v.t DOUWE EGBERTS R.K. Staatspartij zendt een delegatie naar Ned. Indië. Eerbied voor den Rozenkrans Het nieuwe Raadhuis te Leimuiden DINSDAG 5 RPRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 EEN BELANGRIJKE STUDIEREIS. O.m. contact leggen met autoriteiten en zich oriënteeren op allerlei gebied. Naar wij van de zijde van het partij - secretariaat officieel vernemen, heeft het bestuur der R. K Staatspartij besloten tot de uitzending van een de'egatie der partij naar Nederlandsch Oost-Indië. Tot leden van deze deiegatie, welke in de maanden Mei, Juni en Juli wordt uitge zonden tot het maken van een studiereis, zijn aangewezen de heeren M. J. M. v. Poll, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en voorzitter van de commissie uit de Katholieke Kamerfractie vooi aangelegen heden betreffende de gebiedsdeelen over zee en mr. Fr. Teulings. Ie secretaris van het bestuur der R. K. Staatspartij en lid van de Tweede Kamer. De delegatie zal begin Mei haar uitreis met het ms. „Dempo" aanvaarden, om be gin Augustus weer in het moederland terug te keeren. Dit tijdstip van de reis is zoo gekozen en de indeeling er van is zoodanig opgesteld, dat zij de delegatie met name de gelegenheid*biedt, om het bestuur der R.K. Staatspartij te vertegenwoordigen bij de officieele viering van het jubileum der In dische Kathokeke Partij bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan dezer partij op Pinksteren 1938. De opdrach:, aan de delegatie gegeven, is een studiereis te maken naar Neder- landsch-Indië, aldaar contact te leggen met autoriteiten, zoowel inheemsche als Neder- landsche, zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de verhoudingen op staatkun dig, cultureel en economisch-sociaal gebied door kennis te nemen van den arbeid van personen en instanties op deze gebieden werkzaam. Het werk van de staatkundige organisa ties van katholieken in Ned.-Indië zal de bijzondere aandacht van de delegatie heb ben en met deze organisaties za) het con tact worden vernieuwd en verstevigd. De delegatie zal voorts nauw contact zoeken met en kennis nemen van het werk der katholieke missie en van het katho lieke beschavingsleven in het algemeen. Daarnaast zal zij alle aandacht schenken aan het verband met hei economisch leven en de bronnen van volksbestaan, aan de sociale toestanden van. alle lagen der be volking, in het bijzonder van de inheem sche bevolking. De studiereis zal omvatten een bezoek aan belangrijke plaatsen en centra op Su matra en Java, terwijl zoo eenigszins mo gelijk ook een bezoek zal worden gebracht aan de bloeiende Missie op enkele der kleine Soenda-eilanden met name Flores en Timor. De delegatie wordt opgedragen, aan het partijbestuur uitvoerig te rapporteeren over ervaring en indrukken, welke zij tijdens deze studiereis zal opdoen, zulks in direct verband met de taak, welke bij de bevor dering van de samenwerking tussohen Ne derland en de gebiedsdeelen overzee, op na katholieken in het moederland rust, zoo wel in de sfeer der staatkundige practijk als in die der partij-organisatorische werk zaamheid. Het partijbestuur stelt zich voor, deze wetenschap mede dienstbaar te maken aan ae organisatie en werkzaamheid van het sedert kort aan het algemeen secretariaat en partijbureau verbonden Indisch docu- mentatie-bureau. Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons Wij bevelen den Rozenkrans tel kens opnieuw aan. Ons voorge slacht hield va it aan de heilige gewoonte, hem dagelijks in den familiekring te bidden. Vurig ho pen wij dat dit vroom gebruik eerbiedig worde bewaard waar het nog bestaat, of weer wor^e ingevoerd, waar 't is verdwenen. Pius XI. Morgenmiddag zal de opening plaats heb ben van het nieuwe Raadhuis te Leimui den. Eigenlijk is er geen sprake van een nieuw raadhuis, want juist het voornaamste deel van een raadhuis, de Raadszaal, is te Lei muiden op de oude plaats gebleven. Doch rond en boven deze oude Raadszaal heeft men aan de gemeente-diensten een nieuwe huisvesting gegeven. En de oude Raadszaal is, tegelijkertijd dusdanig opgeknapt, dat men het vorige vertrek