OMGEVING RIJNSTREEK UlNSDAG 29 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 HAARLEMMERMEER Geboren: Cornelia, d. v. J. T. C. Krom en A. Zantman. Maria, d. v. C. L. van Neuren en M. H. van Andel Cornel is Jozef, z. v. J. H. van Egmond en M. Ver- bruggen Marianna Elisabeth Johanna d. v. A. H. van Rijn en M. D'haene Si- inon, z. v. A. Ooms en M. Michieien Gys- bert, z. v. E. Ruizendaal en T. Bouterse Jan Hendrik, z. v. J. L. de Boo en H. A. de Hoog Jozefus Clemens Maria, d. v. A. J. M. Zegers en H. H. A. Siers Dirk, z. v. C de Haas en E. Stieva Lena, d. v. L. v. Prooijen en W. den Dekker Gerrit Teu- nis, z. v. A. van der Maar] en J. K. Donker. Ondertrouwd: Jan Knibbe, 27 j. en Jacoba Haagsma, 24 j. Pieter Uithol, 26 j. en Johanna van Andel, 26 j. Arie Freeke, 25 j. en Jannetje E. Café, 20 j. Antihonie Schuurman, 27 j. en Wilhelmina van Kerkhoven, 27 j. Gehuwd: Thomas Dijksman, 37 j. en Jannetje Balk, 26 j. Hermanus Koopman, 33 j. en Gijsbertha Meijer, 22 j. Leendert Vaalburg, 30 j. en Maartje van Est, 24 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Oranjevereeniging. Gisterenavond hield de Oranjever. haar jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, üen heei A. Wassenaar. Spr. memoreerde in zijn openingswoord o.m. de geboorte van Prin ses Beatrix. Ook uit het vereenigingsleven werden meerdere feiten gememoreerd. Spr. wees ook op de belangrijkheid van dit jaar. Dan las de 2de secr. de notulen en vervolgens het jaarverslag. Het laatstè ge tuigde van een opgewekt vereenigingsle ven en van den goeden geest die in de ver-~ eeniging heerscht. Het financieel verslag van den penningmeester, den heer M. J. AJkemade, vermeldde een inkomsten van 553.56, uitg. 597.86. Er was echter met het saldo van vorig jaar nog in kas 92.56. Onder dank werd de penningm. gedéchargeerd. Dan volgde bestuursver kiezing. De aftr. heeren v. d. Anker, Alke made en Heemskerk waren niet herkies baar. Gekozen werden de heeren C. de Jong, E. Schoneveld en F. v. d. Valk. In de vacatures de Haan en Matthijs werden ge kozen de heeren J. v. Elk en C." v. Zijst. De voorzitter deedt vervolgens enkele me- dedeelingen over de vaandelcommissie. Een familielid van Notaris Mattijs zal voor de vervaardiging, belangloos, zorg dragen; met de collecte voor dit doel was 92 op gehaald. Dan kwamen in bespreking de feestplannen voor a.s. zomer, de verjaar dag van H. M. de Koningin, het 40-jarig regeeringsjublieum en het 25-jarig be staan der Oranjever. Besloten werd een kinderfeest te organiseeren op 31 Aug. en volksfeesten op 1 Sept. Lampionoptochten, gondelvaart, koraalmuziek, een vakoptocht, straat- en gevelversiering, waarvoor een commissie van beoordeeling zal benoemd ■worden. Het bestuur kreeg vrij mandaat om alles zoo goed mogelijk uit te voeren. Besproken werd nog de nationale feestdag van 7 Sept., waarvoor b.v. sprekers zullen worden gevraagd. Een winkelweek in de eerste week van Sept. Een vergadering met de winkeliers zal hiervoor noodig zijn en uitgeschreven worden. Bij de rondvraag werd Reglementswijziging bepleit, waar door het bestuur dan candidaten zou kun nen aanwijzen. Het bestuur zal zulks ver der trachten uit te werken. Ook werd naar voren gebracht de eventueele moeilijkhe den by de beoordeeling van versierde rij wielen of wagens. Bepleit werd afdeelin- gen te maken. Het bestuur zal hieraan volle aandacht schenken. De voorzitter bracht dank aan de afgetreden bestuurs leden voor hetgeen zij voor de vereeniging gedaan hébben en sloot dan deze zeer ge animeerde vergadering. LISSE Hinderwet. Ter gemeente-secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen, ingevolge de Hinderwet, van mevr. de Wed. T. de Lange, om vergunning tot het uitbreiden van haar