Een plechtige verklaring van kardinaal Innitzer Geen goedkeuring van hetgeen afkeurenswaard is BINNENLAND DONDERDAG 7 APRIL 1938 w 29ste Jaargang No. 9000 Telefoon: Redactie 15. - Adv. en Aborm.-tarieven rie paf. Z. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L WAARBORGEN VERLANGD EN EISCHEN GESTELD DE TEKST DER VERKLARING. De „Osservatore Romano" publiceert den Duitschen tekst van een plechtige ver klaring van Z. H. Em. kardinaal Innitzer, aartsbisschop van Ween en, welke verkla ring de kardinaal, mede in naam van het heele Oostenrijksche episcopaat, wenscht openbaar te maken. Zijne Eminentie en de overige bisschop pen hebben dit noodig geacht, om een ein de te maken aan de verwarrende dubbel zinnigheid, welke in de openbare meening is ontstaan. De verklaring luidt: „1. De plechtige verklaring der Oostenrijksche bisschoppen van 18 Maart jJ. wilde natuurlijk geen enke le goedkeuring tot uiting brengen wat betreft datgene, wat niet vereenigbaar was of is met de wetten van God, met de vrijheid en met de rechten der Ka tholieke Kerk. Daarenboven kan deze verklaring niet worden uitgelegd, noch gebezigd voor propagandadoeleinden door staat of partij als een druk op het geweten der geloovigen. 2. Ten aanzien van de toekomst verlangen de Oostenrijksche bisschop pen: a. Geen enkele wijziging, in om het even welke kwestie, betreffende het Oostenrijksche concördaat, zonder voorafgaande overeenstemming met den Heiligen Stoel. b. In het bijzonder een behandeling van alle school- en opvoedingskwes ties, zoomede iedere leiding van de jeugd, die de natuurrechten der ouders en de godsdienstige en zedelijke op voeding der Katholieke jeugd volgens de beginselen van het Katholieke ge loof waarborgt. c. Een verbod van om het even welke propaganda, welke vijandig is aan godsdienst en Kerk. d. Het recht der Katholieken om het Katholieke geloof en de christe lijke beginselen uit te dragen, te ver dedigen en te beoefenen op ieder ge bied van het menschelijk leven en met alle middelen, welke door de mo derne beschaving worden ter beschik king gesteld. Rome, 6 April 1938." (w.g.) Th. Kard. INNITZER, mede namens het heele Oosten rijksche episcopaat. In het begin van den namiddag is Z.H. Em. kardinaal Innitzer gisteren per vlieg tuig naar Ween en vertrokken. De Beiersche bisschoppen en de volksstemming. Het bisschoppelijke ordinariaat te Augs burg deelt mede, dat de Beiersche bis schoppen den parochies hebben opgedra gen, na afloop van de groote demonstratie te Weenen op 9 April de klokken te doen luiden. Daarmede, aldus het ordinariaat, erkennen de Beiersche bisschoppen, de beteekenis van den tienden April voor de wereldgeschiedenis en roepen zij het Roomsch-Katholieke volk op zijn vader- landschen plicht te vervullen en te bid den voor de welvaart van het Groot- Duitsche Ryk en van zijn Fuehrer en voor een vreedzame samenwerking tusschen Staat en Kerk. Het „Wiener Kirchenblatt." Het katholieke orgaan „Wiener Kir chenblatt" noodigt zyn lezers uit, Zondag met „ja" te stemmen. Het blad merkt op, dat zulks vier plichten insluit: Ten eerste: gehoorzaamheid aan het ge vestigde gezag. Ten tweede: samenwerking aan den vooruitgang van het groote Duitsche va derland. Ten derde: beveiliging van het katholi cisme in de nieuwe situatie. Ten vierde: Dagelijksch gebed voor het rijk en den Führer. WORDEN STERILISATIE-WETTEN INGEVOERD? In een artikel over „Grondproblemen der rechtsgelijkschakeling van Oostenrijk met het Oude Rijk" in het „Tijdschrift der Academie van het Duitsche Recht" schrijft de Oostenrijksche Minister van Ju stitie, dr. Hueber, dat de gelijkschakeling van het recht trapsgewijze