BIOSCOPEN TE LEIDEN m Stormschade te Roelotarendsveen De inbraken te Koudekerk Nieuwe wegen in Boskoop RECHTZAKEN MAANDAG 4 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR De drie Musketiers (Walter Abel, Paul Lukas, Heather An gel). Wilde Ballast (Frank Buck). Koningin Victoria (Anna Neagle, Adolp Wohlbrück). Zoölogica (Heinz Rühmann, Theo Lingen). Menschenjacht (Jac kie Cooper, Soseph Calleia). Spannende speelfilm lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8 15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen ROELOF ARENDSVFEN IN MEMORIAM W. v. d. ZWET Pzn. Na een ongesteldheid van enkele maan den, waarbij een ernstige ziekte op den duur zijn krachtig gestel ondermijnde, is hedenmorgen om 6 uur toch nog plotseling het einde gekomen. De heer v. d. Zwet, die een leeftijd van 64 jaren bereikt heeft, stond in de geheele Veenstreek bekend als een bijzonder op den voorgrond tredend persoon, van wien steeds groote ijver uitging om zijn verschil lende bestuursfuncties zoo perfect mogelijk te behartigen. Bij de droeve mare van dit overlijdens bericht zullen ieders gedachten ongetwij feld in piëteitvolle herdenking verwijlen rondom deze stoere, krachtvolle figuur, die nog voor kort de bezielende kracht was van verschillende vereenigingen. Als Prov. commissielid van de Veilingen in Neder land, speciaal vertegenwoordiger van de Veenstreken, als voorzitter van het Pol derbestuur, van de Raad van Toezicht van de Boerenleenbank, van de veiilng, en als lid van het kerkbestuur van de parochie St. Petrus Banden, heeft de overledene op zoo velerlei gebied overtuigende bewijzen geleverd van z'n onvermoeide werkkracht. Speciaal met betrekking tot de nood in de Venen moet vermeld worden, dat hij ge durende zijn tweejarige functies van voor zitter van de Groentenveiling vooral, zijn beste krachten hieraan heeft gegeven om waar het mogelijk was het lijden van zijn medemenschen te verzachten en noodzake lijke hulp van de Regeering te verkrijgen. Midden in een veelbewogen werkkring heeft God hem echter reeds opgeroepen om de belooning te ontvangen voor zijn werken. Hij, die met hart en ziel gewerkt heeft voor de godsdienstige en maatschap pelijke goederen der Veenders, moge zich reeds geschaard hebben onder hen. die naar de gelukzalige verwachting uitzien, waar allen zich eenmaal weer zullen vereenigen. Zijn nagedachtenis zal bij ieder steeds in hoogere eeer blijven. Aardbeien-kweekers ernstig gedupeerd Het noodweer, dat gisteren den ge- heelen dag over het land heeft gewoed, heeft op verschrikkelijke wijze zijn spo ren achtergelaten in de Veensche tuin derijen, waar speciaal het platte glas der aardbeien-bakken het moest ontgel den. Om ongeveer één uur 's middags kwam een donkere bui vanuit het Noord-Westen over deze plaats heen, welke vergezeld ging van hagelslag en orkaanachtige windstooten. Het water uit de sloten steeg hoog op, de daken der huizen kraakten, en men kan be grijpen met welk een angstig gevoel de Veensche tuinders in groote zorg wa ren voor hun aardbeien-ramen. Latei- in den middag herhaalde ditzelfde zich nog enkele maien. Boven groote hoeken plat-glas zag men hier en daar plotse ling enkele broei-ramen opgenomen worden de lucht in, om zich daarna met geraas neer te storten op de andere ra men, de schade aldus verdubbelend. Wanneer men bedenkt, dat juist in de zen tijd van het jaar al het beschikbare glas op de broeibakken uitgespreid ligt, dan kan men begrijpen hoe het moge lijk is geworden, dat de schade zoo'n groote omvang heeft gekregen. Laat in den middag werd het steeds meer be kend, welke