m RIJNSTREEK STADS NIEUWS BIOSCOPEN TE LEIOEN VRIJDAG 1 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Casino: De drie Musketiers (Walter Abel, Paul Lukas, Heather An gel). Wilde Ballast (Frank Buck)! Avont.film Avont.film lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen Lido: Koningin Victoria (Anna Neagle, Adolp Wohlbrück). Hist, film lederen avond 8.15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd Rex: Zoölogica (Heinz Rühmann, Theo Lingen). Menschenjacht (Jac kie Cooper, Soseph Calleia). Kom. film Spannende speelfilm lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Luxor: Afgekeurd Trianon: Afgekeurd GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP ALPHEN AAN DEN RIJN De laatste resten van „Bello". Naar we vernemen zal binnenkort het stationsgebouw aan Gouwsluis met het gedeelte der spoorbaan vanaf de brug tot aan de lijn, LeidenUtrecht publiek wor den verkocht. Personalia. Voor het coupeurs-exa men, afgenomen door den heer Th. Am- merlaan, leerraar N.O., slaagden de hee- ren C. J. Finkenflügel, Alphen Th. Lep- pe, Warmond, Mulder te Leiden en Kievits te Voorburg. Coöp. Boerenleenbank. Donderdag avond werd de 38ste jaarvergadering te vens algemeene leenvergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank alhier, in welke vergadering de balans en verlies en winstrekening onveranderd werd vastge steld. Aan het uitvoerig jaarverslag van den kassier op deze vergadering uitgebracht ontleenen wij het volgende: Als wy het afgeloopen jaar de revue la ten passeeren, dan is een groot deel van de optimistische voorspelling van het vorig jaar in vervulling gegaan. Het jaar 1937 stond uit het oogpunt van onze bank in het teeken van twee dingen: de economi sche opleving en de geldruimte. Wij kon den tot ons genoegen constateeren, dat 1937 economische belangrijk beter is geweest dan het daaraan voorafgaande boekjaar. Wij geven volkomen toe dat de z.g. zuivel- steun nog niet kon worden gemist, maar toch hebben wij ruimschoots kunnen be merken, dat de verplichtingen van ver schillende debiteuren vlotte nagekomen werden dan voorheen. De groote geldruim te waarvan wij in het begin gewag maak ten, heeft ons echter wel eenige zorgen ge kost. Zeer zeker zou het winstsaldo groo- ter geweest zijn, wanneer de inlagen wat meer beperkt waren gebleven. Het belegd spaarbanksaldo is niet minder dan 81.443.82 vooruitgegaan. Het was zeer moeilijk belegging te vinden voor onze niet belegde gelden op kort termijn. In het af geloopen jaar is voor ruim 92.000 aan fondsen afgelost, welke vrijkomende gel den wij tegen belangrijk lagere rente moes ten deponeeren bij de Centrale bank. In verband met de groote toevoer van mid delen hebben wij in den loop van het boek jaar de crediteuren iets moeten verlagen, terwijl de voorzitter op deze vergadering tevens mededeeling deed van de rente wel ke sinds 1 Januari 1938 is vastgesteld. Het tegoed bij de Centrale Bank was per 31 Dec. 1937 ruim 117 mille en nu op heden pl.m. 170.000. De liquiditeit was ook dit jaar goed verzorgd of wel ruim 20 pet,, van het totaal belegd bedrag. Over het geheel was door crediteuren belegd een bedrag van 1.009.051.98 of 65.919.65 meer dan het vorige jaar. De uitstaande credieten liepen op tot een bedrag van 838.663.96 of meer 63.894.19. De netto winst bedraagt ƒ61.60.44, be sloten wer ddeze winst te bestemmen als volgt: afschrijving