doorgevoerd zal worden. Onder hetgeen overgenomen zal wor den, komt op de eerste plaats voor de „Wet tot verhoeding van een erfziek na geslacht", de wet van de gedwongen ste rilisatie. Verder wordt genoemd: de wet tot be scherming van het Duitsche bloed en van de Duitsche eer, en de wet tot bescher ming van erfgezondheid van het Duitsche volk (Neurenberger wetten). REDE VAN SEYSS INQUART. Rijksstadhouder Seys Inquart heeft gis teren te Berlijn zijn eerste redevoering uit gesproken in het Sportpalast. Hij zeide o.a. dat het bewind van Schuschnigg tenslotte nog slechts steunde op een moeilijk ver borgen volksfront. Schuschnigg heeft er niet voor geschroomd onder de dekmantel van bedrijfsmilitie „zelfs de communisten te bewapenen". Honderdduizenden werden verdrukt en geheele klassen schoolkinderen en zelfs oorlogsverminkten werden gevangen ge zet, omdat zij de stem van het bloed niet tot zwijgen konden brengen. Spreker nam verder de geheele verant woordelijkheid op zich voor het binnen rukken van de Duitsche troepen in Oos tenrijk. De regeering-Seys Inquart, die op wettige wijze aan het bewind was geko men, heeft Oostenrijk willen bewaren voor het lot van Spanje. Tenslotte ontkende Seys Inquart dat het nationaal-socialisme zich tegen het geloof keert, het zal evenwel niet toestaan, dat God en het geloof worden gebruikt ais argument in aardsche twisten. Hitier te Salzburg. Hitler is tegen twee uur gistermiddag te Salzburg aangekomen. De bewaking van Schuschnigg. De bewaking van den vroegeren Oos- tenrijkschen bondskanselier, Schuschnigg, is opnieuw verzacht. In of voor zijn huis bevinden zich thans geen geuniformde beambten meer: van een oud gebouw bij het huis uit verzorgen eeni- ge politie-ambtenaren de bewaking op on opvallende wijze. Men kan hooren dat Schuschnigg vaak zijn radio-toestel inscha kelt, hij ontvangst al zijn post, waaronder buitenlandsche bladen. Zijn zoon verblijft te Kalksburg in een pensionaat van de Jezuieten. Aangenomen mag worden, dat hij in de vacantie zijn vader te Weenen zal bezoeken. Officieel wordt te Berlijn medededeeld, dat de uit het buitenland afkomstige Jood Cohen bevel heeft gekregen, binnen twaalf uur het land te verlaten. Hij had eenige da gen geleden de „Paris Soir" onder het pseu doniem Yvos C. Franck een bericht doen toekomen, dat Schuschnigg krankzinnig geworden was en in een gesticht was op genomen. Geen woord van dit bericht, al dus wordt van bevoegde zijde medegedeeld, is waar. AMERIKA ERKENT DEN ANSCHLUSS. En noodigt Duitschland uit de Oostenrijksche schulden te betalen. De Vereenigde Staten hebben de inlij ving van Oostenrijk door Duitschland er kend. In de nota, welke de ambassadeur van de Vereenigde Staten te Berlijn, Wilson, heeft overhandigd dienaangaande, wordt Duitschland uitgenoodigd de Oostenrijk sche schulden te betalen. Wilson heeft tevens medegedeeld, dat de Amerikaansche legatie te Weenen gesloten was en dat hiervoor in de plaats een con sulaat-generaal was ingesteld. Op het departement van Buitenlandsche Zaken werd medegedeeld, dat het aanbie den van deze nota geenszins de wettelijke erkenning van de inlijving van Oostenrijk beteekent en dat het instellen van een con sulaat-generaal slechts een erkenning de facto en niet de jure beduidt. De Vereenigde Staten hebben dus geen afstand gedaan van hun grondbeginsel, dat geen erkenning zal geschieden van grens wijzigingen, welke door gewapende macht tot stand zijn gebracht. Een ambtenaar van het departement heeft de Duitsche schuld aan de Vereenigde Sta ten, zonder de Oostenrijksche schuld, ge raamd op een millioen dollar. V Aanvullende verklaring van Kardinaal Innitzer