Bebouwing Hooge Rijndijk. Iepen-jagers VRIJDAG 1 APRIL 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 GEMEENTERAAD VAN UAZERSWOUDE Samenwerking lusschen alle gemeenten. op Donderdag 31 Maart des v.m. 10 uur. Afwezig met kennisgeving de heer G. Goedhart, verder alle leden tegenwoordig. Voorzitter is de burgemeester, de heer A. Warnaar, die de vergadering opent met ge bed. De secretaris, de heer B. den Bra ver, leest de notulen, die onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De voorzitter doet mededeeling van ingeko men stukken w.o. mededeeling van Ged. Staten, dat bij de a.s. feestelijkheden voor elk der leerlingen van de scholen f 0.25 mag worden verleend. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Hierop komt aan de orde: Vaststelling van de voorschotten aan de bijzondere scholen over het jaar 1938. De voorzitter deelt mede, dat niet zooals voorheen 80 pet., maar het be drag in totaal wordt vastgesteld. Berekend tegen 9.per leerling zal dit bedragen voor de Chr. school aan den Rijndijk 1419.95; R.K. school aan den Groenendijk /1478; R.K. school Oostbuurt ƒ1140; R.K. school dorp ƒ1194.75; Chr. school dorp 10.70; Hervormde school 635 en voor de U.L.O. school dorp. berekend tegen 17.35 per leerling 240. De exploitatie-vergoeding over 1935 aan de Chr. school voor uitge breid lager-onderwijs werd vastgesteld op een bedrag'van ƒ236.96. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur van de Tentoonstellings-vereeni- ging „Boskoop" om een medaille te schen ken voor de a.s. bloemententoonstelling wordt op voorstel van B. en W. besloten een bedrag van 10 beschikbaar te stellen. Een uitbreidingsplan voor den geheelen Hooge Rijndijk. In verband met het ontwerpen van een plan tot regeling van de bebouwing langs den Rijksstraatweg werden door den voorzitter eenige mededeelin- gen gedaan. Door Gemeentebesturen van verschillende gemeenten langs den Rijksstraatweg is een conferentie ge houden. Naar aanleiding van de gehou den bespreking op die vergadering werd door B. en W. een schrijven ont vangen. waarbij wordt voorgesteld door een deskundige een plan te doen ont werpen, waarvoor een bedrag van van 1050 zal benoodigd zijn. Door het Rijk zal hiervoor worden bijgedragen ƒ900, terwijl het resteerende bedrag door de belanghebbende gemeenten zal moeten worden aangevuld, waartoe van deze gemeente de som van 25 zal worden gevraagd. B. en W. stellen voor genoemd bedrag hiervoor disponibel te stellen, waartoe, na gehouden bespre king, wordt besloten. (Aan dit plan nemen deel de ge meenten Zoeterwoude, Hazerswoude, Alphen, Bodegraven, Waarder en Woer den; Zwammerdam heeft reeds een ont- werp-bebouwing gereed. Het ontwer pen van dit bebouwingsplan, zich uit strekkend over een lengte van bijna 30 KJVI., is opgedragen aan het Bureau Verhagen te Rotterdam in samenwer king met het instituut „Stad en Land schap Zuid-Holland. Met het maken van dit plan wordt beoogd meer uniformiteit te krijgen in de rooilijnen en de landelijke zoowel als de kombebouwing op doelmatige wijze te regelen). Omtrent een ingekomen verzoek van den heer J. A. Brinks om ontheffing van de huur van den tuin bij de gashouder, wegens overplaatsing als chef-gasfitter naar Rijns- burg, stellen B. en W. voor hieraan te vol doen, en tevens een verzoek van den heer A. Plaizier, gemeente-veldwachter alhier, deze tuin aan hem te verhuren, in te wil ligen. Na gehouden bespreking wordt con form het voorstel van B. en W. besloten. Een parkeerverbod in de Dorpsstraat. Hierop komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot het uitvaardigen van een parkeerverbod in de Dorpstraat. De voor zitter wijst op de moeilijkheden, die