DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Een Belgische minister over het verkeers vraag stuk DINSDAG 29 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8992 Ste Êeiubeh^Sou^a/nt Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 2. Giro 103003. Postbus 11. Onze eenheid bewaren In deze dagen na de jongste gebeur tenissen in Oostenrijk vooral! is kalmte in r.ustige afwachting zéér noodzakelijk! Natuurlijk bedoelen wij hiermede niet: slapheid in denken en traagheid in doen; dat is iets heel anders. Maar wat er gebeurt en waarvan vaak de beteekenis, noch opzichzelf noch in de gevolgen, kan worden overzien, moet ons niet opstuwen tot onrustige gejaagdheid noch neer-drukken in moedeloos pessi misme. Er is voor ons, Nederlanders, voor ons, Katholieke Nederlanders, zeker geen reden, om pessimist te zijn. Wij hebben alle reden, om optimist te zijn; om voor ons land te verwachten be houd van het beste wat wij bezitten: on afhankelijkheid en vrijheid! Met Gods hulp hangt hier heel vee] af van ons zelf, van onze houding, van ons cptreden, van ons denken en dientenge volge van ons doen. Wij kunnen zooveel invloed uitoefenen, zooveel bereiken, als wij één blijven on der krachtige, doelbewuste leiding. Als wij één blijven allereerst onder het gezag van den Paus, onder het gezag van onze Bisschoppen! Onze eenheid vooral nu ongebroken be- WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DEMAGOGIE. De toestand der arbeiders bij de nieuwe Peelontginning is allerminst rooskleurig. Voor zwaar werk krijgen zij zeer lage loo- nen uitbetaald. Het is christenplicht te trachten daarin verbetering t.e brengen en elke poging daartoe met kracht te steunen. Maar wat doet nu het „Nationale Dag blad"? Het misbruikt de armoede der arbeiders in de peel-ontginning voor eigen propa ganda. De Limb. Koerier stelt dit op vol gende wijze aan de kaak: „In het „Nationale Dagblad" verscheen een opruiend artikel vol van valsche voor stellingen, zóó grof en zóó demagogisch, dat wij ons een oogenblik hebben afge vraagd, of de N.S.B. haar dagblad aan de Communistische Partij had overgedaan. Het blad vertelt in strijd met de waarheid dat de mannen in de Peel een heele week moeten werken om thuis te komen met f 8 „om aan een vrouw en acht kinderen een geheele week eten te ge ven." Dat is een grove leugen. Maar het „Nationale Dagblad" maakt het nog erger. Het schrijft in vette letters over minister Romme: „Hij steekt een spade in den grond engaat dineeren." 't Verhaal corrigeert echter zelf den mis leidenden titel, want er wordt verteld, dat de minister en de genoodigden na de plechtigheid hebben aangezeten aan een „koffietafel" dus niet aan een diner in het patronaat te Sevenum. Dit verhaal in het zich nationaal noemende „Dagblad" wordt dan opgesmukt met een teekening, waarop.... wijnglazen tusscheii de brood jes staan. Ook wij hebben van dezen koffiemaal tijd geprofiteerd en we weten dus heel pre cies, wat er ter tafel kwam: brood en bo ter met koud vleesch, slappe koffie en een stuk Limburgsche vla. Het was goed, voed zaam, maar uiterst eenvoudig. Zóó een voudig, dat de heer Mussert en de geko zenen van de N.S.B. het thuis zeker niet minder doen. Mocht men den minister, die 's morgens vroeg uit Den Haag was vertrokken om rond vier uur in den namiddag uit Lim burg naar de residentie te vertrekken, niet een eenvoudige boterham aanbieden? Het artikel in het „Nationale Dagblad" is een stuk bekrompen en laffe demagogie, dat ook de arbeiders met walging moet vervullen. Deze speculatie op de armoede zijn wij van communistische zijde gewend. Gaat de leider der N.S.B. wat de politieke methode betreft, het voorbeeld van Mos kou volgen?" Wij sluiten ons aldus de „Geld." bij dit oordeel geheel aan. Het is al erg, dat de ellende der arbeiders gebruikt wordt voor politieke propaganda. Maar nóg erger wordt het, als