OMGEVING De Zilk van water leiding voorzien l! BIOSCOPEN TE LEIDEN DE LAATSTE LES VAN LANGELOT HNSDAG 12 APRIL 1938 of I.FWSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 KATWIJK AAN DEN RIJN Vereenigingsnieuws. Het bestuur van de R.-K. Vereeniging „St. Joannes de Doo- per" is den laatsten tijd al bijzonder actief geweest. Tot hedei. had de vereeniging geen geest. adv. Thans is zulks wel het geval. Pastoor C. J. Hesp heeft deze functie wel willend aanvaard. Ook in de regeling van contributie en uitkeering bij ziekte is ver andering gebracht. Leden boven 25 jaar kunnen zich in verschillende klassen laten inschrijven, b.v. laten inschrijven met een contributie van 10 cent per week met een uitkeering van 6.per week, of 15 ct. met een uitkeering van 9.— per week. Om de toetreding van jongere leden te bevorderen is ook hier een afzonderlijke klasse voor gemaakt. Jongere leden, van 15 tot 25 jaar kunnen zich laten inschrijven met een contributie van 3 ct. per week met uitkeering van 3.per week. Het bestuur verwacht dat van deze nieu we regeling velen een dankbaar gebruik zullen maken. Vooral kleine zelfstandigen die niet in aanmerking kunnen komen voor uitkeering wegens de Ziektewet, vinden in deze vereeniging wat ze noodig hebben en misschien reeds lang zochten. Kath. Katwijk. Gisteravond hield „Ka tholiek Katwijk" haar jaarvergadering in het Parochiehuis. De voorzitter, pastoor Hesp, opende de vergadering met een har telijk woord van welkom. Wegens de va cante functie van secretaris las de voorzit ter de notulen. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer Rietveld, sloot met een batig saldo van 37.21, plus een spaarbankboekje met een tegoed van 75. De heeren W. Caspers en G. Ouwer- ling brachten als controlecommissie rap port uit wat aanleiding was om den pen ningmeester décharge te verleenen. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd de heer Nic. J. Winters met bijna alg. st. herkozen, terwijl in de vacature J. v. d. Nouwenland werd gekozen de heer Jac. Meijer. Een der voornaamste punten was dan de bespreking over een te "houden Bloembollenveiling ten bate der kerk. Het bestuur had al eenige maatregelen getrof fen waardoor als datum reeds genoemd kon worden Dinsdag 3 Mei. Na eenige be sprekingen werden de 3 commissieleden van vorig jaar, de heeren P.-H. Castenmil- lcr, Hub. v. Paridon en L. J. v. d. Va ik herbenoemd terwijl in de vacature wijlen den heer C. v. d. Lubbe werd benoemd de heer C. Braun. Deze kregen tot opdracht de parochianen spoedig Voor dit bekende deel te bezoeken. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid naar voren gebracht een nadere omschrijving te bewerkstelli gen van die vereenigingen, commissies, enz. die voor het lidmaatschap in aanmerking komen. Het bestuur deed de toezegging hieraan de volle aandacht te geven. Ook werd over deelname gesproken aan het werk van „Het R.-K. Comité actie voor God". Ook dit punt zal het bestuur be spreken en hierover in volgende vergade ring mededeeling doen. De pastoor-voor zitter dankte dan de vergadering voor de betoonde medewerking ten opzichte van de agenda-punten en voor de aangename dis cussies waaruit de goede wil bleek, en waaruit zoo goed was op te maken, dat K. K. aan het beoogde doel beantwoordt en voor de parochie van veel nut kim zijn. Dan sluiting met gebed. NOORDW1JK Drankwet B. en W. hebben aan den heer G. C. J. Rijnders, alhier, een verlof A verleend voor den verkoop van zwak-alco holische dranken in de benedenlocaliteit van het perceel