[0UP0N5 GERZ0N EXTRA SIGARENAANBIEDING ZELFmummE^mm Uuilïlodehuis'! OMGEVING VRIJDAG 1 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Rookt nu oude penalen, een zachte geurige sigaar voor toch slechts 4 ct.. In prima kloeke 3 cenit sigaren, bieden wij U een keus uit meer dan 25 soorten. El Weka, 20 geurige sigaartjes 35 cent, 50 stuks 87 J4 ct. Alle bekende merken, sooals Huif kar, Ritmeester, Karei I, Willem II, Schimmelpenninck, Hofnar enz. in alle prijzen, dus ook de duurdere van 1250 ct. in diverse verpakkingen voorhanden. Hercules de geweldige nog steeds Z'A ct. Wederverkoopers fabrieksprijzen. Zie de étalages ook voor de pijpen en andere rookersbenoodigdheden. H. WALENKAMP Prinsessekade bent U, wanneer U rijwielen koopt, die voor Hollandsch fabrikaat worden aangeduid, maar die voor 80 pet bestaan uit Japan- sche onderdeelen. Bij de wet moest het verboden worden, dat dergelijke rommel, waar momenteel de stad van is vergeven, verkocht wordt. Koopt in soliede jaren bestaande rijwielzaken, die een naam hebben op te houden, maar niet bij bazars of vliegende winkels. Geef liever een paar gulden meer voor iets degelijks, dan heeft U tenminste de zekerheid, niet te worden opgehaald door de „Eerste Hulp"-auto. Koopt ons reclame-rijwiel zonder een enkel Japansch onderdeel, met origineele Torpedonaaf voor f 29.50, met volle garantie. H.W.L. dienstrijwielen, beroemd in heel de omgeving f 40. De echte Raleigh, tot groote ergernis van de z.g. officieele Raleigh agenten nog steeds bij ons f 62, d.w.z. f 25 goedkooper. Probeert U dat eens bij een ander. Armstrong, het Engelsche rijwiel bij uitnemendheid, een klasse apart, specialiteit in kruisframe en 3 versnellin gen met trommelremmén. Banden, zadels, jasbeschermers, lampen etc. een sorteering als nergens. Koopt in de „GOEDKOO- PE RIJWIELHANDEL". H. WALENKAMP ZONEN, HAARLEMMERSTRAAT hoek PRINSESSEKADE, Tel. 1126 woordelijke taak hebt u thans aanvaard. Gij zijt u daarvan ongetwijfeld volkomen bewust; immers gij kent de financieele moeilijkheden van de gemeente, gij kent de moeilijkheden en nooden van de bevol king. Gij zijt dezen dag begonnen met den goeden God te bidden dat Hij uw arbeid zegene, en wij hebben ons om u ge schaard en onze beden vereenigd met de uwen. Wij zullen ons ook om u scharen in de raadzaal en onze krachten vereenigen met de uwen, en door eensgezindheid en krachtige samenwerking uw taak zooveel mogelijk helpen verlichten, om de belan gen van de gemeente op waardige wijze te dienen. Moge het u gegeven zijn vele jaren te staan aan het hoofd van deze ge meente. Moge de ware christelijke geest onder de bevolking blijven voortleven, de rust en goede orde bewaard blijven. Moge spoedig betere tijden aanbreken en de welvaart van voorheen in Zoeterwoude te- rugkeeren. Moge Gods onmisbare zegen i-usten op uw arbeid. Ook u mevrouw Smeets wenschen wij van harte geluk met de eervolle benoeming van uw echtgenoot. Moge het u gegeven zijn vele jaren met uw kinderen getuige te zijn van een ge lukkig en voorspoedig ambtsleven van uw echtgenoot 5öe heer A. P. Meijdam voerde nu het woord namens de Prot. Chr. Raadsfractie. Hartelijke woorden namens de Protestantsche raadsfractie Namens de Prot. Chr. Raadsfractie re kende spr. het zich to een groot voorrecht en een eer, in deze