Oostenrijks Katholieken 'H%^6oïg I" kleecuha Een rumoerige vergade ring der Fransclte Kamer En het nationaal-socialisme Kardinaal Innitzer te Rome Het voortdrlngen van Franco Tegenslag der Japanners Blum verdedigt zijn wetsontwerp WOENSDAG 6 APRIL 1938 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 HEDEN OP AUDIËNTIE BIJ DEN H. VADER. De Romeinsohe correspondent van de „Tyd" seint Kardinaal Innitzer is gisteravond, vergezeld van den secretaris-generaal van de Katholieke Actie te Weenen, Weinbacher, en zijn particulieren se cretaris, te Rome aangekomen. Z. Em. werd aan het station opgewacht door Mgr. Hudal, de bekende schrijver van het boek over het Nationaal Socialisme. Na zijn aankomst heeft Kardinaal Innit zer met Z. Em. Kardinaal Pacelli een on derhoud gehad, dat ongeveer een uur duurde. De correspondent verneemt, dat Zijne Eminentie heden door den H. Vader in audiëntie ontvangen zou worden. Nogmaals wordt bevestigd, dat Kardinaal Innitzer op eigen initiatief naar Rome is gekomen. Van-niet officieele maar door gaans zeer goed ingelichte zijde deelt men mede, dat in Rome ook eenige vertegen woordigers van het Duitsche episcopaat aanwezig zouden zijn. Er zouden besprekin gen gevoerd zijn, die tot doel hebben over eenstemming te bereiken t.o.v. de tegen over het nationaal-socialisme te volgen ge dragslijn. De „Giornale dTtalia" knoopt aan de preciseering van de „Osservatore Romano" aangaande de radio-uitzending een bericht vast van het agentschap „La Corresponden- za", waarin het feit dat genoemde uitzen ding plaats kon vinden verklaard werd uit de afwezigheid van den directeur van het radiostation. Herhaling van een derge lijk feit zou niet meer mogelijk zijn. De correspondent deelt dit bericht van ,,La CorTespondenza" mede, niet om 't tegen te spreken, wordt wel haast overbodig, maar het is teekenend, dat de „Giornale d'Italia", die rne't geen woord over de radio- uitzending zelf repte, dit bericht thans wel overneemt. Verordeningen aangaande de zielzorg in 't Bisdom Llnz Met het oog op de politieke wijzigingen in Oostenrijk, heeft de bisschop van Linz, Mgr. Johannes Maria Gföllner, de volgen de verordeningen uitgevaardigd aangaande de zielzorg in zijn diocees „1. De geestelijkheid verrichte haar taak op kerkelijk en godsdienstig gebied zeer ijverig, zij verdiepe de zielzorg en houde zich vooral bezig met de zielzorg voor de standsorganisaties en de zuiver kerkelijke vereenigingen en broederschappen. 2. In predikaties, katechismus, biecht stoel en zielzorg vermijde men zooveel mogelijk alle uitingen en stellingnamen, die als politiek of staatsvijandig zouden kun- r.en worden uitgelegd. 3. Men trachte het volk gerust te stellen en de geloovigen te laten vertrouwen op Gods bijzondere Voorzienigheidalle kwaadwillige geruchten en verdachtmakin gen moet men moedig en vastberaden tegengaan. 4. Eventueele arrestaties en andere maatregelen melde men onmiddellijk zelf of door anderen aan het Bisschop pelijk Ordinariaat. In dringende geval len is iedere Deken gemachtigd, nood zakelijke stappen aangaande de ziel zorg te doen. 5. De geestelijkheid beijvere zich heel speciaal voor een persoonlijk-volmaakten en onberispelijken en kerkelijk-correcten levenswandel. 6. De geestelijkheid beware de discipline onderling en tegenover den Bisschop, die zijn verordeningen aan de tijdsomstandig heden zal aanpassen. Kerkelijke aanwijzin gen en godsdienstige richtlijnen geeft uit sluitend de Bisschop, verder geen enkele priester. Matiging is een gebod van het verstand, om geen verontrusting en ver warring te scheppen. Herder en kudde zijn in gemeenschappelijk belang met elkander verbonden. De pasiseve deugden zijn over het algemeen moeilijker te beoefenen dan de actieve. 