Prinses Beatrix naar Den Haag DINSDAG 5 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 8998 9e £eid&^0oti/ta/nt Telefoon: Redactie 15. -rv/x^ «- n.i Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2. Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. De jongste door Z.K.H. Prins Bernhard gemaakte foto van H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix Uitsluitend Reproductierecht Nygh en van Ditmar N.V., Rotterdam V Filmkeuring en Filmadvertenties De „Residentiebode" heeft geantwoord op ons artikel van 31 Maart. En wij erken nen het gaarne de toon heeft nu een beteren klank. Al getuigt het, op een on aangename wijze, van een zekere vrijmoe digheid, als het blad ons nu weer verwijt, dat wij in zeven achtsten van ons artikel (gelukkig in één achtste niet!) volgen een „systeem, te onwaardig, om een antwoord te verdienen"; dat wij geen voldoende rid derlijkheid bezitten, om met ons een pole miek te voeren. De schrijver, die in zijn vorig artikel, ons projectielen naar het hoofd smeet, als „De Leidsche Courant was als steeds niet wijs", „Uit welk gat komt dat blaadje", enz., moest toch zichzelf nu niet naar voren schuiven als propagandist voor een waardige en ridderlijke manier van polemiseeren! Dat is al te.... vrij moedig! Wij willen er echter verder over zwijgen, om den schrijver te volgen in zijn zakelijk betoog. En dan stuiten wij jam merlijk aanstonds op eene, o.i. buiten allen twijfel vaststaande, verwarring in zijn be schouwingen. Hij stelt heelemaal niet scherp de kwestie, waarom het gaat. Wij missen dus de allereerste vereischte, om een polemiek te voeren, met eenige kans op vruchtbaar resultaat. Maar wij zullen trach ten, de kwestie wel juist te stellen. En dan herinneren wij er aan, dat wij op 31 Maart schreven: De „Residentiebode" neemt ten op zichte van het plaatsen van bioscoop advertenties een standpunt in, dat wij als „betreurenswaardig" hebben gesig naleerd: lo. omdat het in meerdere gevallen voorkomt, dat er in de „Residentiebo de" eerst een advertentie wordt ge plaatst en daarna een afkeurend oordeel van de redactie; 2o. omdat het in vele gevallen ge schiedt, dat in de „Residentiebode" een advertentie wordt geplaatst van een door de Katholieke Film Centrale af gekeurde film, daar deze film door de redactie van de „Residentiebode" is goedgekeurd of toelaatbaar geacht. Nu antwoordt de „Residentiebode" hier op, dat wij „zonder behoorlijk onderzoek" „onware beschuldigingen" lanceerden; dat wij „een ernstigen plicht van onderzoek en informatie volkomen verzuimd" hebben! Tegenover deze héél groote woorden con- stateeren wij het feit, dat de „Residentie bode" beide door ons hierboven gememo reerde beweringen of „beschuldigingen" niet ontkent; zij zou deze ook niet kunnen ontkennen, want wij hebben deze bewerin gen of „beschuldigingen", natuurlijk, niet neergeschreven, dan na ernstig onderzoek, zóó dat wij zeker waren van de waarheid ervan. En andere „beschuldigingen" hebben wij niet gericht tot de „Residentiebode". Wat de „Residentiebode" alléén doet is: een woordenrijk pleidooi houden ter recht vaardiging van haar door ons als betreu renswaardig gekwalificeerd standpunt woordenrijk, maar verre van klaar en dui delijk! Zij wijst er n.l. op, dat zij, wanneer zij een advertentie plaatst van een bioscoop voorstelling, welke (twee dagen later) door de redactie om moreele redenen wordt af gekeurd, voor die advertentie geen betaling wil ontvangen. Deze houding