daarbij ook leu gens en laster moeten worden te baat ge- „In België bestaan dezelfde problemen als in Nederland." De Belgische minister van het verkeers wezen, de heer Henri Marck, die, zooals gemeld gisteren in ons land is gekomen, heeft eenige mededeelingen aan een ver slaggever van het Algemeen Nederlandsch Persbureau gedaan over het doel van zijn bezoek aan ons land. „Het probleem van de verkeerscoordina- tie, d.w.z. de scherpe mededinging tusschen spoor, autobus en binnenscheepvaart be staat in België evenzeer als in Nederland. Ik wilde alvorens dit probleem tot oplos sing te brengen eens hooren, wat minister van Buuren er van dacht. Maandagochtend heeft de heer van Buuren zijn inzichten daaromtrent medegedeeld. Ik mag u niet zeggen hoe hij zich een oplossing voorstelt. Dat is een aangelegenheid van Binnen- landsche politiek en bovendien heeft de heer van Buuren nog geen vast plan. Wel kan ik u verzekeren, dat dit onderhoud hoogst belangrijk en zeer nuttig voor mij was en dat ik den Nederlandschen minis ter van Waterstaat heb leeren kennen als een man, die dit ingewikkelde vraagstuk van alle kanten grondig heeft bestu deerd." De Belgische minister zeide verder, dat hij Dinsdag (heden) met zijn Nederland schen ambtgenoot zou wenschen te be spreken het vraagstuk van de spoorlijnen, wier exploitatie verlies oplevert. „Derge lijke lijnen zijn er in België evengoed als in Nederland", zoo voegde de heer Marck hieraan toe. Een punt van bespreking zal ook zijn de kwestie van het materieel. In dit verband uitte de heer Marck zijn groote bewonde ring voor de nieuwe electrische treinen, waarmede hij gistermiddag kennis had gemaakt. De minister was namelijk gister middag per diesel van Den Haag naar Maarn gespoord en van Maam naar Arn hem in de nieuwe electrische verder ge reisd. In Arnhem had de minister met bewon dering de nieuwe automatische aankoppe ling van de wagons 'bekeken. Van Arn hem uit was hij via Utrecht en Gouda naar Roterdam gereisd om eenige vrien den op te zoeken en daarna naar Den Haag teruggereisd. „Er zijn nog twee vraagstukken, welke ik gaarne met minister van Buuren zou willen bespreken. In de eerste plaats het plan tot electrificatie van lijn Brussel- Amsterdam, welke reeds voor 70 pCt. ver wezenlijkt is. Nagegaan moet of electrifi catie van b.v. het traject EsschenAnt werpen rendabel is te maken. Wanneer de ze electrificatie tot stand zou komen zou Brussel als een ster van electrische stra len beschouwd kunnen worden, want de Belgische hoofdstad is reeds electrisch verbonden met Gent, Charleroi en Leu ven. En ten slotte is er de lijn Eindhoven- Brussel, waarover zoowel van Nederland- sche als van Belgische zijde geklaagd wordt. Minister Marck zeide, dat deze lijn inderdaad vele gebreken heeft. Een snel lere verbinding leek ook hem gewenscht met het oog op de belangen, welke zoo wel Noord-Brabant als Belgisch Limburg hebben van een vluggere verbinding. Maar ook hier speelt de rentabiliteit een rol en de minister zou gaarne van den heer van Buuren vernemen of een verbe terde verbinding met rentabiliteit gepaard zou gaan. En met deze opmerking besloot de heer Marck zijn mededeelingen, die hij in vloeiend Nederlandsch maakte. DE ORKAAN LANGS DE KUST VAN FINMARKEN. OSLO, 29 Maart. (A. N. P.) De orkaan, die de vorige week gewoed heeft langs de Noorsche kust van Finmarken, is de zwaarste geweest sedert 17 jaar. In totaal zijn 40 visschers om het leven gekomen. In één gezin zijn de vader en de vie" zoons gedood. PATER H. R. F. VAN DER HORST S.CJ. Benoemd tot Provinciaal van de Priesters van het H. Hart van Noord-Brazilië. De hoogeerw. pater van der Horst werd geboren te Amsterdam op 29 Maart 1891. Zijn jeugd bracht hij te Leiden door, waar zijn ouders zich gingen vestigen. Na voorbereidende studies trad hij in de Congregatie van de Priesters van het H Hart en werd priester