BIOSCOPEN TE LEIDEN DONDERDAG 31 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR Adieu Parijs (Lily Pons, Gene Ray mond). Paniek op Broadway (Warner Oland). Het geheim van Dr. Felgentreu. (Al- brecht Schönhals, Karin Hardt). Tarzan en de groene «odin (Herman Brix) De man met de was sen beelden. (Lionel Atwill). De perfecte mis daad (Otto Kruger, Karen Morley). De weg terug (John King, Noak Beery). Menschen en sil houetten (Luli von Hohenbergen, Fred Hennings). Massa-justitie (Spen cer Tracy en Sylvia Sydney). Handen boven tafel. (Fred Mac Murray, Carole Lombard). Humorist. Musical Detective film Sensatie film Detective film Anti-oorlog- film Showfilm Speelfilm Kom. film lederen avond 8 15 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, Wi oens dag 2 uur matinée. lederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 8 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. sn Donderdag 2 uur. lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Goedgekeurd v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen Toelaatbaar v. volwassenen IJSHOCKEY NEDERLAND—BELGIë. Een eenigszins teleurstellende wedstrijd. Het is de Nederlandsche ijshockey-pfioeg niet gelukt den door de Haarlemsche IJs club uitgeloofden beker te kunnen behouden Gisteravond hebben onze lan,dgenooten op de Haagsche kunstijsbaan met 10 de meerderheid van hun Belgische tegenstan ders moeten erkennen in een wedstrijd, welke niet voldeed aan de verwachtingen, die men rich ervan had gesteld. Hoewel de Belgen geenszins een ploeg met buitengewone prestaties vormden, speelden zij een stuk beter dan de onzen, wien het nogheel wat aan techniek en samenspel ontbrak. Vooral de eerste voor hoede der Belgen, bestaande uit Leekens, Kratz en Van Reyschoot, bleek zeer ge vaarlijk te zijn en het is weer eens aan het uitmuntende verdedigen van doelman Van Marle te danken geweest, dat de stand niet hooger in het voordeel der Belgen is opgeloopen. Overigens waren de voorhoeden aan beide zijden niet al te sterk te noemen, zoodat zij meestal op de hechte verdedi ging van hun tegenstanders stranden. Het lage doelpunten-aantal van dezen wed strijd demonstreert dit wel duidelijk. De Nederlanders hebben zich wel eenige mooie kansen weten te scheppen, doch op de beslissende momenten wisten zij er geen profijt van te trekken. De Nederlandsche spelers verschenen in Oranje-truien op het ijs en na het spelen van de volksliederen ontplooide zich een spel dat aanvankelijk wel een belofte in hield. De Haagsche en de Amsterdamsche voorhoede, die elkaar afwisselden, pro beerden ieder voor zich de eer van het eer ste doelpunt te behalen en allengs ont wikkelde zich een aatrekkelyk ïjshockey- spel, dat echter van doelpunten gespeend bleef. De tegenaanvallen van Belgische zijde 'waren verscheidene malen gevaarlijk doch de hechte Nederlandsche verdediging van- Taconis en Gerritsen als backs en van Marle in het doel, konden den stand blank hon den. In den tweeden speeltijd werden de Belgi sche aanvallen gevaarlijker en meermalen moest van Marle actief ingrijpen. De Neder landers daarentegen konden hun spelpeil niet opvoeren en in het midden van deze speeltijd vertoonden de Belgen een sterk overwicht. Na een scrimmage wist Kratz dan ook zijn ploeg met een mooi schot de leiding te geven. Het was vanzelfsprekend, dat de Neder landers in den derden speeltijd er alles op zouden zetten om minstens één tegenpunt te schoren en aangewakkerd door het publiek, wierpen zij zich vol moed in den strijd. Hun techniek schoot echter tegen het betere spel der Belgen te kort en het spel werd iets ruwer, doch niet spannender en aantrekkelijker. Meermalen