zal door de Haagsche bioscoop-exploi tanten als loyaal worden gewaardeerd! Maar dat verandert niets aan de over tuiging van ons en vele anderen, dat het plaatsen van een advertentie in dat geval verkeerd is geweest. Men kan daaruit hoogstens de conclusie trekken, dat geen immoreel winstbejag voorzat, maar daar door wordt de daad, die wij meenen als verkeerd, moree 1-verkeerd te mogen signaleeren, geenszins van verkeerd veran derd in goed! Rond-uit gezegd: wij staan verbaasd wij zouden haast zeggen: ver bijsterd, dat geschreven wordt als volgt: De advertentie is nu eenmaal een der bronnen van inkomsten, ook van een courant. En als men een dagblad be schuldigt van het plaatsen van adver tenties voor films, die het zelf moreel afkeurt, dan moet ieder daaruit lezen (en dan hebben dus naar ons bleek talloozen ook terecht daaruit gelezen), en dan is daar ook mee bedoeld: dat dit geschiedt tegen geld, uit winstbe jag, anders heeft heel het verwijt van de „Leidsche Courant" geen zin! En dat winstbejag, dat is dan ook natuurlijk wat Pater Otten heeft afgekeurd. Weineen; ook, als winstbejag uitgesloten is, is er alle reden voor verwijl en voor afkeuring. Nogmaals: hoe kan een ont wikkeld Katholiek zóó iets neerschrijven! Een katholiek dagblad mag nooit een ad vertentie plaatsen van een bioscoop-voor stelling, waarvan redelijkerwijze gevreesd kan worden, dat ze moreel-slecht is. Als zij geen zekerheid hieromtrent heeft kunnen verkrijgen, dan moet haar besluit zijn: voorloopig geen advertenties opnemen! Betreurenswaardig noemden wij het stand punt van de „Residentiebode" ook omdat zij zoo herhaaldelijk goedkeurt en ad vertenties plaatst van films, die door de Katholieke ï,lm Centrale zijn afgekeurd. Geen enkel ander katholiek dagblad wijkt op zulk een ernstige wijze rl van de K. F. C. Ons standpunt ten deze schreven wij neer in ons artikel van 28 Maart en her halen wij hier: „Wij plaatsen geen adver tenties van films, die door de centrale ka tholieke filmkeuring worden afgekeurd en veroordeeld. Dit standpunt blijft- streng door ons ingenomen; en de financieele schade, die wij daardoor loopen, wordt aan vaard als een vanzelf-sprekende beginsel consequentie." En nu veroordeelen wy het standpunt van de „Residentiebode", dat zoozeer afwijkend is van dat der K. F. C., weer niet, omdat zij daardoor meer advertenties heeft en dus meer winst maakt. Wij keuren het alléén af, omdat naar onze meening, een zoozeer van de K. F. C. afwijkende gedragslijn moreel niet ver antwoord is. Wat, natuurlijk, geenszins wil zeggen, dat wij de K. F. C. als onfeilbaar beschouwen! En het verkeerde van deze gedragslijn wordt ook niet geneutraliseerd doordat de „Residentiebode" ook wel 'ns herhaaldelijk zegt hst blad zelf! af keurt wat de K. F. C. heeft toelaatbaar ver klaard en dan geen (betaalde) advertentie plaatst! Wij sluiten dit dispuut, dat wij met de „Residentiebode" hebben moeten voeren en waarvan de aanleiding lag in een feit buiten onzen wil. Aangenaam is het ons, eerlijk gezegd, niet geweest. Tenzij de „Residentiebode", al zou 't ook zijn, zonder het openlijk te zeggen nu is gaan begrijpen waarom haar standpunt ten opzichte van film-keu ring en film-advertenties is: een betreu renswaardig standpunt. Dan hebben wij niet voor niets geschreven. V Een modderschuit Het „Nationale Dagblad" houdt er slag woorden op na voor de propaganda. Zoo stond gisteren op de eerste pagina van het blad vetgedrukt: „Het Nationale