ASPIRIN AGENDA WOENSDAG 6 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten VO cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeel ingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bilt seint i Verwachting: Meest matige Noord-Wes telijke tot Zuid-Westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolk, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 773.5 te Valentia. Laagste barometerst.: 738.6 te Janmayen. In de luchtdrukverdeeling komt weinig verandering. In het Noorden ligt binnen den Poolcirkel een gebied van lage lucht druk, dat zich over Groenland ver naar het Westen uitstrekt. Tusschen het Kanaal en de Azoren bevindt zich het stationnaire gebied van hoogeluchtdruk, dat naar het Oosten tot over de Alpen reikt. Langs den Noordrand van dit gebied van hoogelucht druk worden luchtmassa's van hooge tem peraturen naar het Oosten getransporteerd, die het zachte weer op de Britsche Eilan- Zweden en het Oostelijk Oostzeegebied en die hes zachte weer op de Brittsche Eilan den en in geheel West- en Centraal Euro pa doen aanhouden. De groote vochtigheid der Oceanische luchtmassa's geven echter aanleiding tot sterke wolkenvorming, waardoor het weer somber blijft zonder regen van beteekenis. In Noord-Scandina- vië nam de vorst weer toe tot streng, in de Poolzee werd het echter minder koud. In Zuid- en Midden-Frankrijk en in Zwitser land was de nacht nog koud. Ook de hooge stations in de Alpen melden lagere tempe raturen, de wind nam weer toe en de wol ken reiken tot boven de toppen. In onze omgeving is nog geen verandering van het karakter van het weer te verwachten. LUCHTTEMPERATUUR. 11.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Woensdagnamiddag 7.11 uur tot Donderdagmorgen 4.53 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 7 April voorm. 7 en nam. 7.25 uur.* Maan op 10.15 uur Donderdagmorgen. Maan onder 2.08 uur Vrijdagnacht. (7 April eerste kwartier). WERELD-EXPOSITIE TE NEW-YORK. Onze regeering wil 1.5 millioen gulden voor deelneming beschikbaar stellen. Naar wij vernemen, heeft de regeering in principe besloten, de subsidie voor de Nederlandsche en Nederlandsch-Indische deelneming aan de Wereldtentoonstelling te New-York te verdubbelen, zoodat aan de Staten-Generaal zal worden voorgesteld dit subsidie nader vast te stellen op ander half mililioen gulden. Bij Kon. besluit zijn aan het eere-comité voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1939 te New-York te houden wereldten toonstelling als leden toegevoegd de heeren prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-gene raal van het anderwijs en ir. A. L. H. Roe broek, directeur-generaal van den Land bouw. Zijn aan de algemeene commissie voor voornoemde deelneming als leden toege voegd de heeren Raden Adipati Ario Soe- jono, werkzaam bij de 8ste afdaling van het departement van Koloniën; D. Hanne- ma, directeur van het museum Boymans; mr. W. G. F. Jongejan, voorzitter van den Ondernemersraad voor Nederlandsch-Indië; Raden Mas Margono Djojohadikoesoemo, werkzaam bij de 4de afdeeling van het de partement van Koloniën; Ph. Mees, voor zitter van de Rotterdamsche Bankiersver- eemging; prot. dr. B. Schrieke, buitenge woon hoogleeraar bij de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. DERTIENDE DIOCESANE KATHOLIEKENDAG TE ALKMAAR. Op voorstel van het hoofdbestuur der Diocesane Katholiekendagen in het Bisdom Haarlem, heeft Z.H. Exc Mgr. J. P. Hui lers besloten dit jaar der dertienden dioce- sanen Katholiekendag te doen houden te Alkmaar en wel op Zondag 3 Juli 1938. Leze dag zai gewijd zijn aan hei onderzoek naar de beteekenis en invloed van radio en film als cultuur-instrumenten ten dien ste van den modernen mensch. Z.H. Exc. zal ten tien uur een Pontificale Hoogmis opdragen in de St. Laurentius- kerk aan het Verdronkenoord, terwijl des namiddags te half twee een groote vergade ring zal worden gehouden in den Stede- lijken Muziektuin, Alkmaarder Hout, waar Is inleiders zullen optreden de heeren Paul de Waart (radio) en Bernard Verhoeven (film), terwij] de heer Piet