SPORT SPEL België-Holland IN STORM, REGEN EN HAGEL. Een gelijk spel na teleurstellenden wedstrijd. MAANUAG 4 APRIL 1938 I)E LE1DSCHE COURANT PERDE BLAD - PAG. 9 Buvofooel v. Spaandonck en Voorhoof doelpunten De Belgen versterkt en veel beter dan in Rotterdam De revanchematch van België op Hol land werd in de wintersche temperatuur gespeeld. Deze wedstrijd in Antwerpen deed de toeschouwers gevoelen, dat het ook in April nog winter kan zijn. Er stond een harde wind, een kleine storm,welke zich ook in het Antwerp-stadion op z'n hevigst deed gevoelen. De trekgaten lieten den storm vrijen loop en als was dit alleen nog niet voldoende kwamen ook regen- en hagelbuien spelers en toeschouwers ver raaien, dat deze wedstrijd zeker wel als een der koudste ontmoetingen uit de tot nu toegespeelde serie mag gelden. Er zijn wel eens meer wedstrijden onder minder aangename weersomstandigheden gespeeld, maar daarbij vergoedde het ver toonde spel dikwijls heel veel. Ook dat genoegen mochten we gisteren zelfs niet smaken, het was en bleef een koude vertooning, waarin de Oranjeploeg ver beneden haar kunnen bleef. In onze voorbeschouwing tot den wed strijd wezen, we er Zaterdag op, dat-écla tante overwinningen meermalen door slechte wedstrijden gevolgd werden Hoewel nu uiteindelijk het bereikte resul taat van de Hollanders niet slecht te noe men is, kunnen we toch maar matig te vreden zijn. De Hollanders presteerden gisteren heel weinig en slechts aan Van Male is het te danken, dat het een gelijk spel gebleven is. Merkwaardig en jammer genoeg is trouwens het gelijke spel ook aan een fout van v. Male te danken en dat is daarom des te meer te betreuren, omdat dit voor hem zelf een wansmaak bij zijn overigens uitstekend werken beteekent. De Hollanders mogen met het gelijke spel meer dan tevreden zijn. In het veld waren zij over het algemeen de minderen der Belgen, geen speler wist zijn gewone spelpeil te bereiken. Was dit van den eenen kant een gevolg van het betere spel der Belgen, een overwinning verdienden de gastheeren toch ook niet. want in het schieten kwamen zij nog heel wat tekort. Zelfs als we in aanmerking nemen, dat Van Male ontzettend veel werk heeft ver zet, zou een Belgische zege toch onherroe pelijk gevolgd zijn, indien dé Belgische voorhoede alleen al de opgelegde kansen had weten te benutten. Wanneer deze wedstrijd de beslissing had moeten brengen voor de deelname aan de wedstrijden om het wereldkampioen schap, dan zouden we niet geweten heb ben, of de Belgen niet gewonnen hadden. Aan a'les was te zien, dat zij de zware ne derlaag van Rotterdam wilden wreken en daarin zijn ze geslaagd. Eigenlijk moeten we toegeven, dat ze een moreele overwin ning op de Hollanders hebben weten te behalen. Toch is uiteindelijk ook het door hen behaalde resultaat teleurstellind' te noe men, want met zulk een vrij voortdurend overwicht in het veld en mèt spe'ers in de voorhoede als Biaine en Voorhoof, die toch een legio aantal internationale wed strijden hebben gespeeld, hadden er toch zeker doelpunten gemaakt moeten worden. Dat het eenige doelnunt der gastheeren ten slotte rlechs aan geluk te wijten was, moge een pleister zijn op de wonde, het toont toch tevens opnieuw de onmacht der voor-' hoede om doelpunten te maken. Het slechte spel ten slotte a'leen toe schrijven aan het abominabel slecht weer kunnen en mogen we ook niet. Immers de juniorenploegen, speciaal de Hillandsche junioren, speelden daarvoor een keurige partij voetbal. Er mogen toen geen regen- of hagelbuien gevallen zijn, de storm was toch bijna even sterk. Dat belette den jeug digen Hol"anders niet tegen wind drie en mèt wind vier doelpunten te maken. Meer dan van den „echten" internationalen wed strijd hebben we ditmaal dan ook van het spel der Juniores genoten. Alles bijeengenomen: deze BelgiëHol land-wedstrijd zal ons heugenom het slechte weer, waardoor het vooral in de tweede helft zelfs onmogelijk was iets op papier te zetten; hij szal echter gauw ver geten zijn vanwege het vertoonde slechte spel. Tenslotte nog iets