Oude Zeeweg 16. Een ge lijk verlof A hebben zij verleend aan den heer P. F. Binken alhier, voor het. perceel Stationsplein 3. Bonwen. B. en W. hebben aan den heer B. van der Wiel, alhier, vergunning ver leend voor het bouwen van vier woonhui zen met schuurtjes aan de Bomstraat te Noordwijk aan Zee. Uitzending naar Bio-vacantieoord. Naar wij vernemen, hebben B. en W. ge bruik gemaakt van hun bevoegdheid tot aanwijzing van een tweetal kinderen in dezo gemeente voor uitzending naar het Bio-vacantie-oord „Russenduin" te Bergen aan Zee. OEGSTGEEST Volksbond. Onder voorzitterschap van den heer N. Kerckhoff hield de afd. Oegst- geest van den Ned. R.K. Volksbond een vergadering in „St. Willibrord". Met ge noegen constateerde de voorzitter de goede opkomst en verwelkomde den G. A., pas toor Looyaard, en het hoofdbestuurslid, den heer Angenent. De voorzitter deed daarna eenige mede- deelingen betreffende de encycliekmeeting, die dit jaar zal worden gehouden te Voor hout. Nu verkreeg de heer Angenent het woord, die een lezing hield met lichtbeel den over het „Zwarte Goud", daarbij op wekkende tot deelname aan de Brandstof fen-Spaarkas. Vervolgens werd een nieuw lid geïnstal leerd. Na een onbelangrijke rondvraag volgde sluiting. SASSENHEIM De zandzuiger uitgezogen. Met in gang van heden is het werk van de zand zuiger, welke nabij Klinkenberg ruim een jaar zijn plicht heeft gedaan beëindigd. De firma welke met het werk is belast de zui ger weer te demonteeren, is thans daarme de begonnen. Binnen afzienbaren tijd zul len er weer vele werkloozen komen, daar de weg zijn voltooiing nadert. LEIDSCHEN DAM K.J.M.V. Gisterenavond hield de K. J.M.V. „St. Albertus Magnus" in het RK, Vereenigingsgebouw aan de Damlaan haar laatste ontwikkelingsavond van het seizoen. Als spreker trad op de weled. heer M. P. A. Meissen, die op waardige en werkelijk schitterende wijze met zijn onderwerp „Onl- wrichting van het gezin" het seizoen van de K.J.M.V. besloten heeft. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer Wim Bontje, verkreeg de heer Meissen het woord. Na een korte in leiding, waarin spreker deed uitkomen, hoe het moderne heidendom zich eerst vergreep aan onze geheele Christelijke cultuur, doch zich thans ook wringt tusschen de gewijde muren van het gezin en hoe de geest van verwording overal doordringt en steeds meer veld wint, kwam soreker tot de ge varen, welke de ontwrichting van het ge zin brengen. Er zijn zeer vele gevaren, al dus spreker, doch ik wil er dezen avond slecht" enkelp hehandelen. Deze eeva^en zijn: de overdadige luxe en de hyper-be schaving; het onverantwoord zaken doen, de moderne vermaken en de moderne ont spanning, de arbeidstekorten en de ar- beidsexcessen. de moderne huwelijksopvat tingen en de vlinderpolitiek. Oo bevattelij ke en geestdriftige wijze werden deze ge varen door soreker nader uit^estiooeld en aangetoond, hoe deze onverbiddelijk leiden tot ontwrichting van het srezin. Met een aansporing om mede-opbouwers te zijn van het Christelijk gezin en om mede te werken de gevaren der gezinsontwrichting te bestrijden, besloot spreker zijn mooie rede. Mededeeling geschiedde om., dat Don derdag a.s. na de Aanbidding een bijeen komst wordt gehouden van de Jonge L.T.. waarop de heer G. Tit zal spreken over ,,Thomass1akkenmeel en haar bereiding", op welke b'ieenkomst ook alle L.B.'ers ver wacht worden. Jubileum. Zondag j.l. herdacht dr. J. M. v. d. Stam den dag. dat hij voor 12 K jaar zich hier ter plaatse als arts vestigde. Dezen dag is voor