Kasteel een samenvatting over de beide onderwerpen zal geven. Z.H. Exc. zal deze vergadering bijwonen en na afloop in den Muziektuin era Pontificaal Lof celebreeren. Het uitvoerend comité bestaat uit de volgende leden Mr. D Bosscher, voorzit ter; Mr. A. J. M Leesberg, vice-voorziiter; Mr. C. Smal, secretaris; P. J. Th. Marres, penningmeester: M. Spruit, P. Zeegers en C. Vis. Rector St. Elisabeth-Ziekenhuis te Alkmaar, algemeen adviseur. OSSCHE MARECHAUSSEE BEGING FOUTEN. Daarom is haar opdracht gegeven zich van opsporingsonderzoek te onthouden. LOOPENDE ONDERZOEKEN NIET GESTAAKT. Op de betreffende vragen van het Twee de Kamerlid Wijnkoop, heeft de ministei van Justitie geantwoord, dat aan de ori- gade Koninklijke Marechaussee te Oss op dracht is gegeven zich tol nader order van opsporingsonderzoek te onthouden Surveillance- en bewakingsdiensten kun nen ook verder op de normale wijze wor den verricht, terwijl het geenszins in het voornemen ligt, de brigade Koninklijke Marechaussee te Oss op te heffen of in sterke mate te verminderen. Van staking van loopende justitieele on derzoeken is geen sprake Dat eventueele klachten ter zake van misdrijven voor het oogenblik tot de plaatselijkepolitie be- hooren te worden gericht overigens een normale figuur is juist Voorts wijst de minister er op, dat het geen de brigade Koninklijke Marechaussee te Oss heeft verricht, geenszins in het alge meen is gedesavoueerd, integendeel. Dat juist nu moest worden opgetreden, is een uitvloeisel van de omstandigheid, dat voor kort van begane ernstige fouten in be paalde opsporingsonderzoeken is gebleken. VEROORDEELDE AMSTERDAMSCHE AGENT ONTSLAGEN. De opzienbarende zaak, waarbij een agent van politie wegens mishandeling van een burger door de rechtbank is veroordeeld tot een geldboete van 100 subs. 30 dagen hechtenis, heeft vor dezen politieman nog andere gevolgen gehad. Was de veroordee ling der rechtbank voor hem reeds hoogst pijnlijk, thans, zoo vernemen wij, heeft de hoofdcommissaris van politie aanleiding ge vonden den man buiten dienst te stellen en met ingang van 30 April voor ontslag voor te dragen. Er zouden wel is waar nog eenige andere feiten zijn, die dit besluit van den corps chef hebben bespoedigd, doch het feit, dat de rechtbank dezen agent veroordeelde, zou er het meest toe hebben bijgedragen, dat de hoofdcommissaris deze beslissing heeft ge nomen. Op een morgen van Juli 1937 achtte de agent zich verplicht, proces-verbaal op te maken tegen een wielrijder, die blijkbaar niet voldoende acht geslagen had op het stopsein van zijn collega, die het verkeers- signaal bediende bij de kruising Nassauka- déDe Clercqstraat. Een deel van het publiek ergerde zich aan het optreden van den agent, die den overtreder tot stilstand dwong door het stuur van zijn fiets te grijpen. Getuigen meenden gezien te hebben, dat hij een voet op de velg van het voorwiel had gezet. „Zoo zou u iemand een doodval kunnen be zorgen!" voegde iemand uit het publiek den agent toe. Diens bevel: „Doorloopenü" was opge volgd, ook door getuige v. d. W., die den agent „machtswellust" had verweten. Blijk baar daarover vertoornd, was de agent, hoewel eigenlijk nog in beslag genomen door het voltooien van zijn verbaal tegen den wielrijder, den getuige achterna geloo- pen. Deze was tusschen de tramrails en de brandweerkazerne gestruikeld en had een trap gevoeld. Getuige v. d. W. hield voor de rechtbank vol, dat de agent hem „beentje-gelicht" had; en van de verder verhoorde getuigen bleek het meerendeel te hebben waargeno men, dat verd. inderdaad zijn voet. tusschen of vóór de beenen van v. d. W. had ge plaatst, hem inderdaad dus had beentje-ge licht. Door het intusschcn passeeren van een tram hadden sommigen 't verdere ver loop van het geval eenige oogenblikken niet kunnen volgen. Maar enkele hunner meenden toch stellig te hebben waargeno men, dat de agent den gevallen man ten overvoelde nog een schop had toegediend. Hoewel de Officier van Justitie, mr. Van Arkel, een boete van f 25 eischte, veroor deelde de rechtbank den agent tot 100 boete