gewijd 8 Juli 1917. Na eenige jaren als hulpaalmoezenier bij het Ned. Leger in Zeeuwsch Vlaande ren werkzaam te zijn geweest, vertrok hij in September 1919 naar de missie van Noord-Brazilië. Hij is dus thans bijna 19 jaar als missionaris werkzaam. Eerst was hij werkzaam gedurende 5 jaar te Porto Calvo, vervolgens in Came- ragibe en Garanhuns, waar hij belast was met de geestelijke leiding der seminaris ten van het Bisdom Garanhuns. Vervol gens was hij Pastoor in Recife (Pernambu- co), alwaar hij een apostolische school en noviciaat heeft opgericht. In 1893 begon de Congregatie haar mis sie onder de zeer verslapte katholieken van Noord-Brazilië (Zuid-Amerika). Hier zijn meer speciaal Nederlandsche Paters werk zaam. De parochies zijn enorm uitge strekt. Thans zijn daar werkzaam 30 Pa ters, en 13 Fraters, terwijl er ongeveer 40 Priesterstudenten op de Missiescholen zijn. Deze benoeming is een onderscheiding, waarmede geëerd wordt het vele en harde werken van onzerf oud-stadgenoot, pater missionaris v. d. Horst. Britsche Militaire Vlieg tuigen verongelukt. Sabotage Bij de vlootoefeningen ter hoogte van Brest is een Britsch bombardementswater vliegtuig neergestort. Het lijk van een ver slaggever, die in het toestel had plaats ge nomen, is reeds gevonden. Het lot der uit zes koppen bestaande bemanning is nog niet bekend. Het Britsche stoomschip „Consett", op weg van New-Castle naar Spanje, is te Brest binnengeloopen met het stoffelijk overschot van een Britsch vliegtuigbestuur der aan boord. Het schip bevond zich op .20 mijl ten Zuid-Westen var, Ouessant, toen men een militair vliegtuig in zee zag vallen. Er volgde een ontploffing. Men kon slechts het lijk van den bestuurder aan boord ne men. Nog een militair vliegtuig verongelukt. Een militair vliegtuig is bij Sonnng een plaats n Oxfordshire verongelukt. De be stuurder is om het leven gekomen. Is sabotage in 't spel? Het verluidt, dat zeer krachtige maatre gelen zijn genomen om verdere gevallen van sabotage bij de luchtmacht te voor komen. Zooals men weet, waren in een vliegtuigenfabriek te Stockport (Cheshire) drie vliegtuigen beschadigd. NIEUWE AANBESTEDINGSPRAKTIJK. Dezer dagen heeft de aanbesteding plaats gehad van den bouw van een R.K. kerk te Winssen (Gld.). Deze aanbesteding geschiedde voor de eerste maal, volgens de z.g. richtprijs methode, samengesteld door en voor de samenwerkende architecten en aannemers, en welke van kracht is verklaard voor al le werken, welke aan het diocesaan bis schoppelijk toezicht rekenplichtige bestu ren laten uitvoeren. De vastgestelde richtprijs bedroeg 91,347; laagste minimum waarvoor nog gegund kon worden 82.347. Indien alle nschrijvniigen den richtprijs te boven zou- gaan, verplichtte de R.K. Aannemersbond het werk toch voor dat bedrag uit te voe ren. Laagste inschrijvers: J. M. van Hek en Zonen, Alfen a. d. Maas, voor 79,700. Opvolgster fa. Thijssen, Klaassen en Wes- sels te Wychen voor f 82,470. Aan deze firma is het werk gegund, als zijnde de laagste inschrijfster boven het minimum ..N.R.Crt." AAN DE OUDERS VAN ONZE DIENSTPLICHTIGEN. Op 31 Maart a.s. zullen weer duizenden jonge mannen hunne intrede doen in de kazernes. Velen van hen hebben zich op hun diensttijd voorbereid door het mede maken van overal in den lande gehouden „dienstplichtigen-retraites". Een mooier voorbereiding bestaat er niet, en God dank mogen wij getuigen, dat alle tot nu toe gehouden dienstplichtigen-retraites schit terend geslaagd zijn, zoowel wat het aan tal deelnemers als wat de geest betreft. Dat aan den diensttijd bijzondere ge- aren onvermijdelijk verbonden zijn, zal wel geen enkele soldaten-priester ontken nen. Het komt er maar op aan, dat onze junge mannen de noodige middelen aan- enden, die hun ten dienste staan, om die gevaren te ondervangen. Onder de middelen wordt, na het gebed, een allereerste plaats