dr. v d. S'am niet onge merkt voorbijgegaan, daar hij zeer vele blijken van belangstelling, enz. mocht on dervinden. Diefstal. Door zekere Van O. uit Voor schoten zijn van een terrein aan het Molen pad, alhier 2500 steenen ontvreemd, welke afkomstig waren van de aldaar gesloopte woningen. De benadeelde R. te Leidschen- dam deed van een en ander aangifte bij de politie. Vestiging Verffabriek. Op een perceel grond, gelegen aan den Oostvlietweg, alhier zal worden gevestigd de cellulose Verf fabriek N.V. „Titani", thans gevestigd aan de Binkhorstlaan te Den Haag. VOORHOUT UITSLAG EINDEXAMENS 5-JARIG NIJVERHEIDSONDERWIJS. Van de leerlingen der Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Geslaagd voor de afdeeling timmeren: G. Ausems uit Culemborg, N. Bot uit Wer- vershoof, A. v. d. Linden uit Haarlem, F. Vuyssters uit Tilburg, J. Becker uit Haar lem, P. Douwes uit Breda, J. Richter uit Bussum, J. Bosdriesz uit Amsterdam, G. de Groot uit Bakkem, J. Schoffelmeyer uit Kloosterburen. Afdeeling machine-bankwerken: K. Bluys uit Noordwijk, H. Gort uit Rotter dam, P. Ruyter uit Zwaagdijk; J. Bosland uit Ter Aar, B. Peeters uit Voorschoten, K. Walraven uit Baarn, A. v. Dongen uit Rot terdam, N. Pot uit Medenblik. Afdeeling electrotechniek: H. Besselink uit Houten, B. Reerman uit Hengelo, G. Miedema uit Hilversum; A. Verbaak uit Bergen op Zoom, L. Lestrade uit Voor hout. Afdeeling bloemisten: W. v. d. Kraan uit Hillegersberg. Afdeeling bakken: A. Boogaarts uit Ro- zendaal, W. v. Heiningen uit Kerkdriel, J. Lammers uit Bek en Donk, M. Reyntjes uit Venlo, P. Verheugen uit Venray, J. Buts uit Amsterdam, T. Kenter uit Helmond, L. Schalk uit Breukelen, G. Wilbrink uit Maas tricht, J. Crone uit Hoorn, C. v. Laere uit Cuyk, J. Minnebo uit Heemskerk. K. Schamlé uit Schiedam. Afdeeling kleermaken: C. Dovens uit Lieshout, J. v. d. Pas uit Hoeven, A. v. Ha ren uit Rozendaal, J. Vester uit Schiedam B Kemphuis uit Ter Apel. Van het tweede naar het derde leerjaar gingen over 45 leerlingen. Van het eerste naar het tweede leerjaar gingen over 55 leerlingen. Het diploma voor het flamboomlassen werd uitgegeven aan 9 leerlingen. WARMOND Personalia. Onze vroegere plaatsge noot de heer J. J. Schoneveld, thans Ned Herv. predikant te Groningen, is te Lei den gepromoveerd tot dóeter in de Godge leerdheid. Zangvereenlging. De afdeeling van de R.-K. Muziek-, Zang- en Tooneelvereeni- ging „St. Matthias" gaat op Zondag 29 Mei a s. naar het groot nationaal concours te Rotterdam en zal daar deelnemen aan het concours, uitgeschreven door de R.-K. Mu- zickvereeniging „St. Michael" en zal daar uitkomen in de eerste afdeeling. Het geleek op een één-Aprilgrap, toen een maand geleden ons van of- cieele zijde werd medegedeeld dat op 1 April de watervoorziening in De Zilk een feit zou zijn, het zag er toen zeker niet naar uit, dat zoo spoedig werkelijkheid zou worden wat reeds zoo lang werd verwacht. Thans, nu de drinkwatervoorziening in De Zilk bijna geheel voltooid is, lijkt het ons niet ondienstig eens een terugblik te werpen op de totstand koming van dit werk, hetwelk als uit breiding van de bestaande waterlei ding der gemeente Voorhout, als een uitbreiding van groote beteekenis moet worden beschouwd. Reeds op 24 Maart 1930 richtten de ge meentebesturen van Noordwijkerhout en Voorhout zich in een gemeenschappelijk schrijven tot H.H. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland met het ver zoek om het Voorhoutsche waterleiding net te mogen uitbreiden onder de gemeen te Noordwijkerhout met eenige kilometers vanaf het pompstation langs de Juliana- straat en den Heereweg, in welk schrij ven tevens werd te kennen gegeven dat de buisleidingen van het Voorhoutsche waterleidingnet voldoende ruim waren ontworpen om te zijner tijd ook de buurt schap De Zilk van water te kunnen voor zien. Men zal de verbazing van het Voor houtsche Gemeentebestuur begrijpen toen het op 11 Januari 1937 van gedeputeerde staten van Zuidholland een schrijven ont ving. vergezeld van een ontwerp van de eventueel aan de provincie Noord-holland te verleenen vergunning tot waterleve ring in de buurtschap De Zilk, met het verzoek of de gemeente Voorhout moge lijk bezwaren had in te brengen tegen het bedoelde ontwerp. Door toevallige omstandigheden, mede in verband met de stichting van een ge meentelijk Woningbedrijf, werd ongeveer terzelfde tijd in het leven geroepen een „Commissie van Bijstand voor de Bedrij ven", die thans tot eerste taak kreeg op gelegd de studie voor de mogelijke uit breiding van het bestaande waterleiding net naar De Zilk. met de eventueele voor bereiding van voorstellen voor burge meester en wethouders en den raad. In zijn vergadering van 20 April 1937 besloot de raad der gemeente Voorhout, vry'wel geheel onverwacht, bereid te zijn het waterleidingnet op eigen risico uit te breiden in de richting De Zilk, via den Ruijgenhoek en de z.g. Kleine- of Binneri- zilk, derhalve zonder dat eenige vooraf gaande garantie of verplichting door de gemeente Noordwijkerhout behoefde te worden gegeven of opgenomen. In die zelfde vergadering besloot de gemeente raad in principe, een kapitaal van maxi maal 40.000.beschikbaar te stellen om de hiervoren bedoelde uitbreiding moge lijk te maken. De provincie Zuidholland, die blijkens het bovenstaande eerst plannen had om aan de provincie Noordholland vergun ning tot waterlevering in De Zilk te ver leenen, bleek nu in enkele maanden tijds geheel van inzicht en standpunt veran derd te zijn, en stelde de gemeente Voor hout zelfs in de gelegenheid om tegen een laag rentepercentage bij haar een leening aan te gaan. Op 29 Juni 1937 volgde toen van gede puteerde staten toezending van de con cept-vergunning aan de gemeente Voor hout tot waterlevering aan De Zilk, die op 28/29 Juli d.a.v. defenitief aan deze ge meente werd verleend. Eerst nu kon met de uitvoering der raadsbesluiten een aanvang worden ge maakt; de raad besloot vooreerst om deze uitbreiding in eigen beheer uit te voeren en de technische leiding van dit voor dit bedrijf zoo belangrijke werk op t.e dragen aan de zorgen van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage, die bestek en teekeningen, noodig voor de openbare aanbesteding, keurig verzorg den, zoodat op 4 November 1937 door de gemeente Voorhout de overeenkomst kon worden gesloten met de Firma P. J. IJs- selmuiden te Voorhout als laagste in- schrijfster, tot het leggen van circa 8 K.M. buisleiding van 160 tot 150 mM. doorsne de. Met de werkzaamheden kon eerst in de tweede week der maand December 1937 worden aangevangen. Gedeeltelijk Voor houtsche en Noord wij kerhoutsche werk loozen vonden hier geruimeren tijd em- plooy. Vanaf het eindpunt aan de Heerenweg, tot zooverre de leiding lag, tot de R.K. School langs de' Heerenweg, Delfweg en Zilkerbinnenweg is de persleiding 150 mM. wijd; de leiding langs de Beeklaan en de St. Jacobstraat is 100 mM. terwijl het overige deel der buisleiding 125 mM. wijd is. In dit buizennet werden niet min der dan 4 kunstwerken gelegd ten behoe ve van