MAANDAG 28 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8991 KERKNIEUWS BINNENLAND S)e GeidócHeSoti/to/nt Telefoon: Redactie 15. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. 3. Telefoon: Administratie 933. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 1L V Een verklaring van de Oostenrljksche Bisschoppen De Oostenrljksche Bisschoppen hebben een plechtige verklaring gegeven, welke gisterenmorgen in alle kerken is voorgele zen, naar aanleiding van de in Oostenrijk te houden volksstemming. Deze verklaring volkomen begrijpen, volkomen rechtvaardig beoordeelen is alléén mogelijk, als men volkomen op de hoogte is van alle omstandigheden (Prof. Otten O.P. constateerde dit gisteren ook in zijn radio-vraag-en-antwoord), waaronder zij is opgesteld en afgelegd. Maar, dit vooropstellend, is het toch wel héél goed mogelijk, om de constateer en, wat de Oostenrijksche Bisschoppen in hun ver klaring niet zeggen. Dat is óók héél nood zakelijk. Want er zal in gelezen worden en er zal uit geconcludeerd worden al dan niet te goeder trouw dat het Oostenrijksch Epis copaat zich heeft uitgesproken voor het stelsel van het Nationaal-Socialisme, zooais we dat kennen uit de theorie en de prac- tijk, welke Duitschland ons geeft. En dat is ABSOLUUT ONWAAR. Dat dit niet waar kan zijn, mag worden geconcludeerd uit de beoordeelingen en ver oordeelingen van het Nationaal-Socialisme, door dezelfde Oostenrijksche Bisschoppen vroeger gegeven (7 Febr. 1932 en 12 Dec. 1933), welke veroordeelingen nimmer zijn teruggetrokken. Dat dit niet waar is, blijkt ook, by eenigszins aandachtige lezing, uit de plech tige verklaring, en uit het „voorwoord", door de Bisschoppen n u gegeven (gedateerd 21 Maart 1938 en gisterenmorgen in alle kerken van Oostenrijk voorgelezen). De Bisschoppen aanvaarden den huidigen toestand, waarbij Oostenrijk is vereenigd met het Duitsche Rijk. Het niet-aanvaarden van dezen toestand zou dit is o.i. aller duidelijkst een chaotische verwar ring scheppen, waarvan de rampzalige ge volgen niet zouden zijn te overzien! Het aanvaarden van dezen toestand is óók op zich zónder te letten op de gevolgen van het niet-aanvaarden alleszins ver klaarbaar, omdat Oostenrijk in aard, in taal, in cultuur Duitsch is, èn omdat de economische toestand van Oostenrijk, na den laatsten wereldoorlog, door de toen malige overwinnaars, zóó is gemaakt, dat de onhoudbaarheid ervan als met den dag pijnlijker werd gevoeld, terwijl een ver- eeniging met Duitschland het land econo misch niet anders dan ten voórdeele kan strekken. De Bisschoppen wijzen er verder op, dat onder het nationaal-socialistisch regiem veel goeds werd tot stand gebracht en veel kwaads werd geweerd. Waarom doen de Bisschoppen dit? Oók onder een ander re giem, dan dat van het Nationaal-Socialis me, kan een volk economisch en sociaal zoo veel mogelijk worden omhoog gevoerd. Historie en feiten van den dag leeren ons dat. Wij weten niet, waarom de Bisschop pen daarop wijzen. Maar is er geen grond, om te, veronderstellen, dat de Bisschoppen, als zij later moeten komen met verlangens en eischen betreffende de vrijheden en rechten van Kerk en Godsdienst, willen kunnen getuigen, dat zij van hun kant a 1- les hebben gedaan, wat mogelijk is, om het nieuwe regiem met succes voor het volk te kunnen laten werken; dat zij voor het volk a 1 het goede, dat zij konden aanvoeren, om een, voor vruchtbaar werk noodzakelijk, vertrouwen te vestigen, ook hebben aan gevoerd? De Bisschoppen spreken echter geen goedkeuring uit over het Nationaal-Socia lisme als zoodanig met geen enkel woord. Zij onthouden zich er van, om aan het stelsel van het Nationaal-Socialisme, in de theorie en in de practijk, hun goedkeuring te hech ten. Zij onthouden zich er van, om iets te zeggen over de aan het nationaal-socialisme