oogenblikken te mo gen spreken. Ge zijt beëedigd en thans geïnstalleerd als burgemeester dezer gemeente, de voor zittershamer is door u overgenomen en daarmede hebt ge een heerlijk ambt aan vaard. Het burgermeestersambt is het hoogste overheidsambt te dezer plaatse en daar mede zijt gij thans drager van het hoogste gezag. Het ambt der overheid, het overheids instituut als zoodanig is van -Goddelijken oorsprong, omdat de overheid door God zelf is ingesteld. Het hoogste gezag in ons land is dat der Kroon en het ambt van burgemeester is een loot van denzelfden stam. Daarom noemde ik uw ambt een heer lijk ambt en daarom treden we in de al lereerste plaats u met vertrouwen tege moet, omdat wij erkennen dat er geen macht is dan van God en de machten die daar zijn, die zijn van God geordineerd. De overheid is Gods dienaresse. Hiermede instemmende en ook als zoo danig uw hooge roeping kennende, scha ren wij ons onder uw leiding en hopen, dat u in de kracht Gods met al wat in u is, uw ambt zal hooghouden en onbesmet be waren. Uw verantwoording geldt niet in de eerste plaats den Raad dien ge hebt te pre- sideeren, maar voor Hem, die u tot dit ambt bracht en tot getuige hebt aangeroe pen toen ge den eed tot dit ambt hebt af gelegd. U is voor ons geen onbekende. We wisten maar al te goed, dat u dit ambt begeerde, maar toch stonden wij voor de vrees, dat we een gemeentesecre taris zouden verliezen die zijn werk onder de knie had, ja meer dan dat, van wie we gewend waren alle mogelijke inlichtin gen te verkrijgen, die we als leden van den Raad zoo noodig hadden .Uw heengaan zou in dit opzicht voor ons een verlies zijn geworden. Daarvoor bestond gerechtvaar digde vrees. Thans behouden we u ook in die kwaliteit en hopen bij den voort- duur, nu niets u meer kan belemmeren, die steun in ruime mate te mogen ervaren, die steun, die een minderheid zoo op hoo- gen prijs stelt. Het verleden geeft ook in dezen ver trouwen voor de toekomst. Uw taak als burgemeester is thans ten volle begonnen. U kent de gemeente Zoe terwoude, de moeilijkheden en zorgen, de eigenaardigheden van een dorp aan een academiestad, de geografische scheiding van de gemeente in twee deelen, Hooge Rijndijk en Dorp met de schijnbaar tegen strijdige belangen harer bewoners; de landbouwende bevolking die sedert jaren in groote moeilijkheden verkeert. De zorgen en behoeften zijn velerlei en veelsoortig, zij zijn u niet onbekend. Uw ambt is „burgemeester", maar wij zien in u ook gaarne een „burgervader". Een bur gemeester moet regeeren, een burgervader moet zorgen. De geheele gemeente is aan u toevertouwd en we spreken den wensch uit, dat het u gegeven moge zijn, onder den zegen des Allerhoogsten, dat u als een burgemeester de gemeente Zoeterwounde zal regeeren en als een burgervader voor haar zal zorgen. Dat deze dubbele taak door u ten volle moge worden uitgeleefd, dat u zich kan uitleven en bevrediging zal vinden in dit uw ambt en de gemeente onder uw lei ding moge gaan naar een betere toekomst. Namens de ambtenaren hield de heer ,W. Hoogzaad een toespraak. De ambtenaren voegen hun gelukwenschen bij de andere Het is niet gemakkelijk om na al wat hier gesproken is, aldus de heer Hoogzaad, na al de gelukwenschen hier geuit, nog woorden te vinden. Toch wil ik namens alle ambtenaren u