subs, dertig dagen hechtenis. Thans is de politieman wel zeer zwaar gestraft! „Tel." EEN PRACHT DOEL EEN PRACHT KANS. Ik hoor het Zuiden en het Noorden al zeggen: „gr kken willen we wel, maar. wat hebben we met het werk in den Helder tp maken?" O! Wist u niet, dat er uit dat Zuiden en dat Noorden zeer veel R.K. Marineman nen komen? Dan verklaar ik u dit bij dezen! Misschien kom ik eerstdaags voor de KRO-microfoon met afgezanten uit alle provinciën van ons land en ik verzeker u, dat de afgevaardigden uit Made (N.B.) en Groningen geen enkelingen zijn, maar ver tegenwoordigers van de velen uit het Noor den en hei Zuiden! Als geestelijk verzorger te den Helder heb ik of krijg ik met deze jonge mannen te maken. Nu zou ik, zooals twee jaar geleden, een beroep kunen doen op de offervaardigheid van Katholiek Nederland, maar het leek me beter deze groote landelijke Keuze- lol erij te lancecren en zoo te trachten u ren pleizier te doen en mezelf de zoo hoogst noodige financieele middelen te verschaffen. Zegt nu niet allen: „dat eene lot van mij zal hel niet doer". Veronderstelt nu eens. dat allen dat zeg gen, dan heb ik een heeleboel onkosten ge maakt èn u hebt geen kans op een van de prachtige prijzen. Hei zo*j mij spijten voor u en voor mijn werk onder de R.K. Marine-mannen. In ieder gezin hét lot van Nederland. Leest de ad veren tie in dit blad! H. J. BANGERT, Vlootaalmoezeniei Hoofdgracht 22, Den Helder. Postgironummer 231067. DE PRIJZEN VAN ROGGE, HAVER EN GERST. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Dieters betreffende het nemen van maat regelen ter verbetering van de prijzen van rogge, haver en gerst, heeft de minister van Economische Zaken nog het volgende ge antwoord. Het is den minister bekend dat de prij zen van rogge, haver en gerst gedurende de laatste weken lager zijn dan hij door de bestaande maatregelen heeft beoogd te be werkstelligen. Hij moge evenwel opmerken, dat zich gedurende dit seizoen ook een tijd vak heeft voorgedaan, waarin deze prijzen hooger waren. Het is den minister niet bekend, dat de verkoop van hooger genoemde producten onmogelijk is. Wel is het hem bekend, dat de telers, die bedoelde granen nog in voor- raad hebben, in verband met de minder goede prijzen aarzelen tot verkoop over te gaan. De uitvoer van mais staat, daar deze het normale transitoverkeer betreft, in geen verband met de onderhavige aangelegen heid. Ten slotte herinnert de minister er aan, dat hij de heffingen op den invoer van granen op 3 April 1938 heeft verhoogd met een bedrag van f 0.50 per 100 K.G. Acacieroienieews LfelDEN. Bevorderd: tot doctor in de rechtsgeleerdheid, op proefschrift getiteld: „Lastgeving, machti ging en volmacht", de heer Keng Hong Jauw, geboren te Gorontalo; idem, tot doctor in de Wis- en Natuur kunde, op proefschrift getiteld: „Ueber Le- bensweisse, Auffinden des Wirtes und Re- gulierung der Individuenzahl von Mormo- niello Vitripennis Walker", de heer E. F. Jacobi, geboren te Amsterdam. Geslaagd: Doctoraalexamen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie: de heer H. A. Hooft- man, Rijswijk; Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter L, mej. W. Herkink, Oegstgeest; Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Plantkunde: mej. M. B. Bok, Den Haag; Doctoraal examen Rechten: mej. G. Ha- vinga, Den Haag en de heeren J. H. Roe- lants, Den Haag; Candidaatexamen Rechten: de heer E. C. Arkema, Coevorden. Geslaagd voor examen van apothekers assistent de dames A. C. Henkemans, Rot terdam, A. C. van Dorssen, Noordwijk, C. Scholte, Leiden. STADS PASSIE-HERDENKING „DE TRIOMPH VAN HET KRUIS" Wij deelen u mede, dat hedenavond bij de passie-herdenking ook Mgr. Task in, praeses van het Theologicum te Warmond, aanwezig .'al zijn. Voor de laatste maal wekken wij u ailen op urze avond bij te wonen. Er zijn nog plaatsen verkrijgbaar vanaf 7.30 uur aan de Stadsgehoorzaal a 30, 60 en 90 ct. Zoo als u allen weet, zijn de baten bestemd /ooi- een lichtend kruis. Namens het Alma Mater-bestuur: C. ZANDBERGEN, voorzitter. Mevr. E. SANDERS—PLATZ, secr.essc