niet meer terug kent. Op die wijze is uit een reeds bestaand ge bouwen-complex een Raadhuis gegroeid, dat uiterlijk niet kan bogen op eenige ar chitectonische schoonheid, doch inwendig treft door een buitengewoon practische in deeling en smaakvolle aankleeding. Bij de aanbesteding in Juli j.l. hebben wij reeds medegedeeld, hoe deze verbouwing zou geschieden: op de eigenlijke raadszaal is een verdieping gezet, de veldwachters woning is secretarie geworden; daarnaast bevindt zich thans de veldwachterswoning, terwijl een belendend vergaderlokaal werd omgebouwd tot bergplaats voor de brand spuit en voor de inbrekers en dronkaards. Dusdoende is op de minst kostbare wijze een flink raadhuis verkregen ofschoon, gelijk in den gemeenteraad reeds is mede gedeeld, de kostenraming werd overschre den. Daartegenover staat, dat Leimuiden thans beschikt over een raadhuis, waarin. ook bij een snellere aanwas der bevolking, de gemeentelijke diensten uitnemend zijn gehuisvest. Hedenavond zal de pers in de gelegen heid worden gesteld het raadhuis te bezich tigen. Zonder daarop vooruit te willen loo- pen, kunnen wij, na een vluchtige bezichti ging, verklaren, dat Leimuiden een ge meentehuis heeft gekregen, waarvan het veel gemak en veel gerief zal ondervinden. De uitgave, welke de Raad zich vooi de zen bouw heef getroost, zal wel door géén der ingezetenen becritiseerd worden, want de huisvesting van het gemeentebestuur ofschoon oogenschijnlijk erg knus en lan delijk was een dorp als Leimuiden on waardig. Zal de ingebruikneming van het nieuwe Raadhuis bij de burgerij dus algemeen vol doening wekken, voor den burger vader in het bizonder beteekent de totstandko ming van dezen bouw het vervullen van een hartewensch. Burgemeester Bakhuizen, die eêrst aan Nieuwveen een mooi nieuw Raadhuis schonk, heeft thans Leimuiden een waardige zetel van het bestuur gegeven. Ook het raadhuis te Rijnsaterwoude zal ingrijpend worden gerestaureerd. Met dezen drievoudigen raadhuis-bouw doet de met den burgemeestérlijken „tiaar" gekroonden magistraat van Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen zijn naam van Bakhuizen alle eer aan! WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DE MARECHAUSSEE TE OSS. Aan het Noordbrabantsche dagblad Het Huisgezin is het. volgende ont leend: „Een ieder zal het goed recht van poli tie (en justitie) erkennen om zonder aan zien des persoons een onderzoek naar fei ten in te stellen, die strafbaar zijn voor de wet; maar ieder zal ook mogen vorde ren, dat bij zulk onderzoek, zeker in het eerste stadium, de noodige discretie in acht wordt genomen. „Het gaat niet aan, dat zonder deugde lijke aanwijzingen, enkel op een los ver moeden, tegenover iemand wordt opge treden, alsof hij al van misdaad was over tuigd; het gaat nog minder aan, dat als het eerste onderzoek ten aanzien van het vermoeden, dat het uitgangspunt vormde, geen bewijs oplevert, dat onderzoek in al lerlei richtingen uit te strekken, als ware het er om te doen. tot iederen prijs wat strafbaars te ontdekken. „Tegen zulk een exces van ijver be hoort de burgerij gevrijwaard te blijven en dat te meer, omdat het optreden van de politie altijd een verdenking op de be trokkene werpt, die naar de ervaring uit wijst door niet-vervolging of bloote in vrijheidstelling na arrestatie niet wordt weggenomen." Het blad juicht ten slotte het diciplinai- re optreden der regeering tegen de Mare chaussee toe, waardoor z.i. te Oss een ont spanning zal intreden. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. De dronken bakfietsbestuurder en de duizend eieren. J. B. S. te Leiden heeft te Voor schoten met een bakfiets gereden, waar in 1000 eieren waren geladen. Verdacht" had te veol aan vriend Bach us geofferd en was een pietsje onvast op de been en toen hij zijn vehikel besteeg En toen, dat was erger, had hij geprobeerd mei groote snel heid een bocht te nemen Het was bij pro- beeren gebleven, want het aal wel ten eeuwige dage ir nevelen gebuid blijvej of het toch wel gegaan zou heboen. Nu ging Let voor den bestuurder jammer genoeg niet, want midden in den boen was het ge val gekapseisd en omgevalt.? Voer de bakfiets was da1 niet zoo erg g ,-weest maar de inhoud... üuizer.d eierer. moet U zich eens eventjes indenken De bestuurder kwam alzoo tus^chen deze gebr. ken en ver pletterde kippei.producten te zitten. Een ander zou vreeselijk geschrokken zijn, maar deze zittende ommelette niet. Want inplaats van te redden wat er nog te red den viel, had hij den smaak van gekneusde eieren pas goed beet gekregen en was le heel gebleven kippenbuuwseLs een voor een stuk gaan gooien. Zeker een training voor de vroolijke keuken. Na dit schoone schouwspel had de politie voor een epiioog gezorgd dooi verdachte te vervolgen we gens het dronken besturen van een bak fiets met alle gevolgen van dien De veld wachter Deegenaars uit Voorschoten ver telde nog,, dat de bestuurder het geheele geval als een grap had opgevat, welke mee ning in geen en deele door het wettig gezag, hier belichaamd door den ambtenaar van het O. M., werd gedeeld Integendeel, deze magistraat vond het geval dermate van alle grappigheid gespeend, dat hij acht dagen hechtenis eischte en een jaar intrekking van het rijbewijs. Ook de kantonrechter vond het grappige ver te zoeken en veroordeelde conform den eisch. Voorrangsweg-mJsere. Toen er op 25 Febr. nabij het Haagsche Schouw te Voorschoten een ernstig ongeluk was gebeurd en de doktoren bezig waren een ernstig gewonde te helpen, was plotseling een auto, bestuurd door den HOE DE BURGEMEESTER DE RAADSZAAL BEZIET.. Een photo vanaf de voorzitters-zetel. kantoorbediende A. G. uit Amsterdam, aan komen rijden met een gangetje, dat aan den lagen kant geschat, 100 K.M. bedroeg. Inplaats van behoorlijk vaart te verminde ren, toen hij de plaats van het ongeluk r.aderde, was hij onverstoorbaar door blij ven rijden, denkende„Ik rijd hier op een voorrangsweg, dus wie maakt me wat 1" Het was natuurlijk een opeenhooping van verkeersmiddelen geweest, maar verdachte dacht daar toch wel eventjes door te kun nen rijden. Maar het was mislukt, want in volle vaart was hij op een voorrijder te recht gekomen, maar niet dan nadat hij een stuk van den weg op zijn achterste wielen had afgelegd. Daarna was de auto driemaal over den kop geslagen. Wonder boven wonder waren er geen ernstige on gevallen bij gebeurd. Getuigen kwamen verklaren, dat de dok ters die den gewonde aan l^et helpen waren, ijlings opzij moesten springen om niet over reden te worden. De ambtenaar probeerde den verdachte aan zijn verstand te brengen, dat al rijdt men op een voorrangsweg, toch wel dege lijk de voorzichtigheid m acht moet wor den genomen En omdaf verdachte hierin schromelijk tekort is geschoten, eischte spr, een geldboete van f 1.50, subs. 25 dagen. Uitspraak conform. Diefstal van kool. W. van E. te Leiden was per rijwiel paar Voorschoten gegaan om daar ter plaatse kool weg te nemen van verschil lende tuintjes. Hij vertelde uit werkloos heid gehandeld te hebben. De ambtenaar echter wees er op, dat hij de kool juist had weggehaald van menschen, dde ook werk- lcos waren en dat vond spr. minderwaar dig. In verband met de werkloosheid was de eisch echter maar f4, subs. 2 dagen. Uitspraak f 3, subs. 2 dagen. Verdere veroordeelingen. B. van R., chauffeur 'te Katwijk, had te Rijnsburg een voetganger, die rechts van den weg liep, met zijn auto aangereden. Eisch en uitspraak f 5, subs. 3 dagen. J. W. v. d. G. te O e g s t g e e s t, had een bootje gemeerd zonder vergunning. „Deed hij al 30 jaar," vertelde hij. Had wel ver gunning gehad, maar deze was met den stadhuisbrand te Leiden verbrand. Eisch en uitspraak f 1, subs. 1 dag. F. G. P. C G. te Leiden, had 16 ver- baaltjes gekregen, omdat hij zooveel malen zijn auto geparkeerd had op den Rijnsbur- gerweg te Leiden. Zes verbaaltjes werden berecht en het werd zes maal f 1, subs. 6 dagen. Mej. J. B. uit Oegstgeest moest voor de zooveelste maal verschijnen, omdat zij zonder vergunning van B. en W. een woon schip had bewoond te Oegstgeest. Na tal- iooze veroordeelingen werd nu de eisch heel zwaar en wel f 10, subs. 5 dagen, maar.... het woonschip moét vernietigd worden. Uitspraak over acht dagen. P. Z. uit Warmond moest verschijnen, omdat hij de kraan van een melkbus had open gedraaid, waardoor het edele vocht ongehinderd weg kon vloeien. Deze zaak werd aangehouden om alsnog de juffrouw te hooren, die het geval gezien had' en de kraan had dichtgedraaid. J. B., koopman te Oegstgeest, had op den Haagweg te Leiden links gereden niet zijn auto, waardoor een H.B.S.