Dagblad als vlag cp de modderschuit". Vlag op de modderschuit inderdaad vooral de laat ste dagen is de kop van hst blad: „Het Na tionale Dagblad" eert vlag op een modder schuit! Dagelijks sensationeele verhalen over zeden-schandalen. Wij kunnen er niet meer toe komen, deze te lezen, nadat wij het leugen- en laster-verhaal over een zeden- schandaal te Leiden hebben ontmaskerd gezien! Wij weten nu, dat het blad er niet voor terugschrikt, om zeden-schandalen te phantaseeren, terwijl bij de „herroeping" ervan niet de minste wij wezen er gis teren op niet de minste spijt over het gebeurde blijkt, 't Is, alsof men het heel gewoon acht, wat men heeft gedaan: een fabriek en het personeel van die fabriek smadelijk belasterd, zonder eenige reden en zonder eenige aanleiding. Wij schreven er gisteren reeds over, maar wij kunnnen niet tè duidelijk aan wijzen deze moreel rotte plek, niet tè duidelijk waarschuwen voor de besmetting, die er uitgaat van-deze modderschuit! Onderscheid maken Wij hebben een week geleden erop ge wezen, hoe men het bekende Schrijven van de Oostenrijksche Bisschoppen moet ver staan, vooral ook hoe men het niet moet verstaan. Wij hebben den nadruk gelegd, en wij hebben aller aandacht willen samen trekken, op dit feit, dat de Oostenrijksche Bisschoppen met geen enkel woord hun goedkeuring hechten asm het nationaal- socialistisch stelsel. Omdat het zoo noodzakelijk is, klaar voor zich te hebben het onderscheid tus- schen wat de Oostenrijksche Bisschoppen w e 1 en wat zij niet hebben geschreven, willen wij hier nog citeeren enkele pers stemmen, die in denzelfden geest als wij op bedoeld onderscheid wijzen. Het „Huisgezin" van Zaterdag schrijft: „Wil men de feiten alzoo juist beoordee- len, zoo moet men scherp onderscheid we ten te maken tusschen de politieke samen smelting der Duitschers en de ideologie van het nationaal-socialisme; dit in het oog te houden zal noodig zyn ook met het oog op eventueele gebeurtenissen in het zelfde verband, die zich alsnog zouden kunnen voordoen". Aan een artikel in de „Volkskrant" van Zaterdag ontleenen we: „Vast staat en dit is voor de Katho lieken ook buiten Oostenrijk, voor de Ka tholieken van de geheele wereld van het grootste belang dat de H. Stoel er niet aan denkt, in welk opzicht ook, toe te ge ven aan cf te transigeeren met de natio- naal-socialistische ideologie, met de leer die door het Derde Rijk wordt gehuldigd en toegepast. De Oostenrijksche bisschoppen zelf kun nen er hun eigen uitspraken ook van nog zéér kort geleden bewijzen het niet anders over denken. Van de politieke aansluiting van de Dnitschers in Oostenrijk megen zij zich voorstanders verklaren, tegenstanders zijn en blijven ze van de nationaal-socialisti- sche leer. Overtuigd mogen wij ons houden, dat zij daarvan, wanneer de feiten er hen toe mochten dwingen, zonder schroom getui genis zouden geven niet alleen, maar als het moest vervclging en martelaarschap daarvoor zouden aanvaarden. Hebben zij gefaald, dan hebben zij dit, naar wij mogen aannemen, met de beste bedoelingen gedaan". In een rieten mandje. In een rieten mandje, stevig onder'de kens toegedekt, is Prinses Beatrix gister middag van het paleis Soestdijk naar het paleis Noordeinde gereden in de Maybach van haar vader, het geschenk van de Koningin. Tusschen Prinses Juliana, die gekleed was in een warmen bontmantel, en jonk Vrouwe Feith, de verpleegster van het Prinsesje, stond het donkerbruine mandje. Naast den