de uitwerking was van het zware weer. Bijna geen enkel bedrijf was er zonder kleerscheuren afgeko men, de ruïne is verschrikkelijk, de schade niet te schatten. Overal ver wrongen stukken hout en versplinterde glas-scherven, terwijl hel tecre gewas vernield werd door de gure windvlagen en.de hagel. Sommige bedrijven telden ongeveer honderd kapotte ramen, an deren iets minder, van vele varieerde dit getal van tien tot vijftig. Omdat na de mislukte aardbeien-oogst van verle den jaar de verwachtingen voor dit jaar door het gunstige weer van voorheen zoo hoog gesteld zijn, beteekent deze schade voor velen alweer een geduchte tegenvaller. Noord-Westerstormen zijn steeds zeer gevaarlijk voor het plat liggende glas, en dit heeft Roelofarends veen gisteren weer duidelijk ondervon den. Muziektent bestormd. Behalve de ramen van de kweekers moest ook de muziektent tegenover het gemeente- Een arrestatie In verband met de inbraken bij de veehouders K. R. en M. v. d. P. in den Hondsdijk alhier, gepleegd in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l, is door den burgemeester en de politie al hier, met medewerking van de politie te Roelofarendsveen, als verdacht hiervan aangehouden zekeren 33-jari- gen A. T. aldaar. Genoemde T. wordt eveneens verdacht van de inbraak bij de export-slagerij „De Rijnstreek" aan den Hoogen Rijndijk in den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. Problemen en moeilijkheden De nieuwe weg GoudaBoskoopAl phen zal dan weldra worden aangelegd, doch alvorens zij tot stand zijn gekomen, zullen nog vele moeilijkheden, onder het oog moeten worden gezien en veel proble men opgelost worden. Een der grootste moeilijkheden zal wel zijn de kruising van dezen weg met den Biezenweg. Aangezien deze nieuwe weg parallel loopt met de iNeuwstraat en dan het einde gelijk valt met den uitgang naar de Bie zen, ontstaat daar ter plaatse een zeer ge vaarlijk punt. Alle uitzicht is door huizen daar weggenomen en alle verkeer van de richting Nieuwstraat en Noorkade komt plotseling tegenover het verkeer op den r.ieuwen Rijksweg. Deze moeilijkheid zou zijn op te lossen, wanneer daar een viaduct zou worden ge bouwd, hetwelk èn Biezen èn een tweetal slooten zou kunnen overbruggen. Het ge meentebestuur heeft deze kwestie van alle kanten bekeken en het. zou werkelijk de meest radicale oplossing zijn. Doch b\j in formatie bij diverse architecten bleek (wel wat onwaarschijnlijk), dat de kosten hier van 280.000 zouden bedragen. Iets wat Biezen met bruggen of iets dergelijks nood zakelijk zijn. De besprekingen omtrent het viaduct zijn in vollen gang en wanneer het mogelijk is. met minder kosten het ge- wenschte doel te berieken, dan zal dit voor alle partijen het beste zijn. We zien dan ook met spanning den af loop hiervan tegemoet. Het gedeelte van den Rijksweg vanaf Groene weg tot Alphen a. d. Rijn, is den 28en Maart j.l. aanbesteed, doch het gedeelte GroenewegReijerskoop zal waarschijnlijk het volgend jaar in deze maand worden aanbesteed. Ook de bocht aan Reijerskoop heeft wel wat stof doen opwaaien, doch deze bocht was even noodzakelijk als onvermijdelijk aangezien anders de geheele Noorkade met Ridderbuurt zou moeten worden afgebro ken. De gemeente heeft zelfs nog stappen gedaan om de nieuwe Rijksweg dermate te verleggen, dat de verbinding met Utrecht zoodanig te verleggen, dat deze vanaf Bodegraven via Reeuwijk Boskoop langs Zwarteweg zou passeeren. Dit plan bracht echter weer de moeilijkheid voor de Provincie, dat bij Boskoop evenals bij Gouda dan een viaduct over de Gouwe moest worden gebouwd, hetwelk