over de organisatie. Hiervan schijnen de Belgen nog maar geen kaas gegeten te hebben. Het vervoer naar en van het Stadion gaat nog altijd even gebrekig. Het gaat er ,.van de armen" kunnen we wel zeggen. Het aantal trams voor een normaal vervoer van de toch omstreeks 50.000 men^chen is absoluut on voldoende. Men geeft er dan ook algemeen de voorkeur aan drie kwartiertjes of een uurtje te gaan loopen. Dat ging vóór den wedstrijd nog wel, doch daarna had men genoeg van het „hondenweer" en was de trek naar de tram veel grooter.' De aan voer van tramwagens was echter bedroe vend en het gevolg was, dat het publiek de houten afzettingen gewoon verbrak om de trams tegenmoet te loopen en „te ver overen". Politie- noch gendarme-macht ver mocht ook maar iets daartegen te doen In het Stadion was het alweer niet veel beter. Vorig jaar konden alle kaart-bezit- lers niet geborgen worden, men verbrak eenvoudig het politie-cordon èn de afzet tingen. Nu, 't was weer hetzelfde. Toen de wed strijd ongeveer tien minuten oud was en er nog eenige honderden buiten de poorten stonden, werd men het wachten moe en toen de deining er eenmaal weer was, kon zij ook niet meer gestuit worden en weer volgde een overstrooming van het veld, waarbij in het gedrang tal van menschen onder den voet werden geloopen, waar door de Roode Kruisdienst handel vol werk had en brancards tekort kwamen om de slachtoffers weg te dragen En dan gaat men voor z'n plezier naar een voetval- wedstrijd. Men zegt, dat er valsche plaatsbewijzen zijn verkocht, 't Is mogelijk, doch dat neemt niet weg, dat men 'n bezitter van 'n geldig toegangsbew'js maar niet buiten de deur mag houden. Dan moeten onmiddellijk bij zondere maatregelen getroffen worden, an dersverschaffen de kaartbezitters zich eenvoudig zelf recht. De ondervinding heeft hier toch herhaaldelijk overtuigend gesproken! Hoe het ook zij, wij hopen, dat de Belgische autoriteiten deze onaangena me incidenten in den vervolge weten te voorkomen. OVER DE SPELERS. Van Male heeft zijn doel uitstekend ver dedigd. Braine heeft verscheidene malen zeer zuiver ingeschoten, doch de Rotter dammer had er goed hel oog in en heeft enkele opmerkelijke safes verricht. Inder daad was de gelijkmaker in de eerste plaats te wijten aan het aarzelend ingrijpen van van Male, doch deze fout, wij schreven het reeds elders, zij hem gaarne vergeven. Weber was o.i. de beste speler van het Nederlandsch elftal. Stoer was zijn ingrij pen, zuiver zijn wegtrappen, uitstekend zijn opstellen bij gevaarlijke aanvallen der Bel gen. Stond hij geruimen tijd in de schaduw van Caldenhove, de D.W S.-speler kan zijn vorm van het vorig seizoen maar niet terug vinden. Wel is zijn optreden nog steeds be trouwbaar, maar zyn wegwerken is niet meer zoo verzorgd, terwijl zijn spel een cnrustigen indruk maakt, hetgeen voor namelijk moet worden toegeschreven aan het falen van van Heel. Ons elftal moet in dè eerste plaats snelle enthousiaste spelers hebben. Van Heel zou in een profteam, dat in de eerste plaats op positiespel en volmaakte techniek is inge steld, nog uitstekend passen, doch in de typisch echt Hollandsche speelwijze vallen zijn gebreken thans sterk op. Die gebreken zijn dezen middag duidelijk naar voren ge komen. Alle andere goede eigenschappen, De ploegen speelden in de volgende op stelling. België: BADJOU PAVERICK J. PETIT VAN ALPHEN STIJNEN DEWINTER VAN DE WOUWER VOORHOOF ISEMBORGHS BRAINE MIJNDERS SMIT VENTE v. SPAANDONCK VAN HEEL (aanv.) ANDERIESEN PAAUWE CALDENHOVE WEBER VAN MALE Nederland BUYLE WELS die hij ongetwijfeld nog bezit, kunnen deze tekortkomingen geenszins goed maken. Anderiesen speelde defensief wel goed, maar in zijn voedende taak schoot hij te- kórt. Slechts zelden hebben wij hem naar de vleugels zien openen en zijn aangeven was lang zoo zuiver niet als enkele weken geleden te Rotterdam het geval was. Paauwe was nog de beste van het drie tal, ondanks een matige eerste helft. Hij speelde zeer enthousiast vocht om iederen meter grond, maar kon zijn gewone spel eerst na de rust terug