kantoorgebouw 1000, overboeking reserve dub. debiteuren ƒ5160.44; de rekening kantoorgebouw met safe-inrichting zal hierdoor paraisseeren me'nf 8000. De rekening reserve voor du- bieuse debiteuren bedraagt door bijschrij ving van dit bedrag 10.776.31. De gewone reserve en reserve voor koersverschillen op effecten totaal bedragende ƒ50.000 blijft hierdoor onveranderd. Voorgesteld werd de debiteuren-reserve voorloopig nog wat op te voeren. Op de post onroerende goederen ingekocht onderpand is thans afge schreven 7500, tevens werd ten laste der verlies en winstrekening nog gereserveerd ƒ518.50 voor nog te betalen onkosten in het jaar 1938. Het afgeloopen jaar zijn meer credieta an vragen behandeld en toe gestaan als het vorige jaar; vooral crediet op kort termijn had onze bijzondere aan dacht. De omzet voor 1937 bedroeg ƒ6.911.454.09 of meer ƒ1.310.648.89. Nog nimmer is een dergelijk groot bedrag aan vooruitgang over een boekjaar geconsta teerd. Ook het aantal handelingen ver- meerdere zich van 13460 tot 13998 alzoo 538 posten meer. In 1937 werden aan nieu we cliënten uitgereikt 106 spaarbankboek jes, terwijl ook de rekening-courant afdee- ling inrelatie -aantal vooruitgaande was. Het ledental bedraagt 366 en is eveneens vooruitgegaan. Totaal werden geadmini streerd 1823 rekeningen. Wat de effecten betreft werd op de balans de aankoop- waarde aangehouden, afschoon zinder eeni ge uitzondering alle stukken per 31 Dec. 1937 boven parie noteerden. Hiermede is dus geen rekening gehouden. Mutaties kwamen in het bestuur en raad van toe zicht het afgeloopen jaar niet voor. Ten slotte bracht de kassier in zijn verslag dank aan bestuur en raad van toezicht voor den zeer gewaardeerden steun, die hij het afge,- loopen jaar mocht ondervinden. Vóór-bezoek aan de begraafplaats. Door leden der verschillende begrafenis- vereenigingen werd gisteren een bezoek gebracht aan de nieuwe begraafplaats aan de verlengde Aarkade. Onder leiding van ir. Waardenburg werd het gezelschap rondgeleid en inlichtingen verstrekt voor de uitvoering van eventueele begrafenis- Ingekomen: Johannes P. de Bruin, meubelmaker, Hedastraat 38, van Zuilen. Johannes C. van der Haven, landarbei der, Ringdijk 1. van Hazerwoude. Wil lem van der Vliet, chauffeur, Hoorn 69c, van Amsterdam. Pieter van Egmond, veehoudersknecht, Oudshoornscheweg 68. van Hazerswoude. Cornelia Borreman, dienstbode, Hugo de Grootstraat 14, van Wassenaar. Anthonie L. Duits, veehou dersknecht, Nieuwe Sloot 9, van Reeuwijk. Vries Vierbergen, winkelbediende, van Velzenstraat 7, van Breukelen Nijenrode. Wed. N. D. van Dien-Goudsmit, zon der beroep, Stationsstraat 13, van 's-Gra- venhage. Adriana C. Finkenflügel, dienstbode, Rozenstraat 31, van Wassenaar Johannes Raatgever en gezin, boekhou der, Dr. Lovinklaan 28, van Maartensdijk. Neeltje van Varik, dienstbode, Ridder- buurt 3, van Koudekerk aan den Rijn. Henriëtte Gans, zonder beroep Raadhuis straat 19. Hendrikus H. van Roest, ma chinist, Prinsenlaan 11, van Renkum. Johannes C. Ramp, boomkweeker, Goud- sche rijpad 5, van Boskoop. Teuna A. Wittebol, dienstbode, Kortsteekterweg 44, van Leiden. Cornelis Zeeman, kappers bediende, Raadhuisstraat 247, van Ter- munten. Martinus van Dolder, zonder beroep, Heerenweg 7, van Nootdorp. Vertrokken: Johannes M. Bots en gezin, koopman, Stationsstraat 6, naar Wassenaar. Cornelis A. Hofland, schoen maker, Willemstraat 7, naar 's-Gravenha- ge. Wilhelmina M. van Leeuwen, dienstbode, Hugo de Grootstraat 20, naar Leidschendam. Evert Langelaar, land- VOORDRACHT VAN DEN HEER VINCENT VOOR OUD-LEIDEN. Over „zingende torens". De Sleutelstad staat de laatste maanden in het teeken van stadhuis en carillon. 