DINSDAG 5 RPRIL 1938 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG 3 R.K. WIJKVERPLEGING. Aan het verslag van de R.K. Vereeniging tot Wijkverpleging alhier over het jaar 1937, is het volgende ontleend Dank Wordt gebracht aan allen, die heb ben medegewerkt de moeilijke financieele taak te voLbrengen, in het bijzonder het Gemeentebestuur. Naast de geldelijke hulp dankt het be stuur vooral voor raad, voorlichting en moreelen steun van den Geneeskundigen Dienst en den Armenraad, terwijl bovenal de dank-gedaehte uitgaat naar den vorigen secretaris-penningmeester, den Weleerw. Heer W. J. V. Hessing. Acht jaren lang heeft hij geschreven en gerekend, opdat in stand kon blijven het geen anderen zoo schóón hebben opge bouwd. In de moeilijke crisis-jaren heeft hij met voorzichtig en ijver en met een krachtig •uithoudingsvermogen gezorgd, dat de Ver pleegsters haar werk konden voortzeltert, cat de gebouwen in stand werden gehou den, dat schulden werden afgelost. Inderdaad de geschiedenis van de Ver eeniging zal deze acht jaren blijven roemen. Op 22 November 1937 werd zijn arbeid, dien hij als secretaris-penningmeester ver vulde, overger omen door den Weleerw. Heer P. J. J. Hofstede. Door gezamenlijke offervaardigheid van een betrekkelijk kléine groep stadgenooten is het mogelijk geworden, dat in 1937 aan 5056 personen bij ziekte en zwakte hulp werd verleend met een geheel van 80.349 behandelingen. Dit buitengewoon hooge getal werd be reikt door den arbeid van de zes Zusters- Verpleegsters. En wel als volgt verdeeld In de Wijkgebouwen Oostdwarsgracht 7153 verplegingen aan 1290 personen, Bin nen vestgracht 6994 verplegingen aan 863 personen, Middelstegracht 7635 verplegin gen aan 721 personen. Totaal 21782 ver plegingen aan 2874 personen. Aan huisOostdwarsgracht 13628 ver plegingen aan 728 personen, Binnenvest- gracht 11414 verpleginger aan 744 person- flen, Middelstegracht 13525 verplegingen aan 715 persunen. Totaal 38567 verplegin gen aan 2182 personen. GEEST. ADVISEUR R.K. METAALBEWERKERSBOND. Tot Geestelijk Adviseur van den R. K. Metaalbewericersbond, Afd. beiden, is be roemd de WelEerw. Pater A. C. A. Pon s'oen. DE R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Dondermorgen worden alle R.K. Jeugdi ge wearkloozen om 9 uur verwacht in de kapel van het R.K. Weeshuis aan de St. Jacobsgracht. Allen zijn natuurlijk op tijd aanwezig. Onder de H. Mis Aïgemeene H. Com munie. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt, waarna een korte bespreking. Woensdag bestaat er gelegenheid voor de jongens, die deelnemen aan de aïgemeene H. Com munie om te biechten en wel in het R.K. Weeshuis van 4—6 uur bij een pater Ca- pucijn. ST. JOSEPHS-GEZELLEN. Woensdagavond vervalt de vergadering van den Raad van Beheer. Deze vergade ring zal nu plaats hebben Dinsdag 12 April des avonds half negen. MJLITAR1A. Bij Kon besluit zijn benoemd bij het ré serve-personeel der landmacht: Bij het 4de Reg. Infanterie tot reserve luitenant-kolonel dé reserve-majoor G. W. Stroink van het 18de Reg. Infanterie; bij het 6de Reg. Veldartillerie tot reser- C. Strik en dr. J. H. A. P. L. van der Valk, beiden van dat regiment. NAT. RECLASSEERINGEDAG. Naar wij vernemen wordt de collecte ten bate van het Reclasseeringswerk voor alle gezindten dit jaar op Zaterdag 7 Mei ge houden. Tot het Comité van aanbeveling, waar toe de burgemeester en tal van vooraan staande Leidsche ingezetenen behooren, traden nog