RIJNSTREEK WOENSDAG 6 APRIL 1938 UE LGIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 ALPHEN AAN DEN RIJN BEGRAFENIS DR. B. J. LOVINK. Hedenmiddag te half 3 had op de alge- •meene begraafplaats aan de Schoolstraat in het familiegraf de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot van wijlen dr. H. J. Lovink. Ten teeken van rouw waren de gemeen tegebouwen gesloten, terwijl in het Huis der Gemeente een condoléance-register ter teekening was neergelegd. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik hun deel neming te betuigen. Te ongeveer 2 uur kwamen B. en W. met de leden van den Raad in het Huis der Gemeente bijeen, vanwaar men gezamen lijk naar de oegraafplaats ging. Op de plecntigheid zelf komen wij nader terug. Jaarvergadering R.K. Staatspartij. De afdeeling Alphen aan den Ryn van de R.K. Staatspartij hield gisteravond in de Sint Josephszaal, onder voorzitterschap van den heer H. S. v. d. Putte en in egenwoordig- heid van den Hoogeerw. Deken, haar, helaas, maar matig bezochte jaarvergade ring. Na het gebruikelijk welkom aan de aanwezigen en de voorlezing van de no tulen, welke als naar gewoonte door den jjverigen secretaris, den heer S. van Leeu wen, zeer goed en stijlvol was verzorgd, bracht deze ook een dito jaarverslag uit. Naast de werkzaamheden welke noodza kelijk waren omdat 1937 een verkiezings jaar is geweest, bracht het gouden bestaans- feest van deze afdeeling voor bestuur en leden eenige beroering. De afdeeling Al phen aan den Rijn is een der oudste afdee lingen in het geheele land is als zoodanig in de annalen van het Partijbestuur geboek staafd. Hierop mogen we, aldus het jaar verslag, trots zijn. Dat een en ander nok door het Partijbestuur wordt gewaardeerd, bewees wel het feit, dat op de middagbij eenkomst op 9 Mei in de Sint Josephszaal, ter herdenking van het 50-jarig bestaans- feest, mede aanwezig was een der kopstuk ken van het Partijbestuur en wel de eerste secretaris mr. Frans Teulings. Als feest redenaar heeft het bestuur uitgenoodigd Pater Borromaeus dr Greeve. De feestdag begon met een plechtige Hoogmis voor de eenheid in de partij. De vergadering werd toen opgeluisterd met zang, terwijl de se cretaris een historisch overzicht had ver zorgd. In het afgeloopen vereenigingsjaar wer den er acht bestuurs- en zes ledenvergade ringen gehouden w.o. twee buitengewone. De Propagandaclub „Sint Paulus" heeft wederom vele nieuwe abonnementen weten te plaatsen op het 14 daagsch propaganda blad van de R.K.- Staatspartij „De Op- marsch". Voorts zijn door de leden van deze club speldjes „lijst nr." verkocht. Op 26 Mei is stemming gehouden voor de le den van de Tweede Kamer, waarbij onze partij met drie Kamerzetels winst uit den stembusstrijd als overwinnaar trad. Het jaarverslag brengt openlijk hulde aan de propagandaclub, in het bijzonder aan den heer Bernard Rombouts. die reeds bijna een twintigtal jaren met de hem gegeven voort varendheid den scepter zwaait over deze club. In Juni is het geheele bestuur reglemen tair afgetreden. Behalve mej. v. d. Bosch en de heer F. van Hofwegen was het even wel herkiesbaar. Het aantal bestuursleden was op elf gesteld. Het jaarverslag memoreert nog het ver scheiden van den heer J. L. H. Boeren, die jaren lang fractieleider in den gemeente raad is geweest, doch door zijn benoeming tot Directeur der P.T.T. te Veghel, Alphen aan den Rijn heeft moeten verlaten. Voor de vele prestaties van dezen afgevaardig de in het algemeen, maar meer speciaal in het Katholieke belang verricht, werd