mijnheer de burgemeester enkele oogen blikken toespreken. Ontvang dan van alle ambtenaren de hartelijke gelukwenschen op dezen dag. Het was voor ons zeker een groote vreug de toen wij hoorden „mijnheer Smeets is burgemeester". Moge het u gegeven zijn vele jaren onze burgervader te zijn, want u hebt ons al tijd met raad en daad bijgestaan en onze belangen steeds op de eigen wijze behar tigd. Daarom willen wij op dezen dag uiting geven van onze dankbaarheid. Toen van morgen de schoone hymne ,Veni Creator Spiritus" voor uwe intentie is gezongen in de kerk van de H. Kruis verheffing, in het bijzijn van zoovele pa rochianen, toen hebben ook wij gebeden tot den H. Geest dat Hij u wijsheid en kracht moge schenken voor zoo een groote taak die u wacht. Moge dan onder Gods zegen, geholpen door de heeren wethouders en raadsleden u de gemeente Zoeterwoude weer doen op leven, weer doen groeien en bloeien. Gaarne zeggen wij u toe, dat niets ons te zwaar zal zijn om u bij deze moeilijke taak terzijde te staan. Dat u het moge beleven Zoeterwoude onder uw leiding weer te brengen tot de welvarende gemeente van voorheen, zie daar onze wenschen. Ook hebben wij gemeend op dezen dag u iets te mogen aanbieden en wel een blij vende herinnering, die voor u een sym bool zal zijn van de trouw en toewijding HILLEGOM Verkooping. Donderdagavond had in hotel Sistermans de afslag plaats van de onroerende goederen te Bennebroek en Hillegom der Erven Mevr. de Wed. A. M. LommerseKlijn. Perceel 1. De Villa Boschrand; in bod ge bracht op 9600; gemijnd op 7 door den heer N. Beumer te Sassémheim (kooper). Perceel 2. Het perceel bouwterrein aan de Duinlaan te Bennebroek; in hoogste bod gebracht op 2800. Gemijnd op f 600 door den heer N. J. J. Assendelft te Hillegom qq (kooper). Perceel 3. Teel- en weiland in den Oost- einderpolder, groot 2.41.53 H.A.. In bod ge bracht op ƒ2050. Kooper de heer Schef- fer te Vogelenzang. Perceel 4. Vier arbeiderswoningen aan de Haarlemmerstraat; in bod gebracht op ƒ2700; gemijnd op ƒ300 door den heer Vermeij te Hillegom. Perceel 5. Bloembollengrond aan de Haarlemmerstraat, groot 1,32.27 H.A. In bod gebracht-op ƒ8000; gemijnd op 25 door den heer A. Lommerse te Hillegom. Combinatie perc. 4 en 5 staande op ƒ11025; gemijnd op 400 door den heer J. W. J. van Biezen te Hillegom. Perceel 6. Bloembollengrond aan de Beth- lehemslaan, groot 86 A. 20 c.A.; in bod ge bracht op ƒ5000, niet gemijnd. Combinatie perc. 4, 5 en 6. staande op 16425, gemijnd door den heer P. J. van Keulen qq. Perceel 7. Vier arbeiderswoningen aan de Bethléhemslaan, samen groot 2. A. 90 c.A.; in bod gebracht op ƒ2400; gemijnd op ƒ300 door den heer H. Roeland te Hille gom. Combinatie perc. 4 tot en met 7, staande op ƒ19825; gemijnd op ƒ500 door gebrs. van der Putten te Heemstede. Totale opbrengst 36232. De belangstelling en animo waren zeer groot. RIJNSBURG Tuinbouw. Het is hier al niet veel anders dan op de andere veilingen, die op de koude grond-producten zijn aangewe zen, d, w. z. dat het met den aanvoer ten einde raakt. Kleine kwantums uien zijn het met even grootere kwantums waspeen, die den aanvoer uitmaken. Uien blijven goed op prijs, van 12.40—13.50 per 100 kg. en waspeen gaat voor 5.008.20 per 100 kg. naar gelang het product grover of fijner is. Wat knolselderie