7. De geheele saeculiere en reguliere geestelijkheid gaat op 10 April voor de verkiezing naar de stembus, volgens de mededeeling der Bisschoppen van 27 Maart, en vermane hiertoe ook alle kloosterzus ters." Deze verklaring is opmerkelijk in ver band met de aanwijzingen van Kardinaal Innitzer. Uit eer vergelijk van beide docu menten vallen zeer belangrijke gevolgtrek kingen te maken voor den verwarden toe stand onder d<e Oostenrijksche Katholieken. De bisschop van Linz is blijkbaar heel wa't minder optimistisch over de toekomst. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1832 G. H. KLEINHANS Pieter de ia Courtstraai 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 BUITENLAND DUITSCHLAND DS. NIEMOELLER IN FORT GLATZ OPGENOMEN? Het gerucht gaat, dat ds. Niemoeller van het concentratiekamp Sachsenhausen is overgebracht naar fort Glatz. Officieele kringen zijn niet in staat dit gerucht te bevestigen. Indien het juist is, beteekent dit een verbetering voor den predikant. ENGELAND MIJNWERKERS IN WALES VERLANGEN WIJZIGING VAN DE BRITSCHE POLITIEK Nadat een aantal vrijwilligers uit Wales, die in de rijen van de internationale bri gade aan de zijde van de regeering in Spanje hebben gestreden, in hun geboorte land is teruggekeerd, is onder de mijnwer kers van Wales een krachtige beweging ontstaan tot wijziging van de politiek van de Brilsche regeering inzake Spanje. Het bestuur van den bond heijeft een resolutie aangenomen, waarin wordt verlangd, dat de Spaansche regeering in staat zal wor den gesteld, zich vrij te voorzien van wa pens en munitie. Deze resolutie zal Don derdag a.s. aan de jaarlijksche vergadering van den bond worden voorgelegd. De se cretaris van het bestuur heeft medegedeeld dat de mogelijkheid van staking niet uit gesloten zal zijn om druk uit te oefenen op de regeering. ITALIË ZWITSERSCHE KOLONISTEN NAAR ABESSYNIë? De Italiaansche regeering heeft het Zwit- sersche politieke departement medegedeeld, dat de aanvragen van Zwitsers zich in Abessynië te mogen vestigen, met bijzon dere welwillendheid zijn onderzocht. Ook zal vooral rekening worden gehou den met Zwitserland, wanneer producten zulien worden verkocht, die niet in Italië worden vervaardigd. COMMUNIQUé VAN SALAMANCA In het officieele communiqué van Franco wordt medegedeeld, dat strijdkrachten van het leger in Aragon de Riba Gorzona zijn overgetiokken en het dorp Ibars de No- guera bezet hebben. Een andere colonne bereikte Grenona en stak den Rio Far- fan ever. Het belangrijke dorp Menarguens, bij de samenvloeiing van de Farfana en Egra, werd eveneens bezet. De legioen?rldaten versterkten hun stel lingen, De andere strijdkrachten, die ten Zuiden van de Ebro opereeren, blijven vor deringen maken. Nieuwe vijandelijke aan vallen op de stellingen in den sector van Saelices werden afgeslagen. ARAGON GEHEEL IN RECHTSCnE HANDEN Gisteravond kon men zeggen, dat er geen front in Aragon meer bestaat. Het leger van generaal Moscard, dat ten Noorden van Lerida optrad, is opgerukt in de vich- ting van de troepen van generaal Yague en voor Ealaguei twee kilometer ten Noord oosten van Lerida, aangekomen. De troe pen van Franco bevinden zich thans in de nabijheid van de rivier Naguara Pallaresa, welke parallel met de Noguera Riba Gor- zana stroomt. Deze rivieren leveren zest.ig prcccnt ^an de electrische energie voer Barcelona en de voornaamste