RECHTZAKEN DINSDAG 12 APRIL 1938 OE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. II RADIO-PROGRAMMA'S WOENSDAG 13 APRIL. GEMENGDE BERICHTEN BIJ HET SPEL OM HET LEVEN GEKOMEN. In de Lage Bothofstraat te Enschede was Maandagavond een aantal jongens aan het voetballen. Een van hen, de negenjarige J. G. Geverink, liep daarbij plotseling voor een vrachtauto. De knaap werd aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel op slag dood was. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, r.aar het „Handelsblad" meldt, een 53- jarige man uit Heerlerheide in de omgeving van Epen (Limburg) neergeschoten toen hij betrapt werd bij het smokkelen. De man was zeer zwaar gewond; hy is naar het St. Jozef Ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hy korten tyd later is overleden. ELECTRISCHE OP ONGESLOTEN OVERWEG GEPASSEERD. Tengevolge van een defect aan den lucht toevoer van de remmen is Zondagmiddag een trein uit de richting Rotterdam, die om 3 u. 05 aan het station Schiedam moest stoppen, doorgereden en eerst op den spoorbrug over de Schie, een eind voorby Ihet station, tot stilstand gekomen. By het passeeren van den bewaakten overweg van den Overschiescheweg, waren de boomen niet neergelaten, meldt de „N. R. Crt." Zy worden pas neergelaten tegen den tyd, dat de trein van het station ver trekt. Ongeveer twintig personen, die zich o? den overweg bevonden, slaagden er in een goed heenkomen te vinden. Bijna had de trein een kind gegrepen, da daar met zijn moeder liep te wandelen. De moeder slaagde er in het kirfd met een ruk voor den trein weg te trekken. DRIE ARBEIDERSWONINGEN UITGEBRAND. Gistermiddag circa half drie brandde te Weert een blok van drie werkmanswonin gen uit. De brand ontstond door onbekende oor zaak in de woning van het arbeidersgezin C. Everaers. Vandaar Sioeg het vuur over naar de aangrenzende woningen,, van de werkmansgezinnen J. Vlemminx en de wed. Gielissen. Er stond een flinke bries, welke het vuur aanwakkerde, waardoor slechts weinig van de inboedels in veiligheid gebracht kon worden. De brandweer verrichtte met de motor spuit het blusschingswerk. Het huizencomplex was eigendom van den heer Th. Stals, dierenarts. Een en einder was verzekerd. BRANDKAST LEEGGEHAALD. Vda een zolderraam hebben ongewensch- te gasten zich toegang verschaft tot de be- drijfskleedingzaak van de firma L. en S. aan den Schiedamschedijk te Rotterdam. Alles is overhoop gehaald en de brandkast staande in het kantoor is volgens de rege len der kunst a la sardine opengescheurd. Een bedrag van ƒ576 aan contanten, dat daarin was opgeborgen, is verdwenen. Van de inbrekers ontbreekt tot op he den elk spoor. MET DE NOORDERZON VERTROKKEN. Een 57-jarige horlogemaker, die zyn werkplaats had aan de Nieuwe Kamp te Utrecht, een klein straatje in de buurt aan het Servaas Bolwerk, is sedert eenigen tyd verdwenen. Klanten, die hem horloges en klokken ter reparatie hadden gegeven en die niets meer van hem hoorden, vonden bij onderzoek de werkplaats verlaten. Ook zijn vrouw is verdwenen. De politie heeft tal van klachten wegens verduistering in ontvangst genomen en heeft nu zijn öp- sporing verzocht. Vermued wordt, dat hij oe horloges heeft verkocht of beleend en er stil vandoor is gegaan. Tot nu toe heeft rnen hem niet kunnen vinden. PAARD IN EEN PUT GEVALLEN. Hoe het dier uit zijn benarde positie werd verlost. Gistermorgen om 5 uur werd de land bouwer