brood- en banketbak kerij op het perceel plaatselijk gemerkt Kanaalstraat 31, kadastraal bekend ge meente Lisse in sectie D. no. 4117. Aanrijding. De fietsrijder S. alhier werd gisteren aangereden door een 6-wie- lige vrachtauto van den heer B. uit IJmui- den. Met den schrik en lichte materieele schade kwam een en ander nog gelukkig goed terecht. Groote Gezinnen. De R.K. Bond voor Groote Gezinnen, afdeeling Lisse, hield Maandagavond in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond de 6e Jaarvergade ring, onder presidium van den heer H. van den Berk. De heer Jonkman bracht zijn jaarver slag uit, waaruit bleek, dat het ledental stationair bleef. Het wel en wee der ver eeniging passeerde de revue. De penning meester bracht daarna verslag uit. De ontvangsten hebben bedragen f 488.en de uitgaven 348.35, alzoo een batig saldo van 139.65. De aftredende bestuursleden, de heeren H. J. van den Berk, le voorzitter, M. van der Linden, penningmeester en P. Romiju en J. van Dijk, werden bij enkele candi- daatstelling herkozen. De bestuursfuncties zullen onderling worden verdeeld. De heeren Salman en Bezu werden be noemd tot leden van verificatiecommissie. De heer van der Lans dankte het bestuur voor de gehouden verloting, waarbij alle leden een nuttige prijs hebben verkregen. Vervolgens bracht hij de propaganda ter sprake waarbij hem door het bestuur werd medegedeeld, dat dit program van actie nog steeds in bespreking is met het hoofd bestuur. De secretaris gaf een uiteenzet ting over de compensatiekas, waaruit een uitkeering zal worden gedaan bij vermeer dering van het gezin. Het is evenwel nood zakelijk, dat dan de contributie iets ver hoogd wordt. De minimum-contributie zal dan moeten bedragen 0.15 per maand. Eerst daarna kan men eens zien hoe of het staat met de compensatiekas voor de af deeling. Dit punt zal op een nadere ver gadering worden besproken. Hierna slui ting. NOOTDORP Propagandaclub Dr. Sckaepman. Op Donderdag 31 Maart a.s. des avonds te 8 uur houdt de Propagandaclub van de R.K. Staatspartij afd. Nootdorp, haar jaarver gadering in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den Veenweg. De vergadering is toe gankelijk voor alle R.K. Jongeren van 17 tot 25 jaar. Hetgeen de laatste jaren en vooral de laatste maanden op politiek terrein plaats grijpt, moet voor ons Katholieken een prikkel zijn om zich zoo mogelijk nog hechter aaneen te sluiten, opdat wij teza men een beschermende muur vormen, die elke aantasting van onze Christelijke Be ginselen weerstaat. Niet alleen de leden van de R.K.S.P. zijn hiertoe geroepen, doch elke Katholiek, ook en vooral het op komende geslacht, die zich reeds thans moet prepareeren en voorbereiden voor zijn taak, welke in den toekomst ontegen zeggelijk aan hem zwaardere eischen zal stellen en meer strijd zal kosten. De Pro pagandaclub moet beschouwd worden als een voorbereidingsschool voor de Jongeren om hen in te leiden in het politieke leven, waarvan in dezen tijd iedere Katholiek zedelijk verplicht is zich op de hoogte te stellen. NOORD WIJK Geen geverfde bloemen meer. Ook in onze gemeente hebben B. en W. in de vergunningen voor het venten met bloe men een bepaling opgenomen, waarbij het verboden is te venten met kunstmatig ge kleurde bloemen. Verpachting watertoren als uitzichtto ren. Naar wij vernemen hebben B. en W. na gehouden openbare inschrijving, de verpachting van een gedeelte van den wa tertoren gegund aan den heer A. P. Groe- newoud, Kerkhofpad, Noordwijk-Binnen. Jeugdherberg. B. en W. hebben aan de commissie van beheer van het gebouw voor Chr. Belangen, Hoofdstraat 11 te Noordwijk aan Zee, vergunning verleend voor het inrichten van dat gebouw als jeugherberg, door het aanbrengen