vinden, al schoot ook hij bij het voeden van de voorhoede schromelijk tekort. In de voorhoede waren Mijnders en Wels nog de besten. Maar beiden benaderden niet hun vorm van Rotterdam. Smit viel wel erg tegen, terwijl Ven te toch eigenlijk heel weinig werk heeft verzet. Nu ook Smit voor een belangrijk deel faalde, zag men eerst duidelijk, dat Vente niet de man is, die onze voorhoede kan be zielen. Hij werd bovendien uitstekend door Stijnen bewaakt, terwijl Petit hem altijd voor de voeten liep. Schoten hebben wij van den Feij en oorder niet gezien. Van Spaahdonck was de minste van het vijftal. Een harde werker, maar hij kon zich geen oogenblik tot een speler van klasse opwerken. Bij de Belgen was de achterhoede uit stekend. Petit heeft een prachtig debuut gemaakt. Hij speelde zeer stevig, maar was moeilijk te passeer en Paverick viel niet zoo op, terwijl Bad jou zijn doel op rustige, maar volkomen betrouwbare wijze heeft verdedigd. Het is verstandig gebleken, Stij-nen op speler heeft in verdedigend opzicht, doch DE WEDSTRIJD Het Stadion was overvol toen de ploegen het veld betraden. Twee muziekkorpsen waren aanwezig. „De Vrije Antwerpena ren" en het muziekkorps van de Tweka- fabrieken. Niettemin, toen de Hollandsche ploeg het veld betrad, bleef het bij de ge bruikelijke toejuichingen van de rond 20.000 Hollandsche supporters. De muziek bleef zwijgen.... Dat nooit, dachten de nakome lift gen van v. Speyck. Dan maar zonder mu zieken soontaan klonk uit duizenden kelen het Wilhelmus. 't Was natuurlijk de bedoeling geweest om beide ploegen naast elkaar óp te stellen en dan achtereenvolgens de volksliederen te spelen. Om de een of andere reden waren de Belgen te laat. met het hierboven ver melde gevolg. Het Hollandsche volkslied klcnk en daarna verschenen de Belgen, waarna de Brabanconr>° we^d gespeeld Meegezongen werd er echter niet. Aanvoerder v. Heel tosete gelukkig, woo en koos den stormwind in den rug. Hij sfo^d "aoencee van doel tot doel. De Pelden tranoen te 2 20 uur af doch de aanval komt niet verder dan Caldenhove. Anderiesse" krijgt het leer, geeft een goede pass naar den rechtervleugel en Wels on ziin beurt zet voor. waarna v. Snaandonk een goed schot langs den grond lost, doch Bad jou is op zijn qui vive en stoote. Het soel golft cnel od en neer en de Belgen la ten onmiddellijk zien. dat zij hun huid zoo duur mogelijk zullen verkoonen. In den HoHandschen aanval is Mijnders zeer ac tief. Meer dan in vorige wedstriiden valt hij op door zijn deelnemen aan den directen aanval. Na 5 min. lost hij een keurig schot, als hij wat naar binnen gezwenkt is, doch Bdaiou redt verdienstelijk. Even duurt hot Hollandsch offensief voort en drie corners zjjn er het gevolg van. Een dezer ontstond toen Smit van de zijlijn op het middenveld een hard schot op doel loste, waarbij Eadjou niet zonder moeite corner kon wer ken. Een dubbele doorbraak. Plotseling komt er beweging in den Oost hoek van het Stadion. Door den ingang komt een deinende menschenmenigte aan. De gendarmen op het veld snellen naar het bedreigde punt en met gekruiste ge weren versperren zij den ingang tot het veld, maar er is geen houden aande stormloop is niet te stuiten en binnen enkele minuten zitten den nondeiden en honder den nieuw aangekomennen langs de lijnen voor de tribunes. Tegelijk met deze doorbraak, ond-irnamen de Belgische spelers een doorbraak, als de bal uit de Belgische verdediging goed naar de voorhoede opgebracht wordt. Braine stelt tenslotte den linksbuiten in staat een goede kans te maken, maar op eenige meters voor doel mist hij op grandioze wijze door over het doel heen te scb'eten. Het spel wisselt snel. Pas is aan den eenen kant een aanval afgeslagen of de verdediging aan de-andere zijde moet weer actief optreden. De beste kansen zijn voorloopig voor Hoi land, maar Vente en v. Spaandonck missen beiden. Het blijkt bovendien, dat de spe lers veel last ondervinden van den wind De controle op den bal is daardoor wel zeer moeilijk. Erger- dan zijn medespelers maakt Mijnders het echter, als