De Katholieken en de Boekenweek VRIJDAG 1 APRIL 1938 29ste Jaargang No. 8995 ™?,r»;^« 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1 Defensie en defensie Nat, Defensiefonds Sinds enkele jaren wordt in de lente een speciale reclame gehouden voor l et b^ek, Ibekend onder den naam van Boekenweek. Hoewel het succes tot nu toe nogal twijfel achtig was, zyn uitgevers en boekhande laren er niet voor teruggeschrokken, ook nu weer, van 2 tot 9 April dir propaganda middel te benutten. Men heeft zich daarbij op breedere basis gesteld dan voorheen, door ook officieele instanties bij deze actie te betrekken, en eenieder die minstens 2.50 aan een Nederlandsch boek besteed ditmaal een werkelijk blijvend geschenk, dn den vorm van een fraai verzorgde novel- lenbundel, aan te bieden. Alwie het boek naar waarde weet te schatten, kan, afgezien van de commerci- eele doeleinden, deze actie niet anders dan toejuichen. Gaarne neem ik dan ook de gelegenheid te baat, de Katholieken voor dit cultureel Ibelang te interesseeren en eenigszins hun verhouding te bepalen t.o.v. de aanstaande Boekenweek. Is het nog noodig een pleidooi te houden voor het boek De tijd, waarin de recht- geloovige vrijwel ieder boek uitgezon derd dan zijn kerkboek als een bron der zeven hoofdzonden beschouwde, en een Roomsche, om met Dr. G. Brom te spreken, <üe 's nachts werd wakker gemaakt met ibet woord „.lectuur", aanstonds „verboden" zou hebben geantwoord, ligt gelukkig ach ter ons. Men is gaan inzien dat er naast slechte ook goede boeken bestaan, dank zij de Katholieke emancipatoren als Joachim Lesage ten Broek, Joseph Alberdink Thijm, die ons volk weer leerden lezen, dank zij et Katholieke leeszalen en uitleenbiblio- theken en niet het minst onze eigen Katho lieke schrijvers en schrijfsters die het goede boek mee hielpen bezorgen." Waar voor 'n twintigtal jaren terug het boek, met uitzondering van een ingebonden Ka tholieke Illustratie of Stuiversblad, in me nig Roomsch huisgezin nog een zeldzaam heid was, hebben vandaag reeds onze jon gens en meisjes hun eigen biblootheek. Is daarmee evenwel gezegd, dat het boek een algemeene waardeering vindt Een derge lijke uitspraak zou al zeer optimistisch zijn en zelfs in strijd met de waarheid. Te velen rog beschouwen het boek als een luxe maar vergeten wat zij uitgeven aan voet- bal-matches, filmvoorstellingen, dansavond jes, opschik; 'n nuttelooze tijdpasseering en intusschen weten zij met den Zondag en bun vrije uren geen raad; 'n bezigheid voor droomers of -bejaarde men'schen maar zelf blijken ze hopeloos by hun tijd ten achter. Kortom, nog al te vaak wordt de vormende kracht die er van het boek kan uitgaan onderschat. Want tenslotte is het boek een beschavingsfactor, een cul tuurgoed, en gelijk alle cultuurgoederen zij het dan ook dat die naam dikwijls mis bruikt wordt hebben ook Katholieken dit te waardeeren en te benutten, eenvou digweg omdat het een gave Gods is en men ermee kan woekeren voor het Hemelrijk. Vergeten wij niet, heeft een schrijver van onze dagen gezegd, dat juist het Katholicis me Europa heeft beschaafd, en niet het minst door het boek, waarvan de monniken de eerste vervaardigers waren. Wij zijn dus van goeden huize, en daarom verplicht een hoog niveau in te nemen om het oude niveau te heroveren. Zeker, men kan ook door het leven ko men zonder boeken (althans tot op zekere hoogte), maar hoevelen danken niet aan het boek een betere kijk op personen, zaken er. toestanden, een gemakkelijke manier van zich uit te drukken, een conversatie die op wat hooger peil staat dan 'n praatje over het weer, de beurs, het hoedje of ja ponnetje van mevrouw die of die (om van andere onderwerpen te zwijgen), 'n fijner aanvoelingsvermogen, een rijker inwendig leven Men kan ook in den hemel komen zonder •boeken, maar evenzeer als het slechte boek geloof en zeden ondermijnt, evenzeer ook verrijkt het goede boek