H. te Eemnes. wakker door een luid gekraak en lawaai, waardoor men dacht, dat een gedeelte van de woning instortte. Pij een ingesteld onderzoek bemerkte de heer H., dat een paard uit de weide achter zijn huis op zyn erf terecht gekomen was. Om weer op het weiland te komen, moest bet dier over een haag springen en bij het nemen van dien sprong, kwam het paard op een luik van een waterput terecht, dat onder het gewicht van het dier bezweek. Het paard zakte in den ongeveer twee meter diepen put waarin het bleef liggen. Het beest lag op den rug en kon zich ternauwernood bewegen Daar de land bouwer H. geer. kans zag het beest te red den, waarschuwde hij den eigenaar, den heer R. uit Blaricum. Er werd hulp gehaald en tenslotte was een tiental buren bijeen. Daar hijschwerk- tuigen ontbraken, liepen de reddingspogin gen op niets uit en bereikte men alleen, dat het beest op zijn pooten kwam te staan. Op een gegeven moment kwam een der landbouwers o, een lumineusen inval. Men haalde hooi uit den hooiberg van den land bouwer H. en wierp dit by gedeelten in den put. Langzamerhand kwam het paard om hoog door op het hooi te gaan staan. Steeds meer hooi werd in den put geworpen, tot dat deze tot bovenaan gevuld was. Mét het hoo' was ook het paard boven aan den put gekomen, dat dadelijk blij over zyn vrijheid naar het weiland draafde. Het dier had slechts lichte verwondingen. „Mssb." EEN KRASSE HONDERD-JARIGE. Te Enkhuizen hoopt de heer Siebert op K April zyn lOOsten verjaardag te vieren. Niemand, die hem in deze koude dagen, alleen in zijn colbertje, kwiek en vlug langs de straten ziet wandelen, zal vermoeden dat deze man den leeftijd van een eeuw bijna heeft bereikt. Tot zijn twaalfde jaar bezocht hy de lagere school. Daarna werd hij koeiendrijver, vervolgens knecht op een veeboot, arbeider op een vrachtschuit, bode en tot slot handelaar. Tot zijn 92ste jaar verdiende hy zijn brood met zwaren arbeid. De heer Siebert is nog krachtig en kern gezond. Alleen het gezicht wordt minder, zoodat hy tot zyn groote spijt zyn krant niet meer kan lezen. Ziek is hy nooit geweest, tenminste niet van eenige betèekenis. 's Zomers staat hy a: om 5 uur op en maaxt dan meestal een flinke wandeling. RAADSELACHTIG GEVAL TE DEVENTER. Pianomuziek in de in donker gehulde schouwburgzaal zonder klavierspeler. De politie te Deventer houdt zich bezig met een raadselachtig geval van een on zichtbaar gebleven klavierspeler, die onder zonderlinge omstandigneden een vleugel- piano, staande op het verlaten en in duis ternis gehulde tooneel dei Schouwburgzaal, heeft bewerkt, me*dt de „Msb." In dienzelfoen Schouwburg waren daags U voren eenige muziekpartijen ontvreemd, tengevolge waarvan toen een piano-con cert, te geven door den dirigent G. Ooster- iaar van de Deventer Orkest-Vereeniging, met begeleiding van dat orkest, niet kon doorgaan, terwijl men naar de reden van aezen vreemden diefstal in het duister tastte. Op den avond daarna, Dinsdag, kreeg een zaalbed.ende opdracht, te gaan kyken, of in het gebouw de lichten waren gedoofd. De man kweet zich van die taak en hoorde, terwyi hy in een der gangen liep, klavier- spei, dat opklonk uit de Schouwburgzaal. Daar stond, op het tooneel, een vleugel. Het verbaasde den surveillant, dat er nog iemand in deze zaal zou zyn, aangezien zij tiort te voren was gesloten. De bediende kwam naderbij en het spel ging door. De speler, wie het ook mocht zyn, zette