gerijpte vruchten voor het geestelijk, -voor het godsdienstig leven, voor de vrijheden en de rechten van de KerkAlléén ge ven zij in hun „voorwoord" uiting aan ver trouwen in de oprechtheid van een door den vertegenwoordiger van den Führer, on der aanhaling van een veel misbruikt Schriftuurwoord, gedane toezegging.... De Bisschoppen geven ook hier o.i. blijk, dat zij alles, letterlijk alles, wat hun moge lijk i s, willen doen, om een voor Kerk en Godsdienst zoo gunstig mogelijken toe stand te scheppen Moge dit doel worden bereikt! Eerst later, alles wetend, alle omstandigheden, waarin de Bisschoppen zijn geplaatst ge worden, kennend, zal men een volkomen juist inzicht in, een volkomen juist oordeel over het optreden der Oostenrijksche Bis schoppen kunnen vormen. Dit staat voor ons vast, dat er omstan digheden zijn, die de Bisschoppen belem meren In hun vrijheid, oni alles te zeggen, wat zij zouden willen zeggen! En dit moet vast staan voor een ieder, die de waarheid en werkelijkheid wil er kennen: lo. Tusschen de woorden van de Oos tenrijksche Bisschoppen en de encycliek „Mit brennender Sorge" is geen tegen spraak; 2o. De woorden van de Oostenrijksche Bisschoppen zijn ook niet in strijd met het Herderlijk Schrijven van het Nederlandsch Episcopaat van 6 Mei 1936, dat het richt snoer blijft voor alle Nederlandsche Katho lieken! V Geestelijken en politiek Onmiddellijk na de vereeniging van Oostenrijk met Duitschland is gepubli ceerd de inhoud van een. mandement van Weenen's aartsbisschop Kardinaal Innitzer. Wij hebben niet den officieelen tekst van dit mandement ontvangen, maar vol gens de gegeven pers-berichten zou de Kardinaal hebben geschreven: „De pries ters moeten zich van iedere politiek ont houden en zich alleen met hun religieuze taak bezig houden." Dit woord is gretig gegrepen door alles wat nationaal-socialistisch is, om er uit te concludeeren: ziet ge wel, dat de geeste lijke overheid zich er niet mee moet be moeien, of een Katholiek al dan niet na tionaal-socialist is! Een zelfde geluid heeft men kunnen hooren in socialistische krin gen, die dit woord wilden verstaan als een vrij-brief voor de Katholieken, om zich aan te sluiten bij de S.D.A.P.! Dit woord van den Weenschen Kardinaal heeft de min of meer bedekte gevoelens en neigingen van sommigen bloot gelegd. Eén katholiek dagblad drukte het, met vette letters, heel opvallend, af op de eerste bladzijde! De Kardinaal kan niet bedoelen, dat, wat men zoo graag in zijn woorden leest, blijkens de sympathie, die men er in be paalde kringen hier, openlijk of bedekt, voor uitspreekt. De kardinaal bedoelt, dat de geestelijkheid zich niet moet bemoeien met de politiek, die louter raakt wat men zou kunnen noemen: de kwesties van den dag. Maar, als men onder politiek ook verstaat de handhaving van de christe lijke zeden, het waarschuwen voor geva ren voor geloof en zeden, voor Kerk en Godsdienst, die er liggen in een politiek stelsel of in politieke maatregelen, dan verstaat men er ook onder een stuk ziel zorg, en dan kan het niet de bedoeling zijn van den Weenschen Kardinaal, dat de geestelijkheid zich van iedere politiek (wij betwijfelen overigens zeer of dit de juiste woorden zijn van den Kardinaal) moet onthouden. De Kardinaal is trouwens de eerste on derteekenaar van een schrijven van het Oostenrijksch Episcopaat van 21 Dec. 1933, waarin het nationaal-socialisme wordt veroordeeld! De Kardinaal doet dus blijk baar zelf aan die politiek, waarvan men hier in bedoelde kringen met zijn woorden zou willen verkondigen, dat de geestelij ken er niet aan mogen doen! Dit feit zij den misbruikers van het woord van den Kardinaal voorzoover zij eerlijk willen zyn ter overweging gegeven! S. ie Leiden J. J. S. te Leiden wij kunnen den hier bedoelden persoon ook niet nader