ons geloofsleven, voorziet het ons van wapenen in de strijd tegen onze vijanden; versterkt het onze deugd en wekt niet zelden tot heiliger leven. Natuurlijk geldt dit alles slechts van het goede boek, en onze actie voor de Boeken week kan niet anders dan alleen daarheen uitgaan. Nu is het vaak ontstellend, hoe weinig begrip er ook bij Katholieken heerscht omtrent het goede boek. Voor velen is het „goede" boek gelijkluidend met het „interessante" boek, ook al houdt dit niet meer in dan onware liefdesverhalen, goedkoope griezelromantiek, die in plaats van verstand en hart harmonisch te ont wikkelen, alleen maar de fantasie en zenu wen op ongezonde wijze prikkelen, de sen- satielust bevredigen en veeleer ons levens inzicht vervlakken dan verdiepen. Weer anderen, die wat hoogere eischen stellen, verstaan onder een „goed" boek alleen „goed geschreven", zonder zich af te vra gen of het beantwoordt aan h,un leeftijd en ontwikkeling, of het hen niet in een milieu voert dat ver afstaat van de Katholieke of althans Christelijke levensbeschouwing, die soms zelfs openlijk bestrijdt. En al meenen zij dan ook in hun waanwijsheid „vast ge noeg in hun schoenen te staan", ongemerkt 'ergiftigt het hun zielelevèn. Maar niet altijd behoeft de keuze van een dergelijk boek aan kwade trouw te worden toegeschreven, het kan ook zijn corzaak vinden in een grenzelooze naïve teit, een gebrek aan oordeel, om niet te zeggen domheid. Om slechts 'n paar voor beelden te geven sommigen meenen dat Let vrijwel onverschillig is of men nu „Het Leven van Jezus" leest van Arthur van Scbendel of van Dr. Fr. Witham of Fran cois Mauriac; dat men zich over den persoon van St. Franciscus evengoed kan laten in lichten door een Paul Sabatier als b.v. Pa ter Cutbert, ofschoon eerstgenoemd en slechts een zeer vervalscht beeld geven van Christus en de Poverello; dat men in zake huwelijk, hygiëne e.d. niet behoeft te vra gen naar de levensopvatting van den schrij ver, alsof die er niet in zou meespreken Het meest onoordeelkundig gaat men even wel te werk bij romans en ontspannings lectuur. Vaak is een reclame van de boek handelaar, een filmbewerking of aanprij zing door een of andere vriendin of collega voldoende om zich het boek zonder eenlg gewettensbezwaar aan te schaffen. Dat voor- ai dezen de Boekenweek eerder een gevaar dan wel nut oplevert, behoeft geen nader betoog. Maar wat is dan het goede boek Laat ik voorop stellen, dat niet alle boeken, door Katholieken geschreven, per se goed zyn, zoomin als alle boeken van andersdenken den per se slecht moeten worden genoemd. Ook onder katholieke boeken heeft men prullen, zoowel in literair opzicht als wat het godsdienstig-zedelijk gehalte betreft ik bedoel die boeken, waarin de godsdienst niet meer is dan wat verguldsel, de liefde hoogstens wat sentimentaliteit, het leven even onwezenlijk als het bedrieg-elijk décor van menige film prent. Ook onder boeken van andersdenkenden heeft men werken die niet alleen uitmunten door poëtische kracht, maar evenzeer door innerlijke waarheid, die ook zonder in een zeden preek te vervallen een protest inhouden tegen alle gecamoufleerde en geblankette leugen, het laffe, baginsellooze zwijgen en met het leven nog „ernst" maken (wat niet wegneemt dat het heel „prettige" boeken kunnen zijn). Want dit zijn tenslotte de eischen die men aan het goede boek moet stellen, en laat ik met betrekking tot de Boekenweek er onmiddellijk aan toevoe gen koop geen ander boek dan dit. Koop geen ander boek dan wat gods dienstig-zedelijk volwaardig is; dat betee- kent negatiefkoop geen boek dat bij u twijfel opwekt aan uw godsdienst, dat een gevaar inhoudt voor uw deugd, uw levens waarden vervalscht. Koop geen boek dan wat godsdienstig- zedelijk volwaardig is dat beteekent posi tief koop een boek waarin de godsdienst werkelijk levenwekkend is, waarin goed en kwaad worden beoordeeld volgens de