Dat is nog nooit geweest: zop'n zeldzaam Rookers-feest! ROODE STER LUCHTVAART MAANDAG 4 APRIL 1938 DE I.E'DSCR* COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 3 Vreugd in ieder rookershart! t Is leest, 't is rookersfeest in Nederland! Er is Nieuwe Roode Ster Tabak.namelijk No. 6 van 6 cent en No. 10 van 10 cent per half ons! De karakteristieke „Roode Ster smaak", de koelheid en geur van deze be roemde tabak, onverminderd gehandhaafd óók, bij de nieuwe Roode Ster No. 6 en No 10. JDe Ster op het pak garantie voor rijpe tabak!" Dus voortaan 6. 10 en 13 ct per hall ons NIEMEIJER'S TABAK BISSCHOPSWIJDING DE BISSCHOPSWIJDING VAN Mgr. F. BLESSING, O.S.C. Op 19 Maart in Congo. Zooals we reeds hebben medegedeeld, werd 19 Maart de Apost. Vicaris van Bon- do, de missie der Kruisheeren in Congo, Mgr. F. Blessing tot Bisschop gewijd. De luchtpost brengt ons thans eenige bij zonderheden omtrent dit grootsch gebeu ren. De H- Wijding werd toegediend door den Apostolischen Delegaat Mgr. Delle- piane, die er prijs op gesteld had zelf de H. Wijding te verrichten. Naast den Dele gaat waren nog vijf missiebisschoppen aan wezig Mgr. van Uytven, O. Praem.; Mgr. Tanghe, O. Cap.; Mgr. Lagae, O. P.; Mgr. Matthyssen, Witte Pater; Mgr. de Boeck, van de Paters van Scheut. Tevens was aan wezig Mgr. Jacobs, O. Praem., Apost. Pre fect van Lolo. Ook het burgerlijk gezag was vertegen woordigd door den HoogEdelgestrengèn Heer Carlier, vertegenwoordiger van den Commissaris der Provincie, de substituten van den Procureur des Konings te Buta, de Heeren Taquet en De Hertog, alsmede Kapitein Staes, die het leger vertegen woordigde. En vervolgens nog een schare van Missionarissen en leeken uit 'heel den Uelé. Een ontelbaar aantal zwarten waren uit alle deelen van het Vicariaat aangekomen, sommigen hadden er verscheidene dagen voor moeten loopen. Er heerschte een plechtige, ingetogen stemming. De zwarten waren zichtbaar onder den indruk. Reeds dagen te voren was er gesierd en geoefend. Alles verliep dan ook keurig en zoo vol maakt mogelijk. Wel moest men zich be helpen in een soort noodkerk. De „kathe draal" van Bondo is op gewone Zondagen reeds te klein en kwam dus voor de wij dingsplechtigheid in het geheel niet in aan merking. Wel is men bozig met den bouw van een nieuwe kerk, doch dat gaat om financieele moeilijkheden zeer langzaam vooruit. Boven de fundamenten van dit nieuwe gebouw werd op hooge palen een voorloopig dak gelegd en dat alles met kwistig groen en bloemen en dundoek in de pauselijke kleuren gesierd. Indrukwekkend vooral waren de oogen- biikken van de heilige wijding en zeker toen Mgr. Blessing zegenend door de dichte rijen van priesters en kloosterlingen, blan ken en zwarten heenging. Toen klonk het als uit een mond Te Deum laudamusU, o God, leven wy. Des middags was er een feestdiner, waar aan meer dan honderd gasten aanzaten. Hartelijke woorden van gelukwenschen werden gesproken, onder meer door den Plaatwerken uit het oude Leiden Tentoongesteld op het overdekte terras van de firma Vroom en Dreesman te Leiden, Het mag ongetwijfeld een belangwek kende tentoonstelling worden genoemd, welke hier ter bezichtiging wordt geboden, Interessant al aanstonds door de omstan digheid, dat ze gehouden wordt op de plaats, waar het knooppunt ligt van Lei den's oudste historie en wederwaardighe den. De stad Leiden, gegroeid uit twee ker nen, t. w. het oude grafelijke domein rond om het Gravensteen, de woonstede der latere graven van Holland, eenerzijds, en anderzijds, aan de overzijde van de Rijn, de Burcht met omgeving als zetel van de kastelein of Burggraaf, had hier de sa menvoeging van deze beide rechtsgebieden, verbonden door de brug, de later ge noemde vischbrug. Reeds in de vroegste AFBEELDING VAN Apostolischen Delegaat. Talrijke telegram men kwamen binnen. Zeer dankbaar was men ook voor het telegram van den Mag_s- ter Generaal der Orde. Hoogwaardigst Heer Mgr. van Dinter, die mede namens de Orde der Kruisheeren zijn hartelijke geluk wenschen aanbood. Herinnerd werd aan hetgeen vroeger de Magister Generaal over de Congo-missie schreef Zij is de schoon ste parel aan de kroon der Orde. Op Zondag 20 Maart had de plechtige huldiging plaats van de bevolking. Schoone toespraken in het Fransch tot den Apost. Delegaat, in het Lingela tot Mgr. Blessing. De fanfare gaf mooie nummers, hartelijke en blijde Liedjes