zyn spel voort. Snel draaide de be<Lende in een na burig lokaal op een schakelbord een scha kelaar om, waardoor vanuit de z.g. hersen boven het tooneel het eleclrisch licht op het tooneel zou vallen. Hij snelde direct daarna de zaal in en zag nu op het tooneel <ie geopende, kort tevoren nog gesloten vieugeipiano staan, doch van een speler vas niets te bekennen. Ook de dadelyk te hulp geroepen politiebeambten vonden gten spoor van den opeens verdwenen kla vierspeler. Men legt verband tusschen het doen ver dwijnen der muziekpartijen van de Deven- tei Orkest-Vereenig.ng, waarbij kennelijk den wil voorzat, het door deze vereeniging L geven concert te verstoren en het nach telijk klavierspel in den geheel verlaten Schouwburg, welk spel toch afkomstig moet zijn geweest van een „geest" van vleesch en bloed, die wellicht in zijn eentje een sfeer van duisternis behoefde om een dance macabre in te studeeren en, licht schuw, de been en nam toen onraad nader de. Het kan ook zijn, dai beide feiten zyn bedreven door een abnormalen zonderling, die om de een of andere reden in den Schouwburg Xcmt „spoken" en daarbij als muzikale maniak rare artistieke streken uithaalt. De politie zet in beide zaken haar onder zoek voort, doch heeft daarin weinig hou vast aan bepaalde gegevens. Zoo schijnt het onmogelyk, het gestolen materiaal terug te vinden. HAAGSCHE POLITIERECHTER. ZAND WEGGEHAALD TE ALPHEN. Verdachte tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. C. K. te Alohen a. d. Ryn had gecon tracteerd met de Nederlandsche Spoor wegen om het zand van het eerste perron te A.phen weg te halen. Hij had deze trans actie op eigen houtje maar wat ruimer ge nomen door .ook vrachtauto's met zand van het tweede perron weg te halen. En op dit zand had hy geen recht gehad. Nadat als getuigen gehoord waren de hoofdagent van politie A. Berger te Alphen en een tweetal opzichters der Nederlandsche Spoorwegen, nam de Officier het woord. Spr gaf een overzicht van verdachte's daden, welke hij ten sterkste laakte. Het is met dezen ver dachte hopeloos. Hy is ook betrokken ge weest bij de andere diefstallen, die destijds gepleegd zijn bij het afbreken van den spoorlijn Alphen-Ter Aar. Deswege heeft hij toen in Januari terecht moeten staan. Spr. zelf heeft toen een gevangenisstraf ge- eischt, maar de politierechter had toen clementie gebruikt met den verdachte, had hem een gehee1 voorwaardelijke straf op gelegd en hem met een ernstige waar schuwing huiswaarts gestuurd. Maar in- plaats dat het een les voor hem geweest is, is hij nog geen maand later begonnen met hel zand dat hem niet toebehoorde, weg te nemen en wel met vrachtauto's tegelijk. Verdachte heeft volgens den Officier zijn kans gehad, maar deze niet willen benut ten. Een zeer strenge vrijheidsstraf is hier op zijn plaats, welke spr. gesteld wil zien op zes maanden gevangenisstraf onvoor waardelijk. Een ambtenaar van de reclasseerings- vereeniging pleitte nog een voorwaarde lijke straf. De reclasseering wil met dezen verdachte nog eenmaal in zee gaan. Maar ook de politierechter was van oordeel, dat verdachte zyn kans gehad heeft en veroor deelde hem tot zes maanden gevangenis straf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Uitspraak in de woonschuitkwestie te Oegstgeest. De kantonrechter wees heden vonnis in de zaak tegen Jannetje Boon, oud 70 jaar en wonende in een woonschuit te O e g s t- geest, wegens het feit, dat