ingenomen door „het trouwe bezoek aan de R. K. Militairen Vereeniging". Het heeft daarom zijn nut U, ouders, met enkele woorden op de hoog te te brengen van deze voor onze soldaten zoo hoogst nuttige, ja noodzakelijke instel Lmg. De eerste R. K. Militairen Vereeniging werd in het jaar 1856 te Bergen op Zoom gesticht door den gepensioneerden sergeant oer vestigingartillerie Jozef Henricus Legge. Het schoone voorbeeld van dezen v oorbeeld igen sergeant werd weldra in andere garnizoens-plaatsen nagevolgd. De Bisschoppelijke goedkeuring werd in 1861 verleend door Mgr. Joannes van Hooydonk, Bisschop van Breda, terwijl Z.H. Paus Pius IX in 1865 vele aflaten verleende aan de leden van de R. K. Militairen Vereenigin- gen hier te lande. In 1906 werd op een Directeuren vergade ring te Bergen op Zoom zeer sterk gepleit voor nauwere aaneensluiting der bestaande R. K. Militairen Vereenigingen; deze aan eensluiting voltrok zich in 1912 toen alle R K. Militairen Vereenigingen zich aan sloten bij den heden ten dage zoo heilzaam werkenden Bond van R. K. Militairen Ver eenigingen in Nederland. Welke beteekenis heeft de R. K. Mili tairen Vereeniging voor den Katholieken militair? De R. K. Militairen Vereeniging is een aangenaam tehuis, dat de ouderlijke wo ning eenigszins vervangt, een tehuis, waar hi den Directeur een vader gevonden wprdt, o.ie zijn jongens met raad en daad bijstaat, een tehuis, waar de uren met spelen en geoorloofde genoegens worden doorge bracht, waar het zakgeld in bewaring kan worden gegeven, waar de consumptie alles wat een soldaat noodig heeft zoo goed en goedkoop mogelijk verkrijgbaar wordt gesteld, waar voor onze jongens avonden met film, muziek, zang en tooneel worden georganiseerd, waar in één woord getracht wordt het de jongens zoo aangenaam zoo gezellig mogelijk te maken. Maar de R. K. Militairen Vereeniging is voor hen niet alleen een aangenaam tehuis, zij is ook een bij uitstek nuttig tehuis. Daar toch wordt gewerkt aan de maat schappelijke vorming en ontwikkeling der jongens. Daar wordt niet slechts geleerd als beschaafde menschen zich te bewegen in nette kringen, maar er wordt tevens ge legenheid geboden tot het schrijven van brieven, het lezen van allerlei kranten, tijdschriften en boeken. En alsof het nog niet voldoende is, dat de R. K. Militairen Vereeniging voor de soldaten een aangenaam en nuttig tehuis is komt er vooi den katholieken militair nog deze allervoornaamste factor bij: De Katholieke Militairen Vereeniging is voor hem een veilig tehuis. Een tehuis, waar hij beschut wordt tegen de verleiding op gods dienstig en zedelijk gebied. In onze groote steden is die verleiding veelvuldig en zeer gevaarlijk, vooral voor den onervaren jongenman. In de R. K. Militairen Ver eeniging wordt hij gewaarschuwd tegen de vele gevaren voor geloof en zeden, wordt hij dringend aangespoord zijn godsdienst plichten getrouw te vervullen en zich tijd en overal als een eerbare man te dragen. Ouders van onze dienstplichtigen!! De Aalmoezeniers en de Directeuren van onze R. K. Militairen Vereenigingen doen een dringend beroep op U, om Uw zoons aan te sporen lid te worden van deze nut tige, ja noodzakelijke instelling. Dil nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Franco's opmarsch gaat voort. Barbastro door de rechtschen bezet. (2de blad). Felle strijd in China. (2de blad). Hodza kondigt nieuw minderhedetnsta- tuut in Tsjecho-Slowakije aan. (2de blad) De Anschluss en de Katholieken in Oostenrijk. (2de blad). Binnenland De Belgische minister, de heer Henri Marck, over het verkeersvraagstuk in Ne derland en in België. (1ste blad). De bouwvakarbeidersstaking in het Noor den. (1ste blad). Het conflict in de sigarenindustrie. (1ste blad). In Den Haag komt een monumentale bank ter nagedachtenis aan Koningin Emma. (1ste blad). VLUCHTELINGEN-PROBLEMEN. Deze zijn slechts internationaal