't Mag dus geen wonder heeten, dat de Vereeniging „Oud Leiden", welke zich evenzeer voor het heden als voor het ver leden der stad interesseert, dit onderwerp gaarne aangegrepen heeft om haar leden dichter bij het straks aan te brengen ca rillon te voeren. Daarvoor werd gisteravond in Hotel Den Burcht op initiatief van oud-Leiden een bijeenkomst gehouden, waarin de heer J. Vincent, beiaardier van het Ko ninklijk Paleis te Amsterdam, sprak over: „zingende torens, hoe klokken gegoten wor den en de bespeling van het carillon, zoo wel mechanisch als persoonlijk". Deze voordracht werd door lichtbeelden en gra- mofoonplaten verduidelijkt. Onder de aanwezigen merkten we o.m. verscheidene leden van het Carillon-comi té op. Na een kort welkomstwoord van den voorzitter van Oud-Leiden, prof. mr. H. A. Idema, leidde de heer Vincent zijn voordracht in met het ten gehoore bren gen van een gramofoon-carillonplaat van het Wilhelmus. De aanwezigen aanhoorden het staande. Nadat ook het „Wien Neerland's Bloed" gegeven was, voerde spr. zijn gehoor naar een plattelandsdorp vóór eenige eeuwen, en schetste de figuur van den torenwach ter, die eenzaam in zyn toren gesloten, de klokkenklanken tot in verren omtrek doet beieren. Overtalrijk zijn de gelegenheden, dat de klokken haar liederen uitzongen, bij blij de en droeve gebeurtenissen, op nationale hoogtijdagen en op christelijke feestdagen. Spr. schetste vervolgens- den oorsprong en de ontwikkeling der klokkenspelen, welke laatste trapsgewijze ontstond uit de z.g. voorslagwerken, die voor elk half en heel uur een eenvoudige melodie lieten hooren. Reeds in 1500 kende Haarlem een „klok- kenhuis", dat drie eeuwen lang heeft dienst gedaan. Reeds spoedig na Haarlem, in 1519, kwam in Enkhuizen een dergelijk „Klok huis" tot stand, dat tot heden bewaard is gebleven. Reeds bij herhaling is duidelijk gebleken welk een belangrijke plaats de zingende torens in het leven der burgerij innemen, wanneer zij eenmaal het vuur ten offer zijn gevallen. Het carillon van den Wijnhuistoren te Zutfen en, naar al gemeen gehoopt wordt, straks ook dat van hei Leidsch Stadhuis zijn daarvan treffen de voorbeelden. Hierna gaf spr. een beschrijving van het uiterlijk aanzien van diverse klokken en noemde daarvan verschillende opschriften. De meeste Hemony-klokken dragen een Latijnsche spreuk tot opschrift, inhoudend lof voor het Opperwezen. Spr. gaf een korte levensbeschrijving van het vermaarde klokkengieters-broederpaar Hemony, dat zijn reputatie hier te lande vestigde door het gieten van de klokken van den Zutphenschen Wijnhuistoren en daarna benoemd werd tot klok- en geschut- gieters te Amsterdam, waar zij o. m. het raadhuiscarillon leverden. Tot besluit van het eerste gedeelte van zijn voordracht gaf spr. eenige legenden met betrekking tot de verschillende klok ken in ons land. Het tweede gedeelte, na de pauze, was gewijd aan de vertooning van lantaarn plaatjes van diverse torens in ons land. Daarna gaf de heer Vincent een interes sante en levendige beschrijving van den gang van zaken in een klokkengieterij, alsmede van