STADS WOENSDAG 30 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8993 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE OOSTENRIJKSCHE BISSCHOPPEN OVER HET NATIONAAL-SOCIALISME Herinnering aan een Gemeenschappelijk schrijven NIEUWS Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2. Giro 103003. Postbus 11. NIMMER HERROEPEN VEROORDEELINGEN Ten bewijze, dat de Oostenrijksche bis schoppen door hun tegemoetkomende hou ding tegenover de Duitsche autoriteiten en door hun aanvaarding van den economi- schen politieken .Anschluss" de leer van het nationaal-socialisme niet heb ben aanvaard zy spreken daarover ook met geen enkel woord herinneren wij aan het Kerstmanifest van het Oostenrijksche Episcopaat van 24 December 1933. Van deze verklaring werd tot op heden nog geen regel herroepen, terwijl zij door de adhaesie-betuiging voor het plebisciet van 19 April a.s. geenszins ongedaan wordt gemaakt. HET SCHRIJVEN DER BISSCHOPPEN. „Nog zelden", aldus de bisschoppen, „heeft het Opperhoofd der Kerk tot den leider en de leden van een Regeering zulke onvoorwaardelijke woorden van lof en blij de erkentelijkheid voor hun belijdenis en hun streven gericht als tot onze tegenwoor dige regeering (onder Dollfuss, Red.). Wij, Katholieken van Oostenrijk, voelen ons daardoor tevens aangespoord en verplicht, om in onwankelbare trouw achter deze re geering te staan, welke de Heilige Vader zelf zoo openlijk met lof overladen heeft. Deze trouw wordt ons door ons Katholiek geweten zalf voorgeschreven. Een oproep tot de jeugd om het gezag te eerbiedigen. In het herderlijk schrijven lezen we ver volgens: „Wij verzoeken en vermanen daarom alle verstandige en vredelievende lagen der be volking, vooral echter de jeugd, aan de genen, die hen verleiden willen tot onge hoorzaamheid en opstand tegen het gezag, geen gehoor en geloof te schenken, doch tot rust en bezonnenheid terug te keeren, leven, veiligheid en eigendom van den naaste onder alle omstandigheden te eer biedigen fn het de regeering mogelijk te maken, ongestoord te werken aan den her opbouw van ons vaderland, aan de hervor ming van de gemeenschap en aan het geluk van een betere toekomst. De nieuwe ver- christelijking van het geheele openbare le ven en de vreedzame samenwerking tus- schen Staat en Kerk voor het welzijn van allen, is het grootste program en de onbe twistbare verdienste van onze regeering, welke in waarheid een waarachtig christe lijke bewijst te zijn en aan wie wij daarom in geweten innigen dank, doch ook een drachtige en offervaardige medewerking en steun verschuldigd zijn. „Oostenrijk wil weer worden wat het eeuwenlang is geweest: een bolwerk van den vrede der volkeren, een centrum van de Europeesche cultuur op de basis van het christelijke geloof". Veroordeeling van Rassenhaat en extremistisch naturalisme. Het slot van het schrijven luidt als volgt: „Wij stellen tegenover de leer van het nationaal-socialisme vier grondwaarheden: „Eerste grondwaarheid: De menschheid is een onverdeelde familie, gebaseerd op rechtvaardigheid en liefde. „Daarom veroordeelen wij den nationaal- socialistischen rassenwaan, welke tot ras senhaat en tot volkerenconflicten leidt, zelfs leiden moet. Eveneens veroordeelen wij de onchristelijke sterilisatiewet, welke met het natuurrecht en het katholieke christendom in onverzoenlijke tegen spraak is. „Tweede grondwaarheid: Het ware chris telijke nationaal-socialisme lis door God gewild en wordt door de Kerk goedgekeurd, want de liefde voor het eigen volk en de aanhankelijkheid aan het vaderland zijn In de natuur van de menschen gelegd. „Daarom