Installatie van' den Burgemeester van Zoeterwoude Kerkelijke inzet Feestelijke ontvangst van den heer Smeets Huldigingen aan den Rijndijk en op het dorp De installatie-plechtigheid Vele hartelijke wenschen. VRIJDAG 1 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 1 Zoeterwoude heeft weer een Bur gemeester! Bij Koninklijk Besluit van 17 Maart werd de heer H. J. J. A. Smeets, secretaris der gemeente tot burgemeester benoemd. Deze benoeming was een groot ver langen van de gansche burgerij van Zoeterwoude, uitgesproken door alle partijen en door wereldlijke zoowel als geestelijke autoriteiten. Spontaan dankbaar werd het benoe mingsbesluit begroet en zoo kwam aanstonds een drang tot uiting om den nieuwen burgemeester bij de plechtige installatie een grootsche huldiging te brengen. De leden van den gemeenteraad vorm den zich tot een Comité om de hoofdlei ding voor de feestelijkheden te geven. Heden was het de groote dag van de In stallatie; alle plannen waren tot in de kleinste bijzonderheden voorbereid, uitge werkt en met de meest mogelijke mede werking van alle organisaties en van de autoriteiten tot stand gekomen. De inzet van deze gewichtige gebeurte nis was door den nieuwen Burgemeester zelf aangegeven, zijn ernstige wensch: de aanvaarding van het gewichtig ambt te beginnen met een bede en dank tot God aan Wien alle Gezag ontleend wordt. DE KERKELIJKE PLECHTIGHEDEN. In de parochiekerk van de H. Kruisver heffing werd een plechtige H. Mis opge dragen 'tot intentie: Gods zegen af te smee- ken over 't bestuur van de gemeente, door den zeereerw. Pater G. J. Klaverweijden pastoor der parochie, geassisteerd door Pater A. Beijersbergen van Henegouwen als diaken en Pater C. Kauling als sub diaken. De schola van de Eerw. Fraters Kruis- heeren, onder leiding van Pater A. Strin- ga, zong zeer verdienstelijk de Veni Crea tor van Olivier Koop, de Gregoriaansche gezangen en Tantum Ergo van Philip Loots. Onder de H. Mis gingen de Burgemees ter, zijn familie de leden van de Katholieke Raadsfractie en vele geloovigen ter H. Tafel. DE FEESTELIJKE INTOCHT AAN DE RIJNDIJK. Op de kerktorens, de scheepmasten, mo lenwieken en uit de huizengevels en vlag- gemasten in de tuinen wapperde de va- derlandsche driekleur, de schoolkinderen hadden een vrijen dag gekregen, het was alom een feestdag, die gevierd moest wor den door jong en oud. In den namiddag werd de Burgemeester door de beide wethouders en de raadsle den de heeren H. J. v. d. Krogt en P. Meij- dam afgehaald uit Oegstgeest ten huize van zijne familie, waar de morgen was doorgebracht. Te half twee vormden de overige raadsleden en de loco-secretaris, de heer H. A. Friebel, aan den grens der gemeente, aan den Hoogen Rijndijk, een eerewacht. De Voorzitter van het Comité, de heer A. C. Paardekooper, sprak tot den Burge meester en zijn gezin het welkomswoord. Toespraak Raadslid A. C. Paardekooper Het is mjj een groote eer, aldus spr., u en uw gezin, namens alle ingezetenen van Zoeterwoude aan de grens dezer gemeen te, waarvan u straks als burgemeester zult worden geinstalleerd, het welkom te mo- gon toeroepen. Het feit, dat de voltalige raad hier aan wezig is, moge voor u een bewijs zijn van aller sympathie met uwe benoeming tot fy^rgemeester dezer gemeente. Het zal u op uw verdere route door deze gemeente nog blijken, dat deze sympathie zich niet be paald heeft tot de raadsleden alleen, doch dat ook de bevolking en de diverse organi saties zich over uwe benoeming ten zeerste verheugen. Moge deze intocht in de gemeente Zoe terwoude voor u en al de uwen steeds een aangename herinnering geven. Ook u mevrouw, wllen wij bjj de ver