schoten de Nederlanders meer in het wilde weg, als zy geen kans zagen door de Belgische ver dediging heen te breken. De gasten onder namen nog eenige runs op ons doel, maar van Marle stond paraat, de stand bleef 01 Vóór dezen wedstrijd vond een ontmoe ting plaats tusschen de juniores-elftallen van d-e H.H.Y.C. (Den Haag) en Brussel, welke in een 11 gelijk spel eindigde. Tus schen tijden waren 00, 11, 00. In de pauze tusschen de speeltijden kon men het kunstrijden "bewonderen van een Aroser danspaar en twee jeugdige Belgische kunstrijdstertjes. Met den wedstrijd NederlandBelgië is het internationale ijshockey-seizone op de Haagsche kunstijsbaan afgesloten. Zondagavond a.s. heeft nog dé eindstrijd plaats van de competitie om den Nestor- beker en met dezen wedstrijd is 'het Neder landsche ijshockey geëindigd. MOTORRIJDEN DE DUINRELLTERREINRIT V. De K. N. M. V.-Sportcommissie heeft Zondag jl. een bezoek gebracht aan het landgoed „Duinrell" en de plannen van de Motorclub Wassenaar en Omstreken, be treffende het solo- en zijspantraject be houdens een kleine wijziging goedgekeurd. Het traject van de Seniorenklasse krijgt een lengte van 5 km., het zijspantraject een lengte van 3 km., waarbij is bepaald, dat beide trajecten ten hoogste 500 meter te samen mogen loopen, zoodat de solo rijders zoo weinig mogelijk last zullen heb ben van de dikwijls hinderlijke zijspancom- binatie. De inschrijving voor deze terreinrit, welke, zooals bekend is, Zondag 10 April plaats vindt, loopt buitengewoon vlot en in deze geest voortgaande kunnen circa 120 renners aan den start worden verwacht Alle' bekende Nederlandsche rijders ko men aan den start, zoo mogelijk anagevuld met een 7-tal buitenlandsche coureurs. Met de Iündapp fabriek zijn de bespro kingen in een dergelijk stadium, dat als vrij zeker kan worden aangenomen, dat eenige Duitsche Iündapp-rijders aan den start zullen komen. Met de Federation Motocyclus les Bel- giques wordt nog onderhandeld en wordt ook hier op een succesvol resultaat gere kend. Het blijkt niet ondienstig te zijn er nog maals op te wijzen, dat de wedstrijden op Duinrell alleen toegankelijk zijn voor le den van de Sportvereeniging „Duinrell". Het lidmaatschap kost evenwel maar 1. per seizoen, gezinskaarten f 0.50, waarvoor men vrije toegang heeft tot ten minste drie terreinwedstriiden op Duinrell. In feite dus maar weinig duurder bij voor gaande jaren! Lidmaatschapskaarten kan men steeds verkrijgen bij den secretaris, den heer J. H. Sybrandy, Valkenboschkade 393, Den Haag, Giro 86770., het K. N. M. V. secre tariaat, alle Texaco Service Stations van de Fa. v. d. Heyden, Garage van Osch Loos- duinscheweg 635, Den Haag, en Café „Willem Bakker" aan Den Deyl. DAMMEN- KAMPIOENSCHAP VAN KATWIJK. Gisteravond werd de laatste ronde ge speeld om het kampioenschap voor Kat wijk en Omstreken. De uitslag is als volgt: le klasse, Groep I. H. van SchieJ. G. Snel 20 A. PetersC. v. Rossum 20 J. SchoneveldG. Guyt 11 W. Böttchervrij Groep II: C. van DelftC. Korpelshoek 1—1 G. PluimgraaffL. Brouwer 02 D. HartkampT. v. Beelen 20 Y. de Wilt—vrij. Groep III: Jac. PluimgraaffW. Dubbelaar 02 F. SpierenburgJ. Freke uitgest. Vletter en Haasnoot vrij. 3e klasse: Groep I: J. LangeveldB. Ouwland 20 M. J. HermansJ. Grimbergen 1—1 J. KroonM. v. d. Gugten 0—2 THEATER Lido: Trianon: Casino: Luxor: Rexi Groep II: W. van HolstJ. C. Ouwehand 20 K. VeenendaalM. Vreeburg 02 C. SchaapJ. Houwer 02 Groep III: Th. de LangeG. v. d. Plas 20 J. W. J. KorndorfferW. Koelewljn 02 H. de KoningA. v. Duyn 0—2 A. PronkC. v. d. Laken 20 Groep IV en V: J. HouwaartH. v. d. Boog 20 F. HermsumA. van Beelen 02 