prediken wij de deugd van het christelijk patriotisme, veroordeelen het verraad jegens het vaderland en veroordee len het radicale rassen anti-semitisme. „Derde grondwaarheid: Natie en Staat zijn verschillend en de Staat staat boven de natie. „Daarom veroordeelen wij het extremis tische nationaliteitsprincipe, verdedigen de historische rechten van ons vaderland en juichen het aankweeken van de Oostenrijk sche gedachten toe. „Vierde grondwaarheid: Boven alle na tionalisme staat de godsdienst, welke niet nationaal, doch internationaal is. De gods dienst is in staat iedere natie te veredelen. Hij strekt daarom ieder volk tot zegen. Hij is de oorsprong en bevorderaar van de ware cultuur van ieder volk. Hij is echter niet tot een enkel volk beperkt, doch ge roepen om aan alle volken de boodschap des heils te brengen en tegelijkertijd de aardsche welvaart te helpen bevorderen. „Daarom veroordeelen wij alle ideeën en strevingen, welke noodzakelijk tot een "na tionale kerk en tenslotte tot een openlijke breuk met de Katholieke Kerk moeten lei den. „Wij weten zeer goed, dat niet alle aan hangers van het nationaal-socialisme zijn religieuse dwalingen aanhangen, doch wij zien dieper en blikken verder en vreezen met recht, dat de logica der ideeën en fei ten, benevens machtsinvloeden van buiten af, tenslotte tot het eindresultatat moeten leiden, hetwelk alle overtuigde katholieken met ons, Bisschoppen, moeten verwerpen. „In dezen zin en in dezen geest juichen wij, Bisschoppen, van harte en met dank bare erkentelijkheid den uitgesproken christelijken koers, welken onze regeering inslaat en volgt, toe, en verleenen wij haar gaarne onze moreele hulp en steun bij haar christelijk streven". Fabrieks-toestanden In ons nummer van 25 Maart reageerden wij op een artikel in het „Nationale Dag blad", waarin werd beweerd, dat er „be paalde sujetten uit de onderwereld" aan 't werk zijn in fabrieken, waarin de ar beidsters worden „gemarteld en ver moord". In dit verband werd ook: Lei den genoemd. Wij hebben toen gevraagd naar min of meer concrete feiten. En nu wordt in het „Nationale Dag blad" een heel sensationeel artikel ge schreven met als titels: „Slavinnen in loon dienst", „Sommige werkbazen de ware slavendrijvers in de Leidsche industrie". En daarin wil men klaarblijkelijk wèl een feit noemen. Er wordt in medegedeeld, dat meisjes van een fabriek, van welke soort er in Leiden maar één bestaat (de aan duiding is dus nog al concreet), vertellen, hoe eenigen van hen niet meer in staat waren, een voldoende productie te berei ken en hoe zij, om niet ontslagen te wor den, door den werkbaas werden gedwon gen, een prijs te betalen, welke haar de kroon als eerbare ontnam. De directie gaat bij de onderhavige fa briek vrijuit, zoo vervolgt het blad. Waar deze gevallen aan het licht kwamen, heeft zij' ingegrepen en de zaak in handen van de Justitie gegeven. Doch hoevele geval len komen al of niet uit misplaatst eer gevoel nimmer aan het licht? Wij hebben naar aanleiding van deze mededeelingen 'ns geïnformeerd bij de klaarblijkelijk hier bedoelde directie. Deze verzekerde ons heel beslist en heel abso luut, dat in zijn fabriek en er kan geen andere bedoeld zijn geen z.g. stukwerk voorkomt en dat bij hem van misdrijven tegen de zeden, als hier bedoeld, niets bekend is en er daarom.... ook nooit door hem een dergelijk misdrijf in han den van de Justitie is gegeven. Zóó wordt een fabriek en het personeel van die fabriek klaarblijkelijk belasterd! DE GEVAREN VAN HET NIEUW- HEIDENDOM. Een oproep van Limburgsche organisaties. De diocesane