het passesren van waterloopen. De tarieven zijn dezelfde als die thans sedert eenige jaren alweer ook gelden voor de gemeente Voorhout en het gedeel te Noordwijkerhout hetwelk door Voor hout van water wordt voorzien. De tarie ven zijn gebasseerd op 't z.g. kamerstelsel, waarbij vooraf reeds zij opgemerkt, dat keuken steeds als kamer wordt aan gemerkt. Per jaar is verschuldigd voor: a. Een 1-kamerwoning 8.64; b. een 2-kamerwoning f 15.84; c. een 3-kamer- woning 23.16; d. en 4-kamerwoning 30.36; d. een 5-kamerwoning 37.68; e. een 6-kamerwoning 44.88. Voor aansluitingen rechtstreeks op de hoofdbuis van de waterleiding doch niet bestemd voor gewoon huishoudelijk ge bruik, noch middellijk, noch onmiddellijk daartoe 'dienende, kan water worden gele verd over den meter, tegen den prijs van 0.35 per M3, met dien verstande dat minstens 20 per jaar wordt berekend. Het lang verwachte oogenblik. Eindelijk was het lang verwachte oogen blik aangebroken dat de afsluiter, die tot dusverre het eindpunt van het geheele net vormde, zou moeten worden openge zet om de „Uitbreiding De Zilk" werke lijkheid te doen worden. Tot dit doel waren omstreeks het mid dernachtelijk uur ter plaatse aanwezig een vertegenwoordiger van het Waterbe drijf „Voorhout"; de opzichter van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, de heer D. J. Brinks, en de heer P. J. IJs- selmuiden die als aannemer het geheele werk had uitgevoerd. Vooraf waren alle brandkranen in het geheele net opengezet om de voortstuwende overtollige lucht in de buizen ruim sop te kunnen gevên. Dat juist het middernachtelijk uur voor dit doel werd gekozen was gelegen in het feit, dat gedurende het nachtelijke deel van een etmaal nu eenmaal het minste water aan het pompstation wordt onttrokken zoodat de buizenvulling van de uitbreiding niet merkbaar zou worden voor de aangeslo tenen in Voorhout en Noordwijkerhout. Zonder officieel of plechtig ceremonieel werd door de vertegenwoordiger van het bedrijf de eindafsluiter opengedraaid, waarna spoedig, om lekkages te voorko men zeer gematigd, water werd doorgela ten. Na circa 6 y2 uur was de grens der provincie Zuidholland nabij Tiltenberg (Graalhuis) bereikt, waarmede tevens een der uiterste uithoeken der provincie Zuid holland van waterleiding werd voorzien. Met deze voorziening zal wel bijna geen plaatsje in de provincie meer gevonden worden waar nog waterleiding ontbreekt, vandaar dat we deze uitbreiding ook ge rust een gedenkwaardig feit van histori sche beteekenis voor de Provincie, de ge meente Noordwijkerhout, de buurtschap De Zilk als wel voor het gemeentelijk Wa terbedrijf „Voorhout" durven noemen. Werd zooals we hierboven reeds zagen in 1930 het Waterbedrijf „Voorhout" ge sticht met de bedoeling om ook „De Zilk" eens van waterleiding te voorzien, zeker had men, zelfs momenteel één jaar gele den niet kunnen vermoeden dat die eer tijds gekoesterde wensch nu na een jaar werkelijkheid zou zijn geworden. En welk een voorrecht moet het niet zijn voor den edelachtbaren heer G. Bulten, die De Zilk zoo geheel anders heeft gekend als hoofd der lagere school, om thans getuige te kunnen zijn van de tot standkoming van deze uitbreiding, wat zal het hem vreug devol stemmen wanneer hij verneemt, dat naar alle waarschijnlijkheid „De Zilk", nog vóór hij zijn burgemeesterlijk ambt zal hebben neergelegd, kan worden aan gemerkt als een alleszins rendabele uit breiding, hetgeen juist dezer dagen een feit mag heeten. Immers van de 275 mo gelijk aansluitbare perceelen werden