NIEUWS VER. „SA. VERONICA." De maandelijksche zitting van deze Ver- eeniging wordt wederom morgenmiddag gehouden, blijkens een kleine advertentie in dit blad. Het bestuur rekent er op, dat alle getrouwe leden wederom haar vrije tijd productief komen maken, ten bate van vele arme en voornamelijk stille ar me stadgenooten. Mogen er vele nuttige kleedingstukjes zijn gereed gekomen, want de voorraad behoeft dringend aan vulling in dezen zoo zorgvollen tijd en te vens ligt er een flinke voorraad materiaal gereed, wat op vele naarstige handen ligt te wachten! Het bestuur rekent en ver trouwt op een drukke opkomst, zij is pa raat! K.J.C. RECOLLECTIE. Alle K.J.C.-leiders (Verkenners, Kruis vaart, S.F.L., Sport-junioren-leiders) wor den herinnerd aan de recollectie, die Vrij- dagvond 8 April te half 9 gehouden wordt in het St, Lidwina-huis, Zoeterwoudsche Singel 34. DE AFREKENING DER SPORTFONDSEN. Na de verleden week met de spaarders gehouden vergadering heeft de Raad van Toezicht van de N.V. de Sportfondsen, afd Leiden zich in verbinding gesteld met de directie en gedaan weten te krijgen, dat aan de spaarders, die drie jaarstortingen hebben gedaan alsnog 80 ct. per aandeel voor rente zal worden uitbetaald. De op 25.75 bepaalde kostenaftrek wordt nu dus veranderd in 24.95, waarbij dan nog iets komt voor door den Raad van Toe zicht gemaakte onkosten. Zij, die spaarder blijven, in totaal 41 per sonen, worden verzocht zich voor de rege ling van hun gelden met den Raad van Toe zicht in verbinding te stellen. Diefstal uit automaten. Door de politie is in den afgeloopen nacht op straat aangehouden de 29-jarige R. v. S. alhier, die verdacht wordt van diefstal uit automaten. Met nagemaakte en vervalsch- te geldstukken wist hij zich de waren uit de automaten toe te eigenen. Een aantal werktuigen, vaarmee de geldstukken wer den gemaakt, is in beslag genomen. Volkstuinvereeniging „Ons Genoegen". Bovengenoemde vereeniging hield voor haar leden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan een feestelijke bijeenkomst in haar nieuw -clubgebouw nabij de Zweminrich ting „De Zijl". De voorzitter van het jubi leumcomité, de heer Dool, heette alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder het bestuur en het damescomité der ver eeniging. Spr. sprak worden van waardee ring tot de oprichters der vereeniging, t.w. de heeren Mulder, die onafgebroken de vereeniging als voorzitter dient, Wielders, Vermeer en Hartman. Spr. wees op de vele verplaatsingen ten behoeve van den wo ningbouw en hoopte, dat toch éénmaal een vast complex de vereeniging zou worden toegewezen. Vervolgens bood spr het be stuur namens de leden een cadeau aan, bestaande uit een volledige verlichting van het nieuwe clubgebouw met Batagas. Me vrouw de Zwijger bood namens het dames comité een clubvlag aan. De heer van Wei zen overhandigde den voorzitter 25, ge stort door een donateur, er op wijzende, dat er in Leiden nog verschillende personen wonen, die de vereeniging een warm hart toe dragen en als men er op uit gaat ze ker nog verschillende donateurs of donatri ces zijn te winnen. Vervolgens trad onder leiding van den heer v. d. Broek het Mannenkoor der ver eeniging op, dat een viertal liederen ten ge- hoore bracht, welke zeer in den smaak vie len. Nadat versnaperingen waren rondge diend bedankte de heer Mulder namens het bestuur den leden voor het mooie cadeau en in het bijzonder het jubileumcomité voor ai de moeite, en werkzaamheden, welke zij verricht hebben. Ook dankte spr. het da mescomité voor de mooie clubvlag. De heer Zaalberg wekte de leden op, om vooral zich op te geven voor de tentoonstelling welke gehouden zal worden in Augustus wanneer de vereeniging officieel het 10-jarig be staan der vereeniging met een driedaagsch feest op het tuincomplex hoopt te vieren, Vervolgens sloot de voorzitter van het ju bileum-comité deze goed geslaagde bijeen komst. LEIDEN. Donderdag: R. K. Reclasseeringsvereeni- ging, afd. Leiden, zitting gebouw St. Vincentius-Vereen. Hoogl. Kerk gracht 32, 89 uur. Vrijdag: Transportarbeidersbond „St. Bo- nifacius", Bondsgebouw. 