commissie van samenwer king in het bisdom Roermond, waarbij zijn aangesloten de volgende organisaties: Limb. Land- en Tuinbouwbond, Limb. R.K. Werkliedenbond, Limb. R.K. Werk- geversvereenging, R.K. Middenstand, R.K. Werknemende Middenstand, en „St. Adel- bertusvereeniging", kennis genomen heb bende van de gevaren, welke in steeds toenemende mate in meerdere landen het katholieke geloof bedreigen door het op dringen van het nieuw heidendom, voelt zich gedrongen opnieuw luide uiting te geven aan de trouw van het Limburgsche katholieke volk waar het geldt de door den bisschop van Roermond en door heel het doorluchtig Episcopaat van Nederland ons voorgehouden gedragslijn tegenover het nationaal-socialisme. De diocesane commissie meent het Ka tholieke Limburgsche volk ernstig in over weging te moeten geven bij het beoordee- len van de situatie de soms zoo hemels breed verschillende omstandigheden in ons DE NIEUWE GARNIZOENEN (hiervan hebben reed; im/boc*) TILBURG DCVENTER DEN BOSCH J L- COLLEGIUMOVERDRACHT LEIDSCH STUDENTENCORPS. De nieuwe praeses collegii van het Leidsch Studentencorps, de heer F. E. Vlie- 1 ander Hein, heeft hedenmiddag in het Groot Auditorium van her Academiegebouw een inaugureele rede gehouden, waarin hij er in de eerste plaats op wees, dat wat de toekomst ook moge brengen, het corps steeds zal staan als een rots voor Oranje, een rots, die niet zal wijken, omdat zij rust op een basis van innig historisch contact. In wederzijdsche waardeer in g leeft het corps onder de Leidsche bevolking. Talloos zijn de draden, gesponnen uit het geheu gen der burgers, vormend den band, die corps en burgerij organisch verbindt. Een drachtig werd dikwijls samengegaan; vaak verleende het Corps steun en wanneer Lei den tot het Corps kwam, betoonde het Corpslid zich Leidenaar. Groot is derhalve het vertrouwen, ook financieel, maar niet eindeloos rek baar is het crediet, ors verleend. Waakt tegen misbruik hiervan en beseft de fout den getrouwen Corpsleveranciers de tegenprestatie te lang te onthouden, velen ondoordacht onnoodige zorgen en eindelooze moeiten berokkend. Vervolgens herinnert spr. eraan, dat de groote klok van het nieuwe Stadhuis-ca rillon, de Salvator, een geschenk van het Corps zal zijn. Wanneer zij op dagen van feest en vertier voor het Corps van den toren zal luiden, den burgers der studenten vreugde verkondigend, kan er dan schoo ner en klinkender symbool bedacht wor den voor de plaats, welke het Corps te Leiden inneemt? Spr. wees verder op de goede verstand houding met de academische autoriteiten en zeide, dat de organisatie van studenten- sport, ook uit internationaal oogpunt, de volle aandacht van het L.S.C. bezit. Als dagelij ksch bestuur van de ALge- meene Senatenvergaderimg wil het Colle gium krachtig streven naar een verruimen de aanraking met het buitenlandsohe stu dentenwezen, in de vaste overtuiging ech ter, dat nimmer contact mag worden ge maakt met eenige organisatie, die een poli tiek doel nastreeft. Het interne leven van het corps be schouwend, meende de heer Vlielander Hein een anderen geest te mogen consta- teeren, een geest van doen in plaats van praten, mét een inslag van moderniteit en zakelijkheid. Er heerscht een tijd van mu tatie. Niet de bloei van het corps wordt bedreigd, slechts de kleur van zijn vruch ten. Daarom wekte spr. op te waken voor kieur van het corps, gevormd door vriend schap, respect en traditie. Spr. hield een pleidooi voor verdere fi- nantieele versobering, om daarna ten slotte erop te wijzen, dat het laatste jaar voor het eeuwfeest van het L.S.C. van ieder lid de