Uitslag 2e klasse, 2e ronde finale. R. de LangeM. Zuyderduijn 20 J. DubbelaarH. Koelewijn 20 L. VlielandG. Koelewijn 11 C. v. d. SpekA. Vooys 02 In de le klasse komen de volgende hee- ren in de finale: C. van Delft met 8 pnt; J. Schoneveld 8 pnt.; C. Korpelshoek 7 pnt.; G. Guyt 7 pnt.; J. G. Snel 7 pnt.; H. van Schie 7 pnt.; J. Peters 7 pnt.; W. Dubbe laar 6 pnt.; R. Haasnoot 6 pnt.; A. de Vlet ter 6 pnt. en waarschijnlijk J. Freke, die nog een partij mat spelen en die 5 punten heeft. In de 3e klasse: A. v. Duijn 13 pnt.; W. Berkhey 11 pnt.; W. Koelewijn 11 pnt.; H. de Koning 11 pnt.; M. v. d. Gugten 10 pnt.; W. v. Holst 10 pnt.; J. Langeveld 8 pnt.; D. Zuyderduijn 7 pnt.; A. van Beelen 6 pnt.; J. Houwaart 5 pnt.; H. Vlieland 4 pnt. Koningin Victoria „Victoria the Great" stelde Herbert Wil cox voor het moeilijkste probleem van zijn filmcarrière, namelijk een film te produ- ceeren die haar grootsch onderwerp waar dig moest zijn, filmisch en toch historisch juist. Er was geen sprake van dat men dit on derwerp vrij zou kunnen behandelen en in derdaad is dit ook niet geschied en het re sultaat is een sterke, strakke, diep emotio- neele film geworden, die recht op haar doel afgaat. Herbert"Wilcox slaat een diepe zucht van verlichting nu zijn film, waarin Anna Nea gle Koningin Victoria is en Adolph Wohl brück de prins-gemaal over de heele we reld successen oogst. Anna Neagle had in de opgave de per soon van de populaire Engelsche koningin uit te beelden, een ondankbare en verre van gemakkelijke taak. Zij moest zich ge heel inleven in het karakter en zijn ont wikkeling van Koningin Victoria, wat evenals dit met de geschiedenis het geval was geen vrije vertolking duldde, want de markante persoonlijkheid van Victoria is in al haar onderdeelen gedocumenteerd. Uiterlijk wist Guy Pearce, de meesterlijke grimeur van de Denham Studio's haar in het laatste gedeelte der film volkomen ge lijkend te maken op Victoria op 80-jarigen leeftijd. En innerlijk is het Anna Neagle, die wekenlang zich in lectuur omtrent „Vic toria the Great" verdiept had, gelukt, het karakter van deze groote figuur der konin gin in al zijn details op te bouwen en dit met de intuitie van een groot kunstenares weer te geven. Dezelfde gratie en dezelfde .manieren van de veelbewonderde jonge koningin zijn hier herschapen; het zijn de zelfde vastberaden houding en onverzette lijke wil en ook de levenslust en vroo- Rilla (Prins Ernest), Mary Morris (de Her togin van Kent), Greta Wegener (Baro nesse Lehzen), James Dale (de Hertog van Wellington), Charles Carson (Sir Robert Peel), Felix Aylmer (Palmerston), Hugh Miller (Disraeli), Arthur Young (Glad stone), Percy Parsons (Abraham Lincoln). OSCAR HOMOLKA'S CARRIèRE. Hollywood heeft lang moeten vechten alvorens Homolka er in toestemde, naar Amerika te gaan. Deze acteur, die in Wee- nen geboren is, volgde twintig jaar gele den de lessen aan de tooneelschool in die stad. In Berlijn, waar hij in kleine thea ters optrad, werd hy opgemerkt door Max Reinhardt en onder de auspiciën van de zen impressario werd de weg naar het suc ces in korten tijd afgelegd. „Rhodes, the Empire Builder", waarin hij de rol van Paul Kruger speelde, was een van zijn groote Europeesche filmsuccessen en sedertdien dateert de Hollywoodsche belangstelling voor den acteur. Tien jaar lang bleef Ho molka werken op het Reinhardt-tooneel, in welke periode hij in talrijke films optrad. Twee en een half jaar geleden ging hij naar Engeland, leerde de taal en speelde een hoofdril in een tooneelstuk. Ook daar viel het oog der film-producers weldra op hem en Gaumont-Britsh was de maatschappij, die hem contsracteefde. De