U.V.S. - D.C.L. HET DAMSPEL JÊ m m 9 m VRIJDAG 1 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. 17 Zaterdagmdidag 47a uur - Terrein Zoeterwoudsche Singel De Competitiewedstrijd Gewone prijzen. Rijwielstalling op het terrein a 5 cent N.B. Bij doorgaan van den wedstrijd U.V.S.-vlaggen op Eltax-bussen en taxi's GEMENGDE BERICHTEN DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN. Gistermiddag fietste de 14-jarige loop jongen Klaas Rozema, afkomstig uit De Leek, op de Ossenmarkt te Groningen, waar hij een pakje moest afgeven bij een bodewagen. Een vrachtauto met aanhang wagen, bestuurd door den 20-jarigen J. G. uit Warffum, reed den jongen aan. R. kwam onder een achterwiel terecht en werd in hopeloozen toestand opgenomen. Nadat twee doktoren hulp hadden ver leend, werd het slachtoffer naar het diaco- nessenhuis overgebracht, waar de jongen na aankomst spoedig is overleden. HET STOOMSCHIP „ROSSUM" HEEFT EEN DOODE EN TWEE ZIEKEN AAN BOORD. Bij de maatschappij Vinke en Co. te Am sterdam is bericht ontvangen van den ka pitein van het s.s. „Rossum", een aan deze maatschappij toebehoorend schip, dat tijr dens de reis van Benito (West-Afrika) naar Bremen de matroos G. Schrik is overleden. Zijn stoffelijk overschot is in Lissabon aan wal gebracht. Ook de assistent-machinist en een tremmer zijn in Lissabon van boord gegaan en wegens malaria in een zieken huis opgenomen. TWEE BOERDERIJEN DOOR BRAND VERWOEST. Drie koeien en vier varkens omgekomen. Bij een feilen brand, welke meer dan drie uur heeft gewoed, zijn gistermiddag te Someren door nog onbekende oorzaak twee groote boerderijen uitgebrand. Het vuur is ontstaan in de boerderij van den landbouwer J. Wij laars in de Heikom- straat. Kort na het uitbreken sloegen de vlammen over naar de belendende boerde rij van den landbouwer N. van Eyk. De plaatselijke brandweer was spoedig aanwe zig en bestreed het vuur met vier stralen. Na eenigen tijd was het gevaar voor uit breiding geweken. Drie koeien en vier varkens van den landbouwer Wij laars zijn in de vlammen om het leven gekomen. Het overige veë kon worden gered. De inboedel van.beide boer derijen, welke geheel zijn uitgebrand, ging mede verloren. Een groote voorraad hooi en stroo werd door de vlammen verteerd. De aangerichte schade, welke op ƒ15.000 wordt geschat, wordt door verzekering ge dekt. HANDELAAR IN VERDOOVENDE MIDDELEN AANGEHOUDEN. Te Hilversum is een handelaar in ver- doovende middelen aangehouden. De politie was er al eenigen tijd van op de hoogte, dat er in die gemeente een persoon moest zijn, die op clandestiene wijze morfine, co caine, opium enz. afleverde. Woensdagavond is de man, V. genaamd, en wonende Hooge Laarderweg te Hilver sum, in de val geloopen. De politie had een reeks van posten uitgezet en eenige re chercheurs, den verdachte volgende, con stateerden, dat deze zich naar het Stations plein begaf en zich vervolgens daar-in ken nelijk wachtende houding onder de sta tionsklok ophield. Zij arresteerden hem en brachten hem naar het politiebureau. Bij fouilleering werden 700 opiumtabletten en 12 ampullen cocaine op hem gevonden. Bij een in zijn woning ingesteld onderzoek zijn in een oude divan, staande in een schuur, nog twee groote ampullen met ver- doovende middelen aangetroffen. De man is opgesloten. Hij beweert, dat hij in op dracht van een hem niet met name beken