RECHTZAKEN SPORT DINSDAG 12 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. R NAT. FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Prinses Juliana woont vergadering bij. H. K. H. Prinses Juliana heeft heden ochtend de vergadering van het dage- lijksch bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden bijgewoond. Prinses Juliana is eere-voorzitster van genoemd fonds. KINDERPOSTZEGGELS MET DE BEELTENIS VAN PRINSES BEATRIX? Een v-ïrzoek aan H. M. de Koningin. Naar wij vernemen heeft de commissie voor de kinderpostzegels tot H. H. de Ko ningin het verzoek gericht, om haar toe stemming te willen verleenen tot het uit geven van kinderpostzegels met de beelte nis van H. K. H. Prinses Beatrix, zoo moge lijk met die van H. K. H. Prinses Juliana, voor de uitgifte Deecmber 1938 tot begin Januari 1939. Omtrent dit verzoek is tot dusver nog geen beslissing genomen. GESCHENK VOOR PRINSES BEATRIX UIT MICHIGAN. Door bemiddeling van de Ned. Af deeling van den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid is aan Prinses Juliana een ge schenk voor Prinses Beatrix toegezonden, bestaande uit lepel, vork, mes, beker en schaaltje met deksel en schotel, alles in zilver. In het lederen étui, waarin dit ge schenk vervat was, bevond zich een oor konde in het Engelsch en in het Neder- landsch van den volgenden inhoud: Uit naam van de burgers van Holland, Michigan (Ver. Staten van Amerika) wel ke plaats oorspronkelijk door Nederlanders gesticht werd, hebben wij de eer H.K.H. Beatrix Wilhelmina Armgard, Prinses der Nederlanden dit zilveren garnituur aan te bieden. OPENING NIEUWE K.R.O.-STUDIO OP 10 MEI. Inzegening door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong. Naar men ons bevestigt, zal de nieuwe studio van den Katholieken Radio-Omroep te Hilversum op 10 Mei a.s., des morgens door .Z H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aarts bisschop van Utrecht, worden ingezegend, 's Middags volgt de officieele opening. De Pauselijke Internuntius, Z. Excellen tie Mgr. P. Giobbe, zal de plechtigheid bij wonen. JUBILEUM VAN DEN RAAD VAN STATE In verband met het 350-jarig bestaan van den Raad van State, heeft de vice-presi dent, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland in de heden gehouden vergadering van dezen raad een toespraak gehouden. DE K. D. P. IN DE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Nadat prof. Veraart had medegedeeld, den zetel van mr. A. Peters in de Stater- van Zuid-Holland niet te willen bezetten, heeft na hem ook de heer F. E. Evers dien geweigerd. Thans is tot Statenlid benoemd verklaard de heer N. J. Driesen te otter dam. „DE PRINCEVLAG" GROEIT Het hoofdbestuur van „de Princevlag" vergaderde te Den Haag. Als lid van het hoofdbestuur werd ge ïnstalleerd de heer Chr. Groeneveldt te Amersfoort. Als hoofdbestuurslid had be dankt mr. J. H. C. Kok te Schiedam, dien de voorzitter, de heer Joh. G. L. Perlott, woorden van dank toevoegde voor het werk, in het belang der vereeniging ver richt. De voorzitter kon gewagen van den voortdurenden groei der vereeniging; tel kens neemt het aantal afdeelingen toe. Ook in Indie breidt de vereeniging zich uit; breedvoerig werd met den heer Klooster man, afgevaardigde van de Indische af deelingen, de bestuursformatie en be- istuursverhouding met de Indische afdee lingen besproken. Voorts werd bèhandeld de regeling van de aanbieding van de natievlag voor het s.s. „Nieuw Amsterdam". Onvoorziene om standigheden voorbehouden is de aanbie ding, die op plechtige en grootsche wijze zal geschieden, bepaald in den middag van Zaterdag 7 Mei. HET SMOKKELEN VAN BONT WERKEN, FOTOGRAFIETOESTELLEN EN KIJKERS. Naar ons van officieele zijde wordt me degedeeld, zullen binnenkort, als gevolg van de klachten van den binnenlandschen handel over frauduleuzen invoer van reis bagage van bontwerken, fotografietoestel len en kijkers, welke door reizende perso nen gedurende hun reis in het buitenland zijn aangeschaft, nieuwe voorschriften in werking treden. Hier te Lande wonende personen, die van een buitenlandsche reis