DE VEILING TE ROELOFARENDSVEEN. Jaarvergadering der Coöp. Tuinders- vereeniging „Eendracht maakt Macht" VRIJDAG 25 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE Bi AD - PAG- tie zóó druk alsof het een volksstemming betrof. Het is hem nog nooit overkomen, dat buitenstaanders hem per brief aan manen een verdachte toch eens flink aan te pakken. Met veel aandacht, aldus spr., heb ik ge luisterd naar de economische schets van verdachte. We doen er echter goed aan ons te realiseeren, dat we niet in het Parle ment of in een vergadering van Werkgevers of Werknemers zitten, om de voordeelen en nadeelen van een verordening te be kijken. De rechter moet volgens de wet rechtspreken! In dit geval heeft hij alleen uit te maken of de Arbeidswet al of niet Is overtreden en of verdachte strafbaar is. Er zijn slechts niet-gedocumenteerde ver klaringen, die uitmaken in hoeverre ver- dacftte's belangen al of niet door de regee ring zijn geschaad. De civiele, of admini stratieve rechter zou dat moeten vaststel len, niet de strafrechter. Er is alleen een toezegging van een minister, die niet meer aan het bewind is. Juridsch kan verdachte zich niet op art. 42 van het W. v. S. beroe pen. Een moeilijkheid is, dat er over art. 83 sub. 6 der Arbeidswet in feite geen juris prudentie bestaat, zoodat er geen steun is van den Hoogen Raad en de wijsheid uit andere bronnen geput moet worden. Het gaat hier om een voortdurende overtreding. Moet de rechtbank zich strikt houden aan de woorden van de wet art. 83, sub. 6? Of moet zij de bedoeling van den wetgever in oogenschouw nemen? Worden de alge meene belangen van verdachte dusdanig geschaad, dat ontslag van rechtsvervolging zal moeten volj^n? Op deze vragen kan geantwoord worden, dat de strafrechter zich niet inlaat met de beslissingen van de administratieve macht, in dit geval den Minister van Sociale Za ken. Spr. sprak de hoop uit, dat een oplos sing gevonden zou worden om alle partijen te bevredigen, maar moest helaas beves tiging van het vonnis van den kantonrechter rcquireeren. De verdediger, Mr. v. d. Goot, wees op de rechtvaardigheidsgronden en waar schuwde voor beschaming van het vertrou wen in een rechtvaardig staatsbeleid. Hij Ihield hetzelfde juridische betoog als voor den kantonrechter en concludeerde tot ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak 7 April. Centraal Bureau van de Veilingen Voor zijn openingsrede, welke wij gis teren reeds hebben opgenomen, heette de voorzitter, de heer F. V. Valstar, allen welkom, doch inzonder de verschillende gasten, de Directeur Generaal van de Landbouw, de heer Roebroek, de^^ieeren Bonthuis en v. d. Plasse vertegenwoordiger van het U. C. B., afgevaardigden van de L. T. B., de Christ. B. en T. Bond, het Ned. Landbouwcomité, en de N. T. B. Dan wer den afgedaan de verschillende agendapun ten als rekening en verantwoording, jaar verslag, begrooting 1938, enz. Bij de uitvoer meer aandacht voor de tuinbouw. Het eerst zyn aan de orde vyf bestuurs voorstellen: 1. inzake handelspolitiek. 2. Inzake het prijzenvraagstuk; 3. inzake uit- voercontrole; 4. inzake reclame; 5. inzake uitbreiding der fruitteelt. In het eerste voorstel wordt met dankbaarheid gewag gemaakt van de grootere uitvoer in 1937 naar Duitschland, doch dat het peil van uitvoer om de teelt weer loonend te ma ken, nog niet is bereikt; dat de oorzaak voornamelijk gezocht moet worden in de invoerbeperkingen in Engeland en dat het verloop, der clearing met Duitschland in de eerste maanden van 1938 een inzinking te zien gaf; voorgesteld wordt de Regeering op bovengenoemde belemmeringen te wij zen en de volle aandacht voor de uitvoer te vragen, hierbij wijzende op de noodza kelijkheid van uitbreiding van den export en op de billijkheid, dat de handelspolitie ke wapenen waarover de Regeering lang zamerhand de beschikking heeft gekregen en ook voor een belangrijk deel worden aangewend ten behoeve van den export van Nederlandsche tuinbouwproducten. Meerdere afgevaardigden voeren hierover het woord, doch algemeen is men van opi nie, dat de regeering zwaardere eischen kan stellen ten opzichte van den invoer on zer tuinbouwproducten in meerdere landen. Amerika eischt bijv. hooge invoerrechten voor onze producten, terwijl Nederland lage invoerrechten eischt