het doorgaand verkeer ondervindt in de Dorp straat bij het ontbreken van een parkeer verbod, en acht het noodzakelijk, dat hierin verandering wordt gebracht. B. en W. stel len voor gedurende een jaar de Noordzijde van de Dorpstraat aan te wijzen voor par keerterrein, met uitzondering echter voor hen, die moeten laden en lossen. Na breed voerige bespreking, waarbij verschillende bezwaren werden geopperd, werd met al- gemeene stememn besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Van Ged. Staten is de begrooting, dienst 1938, terug ontvangen met eenige bemer kingen op enkele posten, en wijziging aan te brengen. Na breedvoerige toelichting door den voorziter, en gehouden bespreking door den raad, worden enkele dezer posten, die niet lager kunnen worden gesteld, ge handhaafd, terwijl in sommige gevallen aan den wensch van Ged. Staten zal wor den voldaan. In verband met het vastgestelde salaris van den hulpkeurmeester voor vee en vleesch, dat vanaf 1 Febr. 1937 op 1600 was gesteld, geven B. en W. in overwe ging hem vanaf 1 Febr. 1935, toen hij in die functie voor tijdelijk werd benoemd op een saalris van 1500 per jaar, hem alsnog 1600 uit te keeren voor dien tijd in tijde- lijken dienst doorgebracht. Na gehouden bespreking gaat de raad hiermede accoord. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten aan den secretaris van het Crisis-Comi té B-steun tevens administrateur van de spaarregeling, den heer P. Boer, als blijk van erkentelijkheid en waardeering voor de vele belangelooze arbeid door hem ver richt, een gratificatie van 50 te verlee- nen. Goedgevonden wordt wijziging van de begTooting 1938. Voor de plaatsing van een kind op de school voor buitengewoon lager onderwijs te Alphen aan den Rijn, wordt op voorstel van B. en W. besloten de benoodigde gel den toe te staan. Hierop komt in behandeling een voorstel tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van voor- en nazorg van krankzin nigen. De voorzitter deelt mede, dat hier voor een commissie is samengesteld voor Leiden en omstreken. Ter bestrijding van de kosten hieraan verbonden zal door de Provincie 50 pet. worden bijgedragen, ter wijl van elke gemeente, die zich hierbij aansluit 1 cent per inwoner zal worden ge vraagd tot dekking der kosten. Voor deze gemeente zou dit een bedrag van 50 per jaar beteekenen, wat met het oog op de belangen die er mede gemoeid zijn een klein bedrag zou zijn. Na breede bespre king, waaraan enkele leden deelnemen, wordt hiertoe besloten. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot intrekking van de wijziging, op de vergadering van 15 Juli 1937, gebracht in de verordening op de hef fing van keurloon van vee- en vleesch. De keurloonen waren aangepast aan die van Leiden en verlaagd. De weg in het Rietveld. Bij de rondvraag informeert de heer Scheel naar de vorderingen in betrekking tot het maken van den weg in het Riet veld, waarop nog geen inlichtingen kun nen worden verschaft, omdat de teeekening nog niet klaar is. De heer J. C. Lourier vraagt naar de verplaatsing van het woon wagenkamp, in welk stadium deze zaak verkeert, waarop de voorzitter mededeelt, dat aangewende pogingen zijn mislukt. De heer Jac. Loomans informeert of bij de bouwveteeniging „Volksbelang" reeds be sprekingen zijn gehouden inzake het bou wen van arbeiderswoningen. De heer B. den Braver, lid van het bestuur, deelt mede, dat binnenkort door de vereeniging wordt vergaderd, en dan deze zaak vermoedelijk wel aan de orde zal worden gesteld. Hier na sluit de voorzitter de vergadering. GEMEENTERAAD VAN TER AAR Onder praesidium van den burgemeester B. J. Hogenboom, kwam de gemeenteraad gistermiddag