terugkee- ren, zullen dure bontwerken, dime fo tografietoestellen en dure kijkers slechts zonder betaling van invoerrecht kunnen invoeren, indien zij daarvoor een geldig, vóór den uitvoer uit Ne derland door een ambtenaar der invoer rechten en/of accijnzen afgegeven, identiteitsbewijs kunnen vertoonen. Bedoelde identiteitsbewijzen kunnen op alle plaatsen waar ambtenaren der invoer rechten en/of accijnzen geplaatst zijn, wor den aangevraagd. De aanvraag moet schrif telijk geschieden op daartoe verkrijgbaar gestelde aanvraagformulieren, terwijl het .bontwerk, fotografietoestel of kijker moet worden vertoond. De onder de thans bestaande regeling afgegeven identiteitsbewijzen zullen als overgangsmaatregel nog korten tijd gel dig zijn. Ter vermijding van moeilijkheden bij te rugkomst van een buitenlandsche reis zul len belanghebbenden goed doen, zich op de hoogte te stellen van de nieuwe voor schriften, waartoe zij zich over enkele dagen kunnen wenden tot de ambtenaren der invoerrechten en/of accijnzen op hun woonplaats. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Een dezer dagen kwam het hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem in vergadering bijeen. Speciaal werd nogmaals aandacht besteed aan het Hanze-vacantieoord te Groesbeek, dat 15 Augustus a.s. plechtig en feestelijk zal worden geopend. Vervolgens werden de agenda, dagorde en voorstellen van hoofdbestuur en afdee lingen voor den a.s. voorj aars centralen raad behandeld en de praeadviezen vastge steld. In de middagvergadering van de cen trale raadsvergadering zal het woord wor- aen gevoerd door Mr. Dr. F. J. Verschuur, oud-minister van Economische Zaken en voorzitter van de R.K. Staatspartij. Besloten werd, dat de arbeid van de com missie ziektekostenverzekering zal worden voortgezet. DE VERBOUWING VAN HET C. S. TE UTECHT. Verkregen oplossing wordt aannemelijk geacht. Op de vragen van den heer Van der Waerden betreffende de verbouwing van bet Centraal Spoorwegstation te Utrecht, heeft de minister van Waterstaat geant woord Aangezien in den dooi de overeenkom sten van 1920 geschapen toestand indertijd aan de spoorwegmaatschappijen, afgezien van zeer belangrijke werken, een alge- meene machtiging is verleend tot uitvoe ring van werken, bedoeld in artikel 20 van de overeenkomsten 1890 S.S.-H.S., is voor de verbouwing van het hoofdgebouw van het centraal spoorwegstation te Utrecht, welke verbouwing van niet zoo ingrijpen den aard is geweest als uit de vraag zou kunnen worden afgeleid, geen afzonder lijke vergunning van den minister ge vraagd. De bouwkosten van 'n geheel nieuw hoofdgebouw zouden zeker het dubbele van die der verbouwing hebben bedragen. Voor de verbouwing met behoud van de bovenverdieping, heeft het bestuur der ge meente Utrecht, welke in de eerste plaats bij het maken van een aesthetisch geheel belang heeft, de vereischte bouwvergun ning verleend Ofschoon uit den aard der zaak het bou wen van een nieuw hoofdgebouw de beste oplossing zou zijn geweest, moest daarvan met het oog op de kosten worden afgezien. De verkregen oplossing wordt aannemelijk geacht, in verband waarmede uitvoering van een kostbaarder verbouwing bezwaar lijk kan worden bevorderd. DE GEÏNTERNEERDE SPANJAARDEN TE AMELAND AANGEKOMEN. Gistermiddag zijn vier van de vijf Span jaarden, die in het huis van bewaring te 's-Gravenhage verblijf hielden, onder ge leide van drie rechercheurs naar Ameland vervoerd, om daar geïnterneerd te worden. Zij zijn gistermiddag 3 uur te Leeuwar den aangekomen; het gezelschap is te 5 u. 2C per autobus naar Holwerd vertrokken, waar de rijksveldwachter zich bij hen voegde. Om half acht zijn zij met de boot bij hét eiland aangekomen. De burgemees ter van Ameland, de' heer J. Bolomey, was bij de aankomst aanwezig. De Spanjaarden, die in het dorpje Nes in pension zullen worden ondergebracht, zullen zich dage lijks driemaal bij den burgemeester moeten melden. BEDRIJFSSLAPTE IN DE TEXTIEL. Op de textielfabriek Rigtersbleek te Enschede zijn in den loop van dit jaar on geveer honderd textielarbeiders ontslagen. Wegens het uitblijven van exportorders is het, naar ons wordt medegedeeld, zeer waarschijnlijk, dat tot verdere inkrim ping van het bedrijf zal moeten worden overgegaan. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Minister Goseling voor de A. V. R. O. microfoon. Naar wij vernemen zal de Minister van Justitie, Zijne Excellentie Mr. C. Goseling op Dinsdag 3 Mei a.s. des avonds van 7.45 8 uur voor de A. V. R. O. microphoon het woord voeren in verband met den Natio- nalen Reclasseeringsdag. Gelijk bekend is bestaat er tusschen het Departement van Justitie en de Reclassee- ringsinstellingen voortdurend contact en wordt ook door het Departementshoofd de organisatie van den Nationalen Reclas seeringsdag met belangstelling gevolgd. DE WERKLOOSHEID. Cijfers over het 1ste kwartaal van dit jaar De directeur van den rijksdienst der werkloosheidverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 21 t/m 26 Maart 1938 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aange- 555.400 personen (waarvan 75.6000 land arbeiders.) Voor de 479.800 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidper centage 25,9 (in de vorige verslagweek, 7 t/m 12 Maart 1938, was dit percentage 27,1). Voor de 555.400 verzekerden met inbe grip van de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 24,4 (in de vorige ver- slagweek was het 25,8). In de tweede verslagweek van Maart was het werkloosheidspercentage voor al le verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haakjes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders bui ten beschouwing worden gelaten): 1935: 28,4 (31.0): 1936 30,8 (33,4); 1937 26,8 (28,7); 1938 24,4 (25,9). In het eerste kwartaal 1938 is de werk- looheid lager geweest dan die in het eer ste kwartaal van de jaren 1933, 1935, 1936 en 1937. Na de zeer ongunstige jaren 1935 en 1936 vertoonde de werkloosheid in 1937 ongeveer hetzelfde beeld als die in 1933. Deze overeenkomst heeft zich in het eer ste kwartaal 1938 voortgezet. De werk loosheid in dit kwartaal komt ongeveer overeen met die in het eerste kwartaal 1934. Op het einde van het kwar taal was zii lager dan in alle 5 voorgaande jaren. Zij daalde ge leidelijk dichter tot het peil van 1932 en was op het einde van het kwartaal daar nog slechts weinig boven. Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 Maart 1938 in to taal 396.251 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 374,252 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 376.977 werk loos, onder wie 360.601 mannen. Blijkens opgave van den directeur-ge neraal van werkverschafing en steunver- leening waren onder het aantal van 423.265 werkloozen op 26 Februari 1938 begrepen 53.345 tewerkgestelde werkloo zen, 193.204 gesteunde werkloozen (waar onder 773 personen, die arbeiden onder het stelsel „werken voor den steun") 7.245 inwonende kinderen 13.695 kleine boeren groep b en 4.322 kleine boeren groep c. Op 29 Januari 1938 waren deze aantal len respectievelijk 51.504, 186.675, 5.583, 12.501 en 3.789. DE KWESTIE VAN DE LEERLINGENSCHAAL. Het toestaan van extra-onderwijzers voor Rijksrekening. Op de vragen van het R. K. Tweede Ka merlid Suring in verband met het toestaan van extra-onderwijzers voor rijksrekening door toepassing van het tweede lid van ar tikel 56 der Lager-Onderwijswet 1920 heeft de minister van Onderwijs, K. en W. het volgende geantwoord: Gelijk de minister reeds op 22 Decem ber 1937 in de Tweede Kamer heeft me degedeeld, is hij bezig aan artikel 56, twee de lid, der Laffer Onderwijswet 1920 een ruimere toepassing te geven. Daarbij wordt in het belang der wachtgelders, waar zulks mogelijk is, als voorwaarde gesteld, dat een wachtge'der benoemd worde. Deze voorwaarde geldt„voor een jaar of een gedeelte van een jaar". De minister acht het evenzoo in het belang der wachtgelders, uiterst gewenscht, dat de bedoelde be noeming voor vast geschiede; hij dringt daarop dan ook met groote ernst aan. Hij heeft er echter bij nader overwegen van afgezien, het verleenen van een vaste aanstelling als voorwaarde te stellen, reeds op grond van de overweging, dat