persoonlijke aandacht en werkkracht zal vragen, opdat het volgend jaar de reünisten zu'llen kunnen zeggen: Veel is gebleven; veel is veranderd. Maar zoo is het goed. land en elders niet uit het oog te verlie zen. De berichten in de pers mogen nooit of nimmer onder ons Katholieken de mee ning doen post vatten, dat het door Z. H. den Paus in de encycliek „Mit brennen- der Sorge" veroordeelde nieuw-heidendom ooit, waar dan ook, vereenigbaar zou kun nen zijn met het Katholicisme. De Dioc. Cie. van samenwerking, H. A. POELS, voorzitter. VOORDRACHT VAN PROF. H. PERNOT. Over de Cité Universitaire te Parijs. Ter gelegenheid van de conferentie van de International Student Service heeft prof. H. Pernot, hoogleeraar aan de Sor- bonne te Parijs en buitenlgndsch lid van de Koninklijke Nederlandsche Akademie van Wetenschappen gisteravond in het la boratorium voor Tropische Hygiëne een lezing met lichtbeelden gehouden over de „Cité Universitaire te Parijs". Onder de talrijke aanwezigen waren af gevaardigden van vrijwel alle alhier geves tigde studentenverenigingen en eenige hoogleeraren. De voorzitter van het Nederlandsch Comité van de International Student Ser vice prof. dr. N. van Wijk leidde den spre ker in en wees er onder meer op, dat prof. Pernot een groot vriend van ons land is. Tezamen met onzen gezant in Parijs jhr. Loudon heeft prof. Pernot zeer veel gedaan voor de totstandkoming van het Nederlandsch paviljoen in de Cité Univer sitaire. Prof. Pernot schetste vervolgens de moeilijkheden, welke aan de uitvoering van het mooie plan, de oprichting van een Cité Universitaire te Parijs, overwonnen moesten worden. Uitvoerig zette spr. uit een, dat het primaire doel is om hiermede de verbroedering der studenten van geheele wereld te bevorderen. Er is geen sprak van dat het feit, dat de Cité Univer sitaire in Parijs gevestigd is, zou beteeke- nen, dat het doel zou zijn propaganda te maken voor Frankrijk, maar omdat aan de Universiteit van Parijs het grootste 'aantal buitenlandsche studenten studeert, was dit doel juist daar het beste te berei ken. Vooral voor Nederland is het uiterst gewenscht, dat het een werkzaam aan deel in de Cité Universitaire neemt, dat het beeld, dat men zich van ons land en van den Nederlander gemeenlijk schept, meestal verkeerd is. Op het oogenblik hebben twintig landen hun paviljoen in het Cité Universitaire; eenige zijn nog in oprichting. Duitsch- ïand heeft zich tot heden afzijdig gehou den. Zou dit land ertoe besluiten ook een paviljoen op te richten, dan zou dit slechts worden toegejuicht. Uitvoerig schetste spr. het vele, dat aan John. D. Rockefeller Jr. te danken is, o.a. de gebouwen voor den centralen dienst. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de organisatie en van het beheer van de Cité Universitaire, waarna spr. het bouwwerk van Dudok van het Nederlandsche pavil joen besprak, dat uitmunt door licht en practische bruikbaarheid. Hollanders hebben vaak verschillende bezwaren tegen het wonen in de Cité Uni versitaire te Parijs. De vrees wordt uitge sproken, dat de studenten in het Neder landsche paviljoen te veel in eigen millieu zouden blijven. Het is onjuist omdat in elk paviljoen juist studenten van verschil lende nationaliteit, ook Franschen worden ondergebracht. Spr. somde voorts de voor- Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De doorvoering van de Anschluss in Oos tenrijk. (2de blad). Franco's troepen dringen verder door op Catalaansch gebied, (2de blad). Japanneezcn in Sjantoeng met omsinge ling bedreigd- (2de blad). Lord Halifax over Engelands buiten