STADS NIEUWS BINNENLAND NATIONALE PAASCHLOTERIJ AGENDA DINSDAG 29 MAART 3938 DE LEJDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. By onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad f 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïli. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. ROE WORDT HET WEER? WEINIG OF GEEN REGEN. De Bilt seint i Verwachting: Meest matige Westelijke tot Zuid-Westelyke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, wei nig verandering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 771.8 te Brest. Laagste barometerst.: 739.0 te Nordoeyan. De rug van hoogeluchtdruk over Scan dinavië trok snel Oostwaarts en maakte plaats voor de diepe depressie, die gister morgen bij IJsland lag. Het gebied van hoogeluchtdruk, dat van de Azoren tot Frankrijk reikt, breidde zich Oostwaarts uit. In Bohemen vormde zich een nieuw maximum van luchtdruk. Op IJsland stijgt de luchtdruk tijdelijk snel en is de tem peratuur weer tot onder het vriespunt ge daald. In Noord-Scandinavië nam de vorst weer toe. Op de Britsche Eilanden en in onze omgeving is het weer zeer zacht met hier en daar zeer lichte regen, in het Oostelijk Oostzeegebied valt nog sneeuw en in Oost-Europa is de vorst nog niet geweken. In Frankrijk en Zwitserland is het windstil, doch de lucht blijft zwaar bewolkt of betrokken en daardoor het weer zacht. De hooge Alpenstations mel den nog krachtige winden en koude en bewolking tot boven 3000 meter. De sta tion® in de Poolzee melden alle zeer lage temperaturen (minus 26 graden Celsius op de Oostkiast van Groenland). Op den Oceaan melden de schepen ten Zuiden van 55 graden Noorderbreedte betrekkelijk hooge temperaturen. In onze omgeving zal het weer voorloopig zacht en bewolkt blij ven. LUCHTTEMPERATUUR. 10.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vn Dinsdagnamiddag 6.57 uur tot Woensdagmorgen 5.12 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 30 Maart voorm. 1.45 en nam. 2.10 uur. Maan op 4.45 uur Woensdagochtend. Maan onder 17.19 uur Woensdagavond. TER NAGEDACHTENIS VAN KONINGIN EMMA. Oprichting van een monumentale bank te Den Haag. De Haagsche gemeenteraad heeft Maan dag met slechts één stem verschil (22 21 st.) een voorstel van B. en W. aangeno men betreffende de oprichting van een monumentale bank op het Lange Voorhout ter nagedachtenis van H. M. Koningin Emma. Een groot deel van den raad had overwegende bezwaren tegen de plaats, waar B. en W. de bank willen doen op richten. BEMIDDELING CONFLICT SIGAREN- INDUSTRIE. Nog geen overeenstemming. Gisteren is te 's-Gravenhage onder lei ding van den Rijksbemiddelaar in het vierde district, mr. T. J. Verschuur, weder een bespreking gehouden met partijen be trokken bij het dreigende conflict in de si- garenindustrie in Nederland. Er werd nog geen overeenstemming be reikt en de besprekingen zullen op 1 April worden voortgezet. DE STAKINGEN IN HET BOUWBEDRIJF. De Nederlandsche Aanneemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, N.A.P.B., deelt mede, dat de beteekenis van de conflicten in het Noor den des lands niet moet worden overschat. De belangrijke gemeenten staan buiten de stakingen, omdat deze aangesloten zijn bij genoemde organisatie of bij de met deze samenwerkende Chr. en R.K. patroonsbon den. Bovendien hebben deze organisaties in verschillende gedeelten van het platte land afdeelingen of verspreide leden. Men kan zeggen, dat in het algemeen de klei nere patroons In Drente, Friesland en Groningen buiten de landelijke bonden staan. Een