nu door den nieuwen weg Den HaagUtrecht nabij Gouda in een overbrugging is opgelost. Het zal dus voor Boskoop een zorgenkind zijn, om de nu bestaande moeilijkheden uit den weg te ruimen, doch laten we ook nog een practisch puntje beschouwen, De Zijdeweg. Deze wordt ook over eeni- ge weken waarschijnlijk aanbesteed en dit is voor de werkloozen van Boskoop een mooi werk object, daar in het contract is Boskoop hier te werk zullen worden ge- opgenomen, dat een 50-tal werkloozen uit len zijn beëindigd komt tevens de gelegen heid open om het werk, bij den aanleg van den nieuwen Rijksweg voort te zetten. Hier is ook al door de gemeente contrac tueel de deelname van de werkloozen vast- geleged en in dit opzicht is de nieuwe weg een lichtend puntje voor werkloos Bos koop. Wat de verkeersmiddelen en wegge bruikers betreft, deze kunnen voorloopig nog gerust zijn en ook voor de aan den kim reizende' moeilijkheden zal wel weer een oplossing zijn te vinden. Moeilijkheden zijn er immers alleen om overwonnen te worden. ZIJDE-VERBREEDING AANBESTEED. Heden werd vanwege Ged. Staten aanbe steed het verbeteren van een gedeelte van den Zijdeweg te Boskoop, bestaande in het vergraven van de vaart, het maken van be schoeiingen enz., het aanvullen der oude vaart met balen turfmolm en koolasch, het maken van onderheide landhoofden voor draaibruggen, het verplaatsen van be staande en maken van nieuwe draaibrug gen, het maken van een rioleering, het op nemen en weder aanbrengen van klinker bestrating. Laagste inschrijver was: C. G. Kroon, te Rhenen, voor 78.974. huis het eveneens ontgelden. Het halve dak werd weggerukt en kwam in den voor tuin terecht zonder verder schade aan te brengen. Op den koepel van het raadhuis werd een stuk zink weggeslagen. Ook in de broeikassen. Ook de broei-kassen kwamen er op vele plaatsen niet zonder schade af, hoewel in niet zoo groote omvang als bij het platte- glas. Bij een tuinder werd een groot waren huis, hetwelk in reparatie was, en daardoor eenigszins wankel, geheel voorover ge drukt, hetwelk een trieste aanblik gaf. Door dat de bovenramen eraf waren, schijnt de schade hier nogal mee te vallen. Luxor: Trianon: ZOETERWOUDE Personalia. In de plaats van den heer J. Pols, die thans in militairen dienst is, is door Burg. en Weth. besloten als volontair ter secretarie toe te laten de heer J. Mank uit Ter Aar. Het openbaar onderwijs. Ged. Staten hebben hunne goedkeuring verleend aan het raadsbesluit waarbij de noodzakelijk heid werd uitgesproken van het blijven be staan van de openbare lagere school in deze gemeente. Inbraak in Gelderswoude. Bij den heer J. van der D. in Gelderswoude hebben on- genoode gasten zich toegang tot de woning verschaft, door verbreking van een raam. De gemeente- en rijkspolitie stelt een on derzoek in en heeft reeds een spoor gevon den. HAAGSCHE POLITIERECHTER. De reiziger in gevangenissen. Voortgezet werd de zaak tegen J. S. uit Amsterdam, die eenige inwoners van B o- degraven had opgelicht voor een be drag van 3, door zich uit te geven als af gezant van een advocatenkantoor om een reclasseeringsrapport op te maken o^er een zoon van den benadeelde. Verdachte is een soort reiziger in gevangenissen, want hij moet nog terecht staan te Haarlem, Am sterdam, Zwolle, Roérmond en talrijkê an dere rechtbanken. In Amsterdam heeft hij in de afgeloopen week nog vier maanden gekregen ook al wegens oplichting. De Officier wilde met de diverse straffen, welke verdachte nog in het verschiet heeft, rekening houden en eischte in dit verband een gevangenisstraf van 14 dagen. De politierechter