aan dezen in het verslag dank gebracht. In een speciaal door de leden bijeengeroe pen vergadering werd de dienstplichtwet behandeld. Na een duidelijke uiteenzetting door den heer J. D. de Kok uit Loosduinen over dit onderwerp, nam de vergadering met algemeene instemming een motie aan, waarin werd aangedrongen op een mil dere toepassing der wet ten behoeve van de groote gezinnen. Deze motie is daarna ter kennis gebracht van de R.K. Staatspar tij en de R.K. Pers. Het jaarverslag besloot met een dankwoord aan de leden en ande ren, die het bestuur in het afgeloopen ver eenigingsjaar in zijn werkzaamheden heb ben bijgestaan. Na dit jaarverslag bracht de voorzitter den heer S. van Leeuwen welverdiend hul de, ondersteund door een hartelijk applaus van de vergadering. Het rapport van de finantieele commissi zal wegens ziekte van een der commissie leden, belast met het onderzoek in de eerst volgende verg. worden uitgebracht. Bij de periodieke bestuursverkiezing wer den de aftredende heeren A. van Hemert, S. van Leeuwen en P. J. Schippers, her kozen. Hierna hield een der leden van de Poli tieke kern een lezing over het onderwerp „Doelbewust werken". Op duidelijke en bevattelijke wijze legde dit lid uit wat on der doelbewust werken verstaan wordt, hoe men dit bereiken kan en hoe men zulks op de meest vruchtbare wijze ook in toepassing kan brengen in al onze vereenigingen, maar ook in dienst kan stellen van de goede Roomsch Katholieke politieke actie. In on ze R.K. Staatspartij bezitten we, volgens spreker, een instelling, die alle partijen ons benijden! Het heil der zielen; het heil der Kerk; het heil van ons heilig Katholiek Ge loof rusten op vele pijlers. Een dier pijlers en blijft in onze tegenwoordige gemeen schap: een eensgezinde, sterke Katholieke Staatspartij. Wie aan die pijlers bouwt, doet een goed en noodzakelijk werk. Als strij ders voor een zoo krachtig mogelijke een heid hebben wij de eer te trekken voor een wagen waaraan figuren als dr. Schaepman, mgr. Nolens, Z. Excellentie Ruijs de Beere- brouck en nog vele anderen hun schouders versleten hebben en waarop een schat van Christelijke en Katholieke waarden uit het moeras van politieke verwildering gered werd. Als leden van de kiesvereeniging moeten allen werken aan de verbreiding van de katholieke staatkundige beginselen. In deze moeten wij, aldus spr., slechts één doel voor oogen hebben, n.l.: hoe wij zelf ons aandeel in het groote en schoone werk voor onze partij hebben, geen onderscheid makend in rang of stand. Het geloof in God en in de waarheid van Christus' leer meet de basis blijven waarop wij staan, waarop wij leven en waarop wij willen en moeten werken. De beginselen toch zijn het die een beweging sturen. Spr. besloot met een aansporing tot alle aanwezigen en over de hoofden van dezen tot de afwezigen, om doelbewust te werken, allen tezamen, maar toch ook ieder afzonderlijk op zijn eigen plaats, voor den groei en bloei van onze mooie Roomsch Katholieke Staatspartij en laat vooral bij dit alles onze rotsvaste een heid onoverwinnelijk blijken! Een welverdiend applaus beloonde spr. voor zijn gewaardeerde toespraak, waarna een dankwoord van den voorzitter de kroon op het werk zette. Op een desbetreffend verzoek van het lid den heer J. van Schaik, zal een der leden van de kern in de volgende bijeenkomst een toelichting geven op het verschil tus- schen Fascisme en Nationaal Socialisme. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den Statenkring Gouda, waarin de wenschelijkheid wordt geuit, dat de verschillende afdeelingen die rijk zijn aan talentvolle sprekers, deze personen uit wisselen, wordt de kern als de beste hier voor in aanmerking komende plaatselijke instantie verzocht hieraan de volle aan dacht te schenken. Nadat nog enkelen van de rondvraag had den gebruik gemaakt, volgde sluiting met den christelijken groet. Hedenavond.... Hedenavond komen de leden van de afdeelingen Aarlander- veen, Bodegraven, Hazerswoude en Reeu- wijk van den Roomsch Katholieken Land en Tuinbouwbond,- tezamen met de afdee ling Alphen aan den Rijn, in de St Joseph- zaal te 7.30 uur bijeen, ter beluistering van een door het Kamerlid M. P. van der Weij- den uit Noorden te geven uiteenzetting om trent de Pachtwet, Mejkregeling en ande re voor de boeren belangrijke regeerings- besluiten en actueele onderwerpen Een vierwielige drenkeling. Langs de Kortsteekter weg geraakte gistermor gen de autobestuurder de B. met zijn wa gen in de wegberm, waarna de auto om sloeg en in den Rijn terecht kwam. De be stuurder kwam met een nat pak vrij. Met een kraanwagen uit de garage Boot' werd de drenkeling op het droge gebracht. BOSKOOP Gebraden karbonaadjes. Dinsdagmor gen was de brandweer reeds vroeg in de weer. In de slagerij van de Wed. J. C. Vermeulen was n.l. een begin van brand ontstaan. Doordat verschillende personen de helpende hand boden, door met em mers water het vuur tegen te gaan, kon uitbreiding worden voorkomen, zoodat de uitgerukte motorspuit geen dienst be hoefde te doen. De brand welke in de rookkast was ontstaan heeft echter in de voorraad spek en vleesch een flinke scha de aangericht. Diefstallen en andere overtredingen. Nog steeds gaan de diefstallen van hoe veelheden planten door, door verschil lende kweekers is hiervan weer aangifte gedaan bij de politie. Nog enkele lichte aanrijdingen, eenige rijwieldiefstallen, waarvan de rijwielhandelaar K. aan de Groene weg de dupe werd, en zelfs nog een mislukte poging tot schaken, een jongedame aan den Goudschen Rijweg kon nog ternauwernood aan den op haar beraamden aanslag ontkomen, vormen het nieuws van deze dagen. KOUDEKERK Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Donderdag 7 April des na middags half acht ten Raadhuize. Oonder- werpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Wijziging Be- heersverordening Waterleidingbedrijf. 3. Verzoek van de E. H. B. O., afd. Koude kerk aan den Rijn, om kostelooze beschik baarstelling van een lokaal der O. L. school gedurende 1 avond per maand. 4. Wijzi ging verordening regelende de voorwaar den voor levering van drinkwater. 5. On bewoonbaarverklaring van de woningen B 220, B 221 en B 222 aan de Gnephoek. 6. Intrekking overeenkomsten betreffende de levering van electriciteit door de gemeen te Leiden en aangaan van een nieuwe over eenkomst. 7. Verkoop van een perceeltje grond, grenzende aan de algemeene begraaf plaats, groot pl.m. 205 M2 aan het Rijk. 8. Wijziging overeenkohst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. 9. Overeen komst met de N.V. Gekro, destructiebedrijf te Overschie. 10 Crediet voor extra-hulp aan ondersteunde werkloozen (B-steun) voor 1938. 11. Wijziging begrootingen dien sten 1937 en 1938. N1EUWVEEN NIEUW PAVILJOEN ST. URSULA- GESTICHT. Uit zeer betrouwbare bron ver nemen wij, dat het nieuwe paviljoen der Eerw. Zusters Ursulinen, ofschoon nog niet geheel voltooid, op 10 Mei a,s. door Mgr. Huibers plechtig zal worden ingewijd. Zoo spoedig als de bouw geheel gereed is, wordt het (vermoedelijk begin Juni) in gebruik genomen. Gemeenteraad. Vrijdagavond a.s. te half negen komt de raad van onze ge meente in openbare zitting bijeen ter be handeling der navolgende agendapunten: 1. Ingekomen stukken. 