vult den aan voer. Deze brengen van 1.00tot 3.60 per 100 stuks op. Roodekool in kleine par tijtjes gaat voor 3.605.20 per 100 kg. Hiermede zijn alle aangevoerde producten vermeld. De keuze is dus zeer beperkt. Bloembollencultuur. Gisteren verga derde de afd. Rijnsburg van de Alg. Vereen, van Bloembollencultuur in „Central" on der leiding van den voorzitter, den heer Alb. D. den Haan. De Voorzitter opende met een kort welkomstwoord, waarna de secretaris, de heer J. H. den Haan, het jaarverslag las. Het financieel verslag van den kenningmeester, den heer J. van Eg- mond Nzn., vermeldde een batig saldo van 81.73. Na controlling van de beschei den bleek alles in orde. In het kon werd de beschrijvingsbrief voor de Alg. vergadering behandeld. De verg- lering ging hiermede accoord. Tot van al uw ambtenaren. Dit aandenken zal u zeker bevredigen, wanneer u weet, dat het in Zoeterwoude is ontworpen en ver vaardigd, n.l. door G. de Blanken a. d. Hooge Rijndijk. U mevrouw Smeets ook onze gelukwen schen, mede voor uw kinderen en fami lieleden. Moge het u gegeven zijn uw echt genoot nog vele jaren tot hulp en steun te zijn in zijn zoo moeilijke taak. Naast onze gelukwenschen bieden wij u deze bloemen aan als bewijs van ons oprecht medeleven met de vood u een zoo eervolle benoeming. Hierna werd het fraaie herinnerings bord overhandigd. Nog vele andere spre kers voerden het woord en ten slotte dank te de Burgemeester alle sprekers voor de hartelijke woorden als evenzoovele uitin gen van genegenheid en eerbied voor het gezag. Van 4 y2 tot 5% uur zal een receptie worden gehouden, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Tijdens deze receptie komen de bestu ren van de R.K. Vereeniging „Het Wit- Gele Kruis" en van de R.K. Eerste Hulp Bij Ongelukken waarvan de Burgemeester resp. het secretaris-penningmeesterschap en het voorzitterschap bekleedt hulde brengen en als een bewijs van groote waardeering overhandigt de tweede voor zitter, de heer G. van der Hoeven namens deze besturen een ebbenhouten voorzit tershamer, met zilveren banden omslin gerd waarop de inscriptie was gegraveerd „Wit-Gele Kruis" - R.K. E.H.B.O. 1 April 1938. Zoo is het installati-feest op waarlijk spontane wijze door de burgerij meege leefd. Moge het een gunstig begin zijn van een vruchtbare, vredige bewindsvoering van den nieuwen burgemeester. afgevaardigde naar de algemeene verga dering werd gekozen de heer K. van Kla veren. Bij de rondvraag werd gesproken over den slechten toestand aan de losplaast bij de Kanaalbrug. Het bestuur zal aan B. en W. het verzoek richten hierin verbete ring te brengen en ook het water uit te baggeren. Daarna sluiting. VOORHOUT Gemeenteraad. De Raad der gemeente alhier zal worden bijeengeroepen voor de openbare vergadering op Donderdag 7 April a.s. des namiddags om 8 uur. De agenda zal nader hekend gemaakt worden. Luizenmarkt-polder. Nadat, als ge woonlijk vóór den aanvang der vergade ring de te betalen polderlasten waren ge- md door den secr.