-scholier ernstig werd aangereden. Eisch en uitspraak f 15, subs. 5 dagen. J. N. L., student te Leiden, had op den Rijnsburgerweg te Leiden den weg afge sneden voor den winkelier K. uit Oegst geest, die daar met zijn kruidenierswaren voorbij kwam. Deze waren beschadigd voor een bedrag van f 45.30. Eisch en uitspraak f 20 subs. 8 dagen en toewijzing van het schadebedrag. W. F. H. L. te Leiden, had op den Maresingel onvoorzichtig gereden, waar door een botsing was gevolgd. Eisch f 15, subs. 5 dagen. G. V., brandstoffenhandelaar te Oegst geest, heeft op den Rijnsburgerweg te Leiden geen voorrang verleend aan verkeer van rechts. Gevolg een botsing. Eisch en uitspraak f 15, subs. 5 dagen. H. R. H. te Den Haag, heeft in het Noord- einde te Leiden ook al geen voorrang ver leend aan verkeer van rechts, gevolg aan rijding en schade van f 6.25. Eisch en uitspraak f 15, subs. 5 dagen en toewijzing civiele vordering. P. C., bakker te Leiden, moest ver schijnen wegens hét te lang laten werken door drie knechts. Eisch en uitspraak f 12, subs. 6 dagen. KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Arbeidswet: H. M. te Koudekerk aan den Rijn 3 maal 1 dag hechtenis. M. en R.- wet: J. B. te Woubrugge 2.50 of 2 d., C. H. te Ter Aar 2.50 of 2 d., H. N. 2.50 of 2 d., H. N. 2 of 2 d., A. A. v. B. 2 of 2 d., J. T. de G. 2 of 2 d., C. V. 2 of 2 d., J v. d. V. 2 of 2 d., W. v. d. Y. 2 of 2 d., H. v. R. te Hazerswoude ƒ4 of 4 d., G. A. V te Den Haag 5 of 5 d. 431 Ar. H. J. P. T. 3 of 3 d. 453 Ar. A. D. V. te Nieuwkoop 4 of 4 d. A. P. V. van Boskoop, A. v. T. G. z. bek. wooplaats 1 of 1 dag. DE ZAAK HANSEN VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. De indertijd, vooral in journalistieke kringen, zoo geruchtmakende zaak Hansen, werd heden voor de Haagsche Rechtbank behandeld. Wij komen op deze zaak morgen uit voerig terug. De eisch luidde 300 gld., subs. 100 dagen hechtenis. DE VADERMOORD IN DE SCHAERWEYDERBOSSCHEN TE ZEIST. Eenige maanden geleden speelde zich in de Schaerweyderbosschen in de kleine boschwachterswoning van den boschwach ter R. L. te Zeist een huiselijk drama af, waarbij de 28-jarige zoon E. L. zijn vader na een twist met een jachtgeweer doodde. Bij de behandeling voor de Utrechtsche Rechtbank kwam vast te staan, dat de ver- slagene zijn zoon op on menschel ij ke wijze had behandeld, waardoor deze ten slotte geen andere uitweg meer zag in zijn benar de positie, dan door zijn vader van het le ven te berooven. Het rapport, dat over de verslagene was uitgebracht, luidde niet gunstig in tegenstelling met het rapport, dat over den dader was overgelegd. Daar de dader tegenover den rechtercommissa ris een openlijke bekentenis had afgelegd en het getuigenverhoor voor den rechter- commisaris eveneens gunstige resultaten ten voordeele van den dader had opgele verd, meende de Officier van Justitie mr. J. F. Camphus met de omstandigheden re kening te moeten houden en eischte een gevangenisstraf van 4 jaar. De advocate van den verdachte mevr. Beelaerts v. Blokland uit Amsterdam ver zocht de Rechtbank rekening te willen hou den met het toch reeds verwoeste jeugdige leven van den verdachte, die wanneer hij nu nog een gevangenisstraf zal moeten on dergaan van 4 jaar zijn geheele jeugd ver nietigd zal zien, waardoor het hem moei lijker zal vallen een nieuw en beter leven te beginnen, waarvoor ten slotte toch de garanties voldoende aanwezig zijn. De rechtbank veroordeelde hedenmorgen den boschwachterszoon tot een gevangenis straf van twee jaar, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. M4NQ izïn ECHTE FRIESCHE HEEREN-BAA1 OUD-HOLLANDSCHE PIJPTABAK

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5