de technische inrichting van een carillon. Na den heer Vincent sprak mr. P. E. Briët, voorzitter van het Carillon-comité, een kort opwekkend woord tot de aan wezigen en middels hen tot de burgerij tot het verleenen van financieelen steun aan het carillonfonds. Daarbij stelde spr. de burgerij van Zutphen allen Leidenaars ten voorbeeld, die voor haar carillon 39.000 bijeen bracht. De kosten van het Leidsch carillon bedragen 35.000, waarvan thans een bedrag van 20.000 bijeen is. Wan neer de burgerij zich werkelijk eenige moeite daarvoor geeft, moet het mogelijk zijn ook de nog ontbrekende 15.000 bij een te brengen. Het Leidsch Studentencorps schonk voor het carillon de grootste klok, de z.g. Bour don. Op dit voorbeeld van medeleven wees mr. Briët met nadruk en noemde voorts de collecte op de scholen, de Carillon-mar- bouwer, Heerenweg 7, naar Ter Aar. Jannigje van Wensveen, zonder beroep, Oudshoornscheweg 98, naar Ter Aar. Teuntje Kool, zonder beroep, Gnephoek 52, naar Zegveld. Hendrik de Heer en gezin, landarbeider, Kortsteekterweg 11, naar Zwammerdam. Janke Pasma, kin dergeleidster, Zuideinde 3, naar Egmond aan Zee. Marinus van Oostrom, land arbeider, Oranjestraat 52. naar Boskoop. Jan Mannes, boerenknecht, Ridder- buurt 85. naar de Wieringermeer. Her- manus G. Hoogeboon, boerenknecht, Hoo- gedijk 14, naar Nieuweramstel. Bertha Rombouts, zonder beroep, Hofzichtstraat 34, naar Busum. Johanna M. Balvert, dienstbode, Hoorn 115. naar Zegveld. Geertje Kloek, dienstbode, Machine weg 12, naar Haarlemmermeer. Gerrit Kars- sen, boerenknecht, Gouwsluisscheweg 61, naar Doornspijk. Hendrik P. de Jong, melkventer, Westkanaalweg 13, naar Zeg veld. Johanna A. van Schip, religieuse, Pr. Hendrikstraat 69, naar Achterveld. Pieter van Wensveen en echtgen. zonder beroep, Oudshoornscheweg 98, naar Ter Aar. schen van a.s. Zaterdag en Zondag, een concert van Sursum Corda op 23 Juni a.s. en den verkoop van sluitzegels. Voorts zal nog een collecte voor dit doel worden ge houden. Spr. besloot met een krachtige opwek king, want men dient hierdoor niet alleen een groot plaatselijk, doch ook een natio naal belang, wijl de „zingende torens" im mer karakteristiek voor het Nederland- sche en Vlaamsche land zijn geweest. Prof. Idema sloot vervolgens de bijeen komst na een hartelijk dankwoord tot den heer Vincent. HET MAASTUNNELPLAN TE ROTTERDAM. Lezing Ir. J. Hoos voor „Bouwkunst". Voor de vereeniging tot bevordering dei- Bouwkunst alhier, heeft gisteravond Ir. J. Hoos, ingenieur bij den Gem. Technischen Dienst, afd. Tunnelbouw te Rotterdam, een lezing gehouden over het Rotterdamsche Maastunnelplaai. De voorzitter van Bouwkunst, de heer C. Ponsen, leidde den spreker met enkele woorden in. Ir. Hoos ving aan met er op te wijzen, dat Rotterdam tot 1870 practisch geen ver binding had met den linkermaasoever. Die verbinding bestond uit een veer, dat jaar lijks slechts een 1600 voertuigen vervoerde. (Op het moment passeerenper dag onge veer 15000 auto's en andere voertuigen de Maasbrug). De groote Maasbrug werd ge bouwd op de plaats waar zij ligt, omdat zij een rechtstreeksche verbinding moest vor men met de eerste havens op den linker maasoever. Het nieuwe havencomplex op dien oever is echter te ver van die verbin ding verwijderd en kan daarom niet vol doende rendabel worden gemaakt. Daarom zal de tunnel op dit gedeelte van den oever aansluiten. Ook