aantal van naar schatting 1400 (op de 38000 totaal in Nederland bestaande patroons) met een betrekkelijk klein getal arbeiders hebben zich aaneengesloten in plaatselijke of gewestelijke organisaties. Aangezien de bestaande collectieve con tracten einde Februari 1938 teneinde lie pen zijn in het najaar van 1937 onderhan delingen met de arbeidersbonden gevoerd. Aan deze onderhandelingen is mede deel genomen door den bond van timmerlieden- patroonsvereenigingen in Friesland, Drent- sche bond en patroonsvereeniging Z. O. Drente.. Niet namen deel de verspreide pa- troonsvereenigingen op het platte land van Groningen, omdat deze op ander ge bied blijk gegeven hadden nog niet rijp te zijn voor samenwerking. Het resultaat der onderhandelingen is geweest, dat in de streken, waar nog geen vacantie bestond, voortaan 6 vacantiedagen zouden worden gegeven. Waar deze reeds wel bestond, zou het uurloon met 2 cent worden verhoogd. De leden der landelijke patroonsbonden hebben het getroffen compromis aanvaard, die der gewestelijke niet. Het bestuur der Friesche organisatie, welke de oudste der gewestelijke vereenigingen is, beeft het compromis verdedigd bij zijn leden. De Drentsche vereenigingen wilden dit slechts doen op de basis van 3 dagen vacantie in plaats van 6. De arbeidersbonden trachten thans door staking bij de vewestelijke or ganisaties de nieuwe C.A.O. door te voe ren. Indien de landelijke bonden dezelve niet aanvaard hadden, zou ook tegen de leden dezer organisaties het stakingswapen ongetwijfeld ter hand zijn genomen. Hoewel de landelijke patroonsbonden te gen 3 dagen vacantie in plaats van 6 voor Drente niet het minste bezwaar zouden hebben gehad, hebben zij zich bij het laat ste neergelegd toen de aibeidersbesturen daartoe niet wilden medewerken. Het klei ne financieele verschil ad 15 h 20 cent per week was hun het risico van een conflict niet waard. De landelijke werkgeversbonden nemen ten deze een neutrale houding aan. Zelf zijn zij en hun leden gebonden door het nieuwe collectieve contract en de arbei dersbonden hebben niet het recht bij hen te staken. Dat de nieuwe arbeidsvoorwaarden ove rigens niet abnormaal zijn moge blijken uit het feit. dat de verhooging van loon (of vacantiekosten) ad ongeveer 4 pet., min der is dan in bijna alle andere bedrijfstak ken is toegestaan, terwijl het gemiddelde loon in de bouwvakken lager is dan he* gemiddelde loon in de verdere Nederland sche bedrijven van handel,industrie; en transportwezen. De weekloonen varieeren in het bouwbedrijf tusschen 12 en 32 (vaklieden te Amsterdam) en de gemiddel de werkloosheid is boven de 30 pet., het geen een niet onbelangrijke invloed heeft op het jaarinkomen. „DE LEVENDE GOD". De radioreportage van de passie des Heeren: „De levende God", het meester werk van C. en S. Malard, in Nederland verschenen bij de Uitgevers Mij. „Urbi et Orbi" te Utreoht, in de bewerking van P. Hyacinth Hermans, wordt behalve door de K.R.O. en de Nirom,dit jaar voor d e tweede maal uitgezonden door Radio Paris; voorts door Brussel en in 68 staten van Amerika. De K.R.O. zond en zendt dit werk uit op Zondagmiddag 27 Maart en 3, 10, 17 April. NED. R.K. MIDDENSTANDSBOND. Vergadering van het Hoofdbestuur. Vestigingswet; Omzetbelasting. Dezer dagen vergaderde op het bureau der organisatie te Den Haag het Hoofd bestuur van den Ned. R.K. Middenstands bond. Met erkentelijkheid werd gememoreerd de krachtige uitvoering, die van de zijde van het Departement van Economische Zaken wordt gegeven aan de Vestigings wet-Kleinbedrijf, en