om twee uur bijeen in ple naire zitting ten gemeentehuize. Bij de ingekomen stukken zijn een serie goedgekeurde besluiten van Ged. Staten terug ontvangen, o.m. de gemeente-rekening over den dienst 1935 en de verordening op de heffing keurloonen. Zoodra melding is gemaakt van het proces-verbaal kasopname gemeente-ontvanger, heeft Ged. Staten tot slot een geringe wijziging in de capitulan- ten-verordening met betrekking tot den werkman gebracht. Na enkele vergeefsche' pogingen is het thans den heer J. Mank gelukt, om onthef fing te verkrijgen over straatbelasting 1937 en wel op grond, dat werkelijk aangetoond kon worden, dat adressant op 1 Januari van genoemd jaar geen eigenaar meer was van het aangeslagen perceel, alhoewel zulks nog niet stond geregistreerd ten kadaster. Wan neer op een verzoek van den opzichter, om een bijdrage van vijftien gulden in de abon nementskosten van telefoon, goedgunstig is beschikt, komt punt 2 van de agenda aan de orde, n.l. vaststelling voorschotten op de vergoeding ingevolge artikel 101 de rLa- ger-Onderwijswet 1920 over het jaar 1938. Was het andere jaren de gewoonte voor- loopig tachtig procent te geven op basis van de kosten der openbare school, nu mest worden volstaan met de beraamde cij fers van de bevrooting, welke zijn voor de R K. school 7080, Ned. Herv. 1956.93 en Chr. Nat. school 1501.83. tezamen een be drag uitmakende van 10.538.76. Dank zij de „voortvarendheid" van Ged. Staten, die de rekening van 1935 al hebben goedge keurd, kon heden de vergoeding vastge steld worden aan de bizondere scholen over het dienstjaar 1935, De gemiddelde kosten aan de gem. school bedroeg per leerling 14.58, alzoo ontvangen de andere scholen hetzelfde portie. Het vorscht in aanmer king genomen, zal nog met 4500 gulden aangevuld moeten worden. Gingen deze agendapunten vlot onder de hamer door, meer tijd vergde het voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van de algemeene politie-vërordening. Het waren belangrijke punten, o.a. het verbie den van onvoldoende zedig gekleed zijn, ontsierende reclame maken, het bekalken van wegen, die in de verordening zouden gebracht worden. Zwembroekjes zijn strafbaar! Allereerst stellen B. en W. voor, dat het thans verboden is zich te bevinden op vaar tuigen in openbare wateren of plaatsen van af den weg zichtbaar, indien de kleeding niet voldoet aan de eischen der zedelijk heid. Sommige leden wilden nog graag een duidelijker omschrijving zien van „vol doende kleeding", doch later namen zij er genoegen mee indien hieronder wordt ver staan een net badcostuum. Terloops werd opgemerkt, dat een zwembroek zulks niet is, dus strafbaar. Verder mag in den vervolge geen ontsie rende reclame gemaakt worden binnen de bebouwde kom, dit ter becordeeling van B. en W. Voorts is het verboden aan of in het wegdek letters, cijfers of teekeningen aan te brengen, en tusschen tien uur namiddag tot zes uur voormiddag mag men geen aan plakbiljetten of plakstoffen bij zich heb ben op den openbaren weg. Tot slot zullen dienstplichtigen in tijden van oorlogsgevaar geen café's mogen bezoeken. Al deze voorstellen werden zonder hoof delijke stemming aangenomen. Op verzoek van den heer L. Hoogervorst krijgen de raadsleden een nieuwe algemeene politie verordening. Overname van de woningbouw- vereeniging. Het aangaan van een geldleening ten be drage van ƒ11.769.65 bij de Bank van Ned. Gemeenten tegen een rentevoet van 3% pet. zonder eenige kosten ging heel vlot. In beginsel te besluiten tot overname van de door de woningbouwvereeniging geëx ploiteerde woningen dit op verzoek van ge noemde organisatie ging betrekkelijk ge makkelijk, alhoewel de Raad zich