de bevoegde deze woonschuit, die rust op palen en ket- t'ngen, niet geschikt vinden voor Jannetje om in te wonen. De oude juffrouw, die in deze kwestie heel halsstarrig is, weigert eenvoudig haar „plekje grond" te verlaten en beeft daarvoor al honderden en honder den guldens boete betaald. Zelfs haar laat ste spaarcenten heeft zij er aan gespav deerd. Aan al deze ellende komt nu radi caal een einde, want naast de boete van f 10, werd bevel gegeven tot vernietiging van de woonschuit. En zon heeft da de politie van Oegstgees* eindelijk na ontel bare verbalen en strafvervolgingen e i na dat er groote sommen aan boetegclden be taald zijn, het pleit toch nog gewonnen. Dronken autobestuurder. Op 26 F->r des nachts reed de girage- houc.er D. van G. uit A 1 p h e n a d. R y n per auto over den Hooge Rijndijk te Z o e- terwoude. Dit rijden was niet volgens de geldende verkeersregelen geschied, want verdachte reed met een snelle: 1 van circa 80 K.M. slingoiend over den w eg. ily was onder drankinvloed. De gevolgen waren natuurlijk niet uitgebleven, want ineï de zelfde snelheid was hy, na ovr het rijwiel pad gereden te zijn, terecht ge tomen in een tuintje. Na zich weer uit dit tuiltje bevrijd te hebben, was hy nog even verder gegaan en had toen een haag vernield om vervol gens via eenige boompjes en eenige palen het einde te bereiken. Zyn auto was in volle vaart gekapseisd en op den zijkant terecht gekomen. C. J. v. d. Zeeuw, nachtwaker, verklaar de als getuige, dat hij de auto zig-zag had zien rijden. Toen het vehikel omgevallen was, had deze getuige de tegenwoordigheid van geest gehad om den nog loopenden mo tor af te zetten. Vervolgens had hy het portier open gedaan en het eerste wat hem toewaaide was een erge dranklucht. Hy zag den bestuurder zitten en op een of andere \raag van hem had deze gezegd, „laat me maar zitten, ik zit hier best." Ook de monteur Chr. Hartogs uit Zoeter- woude, die vlak by de plek van het onge val woont, legde eenzelfde verklaring af en vertelde, dat hij reeds ter ruste was, maar dat hij, toen hij de klap hoorde, naar buiten was gekomen om eens poolshoogte te ne men. Een caféhouder uit den Haag, vertelde als getuige a décharge, dat verdachte maar twee borrels bij hem had gedronken. De ambtenaar vond het feit ernstig en e'schte buiten de geldboete van f 75, subs. 4C dagen, een jaar intrekking van het rij bewijs van den verdachte. Uitspraak over 14 dagen. Kleurstof in rookworst. D. de R., slager te Leiden, had zich te verantwoorden, omdat hij in zyn rook worst kleurstof had gemengd hetgeen vol gens de vleeschwarenwet verboden is. Ver dachte kon maar niet begrijpen, dat het niet mocht, want in boter en kaas wordt ook kleurstof verwerkt en dat mag wel. De ambtenaar vertelde hem daar een en ander over en eischte na deze les een boete van f 30, subs. 15 dagen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot een boete van f 20, subs 10 dagen. Overtreding vuurwapenwet. G. J. K. uit leiden, had een revolver thuis gehad zonder vergunning. „Even be waard voor een vriend", verklaarde hij. Het baatte niet, want naast verbeurdver klaring van het schietwapen, mag hij nog een boete betalen van f 2, subs. 1 dag. Th. J. van H., bloembollenkweeker te" Noordwykerhout, had een geweer thuis gehad zonder de vereischte vergun ning. De politie had huiszoeking verricht. Eisch f 10, subs. 5 dagen met verbeurdver klaring van het in beslag genomen