welkoming niet vergeten. Wij hebben dan ook gemeend, u als welkomstgroet eenige bloemen te mogen aanbeden. Bloemen uit kinderhand. Het dochtertje van het Raadslid, den heer W. de Groot, bood daarna bloemen aan en de nationale hymne werd door de muziek gespeeld. De Burgemeester dankte met enkele woorden voor deze goede wenschen. De stoet stelde zich nu op tot de feeste lijke intocht: voorop ging een ruiter te paax-d, dan de Sint Jansfanfare, rijtuig met beide wethouders en twee raadsleden en dan volgde het rijtuig waarin de bur gemeester en zijn gezin gezeten was. Nu volgden twee rijtuigen met de raadsleden en loco-secretaris, waarachter twee rijtui gen met de vertegenwoordigei*s van den R.K. Land- en Tuinbouwbond en de R.K. Middenstandsvereeniging De Hanze. Bij de Katholieke kerk van de parochie Meerburg stonden de schoolkinderen en de deputaties van de Katholieke Vereeni- BURGEMEESTER H. J. J. A. SMEETS. gingen van den H. Rijndijk opgesteld met vaandels en banieren. Blij klonken de liedjes van de jeugd en hartelijk was ook hier het aanbieden van bloemen door een dochtertje van den heer Stikkelman. Groot was de belangsteling die de stoet trok en de vroolijke marschmuziek bracht een echte feeststemming aan de intocht. Aan den Ommedijk trad de Fanfare uit den stoet en ging het in draf langs de Wei poort en Nieuwe weg naar het Dorps- gedeelte. De muziek er achter aan! De Fanfare bleef echter niet achter, maar ging in een gereedstaande autobus de stoet alweer vooruit, om haar vroo lijke taak op het Dorp weer te kunnen voortzetten. In de Zuidbuurt stonden de vele organi saties opgesteld onder leiding van de orde commissarissen de heeren T. Opdam, J. H. van der Ploeg en H. van Wilsum. Toen de stoet aan de hoek Schenkelweg en Zuidbuurt gekomen was werd halt gehou den, de muziek stelde zich op en als een forsch défilé marcheerden de deputaties van de verschillende organisaties langs het rijtuig van den burgemeester. Volksbonders achter hun vaandel van St. Willibrord, Kruisvaarders in het groen der hope, als een belofte voor de toekomst, de leden van de Kath. Actie voor de vrou welijke jeugd, Sint Joseph-Gezellen en Propagandisten, de Chr. Meisjesvereeni- ging en de Zangvereeniging en het Oran je-comité, allen brachten hunne groet en hulde als een spontaan defile. Wees gegroet met jubeltonen. Toen de stoet zoo in volle sterkte ge formeerd was ging het verder om weer even spoedig halt te houden voor de Kath. jongensschool waar de kinderen van deze school en die van de Eerwaarde Zus ters, de meisjesschool, stonden opgesteld om in tintelende jeudige frischheid 'n lied, een begroeting als: wees begroet met ju beltonen te laten hooren uit de bijna halfduizend kinderkeeltjes. De kleine Ma- rietje Vlasveld kwam de bloemenschat in het rijtuig nog vergrooten. Weer ging de stoet verder langs de Schenkel en Stompwijkschen weg en op de Dorpstraat aangekomen stonden weer kinderen gereed voor een hulde: de kin deren van de Openbare school zongen hunne liedjes zoo blij en hunne onderwij zer het hoofd der school, de heer J. van de Ruit hield een krachtige toespraak, een welkomswoord een gelukwensch een ze gebede en een aanbeveling van de belan gen van het onderwijs voor de jeugd. Aankomst bij het raadhuis. Zoo kwam de stoet voor het Raadhuis en toen allen uitgestegen waren en zich geschaard hadden voor het bordes sprak de Burgemeester voor het eerst de ge meentenaren toe: Leve Zoeterwoude! Zeer onder den indruk van de grootsche wijze waarop gij uwen nieuwen burge meester, den gezagdrager van de Kroon, in uw midden hebt willen ontvangen, aldus spr., kan ik geen woorden genoeg vinden