de volwaardige rol, die bij die uitvoering voor de midden standsbonden is weggelegd. Niets zal wor den nagelaten om te bevorderen, dat ook door de leden van den middenstands in dividueel aan de uitvoering der wet even positief wordt medegewerkt als dit door de middenstandsbonden geschiedt. Kennis werd genomen van het ontwerp tot herziening van de omzetbelastingwet. Geconstateerd werd, dat dit ontwerp, dat weinig afwijkt van het voorontwerp waar ever door de Middenstandsraad werd ge adviseerd. zooals dit voortshands luidt In geenen deele brengt de ingrijpende wijzi gingen ten aanzien van deze materie, zoo als die door den toestand van het mid denstandsbedrijfsleven worden gevraagd, en door den middenstand werden ver wacht. Reeds op Woensdag a.s. zal door de Commissie van Overleg der drie Ned. Mid denstandsbonden op een te houden ver gadering worden nagegaan, welke stap- pij door de drie bonden in verband met dit wetsontwerp zullen moeten worden ge daan. Vastgesteld werden de Verlies- en Winstrekening over het jaar 1937 en de VERZONDT U REEDS UW LOT-KAART VAN DE Goedgekeurd bij Ministrieel Be sluit van 5 Februari '38, no. 1179 ten bate van de actie „Voor God" Trelcicmg reeds 29 April a.s. Zoo gewenscht, nog kaarten gratis verkrijgb.: Postbus 2, Heemstede VERDI, ZUN LEVEN EN WERKEN. Voordracht door den heer J. P. K. Kuln voor „Sanctus Augustinus". Op uitnoodiging van de R.-K. Studenten vereniging „Sanctus Augustinus" sprak gisteravond over bovengenoemd onderwerp de heer J. P. W. Kuin uit Den Haag. Na het openingswoord door praeses A. F. A. van Velzen, begon de heer Kuin zijn voordracht met een kort overzicht van het geen over Verdi is geschreven. In Neder land werd heel weinig over hem geschre ven. Van de hand van Bernet Kempers ver scheen echter een heel goed werk, waarin hij er op wijst, dat met Guiseppe Verdi de Italiaansche opera in een nieuw stadium komt. Het was n.L vroeger in Italië ge woonte, dat de componisten van opera's in de nabijheid van het theater woonden, op dat zij onmiddellijk bij de hand zouden we zen, indien een van de hoofdrolvertolkers hem bij de repetities noodig had Tegen over deze „tirannie" der theater-directeu ren stelde Verdi zijn „tiiannie": hij brak met deze gewoonte. Bernet Kempers schetst den operacompo nist en den mensch Verdi in treffende woorden en zegt van hem o.m., dat in hem niets theatraals was. Verdi werd in hetzelfde jaar geboren als Richard Wagner. Dat was in de afsluiting van de Napoleontische periode, waarbij Wagner voor Duitschland en Verdi voor Italië een nieuwe lichting aangaf. Den lOden October 1813 werd Verdi in Roncole (Parma) geboren. Hij ontving zijn opvoeding in Brusseto, Wc.ar zijn vader een winkeltje en een dorpsherberg bezat. Het was toen een woelige tijd. Brusseto stond evenals tal van andere plaatsen aan Kozakken-invallen bloot en met vele an deren zocht Guiseppe's moeder met hem een toevlucht in de kerk. Toen de Kozak ken ook daar binnendrongen, vluchtte zij met hem naar den klokketoren en hield zich daar schuil tot de woeste horden ver trokken waren. De jonge Verdi was een stil, in zichzelf gekeerde jongen, doch al spoedig uitte zich zijn liefde voor de muziek. Zijn vader had echter geen geld om hem te laten leeren en voelde overigens ook weinig voor de mu ziek. Toen de jonge Guiseppe als misdie naar van den pastoor eens een oogvijg op liep, omdat hij, in beslag genomen door het schoone orgelspel, niet antwoordde op de gebeden van den priester, werd dit de aan leiding tot zijn carrière. De organist der