op te lossen, meent prof. J. Schmutzer. „Wij staan met onze volle sympathie aan de kant van de slachtoffers van het geen in Oostenrijk gebeurt." Aluds sprak prof. dr. J. Schmutzer, de leider van het roomsch-katholieke vluchtelingenij comité, wiens oordeel het „Volk" vroeg over de circulaire van den minister van justitie aangaande de Oostenrijksche vluchtelin gen. Het socialistisch blad legde professor Schmutzer de vraag voor, of, ook naar zijn opvatting, deze circulaire, die immers aan Oostenrijkers om in Nederland te worden toegelaten o.m. de eisch stelt tot het over leggen van een verklaring der Duitsche autoriteiten, dat zij weer ongehinderd naar Duitschland/Oostenrijk mogen terug- keeren niet neerkomt op een negatie van asyl voor Oostenrijksche vluchtelingen. De leider van het katholieke comité is het er mee eens, dat strenge handhaving van deze voorwaarde het onmogelijke van gevluchte Oostenrijkers zou vergen. Als zij ongehinderd kunnen terugkeeren. waarom zouden zij dan vluchten? Prof. Schmutzer is echter geneigd, de zaak iets minder pessimistisch in te zien: „De regeering behoeft deze regeling niet strikt toe te passen; zij kan echter ten slot te rigoureus optreden. Ik geloof, dat de minister menschelijk zal zijn, ook ten op zichte van gevluchte Oostenrijkers, die hier ondanks de gestelde eischen er in zouden slagen, hier „illegaal" binnen te komen." Overigens verwacht de leider van het katholieke bureau geen bijzonder groote stroom van vluchtelingen. De katholieken uit Oostenrijk zullen z.i. veeleer dan naar het westen te komen een uitweg zoeken naar Hongarije en Zuid-Slavië, landen met een groote katholieke, ten deele Duitsch-sprekende bevolking. Ook Tsjecho- Slowakije zal heel wat vluchtelingen op- DE INDRUK VAN DE REDE VAN HODZA TE BERLIJN. BERLIJN, 29 Maart. (A. N. P.). Berlijn- rche politieke kringen hebben de rede van Hodza met scepticisme ontvangen. Men verklaart, dat het niet de eerste maal is, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeering for meel belooft, de kwestie der Sudeten-Duit- schers te regelen. Gewacht moet worden, zoo zegt men, tot de modaliteiten bekend zijn van het Tsjechische plan inzake een plaatselijke regeering der Sudeten, voordat een oordeel kan worden gegeven. Men wijst er tegelijkertijd op, dat het vraagstuk der Sudeten niet opgelost kan worden onafhankelijk van de andere min derheden-problemen, die zich in Tsjecho- Slowakije voordoen, en die o.a. de Honga ren en de Polen betreffen. De Duitsche pers onthoudt zich van elk ""mmentaar. „Denkt u, dat die Midden Europeesche landen de druk van Duitschland zullen kunnen weerstaan en de vluchtelingen gastvrijheid zullen durven verleenen", vragen wij. „Zij doen het nog wel", antwoordt prof. S. voorzichtiglijk. De landen, die de Oostenrijkers moeten passeeren, b.v. Zwitserland, zullen te eerder geneigd zijn, de vluchtelingen maar af te schuiven, zoo meent onze zegsman, als zij weten, dat Nederland de menschen zoo makkelijk op neemt. „Het is voor de menschen, die aan de grens komen en niet worden toegelaten, een ontzagelijk ellendige situatie.maar dit is een probleem dat naar mijn meening niet landelijk is op te lossen. Dat kan al leen geschieden door samenwerking van verschillende staten, die zich het lot van de ballingen aantrekken. Dan zal het zóó moeten gebeuren, dat al die landen hun deel krijgen, dat elk land zijn menschen- plicht zal doen. Wij hebben hier in Neder land reeds veel voor de vluchtelingen ge daan; wat de Joden hier voor hun ge vluchte geloofsgenooten hebben gedaan en nog doen is ontzaglijk. Daarom is zoo besloot prof. Schmutzer het initiatief van den Amerikaanschen minister Huil zoo zeer toe te juichen. Alleen door inter nationale samenwerking kan hier hulp worden geboden, maar dan met spoed en met goede wil".

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1