het doorgaande verkeer zal mét den tunnel in hooge mate gediend zijn. Men heeft een tunnel gekozen in plaats van een brug. Een brug zou een 60 M. boven den waterspiegel moeten liggen en dus ge weldige opritten moeten hebben, die niet alleen de stad als 't ware in tweeën zouden splitsen, maar bovendier een groote en kostbare energie-verspilling voor de auto's zouden meebrengen. Bij een tunnel bestaan deze bezwaren niét. Aan de hand van lantaarnplaatjes trad spr. vervolgens in uitvoerige technische beschouwingen over den bouw van den tunnel, die met de open tunnelstukken en de oipstelpleinen mee een lengte van 2.5 K.M. zal hebben. De lengte van den eigen lijken tunnel mét de gesloten oprittten is 1100 M., de lengte van hét stuk dat in de rivier ligt 590 M. Spr. gaf een uiteenzetting van het vernuftige ventilatie-systeem, be sprak de werkwijze bij den bouw van de overdekte tunnelstukken, de pneumatische fundeering van de ventilatie-gebouwen, die men als 't ware, al bouwende, laaf zak ken, nadat zij telkens ondergraven zijn (ze zitten 26 M. in den grond en steken er 37 M. bovenuit), terwijl hij na de pauze toelichtte hoe de eigenlijke tunnel-elemen ten (er zijn er 9 met een lengte van 61 M.) worden gebouwd en onder water op hun plaats gebracht, aan elkaar gehecht en af gebouwd worden. Met een hartelijk applaus dankten de 'talrijke aanwezigen den spreker voor zijn Lelangwekkende uiteenzettingen. Ook dezen winter zijn door het 6e leer jaar van tal van scholen in Leiden en Om streken, op uitnoodiging van de Commissie van Advies voor het Onderwijs van Die renbescherming, weer opstellen gemaakt. Voor elke klasse van het 6e leerjaar was daartoe door Dierenbescherming een prijs beschikbaar gesteld. Het werk stond ook nu op zeer goed peil en de Commissie heeft derhalve nog 3 ex tra-prijzen kunnen uitloven en wel aan: Hettie van Kesteren, Leiden; Lientje van der Reijden, Leiden; Cornelia E. van de Ruit, Zoeterwoude, terwijl ook aan Wim van Hulst te Oegstgeest een extra prijsje werd toegedacht. Door de Commissie van beheer der Ge stichten Endegeest e.a. is met ingang van 1 April benoemd tot hoofd der huishouding dier gestichten mej. N. Bouman uit Haar lem. Deze benoeming is een gevolg van het aan mevrouw M. C. Jansen eervol verleend ontslag wegens het bereiken van haar pen sioengerechtigden leeftijd. De gemeenteraad van Leiderdorp was gistermorgen in vergadering bijeen. Ingevolge een schrijven van de 'betrok ken commissie inzake voor- en nazorg van krankzinnigen, wordt besloten aan de daarvoor ingestelde commissie van 'toezicht en advies een subsidie toe te kennen van f 30.per jaar. De voorzitter doet verder mededeeling van het bestek tot verleggen van de water- ieidingbuiszinkers en meterputten in de Hooge Rijndijk onder Hazerswoude en Zoeterwoude, noodig voor reconstructie van genoemde weg in verband met de nieuwe Rijksweg. Vervolgens wordt aangenomen een voor stel tot het verhuren van het terrein be stemd voor gemeentelijke los- en laad plaats, aan den meestbiedende Door de benoeming van den heer L. J. v. Duin, controleur bij de steunverleening, tot beroepsofficier, hebben B. en W. ter ver vulling van die vacature aangewezen den heer J. van Bockel, welk besluit door den Raad wordt Dekrachtigd. De voorschotten op de vergoeding ex art. 101 L.O. 1920 over 1938. worden vastge speld, voor de school m. d Bijbel en de