LUCHTBESCHERMINGSOEFENING EN DE GG. TE BATAVIA TERUG. Mysteries rondom „Vredelust" Op het geélectrificeerde baanvak Amsterdam Arnhem werd Maandag voor een aantal genoodigden door de Ned. Spoorwegen een proefrit gehouden met het nieuwe electrische materiaal. De trein bij het verlaten van het Weesperpoort- station te Amsterdam Üe Gouverneur-generaal van Ned. Indië keerde in den ochtend van 28 Maart met zijn familie per gouvernements- stoomer .Rigel" van zijn reis naar Sumatra te Batavia terug. Tijdens het spelen van het Wilhelmus M Oud en nieuw ontmoeten elkaar, gezien uit de be stuurderscabine van een der nieuwe electrische treinen op het traject Amsterdam Arnhem Terug naar Spanje. Spaansche soldaten begeven zich te Luchon, in Zuid Frankrijk, waarheen zij gevlucht waren, in den trein om naar Barcelona terug te keeren r Een tweetal snapshots van de demonstraties te Assen, welke Maandag in het kader der groote luchtbeschermingsoefeningen in de provincies Friesland, Groningen en Drente zijn gehouden Het blusschen van een denkbeeldigen brand, ontstaan in het gerechtshot en het reinigen der straten na een .aanval" met mosterdgas De Raad van Bestuur en directie der K.N.I.L.M maakten Maandag ter kennismaking een tocht met het nieuwe Lockheed-Super-Electra-vliegtuig .Ekster*. Even voor het vertrek Koning Leopold woonde de militaire steeplechase te Groenendael bij en liet de deelnemenden officieren ~an zich voorstellen FEUILLETON (Een geval uit de practyk van inspecteur Sanders, üd der Centrale Recherche), door UDO VA-N CWOUD. 43) ueruimen tijd staarde hij, het hoofd in de hand gesteund, voor zich uit. iiaainó nam hy een potlood, waarmee hy sterren, kuoussen en cylinders teekende op de bloc note, welke voor hem op taiei lag. ,,'t Is beter zoo...." mompelde hij. „We zullen hem voorloopig in die waan laten. De kranten zullen nem wel opneidering geven.... 't is anders geen prelje om aai. deze zaak ruchtbaarheid te moeien geven, maar daar komen we helaas niet onder uit. Hij nam de telefoon en liet zich met de afdeeiing „Binnenland" van de „Mercuur" verbinden. „Hallo, Miel? Kom over een half uur op het hoofdbureau. Het raadsel „Vredeiust is opgelostWaarom ik je daarvan niet eeraer in kennis heb gesteld? Beste jongen, het scherm is nog geen kwartier geleden gevallen! Wat? Aanwijzingen omtrent den dader....? Ja nee, eigenlijk met. Eniin, dat zal ik je straks wel vertellen. Tot zoo!" Eerst daarna nam Sanders de maatrege len, welke men eerder had kunnen ver wachten. Alle grensstations moesten van dr. Jurrian's vlucht in kennis worden ge steld en de politiebewaking van Lou- cheur's woning aan de Linnaeusstraat moes) worden vervangen door een pos' van re chercheurs, die opdracht kregen den Belg te arresteeren, zoodra deze tot bewustzijn zou zijn teruggekeerd. Toen Wils de kamei binnentrad, was hij echter met een en an der zoover, dat hij zich geheel aan hem ken wijden. De reporter bleek nog eenigszins ont stemd, omdat Sanders hem ditmaal vooi het feit van de ontknooping plaatste en hem daarvan niet, zooals anders zijn ge woonte was, persoonlijk getuige had laten zijn. Hy wist echter, dat de ïnspecteui thans zelf min of meer was verrast dooi de bekentenis van den dader, die nu eens niet had gewacht, tot de politie hem die be kentenis ontlokte. „Lees dat eens", verzocht hij Wils, na dat deze nogmaals in korte bewoordingen aan zijn ontstemming lucht had gegeven „Misschien maakt het je oordeel wat mil der!" Hij overhandigde den reporter dr. Jurrian's brief en deze nam met steeds stijgende verbazing van den inhoud ken nis. Een paar maal maakte hij aanstalten om iets te vragen, maar telkens kwam hij daar ook weer van terug en verdiept hy zich opnieuw in de lectuur van deze, vooi hem wel zeer verrassende biecht. Toen hij het epistel ten einde had gelezen en San ders in de grootste verbazing aanstaarde, was deze het, die het eerst het woord nam: „Een sensatie, zooals we die in lang mei gehad hebben. Miel! Dr. Jurrians, de be kende politie-deskundige, dader van der. moord in Villa „Vredelust". Wat zeg je var. dat opschrift? Onderkopjes: Slachtoffei van een chanteur De dader voortvluch tig Gevaarlijk avonturier gearresteerd! De rest zal je zelf moeten schrijven...." „Je zult me met beirekking tot die resi toch eerst een en ander moeten vertellen", meende Wils met een zucht, want, eerlijk gezegd, is een groot deel van deze zonder linge affaire mij nog lang niet duidelijk. Dr. Jurrians is de dader goed. dat bekend hij zelf en de motieven zijn nu ook duide lijk, maar