geweer. Uitspraak f 5, subs. 2 dagen met ver- b e urdv erklaring. Verkeersovertredingen. M. C. W. B. uit Leiden, had met zyn auto geen voorrang verleend aan verkeer van rechts op het kruispunt Morschweg- Rijnzichtbrug te Leiden. Gevolg een wiel- rijdstter, die aangereden werd. Eisch en uitspraak f 7 50, subs. 3 dagen. H. H. uit Leiden eenzelfde overtreding thans op het kruispunt Haarlemmerstraat- Pelikaanstraat te Leiden. Twee auto's bots ten tegen elkaar. Eisch en uitspraaw f 15, subs. 5 dagen. A. G. uit Lé id e r d o r p, heeft als wiel rijder daar ter plaatse geen voorrang ver leend aan een anderen wielrijder, die van rechts kwam. Ook hier botsing. Eisch en uitspraak f 4, subs. 2 dagen. W. K. te Leiden was de volgende, die geen voorrang had verkend aan verkeer van rechts. Op het kruispunt Levendaal- Kraaierstraat, was hy met een snelheid van to K.M. boven op een andere auto gereden. Eisch en uitspiaak f 15, subs. 5 dagen. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. NCRV- Uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftle zing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.) 8.30 Gramofoonmuziek 9.30 Gelukwen- schen 9.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Gramofoonmuziek 11.15 Ensemble Van der Horst 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Ensemble Van der Horst en Gramo foonmuziek 1.30 Gramofoonmuziek 2.00 Vioolvoordracht met pianobegelei ding en Gramofoonmuziek 3.00 Christ, lectuur 3.20 Gramofoonmuziek 4.00 Zang met pianobegeleiding en Gramofoon muziek 4.45 Gelukwenschen 5.00 Kinderuurtje 5.45 Gramofoonmuziek 6.00 Land- en tuinbouwpraatje 6.30 Taalles en Causerie over het Binnenaan- varingsreglement 7.00 Berichten 7.15 Boekbespreking 7.45 Reportage 8.00 Berichten ANP, Herhaling SOS-Be- richten 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Koninklijke Christ. Oratoriumvereeniging Amsterdam, Utrechtsch Stedelijk Orkest en solisten 10.30 Berichten ANP 10.35 Dampraatje 10.50 Gramofoonmu ziek ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM H, 301,5 M. VARA-Uit- zending. 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek 9.30 Keukenpraatje 10.00 Morgenwijding 10.20 Voor Arbeiders in de Continu-Be- drijven 11.30 Voor de werkloozen 12.00 Gramofoonmuziek 12.451.45 VARA-Orkest 2.00 Knipcursus 2.30 Vrouwenhalfuur 3.00 Voor de kinde ren 5.30 Gramofoonmuziek 6.05 Or gelspel 6.30 Gramofoonmuziek 7.10 Zang 7.30 Toespraak van een pas be- vesti|de 8.00 Herhaling SOS-Berichten, Berichten ANP en VARA-Varia 8.15 Radiotooneel 9.30 Noviteiten-Orke§t 10.00 Berichten ANP 10.05 Causerie „Middenstand en hoorspel" 10.20 Zang en piano 11.00 Het Esmeralda-Septet 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. DROmviCH, 1500 M. 10.20 Orgelspel 11.05 Gramofoonmuziek 11.35 BBC- Midland-Orkest 12.35 Gramofoonmu ziek 1.05 Het Schotsch Studio-Orkest 1.35 De BBC-Zangers 2.05 Gramo foonmuziek 2.40 Populair concert 3.05 Causerie „Feminine intuition" 3.20 Ves per 4.20 Gramofoonmuziek 4.40 Billy Cotton en zyn Band 5.20 Berichten 5.40 Landbouwpraatje 6.00 Cabaret programma 6.50 Charles Ernesco en zijn kwintet 7.20 Sportreportage 7.35 Variètè-programma 8.20 Berichten 8.40 Pianoduetten 9.00 Sportreportage 9.20 Het Kutcher-Strijkkwartet 10.05 Declamatie 10.20 Joe Loss en zijn Band 10.5011.20 Jazzmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 164 8M. 6.55—8.05 en 9.10 Gramofoonmuziek 11.35 Orkest van de