kerk onderrichtte hem en hij vorderde zoo zeer, dat hy op 11-jarigen leeftijd zijn taak als organist overnam op een salaris van 36 Lire per jaar. Na enkele jaren ging hy naar Milaan, balans per ultimo December 1937 van de Stichting Instelling tot Beheer van Pre ferente Aandeelen der N.V. Ned. Midden- standsbank. Als vakbanden aangesloten bij den N. R. K. M. werden toegelaten de Ned. Ka tholieke Bond van Handelaren in Heeren modes en de Ned. Katholieke Bond van Schoenfabrikanten. Tenslotte werd in eerste instantie vast gesteld de tekst van een arbitrage-over eenkomst en een arbitrage-reglement, die zullen gelden voor de behandeling van geschillen tusschen de bij den N.R.K.M. aangesloten Bonden, indien tot zoodanige behandeling door een der partijen het ini tiatief wordt genomen. LIBERALE STAATSPARTIJ. In een druk bezochte algemeene ver gadering van de Centrale Kiesvereeniging van de Liberale Partij in den Rijkskies kring Leiden, werden verschillende verkiezingen gehouden; gekozen zijn: tot voorzitter der Centrale, de heer C. G. Roos, Lekkerkerk; tot secretaris ïr. S. H. Visser, Wassenaar, in plaats van den heer J. Beyen, die bedankt heeft, nadat hy der tig achtereenvolgende jaren deze functie vervulde, mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, te Gouda, werd gekozen als candidaat voor het hoofdbestuur der partij voor deze Centrale. De volgende heeren werden in het cen traal bestuur gekozen: W. den Hertog, Al phen; J. de Groot, Berkenwoude; J. Beijen, Bodegraven; J. P. Werkman, Boskoop; P. D. de Jong, Capelle; ir. G. F. v. d. Want te Gouda; mr. H. P. C. M. de Witt Wij nen, te Gouda; J. H. Schouwink, te Hille- gersberg; H. H. Harmsen, te Leiden; prof. mr. A. N. Molenaar te Wassenaar; N. Bodegraven, te Nieuwkoop; mr. G. C. J. C. Varenkamp, te Voorburg; H. Ph. Sobels te Lisse. doch de directeur van het Conservatorium nam hem niet aan, omdat hij reeds te oud was. Toen werd bewerkt, dat hij onder steund werd uit een fonds, dat reeds in de 8ste eeuw in Brusseto was gesticht. Op 26-jarigen leeftijd, na onderricht ge noten te hebben bij den kapelmeester van het Scala-theater te Milaan, componeerde hij zijn eerste opera „Oberto", wat voor hem een succes werd, maar toch geen bui tengewonen indruk maakte. Na enkele mislukte proeven componeer de hij in 1942 de opera „Nabuchodonosor", waardoor zijn naam voorgoed gevestigd werd. Dit succes was mede te danken aan zijn enthousiasme en geestdrift, welke hij in dit werk legde en mede aan de patriotti sche factoren, die in dit werk een woord je meespraken. De roem van Rossini, Bellini en Donizet ti waren zoo goed als tot stilstand .geko men, Verdi nam hun plaats in. Donizetti zeide na de opvoering van zijn „Nacuchodo- nesor" van Verdi: „D.iar zit genie .in". En deze opera inspireerde hem tot ver der werken Hoe groot zijn succes was, blijkt wel hieruit, dat alle theaters het werk wil den opvoeren, dat dassen, shawls - exi sau zen la Verdi verschenen.... In een korte spanne tyds scheef hij 11 opera's, ongeveer drie per jaar. Hoewel er veel plichtmatig geschreven werd, was er toch veel goeds bij. Rigoletto, II Trovatore en La Traviata uit dezen tijd hebben zijn naam voor immer gevestigd. Over deze werken weidde de heer Kuin nader uit en wees er o.m. op hoe Rigolet to in slechts 40 dagen werd geschreven en toch geniaal genoemd mag worden, als ge heel zoowel als ieder detail. Even geniaal was Verdi in de wijze van werken. Zijn Traviata schreef hij naar aan leiding van Alexander Dumas „La Dame aux Camélias" (1848). De eerste