van slaapplaatsen met waschgelegenheden en toebehooren, zulks gedurende de maan den Juni, Juli en Augustus a.s. Verlof B. B. en W. hebben aan de wed. J. M. van Dam-Heemskerk een ver lof B. verleend voor den verkoop van al coholvrijen dranken in de benedenvoor- localiteit van het perceel Voorstraat 119. Zooals men weet, wordt aldaar een auto matiek opgericht. Oranje-vereeniging. Maandagavond vergaderde de O.V. in Café „De Zwaan", onder presidium van dr. J. P. Niekerk, waarbij de opkomst der leden zeer goed was. Na opening en lezing der notulen volgde het finantieel verslag van den pen ningmeester over de periode November 1937Maart 1938. De kasmiddelen, over genomen van het vorig bestuur, bedroegen ƒ84.27, het thans zittende bestuur had bij elkaar gegaard f 1491.02, zoodat een totaal van 1575.29 werd verkregen. Hiertegen over stond een uitgave van 1355.68; alzoo bleef er nog een batig saldo van 219.61 over. De controle-commissie bracht bij monde van den heer L. J. v. d. Meer ver slag uit van het ingestelde kasonderzoek en zoowel de bescheiden van den vorigen penningmeester, den heer G. v. Dam, als van den huidigen functionaris, den heer W. v. Zonneveld, waren in keurige orde be vonden. Aan het woord van lof voor het keurig beheer, wilde de commissie een woord van lof en hulde vastkoppelen voor het geheele bestuur, dat kans heeft gezien een zoo bij uitstek geslaagd feest te orga niseeren bij gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix. Alle bestuursleden zijn met een lijst rondgegaan en brachten de som van ƒ677 bijeen, een pracht- prestatie, temeer, omdat hierdoor aan bij na 1700 sohoolkinderen een feestdag gege ven kon worden, welke er wezen mocht en niet alleen bij de kinderen, doch ook bij de ouders heeft dit groote voldoening gebracht. De commissie sprak namens de geheele vergadering haar grooten dank uit, met den wensch, dat het bestuur met een zelfde liefde en opoffering, het groote feest van het 40-jarig Kroningsfeest van de Ko ningin in September van dit jaar zal voor bereiden. De voorzitter bracht dank aan de commissie voor haar verslag en voor de woorden van hulde aan het bestuur. Deze lof wilde spr. echter voor het grootste deel overhevelen naar die leden welke het bestuur zoo krachtdadig hebben bijgestaan en aan hen, die zoo gul hun bijdragen hebben gestort en onder applaus werd de penningmeester gedéchargeerd van zijn goed beheer. In de nieuwe kascommissie werden benoemd de heer J. Meijers, J. W. Middenham en H. J. Hensing en als plaats vervangers P. v. Rijn, M. Westerop en G. Haasnoot. Het oude reglement, waarin noodzake lijk eenige wijzigingen moesten worden aangebracht, kwam nu ter tafel. Na en kele besprekingen werden de voorgestelde wijzigingen aanvaard; dit reglement zal worden herdrukt. De leden zullen t.z.t. bij den secretaris dit reglement kunnen beko men. Bij de bespreking van de a.s. feeste lijkheden deelde de voorzitter mede, dat het bestuur het voornemen heeft een twee ledig feest te organiseeren en wel op 31 Augustus het feest der schoolkinderen met concerten en op 6 September de Volles- feesten voor de schoolvrije jeugd en vol wassenen, zoo mogelijk opgeluisterd door een optocht of bloemencorso, een aubade door de jeugd en het houden van een lichtstoet, waarbij de voorzitter den wensch uitsprak, dat bij deze feesten de plaatselijke muziekvereenigingen een zelf de loyale medewerking zullen verleenen, evenals dit bij de laatste feesten het ge val is geweest Uit de vergadering werd nog de wensch geuit, dat zoowel Noord wij k-binnen als Noordwijk a. Zee op de zelfde dagen zullen feest vieren. Het be stuur deed de toezegging, hierover met de O.V. te Zee te zullen spreken. Een flink aantal leden gaven zich reeds