Gdaer Républicaine. (Om 12.50 Zang) 2.05 Clavecymbelvoordracht 2.20 en 3.20 Zang 3.35 Viool voordracht 4.20 Cantrelle-Orkest 5.20 Cello voordracht 5.35 Zang 7.50 Cellovoor dracht 8.20 Gevarieerd programma 9.5010.05 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 5.30 Gramofoon muziek 6.30 Schrammelensemble 7.50 Dresdens Kleinorkest 11 20 Orkest van Trampersoneel 12.35 en 1.30 Het Rheinische Landesorkest 3.50 Gramo foonmuziek 5.50 Kamermuziek 5.59 Kamermuziek 6.3012.20 Verzoekcon- cert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 Omroepsalon- orkest 5.50 Cellovoordracht 6.20 Zang 7.20 Kapel van het Regiment Grena diers m. m. v. solisten 9.5010.20 Om- roepdansorkest. 484 M.: 11.20 Gramofoonmuziek 11.50 en 12.30 Ludo Langlois' orkest 12.50 1.20 Gramofoonmuziek 4.20 Fud Can- drix' orkest 4.55 Gitaarsoli5.35 Zang en piano 6.35 Gramofoonmuziek 7.20 Omroeporkest, solisten, sprekers en Gra mofoonmuziek 9.30 en 9.4510.20 Gra mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Herbert Fröhlich's orkest (gr.opn.) 7.20 Duitsch land echo 7.35 Gramofoonmu ziek 8.20 Uit Rome: „Turandot", opera. (Om 8.50 en 10.10 Berichten) 10.50 Be richten 11.0511.20 Gramofoonmuziek GEM. RADIODISTRIBUTIEBEDRIJF. 3e ProgTamma: 8.00 Keulen 9.20 Droit- wich 10.20 Parys R. 11.05 Radio PTT Nord 11 20 Keulen 12.20 Brussel VI. 12.30 Brussel Fr. 13.20 Keulen 14.20 Radio PTT Nord of div. 15.20 Parijs R. 15.50 Keulen 17.20 Parijs R. 17.50 Brussel VI. 18.20 Keulen 19.05 Stutt gart of div. 19 20 Keulen 20.20 Rome (München) of div. 22.45 Keulen. 4e Programma: 8.00 Brussel Vd. 8.20 diversen 9.20 Gram.muz. G.R.D. 10.20 Droitwich 13.35 London Reg. 15.20 Droitwich 17.40 London Reg. 18.00 Droitwich 23.20 R. Danmark. T. V. uit W o u b r u g g e, had op het kruispunt Haarlemmerstraat-Pelikaanstr. te Leiden ook al geen voorrang verleend. Ook hier aanrijding het gevolg. Eisch en uitspraak f 15, subs. 5 dagen. A. Z. uil Bodegraven was met een snelheid van 60 K.M. de stilstaande tram gepasseerd en nog wel aan de verkeerde zijde. Plaats van de aanrijding Hooge Rijn dijk te Leiden. Eisch en uitspraak f 10, subs. 4 dagen. D. W. van W. P. te Delft, was door on oplettendheid met zyn motorrijwiel boven op een stilstaande auto gereden, welke stond in de Hoofdstraat tt Sassenheim. Gevolg dat zoowel de bestuurder als de duopassagier een hersenschudding hadden opgeloopen. Eisch en uitspraak f 25, subs. 10 dagen. A. C., monteur te Noordwykerhout had met zyn auto links gereden te Noord- wijk en alzoo het verkeer in gevaar ge bracht. Bovendien had hy in de School straat te Noordwyk met zijn auto over het trottoir gereden. Eisch en uitspraak in to taal f 10, subs. 5 dagen. J. A. J. K. te O e g s t g e e s t had op den Stationsweg te Leiden met zijn auto on- noodig links gereden. Eisch en uitspraak f 5, subs. 2 dagen. HOOGE RAAD. Kantoorarbeid bij tuinbouwveilingen en de arbeidswet. Heden heeft de Hooge Raad arrest ge wezen in de zaak van W. de G., die heeft terecht gestaan voor den kantonrechter te Beverwijk ter zake dat hij als hoofd van een veilingonderneming niet heeft gezorgd, dat in die inrichting een arbeids lijst en een arbeidsregister aanwezig wa ren. Het ging hier om de toepassing der arbeidswet op kantoorarbeid bij tuinbouw veilingen. De Hooge Raad overwoog dat alle werk zaamheden, welke voor den afzet der pro ducten noodig zijn, de administratieve werkzaamheden inbegrepen, behooren tot