veroordeelde verdachte conform dezen eisch. Het stük scheepsplaat en de angst voor de weerwraak. S. T„ los arbeider te Leimuiden, moest verschijnen wegens diefstal van een stuk ijzeren scheepsplaat, dat hij in 1935 weggenomen .had van het erf van den scheepsbouwer J. van Dam te Leimuiden. Verdachte ontkende ten stelligste het ijzer gestolen te hebben. „Meneer, ik heb het opgevischt uit de Oude Wetering en niet gestolen", verdedigt verdachte zich robust. Maar dat verhaal doet geen opgeld, want de zoon van den scheepsbouwer had in 1935, zes weken na den diefstal de plaats op het erf van ver dachte zien liggen over een put. Zoowel vader als zoon hadden het echter niet aangedurfd om een vervolging te doen instellen, want zij waren bang van den grooten sterken verdachte. Niettemin had verdachte middelen te baat genomen, die niet door den beugel konden. Zoo had hij eerst verteld aan va der scheepsbouwer, dat hij hem een mes tusschen de ribben zou deponeeren. Dit aanbod was hiet doorgegaan, maar verdach te had nog meer pijlen op zijn boog ge had. Hij wist, dat van Dam dikwijls auto reed, reden voor hem om, maar dat kon niet bewezen worden, stalen pennen in den grond te steken, verder flesschen stuk te gooien op den weg en daarna kopspijkers te strooien. Toen was het zelfs den lank- moedigen scheepsbouwer te bar geworden en was een aanklacht ingediend wegens diefstal. In het verdachtenbankje staande vertel de verdachte, dat hij zich door de familie van Dam niet in de „luren" laat leggen. Op zeker moment deelde de politierechter me de, dat hij er hard over dacht om verdach te maar te houden en hem achter tralies te laten zetten. Dat werkte ten minste even kalmeerend. De Officier vond het feit op zich zelf niet zoo vreeselijk ernstig, temeer door het al eenige jaren geleden is. De bijkomstighe den zijn echter zoodanig, dat niettemin een strenge straf boven verdachte's hoofd moet blijven hangen om hem dergelijke dingen af te leeren. De eisch was ten slotte een g "'dboete van ƒ40 subs. 40 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 4 maan den met een proeftijd van drie jaar, maar met de bijzondere voorwaarden, dat ver dachte zich onthouden zal van hinderlijke handelingen ten opzichte van derden. Afgekeurd Afgekeurd Verdachte was hoogst verontwaardigd over dezen eisch en wilde weer eens op zijn poot gaan spelen, maar dat werd in de kiem gesmoord door een hamerslag van den ma gistraat. De politierechter wilde met de slechte geldelijke omstandigheden van ver dachte rekening houden en veroordeelde hem tot een geldboete van 10 subs. 10 da gen en bovendien een voorwaardelijke ge vangenisstraf van vier maanden met een proeftijd van drie jaar en met de bijzon dere voorwaarden, dat verdachte geen over last aan wie dan ook zal berokkenen. Oneerlijke dienstbode. Mej. F. J. W. K. uit K a t w ij k a. Zee had in October en November 1937 een groot aantal voorwerpen weggenomen uit haar dienstbetrekkingen te Wassenaar. De buit had bestaan uit een wollen jum per, schoenen, zilveren halsketting, een muts, een ringetje en talrijke andere arti kelen. Nadat de benadeelden als getuigen waren gehoord eischte de Officier een maand ge vangenisstraf. En toen kwam er een vloed van xranen en het berouw. De politierechter wilde haar nog een kans geven en veroordeelde haar tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maan den met een proeftijd van 2 jaar en boven dien een geldboete van 5 subs. 10 dagen, dit laatste onvoorwaardelijk. Was dat even een oudje! P. A. v. d. S. mor^pur te A1 p h e n had van 'n zekere Rosa een auto in reparatie