8 uur. Ds avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 2 tot en met Vrijdag 8 April a.s. waarge nomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; G. F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 406 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergaderd op Maan dag 11 April, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een lid van de Com missie van Fabricage (wegens ontslagaan vrage van den heer D. van der Kwaak). 2. Benoeming van een lid van de Com missie voor den Markt- en Havendienst (wegens ontslagaanvrage van den heer J. A. van der Reijden). 3. Benoeming van een lid van de Com missie voor de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit (wegens ontslagaan vrage van den heer M. H. de Reede). (In bovenstaand vacature zal de heer Wilbrink weer de plaats innemen, die hij had ver laten om tijdelijk het wethouderschap waar te nemen). 4. Benoeming van een voorzitter en vier leden van de Commissie van Toezicht op de Arbeidsbeurs. 5. Benoeming van drie leden van de Commissie van Toezicht op de Bewaar scholen. 6. Benoeming vai\ een onderwijzeres in de lichamelijke oefening bij het openbaar lager onderwijs. 7. Benoeming van vier schoolartsen. 8. Benoeming van een ambtenaar van den Burgerlijken Stand, bestemd om den ambtenaar, belast met alle aan den amb tenaar van den Burgelijken Stand opge dragen werkzaamheden, te vervangen. 9. Praeadvies op het verzoek van J. M. Bakker om ontslag als onderwijzer aan de Jongensschool voor u. 1. o. 10. Praeadvies op het verzoek van me juffrouw A. E. Driesens om ontslag als onderwijzeres bij het openbaar vervolg onderwijs voor meisjes. 11. Voorstel inzake het verhuren van het pakhuis aan de Burgsteeg No. 6 aan H. J. W. Peeters en H. Stol, te Leiden. 12. Voorstel inzake het verhuren van het winkelhuis Nieuwe Rijn No. 21 aan N. van Loef, te Leiden. 13. Voorstel tot het wijzigen van het raadsbesluit van 10 Februari 1936, inzake het verhuren van het perceel Haarlem merstraat No. 165a aan W. F. Kanbier, te Leiden. 14. Voorstel inzake het overnemen in eigendom bij de gemeente van verschil lende voor straat bestemde strooken grond. 15. Voorstel tot het verkoopen van eeni ge perceelen bouwterrein aan de Hout laan, kadastraal bekend gemeente Leiden, Sectie P Nis 1040 (ged.), 1041 (ged.) en 2229 (ged.) aan Gebr. F. J. A. en C. G. van Beukering, te Leiden. 16. Voorstel: a. tot onderhandsche op dracht van het leveren, maken, werkvaar- dig opstellen en in bedrijf opleveren van een centrale verwarmingsinstallatie en van een ventilatiê-inrichting c.a. in het in aanbouw zijnde Stadhuis aan de firma W. Slotboom en Zn., te 's-Gravenhage; b. tot het vaststellen van de begrotings staten in verband met de sub a bedoelde en eenige daarmede samenhangende wer ken. 17. Voorstel tot het intrekken van de be palingen omtrent minimum-loon en maxi mum-arbeidsduur in bestekken van ge meentewerken en van die, inzake de artt. 1638c en 1638d van het Burgerlijk Wet boek, tevens praeadvies op het voorstel van den heer Schüller inzake herziening van de bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-arbeidsduur in bestekken van gemeentewerken. 18. Voorstel inzake het voortzetten van de regeling, betreffende het verleenen van een reductie op de ziekenfondspremie aan ondersteunden. 19. Voorstel inzake het voortzetten van de werkinrichting voor blinden. De stukken liggen voor de leden ter in zage in de Leeskamer van het Gemeente huis, Rapenburg 12. Met de motor geslipt. Gistermiddag is op den Rijnsburgerweg hoek Kago/straat de 25-jarige student L. D. C. met zijn motorrijwiel in de tramrails geslipt en gevallen. Hij liep eenige schaaf wonden op en klaagde over pijn in 'net rechterbeen. De E.H.D. bracht hem naar het Acad. Ziekenhuis. Bevordering Hypotheken en Kadaster. Bij Ministerieele resolutie van 30 Maart 1.1. zijn bevorderd met ingang van 1 April 1938 tot adjunct-commies, de rijksklerken met vak-examen, de heeren H. L. A. Boom en A. van Burinck, beiden alhier.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2