toe, de Commissaris van Poli tie en Ds. H. A. Wierslnga, Ger. Predikant. Collectanten worden verzocht zich nu reeds aan te melden bij den secretaris M. L. Musseri, Sr., Jan van Houtkade 37. VEERTIG-JARIG JUBILEUM. De directeur der N.V Zaalberg pleit opnieuw voor een textielschool. De heer H. v d. Reyden herdacht giste ren den dag, waarop hy voor 40 jaren in dienst trad Ier N.V. Koninklijke Neder- landsche fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg en Zn. De jubilaris werd met zijne echtgsnoote op het privé kantoor ont vangen en dom de directie bij monde van den heer Schrandt gelukgewenscht met dezen dag. Spieker releveerde, dat de voor- cuders van van der Reyden en de tegen woordige jubilaris ruim 138 jaren in dienst der firma Zaalberg zijn Spreker wees óp den sportleven kameraadschappelijken geest, welke er tusschen personeel en direc tie heerscht an waaruit «en ongeëvenaarde wyze van samenwerking is gegroeid, waar door het mogelijk is geworden onze pro ducten op het tegenwoordige peil te bren gen. Het valt spreker evenwel op. dat de kinderen vón den jubilaris, waarop hij tr-otsch mag zijn, geep van allen het vak van hun vader en voorvaderen hebben ge kozen. Hetzelfde constateert spreker ten ipzichte der kinderen' van de andere leden an den staf. Spreker meent de reden hier van te moeten zo.ken in de te geringe kan sen, welke meer speciaal de Leidsche tex tielindustrie den Leidschen arbeiderskin deren "biedt. Immers door hst geheel ont breken van eene gelegenheid," waar dé jonge arbeider zich bulten de fabriek kan bekwamen, blijft de kenniss beperkt tot hetgeen hij in de fabriek leert; theoretische en een eenigszins aïgemeene vakkennis kan de Leidsche arbeider niet opdoen. Het is hierdoor onmogelijk de bezetting der hoogere posten te recruteeren uit de Leid sche arbeiders. Eenige Jaren geleden heeft spreker gewezen op de wenschelijkheid in Leiden een textielschool op te richten. Een dezer dagen werd medegedeeld, dat de prannen tot het geven van een cursus in weven in gevorderd stadium zijn. Spreker waardeert deze eerste schuchtere poging om tot vakonderwijs voor textielarbeiders m komen ten zeerste en hoopt, dat deze cursus tot de oprichting eener textielschool, meer speciaal voor wolindustrie, uit zal groeien en dan binnen niet al te langen tya. Spreker dankte daarna den jubilaris voor alles wat hij voor Zaalberg in den loop der jaren deed en overhandigde hem een en veloppe met inhoud. Daarna nam de heer Bronsgeest het woord, die namens meester knechten van der .Reyden feliciteerden en hem dankte voor de samenwerking, Hij bood hem na mens meesterknechten en kantoorperso neel een rooktafel aan. Hierna s&prak de heer de Bolster den jubilaris namens het personeel van vol- ltrij, ruwerij en strijkerij toe en bood aan Mevrouw v. d. Reyden een bloemstuk aan. Spreker wees op de prettige wijze, waarop van der Reyden steeds met zijn onderge schikten samenwerkt. De heer van der Reyden dankte bewogen tfoor alle bewijzen van sympathie, welke hij mocht ontvangen. Spreker bracht den dag verder in familie kring door, waar hij nog vele gelukwen- schen In ontvangst had te nemen. BOEKENWEEK IN DE OPENBARE LEESZAAL. Ter gelegenheid van de Boekenweek heeft de O. L. B. „Reuvens" de recente litteraire gebeurtenissen in stad en land naar voren gebracht. Voor zoover de ruimte het toelaat is uit eigen bezit neergelegd ln leeszaal en eta lage boeken van en ovei Willem Bilder- dijk, Willem