daaruit ten onrechte zou kunnen worden afge leid, dat de regeering er van overtuigd is, dat ook in de toekomst op het beschikbaar zijn van de middelen tot voortzetting van den thans genomen maatregel gerekend mag worden. Aangezien de minister zijn beslissing op een aanvrage slechts nemen kan, den on derwijsraad gehoord, heeft hij er bespoe diging van de afdoening der zaken een onderhoud met dat college gehad over de vraag, welke richtlijnen zouden kunnen worden gehanteerd om te beslissen wan neer een „bijzonder geval" aanwezig is. Het overleg is nog niet zoo ver gevorderd, dat reeds thans gezegd kan worden, welke de gevallen zijn, waarin aan artikel 56, tweede lid, toepassing zal worden gege ven. Wel kan reeds worden gesteld, dat uiteraard de financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs nauwkeurig in acht genomen zal wor den en dat geen vaste nonnen zullen kunnen gelden, die automatisch toe passing zouden vinden. Met name denkt de minister er niet aan, telkens artikel 56, tweede lid, toe te passen, wanneer het aantal kinderen een vast getal beneden het normgetal van de leerlin- genschaal is. Hierdoor immers zoude langs een achterdeur een herziening van de leer- lingenschaal tot stand komen, terwijl aldus niet per se zou worden geholpen daar, waar de voorziening het meest geraden is. De werking der toepassing van artikel 56, tweede lid, oefent geen invloed op de beantwoording der vraag, of en wanneer de regeering zal kunnen besluiten, verbe tering der leerlingenschaal te bevorderen. DUITSCHE KRUISER NAAR AMSTERDAM. De Duitsche kruiser „Emden" wordt morgenochtend in Amsterdam verwacht en zal ligplaats krijgen aan den vroege- ren steiger der Holland-Amerika lijn. Commandant is kapitein-ter-zee Bürkner. Verschillende feestelijkheden zijn in ver band met de aankomst van de „Emden" georganiseerd. Koopt bi] hen, die in Uw Dagblad adverteeren 1 HAAGSCHE RECHTBANK. De verbroken trouwbelofte. De 29-jarige mej. M. M. S. te H a a r- lemmermeer had kennis gemaakt met iemand uit de Residentie, die har trouwbe loften had gedaan. Het huwelijk zou in Den Haag gesloten worden. Toen het meisje eenigen tijd in Den Haag had ge woond had de „heer" zijn beloften niet ge stand gedaan, maar had het meisje in den steek gelaten. Bang om weer terug naar haar vader in Haarlemmermeer te gaan, was zij in den Haag gaan zwerven. Steeds dieper was zij gezakt en het slot was ge weest, dat zij verschillende diefstallen had begaan om in haar levensonderhoud te vooizien. Wegens diefstal had de Officier een ge- vangemsslraf geëischt voor den tijd van vier maanden. De rechtbank uitspraak doende veroor deelde haar tot een voorwaardelijke gevan genisstraf voor den tijd van vier maanden met een proeftijd van 3 jaar en onmiddel lijke invrijheidstelling van de verdachte. De „slimme" zwerver". H. J. W. E., zwerver, thans gedetineerd, had er zijn gewoonte van gemaakt om uit auto's die onbeheerd stonden allerlei do cumenten te halen en die dan terugbracht naar de eigenaars terwijl hij dan deed voorkomen alsof hij de papieren had gevon den. De slimme zwerver had zijn practijken uitgeoefend te Wassenaar, Voorburg en Den Haag. De Officier had een gevangenis straf geëischt van zes maanden. De uitspraak werd hedenmorgen een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar maar met de bijzondere voorwaarde, dat deze proeitijd doorgebracht moet worden in hel oestedelingenhuis. De beroofde cafébezoeker. In het begin van dit jaar waren er een groot aantal personen bijeen in een klein cafdtje te Den Haag. Onder meer waren aanwezig een aantal „dames", en „zware jongens", verder een fruitkoopman in het bezit van 400 en een pikeur Uit Zoeter- m e e r, weike laatste nuchter was geweest, in tegenstelling met het andere gezelschap dat „de hoogte" had. Het verdere laat zich raden. Nadat de fruitkoopman voor ƒ14. biertjes in zijn kraag had laten glijden was hij tot de slotsom gekomen dat hij - zijn 400 kwijt was. De verdachte van deze berooving L. R. uit Den Haag hing op de pertinente verkla ring van den pikeur uit Z o e t e r m ee r