den persoon heeft gehandeld. De politie zet haar onderzoek voort DE KUIZENAAR VAN NOORD-LIMBURG ZOEK. „Hij deed soms zoo raar". De hoogbejaarde zonderling Theophil Wagner, die de verre heide tusschen Wel- lerlooi en De Hamert, niet ver van den grintweg VenloNijmegen, snds eenge ja ren als een soort thuis beschouwde en die daar een klein holwoninkje had betrokken, is verdwenen, meldt de „Limb. Koerier". Schaarsche buurtbewoners, die kilometers van hem vandaan wonen en die eenige hoogte hebben gekregen van zijn wonder lijken levensgang, zijn er ongerust op, dat Wagner, die in verren omtrek een groote bekendheid genoot, niet zal terugkeeren. „De man deed de laatste weken zoo raar", zeggen ze. Het komt er op neer, dat Wag ner een beetje malende was en dat hij dan niet goed meer wist wat hij deed. Zaterdag heeft hij de eenzaamheid van de Wellerlooische heidevelden vaarwel ge zegd en.... heeft men hem goed verstaan, dan verwacht men hem niet terug. Alle be kenden in de wijde buurt was hij afge gaan om afscheid te nemen. Zelfs bij men- schen, waar hij nooit kwam, klopte hij aan. „Ik ga ver weg" zeide hij. Nu is het geen verrassing dat de Noord- Limburgsche kuizenaar voor een paar we ken de beenen neemt, doch dat geschiedde steeds onder normale omstandigheden. Hij trok dan met zijn slaapwagentje of met een rugzak de Duitsche grens over om zijn klein pensioentje, dat hij in Hamborn kon innen, te halen. Hier had hij ook een ka mertje gehuurd. Kortgeleden kwam bij hem het verlan gen op zijn testament te maken. Hij be paalde daarin, dat al zijn bezittingen: een SPORT VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R.K.S.V. Docos. Voor het restand van den wedstrijd Do- cos Iv. Nispen is het Docos-elftal als volgt samengesteld: V.l.n.r. Doel: N.N.; achter N. en Fr. Overdijk; midden: C. v. Egmond, P. Ra maker en G. Uljee; voor: B. Goddijn, P. v. Weerlee, W. v. d. Kraan, A. Verhoeven en W. Goddijn. De wedstrijd vangt aan of 2.30 uur. De wedstrijd Docos IVSMC II vangt aan om 12.30 uur; men houde hier goed rekening mede. DE A.S. WEDSTRIJD TE ANTWERPEN. De heer Herberts waarschuwt voor een terugslag van Rotterdam. Steeds in de geschiedenis der Holland België-wedstrijden, als wij op onze Zui derburen in ons land een klinkende over winning hadden behaald, dan speelden wij m België een wedstrijd, waarvan de be slissing pas in de laatste minuten viel". Met deze woorden opende de heer Her berts, voorzitter van de keuze-commissie van den K. N. V. B. zijn gebruikelijke- speech voor de spelers van het Neder- landsch elftal, die voor de laatste maal voor een interlandwedstrijd op het V. U. C.-veld bijeengekomen waren. Evenals in zijn radio-interview waar schuwde de heer Herberts voor een terug slag van het succes te Rotterdam. „Als men mij vraagt", zoo zeide hij, „wat Zondag het resultaat zal zijn, ben ik lang niet gerust. Het is een herboren Belgisch elftal, waartegen wij in Antwerpen zullen spelen, een ploeg met twee sterke vleugel spelers." „Maar", zoo vervolgde de heer Herberts, „toch ben ik sterk optimistisch ten aanzien van den goeden vorm van ons elftal. Maar daarom ook is het van het grootste belang, dat we daarmee bewijzen, dat onze goede vorm geconsolideerd is. Ook in de oogen van het publiek is het Nederlandsche elftal dan geheel gerehabiliteerd. Het zijn altijd moeilijke wedstrijden in