industrie centra van Catalonië. De nieuwe opmarsch heeft het geheele front overgebracht op Catalaansch gebied. Rechtsche troepen vóór Torlosa De voorhoede van de rechtsche troepen is voor Tortosa aangekomen, doch het is niet waarschijnlijk, dat de stad onmiddel lijk zal worden aangevallen. Twee leger- afdcelingen rukken naar de stad op, een afdcehng legu-ensoldaten langs den grooten weg van Gandesa en een afdeeling troe pen uit Navarra langs de Ebro. Van de afdeeling, welke van Morella naar de kusl bij Vinazora, 35 kilometer ten Zui den van Tortosa, oprukt, zijn geen bijzon derheden bekend. HET AUTONOMISCH STATUUT VAN CATALONIë Vervalt In de toekomst Gistoen ls de rechtsche ministerraad te Burgos zeven uur lang bijeen geweest. Beslcien werd alle veroverde Catalaan- sche plaatsen hetzelfde bestuur te gevel als m het overige, door de rechtschep be zette deel van Spanje bestaat. Alle op grond van het vroegere autonomisch sta tuut van Catalonië verleende speciale rech ten komen derhalve terstond te vervallen. Wilt U weten wat de nieuwste heeren mode brengt, bekijk dan maar eens goed de Waarborg-Kleeding in de Krevmborg-etalagesl ölleén bij KREYMBORG De stad Huesca, die twintig maanden lang stend heeft gehouden tegen de h^ar omsingelende regeeringstroepen, krijgt de benaming „heidenstad". EEN NIEUWE REGEERING Negrin heeft te Barcelona een nieuw re- geering gevormd. Het nieuwe miniserie telt vijf socialisten, twee republikeinen, een links-Catalaan, een links-republikein, een vertegenwoordiger van de republikeirsche Unie, een lid van de CNT en en lid van de UGT. Prieto, de gewezen minister van landsverdediging, maakt geen deel meer uit van deze regeering. Spaansche zaakgelastigden protesteeren tegen de niet-inmengingspolitiek De Spaansche zaakgelastigde van de Barcelona-regeering te Parijs, Garner, heeft gistermiddag op de Quai d'Orsay een nota van zijn regeering overhandigd, waar in wordt geprotesteerd tegen de niet-in mengingspolitiek. Volgens verkregen inlichtingen zou dit artikel nog eens terug komen op de reeds vaak door de regeering van Barcelona ont wikkelde these, dat de politiek der niet- inmenging op het schiereiland in het voor deel der rechtschen en ten nadeele der linksche regeering was en blijft. De ambassadeur van Spanje te Londen heeft zich in een nota tot het foreign offi ce gewend en een dringend beroep ge daan op de Britsche regeering de Spaan sche regeering het recht te hergeven wa pens te koopen voor haar verdediging te gen de nationalisten. JAPANSCHE TROEPEN TERUG- GEDREVEN. De Japansche tToepen, die gisteren over het Groote Kanaal zijn getrokken en op rukten naar Soetsjau, schijnen thans te ruggedreven te zijn naar den Noordelij ken oever van het kanaal. De Japanneezen houden vol, dat zij Tairtsjwang hebben bezet, niettegenstaan de de ontkenningen van de Chineezen. Langs het kanaal werd heden nog fel ge streden, het schijnt, dat thans de toestand gelijk is aan zeventien dagen geleden, toen de Japansche troepen den Noordely- ken oever bezet hielden en de Chineezen den Zuidelijken. Volgens betrouwbare inlichtingen heb ben Chineesche Vrijscharen de Japansche troepen in de buitenwijken van de haven Chefoe in Sjantoeng aangevallen. Na den strijd keerden twee vrachtauto's vol ge sneuvelde Japanneezen haar het centrum der stad terug. Nader wordt gemeld: De Chineesche vrijscharen, die 2 en 3 dezer de Japan sche troepen in de buitenwijken van Che foe hebben aangevallen, zijn gistermiddag het Westelijk deel der stad binnengetrok ken. De strijd duurt nog voort en de Ja pansche