op voor het vormen van commissies voor Volks feesten. Meerdere opgaven kunnen worden gedaan bij het bestuur, dat dan in de toe komst een oproep zal krijgen de beraamde plannen voor feestviering nader uit te werken. De heer E. C. Urlus maakte nog de opmerking, dat het bestuur zich aan bevolen hield voor nieuwe ideeën en spe len; dankbaar zullen deze opmerkingen worden aanvaard. Nog deelde de voorzit ter mede, dat het ledental van 117 geste gen was tot ruim °00, terwijl er niet gerust zal worden alvorens dit laatste getal nog verdubbeld is, waarvoor hij aller mede- ALPHEN AAN DEN RIJN SCHOOLMELKCOMITé. Contact met de Bijzondere scholen. Vrijdagavond vergaderde het School- mel'kcomité-Alphen aan den Rijn met cudercommissies en afgevaardigden van Bijzondere scholen teneinde een financieele basis te vinden voor een doorloopende ver strekking van melk aan schoolgaande kin deren. Behalve de scholen, die reeds in vorige jaren aan de melkverstrekking deden, waren ook de afgevaardigden voor de Herv. scholen tegenwoordig. Nadat de voorzitter, de heer H. van Kleef, inlichtingen had verstrekt omtrent de wijze waarop het comité zich voorstelt te zullen werken, stelde de heer Smits, hoofd der Herv. school aan de Julianasiraat eenige vragen ter nadere informatie. Nadat de voorzitter deze had beantwoord, lichtte de stcretaris, de heer J. de Groot nog de in formaties betreffende den melkprijs toe. Hoewel de prijs van gepasteuriseerde f'esschenmelk per liter 16 ets. bedraagt en de straatprijs van gepasteuriseerde melk gewoon uitgetapt 12 ets. is, krijgt het comité voor dit doel gepasteuriseerde flesschen- melk tegen gereduceerden prijs teneinde op deze wijze^ook die kinderen re bereiken, voor wie de gewone melkprijs te hoog is. Ket is natuurlijk van de regeering niet de bedoeling om ook de beter gesitueerden langs den weg van het Comité van goed- koope melk .te voorzien. Het is juist de be doeling om uit het verschil tusschen straat- prijs en den comité-kostprijs een financieel overschotje te kweeken, dat dan op de melk, die de minder gegoeden gebruiken weer wordt bijgepast. Ontstaan er desondanks dan nog te kor ten, wat onder de huidige omstandigheden niet te verwonderen is, dan moet het comité deze uit andere bronnen trachten te dek ken. De regeering is bij dit stelsel uitgegaan van de gedachte dat alle leerlingen deel nemen. Besloten werd alsnog een rondschrijven aan ouders van leerlingen der deelnemende scholen te richtten om een juist overzicht der baten te krijgen. De kostprijs is dan te stellen op 12 ets. per liter, dus per week en per kind. Natuurlijk kan het zeer wel ge beuren, dat ouders onder dit bedrag blijven, zelfs, dat ze heelemaal niets kunnen beta len. Dit behoeft die ouders echter niet te weerhouden om aan de melkverstrekking ir.ede te werken. Na de Paaschvacantie zal dan met het uitreiken der melk worden begonnen. De schoolbesturen die wenschen mede te wer ken daartoe, hebben dus alsnog gelegen heid. Gemeenteraad. De eerstvolgende ver gadering van den Raad dezer gemeente is bepaald op Maandag 4 April 's avonds 7 uur. Ziekenliuisverpleging. Maandagavond werd de 15e jaarvergadering, tevens alge- meene ledenvergadering gehouden van de vereeniging tot voorziening in de onkosten van ziekenhuisverpleging in het Nutsge- bouw. Deze vergadering stond ondèr leiding van den voorzitter den heer W. v. d. Bijl, die op gebruikelijke wijze opende en de in Cfe vorige vergadering gestelde vragen be treffende meer concentratie der verschil lende vereenigingen, die zich op dit gebied bewegen tot één groote vereeniging, nog niet geheel kon beantwoorden, daar het be stuur deze aangelegenheid nog nader moet overwegen. Gelet op het daartoe gedaan verzoek is