chauffeur zat de kamerdienaar van Prinses Juliana. Om tien minuten over vijf reed de auto den tuin van het paleis Noordeinde binnen. Vele belangstellenden bij den hoofdingang verzameld, werden teleurgesteld. Zij had den door de aanwezigheid van een extra- politiebewaking begrepen, dat er iels op til was, en toen later op den middag een groepje fotografen ter zijde van het ruiter standbeeld post vatte, gloeide het aantal kijkers tot een goede honderd aan. Maar Prinses Juliana kwam onopgemerkt in de residentie terug. De reis is Prinses Beatrix uitstekend be komen. H.K.H. is voornemens met de jonge Prin ses eenige dagen by de Koningin te ver blijven. DE ZOMER-DIENST REGELING rond Leiden Zooals reeds bekend Is, zal deze dienstregeling een geheel ander beeld te zien geven dan vorige. Over de ge heele linie is nl. doorgevoerd het z.g. starre systeem, waarbij zooveel moge lijk steeds dezelfde uren of liever mi nuten voor alle treinen worden aange houden, b.v. een trein vertrekt 7.15, de volgende 8.15 of 9.15, in elk geval dus 15 min. over een vol uur. Waar natuurlijk geen behoefte is aan een uursdienst, worden de treinen om de twee of drie uur ingelegd of afwis selend, aanvankelijk om het uur, later om de twee uur, het getal der uren verandert dus, dat der minuten blijft hetzelfde. Om Leiden zijn de verbindingen (op werkdagen) zoodanig ontworpen, dat in de richting Utrecht treinen vertrekken te 6.14, 6.56, 8.14, 8.56, en zoo vervolgens. De treinen vertrekken 14 min. over het volle uur, gaan naar Amsterdam WP (A. 7.32, 932, enz.), die vertrekkende 4 minuten vóór het volle uur gaan naar Utrecht (A. 9 min. voor het volle uur), terwijl de trei nen naar WP te Woerden aansluiten aan de electrische treinen treinen naar Utrecht (A. 4 min. over het volle uur). De laatste trein naar WP vertrekt 20.14, die naar Utrecht na 20.56: 21.56 en 22.56. Da treinen, vertrekkende 4 min. voor het volle uur geven alle aansluiting te Alphen naar Gouda, terwijl 7.56, 9.56, 11.56 enz. motortreinen naar Gouda ver trekken. De laatste dezer motortreinen is een uitzondering, het vertrek van deze trein is ontworpen te 22.14. Van de richting Woerden komen de trei nen te Leiden aan te 6.44, 7.44 en zoo ver volgens elk uur tot 23.44. Van Utrecht ver trek 2 min. voor het volle uur. Van Am sterdam WP V. 8.28, 11.28 en zoo voorts tot 22.88. Van Gouda komen ze te Leiden aan (met overstappen te Alphen) te 7.44, 8.44, 10.44, 12.44, en zoo vervolgens om de twee uur tot 22.44, daarna 23.44, terwijl de mo tortreinen aankomen 7.26, 9.26 en zoo ver volgens tot 21.26. Da regelmatig vertrekkende treinen naar Den Haag en Haarlem zijn als volgt ontworpen: richting Den Haag om het half uur: V. 6.49, 7.19, 7.49. 8.19, enz. en naar Haarlem eveneens om het half uur V. te 7.10, 7.40, 8.10, 8.40 enz. Op deze drukke lijn worden echter in beide richtingen nog vele, niet altijd op regelmatige tijden loo- pende treinen ingelegd. Het groote voordeel van een dergelijke dienstregeling springt direct in het oog. Immers niet alleen op het vertrekstation krijg men aldus vaste uren, maar op alle stations in het geheele land. Evenzoo staat het met de aankomst uren, zoodat men er, behoudens enkele uitzonderingen, op re kenen kan, dat een trein uit een bepaalde richting, steeds een bepaald aantal minu ten voor of over het volle uur aankomt. Het publiek zal dus veel minder van de reisgids behoeven gebruik te maken, dan tot dusverre. Als men weet hoeveel hoofd