Antwerpen, want het' heele publiek pro beert met zijn geloei de Roode Duivels tot een overwinning te drijven. „De hel van het Deurne-stadion" heeft de sport-jour- nalist Meerum Terwogt eens geschreven en in die benaming schuilt veel waarheid. Maar aan den anderen kant zijn de oogen en ooren van een groot deel van het Nederlandsche volk op ons gericht en dat schept verplichtingen. Daarom is het ge boden den wedstrijd met de grootste con centratie te spelen en te bedenken, dat een wedstrijd tegen de Belgen nooit ge wonnen is, voor het eindsignaal geklongen heeft." Nadat de heer Herberts den spelers nog eenige individueele aanwijzingen had ge geven, besloot hij met zijn vertrouwen er over uit te spreken, dat de wensch van sportief Nederland een goed resultaat te Antwerpenin vervulling zou gaan. Stijnen spil van het Belgisch elftal. Zoals wel te verwachten was heeft de Eelgische keuze commissie Stijnen van Olympique Charleroi tot spil van het Bel gisch elftal uitverkoren, dat Zondag a.s. te Antwerpen tegen Nederland zal spelen. vrij groot stuk heidegrond en eikenhak hout, plus zijn huisje en zijn „ontginning" aan een jongen, dien hij slechts kende, om dat deze vaak langs den weg werkzaam was, zou worden toegewezen. Toen zijn „laatste wil" vast stond, toon de hij zich gerust,, want, zoo liet hij zich uit, hij zou nu een groote reis gaan onder nemen. Bij boerenmenschen waar hij steeds zijn buideltje geld deponeerde, wanneer hij zijn Heimat opzocht, deponeerde hij nu ook zijn huissleutel. Toen hij daar afscheid nam, wees hij met een weidsch gebaar naar de lucht, naar de plaats, waar zijn laatste ver langen was. Tot Zaterdagmorgen is hij nog gebleven. Bewoners langs den weg zagen hem, ge bukt onder een rugzak, waardig in de rich ting van Arcen stappen. Vandaar uit nam hij den boschrijken weg naar de grens en sindsdien heeft men taal noch teeken meer van hem vernomen. Zijn hutje midden in het heuvelachtige terrein ligt er nu nog eenzamer dan an ders. Aan den ingang van zijn nederige wo ning staat zijn onafscheidelijk wagentje, waarin hij den nacht placht door te bren gen, ledig en alleen. Een stevig slot zit er op, doch door het driehoekig venstertje konden we slechts enkele boekjes en wat briefkaarten er binnen zien liggen. Ook de deur van zijn woninkje is stevig gegren deld. Aan den ingang van het terrein, waar een laag poortje aan niemand belet zijn heilig dom te betreden, ligt het plankje waarop staat: „Eenzame mensch". Het is bezwe ken. WIELRENNEN RIJSWIJKSGHE BAAN OPENT OP PAASCHMAANDAG Dit jaar vijf internationale wedstrijden. Van de traditie op Paasch-Maandag de poorten voor het publiek te openen, zal ook dit jaar door de diiectie van de Rijswijksche wielerbaan met worden afgeweken. Het ligt in de bedoeling, dat in den loop van dit seizoen vijf groote wedstrijden met internationale bezetting zullen worden ge geven, terwijl op andere Zondagen wed strijden van mindere be tee ken is zullen wor den gehouden. Op 11 April zal de baan voor training worden opengesteld. GEEN CRITERIUM TE SCHEVENINGEN Het heeft in de bedoeling gelegen dit jaar op 11 Juni wederom een internatio naal wielercriterium te organiseeren op den boulevard te Scheveningen, gelijksoortig aan dat, het welk in 1936 is gehouden. Door diverse oorzaken heeft de organisatie echter voor dit jaar van haar plannen moeten af- zen. Het is