aan duiden heeft aan professor Otten O.P. geschreven, dat hij zich ergerde aan een katholiek dagblad, dat in de redactioneele kolommen bioscoop-voorstellingen afkeurt en Veroordeelt, terwijl het in de adver tentie-pagina's advertenties van diezelfde voorstellingen opneemt. Pater Otten zeide gisterenmiddag in zijn radio-apologie, naar aanleiding van dezen brief, dat hij, als de gemelde feiten waar zijn, zulk een handelwijze sterk, héél sterk afkeurt. En met die afkeuring zijn wij het geheel en al en volkomen eens! Waar die uiting van ergernis komt van UITVAARTDIENST PATER F. HENDRICHS, S. J. In de parochiekerk van de Heilige The- resia aam het Westeinde te 's Gravenhage, is vanmorgen de Uitvaartmis voor pater F. Hendrichs, S.J. opgedragen. Celebrant was pastoor A. Stumpel S.J., geassisteerd door pater H. Wennink S.J. en pater J. Smits van Oyen S.J. Op het priesterkoor waren aanwezig mgr. J. M. van der Tuyn, deken van den Haag, de socius der Jezuie- ten-provincie pater Janssens S.J., mgr. P. Groenen, directpur van het Katholiek Ko loniaal Bureau en vele Ordebroeders van pater Hendrichs. In de kerk bevonden zich vele vrienden van pater Hendrichs, onder wie minister prof. mr. C. P. M. Romme, staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, de proc.-generaal bij den Hoogen Raad, mr. W. J. Berger, de eerste stalmeester van H.M. de Koningin jhr. Ch. Verheyen, mej. Caty Verbeek, P. J. F. Schnebbelié, directeur van het Ka tholiek Indisch Bureau en vele anderen. Het koor zong de Gregoriaansche Mis van Requiem. Na de uitvaartdienst is de lijkstoet naar Grave vertrokken, waar het stoffelijk overschot zal worden bijgezet op het kerkhof der Jezuietenorde bij hui ze Mariëndaal. In den loop van den Zondag hebben honderden de Chapelle. Ardente in de pastorie bezocht. Zondagavond zijn in de kerk de metten gezongen voor de zielerust van den over ledene. Daarbij was agens pastoor A. Stumpel S.J., diaken pater A. Daniels S.J., subdiaken pater J. G. den Rijck S.J., en cantores waren de paters M. Kimman S.J. en J. van Gent S.J. In de Petruskerk te Leiden werd heden morgen een plechtige H. Mis voor de zie lerust van Pater Hendrichs opgedragen door den zeereerw. heer Pastoor Th. M. Beukers, geassisteerd door de weleerw. heeren J. Schrama en F. H. M. Lohman als diaken en sub-diaken. Deze plechtig heid'werd door zeer vele vrienden en ver eerders van pater Hendrichs bijgewoond. De socialistische pers schrijft: In tallooze steden van ons land hebben wij vele jaren achtereen op aanplakzuilen de naam van pater F. Hendrichs S.J. zien staan. Meestal in verband met voordrachts reeksen voor niet-Katholieken. Op dit ge bied was de grijze Jezuietenpater allengs een nationale figuur geworden. Allerwegen zaten zijn bekeerlingen, cursisten en oud cursisten, die met een zeldzame genegen heid aan hem hingen. Thans is hij op 76-jarigen leeftijd overle den, terwijl hij nog midden in zijn werk stond. Een goed mensch is weggenomen, een man die een scherp verstand aan een kinderlijk gemoed paarde en zich aan de zaak, welke hij diende, met een ijver en een volharding heeft overgegeven, waaraan elk onzer een voorbeeld kon nemen. Vaak werd zijn goedhartigheid de dupe van list, menigmaal moest hij ervaren, dat bittere werkelijkheden zijn geestdrift in damden, maar zijn liefderijk vertrouwen en zijn arbeidslust werden er minder om. iemand uit Leiden, waar ook dat heeft prof. Otten gisteren in ander verband op gemerkt vele mensch en heel vlug con cludeeren daar is het o.i. niet onwaar schijnlijk. dat vele luisteraars zullen mee- nen, dat de ergernis van die(n) S. is opge wekt door het katholieke dagblad in Lei den, de „Leidsche Courant". Dat kan echter niet waar zijn; dat moet uitgesloten worden geacht. Wij plaatsen geen advertenties van filmen, die door de