gekregen. Inderdaad had hij de auto ge repareerd maar het vehikel werd maar niet afgehaald. Op het laatst, toen ook de reparatiekosten niet werden voldaan, had de monteur de auto verkocht aan J. Rein- goud, chauffeur te Alphen, die er 25. voor had betaald. Dit was nog aanzienlijk minder dan de reparatiekosten geweest waren', want deze hadden 60.bedragen. De chauffeur had echter niet veel ple zier gehad van dat koopje, want het ge val was al vlug defect geworden. Op zijn beurt had hij de „auto" toen verkocht aan een slooper voor 9.zegge negen gul den. Of het een beste auto geweest was! Maar toen was de misère begonnen, want de oorspronkelijke eigenaar was zijn in de reparatie zijnde auto komen halen, die toen alreeds op het auto-kerkhof lag. Het gevolg een aanklacht. Maar de verdachte monteur verklaarde, dat hij de auto had mogen verkoopen en van de opbrengst de reparatiekosten af trekken. Om dit te onderzoeken werd de zaak aangehouden en tevens zal de rechtmati ge eigenaar van de auto dan gehoord wor den. Oude veete broeide nog. De groentenhandelaar P. B. uit Bent huizen stond daar ter plaatse te pra ten met eenige kornuiten toen per rijwiel aankwam de chauffeur Th. J. Louwerse uit H a z e r s w o u d e. De chauffeur was aangehouden door de Benthuizers met het verhaal, dat zijn achterlichtje niet deugde. Dat was maar een smoesje geweest, want er bestond nog een oude veete tusschen de Benthuizers en den inwoner uit Hazers- woude. Het was begonnen met woorden. De woorden waren geschreeuw geworden en dit was uitgegroeid tot klappen. Zoo had de groentenhandelaar P. B. den chauffeur een mep op zijn neus gegeven, waardoor dit reukorgaan was gaan bloe den. Vast kwam te staan, dat verdachte even als zijn vrienden eenigszins boven hun theewater waren. De officier vond het een kwajongens streek, die buitengewoon laf genoemd moet worden. Verdachte moet zulke aardigheidjes maar eens afleeren en spr. eischte in dit verband een boete van 25 subs. 25 dagen. De politierechter legde een boete op van 10 subs. 10 dagen en een waarschuwing voor herhaling in de toekomst, Steundelict. E. D. van I., los werkman te Leid- schendam, heeft geknoeid met zijn op gaven aan den steun. Zoo had hij opgege ven, dat hij in een week 10.35 had ver diend, terwijl dit in werkelijkheid 17 bedroeg. Het is wel meerdere malen ge beurd, dat verdachte verkeerd gehandeld heeft. Nadat als getuige was gehoord de chef van de secretarie te Leidschendam, H. J. M. van H. nam de officier het woord, die de feiten buitengewoon ernstig noem de. Er is volgens spr. geen reden voor een voorwaardelijke straf, waardoor de eisch werd twee maanden gevangenisstraf. Ook de politierechter wilde het niet meer met verdachte probeeren en veroor- delde hem conform den eisch. Hij kwam er goed af. J. S., conistructieteekenaar tei O e g s t- geest moest verschijnen omdat hij te Leiden een rijwiel weggenomen had. De officier van Justitie deed mededeeling, dat rijwieldiefstallen altijd voor de meervou dige Kamer berecht worden, waarbij dan zware straffen uitgedeeld worden. Dat dit thans niet het geval is heeft verdachte niet direct aan zichzelf te danken, maar aan het goede mileu waaruit hij komt. Ook het reclasseeringsrapport wil het nog eens met verdachte probeeren en dringt op een voorwaardelijke straf aan. Spr. wil voor ditmaal wel met het rapport meegaan en eischt een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. De politierechter onderhield verdachte over zijn fout en waarschuwde hem voor herhaling in de toekomst en veroordeeld* verdachte conform den eisch. De