die, welke in een onderneming van tuin bouw geschied en mitsdien niet zijn „ar beid" in den zin van de arbeidswet 1919. De rechtbank had, indien de door requi- rant gegeven feitelijke uiteenzetting jui$t zou zijn, naar het oordeel van den Hoogen Raad niet tot een veroordeeling mogen komen en zij heeft ten onrechte die voor stelling niet nader onderzocht. De Hooge Raad heeft thans de zaak ter verdere berechting naar het Amsterdam- sche gerechtshof verwezen. GODSLASTERING IN DEN TREIN. Voor den Hoogen Raad heeft heden mr. Frangois Pauwels uit Amsterdam gepleit in de zaak tegen H. K., een tweede-hands boekhandelaar, die zich in een treincom partiment zou hebben schuldig gemaakt aan godslastering, strafbaar ingevolge art. 147 Wetboek van Strafrecht. Genoemde K. zou ten aanhoore van me de-passagiers (w.o. zich een veldwachter bevond) hebben gezegd, dat het belache lijk was, te gelooven: „dat Mozes een stok op den grond sloeg en dat er toen een slang verscheen", en voorts: „dat Jezus Christus de dooden levend heeft ge maakt", zooals dat in den Bijbel is te le zen. Dit had K. onzin genoemd, want, zoo zou hij in dien trein gezegd hebben, er is nog nooit een doode weer levend gewor den. De politieambtenaar had proces-verbaal tegen K. opgemaakt en laatstgenoemde had zich voor de Amsterdamsche recht bank te verantwoorden, die hem evenwel op 7 Juni 1936 van rechtsvervolging ont sloeg, aangezien het gezegde geen straf- .baar feit zou zyn. De Officier van Justitie teekende hoo- ger beroep aan, doch het Amsterdamsche gerechtshof heeft op 10 Februari j.l. de uitspraak van de rechtbank bevestigd. Daarop stelde de procureur-generaal bij het gerechtshof cassatieberoep bij den Hoogen Raad in. Mr. Pauwels heeft heden dit cassatiebe roep bestreden. Pleiter bracht in herinne-* ring, dat de kwestie der godslastering reeds bij de invoering van de betreffende wet aan alle kanten animositeit heeft ge wekt en dat velen hierin een aantasting van de persoonlijke vrijheid hebben ge zien. Pleiter schaarde zich niet aan hun zijde, doch bracht integendeel alle hulde aan mr. Donner, die de geestelijke vader is van deze door spreker als „democra tisch" geschetste w^t, een wet, aldus plei ter, waarmee wij ons gelukkig mogen prijzen, omdat daardoor heilige gevoelens worden beschermd. Pleiter keurde de wij ze, waarop destijds de tribune godslaster lijk geschrijf publiceerde, scherp af. Mijn cliënt, aldus pleiter, heeft niet de Godheid aangetast, dat kan trouwens nie mand, maar hy heeft eenvoudig gezegd, dat het naar zijn oordeel belachelijk was te gelooven, dat hij in dat treincomparti ment uit den Bijbel citeerde. Deze K. is een atheïst en materialist maar hij lastert niet de Godspersoon'. Pleiter verwees naar een vonnis van de Amsterdamsche recht bank van 20 December 1934, dat in een dergelyk geval ontslag van rechtsvervol ging inhield en dat niet door een hoogere beslissing is vernietigd. Werd het ge wraakte strafbaar geacht, dan zou iedere twijfel in het bijzijn van derden over de juistheid van al hetgeen in den Bijbel staat ten aanzien van de Godheid lot strafvervolging kunnen leiden. Pleiter meende, dat men hier een maat- schappelijken maatstaf behoort aan te leg gen en dat slechts ontslag van rechtsver volging, subsidiair oplegging van een zeer geringe boete, kon geschieden. De procureur-generaal zal op 25 April conclusie nemen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11