2. Schoolgeld reclames. 3. Inzake verhuur en verpach ting van gemeentegrond. 4. Vaststelling van een arbeidsovereenkomstenbesluit. 5. Wijziging gemeentebegrooting 1937. 6. Afscheid van het raadslid W. Plomp. 7. Rondvraag en sluiting. DE KWAKEL Propaganda-avond. Voor de leden van de B.V.L., afdeeling Uithoorn, de Kwakel en Mijdrecht Buurt, zal in Café Fritschy op Vrijdag 9 April a.s. de film „Je man- tiendrai" worden vertoond, met nog 2 an dere films. De heer Moijen zal een propa gandistisch woord spreken. Zij, die militair geweest zijn en sympa- thiseeren met den B.V.L., kunnen ook op deze vergadering komen en zich opgeven als lid. CUDE-WETERING Propagandaclub .„Dr. Schaepman", Bovengenoemde club hield een vergadering in Hotel Klein alhier, alwaar als spreker optrad Rector Beune te Leiden. De voor zitter, de heer Th. Vesseur, heette de u.t- stekend opgekomen leden, alsmede den spreker en de overige belangstellenden van harte welkom en sprak nog een woord van dank aan het adres van de propagandisten voor het uitstekende werk, door hen ver richt bij de laatst gehouden Kamer-verkie zingen. Door bijzondere omstandigheden was het niet mogelijk eerder te vergaderen. Na lezing der notulen door dsn secretary, gaf de voorzitter het woord aan Rector Beune. Spreker had als titel van zijn rede ge- Kozen „Politiek en Beginsel". In een vlot en gemoedelijk betoog hield de Eerw. spr. de aandacht der aanwezigen gevangen. Na een duidelijke uiteenzetting van de betee- kenis van politiek en beginsel, kwam spr. op het terrein van de practische toepassing. Eenige voorbeelden werkten zeer verhel derend en er zal wel niemand in de zaal zijn geweest, die den spr niet ten volle heeft kunnen volgen. Aan hei einde van zijn betoog waarschuwde spr. tegen over schatting. Vooral bij de toepassing van het beginsel moet men in doorsnee niet te hoog grijpen, doch men brenge het in toepass.ng in het leven van eiken dag. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen Hieruit ontstond nog een geanimeerd debat, waarbij enkele practische punten nog nader werden be licht. De zomer staat nu weer voor de deur en voorloopig zal de club, behoudens onvoor ziene omstandigheden, niet meer bij elkaar komen, maar de conclusie van den avond was, dat in het a.s. najaar de zaken weer met energie zullen worden aangepakt. Aan het slot van den avond dankte de voorzitter den Eerw. spreker voor zijn hel der en zeer gewaardeerd betoog en sloot de vergadering met den Chr. groet. Aanwezig waren nog de ZeerEerw. Heer Pastoor Saraber, benevens het bijna vol tallig bestuur der R K. Kiesvereeniging. ROF' OFARENDSV^EN Alg. Ver, voor Bloembollencultuur. Na eenigen tijd tevergeefs gewacht te heb ben op een mogelijke der leden, opende de voorzitter, de heer J. van Ruiten, om streeks 8 uur de jaarvergadering in hotel „De Vier Heemskinderen" met een untge- breide inleiding. De notulen werden aangehouden tot een volgende vergadering. Volgde het financieel verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat de ii komsten bedroegen 55.19, de uitgaven 27.25, en saldo 27.94. De financieele po sitie der vereen, is dus nog steeds voor uitgaande. De heer P. v. Zaal, bracht ver slag uit van de controle, meldende dat boe ken en bescheiden in orde waren bevon den. In het jaarverslag konden we beluiste ren, dat het afgeloopen jaar voor de kweekers