om u daarvoor, mede namens mijn echt- genoote en kinderen, hartelijk dank te be tuigen. Uw spontane uiting van liefde voor het gezag heeft op ons een onvergetelijken in druk gemaakt. Uw medeleven met mij en mijne familie in deze voor ons zoo gelukkige en ook weer bewogen dagen heeft ons getroffen tot in het diepst van onze ziel. Volk van Zoeterwoude, meer dan ooit hebt gij nu, dezen dag, op dit oogenblik on ze liefde gewonnen en ik dank u dan ook allen afzonderlijk en tezamen voor de schitterende ontvangst, voor uwe uitingen van geluk in welken vorm ook, en ik geef u gaarne de verzekering, dat ik zal trach ten voor u te worden een ware burgerva der, die medeleeft met zijn inwoners, die zal steunen het hier zoo rijk bloeiende ver- eenigingsleven en die met Gods' hulp uw geestelijke en stoffelijke belangen zal be vorderen. Leve de Koningin, leve Zoeterwoude! DE INSTALLATIE In de Raadszaal waren aanwezig: de hoogeerw. heer C. M. Jonckbloedt, deken van Zoeterwoude, de zeereerw. Pater G. J. Klaverweijden pastoor van de parochie H. Kruisverheffing, de zeereerw. heer J. J. M. van Vastenhoven, pastoor van de par. Meerburg, de hoogeerw. Pater Timotheus Vaessen, O.Carm., pastoor van den Groe nendijk, de zeereerw. heer Rector Th. L. Westgeest van het Gesticht „De Goede Herder, de zeereerw. zeergel. prof. dr. W. van Hees, prior van het Kruisheerenkloos ter, de burgemeesters van Leiden, van Leidschendam, van Hazerwoude, van Zoe- termeer, Voorschoten en Leiderdorp. De oud-wethouders Kompier en de Boer en de ambtenaren. Burgemeester Wap was door ziekte verhinderd. Toen allen hadden plaats genomen, opende de heer J. de Graaf loco-Burge meester de vergadering en leidde de com missie, daartoe benoeihd, den Burgemees ter en zijn gezin de raadszaal binnen. De heer de Graaf hield nu de installa tie-rede. Rede van den loco-burge meester, den heer De Graaf. Het is mij een groot genoegen en een ware vreugde, dat ik de eerste mag zijn, die u in deze vergadering als burgemees ter het welkom mag toeroepen, nu het Ha re Majesteit de Koningin heeft behaagd u te benoemen tot burgervader dezer ge meente. Het is een blijde dag, een feestdag voor u, uwe echtgenoote en kinderen, un gij de lang gekoesterde wensch in vervul ling ziet gaan. Geen onbekende. Gjj zjjt voor ons geen onbekende, daar gij reeds zeventien jaren in de gemeente hebt verkeerd en als secretaris te dezer plaatse een groot werkzaam aandeel hebt gehad dezer gemeente. In dit tijdperk hebt gij dan u doen kennen als een man met groote werkkracht en doorkneed in de ge meente-administratie en degenen, die meer dan anderen met u-in aanraking kwamen kunnen getugen, dat zij nooit tevergeefs een beroep op u deden. Gij waart altijd be reid, zooveel als in uw vermogen was, te helpen en met raad en daad bij te staan, wanneer het u gevraagd werd. In tal van vereenigingen en corporaties hebt gij zit ting genomen, niet om daardoor uw per soon op den voorgrond te laten treden, maar door de omstandigheden zijt zij daar mede saamgegroeid. Ten allen tijde wist gij u boven de partijen te stellen, wetende dat gij daarmede slechts het algemeen belang kon dienen en vanaf deze plaats een woord van hartelijke dank voor al datgene wat gy in uw ambtelijke loopbaan als secreta ris voor de gemeente Zoeterwoude en hare ingezetenen hebt gedaan. Het heden geeft waarborg voor het verleden. En thans staat gij gereed het burgemees tersambt te aanvaarden. In het heden ligt het verleden en in het nu, wat komen zal. Het heden geeft ons een waarborg door het verleden, dat wij ons over uw benoeming mogen verheugen en het nu. dat wij met vol vertrouwen met u de toekomst