-penningm., den heer P. N. Vester, opende de voorzitter, de heer Nic. van Steyn, deze vergadering. De secretaris-penningm., de heer P. N. Vester, las de notulen. Hij maakte tevens bekend, dat de heer Nic. v. Steyn, met groote meerderheid van stemmen was her kozen als voorzitter. Nu volgde vaststel ling der rekening over het jaar 1937. De gewone huishoudelijke uitgaven bedroegen 817.46; de uitgaven voor den bouw van het nieuwe gemaal waren totaal 4654.77. De totale uitgaven waren dus 547.23. De inkomsten beliepen het bedrag van 7094.22; (hierbij waren twee posten wel ke eenige bijzonderheid vermeldden, n.l. een aangegane leening 5000.en de in komsten van den verkoop der oude water molen, welke 't kolosale bedrag van 125 had opgebracht. Aldus bestaat er momen teel veen batig saldo van 1621.99 (vorig jaar 806.17.). De controle-commissie, be staande uit de heeren L. v. d. Geer, L. H. Prins en J. P. Vester, gaf goedkeurend verslag. De begrooting 1938 werd vervol gens geraamd op 2612.90. Hierna werd de keur opnieuw vastge steld. Enkele ingelanden wilden hierin zien opgenomen een artikel, omtrent het omspuiten van land, waarmede het bestuur rekening zal houden. Ook werd nog be sloten dat de schouw op zijslooten een maand zou vervroegd worden. De inge landen stemden hiermede volmondig in. Nog werd bekend gemaakt, dat de omslag per H. A. voor dit jaar met ƒ1.zou wor den verlaagd en gebracht worden op 7. Hierna sluiting. Bouwvergunning. Aan den heer M. J. de Jong alhier, is bouwvergunning ver leend voor het laten bouwen van een schuur (bergplaats) aan de Hoofdstraat al hier, zulks ter vervanging van het korte lings afgebrande gebouw. VOORSCHOTEN Landbouwwintercursus. In het Am bachtshuis heeft gisteravond de eindles plaats gehad van de tweejarige wintercur- sus, georganiseerd door de afdeelingen Voorschoten en Wassenaar van de Holl. Mij. van Landbouw, over veeteelt, bemes tingsleer, grondverbetering, zuivelberei ding, schei-, natuur- en plantkunde. Hierbij waren o.m. tegenwoordig: Bur gemeester M. F. Berkhout, de heer G. J. v. d. Stoel, voorzitter van de afdeeling Wassenaar, de heer H. de Groot, rijksland- bouwconsulent, Rotterdam en het bestuur van de afdeeling Voorschoten. De heer W. T. Lekkerkerker, voorzitter, hield een toespraak, waarna de heer P. A. Noest uit Leiden de eindles hield. Vervol gens reikte de heer H. de Groot de diplo ma's uit: met zeer veel vrucht, Joh. Nell, J. W. de Jong; met veel vrucht, D. Nell, G. A. M. van Wissen, P. van Straalen, C. P. van Wissen, en met vrucht Jac. Ooster- veer, J. Oosterveer, J. v. d. Marei, W. Lekkerker, L. Dijkman, G. Dorrepaal en H. Wesseloo. Burgemeester Berkhout wenschte de leerlingen geluk met het behaalde succes. Namens de leerlingen sprak de heer Joh. Nell aan bestuur en leeraar dank voor het geen was geleerd en bood den heer Noest tevens een blijvend aandenken aan. WARMOND Personalia. Onze plaatsgenooten de heeren C. M. Rijnbeek, A. Schrijvers en G.. v. d. Kerkhof slaagden te Leiden resp. voor machine-bankwerker, instrumentmaker en electricien. Arbeidsbemiddeling. Dat het met de werkloosheid in deze gemeente buitenge woon gunstig gesteld is moge blijken uit het feit, dat momenteel als geheel werkloos in deze gemeente staan ingeschreven 24 per sonen. Het vorige jaar bedroeg dit aantal op dezen datum 152. WASSENAAR Collecte voor Santos. Ten bate van „Santos" (Steun aan Nederl. tuberculose onbemiddelde Standsgenooten) zal op Maandag 18 April a.s. (2de Paaschdag) in het R.K. Verëenigingsgebouw een uitvoe ring worden gegeven. Door de bekende R.K. Tooneelvereeni- ging „Van Heinde en