niet ge charmeerd toonde over zoo'n erfenis. B. en W. zullen een stichting formeeren, alles se rieus regelen en dan aanstonds van het een en ander mededeeling doen. Door deze liquidatie ontvangen de aandeelhouders hun gestorte gelden terug, wat zeker als een meevaller mag beschouwd worden, want eventueele aansprakelijkheid. De uitbeta ling gescheidt a pari, doch geen vergoeding van rente. Van Ged. Staten is een schrijven binnen gekomen inzake de begrooting over 1938, waarin zij te kennen geven, dat de begroo ting goedgekeurd kan worden, mits de ze ven duizend gulden, het zoogenaamde nood lijdende bedrag, is weggewerkt. Om dit te bereiken geven zij enkele aanwijzingen, welke stuk voor stuk aanvaardbaar zijn. Wij noemen het rekeningsaldo over 1936 ten bedrage van vijf duizend gulden, het teeren van den Langeraarsche weg moet over twee jaar verdeeld worden, de ondersteuning van armlastigen kan nu de regeling van kleine tuinders in wording is met duizend gulden worden verminderd de boete-betalingen in verband met de conversie van geldleen in gen verhalen in twee jaar, ja, en dan zal het gelukken om de touwtjes bij elkaar te krij gen. „Kunst en vliegwerk"' Ook maken Ged. Staten aanmerkingen op de vergoeding schoolgelden en zij wil len de basis van de kosten der Openbare school buiten werking stellen. Volgens hen bedraagt de gemiddelde toelage per leer ling in deze omgeving maar ƒ8.60. Dit scheelt eventjes zes gulden. Enfin, hierover beraadslaagt het college van B. en W., voor aleer het verder een nunt vpn bespreking zal uitmaken in den Raad. Deze veranderingen konden de goedkeu ring verkrijgen, waarbij als tegenprestatie machtiging is Verleend tot het verharden van de wegen, op grond van een vorig ge nomen besluit. Als de voorz. bekend heeft gemaakt, dat de twee obligaties van duizend gulden vier procent omgezet zijn in drie procent, dit is nog een legaat, volgt een reeks wij zigingen in de begrooting, zoowel van de gemeente als van het electriciteitsbedrijf. Het bebouwings-plan. Van het instituut „Stad en Landschap", die een regeling verbouwing zal uitwerken, is een voorstel gekomen om alleen de West-., zijde van Langeraar, vanaf de R.K. kerk tot aan de Leidsche Vaart en te Aardam vanaf Bezemer tot Rijngoud, onder de be bouwde kom te rangschikken. Oppervlakkig wekte dit eenige bevreemding, vooral de situatie te Langeraar, doch na toelichting van den voorz. en beide Wethouders, kwa men de vroeder vaderen er beter in en toen werd er niet eens meer hoofdelijk over ge stemd. Mochten nu sommigen denken even gauw te gaan bouwen om geen hinder te krijgen van de nieuwe verordening, dan zij voorshands opgemerkt, dat de Raad reeds een regeling in voorbereiding heeft, ergo men ontkomt er niet aan. Wel dron gen de heeren Volgering en P. Hoogervorst erop aan, zooveel mogelijk rekening te hou den met elkanders belangen. Als verlengstuk van de besprekingen om trent de regeling van bijdrage door werk- loozen verschuldigde ziekenfondspremie, wordt thans besloten, dat een gezin niet meer behoeft te betalen dan veertig cent, wat voor de groote gezinnen alzoo een mooie tegemoetkoming beteekent. Is b.v. een gezin aangeslagen voor 1.20, dan be taalt het ziekenfonds een vierde of dertig cent, het gezin veertig cent en het restant of vijftig cent komt ten laste van de ge meente. De heer Hoogenboom is dankbaar voor deze regeling, alleen merkt hij op, dat hei Ziekenfonds 'in een andere gemeente meer tegemoetkoming aan den dag legt. Dienaangaande zal een onderzoek niet ach terwege blijven, zegt de voorz. Bij de rondvraag dringt de heer de Leeuw aan op het terstond in bescherming nemen van een kind te Lanveraar, wat binnen