Mysteries rondom „Vredelust" 3)e Êcicbdie0oii^omt FEUILLETON (Een geval uit de practyk van inspecteur Sanders, lid der Centrale ■Recherche), door UDO VAN EWOUD. 44) „En jij?" interrumpeerde Wils den in specteur. „Is het jou ook ontgaan?" „Over mijn aandeel in deze zaak hoop ik je straks nog wat te vertellen, Miel", ont week Sanders de vraag van den reporter. „Laat ik eerst Loucheur's rol even ver der verklaren, al is daarvan dan ook niet zoo heel veel meer te vertellen. In ieder ge val staat het wel vast, dat de Belg uit het resultaat van de door hem in scène gezette comedie de juiste conclusie heeft getrok ken. Daarna was het voor hem nog slechts zaak de noodige bewijzen in handen te krijgen. Hij is ons nagegaan en heeft ge zien, dat dr. Jurrians zich naar „Park zicht" begaf. Die gunstige gelegenheid om in dr. Jurians' woning eens een nader on derzoek in te stellen, liet hij niet onbenut. Er moest met spoed gehandeld worden, want ook de politie kon reeds een spoor van den dader ontdekt hebben en die moest hij tot eiken prijs vóór zijn. Hij verschafte zich dus toegang tot de villa van dr. Jurrians, waar hij voorzoo ver ons uit diens biecht bekend is gewor den in ieder geval den hoed en het si- garettenétui van den vermoorde vond. Dat was voldoende. Om zeker te zijn, dat dr. Jurrians hem bij de inbraak niet zou ver rassen, liet hij hem naar het hoofdbureau gaan en tevens verschafte hem dat de ge legenheid om zoo spoedig mogelijk tot een resultaat te komen. Hij belde dr. Jurrians op om een ontmoeting met hem voor te bereiden, maar trof mij aan de telefoon. Dat bracht de eerste klink in den kabel. De ontmoeting in dé wachtkamer van het Centraal station kon niet doorgaan, omdat ik daarvan op de hoogte was en daarom bezorgde hij na het vertrek van de recher cheurs een briefje, waarin hij dr. Jurrians dringend adviseerde onmiddellijk naar hem toe te komen. Aan dat advies je weet het is ge volg gegeven en het resultaat is je nu even eens bekend. Onder ons gezegd, doet het me buitengewoon genoegen, dat vriend Lou- cheur ditmaal het lid op de neus heeft gekregen. Wij kunnen hem nu tenminste voor een jaar onschadelijk maken!" „Dat verdient hij ongetwijfeld!" zei Wils met veel overtuiging. „Maar...." „Maar?" „Ten slotte heb je het toch eigenlijk aan hem te danken, dat de dader zoo spoedig kon worden ontmaskerd...." Inspecteur Sanders glimlachte fijntjes. „Nu komen we op hei aandeel, dat de politie in deze zaak heeft gehad", zei hij, den reporter een sigaret presenteerend en er daarna ook zelf omzichtig, als cm tijd te winnen, een opstekend. „Ik geef toe, dat het optreden van vhiend Loucheur de ontknoopig van het raadsel heeft bespoedigd, maar zóó onwetend, als jij misschien veronderstelt, was de politie toch niet. Ben je den afschuif baren hak vergeten?" „Heeft die je dan op het spoor van dr. Jurrians gebracht?" „Ja Miel, die nieuwe uitvinding heeft hem in de eerste plaats verraden. Ik ver telde jou en hem gisteravond reeds, dat ik in het bezit was van een lijst, waarop ver schillende namen voorkomen van men- schen, die zich deze nouveauté hebben aan geschaft. Het betrof hier natuurlijk uitslui tend menschen, die "Is vaste klanten in di verse schoenwinkels op crediet kochten. Onder hen bevond zich ook dr. Jurrians. Ik zou daarin zeker geen aanleiding hebben gevonden om hem te verdenken, wanneer hij niet gezwegen had, toen ik hem van het vinden van den hakafdruk op de hoog te stelde. Had hij toen gezegd: ik heb zelf ook zoo'n ding aangeschaft, dan zou ik la ter toen mij zijn naam door een schoen- winkelier werd opgegeven, zeker niet het minste argwaan hebben gekoesterd, maar hij zweeg, waarschijnlijk in de hoop, dat ik daar toch niet achter zou komen. Toen ik dat aanknoopingspunt eenmaal had, herinnerde ik mij ook weer, dat hij aanvankelijk, zij het zwakke, pogingen had aangewend om de misdaad als een zelf moordgeval voor te stellen. Dat heeft me van het begin af bevreemd, want hij had zelfs geen oogenblik tot deze conclusie mo gen komen. Bij informatie bleek mij voorts dat dr. Jurrans Zaterdagochtend reeds vroeg is vertrokken en eerst laat in den nacht is thuis gekomen. Het waren allen geringe aanwijzingen en ik kon met den besten wil geen enkel motief ontdekken, dat dr. Jurrians tot deze daad aanleiding zou kunnen hebben gegeven. Ik zon juist op een middel om onopval lend zijn vingerafdrukken machtig te kun nen worden, teneinde deze te vergelijken met die, welke wij op het telefoontoestel hadden gevonden, toen Loucheur mijden weg wees. Zij houding bij