echter zoo goed als zeker, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, in 1939 weer een dergelijke wedstrijd te Sche veningen zal worden gehouden. ROEIEN HET LANGE AFSTANDSKAMPIOEN SCHAP VAN DEN AMSTEL. Zondagmiddag om drie uur wordt het roeiseizoen geopend met een roeiwedstrijd voor achten op den Amstel van Ouderkerk naar Amsterdam, den wedstrijd om het Amstel, een soort Head of the River race, zooals die in Engeland met zooveel succes elk jaar het roeiseizoen pleegt in te lui den. Om drie uur is de start bij Ouderkerk. Daar gaan de ploegen dan af, met vijftien seconden onderling verschil: eerst de oude achten, de seniores, daarna de nieuwelin gen, waarmede natuurlijk niet gezegd is, dat een van die nieuwelingen een oudere niet zal inholen: dat gebeurt steeds en dat zal ook nu wel gebeuren. Dat maakt trou wens de zaak maar des te belangwekken der. Men zal op verschillende plaatsen langs den Ams*el den wedstrijd uitstekend kun nen volgen. Men lette er jp: de ploegen, die een andere ploeg inhalen, moeten die ploeg rechts passeeren, d. w. z. ze moeten die aan bakboord houden, de ingehaalde ploeg moet ruimte geven. Ten eindê het pub'.iek nog eens de gele genheid te geven zich behoorlijk op de hoogte te houden van de deelnemende ploe gen, ten slotte nog even de vermelding van de volgorde van starten: 3 uur: ploeg 1 Nereus, 15 seconden later 2 Etuf uit Essen, dan weer 15 seconden la ter 3. Argo, vervolgens telkens met een tusschenruimte van 15 seconden 4. De Hoop, 5. de Amstel en 6. Willem III dan volgt de tweede divisie 7. Njord I, 8. Laga, 9. Njord II, ï0. Het Spaarne, 11. Triton. De eindstreep is gelegen bij het club huis van de Hoop. Men zal derhalve langs den geheelen Amstel een wondermooi gezicht op de race kunnen genieten. DAMMEN R.K. DAMKAMPIOEN VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. OM DEN LEIDSCHE COURANT-BEKER. De 10de ronde. De afgebroken partijen in de 1ste klasse G. RijsdamTh. Zwetsloot en A. Jansen Sr.L. Groenewegen zijn remise gewor den. Vooral voor Zwetsloot is dit een te leurstelling, aangezien in een voor hem gewonnen stand was afgebroken. Door deze remise verspeelde hij tevens zijn kam pioenskans. Een zeer klein programma is gister avond afgewerkt. Hoe kan het ook anders. De heeren blijven maar gewoon weg zon der kennisgeving, en daarin voorziet het reglement op afdoende wijzeindien er tenminste de hand aan wordt gehouden. Voor de 1ste kl. verloor J. v. Leeuwen van H. B. Stipdonk. Deze gaat thans ook een woordje meespreken voor den titel, temeer hij nog moet spelen tegen A. G. de Jeu, die momenteel de 1ste plaats be zet. J. Wortman bezorgde zichzelf een aan gename verrassing door te winnen van P. Geerlings. De afgebroken partij voor de 2de kl. tusschen K. Staats en H. Zwetsloot is zooals werd verwacht wederom remise geworden. Hedenavond wordt de beslis sende partij gespeeld. Bij remise wordt geloot, waarbij de gelukkige dan kampioen is van de 2de' klase. Slechts 2 partijen zijn gespeeld in de 3de kl., n.l. C. B. JanssensF. Goddijn en F. BredeveldJ. v. d. Hulst Jr. Beide par tijen zijn afgebroken. Tenslotte de „vol ledige uitslagen. lste klasse. J. v. LeeuwenH. B. Stipdonk 02 J. WortmanP. Geerlings 20 G. RijsdamTh. Zwetsloot 11 A. Jansen Sr.—L. Groenewegen 11 3de klasse. C. B. JanssensF. Goddijn afgebr. F. BredeveldJ. v.