eeuwige, onvergankelijke wetten; dat wit wit, zwart zwart en zonde zonde durft noemen. Koop geen ander boek ook dan het litte rair volwaardige; dat beteekent negatief: geen.goedkoope sensatielectuur, geen flau we liefdesverhalen of minderwaardige journalistiek, met even weinig eerbied voor een verzorgde taal als het beschavingspeil van zijn lezers. Koop geen ander boek dan het literair volwaardige; dat beteekent positiefkoop een boek dat uw smaak, uw levensinzicht, uw cultureele vorming ontwikkelt, dat u niet eens, maar meermalen zult willen lezen, dat u een vriend, een troost, een steun is. Koop geen boek, waarvan-u niet weet of het goed is dat doet 'n verstandig mensch bij andere artikelen ook niet, maar koop >een boek waarvan u zeker weet dat het U;tstekend is. Koop vooral het Katholiek georiënteer de boek en daar is werkelijk geen ge brek aan, op welk gebied ook rekening houdend met uw leeftijd, ervaring en ont wikkeling. U zult daarmee niet alleen uw eigen voordeel doen, maar tevens de Katholieke auteurs helpen een tegenwicht te stellen van zooveel Schund, waarmee de boekenmarkt van vandaag wordt over- overstroomd. P. CLIMACUS BAYER O.F.M. VROEGE BLOEMENPRACHT IN DE BOLLENVELDEN. Dank zij het prachtige weer, dat tot dus verre het voorjaar van 1938 heeft gebracht, zal dit jaar de bloeitijd voor de verschil lende bolgewassen iets vroeger vallen dan vorige jaren. Van deskundige zijde wordt thans de volle hyacinthenbloei dit jaar omstreeks den tweeden Zondag in April verwacht. Er zal dus met Palmzondag overal hyacin then weelde in de bollenstreek zijn. De tul- penbloei zal, behoudens, onverhoopte te rugkeer van koud weer, samenvallen met het Paaschfeest. Er zullen ditmaal dus vermoedelijk twee bollenzondagen zijn. De narcissenbloei is reeds begonnen. A.s. Zondag zal men die overal in de bol lenstreek in vollen bloei aantreffen. Men heeft gelezen van het Deventer ouderpaar, dat aan den voorzitter van den ministerraad een bedrag van 100 heeft ge zonden als de eerste steen voor een fonds, dat door de regeering zal worden aange wend voor de een of andere vorm van pro ductieve werkverschaffing. Het „Nationale Dagblad" zegt, dat dit ouderpaar „zonder het te weten nationaal- socialistisch denkt". Wij betwijfelen de waarheid van deze laatste opmerking ten zeerste! Het ouder paar schreef n.l. aan den minister, dat het voor vele werkloozen steeds moeielijker wordt „niet te vervallen in extremisti sche wensch en en toekomstbeel- d e n". 't Komt ons voor, dat nationaal-so- cialistisch denkende ouders niet aldus schrijven! Gelijk hebben die ouders intusschen met deze opmerking, volkomen gèlijk. Wij schreven gister reeds, dat bedoeld ouderpaar uiting heeft gegeven aan „de zoo volkomen juiste overtuiging, dat méér werk een primaire, een eerste eisch is van nationaal belang, van handhaving onzer na tionale zelfstandigheid en vrijheid". Werkloosheid ontzenuwt en ver slapt de volkskracht, maakt aldus het volk weerloos voor den indringer cn overheerscher, hetzij die van buiten komt, hetzij die opstaat in het eigen land. En daarom zijn, ook uit het oog punt van defensie, uitgaven ter be strijding van de werkloosheid, voor werk verruiming of werkverschaffing even noodzakelijk als uitgavenvoor V lands defensie! Wij begrijpen volkomen, dat de regeering is geplaatst voor een allerzwaarste taak! 