hij alleen voor open doel komt. Maar dit geschiedde zoo onverwacht, dat men het hem nauwe lijks kwalijk kan nemen, dat hij hierop niet bedacht was. Immers bij een goeden Hol- landschen aanval miste èn Petit èn Badjou en deze laatste op onbegrijpelijke wijze. Daardoor kwam de bal voor de voeten van den toegeloopen Mijnders, die ineens moest schieten enmist. Een kreet van teleur stelling ontsnapte den Hollanders, maar spoedig zijn ze er weer overheen en de Bel gen zitten weer voor ons doel. Voorhoof schiet hopeloos naast. Dadelijk daarop redt van Male uitvallend bij een gevaarlijk schot in den hoek. Dan komt v. Heel weer opdrijven. Over het geheele veld plaatst hij naar Wels, deze zet voor naar Vente, doch deze schiet over de lat. Er is dan reeds een half uur ge speeld. De Belgen blijven sterk in het veld, maar al hun aanvallen loopen dood op de Holl. verdediging of zij eindigen door slecht schieten zonder resultaat. Het begint dan iets te regenen. Buyle mist weer hopeloos door van zeer dichtbij naast te schieten. v. Spaamlonck scoort 01. Dan komt het door Holland zoo zeer begeerde doelpunt nog geheel onver wacht Als er nog 8 min. van de eerste helft te spelen zijn volgt een goede Holl. aanval, waaruit v. Spaandonck met een omhaal over het hoofd van Badjou h&en de score opent (01), welk doelpunt mei een oorverdoovend gejuich door de tal rijke supporters wordt begroet. De geestdrift wordt echter spoedig be koeld. Een stugge regen- en hagelbui knet tert neer en het Hollandsche doel is in ge vaar, als v. Male aarzelt in te grijpen bij een voorzet van v. d. Wouwer. De bal rolt lang zaan aan den verkeerden kant van de paal, Braine snelt nog toe, doch dan is de ver dediging erbij en het gevaar is geweken. Nog komen de Belgen terug. Isenborghs, Braine en Voorhoof beproeven van Male, doch deze geeft niet thuis en als de rust aan breekt, hebben de Oranje-spelers een ma gere 10 voorsprong ondanks den sterken wind in den rug, een voorsprong, welke eigenlijk niet verdiend is ook, wanneer men het vertoonde spel van beide ploegen tegen elkaar opweegt. De tweede helft. Als de spelers het veld weer betreden valt er een zware regenbui. Nauwelijks is er afgetrapt, of de hagel snerpt spelers en toeschouwers langs en „op" de ooren en da delijk zitten de Belgen er weer op. De Hol landsche middenlinie heeft zich meer in de verdediging teruggetrokken, steunt dus den aanval te weinig en telkens komen de Bel gische aanvallers terug. Enkele corners zijn er het gevolg van, maar ook deze leveren niets op. Een plotselinge uitval der Hollanders over den rechtervleugel brengt even ver ademing, doch Wels schiet in het zijnet. De Belgen blijven gevaarlijk en spoedig komt ten slotte de gelijkmaker. Voorhoof brengt partijen op gelijken voet. Bijeen hernieuwden Belgischen aan val krijgt Voorhoof den ba' midden voor het deel doorgespeeld. Caldenhove loopt hem bij, doch als de hal gevaarlijk dicht naar het Hollandsche 4°el nadert, loopt v. Male uit, in de meening, dat de Am sterdammer Voorhoof wel „af" zal hou den. Deze weer bemerkte waarschijnlijk niet, dat v. Male was uitgeloopen en a's Voorhoof den bal verder kopt, gaat deze over v. Male heen, en verdwijnt in het verlaten doel. (11). Jammer voor v. Male, doch een waar schuwing aan van Caldenhove, dat de kee per op komst was, had dit doelpunt onge twijfeld kunnen voorkomen. Niemand ech ter zal hebben ontkend, dat het tenslotte niet verdiend was! De aanvallen wisselen af, doch die der gastheeren zijn talrijker. Telkens opnieuw stuwen Stijnen en v. Alphen, die zeer ac tief waren, hun voorhoede op. Doch allengs verdwijnt het Belgische overwicht en worden de aanvallen der on zen weer iets menigvuldiger. Tot 'n goede afwerking wil het echter maar niet ko men en uiteindelijk weet de verdediging der Roode Duivels thans beter stand te hou den dan in Rotterdam en elk gevaar te be zwaren. Er ontstaan weliswaar ook aan Holland sche zijne nog enkele critieke momenten, doch ook daar vlotte het geenszins en ten slotte zijn allen, spelers en publiek, blij als