besloten, dat de bode-incasseer- c'ei voortaan 8 dagen vacantie per jaar zal genieten. Hierna kreeg de heer K. Domburg ge legenheid tot het uitbrengen van het 15e jaarverslag. Allereerst memoreerde de secretaris in zijn uitstekend verzorgd jaar verslag de oprichting der vereeniging in 1922, waarvoor zoo'n groote belangstelling bestond dat in 2 maanden tijds het aantal contribuanten reeds zeer groot was. Toen in 1926 verschillenden zich met den loop tan zaken niet konden vereenigen, heeft men een onderzoek ingesteld, waarbij bleek j dat met de toenmalige samenstelling 66 per werking Inriep. Het voorbije jaar heeft duidelijk getoond, dat er onder onze be volking een groote Oranje-liefde bestaat. Laat zij die nu ook uiten en laten allen Noord wij kers nu lid worden van hun Oranje-Vereeniging. Met deze opwekking sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde bijeenkomst. SASSENHEIM Bouwen. Door den heer C. Kiebert worden aan den Teylingerlaan 2 burger- woonhuizen gebouwd. Gimning. Ged. Staten van Zuid-Hnl- land hebben gegund het maken van een gedeelte wegliohaam; van een duikerbrug en een grondduiker, benevens het verrich ten van bybehoorende en bijkomende wer ken ten behoeve van den aanleg van den nieuwen rijksweg. Sassenheim aan de fa. Voormolen te Rotterdam, den bouwer van de thans in aanbouw zijnde brug over de Sassenheimer vaart. Concoursen. De Harmonie „St. Am- brosius" zal dit jaar deelnemen aan het concours, uitgeschreven door den Noord- Zuid-Holl. bond, welk concours zal gehou den worden te Warmond. Het fanfarecorps „Crescendo" zal dit jaar deelnemen aan het nat. concours te Beverwijk op 2den Pinksterdag en zal uit komen in de Sup.-Eereafdeeling. sonen van 400 het niet eens waren. Het aan tal leden bedroeg op 1 Januari 1937 9419 en op 31 Dec. 1937 9571, alzoo een vooruit gang van 152 leden. Bedroeg het aantal ver pleegden in 1936 244, in 1937 was dit 268 met 4416 verpleegdagen, zulks voor wat het ge woon tarief betreft. Het ledental van het speciaal tarief is iets achteruitgeloopen n.l. van 1879 tot 1354, 73 operaties kwamen voor, terwijl door het bestuur 100 verschil lende zaken werden behandeld. De secreta ris prees de goede samenwerking en her dacht het afscheid van den heer J. L. H. Boeren uit het bestuur door zijn vertrek naar Veghel, welk bestuurslid zoo veel be langrijk werk heeft verricht. Tevens be sprak hy de reorganisatie van 4 Nov. j.l. waardoor alle meerderjarige leden nu stem recht hebben verkregen, terwijl vertegen woordigers van contribuanten heengingen voor 5 bestuursleden-vertegenwoordigers derleden. Ook uitte hij den wensch, dat de heer W. v. d. Bijl, eerst 11 jaar le voorzitter en nu nog bestuurslid, nog vele jaren deel van het bestuur zal uitmaken. Na vaststelling van dit verslag verkreeg de heer W. Spreij gelegenheid tot uitbren gen van het financieel verslag, waarbij hij tevens verschillende toelichtingen gaf. Het kapitaal der vereeniging bedraagt 12.752.19 tn is mede dooi de reorganisatie gesplitst als volgt: Reserve gewoon tarief f 6250. leeerve speciaal tarief 1250.werkkapi taal gewoon tarief 3952 19 en speciaal ta rief 1300.De rekening ontvangsten en uitgaven sloo+ op een bedrag van 17211.74 1/2 met een nadeelig saldo voor het gewoon tarief van 2204.34 1/2 en spe ciaal tarief 259.59 1/2. Aldus nog geen f 2500.terwijl aanvankelijk werd ge dacht aan een tekort van 4000.Tevens werd medegedeeld dat door instelling der con troleer ende geneesheeren in het alge meen de verpleegdagen van 18,6 tot 14 da gen zijn teruggeloopen. Ruim 200 keer werd van een auto gebruik gemaakt. Het bedrag aan onverplichte uitgaven waar over een bespreking volgde bedroeg 201.94 en bedroeg vorige jaren soms 800.Be houdens bijzonderheden is mede door de contributieverbooging voor 1938 een voor- Geelig saldo van f 1500.