kor ten tijd zal geschieden, terwijl de heer P. Hoogervorst een spoedige aansluiting van de centrale veiling aan de waterleiding wil bevorderen, zulks in het belang van de volksgezondheid. Het bestuur van de vei ling heeft eens geïnformeerd naar de kos ten, doch deze zijn zoo schromelijk hoog, dat zij er vanaf ziet. De aanleg moet kosten vijf honderd gulden plus ieder jaar negen tig gulden. Nogmaals zal de voorz. pogin gen aanwenden om een gunstiger regeling te verkrijgen. Het is „schuw" zooveel ratten er rondwandelen. De heer v. d. Weyden vraagt, of het niet op den weg ligt van onze gemeente om het systeem van ratten vergiftiging uit Leimui- den, ook hier in te voeren, zij het bij wijze Van eind Augustus tot half October trek ken de „Iepenjagers" het land door. In sommige streken zijn het oude bekenden; In andere komen zij voor het eerst. Menigeen zal vragen, wat de „Iepen- jagers" voor doel hebben. Al spoedig blijkt dat deze mannen sommige iepen van krui sen voorzien, dat zij ze merken en wie het lot van die boomen verder volgt, zal zien, dat deze des winters worden omgehakt. Dit is zeker niet overbodig, aangezien al deze gemerkte boomen ziek en ten doode opgeschreven zijn. Nadat de iepen dan ge rooid zijn, worden zij onder water gedom peld of ontschorst en de schors wordt in dit geval verbrand. Waarom worden deze boomen ont schorst? Omdat de stammen, wanneer zij met de schors bleven liggen, on middellijk ais woonplaats zouden wor den uitgekozen door iepenspintkevers, die over het geheele land voorkomen en zeker altijd in de buurt zijn. En juist voor deze kevers is men bang in het iepenland, want zij zijn de ver spreiders van de zoo zeer gevreesde iepenziekte, die, als wij niet oppassen, al onze prachtige iepeboomen zou uit roeien. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een ziektekiem, welke de kevers met zich meedragen. Hoe zij hieraan komen, zal later worden uiteengezet. „Iepenziekte" heeft mét groote snelheid om zich heen gegrepen. In groote gedeel ten van het land is de iep daardoor al zoo goed als verdwenen. Er zijn echter ge bieden, waar nog steeds zeer veel iepen zijn overgebleven. Dit is vooral het geval in de kleistreken en poldergebieden van Zeeland, Noord- en Zuidholland, Friesland en Groningen. Men kan zich nauwelijks voorstellen, hoe deze gebieden er uit zou den zien, wanneer alle iepen, die daar zulk een groote rol in het landschapsbeeld ver vullen, verdwenen zouden zijn. Ieder eigenaar van iepen kan er aan mee werken, dat de overgebleven iepenopstand zoo lang mogelijk behouden blijft. Hij hoeft dan slechts zyn zieke en doode boomen te rooien en daarna ontoegankelijk voor de kevers te maken, waartoe hij trouwens kan worden verplicht op grond van het Koninklijk Besluit van 14 September 1935. De iepenspintkever legt zijn eieren in de schors van zwaar zieke en doode iepen. Hier komen de eieren dan uit en de larven en poppen blijven den geheelen winter in de schors zitten. Men kan zelfs zien, hoe aan stonds veel kevers afkomen op een ge velden boom om hun eieren in de schors 'te leggen. Het zou nu het eenvoudigst zijn, wanneer men de kevers, die op deze stam men afkomen, kon vergiftigen. Maar ge nomen proeven hébben aangetoond, dat geen van de bekend^ vergiften eenigen in vloed op de kevers heeft. Daardoor blijven nog steeds de eenige middelen: a het onder het water dompelen van de stammen en b het ontschorsen en verbranden van de schors Wanneer de stammen onder water worden gebracht, zullen de gangen in de scnors, waarin de kevers zich bevinden, met wa*er gevuld raken, waardoor de kevers te gronde gaan, terwijl nieuwe kevers geen eieren meer er in kunnen