werden gezongen, de schooljeugd maakten prachtige gymnasti sche oefeningen. De uren vlogen voorbij. Nu zijn de gasten weer heengegaan. Ook Mgr. B.essing is, als U dit leest, op reis naar Holland, in gezelschap van Pater Kraan en Broeder Egbert Mensink We hopen dat de Apost. Vicaris in Holland eenige gelukkige maanden zal doorbrengen, om daarna met nieuwe krachten en frisschen moed, het bestuur van het Vicariaat weer op zich te nemen. Mgr. Blessing wordt 26 April te Antwerpen verwacht. tijden was deze het tooneel van krijgsru moer, toen hier in 1204 de Loonschen over deze brug, die toenmaals van hout was, de Burcht bestormden, waarbij deze onder het gewicht der krijgslieden bezweek en de Kennemers jammerlijk omkwamen. Aantrekkelijk is deze expositie ook om dat men vanuit de plaats, waar ze gehou den wordt een mooi gezicht heeft over de stad, waarin de oude gebouwen zich aftee- kenen en men tegelijk met het aanschou wen der platen ook de monumenten in hun milieu en stedelijk verband kan waarne men. We zien allereerst bijeengebracht platen over Leiden en haar omgeving. Mooie ko pergravures, die met groot geduld en nauw gezetheid zijn gegraveerd. Voorts plattegronden en panorama's van Leiden, zooa's we ze maar zelden in een particuliere verzameling zullen aantref fen, allen uitnemend verzorgd en gerang schikt. Een andere groep roept onze herinnerin gen op aan een der vele rampen, welke Leiden ook buiten het vermaarde beleg heeft doorleeft en waarvan de stadhuis brand de laatste is geweest, nl. de ramp van 1807, veroorzaakt door het springen van het kruidschip, waardoor een heel stadsdeel als door een orkaan werd weg gevaagd en een ware „ruine" werd aange richt. Van de platen over het beleg noemen we speciaal de gekleurde plattegrond van Leiden uit de atlas van van Deventer. Deze merkwaardige in opdracht van Philips van Spanje gemaakte plattegronden der ste den, moesten dienst doen bij de oorlog voering der Spaansche legers in de Ne derlanden. Deze platen werden later bij toeval ontdekt en in facsimile uitgegeven. Het zijn echte strategische kaarten, waar op alle tactische punten uit de omgeving, bruggen, poorten, heuvels, sluizen zijn op- geteekend. Onder ae afbeeldingen der Leidsche ge bouwen treffen we het Gravensteen, de Waag in kleurendruk, de oude kerken uit den gothischen tijd etc. De aandacht ver dient ook de teekenmg van de Waardkerk, welke actueel is, omdat men kortelings he Waardplein t. w. de plaats waar de voor malige katoenfabriek stond, heeft vrij ge legd en alle opstallen gesloopt heeft. Deze kerk, welke op de. bekende plattegrond van Hagen a s gebouwd staat aangegeven is nooit voleind geweest en haar naam leeft nog alleen veort in de naam van de aangrenzexide straal. Het geeft ons een plattegrond te zien van een specifiek pro- testantsch kerktype, zooals -ich dit na de hervorming^ begint te ontwikkelen. Nu binnenkort door een kerkgenootschap met een eerbiedwaardige traditie in deze stad een novum op het gebied der kerkbouw zal worden gebracht moge het nuttig zijn, op deze nistorische groei, ook van de pro- testantsche kerkbouw, nog eens licht te laten vallen. Ook om zijn interessante platen van de omgeving van Leiden is een bezoek aan deze tentoonstelling ten zeerste aanbevv len. Op Dinsdag-, Woensdag- en Vrijdagmid dag zal de heer Swierstra een explicatie geven bij de platen. BRAND VAAGT BINATANG WEG Verwoesting en armoede in een Missie. Alarm m o e t ik ditmaal slaan, nu de zoo bloeiende katholieke missie in 'n paar lut- teel uren doqr een allesvernielende brand is gedupeerd. Tusschen de mondingen der Beradong en Binatang rivieren, langs de reuzenrivier de Radsjang ligt de opslag plaats, of liever staan de winkels, de scho len, kerkjes en woonhuizen in den vorm van een stad op elkaar genesteld. Daar stroomt de hartader van Bintang, waar alle producten ter markt worden gebracht en de inwoners, Maleiers, Dajaks en Chi- neezen, hun inkoopen doen. Dat alles is in een oogwenk weggevaagd, vernie tigd. En meent nu niet, goede lezers, dat deze catastrophe met een brand hij u is te ver gelijken. Wij zijn ten onder gegaan. Rade loos staan duizende menschen langs de zwarte aschhoopen van de wanhoop bren gende brand en radeloos loop ik, hun herder, dokter en leidsman, hun eenige troost langs de vertwijfelde menigte in diep gepeins. We hebben thans de terugslag van eer gisteren, toen de geesel der verwoesting neerdaalde, alles inslokte en de duizende bewoners opzwiepte tot een krijschende massa. Hun Oostersch bloed was tot kook punt gebracht, een geestesverwarring maakt zich van hen meester, een gehuil en gekerm van een verbijsterde massa, die zich tracht te redden tegen alle hoop in. Wij leven nu in een reactie, in diep stil zwijgen, wanhopig ween end als de Joden langs de klaagmuur van Jeruzalem. De geesel der verwoesting: De bevolking lag te ruste, 'k Zat alleen in de missie, de schooljongens waren naar bed en alvorens zelf te gaan rusten, gleed myn blik over de vlakte, om te zien dat een ramp plaats greep. 