mogen tegengaan. Ik kan mij begrijpen, dat het voor u en uw echtgenoote een vreugdevolle dag is, doch ook op een dag als deze ver menigvuldigen zich de gedachten en zult gij ook de ernst en het gewicht van dit ambt in zijn volle omvang onder de oogen moeten zien. Gij aanvaardt dit ambt niet in een tijd van hoogconjunctuur, maar in een tijd, dat de gemeente-fin ancien verre van rooskleurig zijn, zoodat zuinigheid een gebiedende eisch is, en toch is regeeren vooruitzien en zullen vele vraagstukken de gemeentewerken betreffende aan uw aan dacht en oordeel worden voorgelegd en dan zal uw vooruitziende blik en werkkracht geparenteerd worden aan een zeer kleine gemeentebeurs, doch ik twijfel er niet aan of gij zult met uw helder inzicht in zaken steeds den waren weg weten te vinden en dan noem ik slechts de verbetering der wegen, de reorganisatie der brandweer, de straatverlichting en de uitbreiding der be bouwingswij ken. Wees er echter verzekerd van, dat gij op de volle medewerking en steun der beide wethouders kunt rekenen. Moge mevrouw uw echtgenoote u tot steun zijn in uw zoo moeilijke en veelomvattende taak, moge er uit uw ambtelijke woning steeds goede klank uitgaan tot alle buurt schappen der gemeente en moge u beiden steeds deelen in het wel en wee van de ingezetenen van Zoeterwoude, die aan uw zorgen zijn toevertrouwd. Moge God de heere u tot Leidsman en Gids zijn op al uw wegen dan zal uw regee ren zeker nog voor velen ten zegen kun nen zijn. En hiermede verklaarde ik u als burgemeester geinstalleerd en verzoek ik u de voor u bestemde zetel in te nemen, nadat ik u de keten uwer waardigheid om de schouders heb gehangen. Hierna bekleedde de wethouder den Burgemeester met het teeken van zijn waardigheid, daarna sprak de burgemees ter een rede uit: REDE VAN DEN BURGEMEESTER Spr. begon met de gebruikelijke dank betuigingen aan H.M. de Koningin, den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en den Commissaris der Koningin. Vervolgens dankte spr. den loco-burge meester voor de eminente wijze 'waarop hij gedurende zes weken de belangen der gemeente heeft behartigd. Ik onderschat geenszins, vervolgde spr., het gewicht van het aanvaarden van dit door mij zoo zeer begeedde ambt, want ik weet, dat, vooral in deze zeer moeilijke tij den, veel krachtsinspanning en veel arbeid van mij zal gevergd worden. Het is mij thans nog niet mogelijk u iets positiefs te bieden, maar wel kan ik u de verzekering geven, dat ik al mijn ener gie, al mijn werklust, geheel mijn per soon, zal geven aan de behartiging van de belangen der mij toevertrouwde gemeente en aan die van al hare inwoners, zonder onderscheid van godsdienst of richting. Het zal mijn ernstig streven zijn, om met uwen Raad en met de beide wethouders, daarbij gesteund door de ambtenaren en het perso neel der gemeente, Zoeterwoude tot bloei te brengen en het welzijn der gemeente en dat van al haar inwoners naar beste weten te bevorderen. Daartoe doe ik een beroep op u heeren leden van den Raad, op u heeren wethouders en op mijn ambtena ren en personeel. Evenals aan het werk Vctn anderen, zoo zullen ook aan het mijne fouten kleven, doch gaarne geef ik u de verzekering, dat ik goed bedoelde raadgevingen dankbaar zal aanvaarden. Er zullen misschien meeningsverschillen kunnen rijzen tusschen u en mij, doch, mijne heeren, laten wij dan den goeden toon, die in onze vergaderingen behoort te heerschen, niet verliezen. Laten wij el kanders meeningen respecteeren en trach ten, ieder op zijne wijze, het waarachtig belang der gemeente en dat van hare in gezetenen te dienen. Bezield mét een edel voornemen, met een hoogst