De Katholieke wereld zal oprecht dank baar zijn voor de tweede, aanvullende, verklaring van het Oostenrijksche Episco paat. In deze verklaring worden eischen gesteld in aanvulling van de eerste, waarin alleen vertrouwen werd uit gesproken. Terwijl in de eerste verklaring alleen een geest van vertrouwen sprak, komt in de tweede een stemming van bezorgdheid tot uiting het wordt n.l. noodig geoor deeld, met grooten nadruk, vast te stellen, wat er niet en wat er wel onder het nieu we regiem mag geschieden. Het wordt o.m. noodig geoordeeld, nadrukkelijk vast te stellen: Het recht der Katholieken, het Katho lieke Geloof en de Christelijke beginselen te manifesteeren, te verdedigen en open lijk te belijden op ieder gebied van het leven en met alle middelen, welke door de moderne beschaving worden ter be schikking gesteld. Met dit laatste wordt o.m. bedoeld de vrijheid van pers, de vrijheid van radio, welke, zooals men weet, onder het natio- naal-socialistisch regiem in Duitschland zoozeer aan banden is ^gelegd. Wij wezen er reeds op, dat de eerste verklaring van het Oostenrijksche Episco paat geen enkele goedkeuring inhield van het nationaal-socialistisch stelsel. In deze tweede verklaring wordt zulk een goedkeuring duidelijk uitgesloten. Er wordt in gezegd, dat de Oostenrijksche staat of de nationaal-socialistische partij de eerste verklaring niet mag gebruiken voor propaganda-doeleinden, waardoor een druk op het gèweten der geloovige wordt gelegd. Terwijl in de eerste verklaring van den Oostenrijksche Bisschoppen alleen werd gesproken van de verderfelijke commu nistische propaganda, wordt in de tweede verklaring gesproken van propaganda, welke vijandig is van Godsdienst en Kerk, om het even welke. De strekking van deze laatste woorden zal door iedereen wor den verstaan. Wij schreven verleden week Dinsdag. „In deze dagen na de jongste gebeur tenissen van Oostenrijk vooral is kalm te in rustige afwachting zéér noodzake lijk." Wie in kalmte rustig heeft afgewacht is nu niet teleurgesteld! Dankbaar is de Katholieke wereld voor deze aanvul lende verklaring van het Oostenrijks Episcopaat. DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: De Oostenrijksche kardinaal In nitzer, die te Rome is gaan praten met het Vaticaan, heeft thans, mede namens het geheele Oostenrijksche episcopaat, een na dere verklaring gepubliceerd, welke heel wat meer bevrediging geeft dan de eerste verwarring brengende Verklaringen. Wij verwijzen naar een beschouwing elders hierover. PARIJS: Leon Blum heeft, zooals ook verwacht werd, de Fransche Kamer in meerderheid meegekregen voor zijn wets ontwerp inzake financieele volmachten. De meerderheid is echter niet meegevallen, daar verscheidene radicalen, die toch tot de regeeringspartijen behooren, ofwel hun stem onthielden of zelfs tegen stemden. Men verwacht thans dat de Senaat het ontwerp verwerpen zal en dat de regeering weer eens zal aftreden. SALAMANCA: De opmarsch van Franco in Catalonië gaat voortdurend verder. De electrische krachtwerken, die de electri- sche energie leveren voor Catalonië, wor den thans bedreigd. Massa's vluchte'ingen komen aan de Fransche grens aan, waar van velen weer bij Irun, dus in het recht- sche gedeelte van Spanje, over de grens trekken. BRITSCHE NATIONALITEIT AANGEVRAAGD. LONDEN, 7 April. (Reuter). Verschei- deze bekende Oostenrijksche figuren o.a. de acteur Conrad Veidt prinses Mathilde Windischgraetz en de Weensche operazan geres Maria Eisner, hebben de Britsche nationaliteit aangevraagd. REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN. Stichting van een monument te Eindhoven. H. M. de Koningin heeft op