Verre", welke ver eeniging reeds eerder gunstige recensies van ons mocht ontvangen, zal alsdan wor den opgevoerd een comedie in 3 bedrijven, getiteld „De drie wijze gekken" door Austin Strong, in de vertaling van Jan Meijer. Het is.de geschiedenis van drie oude vrij gezellen, die in rust en gelijkmatigheid huil leven slijten, totdat, na jaren van eentonig heid, er plotseling een ommekeer plaats vindt, doordat hun levenspad wordt ge- kruisd dooreen bekoorlijk jong meisje. Dit kostelijk gegeven wordt verhandeld in een uitstekend verzorgde muzikale om lijsting. Dat het een genotvolle avond zal worden behoeft zeker geen betoog. Voegt men daar bij nog het goede doel dat gediend wordt, dan valt met vrij groote zekerheid aan te nemen, dat het op 2den Paaschdag een uit verkocht huis zal zijn. STOMPWIJK Tentoonstelling. A.s. Zondag 3 April wordt er in de lokalen van het R.K. Meis jesschool een tentoonstelling gehouden van door de leerlingen in het afgeloopen schooljaar vervaardigde fraaie en nuttige handwerken. Alle belangstellenden kun nen een kijkje gaan nemen, van het door de meisjes vervaardigde werk. Pech. Donderdagavond om half zeven zakte de auto van den heer v. E. door de brug van Gebr. W. Het was 'n geluk bij 'n ongeluk, dat de achterbak op 't bruggen hoofd bleef hangen, daar anders de ravage niet te overzien waj. Nadat de wagen weer gelost was werd hij door de aanne mers Smits uit zijn positie bevrijdt. De schade bleef beperkt tot het vernielde brugdek en eenig beschadigd huisraad. LEIDSCHEN DAM Volksbond. Gisteravond kwam de Volksbond in het U.K. Vereenigingsge bouw aan de Damlain onder voorzitter schap van den heer Th. Blokland in alge meene ledenvergadering bijeen. Met diep leedwezen doet de voorzitter mededeeling van hel overlijden van den heer van Tol, die gedurende 15 jaar een. volijverig bestuurslid was en in wie de Katholieke zaak een ijverig en vurig pro pagandist verliest. Voor zijn zielerust worden staande de vergadering die Onze Vaders en weesgegroeten gebeden. Mededeeling geschiedt, dat in verband met de verlaging van den rentestandaard, waardoor men zelf van stukken, enz. min dere rente ontvangt, het bestuur noodge dwongen, ofschoon de zaak volkomen safe is, de rente van de Spaarkas van den R.K. Volksbond heeft moeten verlagen; de rente is nu vaslgesteld, als volgt: Van 1.tot 100.ontvangt men 2% pct.j van 100.tot 1000.3 pet. en boven 1000.—, indien dit tenminste voorkomt 3 pet. De voorzitter feliciteert den heer M. Schalkwijk niet zijn 12 y3 jarig jubi leum als bestuuislid van den Volksbond en hoopt, dat hij nog vele jaren bestuurs lid moge blijven. Tot plaatsvervangend afgevaardigde naar de Centrale Raadsver gadering wordt bij aclamatie gekozen de heer C. M. v. d. Heijden. Het woord is dan aan den Geestelijken Adviseur, Kapelaan Van Niekerk, die een zeer mooie inleiding hield over het ff. Misoffer. Een korte ge- dachtenwisseling besloot deze mooie in leiding, waarbij de Voorzitter dank bracht aan Z.E. en ook aan den heer van der Velde voor het vertoonen van de plaat jes. Na enkele vragen, o.m. betreffende de invoering van de nieuwe steunrege ling werd deze mooie avond gesloten. MORGEN MAANDAG. DINSDAG EN WOENSDAG WOLLEN-, ZIJDEN-, KUNSTZIJDEN. EN WASSTOFFEN

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 6