opvoering hiervan werd een fiasco, maar daarna werd het een successtuk. De politieke verwikkelingen in Italië bracht Verdi gedurende eenigen tijd tot zwijgen. In die jaren was hij ook nog een vijftal jaren parlementslid, doch daar oogstte hij heel wat minder succes, omdat deze taak hem in het geheel niet lag. Dan verscheen in 1867 zijn „Don Car los", welke niet veel succes oogstte door de enorme zware bezetting aan solisten. Weer zweeg hij enkele jaren en toonde zich dan behalve componist ook econoom, pij beheerde uitstekend zijn schoon land goed „Sanct Agatha" bij Brusseto, hetgeen hem handen vol 'werk verschafte. Zijn muzikale geest rustte echter niet, want in 1871 voor de feestelijkheden te Cairo, bij gelegenheid var. de opening van het Suez-kanaal, schreef Verdi zijn „Aida". Dit werk en daarna „Othello" en „Fall- staff" toonden, dat hij ondanks -hoogen ouderdom en ondanks hoogen roem niet stil zat. Na zijn „Aida" beschuldigde men hem van Wagnerian isme, hetgeen ook rin zijn volgende werken tot uitdrukking zou zijn gekomen. Deze beschuldiging miste echter eiken grond, want Verdi toonde slechts zijn tijd te begrijpen en daar met mede te kunnen gaan. Hij herzag zijn stijl en veredelde dezen. Na „Falstaff" componeerde hij nog zijn bekende Requiem voor Manzoni en een strijkkwartet. De heer Kuin deelde nog tal van meer dere bijzonderheden over Verdi, zijn leven en zijn werken mede en eindigde met de herinnering aan zijn dood op 27 Januari 1901. Spr. was er van overtigd, dat beter dan woorden, de werken van Verdi konden overtuigen van de hoogstaande kunst van dezen componist. Daartoe bracht spr. eenige gedeelten van zijn meest bekende opera's op gramofoon- platen ten gehoore. Hierna sprak praeses van Velzen een dankwoord en werd de bijeenkomst geslo ten. En typisch toeval toen we thuis kwamen speelde de radio vanuit Weenen: Verdi's Rigoletto. Handelsregister K. v. K. Wijzingen: 2366. J. C. van Dijk, Ha- zerswoude, Rijksstraatweg 360, melkhan del. Overl. E.: J. Chr. van Dijk. Wijz. han- delsn. in: Chr. C. van Dijk. N.E.: Chr. C. van Dijk, Hazerswoude. 6308. Wed. Johan Pronk (B.P.), Kat wijk a. Zee, Hoogstraat 8, kuiperijbedrijf. De zaak is met ingang van 25 Februari 1938 omgezet in een vennootschap en com mandite onder den naam: Gebrs. Pronk en Co. Beh. Venn.: C. Pronk, A. Pronk, Adr. Pronk en J. Pronk, Katwijk a. Zee. Aant. venn, b.w.v. geldsch.: één, Neder lander. Dinsdag, Leidsche Kunstkring „Voor Al len", Riele Queling-kwartet, Stads gehoorzaal, 8.15 uur. Woensdag. Jubileum-concert Concertge bouw-Orkest, Stadsgehoorzaal, 8 uur. Woensdag. Ned. R.K. Metaalbewerkersbond Afd. Leiden, Bondsgebouw 8 uur, Woensdag: Bridge-avond in Rest. Zarse, onder ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. Toegankelijk voor ieder een, 8.15 uur. De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 26 tot en met Vrijdag 1 April a.s. waargeno men door de apotheken: M. Boekwijt, Bree- straat 74, Leiden, Tel. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. A.R.K.A., AFDEELING LEIDEN. Gisterenavond vergaderde bovengenoem- vereeniging in den Burcht. Om klokslag 8 uur opende de vlce-voorzitter prof. Berg de vergadering met den chr. groet en sprak een welkomstwoord tot de aanwezigen. Na voorlezing der notulen werden deze onveranderd goedgekeurd. Nadat de inge komen en verzonden stukken waren be handeld, deelde de voorzitter mede, dat en kele leden bericht van verhindering had den gezonden. Het jaarverslag van den secretaris werd voorgelezen en met instemming van de ver gadering