voor den invoer van Amerikaansch fruit. De voorzitter wijst er nog op, dat ten opzichte van de zelfvoorziening in Duitschland dit na bijv. 4 jaar nog steeds op een fiasco is uitgeloo- pen. Uiteindelijk zal er toch voor het Ne- derlandsch product weer plaats komen. Het voorstel wordt aangenomen. Minimum-prijsregeling. Het tweede bestuursvoorstel gaat over het prijzenvraagstuk. Het bestuur is van oordeel, dat de minimumprijsregeling een gunstige uitwerking heeft gehad. Was deze regeling er niet geweest, de debacle zou in den tuinbouw volkomen geweest zijn. Maar het bestuur meent, dat ook in de toekomst deze minimumprijsregeling nood zakelijk zal zijn, en dat reeds nu onder moet worden gezien hoe en door wie zulks zal moeten geschieden. Dat ook de finan ciering onder de oogen zal moeten worden geziep. En dat ook in het onderzoek moet worden betrokken de invloed van een mi nimumprijs-regeling op den export. De algemeene vergadering zou dan het be stuur kunnen opdragen dit prijzenvraag- uk van alle zijden te belichten en voor tbereiden. De vergadering bleek nog niet erg optimistisch hiertegenover te staan. Gevraagd werd op het idee van het be stuur is, dat er drang in deze richting is van boven af, dus van de regeering. De vergadering keurt goed, dat hiervoor een studiecommissie zal worden benoemd, die in een der volgende vergaderingen rap port zal uitbrengen. De uitvoer-controle. Het derde bestuursvoorstel Inzake uit voer-controle. Sinds 19 October 1937 zijn een aantal producten onder de uitvoercon- tro'e gekomen. Dit is van veel belang ge weest voor de veilingen. Het bestuur stelt voor, dat de vergadering als haar meening uitspreekt dat op den ingeslagen weg wordt voortgegaan en het bestuur op te dragen, die maatregelen te nemen, welke noodig zijn om de uitvoercontrole verder haar gunstige uitwerking op den export te doen uitoefenen en zooveel mogelijk aan haar doel te laten beantwoorden. Nadat een der afgevaardigden gevraagd heeft in de administratie eenige vereen voudiging aan te brengen, hetgeen volgens de voorzitter niet mogelijk is. wordt ook dit voorstel z. h. st. aangenomen. Het 4de bestuursvoorstel gaat over de reclame. Het bestuur ste't voor dat ooi? dit jaar van de veilingen een bijdrage zal worden geheven van 1/50 pet. van den omzet over 1937, om daarmede de middelen van het reclame-fonds te versterken. Zonder eenige discussie wordt hiertoe besloten. Voorstel 5 van het bestuur gaat over uit breiding fruitteelt. Hieromtrent stelt het bestuur voor dat de vergadering als haar meening uispreekt, dat een gezonde uit breiding van de fruitcultuur niet behoeft te verontrusten, mits de teelt wordt uitge oefend door ter zake kundige personen en de vëilingbesturen door het Inrichten van goede sorteer- en verpakkingsstations zor gen, dat aan de te stel1en eischen wordt voldaan, terwij1 zij bovendien aandacht hebben te schenken aan het inrichten van goede bewaarplaatsen cq. koelruimten voor het fruit der aanvoerders. Ook dit voorstel vroeg zoo goed als geen discussie en werd goedgekeurd. Overstrooming met buiten- landsch fruit. Vervolgens komen de voorstellen der afdeelingen aan de orde. Eerst het voor stel Utrecht. Utrecht wil er bij de Regee ring op aangedrongen hebben, dat bij het afsluiten van handelsverdragen en bij de toepassing der monopolierechten de be langen van het inheemsche fruit krachtiger dan tot dusverre worden verdedigd. Een overvloed van Amerik^ansche appelen, Jaf- fa-sinaasappelen stroomt Holland binnen en de belooning voor de Hollandsche kwee- ker blijft uit. Het bestuur blijkt het er mee eens te zijn, dat de eigen markt zoo veel mogelijk voor het eigen fruit behou den moet blijven en zegt ten deze volle medewerking toe. De voorzitter merkt op dat ook uit het reeds door hem gesprokene duidelijk was op te maken, dat dit punt de volle aan dacht van het bestuur had en zal blijven hebben. De afdeeling Utrecht kan hiermede ac- coord gaan en de vergadering is van het zelfde gevoelen. Ook vroege aardappelen rollen te veel binnen. Broek op Langendijk heeft een soortge lijk voorstel betreffende de invoer van vroege aardappelen (Malta). In April Mei Juni 1937 werden ruim 1 millioen kg. Malta-aardappelen meer ingevoerd dan in die maanden van 1936. Alleen in Juni 1937 werden 3.800.000 