Kloos t-n Top (van Rhijn)— Naeff, er tusschen eenige portretten, 't ge heel versierd met de Boekenweek-kleur: 't vaderlandsche rood-wit-b!auw. B i 1 d e r d Ij k, een wonderlijk- veelzijdig man; dichter, taalvorscher, geschiedschrij ver, politicus en fel strijder voor geestelij ke waarheden. Toch is hij veel gesmaad en weinig gele zen doordat zijn ge,dichten -bombastisch, langdradig en hol zijn. Hij was echter een persoonlijkheid, één- die boven de massa uitstak, die èn door de gespletenheid van zijn wezen èn door de omstandigheden niet bij machte geweest is zijn genealiteit har monisch te ontwikkelen. Hij leefde gedu rende een overgangstijdperk, stond tus schen de 18e eeuw, waarin de rede én de conventie hoogtij vierden, en de 19e eeuw met de ontwaking var de romantiek ais reactie. Daardoor is zijn lange leven, hij werd over de 70, één worsteling geweest. Ook lichamelijk en materieel heeft hij veel geleden, rust en vrede deden eerst met de dood hün intree. Het is wel teekenend dat twee zulke an tipoden van B. als Quérido en Kloos, na hem gehaat en verguisd te hebben, op ouderen leeftijd zich gedrongen voelden hun zienswijze te herzien en hem in eer 'herstelden: de eerste met een artikel in Letterkundig leven dl. 1, de tweede door een bloemlezing uit zijn gedichten samen te stellen voorzien van uitgebreide commen taren. Ja, welk een verschil tusschen Bllderdijk en Kloos naast de uiterlijke overeenkomst van een lang, stormachtig, zwaar en ge tourmenteerd leven. Beiden waren dich ters in naam, maar ln wezen was alleen Kloos de waarlijk begenadigde schepper van poëzie. Zijn sonnetten, (met kleinere ge dichten en 3 groote fragmenten in ..Verzen" gebundeld) zijn van zoo'n ontroerende schoonheid, zoo volmaakt zuiver van ge voel en zegging, dat zij tot 't schoonste der litteratuur behooren. Hijzelf voelde zich als dichter onmetelijk hoog verheven en al kan men die vergoddelijking van het dich terschap niet aanvaarden, men bedenke dat Kloos daarmee nooit de gewone men- schelljke hoogmoed heeft willen vereeren. Dat hij de medeoprichter van „De Nieuwe Gids" geweest is, een der vurigste en grootste strijders voor de schoonheid en een der individueelste van ,.De mannen van '80" maakt, dat h y steeds vermeld zal blij ven in de annalen der Ned. litteratuur. Maar 't is toch in zijn gedichten, dat hij het nobelste en diepste gegeven heeft en zal voortleven voor de mensch van alle tij den. Naast deze twee dichters, de figuur van een vrouw: Top Na9ff, de zoo juist 60-ja- rige romancière, die ondanks haar afkeer van uiterlijk vertoon door haar naaste vrienden in 't zonnetje Is gezet, t „Zonne tje", hoe weinig past dit verkleinwoord bij haar, zij die alles haat was laf en klein, bene pen en burgerlijk ls. Fel is haar persoonlijk heid, eerlijk en zichzelf, van een groótschcr allure en een wijdscher visie dan de meeste vrouwen, al heeft zij zich in haar onder werpen bepaald tot 't Hollandsche familie leven. Maar hierin kon zij zich ten volle geven aan wat zij als haar taak voelde: het uitbeelden van. ware menselijkheid. Ondanks het dikwijls keel en nuchter aan doend uiterlijk van haar werk, vol spot en ironie, voelt men een deernis en liefde voor de mensch, die lijdt en steeds weer tekort schiet, een weemoed om de teleurstelling en ontgoocheling; om de kleinheid waar mee de mensch zijn leven leidt en onder gaat. Muziek Leldsch Studenten ZangkoorLeidsoh Studenten Kamerorkest Het concert, dat het „Koor der Leidsche Studenten" in samenwerking met het „Ka merorkest der Leidsche Studenten" onder llöding van Leo Méns en Hans Brandts Buys hebben gegeven, is een waar succes geworden. Nog steeds werken deze vereeni- gingen op bescheiden voèt in de kleine zaal. Strikt genomen, een lokaal, dat te klein iB èn voor 't geluidsvolume en om het aantal toehoorders te bevatten, 't Was er tjokvol en ongemeen warm. Dit ter zijde. Het succes, dat geoogst is, was welver diend. Er was éen klassiek-modern pro gramma saamgesteld, dat aan alle toehoor ders deugd heeft gedaan (al was de reeks van zeven, waaronder mserdere saamge- stelde nummers wel wat lijvig). Het evenwicht tusschen nieuwe en oude muziek, tusschen werken met geijkte waar de en werken die door den tijd hun waar merk zullen verkrijgen, is opvallend vast gehouden. Na een kort welkomstwoord van den praeses van „Gcllegium Musicum" ving hst koor aan met een „Canon" van Cornelis Schuyk en dit slaagde onmiddellijk; dan werd over een aardig „Zaansch Lisdeken" van Oberstadt overgegaan naar twee koor liederen van dr. Joh. Wagenaar, als altijd geestig en pittig, vernuftig en snaaks met den ondergrond van vakkennis en ernst. Het koor, onder leiding van Leo Mens, staat hoog in natuurlijke beschaving en ge acheveerde samenzang, en muzikale Voor dracht. Wat ons trof in het XVe êeuwsche lied „Ghequetst ben ic van binnen", in de bewerking van Florimont van Duyse, daar viel op de evenwichtigheid van klank en de naief-vrome voordracht. Daar er in beide gezelschappen preten tieloos gemusiceerd wordt, zijn geen van de namen der solisten vernoemd, zoodat wij niet alle namen weten van hen, die zich met zico'n ambitie van hun taak kweten. In „Het viel een Hemelsdouwe" zong de heer Ledeboer de tenorsolo en het koor zong evenals hij van ganscher harte, Tot slot van dit belangrijk dietal Diepenbrock's „Christus is opgestanden". Een prachtig doorwrocht stuk muziek. Met vibreerende bewogenheid en glanzende sfeer is het werk uitgevoerd. De vrouwenstemmen klonken hier heel mooi, vcoral de sopra nen; de heeren kuririeiv over het geheel ge nomen den toon nog meer vrij en los ne mén. Er volgden nog een paar voortreffelijk uitgevoerde, en met kunstzin gekozen mo derne Fransche werkjes „La Reine de Sa ba", A peine défigurée" van Poulenc en „Nicolette" van Ravel, die met veel intel ligentie en beschaving werden gezongen. De verschillende zangnummers werden af gewisseld, door het: kamerorkest ender lei ding van Hans Brandts Buys. Het „Con certo Grosso" in G moll van Pieter Hel- lendaal had terecht de volle belangstelling. Wie onze tijdelijke stadgenoot Hellendaal is geweest, een achttiende eeuwsch Leidsch student, die voortreffelijke muziek schreef, zooals wij in het programma kon den lezen en zooals wij dezen hebben ge hoord. Een harmonisch contrapuntisch öamenweefsel(, waarbij de generale bas op de cembalo werd uitgevoerd. De solis tische vioolpartij werd door den praeses van het „Collegium" musicum" heel vol doende gespeeld en de dirigent, die het werk uitstekend verstond, dirigeerde met veel resrve maar niettemin zeer expressief het belangrijke werk. Mejuffrouw S Hlemstra speelde het „Concert per il Cembalo C dur van Joseph Haydn", gesecundeerd door het orkest. Zij had hier alle gelegenheid haar zeer te lo ven kwaliteiten als claveciniste te demon- streeren. Zij bespeelde het prachtig instru ment van den dirigent en haar spel is minutieus verzorgd van technisch, haar toon klankrijk en helder, de dynamiek en het rhythme geschakeerd. Ongewone charme gaat er van dit cembalo concert uit, te meer daar, waar hst orkest haar zcö goed ter zijde stond. Zij werd terecht spontaan gehuldigd. Mej. Voogt Was de volgende soliste. Zij speelde met begrip en gevoel voor contra punt, door het orkest begeleid een meer- deelige „Ouverture" van Feiemann. 