ernstige opvatting van mijn taak, met een liefdevol hart voor allen die aan mijne zorgen zijn toevertrouwd en met den ijzeren wil van te moeten slagen treed ik u tegemoet. Hedenmorgen heb ik over mijn bestuur Gods onmisbaren zegen afgesmeekt; ik heb de belangen der gemeente en van hare in woners en mijn belangen toevertrouwd aan ons aller Vader en ik hoop, dat Hij mij zal bijstaan, opdat ik met wijs beleid hier nog lange jaren werkzaam moge zijn tot heil van de gemeente Zoeterwoude, waarvan ik gedurende tal van jaren reeds een der uwen ben. Nu sprak wethouder Onderwater na mens het College van B. en W. In aansluiting op de woorden van den loco-burgemeester wil ook ik, aldus spr., als lid van het college van B. en W., een enkel woord tot u spreken en mijn wen schen naar voren brengen. De dagen van spanning zijn voorbij. Uw wensch is in vervulling gegaan. Thans zijt gij burge meester. Van harte wensch ik u hiermede geluk. Wij zullen u in het vervolg niet meer alleen als secretaris in ons midden hebben maar tevens als voorzitter. Op de eerste plaats wil ik u dan bedanken voor de prettige en aangename samenwerking. Wat gij in 18 jaren als secretaris hebt ge presteerd wil ik niet naar voren brengen daar dit mij te ver zou voeren en teveel tijd in beslag zou nemen. Beter zouden zij, die vóór mij met u hebben gewerkt, dit kunnen doen. Alleen dit moet mij van het hart, dat ik uw arbeid dikwijls heb' be wonderd. Moge het zoo blijven. Dat het u gegeven zij in de toekomst de belangen van Zoeterwoude door nauwe plichtsbe trachting en wijs beleid met ons, onder Gods zegen, de gemeente in groei en bloei te zien toenemen. Moge onze samenwer king zoo mogelijk nog hechter en sterker worden. Tenslotte nog het volgende. Wij zijn vanmorgen opgegaan tot Hem, van Wien wij alle goeds verlangen. Wij hebben teza men onze gebeden tot Hem gericht en aan Hem opgeddagen en daar gebeden dat Hij u in uw verdere leven steeds vergezelle. Hopen wij dat Gods zegen ruimschoots op u, uw gezin en op uw werken neerdale en het zal u op uw verdere levensweg aan niets ontbreken. Dat al deze wenschen in vervulling mogen gaan, dan zal het u en de gemeente Zoeterwoude welgaan. Dat u nog in lengte van jaren als bur gemeester aan het hoofd van deze ge meente mag staan, is ons aller wensch. Vervolgens sprak de heer A. C. Paarde kooper namens de R.K. Raadsfractie. Gelukwenschen namens de Kath. Raadsfractie Namens de R.K. Fractie, wensch ik u van harte geluk, aldus spr., met uw benoe ming als burgemeester dezer gemeente. Gij zijt thans burgemeester van een ge meente, waarvan gij gedurende 18 jaren het secretarigschap hebt vervuld, en als zoodanig niet alleen een groote activiteit aan den dag hebt gelegd, maar ook uwe belangstelling getoond voor alle zaken waar de belangen van de gemeente mee gediend waren. Gij hebt medegeleefd en u bewogen met en onder de bevolking. Zeer velen hebben in moeilijke omstandigheden hun toevucht genomen tot u, en gij waart altijd bereid zooveel in uw vermogen lag uw medewerking te verleenen. Het is daarom, dat uw benoeming als burgemeester algemeen werd verwacht en gewenscht; en met vreugde en dankbaar heid heeft de burgerij kennis genomen van dit koninklijk besluit. Gij zijt thans burgemeester van een ge meente, die u dierbaar is; met een chris telijke en een gezag-erkennende en eer biedigende bevolking, die u het volste vertrouwen schenkt met hooggestelde ver wachtingen van uw beleid. Een groote, moeilijke en zware verant- DE BURGEMEESTER EN ZIJN ECHTGENOOTE EN EEN HUNNER DOCHTERS BIJ DE INHULDIGING AAN DEN HOOGEN RIJNDIJK.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5