leggen. Het kan echter zeer lang duren voor de kevers in de im water liggende stammen gedood zijn. Dat ce kevers vernietigd worden bij het ver branden der schors spreekt wel vanzelf. Men herkent de zieke boomen, doordat de bladen geel of afgevallen zijn, terwijl dan vaak de uiterste blaadjes van een tak hier aan verdroogd als een vaantje blijven zit ten. Het hout vertoont voorts een min of meer duidelijke bruine verkleuring. Het kan voorkomen, dat de heele boom ziek is, maar ook dat slechts enkele takken ziek zijn Niet altijd is dus een zieke boom even ge makkelijk te herkennen. Na eind Augustus komen er meestal geen nieuwe ziektege vallen meer bij; eerst dan is het beste tijd stip aangebroken om de zieke boomen op te sporen. Nu de opsporing en de verplichte oprui ming van zieke en doode iepen een aantal jaren aan den gang is, kan men duidelijk de resultaten zien. De opruiming van doode oi zwaar zieke iepen moet grondig gebeuren Zoodra op een punt doode stammen 'blijven staan of ongeschild opgestapeld zijn, breidt de ziekte zich daar zeer snel uit De dik wijls verscholen loggende houtstapels blijken veelal de bron van veel kwaad te zijn. Ieder, die in het bezit is van iepen, kan dus meewerken om de uitbreiding van üe ziekte tegen te gaan, waardoor nog lang mooie iepenlanen en andfere iepenbeplan tingen behouden kunnen blijven. Dit is zoowel uit een aesthetisch als uit een economisch oogpunt van groot belang. GEMEENTERAAD VAN HILLEGOM De Raad der gemeente Hillegom hield gisteren een openbare vergadering. De ver ordening op de heffing van de besmette lijke ziektengelden werd met algemeene stemmen gewijzigd conform het voorstel van B. en W. Tot lid van het burg. armbe stuur werd herbenoemd de heer W. J. Buurman met 14 st.; één stem op den heer J. Jansen. Benoeming opzichter der plant soenen; scherpe discussies. De voordracht luidt: 1. J. A. Nieuwenhui- zen te Hillegom; 2. D. Okba te Utrecht. Weth. Vermeer zegt, dat deze voordracht tot zijn leedwezen een verbreking is van de goede verhouding, die er bij benoemin gen hier steeds heeft geheerscht, daar in deze functie voorheen een protestant was gekozen; spr. doet een beroep op den Raad om B. en W. op dezen weg niet te vol gen. De voorzitter wil in het midden laten, of de Raad dit advies zal volgen, doch acht een breed,opgezet debat niet gewenscht. Bij mijn medeweten, aldus spr., heeft nimmer voorgezeten om op listige wijze het corps der Katholieken te vergrooten. Het zal nimmer in mijn lijn liggen een par tij, welke ook, te bevoordeelen. De toe komst zal u daarvan overtuigen. De heer Loerakker heeft de klacht van weth. Vermeer gehoord; hij heeft de hou ding der Katholieken opzichtens benoemin gen meermalen hier besproken; de verhou ding is goed en v/ij denken er niet aan, iemand te benoemen, omdat hij R.-K. is al leen. De heer Paase acht de benoeming niet op haar plaats: we hebben hier noodig een tuinman, die werkt. Spr. geeft critiek op de z.i. ondeskundigheid van den gene, die dit voorjaar de boomen heeft gesnoeid; we kunnen nu nog wel 3 maanden wachten. Den heer Van Lierop verheugt het, dat Iemand uit Hillegom geschikt geoordeeld wordt. De heer Van Zanten merkt op, dat ge tracht moet worden de bestaande toestan den te handhaven en wij hadden hier iemand moeten aanstellen van dezelfde levensrich ting als diens voorgangers. Spreker kan zich niet voorstellen dat deze voordracht is uitgegaan van weth. Vermeer; de can- didatuur-Nieuwenhuizen is evenmin uitge- sommigen schenen nog bang te zijn voor van proef. Het moet volgens hem een pro baat middel zijn. Laten wij eerst trachten de nestelplaatsen van dit ongedierte op te ruimen, b.v. het vuilnis en