't Is een sober werk, maar stoer van zegging, afgewisseld door meer gevoelige gedeelten. De goede samenwerking tusschen soliste en orkest onder de rustige zekere leiding van den orkestdirigent, deden dit werk een reproductie krijgen," gesoigneerd van klank en homogeen Men was zeer erkentelijk voor de interpretatie. Tot besluit „Frau Musics" van Paul Hindemith. Leest men da voorrede bij de26 muziek, dan zou men kunnen meenen, dat de componist geschre ven had, de eenvoudigste muziek, zóó te lezen en zóó te verstaan. Niets is minder waar dan dit, want evenals in vele zijner werken is ook hier een mengsel van in tuïtie en cerebralisme. Met de grootste ze kerheid werd 't moeilijke werk door Brandts Buys vertolkt en het orkest even als de belde onvernoemde solisten, wier namen wij niet konden achterhalen, heb ben zich slagvaardige geweerd en na afloop dezer auditie werden veel teekenen van inr stemming ten verstaan gegeven Dit was het slot waarmee het belangrijke prcgrftmma gecompleteerd werd. Voor elk der dames solisten was er een frksche tuil bloemen. De praeses van „Het Zangkoor", mejuf frouw Raphaël, sprak dirigent Mens toe en overhandigde hem" een geschenk, waarop Leo Mens met eenige minzame woorden antwoordde. Ook dirigent Brandts Buys werd geccmpljmenteerd door den heer Muller. Ook deze ontving een cadsau, waarna Brandts Buys een dankwoord sprak. Het bestuur der eoncerteerende Vereeni- gingen kondigt een Bach-concert aan in de Pieterskerk. Mogen de Leidenaars veel blijk van belangstelling geven. J. K. Laalste berichten EEN DRIELING GEBOREN. Het echtpaar E. Brldda te Arnhem is g-steravond verblijd mei de geboorte van twee meisjes en een jongen. Eén meisje is naar het Elisabeth-gasthuis overgebracht, omdat het te weinig woog. Overigens maken moeder en kinderen het best. Het echtpaar heeft al een kind van twee jaar. BEN VLIEGTUIGBOM GEVONDEN. Gisteravond omstreeks 8 uur ls op het strand tusschen Kijkduin en de Schevê- ningsche haven nabij de Duivelandsehe- straat een projectiel gevonden, dat bij na=- der onderzoek een Engelsche vliegtuig bom bleek te zijn, kennelijk van groot kaliber. Men vermoedt, dat de bom bij de laat- ste Engelsche manoeuvres in zee is ge vallen, waarna hij hier is aangespoeld. Het projectiel bleek intact te zijn, waar^ na men besloten heeft het ter plaatse tot ontploffing te brengen. Dit is om 7 uur gisteravond geschied, nadat alle noodige voorzorgsmaatregelen werden genomen. TELEGRAMMEN KARDINAAL INN1TZER NAAR HET VATICAAN ONTBODEN. WEENEN, 5 April. (A. N. P.). Kardi- naai Inniizer bevindt zich op weg naar Rome, waarheen hij door het Vaticaan ls ontboden. REORGANISATIE IN HET DUITSCHE MINISTERIE VAN PROPAGANDA. BERLIJN, 5 April. (D. N. B.). Binnen het kader der verdere uitbreiding van het rijksministerie voor vo.ksvoorlichiing en propaganda heeft rijksminister Dr. Goebr bels een aantal wijzigingen in zijn minis terie aangebracht. De persafdeeling wordt uitgebreid en krijgt twee zelfstandige af- ceelingen, een voor de binnenlandsche en een voor de buitenlandsche pers. Voor het toezicht op het cultureele leven der niet- ariërs wordt een afzonderlijke afdeellng ingesteld, terwijl binnen de rljkscultuur- kamer de organisatie uitgebreid ls. DE BESPREKINGEN MET DE SUDETEN DUITSCHERS. PRAAG, 5 April (Havas/A.N.P.) Vol gens de „Venkov", hét orgaan der boeren partij, waarvafl Hödza ondervoorzitter, is, zijn de grondslagen der besprekingen tus schen de Tsjecho&lowaaksche regeering en de Sudeten Duitschers de volgende 1. Er worden gemeenteraadsverkiezingen gehouden. 