geen goed jaar was geweest. Door den overvloedigen regenval in het voorjaar van 1937 hadden tulpen en nar cissen en crocussen veel schade geleden. Waren weliswaar de prijzen, die bedongen konden worden, iets beter dan voorheen, toch was de totaal-opbrengst beneden pijl, omdat de aangevoerde quanta veel minder was. Ook in dit jaarverslag kwam de klacht naar voren, dat er steeds zoo onbegrijpe lijk weinig leden ter vergadering komen, Daardoor kan niets begonnen worden en is iedere opgezette actie bij gebrek aan vol doende belangstelling en medewerking reeds van den beginne af onmogelijk ge maakt. Ook de toetreding van nieuwe le den is zeer gering het jaarverslag besloot met den wensch, dat dit jaar voorspoedi ger mocht zijn wat betreft den groei der gwassen en ook wat betreft den groei der vereeniging. Een mededeeling werd vervolgens be kend gemaakt, dat door 't H.B.G.-bestuur aan de Sierteelt-centrale een verzoek is ingediend cm vood de kleine narcissen- kweekers met 2575 A. een extra-uit breiding van dit bedrijf te verkrijgen. Voorts werd medegedeeld, dat er aan ge werkt wordt om de bedrijfsmaatregelen in eigen beheer te nemen zoo mogelijk. De vijf organisaties stellen zich daartoe voor een college van acht bestuursleden-expor teurs en acht bestuursleden-kweekers uit de verschillende vereenigingen. Besloten werd dat de heeren E. Koek Lzn., en N. Bakker Hzn. dit jaar als afge vaardigden naar de algemeene vergadering te Haarlem zullen gaan. De verkiezingen brachten eenige veran dering in het bestuur. Tot vcorzitter werd gekozen de heer N. Bakker Hzn., die deze functie aannam. In de plaats van den heer P. C. van Baal, die zich niet meer beschik baar stelde, kwam de heer J. de Graaf. De vacature, ontstaan door het aftreden van den heer J. v. Ruiten, blijft tot de volgende ledenvergadering. Hierna slui ting. De aangekondigde vergadering, welke zou gehouden worden om door het voeren van bespreking en met-alle bloembollenkweekers van Roelofarendsveen en om streken te komen tot'n Groenten- Veiling, leed schipbreuk door een totaal gebrek aan belangstelling. Deze aan gelegenheid wordt daarom voor onbepaal de en tijd uitgesteld. TER AAR GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Den llden April hoopt het echtpaar N. BijlemeerC.BijlemeerMarkens, den dag te herdenken, dat zij voor vijftig jaar in het huwelijk zijn getreden. Beide oudjes verkeeren nog in een goede gezondheid. De vader is 75 jaar, de moeder 70 jaar. Pro ficiat! Door het dak van een warenhuis geval len. De 16-jarige S. Mank was bezig de ramen van het warenhuis te bekalken, toen onverwachts de ladder weggleed met het gevolg, dat M. door een ruit kwam te vallen. Zijn rechterhand werd ernstig ge kneusd. Dr. P. U. kon spoedig in de gele genheid gesteld worden om het eerste ver band te leggen. Inenting. A.s. Donderdag zal er we derom gelegenheid worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting bjj de plaatselijke doktoren. Aanvang des mor gens negen uur. WOUBRUGGE Geboren: Theresia Anna Catharïna d. v. Th. C. Hoogenboom en J. A. v. Dijk. Engelina Martina d. v. J. L. Bakker en E. M. v. Ruiten. Theodorus Johannes Jo seph z. v. P. Th. Hoogenboom en J. M. Via- nen. Willem z. v. C. Kempenaar en P. A. Verhagen. Antonia Aquilina Gertru- dis d. v. P. Bouwmeester en M. C. van Haestrecht. Maria Apolonia Angela d. v S. E. Loos en M. J. Hoogenboom. Ge- rardus Johannes z. v. P. H. Hoogenboom en J. C. Koek. Franciscus Gijsbertus z. v. W. v. d. Laan en J. E. Pijnacker. Overleden: D. van der Horst 