't Is gemakkelijk gezegd: geef meer werk. Maar 't is moeielijk, buitengewoon moeie- lijk, om aan dat zoo redelijk en zoo dringend verlangen gevolg te geven. Maar toch als in iederen minister en in iederen volksvertegenwoordiger leeft de diepe overtuiging, dat uitgaven voor meer werk even noodzakelijk zijn, al? uitgaven voor 't lands defensie, zouden er dan niet eenige mogelijkheden opengaan, die nu nog gesloten zijn, om de werkgele genheid voor ons volk te verruimen? Nogmaals: critiek is hier héél gemakke lijk. En wij stellen er prijs op, te verkla ren, dat wij hier niet willen critiseeren. Onze bedoeling is alléén mede te werken, voorzoover noodig, aan de verbreiding, po pulariseering van déze overtuiging: méér werk is een primaire, een eerste eisch voor de handhaving onzer nationale zelfstandig heid en vrijheid, en daarom moet iedere letterlijk: iedere mogelijkheid, om daar toe te komen, worden aangegrepen. De bekende pater Henricus O.P. gaf eer gisteren te Amsterdam als zijn meening, „dat een werkloozenleger van welhaast een half millioen in Nederland onafwendbaar tot revolutie moet voeren", 't Is een som bere voorspelling. Maar wij durven toch niet beweren, dat ze tè somber is.... DE KATHOLIEKEN EN DE A.S. VOLKSSTEMMING. BERLIJN, 1 April. (A. N. P.). Het Duitsche Episcopaat heeft zijn houding ten aanzien van de op 10 April te houden volks stemming nog niet bepaald. Het wekelijk- sche bulletin voor het diocees Berlijn spreekt hier nog in het geheel niet van. HITLER OP DEN DAG DER VOLKS STEMMING TE WEENEN. WEENEN, 1 April (A. N. P.). Hitler wordt morgen in Oostenrijk verwacht. Hij zal den dag der volksstemming te Weenen doorbrengen en zijn stemplicht in een der Weensche stembureaux vervullen. Tot 7 April zal de Fuehrer iederen dag in een andere stad een verkiezingsrede houder^ OTTO VAN HABSBURG GEEN EERE BURGER MEER. WEENEN, 1 April (A. N. P.). In een schrijven aan den rijksstadhouder van Oostenrijk zegt gouwleider Buerckel: „Nu het Schuschnigg-systeem met zijn legitimis- tisch bedrog gevallen is, acht ik het nood zakelijk ,dat de door dit systeem afgedwon gen benoemingen van Otto van Habsburg tot eerebip-ger onverwijld geannuleerd worden." Belastingverhooging en Bezuiniging Minister De Wilde deelt in zyn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer om trent de voorgestelde verhooging der in komsten- en dividend- en tantièmebelas ting, tot gedeeltelijke dekking der defen sie-uitgaven, mede, dat hij overweegt de instelling van een nationaal Defensiefonds. Ondanks de voorgestelde belastingverhoo ging en de baten, die van een ingediende wijziging der Omzetbelatsingwet worden verwacht, zal er geen voldoende dekking voor de defensie-uitgaven zijn. Daarom overweegt de piinister een verhooging van het percentage der omzetbelasting, even tueel nog aangevuld met een matige ver hooging der personeele belasting. Een spoe dige indiening van de voorstellen betref fende de nog te treffen belastingmaatrege len zal hij bevorderen. VERDERE BEZUINIGING DOOR BEPERKING VAN OVERHEIDSTAAK. De bewindsman kondigt, behalve de be lastingverhooging, een voortzetting van de bezuinigingsarbeid aan, waarbij ge dacht wordt aan een beperking der over heidstaak. Toelatingseischen H.B S. De toelatingseischen voor hoogere bur gerscholen, welke bij Kon. besluit worden vastgesteld, zijn thans gewijzigd. Volgens de nieuwe regeling zal voortaan bij het toelatingsexamen een onderzoek moeten worden ingesteld naar de geschikt heid van den candidaat tot het volgen van middelbaar onderwijs. Voorts zal niet alleen op kennis van de verschillende vakken, maar ook op het in zicht dat de candidaat in die vakken heeft, gelet moeten worden. Ook is er een verandering gekomen in de samenstelling van de commissies die het toelatingsexamen afnemen. Tot nu toe be stonden deze uit leeraren van de betrok ken hoogere burgerschool. Thans zullen er ook tenminste vier hoofden of onderwijzers van lagere scholen zitting in hebben, met een raadgevende stem. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BURGOS: Naar uit de hoofdstad van het nieuwe Spanje bericht wordt, hebban de troepen van Franco de stad Lerida nog niet ingenomen, wel is de stad aan drie kanten omsingeld. Blijkbaar is men daar gestuit op een niet zoo sterk verwachten tegenstand. Er wordt tenminste gemeld, dat er hevig wordt gevochten. Inmiddels heeft de linksche regeering geen afleidings offensief ontketend in Guadalajara, om wat lucht te krijgen in Catalonië. Het is de vraag of het wat helpen zal. Aan de Fran- sche grens komen de vluchtelingen reeds in grooten getale aan; beklagenswaardige s!achtoffers van den burgeroorlog. En de niet-inmengingscommissie debatteert en confereert eindeloos, met telkens nieuwe vertraging. HANK AU: Uit Hankau wordt gemeld, dat de successen der Chineezen langs den TientsinPoekau-spoorweg voortduren. De Chineezen zyn met deze successen natuur lijk niet weinig verrukt en vechten met nieuwe animo. Het is de vraag, waaraan dat succes te danken is. Hebben de Chi neezen versterking gekregen, in welken vorm dan ook, of hebben de Japanners door een wat al te optimistische opmarsch hun eigen krachten overschat? In dat laat ste geval beteekent de Japansche nederlaag natuurlijk slechts een tijdelijk voordeel. De Japanners zullen versterkingen laten aanrukken, zich concentreeren en voortaan wat voorzichtiger zijn. In ieder geval zijn op het oogenblik dé Chineezen blij met hun vorderingen. WEENEN: Men blijft telkens opnieuw verzekeren dat Schuschnigg en Miklas zich vrij kunnen bewegen. De eerste mag even wel niet buiten komen, de tweede wel, of schoon hij dat uit eigen beweging nalaat. Voorts vraagt men zich af, wat de positie van de Habsburgers zal zijn. Zullen zij ook Duitschers worden of liever Hongaren of Italianen? FRANZ VAN LIECHTENSTEIN NAAR MORA VIE. PRAAG, 1 April (A. N. P.). Volgens de Praagsche bladen zal Franz van Liech tenstein, die dezer dagen als vorst afstand heeft gedaan? zich voor langen tijd vesti gen op zijn bezittingen in Zuid-Moravië. Dit nummer bestaat uit vljt bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco's troepen hebben Lerida omsin geld. (2de blad). De successen der Chineezen tegen de Japanners duren voort. (2de blad). De positie van Miklas, Schuschnigg en de Habsburgers. (2de blad). Binnenland Willem Kloos overleden. (4de blad). Nieuwe toelatingseischen voor H.B.S. (lste blad). Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot verster king opbrengst der inkomsten- en der di vidend- en tantièmebelasting (lste blad). Lelden Te Zeist is overleden prof. dr. J. M. Jan- se, oud-hcogleeraar in de plantkunde aan de Leidsche Universciteit (le blad). Omgeving Installatie burgemeester van Zoeterwoude (2de blad). VLIEGEN ZONDER BENZINE HOEKSTRA'S VLUCHT OP PETROLEUM. In aansluiting bij een vorig bericht, waarin gemeld werd, dat de vlieger Hoek stra 6 uur in de lucht is gebleven met een Koolhoven junior-toestel, gestookt op pe troleum, kan n.og het volgende worden medegedeeld: De heer J. van der Heyden, inspecteur van de luchtvaart, die bij de landing aan wezig was, liet zich voorzichtig uit over het resultaat. „Of groote vliegmotoren ook op petro leum zouden kunnen draaien moet nog blijken", aldus de heer Van der Heyden. „Alleen motordeskundigen kunnen dit uit maken. Wanneer bewezen wordt, dat groo te motoren inderdaad op petroleum kun nen vliegen, dan zou dit een geheele om wenteling in het vliegwezen beteekenen. Vooral voor het verkeer op langen afstand, omdat de ruimte, die anders door brandstof in beslag wordt genomen, dan voor andere doeleinden (passagiers- en/of vrachtver voer) gebruikt kan worden." Van andere zijde vernemen wij nog, dat deze proef volkomen geslaagd is en dat van koolaanslag geen sprake was. Er zou 62 liter petroleum verbruikt zijn. De heer W. C. Legerstee, stationschef te Leiden, herdenkt heden zijn 40-jarig jubileum in dienst der Ned. Spoorwegen ERNSTIG ONGELUK IN DE HAVEN VAN HAVRE. Zeven slachtoffers. HAVRE, 1 April. (A. N. P.). Heden ochtend is een sleepboot, die zich naar het Nocrsche tankschip „Mosli" begaf, om het sleepbcothulp te verleenen, door de tank boot aangevaren en onmiddellijk in de diep- tp verdwenen. Er zouden zeven slachtof fers te betreuren zijn. De kapitein en drie leden der bemanning konden gered worden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1