de rol van Loucheur begrijp ik toch nog niet heelemaal. In de eerste plaa»s. Hoe wist Loucheur, dat Laméri naar Holland kwam om dr. Jurrians te chanteeren?" „Maar beste kerel, daar wist Loucheur niets van. Dal is hem later pas gebleken. Het eenige. wat de Belg wist, was, dat La- mén naar Holland zou komen om een oi ander duister zaakje p te knappen. Hoe hy dat wist, staat nog niet vast. maar we mogen met eenige zekerheid aannemen, dat hij daarvan op de hoogte is gesteld door een of ander lid van de bende, waarvan zoo wel hij als Laméri deel uitmaakten. Hij is dus op het tijdstip, waarop de Parijsche trein zou arriveeren, naar het Centraal station gegaan om Laméri op te wachten en zoo mogelijk diens gangen na te gaan. Maai Laméri arriveerde niet aan het Centraa; station, omdat hij in Den Haag was uit gestapt. Loucheur zal aanvankelijk heb ben gedacht, dat zyn berichtgever mei juist was ingelicht, maar toen hy Maan dagavond van den moord uit de bladen kennis nam. begreep hy onmiddellijk, dal Laméri in een val was geloopen. De vraag was echter wie die val voor hem had opge steld en om dat te weten te komen heefi onze vriend Loucheur geen middel onbe proefd gelaten. Toen jij hem in hotel Schil ler voor het eerst signaleerde, was hy be reids met zijn nasporingen begonnen, want den avond daarvoor heb ik hem reeds ge zien, al wist ik toen nog niet met wien ik te doen had. Dien avond het was Maan dag en de bladen hadden eenige uren eer der van den moord melding gemaakt verschafte Loucheur zich toegang tot Vre delust met het doel aanwijzingen te ver zamelen met betrekking tot den dader. Hy vermoed-de niet zonder reden, dat de dader in de eerste plaats in de omgeving van Villa Vredelust moest worden ge zocht. Dai een wildvreemde de tijdelijk on bewoonde viLa als het terrein voor een misdaad zou kiezen, lag niet vooi de hand er. hij moet op dat moment stellig gedacht hebben, dat Lamérie naai Holland was ge komen om zich m de zaak-Ubels te men gen. Hij zal dus aanvankelijk den notaris of van Op weeghen van den moord hebben verdacht, doch het onderzoek in van Op- weeghen's schrijfhui eau dat hy Maandag avond instelde, leverde daarvoor geen enkel bewys. Jouw ontdekking bij Schiller' bracht de politie op zijn spool en van die gelegenheid maakte hy handig gebruik voor een meesier1 ij ke zet Hy liet allen, die met eenige reden verdacht konden worden aan den moord debet te zijn naar Vrede lust komen en schiep zich daardoor de ge legenheid tot toepassing van een methode, welke reeds in het tijdperk van de renais sance tot het opsporen van misdadigers heeft geleid de onverwachte confrontatie met het lijk. Als je daauwer iets meer wilt weten, moet je er de novellen van Pierre Florentino maai eens op naslaan.. De truc slaagde volkomen. Dr. Jurrians was degene, die het sterkst op de onver wachte verschijning van het lijk voor het raam reageerde. Lampe de monteut was verbaasd. IJbels en van Opweghen schrok ken hevig, zooals elke andere man met niet al te sterke zenuwen zou zijn geschrokken, de huishoudster, juffrouw Keizer, viel flauw van ontzetting en toonue zich daar» door een waardig lid van het zwakke ge» slacht, maar dr. Jurrians' houding was op vallend. Ook mij is het niet ontgaan, dat hij een merkwaardige gelatenheid ten toon spreid de, maar in die gelatenheid was iets van den man, die een zeer pijnlijke herinnering welke plotseling werd opgewekt, uit zijn gedachten tracht te bannen en daarbij al zijn zelfbeheersching noodig heefi om die gedachten niet te verraden. De wijze, waar op hij zich een paar maal met de hand over het voorhoofd streek ik weet niet, of het jou ook is opgevallen, Miel? was typeerend voor den gemoedstoestand, waar in hij op dat oogenblik verkeerde en het verlegen lachje, dat om zijn lippen speel de, was een. ten deele onbewuste poging om zich een houding te geven. Hij was de medicus, op wien een derge lijke dwaze vertooning geen indruk mocht maken, maar intusschen maakte de scène wel degelijk indruk op hem en zelfs te meer. omdat hij de bedoeling darvan vol komen doorzag. Je kunt gerust aannemen, dat hy blij was zich verdere met de huis houdster te kunnen occupeeren en zelfs eenigen tijd het vertrek, waarin wij allen bijeen waren, te kunnen verlaten Het is zelfs Bartelink, naar deze my zooeven ver telde, opgevallen, dat dr. Jurrians onge woon nersveus was, toen hij met hem de huishoudster naar haar kamer bracht, maar hy heeft er verder geen aandacht aan ge schonken." (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12