centrale katholieke keuring worden afge keurd en veroordeeld. Dat standpunt blijft streng door ons ingenomen; en de finan- cieele schade, die wij daardoor loopen, wordt aanvaard als een vanzelf sprekende beginsel-consequentie. Een oogenblik één oogenblik heb ben wij gedacht, aan prof. Otten te ver zoeken, den volgenden keer door de radio mede te deelen, dat die S. niet de „Leidsche Courant" kon bedoelen. Maar onmiddel lijk daarna was 't ons al heel duidelijk, dat wij met een dergelijk verzoek niet mochten lastig vallen den geleerden apologeet, van wiens tijd en arbeidskracht zoo ontzaglijk veel wordt gevraagd en wiens weten schappelijke, duidelijke en klare voorlich ting (dit zij hier terloops opgemerkt) door Katholiek Nederland en door, naar waar heid zoekend, niet-Katholiek Nederland wel zéér moet worden gewaardeerd! Ons standpunt ten opzichte van het film- vraagstuk is hetzelfde als dat van nage noeg de geheele Katholieke pers. Slechts één Katholiek dagblad kennen wij (en dit blad wordt den laatsten tijd rondom Lei den gecolporteerd') dat inzake het opnemen van bioscoop-advertenties een betreurens waardig ander standpunt inneemt. Een inzender in de „Tijd" deelt mede, hoe de pater, met een koorts van 39.7 nog niet weten wilde van onderbreking zijner Lij- dens-meditaties. Zulke mannen zijn helden van den geest, waar zij ook geplaatst zijn. Hun de waar deering te geven, die hun toekomt, is de plicht van elkeen, die beseft, dat slechts dan een betere menschelijkheid kan door breken, wanneer wij adeldom weten te eeren, zonder op de schutjes der verdeeld heid te letten. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Haarlem (H. Joseph) den Zeereerw. heer A. J. C. Melchers; tot Regent van de Bisschoppelijke Kweekschool Beverwijk: den Weleerw. heer H. J. M. Heijnen, thans Rector van „De Heibloem" te Heythuysen. THE RES IA NEUMANN AAN HET STERFBED VAN PROFESSOR WUTZ. In de Beiersche bisschopsstad Eichstatt overleed de bekende theologie-professor dr. Franz Xaver Wutz, een van de grootste kenners van de Hebreeuwsche taal. In de Armeensche talen had hij zich een wereld roem verworven. Zijn wetenschappelijke werken zijn onontbeerlijk voor de theologi sche wetenschap. Professor Wutz behoorde tot een der beste vrienden van de familie Neumann in Konnersreuth. Hij onderzocht de Armeensche woorden, die Theresia Neumann in haar visioenen uitsprak, en kwam tot de conclusie, dat Theresia Neu mann een geheel nieuwe weg opende voor het wetenschappelijke onderzoek van het Armeensch. Door bemiddeling van dr. Wutz kwam dr. Fritz Gerlich naar Kon nersreuth, die zich later bekeerde en twee boeken schreef over de geheimen van Kon nersreuth. De laatste weken bracht There sia Neumann veel tijd door aan het ziek bed van prof. Wutz en zij was ook aan wezig bij het sterven. DE KONINGIN IN DE RESIDENTIE TERUG. De Koningin is Zaterdagavond omstreeks 11 uur per auto uit Soestdijk in het paleis Noordeinde te 's-Gravenhage teruggekeerd. H.M. de koningin heeft gisteravond de godsdienstoefening in de Julianakerk bij gewoond. Voorganger was dr. A. B. te Winkel te 's-Gravenhage. LUCHTBESCHERMING IN ZUID-HOLLAND. Ter bevordering van een doeltreffende organisatie der plaatselijke luchtbescher ming en ter voorlichting voor zooveel noo- dig van de plaatselijke autoriteiten, heeft de minister van staat, commissaris der ko ningin, de provincie Zuid-Holland in over leg met de inspectie voor de bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen, ver deeld in negen ressorten van gemiddeld 20 gemeenten, in wier centrum-gemeente on der leiding van den referendaris ter pro vinciale griffie mr. H. F. Tórringa door den adj.