een daartoe door het hoofdbestuur van „De Princevlag" gedaan verzoek haar goedkeuring gehecht aan het plan van de vereeniging „De Prin cevlag" om te Eindhoven te stichten een herinneringsmonument ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. De uitvoering van dit monument is ge dacht gedeeltelijk in metselsteen, gedeel telijk in graniet, met daarin in medaillon- vorm de beeltenis van H. M. Aan het mo nument zal ook een zitbank worden ver bonden. AMSTERDAM GEEN GARNIZOEN. Bezwaren van Waterstaat niet te ondervangen. Naar wij vernemen, is gisteren te Am sterdam van den minister van Defensie de mededeeling ontvangen, dat er van wordt afgezien, in de hoofdstad een lucht doel artillerie als garnizoen te vestigen. Zooals wij reeds eerder bericht hebben, zou het regelmatige burgerluchtverkeer, dat zich in een grooten straal boven Am sterdam uitstrekt, van de oefeningen van de luchtdoelartillerie ernstige moeilijkhe den ondervinden. De bezwaren, welke de keuze van een geschikt terrein opleverden, bleken niet op te lossen te zijn, zoodat de legerautoriteiten thans deze afwijzende bss'issing hebben genomen, daar noch het eerri aangebeden terrein in den Rieker- polder bij Schiohol noch dat op Zeeburg aan het buiten-IJ, waarover later sprake was, de bezwaren, welke Waterstaat had geopperd, konden wegnemen. GOEDE VRIJDAG 3 UUR. Ter verspreiding ook buiten eigen kring van hare actie voor de herdenking van Goede Vrijdag 3 uur, heeft de Kruisvaart een drukwerkje uitgegeven, geillustreerd door Jan Everts. Dit gelegenheidsgeschriftje wil een klei ne hulp beteekenen om op Goede Vrijdag des middags te drie uur te midden van de dagtaak een enkel oogenblik in zichzelf te keeren om met een kort dankgebed Je sus' kruisdood te gedenken en Christus na te vo'gen in een gebed voor de vervolgers en voor degenen, die vervolging lijden om Jesus' naam. INDISCH DOCUMENTATIE-BUREAU. In het Maart-nummer van „De R. K. Staatspartij" wordt het volgende meege deeld: „Gevolg gevende aan het voorstel van het Stichtingsbestuur, heeft het Dage lijksch Bestuur der Partij, daartoe door het Partijbestuur gemachtigd, zeer onlangs besloten zijn goedkeuring te hechten aan de aanstelling van den heer M. J. M. van Poll te 's Gravenhage, tot leider van het Indisch Documentatie-bureau, afdeeling van het Algemeen Secretariaat en Cen traal Bureau der Partij." HET SPOORWEG-TEKORT OVER 1938 GESCHAT OP 18 MILLIOEN. Van verdere interne maatregelen is nauwelijks overwinning van het tekort te verwachten. HOOGERE ONTVANGST MOET HET HARE DOEN. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot vastelling van hoofdstuk 9 (departe ment van Waterstaat) der rijksbegrooting voor 1938 is het volgende ontleend: Ook den minister vervult de omvang van het spoorwegtekort met groote zorg, ook, omdat, zooals meermalen in het licht is geste'd, een belangrijk deel van het te kort moet worden toegeschreven aan oor zaken als internationale handelsbelemme ringen e.d., waartegen men weinig ver mag. Over 1936 moest het tekort, bij afschrij vingen volgens de geldende regelen, op ongeveer 36 yt millioen worden gesteld. Het zal over 1937, dank zij stijging van ontvangsten en verdere bezuiniging, blijken gedaald te zijn tot ruim 31 millioen. Zon der bij voorbaat verdere stijging van ont vangsten aan te nemen wordt het tekort over 1938 voorloopig geschat op ruim 18 mflioen. De daling tegenover 1937 moet grooten- deels worden toegeschreven aan verlaging van lasten, voortvloeiende uit de reorgani satie-wet, doch ook aan verdere maatre gelen van reorganisatie en bezuiniging. Zoo hoopt de directie over dit jaar op den voornaamsten post, dien