tot t Januari 1938 slechts 55 perceelen aange geven die voor directe aansluiting in aan merking wilden komen. Zoo stond het er aanvankelijk minder gunstig voor. Gesta dig, met taaie volharding bleef men vol houden en doorzetten, totdat thans voor plus minus 125 perceelen om aansluiting is verzocht, het aantal waarop bij het ont- werp-begrooting 1938 werd gerekend, en waarmede de onderwerpelijke uitbreiding ren nabel zal zijn. Het College van burgemeester en wet houders zoowel als de Commissie van Bij stand voor de Bedrijven, die voor deze aangelegenheden tallooze malen hebben moeten vergaderen en confereeren, menig maal zelfs voor dit doel naar De Zilk moesten, zij hebben bewijs gegeven van onvermoeid werken, in het primaire be lang van Da Zilksche Volksgezondheid in het secundaire belang van het Waterbe drijf „Voorhout" dat thans de mogelijk heid van zijn rendement meer nabij zal komen. Voor al deze zorgen ook in het be lang der eigene gemeente Voorhout zij dezen heeren allen lof toegezwaaid. Zeker zouden de hier genoemde colleges tot dit alles niet in staat zijn geweest, als zij niet een zoo deskundige voorlichting hadden ontvangen van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's-Gravenhage, dat in dit speciale geval vertegenwoor digd werd door de heeren Ir. Dr. J. Ca- rière, met ir. G. Jansonius, later opge volgd door ir. Fikken, met diens trouwe helper, de opzichter D. J. Brinks. Moge de „Uitbreiding De Zilk" rijke vruchten afwerpen voor de toekomst van het gemeentelijk waterbedrijf „Voorhout" als een alleszins waardige kroon op de onvermoeiden arbeid van den scheiden den burgemeester G. Bulten. (Vivat). THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: Verbannen (Zarah Leander). Lily Mathé met haar Hongaarsche Zigeu nerjongens. Dramatisch Hong. Zigei nermuziek '-Kleren avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. jn üonuerdag 2 uur. Toelaatbaar v. volwassenen Trianon: Spionnage in de Maginot-Linie (Vic tor Francen, Vera Korène). Mevrouw blijft ont bijten. (Barbara S'anwyck, Herbert Marchall). Dramatisch Komisch lederen avond 8 uur Zondag van 2—7 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Lido: San Francisco (tot en met Zondag avond) (Clark Ga ble, Jsanette Mac- donald, Spencer Tracy) De goede aarde (van Maandag tot Don derdag). (Paul Mu- m, Luise Rainer). Realistisch- dramatisch Dramatisch lederen avond 8 15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Rex: De trek naar het Westen (Cary Coo per, Jean Arthur). Vrouwtjes aan den lijn (Cary Grant, ^dward Everett Horton). Dramatisch Komisch lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée lederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: iroadway-Bill (War ier Baxter, Myrna Loy). Ontmaskerd (Tim Vic Coy). Komisch Wild-West 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 8—11 mr. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen 5. Gelukkig bereikten Langelot en Duimelot zonder on gelukken het huisje van grootmoeder. Het was nog een echte ouderwetsche boerenwoning, zooals je die in het hei deland nog wel vindt. Grootmoeder had het zeker erg druk, want ze stond niet aan de deur. 6. Er was iets bijzonders met de grootmoeder van Lange lot en Duimelot. Ze was namelijk altijd heel erg goed ge weest voor arme menschen en daarom had een bedelaar haar een tooverspreuk geleerd, waardoor al het huisraad vanzelf zijn werk deed, zonder dat zij er een hand naar hoefde uit te steken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9