-inspecteur voor de luchtbescherming J. H. van Riesen conferenties met de bur gemeesters of hun vertegenwoordigers en de hoofden der locale luchtbeschermings diensten gehouden zijn geworden. Deze conferenties, voor welke veel be langstelling was, hebben beantwoord aan het gestelde doel. Van de gelegenheid tot het bekomen van inlichtingen in verband met gerezen moeilijkheden en bezwaren werd in ruime mate gebruik gemaakt, ter wijl misverstanden konden worden opge helderd. Verwacht mag worden, dat thans eerlang in het meerendeel der Zuid-Hollandsche ge meenten een behoorlijk opgezet luchtbe schermingsplan tot stand zal zijn gekomen, waarna het organiseeren van provinciale luchtbeschermingsoefeningen, met kracht ter hand genomen zal kunnen worden. MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE TE BRUSSEL. Minister Slotemaker de Bruïne heeft Za terdag wederom een bespreking gehad met zijn Belgischen ambtgenoot Hoste. Het on derhoud gold de kwestie der spellings wijze van de Nederlandsche taal. BESPREKINGEN OP HET DEPARTEMENT VAN WATERSTAAT OVER DE VERKEERSCOÖRDINATIE. Tusschen Belgischen en Nederlandschen minister. Om 10.17 uur hedenmorgen is de Belgi sche minister van vervoerwezen, de heer Henri Marck, uit Brussel aan het station Hollandsche Spoor te 's Gravenhage aange komen. Het doel van zijn bezoek is het 1 voeren van besprekingen met den Neder- Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Anschluss ln Oostenrijk en de hou ding tegenover de Katholieken. (2de blad). De Chineezen melden, dat de Japanners langs den spoorweg Tientsin-Poekau ver slagen zijn. (2de blad). De troepen van Franco op het gebied van Catalonië aangekomen. (2de blad). Binnenland Een jongeren-hulde aan H. RL de Ko ningen ter gelegenheid van het veertigja rig regeeringsjubileum. (1ste blad). Uitvaart van den weleerw. pater Fr. Hendrichs S.J. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste blad). Sport en Wedstri|den VOETBAL: De Missie-wedstrijd te Roo sendaal met 32 door Utrecht gewonnen. V. V. H., Brabantia, Volendam en V. V. P. kampioenen van den I. V. C. B. Spanning in de le klasse B van den D. H. V. B. Voor den K. N. V. B. speelden Feijenoord en D. W. S. gelijk. P. S. V. en Be-Quick be haalden het kampioenschap (2de blad). KORFBAL. Deetos wint van Z. K. C., Fluks voor de lste klasse behouden. (2de blad). MOTORBOOTSPORT: De heer Lieven vestigt twee wereldrecords voor motor booten op zijn naam. (4de blad). ATHLETIEK: Doe os-successen bij de veldloopen te Amsterdam. (4de blad). Door het genootschap Willem Bilder- dijk is Zaterdag een gedenksteen ont huld in het huis aan den Ouden Singel te Leiden, waar de dichter van 1823 tot 1827 gewoond heeft landschen minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, over de verkeers- coördinatie. Het is een studiereis, welke de Belgische minister naar ons land heeft on dernomen. De heer Marck wenscht zich op de hoogte te stellen van de plannen der Nederlandsche regeering met betrekking tot de verkeerscoördinatie. De Belgische minister was vergezeld van de heeren de Droog, directeur-generaal van het vervoer en Claeys, adjunct-chef van het kabinet van den minister, beide functiona rissen van het departement en van de hee ren Nachtegaale en de Zorgher, beiden inge nieurs van de nationale maatschappij der Belgische Spoorwegen. Nadat minister Marck en de hem verge zellende heeren voor de fotografen gepo seerd hadden begaven zij zich per auto naar het Hotel des Indes, waar zij hun intrek hebben genomen. Van het hotel was ter eere van het bezoek de Belgische vlag uit gestoken. De Nederlandsche minister van waterstaat heeft de Belgische heeren hedenochtend om 11 uur op zijn departement ontvangen. De besprekingen waren slechts van korten duur, omdat de heer van Buuren de zitting van den ministerraad wenschte bij te wo nen. Morgenochtend zullen de besprekingen worden voortgezet.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1