het einde daar is van een wedstrijd, die veel koude bracht en weinig rpooi spel, doch aan beide partijen tenminste die bevredi ging schonk, dat het geen nederlaag werd. De uittocht uit het Stadion was reeds begonnen en het mag geen wonder hee- ten, dat allen zich haastten om uit deze gure omgevjng weg te komen en ergens een lekker warm plaatsje op te zoeken bij den haard. April doet wat hij wil! Dat bleek op dezen BelgiëHolland in het Antwerp-Stadion maar weer overdui delijk! VAN MALE die zijn doel uitstekend verdedigde. ook wat het voeden van de voorhoede be treft, zich kranig geweerd, daarbij uitste kend bijgestaan door de kanthalfs Van Alphen en de Winter. Ook het debuut van Van Alphen is voortreffelijk geweest, wij vonden hem zelfs beter dan zijn clubgenoot de Winter. In de voorhoede was Braine weer de man Niet alleen, dat hij het spel prachtig ver deelde, maar hij ontpopte zich ook als de eenige schutter in den Belgischen aanval. Isenborghs heeft zeker niet op de mddvoor- plaats gefaald, doch spelers met dergelijke capaciteiten heeft België meer. De vleugel van de Wouwer-Voorhoof had het tegen van Heel niet al te moeilijk en vooral van de Wouwer viel op, toen hij eenmaal in gespeeld was, door zijn goede voorzetten. Voorhoof is zijn goede schot, waar ovei hij enkele jaren geleden beschikte, volkomen kwijt. Buyle heeft enkele prachtige karsen gemist, doch speelde zeker niet onverdien stelijk. Scheidsrechter Jewell leidde den wed strijd op rustige en correcte wijze. IN DE KLEEDKAMERS. Tevredenheid. In de kleedkamer van het Nederlandsch elftal heerschte na afloop eer stemming, welke weinig ^reugdtnol kon worden ge- r.óemd. Het was een ir.l ermate zware wed strijd geweest, en de spelers waren te zeer vermoeid om commer'jcr op eiger presta ties of op markante momenten uit den st. ïjd te kunnen geven. De officials, de heecen Herberts, de Vries en Triebei, waren allen van meer.mg dat men zeer tevreden mocht zijn mei het be haalde resultaat. Allen wezen op de moei lijke omstandigheden, waaronder deze wedstrijd gespeeld was. Weber werd ge roemd, evenals van Male én Anderiesen. De sterke wind had veel afbreuk aan 'het spel gedaan en toen het ook nog begon te hagelen, werd het veld zoo zwaar en glad, dat goed spel wel haast onmogelijk was. Eelgië was ongetwijfeld, aldus luidde aller oordeel, sterker dan te Rotterdam. België verdiende meer. In de Belgische kleedkamer waren de officials en spelers eveneens tevreden met net resultaat. De zware nederlaag van Rot terdam was gewroken en eigenlijk hoorden wij zoo tusschen de vele gesprekken door, dat men een kleine overwinning toch eigen lijk wel verdiend had. De heer Defalle van de keuze-commissie, was voldaan over het spel van de Belgen. De opstelling van Stijnen was zeer zeker geen tegenvaller geweest. En misschien hebben wij een kleine 21 overwinning wel verdiend. Aanvoerder Stijnen was eveneens van meening, dat het Belgisch elftal had moe ten winnen. Als ons land op de wereld kampioenschappen zoo speelt, mogen we best tevreden zijn. Trainer Butler was verheugd, dat de ex perimenten met van Alphen en Petit zoo uitstekend geslaagd waren. In de Belgische voorhoede lukte het niet erg met het schieten, een fout, waarmede wij wel meer overhoop hebben gelegen. De Hollandsche ploeg vond hij goed, maar uitblinkers wa ren er niet. En Braine liet tegenover ons zich ont vallen, dat hij wel zeer ontmoedigd was door het feit, dat van Male op zoo schitte rende wijze enkele schoten van hem en van* Isenborghs uit zijn doel gehouden had. De scheidsrechter vergelijkt. De Engelsche scheidsrechter Jewell vond het een zeer goeden wedstrijd. België heeft "eel beter gespeeld dan toen in de ont moeting tegen Frankrijk te Parijs, welke ook door mij geleid werd Enkele dagen ge leden heb ik nog den wedstrijd Hudders- field-Portsmouth gefloten en ik kan u ver zekeren, dat het spel van vanmiddag op dezelfde hoogte stond als in de Engelsche ontmoeting. De beste man? ongetwijfel; was dat Weber.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9