaag van verstandsverbijs tering handelde. Ik kon haast geen geluid meer uitbren gen, maar met horten en stooten vroeg ik: Jö, heb je geld noodig? Ja, schreeuwde de aanvaller, ik heb acht gulden noodig om een verpleegster te oetalen. Ik haalde toen mijn portemon naie uit de rechterbuitenzak van mijn jas. Er zat een bedrag van ongeveer 22 gulden in, maar geld liet me op dat oogen blik onverschillig, zoo vertelde Vereecken aan een verslaggever van de Avondpost. Als de man me maar los liet, en dat deed hij inderdaad, toen hij de portemonnaie in handen had. Onmiddellijk sprong hij uit den wagen, maar toen bleef hij weer De „Osservatore" spreekt de bewering tegen, alsof de Oostenrijksche Katholieken zich voor het nationaal-socialisrae zouden hebben uitgesproken. (3de blad). Binnenland Te Steenwijk heeft een ernstige brand gewoed, waarbij verschillende perceelen geheel of gedeeltelijk in de asch zijn ge legd. (4de blad). Lelden Overleden zijn de heer W. F. Verhey van Wijk, directeur van v. Wijk's Textiel fabrieken en de heer J. Baak Jzn., oud inspecteur bij het L. O. in de inspectie Leiden. (1ste blad). Twee personen gearresteerd, verdacht van brandstichting in de parapluiefabriek „Pluvius", in 1934 gepleegd. (1ste blad). Omgeving Een Hagenaar beroofde te Leidschendam een taxi-chauffeur van zijn geld; de roover werd reeds ingerekend. (1ste blad). Te Noordwijk werden gisteren de bloe- menfeesten geopend. (3de blad). staan. Ik was in zoo verre hersteld, dat ik eveneens uit den auto kon komen, waarop ik met een plotselingen greep m'n porte monnaie van den vent afpakte, waaruit deze echter inmiddels kans had gezien, ze ven gulden te nemen. Tegelijk had ik daar een enveloppe in handen. Nou heb je mijn naam ook, riep de roover nog en sprong over een slootje het land in, waar ik hem in den polder zag verdwijnen. Blauwe tram moest stoppen. Ik ging direct naar een houthandelaar, die ongeveer 50 meter verder woonde en reed met dezen naar de politie, waar drie veldwachters met me mee gingen op zoek naar den vluchteling. We reden toen zoo snel mogelijk de Blauw tram achterna, die we lieten stoppen, waarna alle passagiers nauwkeurig verden bekeken, daar de po litie vermoedde, dat de dader op deze wijze naar de residentie trachtte te ontkomen. Dit onderzoek was echter tevergeefsch. We reden nog wat rond, maar nergens was de man te zien. Inmiddels had ik de envelop pe, die ik van den vent had afgenomen en waarop de naam J. C. E. Kanters voor kwam, aan de politie geven. Weliswaar had de man toen hij vluchtte gezegd: mijn naam heb je daar ook, maar eerst geloofde ik daar niet veel van. Toen we echter later weer op den Middenweg kwamen en daar op de boerderij, waar de man had voorgegeven, dat zijn schoon ouders woonden, eens informeerden, was er een meisje, dat vertelde, dat de man, dien zij daar kort tevoren had gezien, de verloofde was van een meisje uit Leid schendam. We trokken toen naar de fami lie S. in de Veenestraat, waar de politie huiszoeking verrichtte, echter zonder re sultaat. Tot zoover had Vereecken het onderzoek meegemaakt, waarna hij eindelijk naar huis was gegaan om eenige uren te rusten, nadt hij zijn garage van het gebeurde in kennis had gesteld. In den loop van den avond heeft de burgemeester van Leidschendam, die het onderzoek in deze zaak leidde, daarop door de politie-radio een verzoek tot opsporing en aanhouding van Kanters laten omroe pen, waarbij een vrij nauwkeurig signale ment van den dader werd verstrekt. De vogel geknipt Later op den avond begaven de veld wachters zich daarop weer naar de wo ning van S., om nogmaals een onderzoek in te stellen. Toen hun daar de toegang geweigerd werd, bestond er wel geen twijfel meer dat de vogel gevangen zat. Aan ontkomen viel niet meer te denken, want het huis werd nauwlettend gadege slagen tot de burgemeester kwam en men kon binnendringen. Inderdaad werd K. daar toen gearresteerd. Het bleek dat hij reeds van 's middags 12 uur af zich daar had verborgen gehouden, nadat hij tevoren direct na den roofoverval, op een geleende f'ets naar den Haag was gereden, waar hij eenige kleine schulden in verschillende kof- fietentjes had betaald alsmede een schuld van vijf gulden. Toen hij dan ook aangehouden werd had hij geen cent meer over van het geroofde geld. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal worden vervolgd terzake van be- roovir.g met geweldpleging, alsmede we gens hutsvredebreuk bij de alleenwonende dame op het Stuyvesantplein. Ook voor den schoonvader zal deze zaak onaangena me gevolgen hebben, daar hij vervolgd zal worden wegens het verbergen van iemand, die door de politie wordt gezocht. ROOFOVERVAL TE LEIDSCHENDAM DE ROOVER IS REEDS GEARRESTEERD

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1