Ned. Kerv. School op resp. f 1930.33 en f2125.99. In verband met de periodieke verhoo- gmgen worden eenige pensioengrondslagen opnieuw vastgesteld. De tennisbanen en de ijssport. De vereeniging IJssport heeft den wensch te kennen gegeven om de tennis banen in haar geheel te huren van de Sportstichting. Dit geval werd bij het be sluit tot delegatie van bestuursbevoegd- heden'niet voorzien. B. en W. stellen daar om voor gezien de netto opbrengst der tanen vorig jaar als voorwaarde te stellen, cat de banen voor ten minste f 500.moe ten worden verhuurd, terwijl de Sport stichting dan de kosten voor het in gereed heid brengen der banen zal bekostigen. Hét delegatiebesluit wordt in dien zin gewij zigd, bovendien krijgen B. en W. daardoor de bevoegdheid op den huurprijs van de ijsbaan een reductie tot ten toogste 1/3 te terleenen -indien de baan door weersom standigheden voor de vereeniging niets heeft opgebracht. Door den Heer A. Mol is gevraagd een stuk grond, groot 845 cA., te mogen koopen aan de hoek Acacialaan-Hoogmadèscheweg tegen een prijs van f 5.50 per M2., terwijl deze zelfde bouwer een stuk daarnaast wenscht te koopen, groot 806 cA., voor den zelfden prijs. In totaal dus voor f 9080.50, waarop 2 blokken van 4 woningen zouden worden gebouwd, hetgeen overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De Heer N. Mol wenscht van de gemeente te koopen het perceel hoek Hoofdstraat- Eikenlaan met de daarachter gelegen tuin. De Heer Mol, die ook eigenaar is gewor den van de daarachter gelegen peroeelen, is voornemens daarop een aantal woningen te bouwen met het front naar de Eiken laan. Besloten wordt het perceel voor de som van f 6000.aan den Heer Mol in eigendom af te staan. Het onderhoud der gemeenteplant soenen. Aan de orde komt thans de aanbesteding van het onderhoud der plantsoenen. Inge schreven is door W. H. v. Bekkum voor i 700 en B. E. Turk voor f 717, echter is door eerstgenoemde ontheffing gevraagd, hetgeen verleend kan worden, daar B. E. Turk genegen is het voor hetzelfde bedrag te doen. De Heer de Haas vraagt of in schrijver wel geschikt is voor dit werk, daar hij toch eigenlijk gewoon warmoezier is en of allen die er voor in aanmerking komen, wel in de gelegenheid zijn gesteld cm in te schrijven; bovendien lijkt hem de prijs wel wat hoog vergeleken bij andere jaren en is de tijd van drie jaren misschien wel wat lang. De voorzittei geeft toe, dat de tijd van drie jaar voor sommigen wel een belemme ring kan zijn om in te schrijven, doch dat aan alle daarvoor in aanmerking komende personen een inschrijvingsbiljet is toege zonden. Wat de prijs betreft, dient in aan merking te worden genomen, da't vorig jaar de beplanting van het sportterrein nog buiten de plantsoenen viel. Bovendien is inschrijver vaak steuntrekkend, doch iemand die liever werkt en er dan ook wel iets beter op mag worden dan aan de steun, terwijl het zoo toch voor de gemeen te voordeeliger is. Het bezwaar van te weinig vakbekwaamheid, kan ondervangen worden door af en toe aan een deskundige op te dragen de zaak te controleeren en. aanwijzingen'-te geven, hoewel dit euvel* niet zoo groot zal zijn, daar van genoemd persoon vorig jaar, toen hem het onder houd van het sportpark in werkverschaf fing was opgedragen, nooit klachten zijn ontvangen. Spreker acht het, gezien de ge maakte opmerking omtrent het hooge be drag, nu de gelegenheid te wijzen