- d. Hulst Jr. afgeb. Damredacteur: W. J. v. d. Voort, Rust oordstraat 3, Nieuw-Vennep. Alle correspondentie, deze rubriek be treffende, gelieve men te zenden aan bo vengenoemd adreg. Zij, die antwoord wen- schen, gelieven postzegel bij te voegen. Problematiek. Voor onze probleem-vrienden geven wij hieronder ter oplossing een goed gecon strueerd vraagstuk van den bekenden pro blemist B. de Zwart te Sassenheim, waar van de winstgang goed verborgen liat als mede een verrassende sleutelzet. Probleem no. 520. Auteur: B. de Zwart, Sassenheim. Ie publicatie. fc-'s Is jp v H lil H. g 13 n Hf v-; n Stands in cijfers: Zwart 11 schijven op: 7/10, 12, 15, 17, 21, 22, 27 en 36. Wit 10 schijven op: 20, 23, 24, 31, 34, 38, 39, 44, 47 en 50. Wit speelt en wint. Vervolgens geven wij onzen damspelen- de lezers ter oplossing een zeer mooi pro bleem, dat mij werd toegezonden door den heer G. Rijsdam, doch er werd bij ver meld, dat dit vraagstuk niet door hem zelf gemaakt was, doch door een zijner clubge- nooten. Deze auteur wenschte evenwel on bekend te blijven (waarom??). Hoe wel wij natuurlijk toch wel weten wie de auteur van dit vraagstuk is, (anders zou den wij natuurlijk in zulk geval niet tot publicatie overgaan) willen wij aan het verlangen van den inzender voldoen. Probleem no. 521. Auteur?? Ie publicatie. (Toegezonden door G. Rijsdam, Leiden). Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op: 6, 8, 11/14, 17, 19, 20, 23/26 en 30. Wit 14 schijven op: 21, 22, 28, 32/37, 39, 40, 42, 43 en 45. Wit speelt en wint. Oplossingen der beide vraagstukken worden gaarne ingewacht tot uiterlijk Dinsdag 12 April a.s., bij den redacteur de zer rubriek. Oplossingen pr. nos. 514 en 515. No. 514. B. de Zwart. Zwart: 7/9, 13, 17, 18, 34 en 36. Wit: 27, 29, 37, 40, 42/44, 47 en 50. Wit: 27, 29, 37, 40, 42/44, 47 en 50. Wit wint door: 2722 (17x28 gedw.), 47—41, 29—24, 37—32 en 32x1. Een goed gebouwd probleem, met een verrassenden sleutelzet en waarin vervol gens de meerslag een goed rol speelt. Wij mogen zeker wel even dezen auteur erop attent maken, dat dit het laatste vraagstuk was, dat wij van hem nog in ons bezit had den. No. 515. Th. Koek. Zwart: 11, 12, 21, 25, 28, 31 en dam op 50. Wit: 23, 24, 32, 34, 38, 42 en dam op 19. Wit wint door: 24—20, 19—14, 23—18, 14x6, 3833 en 6x3. Hoewel de eerste twee zetten aardig zijn aangebracht, kan ons de stand wegens de dammen in den aanvangstand, niet beko ren. Beide vraagstukken werden correct op- PROM. EN DEGR. WED STRIJDEN TE KATWIJK. De verdere uitslagen luiden als volgt: J. GrimbergenW. v. d. Eshof. uitgest. W. WoutersW. v. Rijn 02 C. v. d. LakenL. v. d. Valk 02 Groep A. Ant BoskampP. Bosman 2—0 P. v. d. Valk—Vrij J. de BestR, de Lange 0—2 Groep B. P. MulderTh. de Lange uitgest. F. MeijerA. v. d. Eshof 2-0 M. VreeburgH. v. d. Boog 2—0 gelost door de volgende heeren: n.l. H. v. d. Kamp en J. H. Hilders, beiden te Lisse; M. J. v. d. Kwartel, Jac. v. Wezel en G. Rijsdam, allen te Leiden; J. Maliepaard, NieuwVennep. April-Mop. Hieronder volgt voor onze speurders op het honderd-ruiting vlak een extra aanbie ding, waarmee wij met spanning uitzien, wie van onze lezers den bedoelden zwar ten schijf zullen weten op te sporen. Auteur: M. J. Belinfante. Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 3, 7/9, 12/14, 18, 19, 25 en 26. Wit 12 schijven op: 27/29, 32, 33, 37, 38, 40, 43/45 en 50. De vraag luidt: „Welke zwarte schijf moet gekroond worden, opdat wit een win- nenden damzet kan doen? Oplossingen zien wij gaarne tegemoet tot en met Dinsdag 12 April a.s. Eindspel-studie. In de partij om het persoonlijk kam pioenschap van den West-Frieschen Dam- bond tusschen C. Toepoel (O.G.S.) met wit en K. Chattellan (Hoornsche Damclub „Hollandia") met zwart, werd in den hier onder volgenden stand afgebroken met wit aan zet zijnde. Partij-fragment no. 522. Stand in cijfers: Zwart 10 schijven op: 3, 11/14, 16, 19, 24, 26 en 34. Wit 10 schijven op: 22, 25, 27, 35/37, 41, 43, 45 en 48. De arbitrage-commissie verklaarde dezen stand voor zwart gewonnen. Zeer interessant is de analyse, welke door den heer T. Mantel werd ingezonden. De beschouwing luidt als volgt: Het is zeer duidelijk, dat wit's schijf op 22 op verlies staat. Om nu dit schijfverlies te voorko men (wegens zwart 12—17) is wit verplicht 33—31 te spelen. Accepteert wit dit schijf- verlies, dan is zwart's positie en schijfvoor- sprong dusdanig, dat hem winst niet meer kan ontgaan. Deze stand zit vol met dreigingen. Speelt wit 3732 om door zwart 1217 met 3228 te dekken (nu zou er, als zwart 17-21 speelt nog een aardig zetje voor wit in zitten, namelijk 2520 met twee schij ven winst) doch 3732 kon niet wegens den dubbelen damzet voor zwart: lo. 3429, 43x34, 24—29 enz. en 2o. 14—20, 25x23, 13—19, 23x14, 3—9, 14x3, 12—17, 3x21, 26x46 en zeer moeilijk spel voor wit. Wit 4338 kan ook niet, want dan volgt: 1217, 3832, schijfverlies en moeilijk spel voor wit. Op 4339 volgt zwart 12—17 en wint. Wit 4842 gaat niet wegens 3439, 43x34, 2430, 35x24, 19x39 en zwart haalt dam of krijgt schijf winst plus doorbraak. Op direct 2217 volgt schijfverlies, terwijl schijf 28 ook niet te verdedigen is. Er blijft dus niets anders over dan de reeds eerder aangegeven zet 3631. Hier op antwoordt zwart met 2430!, 35x24, 19x30. Nu kan wit niet 4339 spelen door: 34x43. Wit is nu verplicht met schijf 48 te slaan, daar zwart anders dam haalt en wit verloren is. Dus 48x39, zwart 3035. Wit kan nu niet 3933 wegens 1420, 39 en 1217 en zwart wint. Eerst schijfoffer 2520 en dan 3933 geeft ook al niets, dan volgt 2530 en zwart krijgt doorbraak. Dus de afruil 4339 gaat ook al niet op. Wat nu? Wit 4136, vrijwel de eenige nog. Zwart speelt nu 3035 en wit heeft niet anders dan 4339 (op 4338 volgt 3540 met doorbraak) 34x43, 48x39. Zwart 39 (weer die dreiging met 2025 en 1217 enz. als wit 3933 zou spelen). Wit heeft, om direct geen schijfverlies te krijgen, nu niet an ders dan .3934, waarop volgt 3540, 3429, 4044 en wit moet öf onnoodig of feren, óf zwart direct dam laten halen en wit gaat verloren spel tegemoet. Een zeer interessante eindspel-analyse (ontleend aan West-Friesch Dammersweek blad). Uit de finale om den meesterstitel 1938. Onderstaande stelling is uit de partij tus schen Ph. J. Ham (Rotterdam) met wit en Jan Metz (Amsterdam) met zwart Part-fragment no. 523. Stand in cijfers: Zwart 11 schijven op: 3, 6, 8, 9, 10, 13, 16, 18, 19, 20 en 26. Wit 11 schijven op: 27, 28, 29, 33, 35, 36, 37, 42, 45, 48 en 49. De nieuwe meester Ph. J. Ham won in bovenstaande stelling op de volgende leer zame wijze een schijf: (611?) 2722, (18x27) 29—23!! (10—15) 23x25 (27—32) 28—23 (32x41) wit 36x47. (Ontleend aan „H. D.")

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 17