die gezien had, dat verdachte het geld uit des fruitkoopmans zak had genomen. De verdediger, mr. Huygens, had negen getui gen laten verklaren, dat verdachte het niet gedaan kan hebben. De Officier toen en de Rechtbank thans hielden zich aan de verklaring van den pikeur uit Zoeterhieer en veroordeelde verdachte tot één jaar ge vangenisstraf. Ernstige aanrijding te Wassenaar. Op 19 September van het vorig jaar reed op den Rijksstraatweg Leid enden Haag de motorrijder K. uit W a s s e n a a r uiterst rechts van den weg in de richting Was senaar. Uit tegenovergestelde richting na derde eveneens rechts van den weg een luxe auto. Deze auto werd gepasseerd door een andere auto, die in dezelfde richting reed. Deze tweede auto werd op haar beurt weer ingehaald door een derde en toen was er een vierde auto gekomen, die op baar beurt de drie andere weer wilde gaan inhalen en passeeren. Deze laatste auto, bestuurd door den kapper W, H. uit den Haag, reed dus geheel links van den weg en moest dus wel in botsing komen met den rechtsrijdenden motorrijder uit Wassenaar. Een botsing was onvermijdelijk geweest, maar de gevolgen waren voor den aange reden motorrijder vreeselijk geweest, want deze jongeman werd dusdanig verwond, dat zyn been geamputeerd moest worden, zoo dat hy voor zijn geheele leven verminkt is geworden. De kapper moest hedenmorgen wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk let sel voor de Haagsche rechtbank terecht staan. Na getuigenverhoor eischte de Officier van Justitie, mr. P. R. Blok, een hechtenis- straf van twee maanden en een jaar intrek king van het rijbewijs. De verdediger pleitte vrijspraak, omdat het ongeluk volgens hem te wijten was aan een toevallige samenloop van omstandig heden. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. Vitriool, mes en bijl. Het zal wel niet dikwijls voorkomen, dat kinderen hun vader in het verdachten bankje brengen. Hedenmorgen was dit ech ter wel het geval en terecht, want de oude baas, 69 jaar, die in het bankje plaats nam, had minder nette dingen gedaan ten opzich te van zijn 46-jarige dochter. De Officier begon met mede te deelen, dat de vader, een zeer gevaarlijke oude baas is, die in 1936 zijn dochter met vitriool had gegooid en daarvoor een jaar en vijf maanden had gekregen. Het is geen les voor hem geweest, want nu heeft hij zijn dochter een brief geschre ven, waarin hij vertelde, dat hij nu geen vitriool zou gebruiken, maar dat hij thans het mes of de bijl zou gebruiken en dat het dan niet zoo gemakkelijk af zou loopen met haar. De vader was verbolgen omdat zijn dochter niet bij wilde dragen in zijn on derhoud. De dochter voerde aan, dat zij wel degelijk genegen was om haar gedeelte bij te dragen. De Officier vond het feit buitengewoon ernstig en de vader een gevaar voor zijn dochter. Na de gevangenisstraf wegens het vitriool werpen had men gedacht dat deze straf wel een goede les voor hem geweest zou zijn. Dit is niet het geval geweest en daarom is een flinke straf op zijn plaats. De eisch werd één jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming van den verdachte. Na raadkamer werd dit laatste gewei gerd en de uitspraak bepaald op 26 April. ZWARE STRAFFEN TEGEN INBREKERS GEëlSCHT Op 25 Februari van dit jaar werd in het perceel aan den Noordwal, te Den Haag, waar een firma in schoonmaak-artikelen is gevestigd, ingebroken. De ongenoode gasten kwamen door het belendende perceel waar later één der inbrekers bleek te wonen op de binnen plaats van de firma, waarna zij een plank je, dat voor .een gebroken ruit zat gespij kerd, verwijderden. Op deze wijze konden zij de deur openen en in den winkel bin nendringen. Zij forceerden de brandkast en het kas register en wisten een bankbiljet van 25, acht biljetten van 10, 35 rijksdaalders, 76 gulden en nog een groot aantal kleinere muntstukken en gaspeningen buit te ma ken. De beide inbrekers, de 27-jarige A. W. H. en de 49-jarige timmerman J. M., moes ten zich hedenochtend voor deze feiten voor de Haagsche Rechtbank verantwoorden. Beiden legden een volledige bekentenis af. H. was