aanvragen uit Hollywood bleven binnenkomen en dat Ho molka aanbiedingen, die toch waarlijk van belangrijke salarissen spraken, afsloeg, vond zyn oorzaak in de hooge eischen, die hij aan de te spelen rollen stelde. Hij is een ras-acteur, die allereerst goede rollen wil hebben en daarna pas aan den financieelen kant van de zaak denkt. Pas toen Para mount hem opnieuw een contract aanbood en dat vergezeld deed gaan van 't scenario van „Ebb Tide", stemde Homolka toe. Hij zag een groote mogelijkheid in de rol van dezen stuggen gesloten kapitein Thorbecke met zijn innerlijke conflicten. Mogelijkhe den, die de kunstenaar Homolka terdege be nut h—"'. OSCAR HOMOLKA. Jacht op Garbo Vermeien we ons een oogenblik in een klein, dwaas blijspel, dat zich in Italië af speelt tusschen de dramatische politieke bedrijven door. Op een goeden dag landt in Italië Maestro Stokowsky, over wien het gerucht gaat, dat hij trouwen zal met Greta Garbo. Nog vóór de Maestro tien schreden op den Italiaan- schen wal kon zeiten, werd hij reeds vijf tien maal gedwongen zijn en Garbo's trouwplannen categorisch te ontkennen. Naar men zegt maar men zegt zoo veel heeft Stokowsky, toen hij ten zestienden male ontkennen moest, gevloekt. In ieder geval hebben de journalisten op een gege ven moment de vragen gestaakt, maar zij zijn Stokowsky hardnekkig op de hielen fclyven zitten.... Signorina Caruso van Hotel Caruso te Ravello kijkt verveeld door de serreramen naar de witte tuinstoeltjes, die nog altijd wintersch in een beschutten hoek van het terras op elkaar gestapeld staan. De nevel trekt snel op, doch niet zóó snel, of er is, als signorina Caruso alles weer onbesla gen ziet, in het beeld buiten een verandering gekomen, die maar daar heeft zij nu nog geen flauw vermoeden van haar leven sterk, zoo niet beslissend zal beïnvloeden. Bij het hek staat een smalle gestalte, die moet toebehooren aan een vrouw, maar die niettemin een broek draagt. Een dergelijke tegenspraak kan signorina Caruso maar op één manier verklaren: turista, touriste. Dat deze verklaring op haar beurt een tegen spraak vormt me de op elkaar gestapelde tuinstoeltjes, ziet zij over het hoofd, nu het ontwaakte instinct van hotel-eigenaresse haar noopt tot oogenblikkelijk handelen. Maria, de meid, wordt met een vloed van woorden naar boven gestuurd om in een minimum van tijd een kamer zóó in orde te maken, dat de gast bij signorina Caruso's aanprijzingen niet al te verwonderd zal op kijken, en dan schiet zij naar het hek, als een spin uit zijn verborgen waarnemings post naar zijn web, waar een zon-dronken vlieg in vloog. Maestro Stokowsky reist door Italië met de journalisten op zijn hielen. Hij reist kris kras, van het eene plaatsje naar het andere, doelloos zou een redelijk mensch zeggen, maar de kracht van den journalist schuilt menigmaal in zyn onredelijkheid. Als het reeds drie dagen het prachtigste lenteweer is geweest, geeft Maestro Stokowsky het op. Met de journalisten op zijn hielen reist hij naar Ravello, waar intusschen de sinaas appel- en citroenboomen een schuchteren bloesem gingen vertoonen en de rotswan den, die de zon vangen, van viooltjes, ane monen en scilla's een blauw waas hebben gekregen. Een uitgelezen oord voor een prille liefde, maar nauwelijks is Maestro Stokowsky in Ravello gearriveerd, of achter iederen struik houdt zich een fotograaf ver- GRETA GARBO. borgen en op ieder kruispunt van wegen staat, argeloos het mooie uitricht bewonde rend, een journalist.... Geen sluier is sindsdien ondoorzichtbaar genoeg, geen auto snel genoeg om de gast van hotel Caruso, de smalle gestalte in trou sers, die signorina Caruso