scheldende kunstschilder Voortgezet werd de zaak tegen den kunstschilder B„ die te Oegstgeest al lerlei minder nette woorden had toege voegd aan een tweetal Oegstgeestsche da mes. Het rapport waarop gewacht was, luidde, dat verdachte niet toerekeningsvat baar is te noemen, reden voor den officier om onslag van rechtsvervolging te eischen. De politierechter wilde daar niet zoo een, twee, drie aan en vond dat verdachte in de toekomst een zwaard van Damocles boven het hoofd moet hebben. Hij werd daarom van alle rechtsvervol ging ontslagen, maar met voorwaardelijke beschikbaarstelling van de regeering, om, als hij weer eens gaat schelden, reden te hebben om hem dadelijk in een gestift* te kunnen plaatsen. Rijbewijs vervalscht. W. F. K., monteur te Leiden, had een rijbewijs, dat verloopen was, vervalscht door zoowel den datum als het jaartal te veranderen, om het zoodoende langer te kunnen gebruiken. Het rapport was uitermate gunstig en hoewel de officier het feit zeer ernstig vond, wilde hij" het toch nog eens met ver dachte probeeren en eischte twee maan den gevangenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De politierechter veroordeelde verdachte conform den eisch. Ze hadden geen idee om te komen M. L„ machinebankwerker te Leiden, moest in het verdachtenbankje plaats ne men, omdat hij zijn zoon met een mes mis handeld zou hebben in het bijzijn van zijn vrouw. Zoon en vrouw, als getuigen opgeroe pen, waren maar niet verschenen. „Ze hadden geen idee" vertelde de va der rustig. „En wie heeft dat idee in hun hoofd ge praat", vischte de politierechter? „Weet ik niet", repliceerde verdachte. „Dan zullen wij ze de volgende week wel laten halen", vertelde de politierech ter aan den echtgenoot en vader. „Maar als u volgende week geen idee hebt, kan u wel wegblijven, want dan be handelen wij het wel zonder u". En met deze opmerking kon verdachte weer naar huis terug gaan, zoodat het vervolg zich volgende week af zal spelen als de geheele familie compleet is. KANTONGERECHTE TE LEIDEN Overtreding wet op de uit- verkoopen. De kantonrechter wees hedenmorgen schriftelijk vonnis in de zaak tegen een der directeuren van C. en A. Br. uit Am sterdam, die terecht had moeten staan we gens overtreding van de wet op de uitver- koopen en tegen wien de ambtenaar een geldboete geëischt had van 1.subs 1 dag. Verdachte had in de Leidsche bladen, gedurende de maand December, adverten- tis doen plaatsen van de volgende inhoud „Decembermaand koopjes maand C. en A. Br." Tevens waren deze opschriften op de ramen van de winkel van verdachte aan gebracht. Ook de kantonrechter was van meening dat de wet op de uitverkoopen hier over treden was en veroordeelde verdachte con form den eisch tot ƒ1.subs. - dag hech tenis. Dronken autobestuurders. Eveneens werd hedenmorgen schrifte lijk vonnis gewezen in de zaak tegen den Le idsch en slager C. die in staat van dronkenschap een auto bestuurd had na bij „de Vink" te Voorschoten. De eisch was geweest een hechtenisstraf van een maand en een jaar intrekking van het rijbewijs. De uitspraak werd een geldboete van 75.subs. 25 dagen. De tweede dronken autobestuurder die terecht had moeten staan was geweest C. de J. student te L ei d e n. Ook hier was de overtreding geconstateerd door de veld wachters uit Voorschoten en ook hier was „de Vink" het fatale punt voor de verdachte geworden. De eisch was geweest een geldboete van 250 subs, een maand en een jaar intrek king van het rijbewijs. De uitspraak werd hedenmorgen een geldboete van 75.— subs. 25 dagen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14