— begroot. Na ge houden stemming werden de aftredende bestuursleden de heeren J. M. v. d. Valk en A. A. de Haan herkozen. De voorzitter deed daaiop eenige belang rijke mededeelingen, n.l. dat vanaf 1 Janu- rri 1938 nog zal worden verstrekt voor Röntgen-foto's 5.vergoeding; röntgen stralen 10.na 5 reizen voor eigen reke- rvng 35 reizen vergoeding a 60 ct.; bij op name van vrouwen in het ziekenhuis met een zuigeling zal voor het kind 28 ligdagen a 1.worden vergoed, terwijl tevens 1 kaart van 3.— zal worden vergoed voor behandeling in klinieken als b.v. de poli kliniek van dr. v. Iterson. Voorts vervalt het art. 34 van het reglement, luidende: Ingeval een voor rekening der vereeniging m een door het bestuur erkend zieken huis opgenomen verzekerde geen kost winner zijnde krachtens de bepalingen van de ziektewet recht op uitkeering heeft en deze geniet, wordt de vereeniging ge acht rechthebbende te zijn op de uitkeering van 2/3 van het ziekengeld bedoeld in art. 49,1e lid v. d. ziektewet. Na deze mededeeling, die algemeen zeer werd toegejuicht, werden uitvoerige be sprekingen gevoerd en door eenige leden opnieuw ter kennis gebracht het bezwaar dat van de 15 bestuursleden er 10 zitting hebben namens verschillende kerkelijke en burgerlijke armbesturen. Aangedrongen werd tot omzetting hiervan tot het weg nemen der bedeelingsgedachte etc. Voor opbouw der vereeniging achtte men dit van groot belang, zoomede de concen tratie van de verschillende vereenigingen tot één groote vereeniging om hierdoor ook tc komen tot een ziekeninrichting in de Rijnstreek, hetwelk zeer urgent werd ge roemd. Voorts werd anders gevraagd om *-en commissie van toezicht uit de leden. Door enkele bestuursleden werden vragen stellers beantwoord, doch het bestuur zal een en ander nader overwegen. Door één der aanwezigen werd het idee geopperd om een referendum onder de leden te houden, opdat het bestuur te weten zal komen wat er onder de leden wordt gedacht. By de besprekingen omtrent klachten over den administrateur bleek ter verga dering integenstelling niets dan lof te be staan voor'zijn werk en behandeling, zoo dat de voorzitter hem hiervoor dan ook openlijk hulde bracht. Hierna volgde slui ting ZOETERWOUDE Bouwen. Het ingediende bouwplan van twee woonhuizen en een machinale trap- penmakerij aan de Miening zal op die plaats niet tot uitvoering kunnen komen. De eischen waren voor den aanvrager onover- komenlijk. Behalve de groote open ruimte n oest voor deze bouw een parallelweg wor den gemaakt, hetgeen door de diepe lig ging van het polder-niveau een zeer groot werk was. Het bouwen langs de Mieningweg (Oost zijde) is daarmede wel voor goed onmoge lijk gemaakt en de eigenaar van den grond heeft van de overdracht van den weg aan de Provincie wel een groot financieel na deel. Het genoemde plan wordt nu tot wer kelijkheid gebracht in de Noordbuurt waar de weg niet aan de Provincie is overgegaan en geen parallelweg wordt voorgeschreven. „Voor God" Actie. De Algem. Propa gandaclub „Sint Paulus" had gisteravond als een voortzetting op haar propaganda een bijeenkomst georganiseerd toegankelijk voor alle katholieken, waarop als spreker optrad Prof. Dr. Alphons Steger, lid van de Eerste Kamer. De voorzitter mocht in zijn welkomstwoord in het bijzonder begroeten den zeereerw. heer Pastoor G. J. Klaver weiden, den zeereerw. Pater Prof. Dr. Hen ry van Rooijen, den weleerw. heer Kape laan A. H. Duyvesteyn en den nieuw be noemden burgemeester, den heer H. J. J. A. Smeets. De spreker van den avond begon te wijzen op de brief van het geheele Episcopaat van Nederland in October 1936, het machtig waarschuwend