op een nog win- terschen dag uit de serre zoo plotseling bij het hek van het hotel ontwaarde, aan de nieuwsgierigheid van fotografen en journa listen te onttrekken. Er zijn niettemin zeer ondoorzichtbare sluiers en zeer snelle auto's, zoodat genoemde nieuwsgierigheid zich ten einde raad op signorina Caruso werpt. Eerst begrijpt zij niet goed waar het om gaat, doch als het haar wordt uitgelegd, begrijpt zij het spoedig maar al te goed. Ja, donkera oogen heeft haar gast. Ja, zijachtig haar, dat sluik neervalt tot op de schouders. En als klap op den vuurpijl, een geheel eigen vinding van signorina Caruso: „De stem van mijn gast is geheel dezelfde als die van Greta Garbo op de film". Heeft signorina Caruso veel films van Garbo gezien? En of! En alle in het Italiaansch na-gesynchro niseerd Greta Garbo of de vermeende Greta Garbo is hotel Caruso ontvlucht en woont thans in een particuliere villa. De roem van signorina Caruso heeft er niet noemens waard onder geleden. Er moet tusschen signorina Caruso en de al of niet vermeen de Garbo een hechte vriendschapsfoand zijn gegroeid. Signorina Caruso wedijvert met Maestro Stokowsky in het frequenteeren van de villa, waarin het mysterie Garbo zich ophoudt. Maar in Napels dook plotse ling een zekere mijnheer Claudio Ferrero op, die zich eerst uitgaf voor den neef van Garbo en vervolgens, toen niemand hem geloofde, voor Garbo's man. „Het is alleen maar jammer" zegt hij „dat men uit jaloesie mijn trouwboekje heeft gestolen" Claudio Ferrero dreigt den roem van sig norina Caruso te overschaduwen. De idylle echter, die zich in Ravello tusschen Garbo met het vraagteeken en Maestro Stokowsky afspeelt, is schaduwloos, verzekeren de Ita- liaansche kranten. Het kan wel niet anders. lykheid die weinige bewonderaars van ko ningin Victoria bij haar vermoed zouden hebben, doch die inderdaad karakteristiek voor Victoria waren gedurende haar geluk kig huwelijk met Albert. In het evenement dat „Victoria the Great" dit seizoen ge worden is, kan men Anna Neagle in een der schoonste en grootste rollen uit haar carrière bewonderen. Zij mocht van geluk spreken naast zich den Weenschen filmacteur Adolph Wohl- bruck te hebben, die zoowel wat dicte als wat uiterlijk aangaat de ideale figuur is voor de rol van Prins Albert. Wohlbrück, die in Amerika zoowel als in Engeland als een van de grootste romantische filmspe- lers geldt, stamt uit een familie, die al meer dan 300 jaar met het Oostenrijksche tooneel verwant is. In Euopa is deze acteur door zijn creaties in de films „Maskerade", „Die Englische Heirat", „Michael Strogoff" (waarvan R. K. O. Radio in Amerika een Engelsche ver sie maakte) en „Allotria" overbekend. In „Victoria the Great" ontplooit Wohlbrück zich bij uitstek als een sterk dramatisch ta lent. Een schakel tusschen de echte Victoria en die van de film is de Amerikaansche filmspeler H. H. Warner, die de rol van Lord Melbourne speelt en die zich herin nert als jongeman koningin Victoria door Londen's straten te hebben zien rijden. Andere bekende acteurs die deel uitma ken van de groote rolbezetting zijn Walter TWEEMAAL KONINGIN VICTORIA. Twee authentieke afbeeldin gen van Koningin Victoria, naar oude gravures. De inzet toont haar als kind, terwijl de groote pose Victoria voor stelt onmiddellijk na haar troonsbestijging in 1837. Den 28sten Juni van dit jaar zal het honderd jaar geleden zijn, dat de beroemde Brit- sche vorstin gekroond werd. De K. R. O. Radio film „Koningin Victoria" van Her bert Wilcox, die met deze episode aanvangt. Anna Neagle vervult de titelrol is dus wel zeer actueel.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12