breken zoo'n dienstregeling kost en met welke factoren allemaal rekening is te houden, dan moet men wel waardeering hebben voor het wérk, dat hier is tot stand gebracht. Dil nummer beslaat nil vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Leon Blum vraagt financieele volmach ten, welke de Senaat hem waarschijnlijk niet verleenen zal. (2de blad). De troepen van Franco naderen de Mid- dellandsche Zee. (2de blad). Tegenstrijdige berichten omtrent den strijd in Sjantoeng. (2de blad). Engelands buitenlandsche politiek op nieuw in het Lagerhuis ter sprake gebracht. (2de blad). Binnenland Prinses Beatrix heeft haar eerste reis, en wel naar Den Haag, gemaakt. (1ste blad). Een delegatie van de R.- K. Staatspartij zal een studiereis naar NedL-Indië onderne men. (2de blad). Sluiting van de tentoonstelling van den Neo-Malthusiaanschen Bond te Utrecht gelast. (1ste blad). Een wetsontwerp zou te venvachten zijn tot regeling van de posiiie der tandtech- nici. (1ste blad). Electrificatie der Spoorwegen. (1ste blad) Bestuurster van een auto in haar wagen verdronken gevonden (4de blad). Schoenfabriek te Kaatsheuvel afgebrand (4de blad). Verbindingen rondom Leiden. (1ste blad) Sport en Wedstrijden De Ned. dameshockeyers winnen met 10 van Wales (4de bdad). Nieuw wereldrecord 500 M. borstcrawl in Amerika (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: De vrijmoedige radio-rede van den Duitschen Jezuiet over den Vaticaan- schenzsnder van Vrijdag j.L blijft de ge moederen bezig houden. De „Osservatore Romano" zegt ervan, dat het een theoretische studie was en niet door het Vaticaan geïnspireerd. Het Vati- caansche blad keurt den inhoud er van ook niet af. Het is natuurlijk moeilijk voor een officieel orgaan te zeggen, dat het .'t met den inhoud eens is, maar het kan er wel over zwijgen. Het zwijgen van het Vaticaan over den inhoud wordt derhalve opgevat als een stilzwijgende goedkeuring. Men kan niet alle geruchten gelooven: nu verluidt weer, dat kardinaal Innitzer toch zelf naar Rome zal komen; misschien is dat juist, misschien niet. PARIJS: In Parijs is weer eens een cri sis in de maak. Leon Blum heeft een wets voorstel ingediend, waarin hij om bepaal de financieele volmachten vraagt.. De Ka mer schijnt wel geneigd te zijn, om hem deze volmachten te geven, maar de Senaat niet. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat bet huidige kabinet-Blum over den tegen stand van den Senaat zal struikelen. LONDEN: In het Engelsche Lagerhuis is voor de zooveelste maal de buitenlandsche politiek van de regeering ter sprake geko men. De Labourpartij had een motie van afkeuring ingediend, welke evenwel na een niet malsch antwoord van Chamberlain is verworpen. SALAMANCA: Het gaat den troepen van Franco wel voor den wind met hun jong ste offensief. Zij naderen thans de Middel- landsche Zee. Practisch zijn de twee deelen van het linksche Spanje van elkaar ge scheiden. Zoodra Fortosa zal zijn genomen is de splitsing volkomen. De val van Tor- tosa was reeds gemeld, doch dat bericht schijnt voorbarig te zijn geweest. HANKAU: De Chineezen blijven hard nekkig successen melden in Sjantoeng, wel ke door de Japanneezen even hardnekkig worden tegensproken. Niet de Chineezen winnen maar de Japanneezen winnen, aldus verzekerd Tokio. Wij kunnen niet wijs worden uit deze verwarde berichtgeving eh wachten af, totdat ten slotte blijkt, wie ge lijk gehad heeft.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1