oorlogsschepen in de haven heb ben in allerijl landingdevisies aan land gezet. Ook de Japansche luchtmacht neemt deel aan de gevechten. Buïtenlandsche Berichten GROOTE GOUD-SMOKKELAFFAIRE IN ROEMENIë ONTDEKT. Vooraanstaande personen er bij betrokken. De Roemeensche politie is op het spoor gekomen van een goud-smokkelaffaire In verband waarmede o.a. de oud-minister van justitie en minister van staat Xeni en de vroegere Roemeensche gezant te Rio de Ja neiro, Alexander Buzdugan, gearresteerd zijn. In totaal zijn twaalf personen in staat van beschuldiging gesteld. Negen zijn in verzekerde bewaring gesteld, terwijl drie naar men meent de wijk hebben genomen naar Parijs. Men heeft reeds vastgesteld, dat de ver dachten voor een bedrag van 15 millioen lei aan goud naar het buitenland hebben gesmokkeld, doch men gelooft, dat het to tale bedrag nog grooter is en noemt al: waarschijnlijk 100 millioen lei. Volgens het D.N.B. heeft men drie van de twaalf verdachten op vrije voeten ten, terwijl vier er in geslaagd zijn naar het buitenland te ontkomen. Deze vier zijn de directeur van de internationale slaapwagen maatschappij Flavian, de advocaat Enescu (Ehrlich) en de beide hooge bankemployé's Komorowski en Loebel. HEFTIGE OPPOSITIE. In de Fransche kamer heeft minister president Léon Blum gistermiddag zyn fi- nancieele ontwerp verdedigd. Aan het slot van zijn uiteenzetting werd de premier door de socialisten, communisten en een deel van de radicalen toegejuicht. Met het oog op het groote aantal spre kers, kon gisteren nog niet over Blum's ontwerp, gestemd worden. De alliantie van links-republikeinen en onafhankelijke radicalen, de groep van on afhankelijke republikeinen en sociale actie en de volksdemocraten hebben eenstemmig besloten tegen te stemmen. In de kamerzitting van gistermiddag, waarin Blum's financieele ontwerp werd besproken, kreeg allereerst de rapporteur Jammy Schmidt het woord. Hij wees in zijn rapport op den ernst van den toestand en verklaarde, dat de regeering genood zaakt was, een buitengewone heffing op de vermogens boven 150.000 francs te over wegen (geroep: „Dat is diqfstal!"). Onder herhaalde interrupties gaf Schmidt hierna een opsomming van de voorgenomen maatregelen in verband met het volmach ten-ontwerp en verzocht de Kamer ten slotte namens de financieele commissie het ontwerp aan te nemen. De onafhankelijke radicaal Montigny, die het debat opende, zeide, dat men een ware economische en sociale revolutie wettelijk wil organiseeren. Het ontwerp is In strijd met het verkiezingsprogram van het volks front. De kanonnenkoopman, die vijand nr. 1 van het volksfront was, is zijn laatste hoog geworden. Kleine en middelmatige landeigenaars, kleine ondernemers en koop lieden zullen zeer getroffen worden door een buitengewone heffing. Een regeering van openbaar welzijn is noodig. Mannen zijn noodig. Blum heeft niet de kwalitei ten om een algeheele overeenstemming tot stand te brengen (applaus rechts, protes ten links). Toen Creyssel van de Fransche sociale partij hierop het woord wilde nemen, kwam het tot woordenwisselingen tusschen afge vaardigden van links en rechts. Ihuel schreeuwde iets naar de regeeringsbank, vanwaar Dormoy op heftige toon ant woordde. Aan de rechterzijde werd geroe pen: „Frankrijk voor de Franschen!'