op een zwak in de gemeentelijke bouwexploitatie. Er is geen regeling gemaakt dat bij het verkoopen van bouwgrond de bouwer een bedrag per M2. betaalt voor ruimere be bouwing en verfraaiing, waaruit de kosten van plantsoenen en het onderhoud daarvan kunnen worden bestreden. De Heer Klaver vindt het bedrag van f 700, als men nagaat wat men er voor moet doen, niet te hoog. De Heer Snel lijkt het beter om het werk -voor een jaar te gunnen. De Heer Boot merkt op, dat men rustig kan afwachten -tot na een jaar en dan te zien wat het advies is van den deskundige. Bij gebleken onvakkundige behandeling, kan dan overeenkomstig art. 7 der voor waarden de overeenkomst onmiddellijk worden beëindigd. Na deze breede discussie wordt overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten, het onderhoud der gemeente plantsoenen voor den tijd van 3 jaar op te dragen aan B. E. Turk alhier, voor de som van f 700 per jaar. Door het Grpene Kruis is subsidie ge vraagd over 1937, terwijl het nog niét ver leende bedrag over 1936 is verschoven naar den dienst 1938 in verband met de begroo- tingspositie. Besloten wordt thans toe te staan een bedrag van f 400. Aan de Lud- winaschool te Leiden wordt toegestaan een bedrag van f 10 per leerling, zijnde voor twee leerlingen f 20, terwijl de Bewaar school evenals vorige jaren f 360 wordt toegestaan. Op enkele reclames schoolgeld wordt als voorgesteld beschikt. Het grasgewas van de ijsbaan en van het terrein er naast gelegen, zoomede een gras strook langs den Hoogm.-weg wenscht de Heer Samson te pachten voor f 60, waar toe wordt besloten. Na vaststelling van eenige begroo'tings- wijzigingen, volgt rondvraag, waarin de Heer de Haas vraagt, hoe het zit met de subsidie van Devote. De voorzitter zegt, dat door het nog achterwege blijven van de balans 1937, dit eerst in een volgende ver gadering kan worden behandeld. Daarna sluiting. Namens het bestuur van de afd. Leiden van het D. S. V. verzoek ik beleefd opna me van het onderstaande: Het Dietsch Studenten Veribond is een niet politieke vereeniging waartoe personen van alle politieke richtingen behooren. Zij stelt zich uitsluitend ten doel het bevorde ren van de cultureele toenadering tusschen Nederland en Vlaanderen. De Leidsche af- deeling van het D. S.V. noodigde daarom den heer Grammens, leider der Vlaamsche Taalgrensactie, uit om over den huidigen stand van den taalstrijd in België een uit eenzetting te geven in een strikt besloten vergadering. Op het allerlaatste oogenblik werd dit zonder opgaaf van redenen van hoogerhand verboden. Op een desbetref fende vraag van een der bestuursleden van het D. S. V. antwoordde de Leidsche Com missaris van Politie, niet zeker te zijn of hij het recht had deze besloten vergadering te verbieden. Waar geregeld buitenlanders voor ande re organisaties optreden, protesteert het bestuur van de afd. Leiden van het D. S. V. met klem tegen deze inbreuk op de rechten en vrijheden der persoonlijkheid. Met dank voor de afgestane plaatsruimte, HET BESTUUR. Namens het bestuur, H. VAN DEN BERG, ab-actis II. Bij informatie deelde de Commissaris van Politie, de heer Meyer, ons mede, dat hij de vergadering niet verboden heeft. Hem was alleen van hoogerhand op gedragen te beletten, dat de heer Gram mens als spreker zou optreden. Zulks is ge schied. Red. „L. Crt."

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14