landsche politiek. (2de blad). Binnenland Internaat voor opleiding tot dienstbode te Wassenaar. (2de blad). Nieuwe weg Amsterdam en Utrecht. (2de blad). deelen op van een verblijf in de Cité Uni versitaire boven het verblijf bij Fransche families, dat vooral in deze tijd weinig vroolijk voor den student is. Dat de Cité Universitaire voor den student een soort kazerne zou zijn is ten eenenmale onjuist, daarvoor zijn de reglementen, waaraan de student zich te houden heeft, te soepel. Tenslotte herinnerde spr. aan de enor me propaganda, welke van het Neder landsch paviljoen op de Koloniale ten toonstelling te Parijs voor Nederland is uitgegaan en op gelijke wijze kon er zulk een propaganda uitgaan van het Neder landsch paviljoen in de Cité Universitaire. Spr. wekte de studenten ten slotte op naar dit paviljoen te komen; dat is nuttig voor u zelf en ook voor uw land, aldus besloot spr. Met tal van lichtbeelden werd deze lezing verduidelijkt. In de Nederlandsche taal, welke prof. Pernot zeer goed verstaat, sprak prof van Wyk een woord van dank. DE CONFERENTIE DER INTERNATIONAL STUDENT SERVICE. Na opening der conferentie gistermorgen werden de beide memoranda, die een his torisch overzicht geven van de opvoeding in Nederlandsch- en Britsch-Indië, bespro ken. Onder voorzitterschap van prof. Schrieke waren de discussies, ingeleid door Sir George Anderson, weldra in vollen gang. Na een lunch in „Zomerzorg", bijgewoond door een groot gedeelte der ruim 100 deel nemers, werden de discussies in het Mu seum voor Volkenkunde hervat na een bij zonder duidelijke uiteenzetting van mr. C. F. Strickland over: „Education and rural communities". De standpunten en wenschen der ver schillende deelnemers bleken vaak uiteen te loopen, maar wederzijds werden vele vragen beantwoord en misverstanden opge lost. Na de thee volgde een inleiding van R. Soenito over: „The use and importance of the vernacular", op welke lezing, waarin het persoonlijk standpunt van den inleider duidelijk was uiteengezet, principieele, theoretische en objectieve debatten volg den. De vrouwelijke studenten der over- zeesche landen lieten zich hierbij niet on betuigd en vele persoonlijke meeningen werden geformuleerd. De aanwezigheid van deskundige hoog leeraren en ambtenaren met jarenlange er varing op dit gebied in de Indiën, verhoog den uitermate de leerzaamheid en het nut dezer uiteenzettingen, waarvan ook een wederzijds beter begrip der essentieele ver schilpunten het resultaat was. De dag werd besloten met een zeer inte ressanten filmavond, waar dr. Leroux uit leg gaf bij een film van Bali, een zeld zaam interessante reportage van een uit barsting der Krakatau e^ de huwelijks plechtigheden aan het hof van Djokjakarta. Examencommissie wis- en natuurkunde. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bepaald, dat aan de commissie, aan welke in 1938 wordt opge dragen het examineeren van hen, die een akte van bekwaamheid verlangen tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, tevens wordt opgedragen het examineeren van hen, die dit jaar de akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van lager onderwijs in de wiskunde. In de commissie zijn o.m. benoemd: tot leden: dr. J. Droste, dr. W. H. Keesom, dr. A. E. van Arkel, dr. J. H. Oort en dr. W. van der Woude, hoogleeraren en dr. H. D. Kloosterman, lector alhier; A. Janssen, al hier; in de subcommissie KIV te Leiden: tot lid en ondervoorzitter: dr. B. G. Escher, tot leden dr. L. G. M. Baas Becking en dr. H. Boschma allen hoogleeraren, alhier.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1