'n Oranje gloed kleurde de diepdonkere lucht over groote afstand. De nog heer- schende stilte beangstigde mij. Ik bezon, eerst m'n jongens in veiligheidik wekte de omliggende bewoners en toen... een sprong in de chaos! Ik snelde naar de ramp, een weg banend door de verwarde vluchtelingen, tusschen opgestapelde zakken, beddegoed en kisten door waarop moeders en babies zaten. Verder tot de plek waar de paniek tot on geloof elijke hoogte was gekomen. Alles stortte in een, onder donderend geknetter en spattende vonken. De hitte was on- diaaglijk. 't Was onbeschrijfelijk. „Pastoor, waar in Gods naam zijn m'n vrouwen en kin deren?" roept Min Fek, een mijner beste katholieken. Ik weet het niet, maar troost hem en zeg: „Die zijn beslist in veiligheid m'n jongen". „Singfer, priester, waarvoor alle schat ten ter wereld is mijn dochtertje? Is ze in derdaad verbrand?" Mijn hart krimpt in een, want ja, het meisje dat zooeven nog rondhuppelde langs moeders arm, ligt verkoold tusschend de vlammen. Zoo verliep die onvergetelijke, ver schrikkelijke nacht. De Missie is vol dak- loozen, mijn togen dienen als dekens, en nu na drie dagen leven allen, ook ik nog in een nachtmerrie, die een aaneengesloten gedachtengang onmogelijk maakt. De verpletterende waarheid staat nu vast, dat alles, maar dan ook alles verwoest is. Duizenden zijn geruïneerd en, God zij gedankt, al staat nog onze Missie... toch is deze ramp voor Binatang Missie een verplettering. De steun van voorheen, die mijn scholen, reizen en trekken mo gelijk maakte, is weggevaagd en myn huis is vol arme veriatenen, dakloozen, wel is waar de toekomst der missie, maar ik ben niet in staat hen zonder steun te voeden, te onderrichten etc. Lezers is het te verwonderen dat ik hier luidkeels tot u roep: Ontfermt u over ons, gij ten minste, mijn vrienden en Holland- sche landgenooten. Hier is reden voor. Mijn hersens liggen door elkaar en soms vraag ik mezelf: „Zal ik bij de pakken neerzitten?' 'Neen, dat nooit, dat past geen Hollandsch Missionaris en zoon van Jan de Wit! Zal ik dan door dik en dun voort hollen? Neen, dat past geen katholiek prie ster, die al zijn werk op Gods hulp bouwt. Maar dan durf ik ook hopen, dat althans gij mijn vrienden en katholieke landge nooten mij niet alleen laat voorttobben in dit uur van uiterste nood. Bidt dan voor ons en naast uw gebed, in Gods naam ook iets stoffelijks voor mij. Koopt een slaafje vrij, zendt me een gift hoe gering dan ook, en mijn priesterzegen, u uitsprekend, zegene u allen. Pater LEON. VAN DEN BERGH, R.K. Missie Binatang Sarawak. Giften te storten op Postrek.:232551, L. J. A. v. d. Bergh, Aarlanderveen (Z.H.). LUCHTLIJN BATAVIA—PHILIPPIJNEN, K. N. I. L. M. mag landen te Manilla. Naar United Press uit Washington ver neemt, heeft het Interdepartementaal Co mité van Luchtvaart voorloopig besloten om aan de Kon. Nederlandsch-Indische Luchtvaart Maatschappij, de „KNILM" het recht van te landen in Manilla te geven voor de luchtlijn tusschen Batavia en de Philippijnen. De voorgestelde overeenkomst tusschen de KNILM en de Pan-American Airways voor wederzijdsch recht van landen houdt in, dat de Pan-American Airways een dienst op Batavia zou openen en het ver keer op deze route tusschen de beide maat schappijen zou zijn verdeeld. De voorloopige toestemming met het de partement van Deefnsie betreffende een di recte luchtverbinding tusschen Batavia en de Philippijnen wacht nog op een uitein delijke oplossing van verschillende vraag stukken. Ten kantore van de KNILM, waar dit verheugende resultaat van de onderhande lingen, welke reeds twee jaar gaande zijn, nog niet bekend was, heerschte voldoening over dezen vooruitgang.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5