goedgekeurd. De kascommissie bracht verslag uit, en verzocht den penningmeester décharge te verleenen voor zijn keurig beheer. Als kas- nazieners werden benoemd de heeren Car- tens en Berry. Hierna bracht de penningmeester finan cieel verslag uit over het afgeloopen jaar. De begrooting 1938 werd behandeld. Beide werden onder dank van de vergadering goedgekeurd. Hierna installeerde de voorziter den nieuwbenoemden geestelijk-adviseur, den weleerwaarde heer Bernefeld, met welge kozen woorden. Vervolgens werd door den voorzitter me- dedeeling gedaan omtrent de viering van het 20-jarig bestaan der afdeeling, en werd overgegaan tot het benoemen van een lus trum-commissie. Hierin werden gekozen de heeren Kriek, Gijbeis, Bergers, Schramp en N. Reizevoort. Het volgende agendapunt was bestuurs verkiezing. Met algemeene stemmen werd herkozen de heer W. J. Kriek. Verder wer den als bestuurslid gekozen de heeren ir. de Wilde en Pleij. Tot afdeelingsvoorzitter werd gekozen de heer H. J. J. A. Smeets. Van de rondvraag werd door enkele leden gebruik gemaakt, waarna door den afdee- lingssecretaris, den heer Kriek, een korte toespraak werd gehouden tot de scheiden de bestuursleden de heeren prof. Berg en Zwetsloot. Beiden hoeren werd dank ge bracht voor hun werk in het belang der af deeling. Het applaus bewees de volle in stemming der leden. Hierna sluiting met den chr. groet. HET ne BATALJON 4e REG. INFANTERIE NAAR WEERT. Hedenmorgen is zonder veel plechtigheid hét lie Bataljon van het 4e Reg. Infanterie raar Weert vertrokken, waar het, zooals bekend, gedetacheerd wordt. Er waren op het station verschillende familieleden van de vertrekkende militai ren ten afscheid samengekomen, zoomede de hier ter stede achterblijvende hoogere en subalterne officieren. De commandant van het 4e Reg. Overste H. D. Buurman, vergezelde zijif troepen naar Weert. Zooals reeds eerder gemeld, staan de troepen in Weert onder leiding van den bataljonscommandant Majoor J. W. F. Hendriksz. Achter den trein met infanteristen waren eenige wagons gehaakt met keukenwagen, verbandmiddelen en de paarden van de manschappen van het 6 e Reg. Veld-Artil lerie. MILITAIR GESPAN VOOR FOURAGE- WAGEN OP HOL. Gistermiddag te half vier schrikte een voor een fouragewagen gespannen span paarden nabij de BÏauwpoortsbrug voor een roode vlag, geplaatst bij een straatopbre- king. De paarden sloegen op hol, renden de Princessekade en het Kort Rapenburg over, reden den wegwijzer Rapenburg Oost omver en holden verder. De timmerman H. Staats, die zich toeval lig in de nabijheid van den paal bevond kreeg een stuk steen waarop de paal rustte tegen het hoofd. Hij bekwam een hoofd wonde en een lichte hersenschudding en werd naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De wagen werd bestuurd door den milicien Bontebal; deze viel van den wagen, waar- by hy den sergeant Stormbel van het 4de Reg. Inf. in zijn val meesleepte. Deze liep een ernstige wonde aan het hoofd en aan de knie op. De miliciens de Jong, Maryk en Hecking werden van den wagen geslingerd, zonder echter te worden gewond. De bovengenoemde sergeant en gewonde miliciens werden naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, doch konden na te zijn ver bonden ter verdere verpleging naar huis worden gezonden. De hollende paarden werden op het Ra penburg, nabij de Heerensteeg, door een burger gegrepen en tot stilstand gebracht. Een en ander veroorzaakte in het cen trum der stad een niet geringe consternatie.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2