de onverwachte confrontatie met het lijk in Vredelust was mij niet ontgaan en versterkte mijn ver denkingen. Ik was er vrijwel zeker van op het goede spoor te zijn, maar volkomen overtuigd was ik eerst, toen Barteling mij gisteravond de vingerafdrukken toonde, welke hij op het schrijfbureau van dr. Jur rians had gevonden. „Dat doet hem de das om!" zei Bartelink, die daarbij vermoede lijk aan Loucheur dacht, mij na, maar voor mij stond op dat oogenblik vast, wie de dader was. Alleen de motieven voor den moord daaromtrent verkeerde ik nog steeds in het onzekere en daar wilde ik in elk geval achter komen." „Is dat de reden geweest, waarom je zoo lang met de arrestatie hebt gewacht?" vroeg Wils en zijn blik verried eenige verbazing, want hij had reeds herhaalde malen gele genheid gehad te ronstateeren hoe doortas tend zijn vriend plarht op te treden. Sanders gaf echter niet rechtstreeks ant woord op deze vraag. „Je zult me moeten toegeven, Miel", zei hij na een korte aarzeling, „dat er van nacht toch eigenlijk nog geen aanleiding bestond om onmiddellijk tot de arrestatie van dr. Jurians over te gaan. Het was onge veer 1 uur, toen ik hem bij het Centraal station verliet; wie had toen kunnen den ken, dat hij vrijwel onmiddellijk de vlucht zou nemen? Ik heb hem opzettelijk in de waan gelaten, dat ik Loucheur van den moord verdacht en ik veronderstelde, dat dit voldoende zou zijn om hem te overtui gen, dat hij van de zijde der politie voor- loopig nog niets te vreezen had." De reporter vond deze verklaring echter niet afdoende. „Alles goed en wel", zei hij en zijn toon verried, dat hij niet van plan was zijn vriend te sparen, „dat is allemaal tot je dienst, maar je wist althans volgens je bewering dat Loucheur den meesten spoed achter de zaak zette, dat hij ?oo mo gelijk nog den afgeloopen nacht met dr. Jurrians in het reine wilde komen over de hem, voor zijn stilzwijgen toe te ken nen vergoeding en er was m.i. dus alle re den om te verwachten, dat dr. J urrians zich onmiddellijk in veiligheid zou trachten te stellen. Was het, in dat licht bezien, dan wel verstandig om hem rustig naar huis te la ten gaan en hem daardoor als het ware ge legenheid te geven zich aan een vervol ging te onttrekken?" „Ik nam aan", zei Sanders langzaam en plotseling eenigszins verstrooid een lade van zijn schrijfbureau opentrekkend, waar in hij met grooten ijver iets scheen te zoe ken, „dat Loucheur, nadat de ontmoeting in de wachtkamer mislukt was, dien nacht geen poging meer zou ondernemen om zich met dr. Jurrians in verbinding te stellen. Het was, zooals ik zei, al 1 uur, toen we van het Centraal station terugkeerden...!" „Maar het was Loucheur immers bekend, dat de politie van de inbraak ih dr. Jur- rian's villa op de hoogte was!", hield de reporter vol. „Er moest hem dus alles aan gelegen zijn zoo snel mogelijk tot een re sultaat te komen!" De inspecteur gaf het zoeken plotseling op. Met een ruk schoof hij de la dicht en- terwijl hij zich vlak voor zijn bezoeker plaatste, zei hij: „Je zou me een buitengewoon genoe gen doen, Miel, door in de krant niet zooj diep op de zaak in te gaan. Laat het pu-> bliek maar aannemen, dat niet wij, maar Loucheur den dader va. den moord in Vil la Vredelust heeft ontmaskerd. Dat komt het prestige van de politie weliswaar niet ten goede, maar daar zullen we ons voor dit keer dan maar bij neerleggen. Ik zal reeds moeite genoeg hebben om mij tegen over de justitie te verantwoorden; spaar mij dus in dit geval de critiek van het publiek". (Slot volgt). De burgemeester van 's Hertogenbosch, mr. F. J. van Lanschot, houdt een wakend oog op de weegschaal bij de 15de Paaschvee-tentoon- stelling, welke Dinsdag in de veemarkthallen van zijn stad werd gehouden Het groote raam in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam wordt gerestaureerd, waartoe een groote steiger langs den gevel is opgetrokken sche troepen in Gandesa. Op den muur onderscheidt men nog de talrijke plakkaten der republikeinen De Limburgsche .Betuwe" staat in vollen bloei. Als reusachtigé bruids- bouquetten prijken de kersenboomen thans in het heuvelland Honderd apen. die het hoogerop zochten. Een groote collectie Britsch-lndische apen werd Dinsdag van Schiphol per vliegtuig naar Londen vervoerd. De vreemde passagiers even voor het inladen Leon Blum en zijn financiëele plannen. De Fransche minister-president verlaat met Vincent Auriol en Paul Boncour het Elysée na de kabinetsvergadering onder voorzitterschap van Lebrun

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5