resten van eten, merkt den heer de Leeuw op. Volgens spr. schijnt het „schuw" te wezen zooveel rat ten er rondloopen, twintig dertig tegelijk des avonds. De voorz. zal eens naar dat be strijdingsmiddel informeeren. Nadat de heer Verboom dank heeft ge bracht voor de aanvullende verordening, toont hij zicht zeer benieuwd naar de re organisatie van de electrische bedrijven, of beter gezegd naar de lichttarieven of deze al goedkooper worden. Het bewuste rapport is steeds nog niet klaar, afwachten de bood schap! Hoelang nog? Nadat de heer L. Hoogervorst informaties heeft gevraagd over de maximum-snelheid aan het Papenveer, in verbnad met de ge vaarlijke driesprong, wijst de heer Volge ring tot slot op het parkeeren in dezelfde omgeving. Hierna sluiting. gaan van den voorzitter, dus dan is ze ge komen van wethouder Klaver. Heeft deze de consequenties van deze daad wel over wogen? We ontketenen dan een strijd, dien we niet wenschen; spr. licht dat toe. Als we dezen candidaat benoemen zal het hard te gen hard gaan, want weth. Klaver deed iets onbezonnen. De heer Loerakker zou het betoog van den heer Paase niet graag onderschrijven; het betoog van den heer Van Zanten is be langrijk. Deze zegt: de voordracht is niet gekomen van weth. Vermeer, ook niet van den burgemeester, dus van weth. Klaver. De burgemeester zou dus geloopen hebben aan den leiband van weth. Klaver, terwijl deze zegt, dat hij het niet deed. Laat de heer Van Zanten er nota van nemen, dat de Katholieke Raadsleden er even volko men onschuldig aan zijn als u. De Katho lieken willen niet meer eischen, dan waarop ze naar evenredigheid recht hebben. De heer Van Zanten laat ook een dreigement hooren: als: als de Katholieken het aan durven enz. Ik ga voor dat dreigement niet opzij. Die uitdrukking van den heer Van Zanten is in hooge mate onbezonnen; wenscht u ons dien strijd op te dringen soit! De voorzitter: Ik zou het buitengewoon betreuren, als door zulk een benoeming die ik begrijp dat van protestantsche zijde onaangenaam wordt gevonden de goe de verhouding werd geschaad; ik geloof niet, dat de heer Van Zanten dit zou wil len, omdat ik dan in een bepaalds groeps verband zou worden gedrongen, waar tegen ik hoop te waken, ook in het belang der andere christelijke groepen. Weth. Klaver zegt, de voordracht mede doch niet alleen te hebben opge maakt en de heer Nieuwenhuizen is no. 1 geplaatst als de beste; zoo heeft spr. het bekeken. Na nog een kort verder betoog wordt tot stemming overgegaan en de heer D. Okma te Utrecht benoemd met 8 stemmen tegen 7 op den heer Nieuwenhuizen, no. 1 der voor dracht. Herziening Uitbreidingsplan. De openbare zitting wordt geschorst; de raad gaat naar de commissiekamer, om de kaart nader te bezien, welke wordt toe gelicht door den directeur van P. W. Na ruim een kwartier wordt de vergadering heropend. Nadat verschillende leden hun oordeel over het plan hebben gegeven wordt dit punt nog voor korten tijd aan gehouden. Hierna wordt die begrooting Schoolartsendienst 1938 met alg. st. vast gesteld en de voorwaarden rijksonder stand 1988 aanvaard. Bij de rondvraag. Weth. Klaver wil nog een kleine uiteen zetting geven inzake de benoeming van den opzichter der plantsoenen. De meer derheid van den raad heeft hierbij een besluit genomen tegen de voordracht van de meerderheid van B en W. in. Het komt hem voor, dat de heer Van Zanten gein- spireerd is door Weth. Vermeer; spr. zal daar rekening mede houden. Op een vraag van den heer Fijma antwoordt de voorz., dat er inzake de St. Martinus- pastorie nog geen beslissing van hooger- hand is binnen gekomen. Hierna sluiting.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10