reeds viermaal veroordeeld, zelfs één maal tot twee jaar gevangenisstraf we gens diefstal met braak. M. was nooit veroordeeld. Op de vraag van den president, hoe hij op zijn leeftijd zoo plotseling tot deze daad was gekomen, antwoordde M., dat hij werkloos uit Bel gië was gekomen en dat men hier geen steun kon geven. Uit wanhoop is hij tot de inbraak gekomen. De officier van justitie, mr. N. S. Hoek stra, eischte zware straffen. Drie jaar ge vangenisstraf voor H., in wien hij de hoofddader zag, twee jaar voor M. Uitspraak 26 April. VOETBAL DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 1938. Suriname protesteert. Nieuwe moeilijkheden in centraal Amerikaansche groep. Naar bekend is het organisatiecomité der wereldkampioenschappen voetbal tijdens het jongste weekeind te Parijs bijeengeko men, op welke vergadering verschillende aangelegenheden, betrekking hebbende op voorwedstrijden en eindtournooi, behandeld werden. Men herinnert zich, dat Suriname onverwacht niet meer aan de voorwed- strijden der Centraal Amerikaansche groep waarvan de winnaar in de achtste finale te Lyon op 5 Juni tegen Roemenië moet uit komen zou deelnemen en dat er slechts een tournooi tusschen Cuba, Salvador, Co lumbia en Costa Rica zou worden gehou den. De oorzaak van dit plotselinge uitval len van Suriname was niet bekend en het lid van het organisatiecomité, de heer K. J. J. Lotsy, heeft te Parijs tevergeefs om nadere inlichtingen gevraagd. Geen der be stuursleden van de F.I.F.A., ook de secreta ris, de heer Schricker niet, kon nadere me- dedeelingen over dit punt doen. Het voortournooi in Centraal Amerika zou tot stand komen op een speciale wijze, waarbij telkens twee landen drie wedstrij den tegen elkaar zouden spelen en de win naars der twee z.g. halve eindstrijden zou den elkaar opnieuw driemaal ontmoeten. Dit plan, door den vertegenwoordiger der F.I.F.A., den heer Campbell in zijn rap port aan het organisatiecomité medege deeld, hield in, dat de winnaar der centraal Amerikaansche groep vóór 1 Mei bekend zou zijn. Naar wij vernemen zijn nieuwe moei lijkheden ontstaan ten gevolge van het feit, dat Suriname telegrafisch gepro testeerd heeft tegen de te Parijs geno men beslissing, waarbij Suriname van de voorwedstrijden moest worden uitgeslo ten, omdat men van dit land geen bericht had ontvangen. De heer Lotsy heeft n.l. uit Paramaribo een telegram ontvangen van den Suri- naamschen Voetbal Bond, waarin in de eerste plaats geconstateerd wordt, dat deze bond vandaag onofficieel vernomen heeft, dat Suriname van de voorwedstrijden der Centraal Amerikaansche groep is uitge sloten. Verder wordt den heer Lotsy ver zocht bij de F.I.F.A. ten krachtigste te pro testeeren tegen deze beslissing, daar de Su- rinaamsche Voetbal Bond met den F.I.F.A.- vertegenwoordiger, den heer Campbell af- gesüroken had, dat men wel zou deelnemen. Reeds eenige maanden heeft de Suri- naamsche bond tevergeefs op bericht ge wacht inzake eventueele voorwedstrijden. In het telegram wordt een dringend beroep op den heer Lotsy gedaan medewerking te verleenen, opdat de te Pariis genomen.be slissing geannuleerd wordt en Suriname alsnog mee kan doen. Tenslotte wijst men nog ot> de reeds gemaakte groote onkosten, waardoor een dergelijke beslissing, als te Parijs genomen, hoogst onbillijk zou zijn. De heer Lotsy heeft zich onmiddellijk met het F.I.F.A.-secretariaat te Zurich en met het organisatiecomité te Parijs in ver binding gesteld tnet het verzoek Suriname alsnog in de gelegenheid te stellen aan het voortournooi deel te nemen. Dr. Schricker, de F.I.F.A.-secretaris heeft zich telegra fisch tot den heer Campbell gewend met het verzoek om inlichtingep over deze zon derlinge aangelegenheid. Al het mogelijke zal worden gedaan om dit nieuwe probleem op te lossen. De mogelijkheid is lang niet uitgesloten, dat de vier genoemde Centraal Amerikaansche landen het voortournooi tenslotte hebben georganiseerd buiten Su riname om. Men mag met spanning af wachten, hoe de situatie zich verder zal ontwikkelen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6