. De vergadering moest tenslotte worden ge schorst. Een aantal socialisten nam een dreigende houding tegen de rechterzijde aan en het leek, dat het tot een handgemeen zou komen. Blum en andere ministers kwamen echter tusschenbeide en na tien minuten keerde de rust terug. Blum's uiteenzetting:. De minister-president, Léon Blum, die thans aan het woord kwam, verklaarde, dat het plan, hetwelk de regeering met de hulp der beide kamers wil verwezenlijken, één geheel vormt. Men heeft gezegd: „De re geering wil vallen, zij zal een ontwerp vol uitdagingen indienen". Anderen zeiden: „Zij zal voorzichtige oplossingen voorstellen". Allen hebben ongelijk gehad. Ik heb, aldus de premier, zonder vooroordeel gewerkt. Slechts in openhartigheid kan een oplossing gevonden worden. Ik bekommer mij er niet om, of ik vrienden of vijanden behaag of mishaag. Het tekort blijft bestaan. De toestand ls zooals In het begin van de wetgevende pe riode van 1932. De schatkist moet in 1938 beschikken over 40 milliard en 10 milliard voor algeheele terugbetalingen. Aan het einde van het jaar moet een milliard per- week betaald worden, zonder dat men kan voorzien, hoe deze lasten verdeeld zullen zijn. De schatkist moet een toereikende marge hebben. Er schuilt gevaar in de instabiliteit der regeering en in bedrieglijke oplossingen. De instabiliteit der regeering, die sedert 1924 bestaat, is een gevolg van de finan cieele instabiliteit. Er is geen minister crisis geweest, die niet haar grond had in een financieele moeilijkheid. Het economische evenwicht is verstoord. Voor de loopende uitgaven ontbreekt een bedrag van 80 milliard. De schatkist en het economische leven missen de gevluchte en verborgen kapitalen. Verder is de financieele en economische toestand afhankelijk van den internatio nalen toestand. De internationalen crisis noodzaakt Frankrijk nieuwe uitgaven te doen en een defensieleening voor te be reiden. De gebeurtenis van 11 Maart heeft den kapitalen schrik aangejaagd. Een groote kapitaalvlucht van Europa naar Amerika begon. Het is onmogelijk geld in het buitenland te leenen of buitenland- sche leeningen te hernieuwen. Wij zullen alles doen, aldus Blum, om den vrede m Frankrijk en inEuropa te bewaren. De metaalvoorraad, aldus vervolgde Blum, mag nit beneden het peil van thans dalen. Het zal niet mogelijk zijn de uit gaven te bestrijden uit de gewone bronnen Er zal geleend moeten worden, maar, er is ook iets anders noodig. Zoo is de regee ring ertoe gekomen, haar aandacht te be- waardeering van den goudvoorraad, uit- steden aan een nieuw credietbeheer. her- breiding van het crediet en handhaving van den metaalvoorraad. Een blijvende op lossing kan slechts gevonden worden in de ontginning der inkomsten en de openbare rijkdommen. Er kan geen sprake zijn het bevorderen I eener nieuwe devaluatie: wij moeten Iedere nieuwe monetaire onrust vermijden en om den circel te verbreken moet men wel het door ons voorgestelde stelsel van discipline en controle opbouwen. Men zal zeggen, dat ik controle op de wisselkoersen bepleit. Maar wij vragen niets, dat niet vereenigbaar is met de driezijdige over eenkomst. Het egalisatiefonds heeft niets verloren en de franc is niet gedaald. Wij meenen te kunnen vertrouwen op de maat» regelen, die wij voorstellen voor de samen werking van lale belanghebbenden. Met een regeering van nationale eenheid zou alles veranderen, zal men zeggen. Ik heb de gedachte van een nationale aan eensluiting het eerst geopperd. Het is niet mp schuld, dat het er toe is gekomen Na zijn rede werd Blum langdurig toe gejuicht door socialisten, communisten en een aantal radicalen. De vergadering werd geschorst tot half tien. Vrijdag voor den Senaat De financieele Senaatscommissie zal het ontwerp eerst Donderdag bestudeeren. De openbare behandeling in den Senaat zou dan Vrijdag