der personeelkos- ten, nog weder meer dan een millioen te bezuinigen. Na al hetgeen op dit gebied reeds is ver richt, mag echter nauwelijks worden ver wacht, dat verdere interne maatregelen, waaronder opheffing van verliesgevende lijnen, in staat zullen zijn om het tekort geheel te overwinnen. Stijging van ont vangsten zal het hare moeten doen. Dit nummer bestaat uil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een plechtige verklaring van kardinaal Innitzer na zijn bezoek aan het Vaticaan. (lste blad). Blums wetsontwerp in de Fransche Ka mer met een betrekkelijk geringe meer derheid aanvaard. (3de blad). Het opdringen van Franco in Catalonië. 3de blad). Binnenland E dokter uit Dalfsen op onbewaakte overweg doodgereden. (4de blad). De kwestie van de marechaussee te Oss. (4de en lste blad). Vrijspraak voor den directeur van de „Arnoud" te Hillegom. (2de blad). De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot tijdelijke versterking van de op brengst van de inkomsten- en van de di vidend- en tantièmebelasting ter financie ring van de defensie-uitgaven aangenomen. (3de blad). De Primavera te Rotterdam geopend. (lste blad). Nieuw Feuilleton „VIRGINIA'S KEUZE" Het nieuwe feuilleton, met de pu blicatie waarvan wij morgen zullen aanvangen, is het oude verhaal der liefde, maar dat altijd nieuw blijft. En uit dat altijd nieuwe verhaal kan men leeren, hoe een meisje met een mooi, gaaf en sterk karakter door haar grenzeloos altruïsme, haar zelfzuchtigen broer op het goede pad houdt; zelfs ten koste van het offer van haar liefde. Het leert ook, dat er in het leven hoogere waarden zijn dan geld en bezit en het is het meisje Virginia, die het best de juiste waarden van het leven kent. De anderen leeren het ook, maar eerst na verdwaald te zijn. Dit is uitgewerkt in een romantisch gegeven, dat iedereen die het leest, tot het einde boeien zal. Als feuilleton is „Virginia's keuze" ongetwijfeld een gelukkige keuze. V_-J GEEN AFSCHAFFING VAN DEN D-TREINTOESLAG. Bezwaren van het Diesel-materieel overwonnen. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van Wa terstaat, Vei'keersfonds en Staatsmijnen ontleenen wij wat de spoorwegaangelegen heden betreft, nog, dat met het plaatsen van automatische seinen, waar dit noodig wordt geoordeeld, wordt voortgegaan. In hoofdzaak worden zij aangebracht bij die overwegen, welke thans nog bewaakt zijn en waarvan afsluiting en bewaking na het aanbrengen van de seininrichting kunnen vervallen. Hoewel de D-treinen niet zelden slechts matig bezet zijn, verdient nochtans afschaf fing van den D-trein-toeslag geen aanbe veling. Die toeslag heeft tengevolge, dat de treinen overeenkomstig hun doel in hoofd zaak gebezigd worden voor reizigersver- voer van en naar den vreemde -en dat rei zigers in binnenlandsch verkeer daarvan weinig gebruik maken. Werden de D-treinen gelijkelijk ook voor binnenlandsch reizigersvervoer opengesteld dan zou dit daarvan mede de nadeelige gevolgen ondervinden tot schade van een stipte uitvoering van den dienst. De aanvankelijke bezwaren van het Die sel-el ectrisch materieel zijn thans nage noeg overwonnen. Zoo zijn uf worden de ventilatie en de loop der rijtuigen geleide lijk verbeterd en is van oliereul. niet veel meer te bemerken. De Diese^electrische treinen zijn, en dit wordt door de bij proef ritten opgedane ervaring oevestigd, alles zins geschikt voor de snelle verbindingen van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam met Groningen, Maastricht en Twente, waarvoor dit materieel met den nieuwen dienst van 15 Mei a.s. zal worden aange wezen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1