21 j. Maria van Velzen 82 j. weduwe van J. J. Hogeveen. Maria Catharina Nieuweveen 69 j. echtgenoote van J. Senne. Ingekomen: C. J. A. Heinricht van Den Haag. M. v. d. Boon van Alphen a. d. Rijn. J. Wesseling en gezin, van Al phen aan den Rijn, Th. Kleijn en gez., van Leimuiden. D. v. Leeuwen en gez„ van Zwammerdam. G. A. Dekker en gez. v Alphen aan den Rijn. H. Th. F. Baak van Leiden. G. A. Twaalfhoven van Nieuwkoop. Vertrokken: D. C. Oprei en gez. n. Woerden. C. Ket naar Leiderdorp. C. v. d. Eind naar Leiden. C. v. d. Zwan en gez. naar Sassenheim. C. Windhorst naar Rijnsburg. P. C. van Leeuwen en echtgen. naar Nieuwerkerk. A. den Ouden naar Bergschenhoek. C. J. Disseldorp naar Bo dsgraven. A. J. Mesman naar Hazers woude. E. Bochove naar Eindhoven. G v. Wieringen en A. G. v. Wieringen naar Den Haag J. v. Wieringen naar Wasse naar. NIEUWE VEERVERBINDING MET GOEREE EN OVERFLAKKEE Op 11 April a.s. zal voor het verkeer de opening plaats vinden van een nieuwe veerverbinding tusschen Numansdorp en den Bommel, waardcor wederom een be langrijke stap zal zijn gedaan om het eiland Goeree en Overflakkee uit zijn iso lement te verlossen, schrijft ons de K.N. A.C. Tot voor eenige jaren bestond de eenige verbinding met het eiland uit het veer Hellevoetsluis-Middelharnis, dat in beheer is bij de Rotterdamsche Tramweg- hooge tarieven van de R.T.M.-veerdienst Middelharnis-Helevoetsluit ingrijpend wer den verlaagd. Ook tusschen Numansdorp en den Bom mel werd reeds een particuliere veerdienst onderhouden, doch de exploitatie door een weinig kapitaal-krachtige maatschappij gai zeer veel onzekerheid in dienstregeling en in mogelijkheid tot em- en debarkeeren. Thans zal deze verbinding eveneens door de eerder genoemde N.V. Reedery von der Schuyt in exploitatie worden genomen, waarbij gebruik gemaakt zal worden van de nieuwe groote dubbelschroef dieselmo tor-veerboot „Prinses Beatrix", die ruimte biedt voor 25 personenauto's. Hier zullen dezelfde tarieven gelden als op den dienst VEERDIENSTEN MET GOEREE EN OVERFLAKKEE Maatschappij. Niettegenstaande deze maat schappij zeer zwaar uit openbare kassen werd gesteund, waren de tarieven voor het overzetten van auto's uiterst hoog, terwijl de gebruikte veerboot slechts plaats bood voor enkele kleine wagens, zoodat voor zwaardere vrachtauto's het eiland onbe reikbaar was. In Mei 1935 werd door de opening van het veer Dintelsas-Galathesche Haven een nieuwe verbinding geschapen tusschen het eiland en het vasteland van Noordbrabant. Dit particuliere veer van de N.V. Reederij van der Schuyt gebruikte een boot met dekruimte voor 14 personenauto's en kon ook zeer zware vrachtautocombinatie^ her bergen. De lage tarieven hier hadden tot gevolg, dat eindelijk ook de buitensporig- tusschen het eiland en Noordbrabant Dank zij het particulier initiatief komt hier dus zonder eenige subsidie een twee de goede verbinding tot stand. Aangezien van de voor de R.T.M. gereserveerde Rijks haven geen gebruik kon worden gemaakt diende de Maatschappij voor eigen reke ning aanzienlijke bedragen te besteden voor verbeteringswerken aan de gemeen telijke havens te Numansdorp en den Bommel. Ongetwijfeld zal de nieuwe dienst van groot belang zijn voor de ontwikkeling van het eiland, vooral ook voor den aan- en afvoer van producten. Momenteel wor den op het eiland zelve 652 motorrijtuigen aangetroffen, waarvan 324 personen- en 205 vrachtauto's. hon op, hou op! dat is weer veel te vriendelijk (Klein Witzblatt

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10