woord gericht tot de katho lieken, maar even zoo waarschuwend voor alle andere geloovigen van Nederland tegen de gevaren van de godloosheid. Spr. zal zijn rede in twee deelen houden, over de ge varen van de godloosheid en over de af weermiddelen daarvan. Afgoden zijn er altijd geweest en de vol kenkunde leert, dat er altijd en overal in ae- menschen een drang is geweest naar een hooger wezen, dat hem zou beschermen. Dit is een van de bewijzen van het Gods bestaan. Spr. gaat den loop der geschiedenis na van alle vormen van afgodendienst en geeft een zeer populaire beschouwing en scherpe teekening van alle verderfelijke ideëen waaruit ten slotte is voortgekomen het na- i'unaal socialisme en fascisme, een veraf goding van den staat, staatsafgoderij. Bij het communisme is de stof de afgod en van beide stelsels worden de oorzaken en gevol gen door spr. met angstwekkende contou ren uitgebeeld. En telkens laat spr. zien hoe gevaarlijk ook de stelsels zijn, die nog bestaan en waaruit het communisme is gegroeid en geworden; de sociaal democratie is het lang- ztme buskruit dat echter even zoo gevaar lijk is als het langs een lange baan gelegdi wordt als in een granaat. Bij de breedvoerige behandeling van de treurige gevolgen komt spr. bij de zedeloos heid, welke eerst den godsdienst onder mijnt en ten slotte het geheele volk ten. ondergang voert. Alle deugden vallen dan weg, want als het zesde en het negende ge bod niet meer wordt onderhouden, dan is het ook gedaan met de nakoming van de andere van de tien geboden en kwijnt de liefde tot God en de menschen en het komt tot liefdeloosheid, rechteloosheid en godde loosheid. Telkens weer wijst spr. op de waar schuwende woorden, die de Pausen hebben, laten klinken en het eerste deel was als een cursus voor propagandisten, die het ontstaan en de gevolgen van de godloos heid moeten kennen om zich overtuigd en krachtig te weten bij actief optreden. Het tweede gedeelte was de praktijk van oe Actie voor God. Een duidelijk overzicht van het streven en werken van het Comité v Katholieke Actie „Voor God". Het apostolaat van de brievenbus moet met elk „Vliegend Blad" 1.300.000 brieven bussen in Nederland bereiken en telkens is daar 5000.voor uitgegeven. Lichtende kruisen in de donkerte, boven de steden, spreuken in lichtletters en transparanten worden geplaatst. Wij treden naar buiten uit en roepen: zie onze leer! Maar, zegt spr.: leven wij dan ook naar die leer? De Paus heeft vóór alles het middel aangegeven de vernieuwing van het gezin en de maat schappij. Wij moeten onze schuchterheid overwin nen, gistend werken onder het volk en zegt spr. zooals er maar een weinig gist noodig is om een groot brood tot voldoende rijzing te krijgen, zoo kan ook een klein ge tal menschen veel doen. Er zijn er nog zoo- velen, die hongeren en dorsten naar de waarheid en vooral het goede voorbeeld van ons levensgedrag kan zooveel doen voor de bekeering van die velen. Spr. wijst vooral op het vereenigingsleven, 'het door de Pausen geëigend middel tot steun aan een godsdienst. Na vooral op het leeken- apostolaat gewezen te hebben en de ver dieping van het geestelijk leven als de ware voor God actie, om daarmede te bezitten den offergeest, noodig voor het moeilijk werk van deze actie, eindigt spr. zijn heer lijke rede. Degenen, die niet gekomen zijn, kunnen spijt hebben en in hun dagboek aanteeke- nen: ik heb een avond verloren. Inenting. Op Donderdag 31 Maart 1938 des voormiddags 10 uur zal in café „Ik leer nog" aan den Hooge Rijndijk en op Zaterdag 2 April 1933 des voormiddags 9 uur in de Openbare Lagere School op het Dorp gelegenheid bestaan tot koste- looze inenting en herinenting.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 9