geschieden. Inheemsche Religieuze Kunst Tentoonstelling van „De Graal" te Haarlem. Het is altijd het standpunt van de Katho lieke Kerk geweest, om daar, waar het Ge loof gepredikt werd, de aanwezige instel lingen, cultuur en gebruik aan te passen en dienstbaar te maken aan het Katholi cisme. Dat gelat ook voor de kunst. Zooveel mpgelyk wordt de in het land zelf vervaar digde kunst in tact gelaten om dit tot uitingen van hët Geloof om te vormen. Heelemaal is dat in verschillende Missie landen niet geslaagd. Dikwijls immers wer den kerken, kapellen en derg. in die landen in Europeeschen stijl gebouwd. Maar al eenige jaren is men daarvan teruggekomen en probeert men die religieuze gebouwen in den stijl van het land te vervaardigen. Dan voelt de inlander zich in die gebouwen meer thuis. De cultuur van zijn land, dik wijls zeer zinrijk en kunstzinnig, Ls voor hem van zelfsprekend meer begrijpelijk dan vreemde cultuur, tegelijk met de pre diking van het Katholicisme binnenge bracht. Daarom dat men in de Missielan den tracht de Heiligenbeelden en derg. in den reeds bestaanden beeldentrant te ma ken en de symbolen aan te passen qua beteeken is en uitwerkin g aan den Katho lieken Godsdienst. Welke schitterende resultaten men heeft bereikt, blijkt uit de expositie, die thans in het Graalbuis aan het Spaarne te Haarlem wordt gehouden en die vele kostbare en zeldzame voorwer pen op dit gebied bevat. Degenen, die de tentoonstelling samen stelden, hebben zich niet tot ons Ned. Indië bepaald de hoofdschotel maar zich cok tot China, Japan, Britsch-Indië, Afri ka, enz. gewend. Het piece-de-milieu van de expositie wordt gevormd door een beeldengroep, die welwillend in bruikleen is afgestaan door prof. dr. J. Schmutzer, die zijn sporen op dit gebied verdiend heeft en in lezingen een toelichting en nadere bespreking heeft gegeven. Deze beeldengroep is een bijna levensgroot H. Hartbeeld, dat in den stijl van een Boedhabeeld is gemaakt en ook de diverse symbolen van zoo'n beeld als het lctuskussen, het bijzonder fraai gebatikt kleed enz. heeft. Ter weerszijden hiervan liggen een Javaansche jongen en meisje geknield. Het geheel is uit hout gesneden. Behalve talrijke boeken en platen, op het onderwerp betrekking hebbend en een stand, op de Graal zelve betrekking heb bend, ziet men ook verschillende door par- t'culieren afgestane kunststukken. Van pes toor De Vlieger een prachtig geschilderde Madonna, staande boven den Boroboedoer van F. B. Abdullah, die o.a. geruimen tijd m Haarlem vertoefde. Dr. J. F. M. Sterck gaf een drietal Chineesche borden met voorstellingen uit het nieuwe Testament. Veel bewondering oogst het cloisonne-werk uit Zuid-Ohansi (wierookvat, scheepje, kelk, enz.) en in de Britsch Indische af- deelingen de origineele aquarellen door A. Da Fonseca, voorstellende o.a. de Bergrede van Christus. Uit Afrika is aanwezig het afgietsel van een door een neger uit een Olifanttand gesneden Madonna, uit Togo een klein maar zeer interessant primitief terra-cottabeeldje van Christus Koning. De Japansche en Chineesche afdeeling bevat slechts platen, maar o.a. fraaie kleurafdruk- ken van werken van Lucas Hasegawa (Ma donna Onze Lieve Vrouw van Japan) Roko Toda, Okay-ama en de schilderes Th. Koseki. Uit deze korte samenvatting blijkt dat er veel bezienswaardigs en leerzaams te zien is op deze expositie, die tot en met Woensdag geopend is en naar verschillende plaatsen zal worden overgebracht. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter!

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6