2. De kwestie van den invoer van Duit sche bladen en boeken in TsjechoalowaktJe wordt herzien, 3. Verkening van amnestie, waaronder ongeveer 900 personen zouden vallen. 4. Autonomie op het gebied der scholen. 5. De kwestie van de autonomie ln be stuurszaken. De Duitschers eischen een rieuwe administratieve indeeling, Waar door zuiver Duitsche districten zouden kun nen worden geschapen en Duitsche be stuursgebieden, welke verscheidene gebie den omvatten. Deze verdeeling zou niet aileen moeten worden uitgevoerd in de ge bieden der Sudeten, doch overal waar een aaneengesloten Duitsche bevolking ls. Het us echter zeer moeilijk, grenzen tusschen de nationaliteiten to trekken en volgens de berichten van het blad der Sudeten, heeft de regeerittg geweigerd, deze kwestie te bespreken. 6. De Duitschers eischen uitbreiding hunner rechten op taalgebied. WIJZIGING DER LINKSCHE REGEERING. BARCELONA, 5 April. (A. N. P.). De president dar republiek heeft Negrin óp- gedragen de regeering te wijzigen. Negrin zou zelf ministerpresident blijven en zich tevens met de portêfuille van oorlog be lasten. De tegenwoordige minister van iandrverdödiging zou minister zonder por- tefauile worden. De C. N. T, en de U. G. T, zouden vertegenwoordigers in het kabinet krijgen. ENGELSCHE BOMMENWERPER TIJDENS NACHTVLUCHT NEERGESTORT. Vijf dooden. LONDEN, 5 April. (A. N. P.). Een bom bardementsvliegtuig dat een nachtvlucht maakte, is hadenochtend vroeg te Tibthor- pe nabij Driffield ln Oost Yorkshire neer gestort. Vijf inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Dit is reeds het 32e ongeluk bij de Brlt- sche luchtmacht sedert het begin van dit jaar. Hierbij zijn intotaal 52 personen om het leven gekomen. VIJF S. A.-MANNEN GEDOOD, TIEN GEWOND. KIEL, 5 April. (A. N. P.). Toen een aan tal S. A.-mannen zich per auto op weg begeven hadden om assistentie te verke nen bij de bestrijding van hoogwaterge vaar op Fehmarn, verongelukte gisteren avond laat in een scherpen bocht voor Hél- ligenhafen de auto. Vijf S. A.-mannen werden gedood, tien gewond. Burgerlijke Stand LEIDEN. Geboren: Johannes Gerardus Maria z. van H. V. A. M. Komman en M. F. Meijer Helena d, van J, P. Latervesr en M. C. v. Sijgen Willy d. van W. Ladan en J. Robbers Petronella d. van D. Gu- lij en P. Smits Johannes Hendrlkus z, van W. P. E. Broers en J. F. C. Smit Hermanus z, v. H. v. Riet en J. A, R. Riel Adriaha Maria Theodora d. van A. J. Heemskerk én A. C. Wassenaar Cor nelia Willem z. van L. Zuiderduln en P. J. Diederibs Jars Theodotus z. vart Th. v. d. Meat en T. Epping Alida Ria d. v. A. H. v. Kesteren en A. v. d. Burg Cornelia d. van M. Dijkema ert J. C. v. Beek. Ondertrouwd: P. M. Vellekoop jm. 24 J. en E. H. J. Baijer jd. 29 j. Overleden: W. Böersma—Verhoeven wed. 57 j. M." R. Wtirzburgèr ongeh, m. 76 j. NIEUWE ZITSTAKING TE PARUS. PARIJS, 5 April. (A. N. P.). Ak gevolg van het ontslag van enkele arbeiders heeft het uit 1800 man bestaande personeel van een pantoffelfabriek in de Parijiche voor stad Asnieres het werk neergelegd en de werkplaatsen bezet. GEWELDIGE DORPSBRAND IN IN ROEMENIE. BOEKAREST, 5 April. (A. N. P.). In het Roemensche dorp Valeni in het departe ment Cahul zijn meer ian honderd huizen door een geweldigen brand verwoest. Bijna al het vee is in de v.ammen omgekomen. Twee menschen zijn om het leven geko men, terwijl talrijke personen gewónd wer den. Men vreest, dat het aantal slachtof fers nog grooter zal zijn. Troepen helpen mede, het vüur te bestrijden. IN SNEEUWSTORM OMGEKOMEN. STOCKHOLM, 5 April. (A. N. P.). Vijf Zweedsche en Noorsche vacantiegangers, die aan het skiën waren in de bergen van Jaemtland, zijn door een hevigen sneeuw storm overvallen. Zij keerden niet terug ln hun hotel, zoodat mén op zoek ging. Een dag later trof men eindelijk een der skiërs nog in leven aan. De vier anderen waren reeds omgekomen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 ApriL Groentenveiling. Per 100 kg.: rcodekool 7.007.40, savoyekool 2.803.80, boerenkool 24, prei 3.10 4.30, kroten gekookt 79, peen 4.20 8.20, spruiten 1215, andijvie 5—16, sla 610, witloof 3—10, postelein 13 23, spinazie f 38, per 100 stuks: bloem kool 2.40—12.70, salade 1.00—4.50, knol- sslderie 1.603.20, per 100 bos: pieterse lie 0.90-1.00, radijs 0.80—3 20, selde rie 0.30—1.10, rabarber 2—9, saapste- len 0.80—1,10. 5 April, Vette Varkens. Aanvoer: 196 totaal, waarvan 194_ zwaar 54—56 cent per kg. levend gewlicht in centen en 2 licht. Handel tamelijk. ROTTERDAM, 4 April. Buiteni. Granen. Stemming kalm. Rogge Amerikaansche no. 2 disp. 7.85, 76/77 kg Noord-Russi sche disp. 8.40, Idem Z.-Russ. disp. 835, 73/74 kg. Z.-Ruas. ladend-geladen 8.10, 74/75 kg. Bahia Blanca stóomend f 9.90. Gerst: Amerik. no. 2 disp. 155, idem no. 3 aangek, 150, idem no. 4 aangek. J 147. 66/87 kg. Z.-Rus. disp. 161, 64/65 kg La Plata disp 159, 66/67 kg. Turksch disp. 153, Idem atoomend f 160, 69/69 kg. oolsche disp. 155, Karoon disp. 153. ROTTERDAM, 5 April. Vee. Aanvoer: 4839 totaal, 164 paarden, 2 veulens, 1556 magere runderen, 795 vette runderen, 56 vette kalveren, 124 graskalveren, 1863 nuchtere ka'veren, 108 schapen en lamme ren, 5 varkens, 88 bokken of geiten. Prij zen per kg vette koeien 77. 68 en 50—54 cent, vette ossen 70, 6S en 5456 cent, stieren 65, 60 en 56 cent, vette kalveren 115, 100 en 65—75 csnt, schanen 50, 45 en 40 cent, lammeren 60, 55 en 50 Cent, nuclv- tere kalveren 40 34 en 28 Cent, slachtpaar- den 59, 52 en 44 csnt, Prijzen per stuk: schapen 27—24—20, lammeren 24—18 —15, nuchtere slachtkalveren 9—7—5, nuchtere üokkalveren 25—22—18, slacht- paarden 240—195140, werkpaarden 380—330—200. hitten 250—200—100, stieren 335—275—200, kalfkceisn ff 320 —275—290; melkkoeien 315—280—205; Varekoeien 215—100—150; vaarzen 225 - 170—120, pinken 185—150—110, gras kalveren f 120—P0—R0. boeken of geiten 's-HERTOP^NBOSCH. 5 April Boter. Aanvoer 13.250 K.G. Hoogste prijs 1.35, lfp^ste prijs ƒ1.30, middelprijs ƒ1.32. per K.G. 12—8—4. BODEGRAVEN, 5 April. Kaas. Aange voerd 83 partijen Goudsche kaas, alle met rijk^merk, totaal 3735 stuks, wegende 33615 kg. Prijs met rijksmerk le soort 21 —23, 2e Soort 1920. Handel matig. tVHMhLNUTKEKlNUEN AMï? ÏY.KI)AM> Londen 8.065/- Berlijn 7i>44 Parijs ft.61 Bru?sel 30 3S Zwitferland 41 43i/? Kopenhagen 40 02'/o Stockholm 4 6 221/2 Os'0 4 5.071 'o New York 1.809/16 Praag 6.30

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3