kg. Malta's inge voerd, tot schade van de tuinders hier te lande. Deze beconcurreeren op geweldige manier dus de Nederlandsche vroege aard appelen. Het bestuur is de meening toe gedaan, dat aan deze invoer paal en perk dient gesteld te worden, in ieder geval dient de monopolieheffing op dit product verhoogd te worden. Het bestuur heeft zich reeds tot den Minister van Economi sche Zaken gewend, opdat dit jaar tijdig de noodige maatregelen kunnen worden genomen. De secretaris kon de verblijden de mededeeling doen; dat de Minis ter reeds heeft besloten het monopolierecht voor Malta- aardappelen vanaf 16 Mei te verhoogen van 3 op 5 ct. per kilogram. Dit was voor de vergadering aanleiding om hieraan geen verdere discussies te wijden. De tuinbouwsteun. Punt 15 is het voorstel Berkel-Rooden- rijs inzake tuinbouwsteun. Deze afdeeling vraagt, dat richtprijzen zullen worden vast gesteld, die zoo dicht mogelijk de nieuw- berekende kostprijzen zullen benaderen, ongeacht of daarmede de 12.000.000. wordt overschreden. De voorzitter wijst er op, dat ook de minister van meening is, dat steunbedragen maar lapmiddelen zijn en de tuinbouw niet gezond mak,en. Toch zijn de laatste steunuitkeeringen vol gens de nieuwberekende postpryzen vast gesteld. Ten opzichte der steun zullen en echter wel wenschen bestaan. Het bestuur zegt toe op de bres te zullen blijven staan voor een steunverleening, welke den tuin ders een bestaan, zy het een sober bestaan, verschaft. Ook het voorstel Venlo betrof deze aan- ge'egenheid, de steun; men gaf de voorkeur aan een gewestelijke uitkeering, hetgeen volgens de voorzitter mede uit administra tief oogpunt, niet mogelijk is. De teeltheffing op vroege aardappelen. Punt 18 der agenda is een voorstel Hoog- karspel (en Broek op Langendyk heeft on- Bij de 19de jaarvergadering van deze vereeniging op Woensdag 23 Maart in de St. Pancratius-zaal was het voorzitterschap aan den heer J. v. d. Meer J.zn., wegens verhindering door ziekte van den heer W. v. d. Zwet P.zn. Na opening met chr. groet en enkele woorden van welkom door den plaatsvervangenden voorzitter, riep de se cretaris, de heer Jac. de Jong G.zn., in z'n notulen de zeer bewogen vergadering van 3 December 1937 in ieders herinnering te rug. Hierover geen op- of aanmerkingen zijnde, was het woord aan den heer N. Turk, directeur van de veiling, voor het uitbrengen van het Jaarverslag 1937. „Hoezeer ik er naar verlangd heb", al- ous spr., „de jaarverslagen van bovenge noemde vereeniging niet meer in mineur toon behoeven te stellen, is deze wensch niet in vervulling gegaan. Het afgeloopen jaar werd met iets hoop voller verwachtingen tegemoet gezien; er was eenige verbetering en opleving in het ceconomisch 'leven beginnen te komen, maar de wensch was ook hier de vader der gedachte. Evenals een reeks van voorgaande jaren is 1937, zoowel voor de veiling als voor de tuinders een desillusie geworden. Wel heb ben enkele factoren tot eenige verbetering in den handel geleid, maar doordat het areaal en de geproduceerde hoeveelheden veel te groot zijn voor de binnenlandsche handel alleen, staat of valt de tuinbouw in Nederland met de export. Door Duitsch land is er eenige verruiming van den in voer toegestaan, maar doordat er geen vol doende „Genehmigungen" werden afgege ven, heeft dit op de uitvoer van onze pro ducten weinig invloed gehad. Andere lan den hebben de band nog weer strakker aan gehaald. Tevens is 1937 voor de tuinbouw te de zer plaatse funest geworden door misoogst van bijna alle producten. Deze misoogsten zijn ontstaan door de buitengewoon vele regen gedurende het voorjaar, waardoor de grond werd doorspoeld en hierdoor de kracht in den grond verloren is gegaan. De vele export-belemmeringen eenerzijds en de mislukking van verschillende teelten anderzijds, zijn de oorzaken, dat wij weer met groote passen bergafwaarts zijn ge gaan, de omzet aan de veiling weer aan merkelijk is gedaald en de nood in onze tuindersgezinnen, voor velen hunner toch al reeds zeer groot, inderdaad onhoudbaar is geworden. De steun moest dit jaar meer dan ooit de noodige verlichting brengen. Door het ongunstige weer in het voorjaar waren de producten laat en werd de eerste veiling gehouden: 21 April. In totaal wer den er 152 veilingen gehouden; de laatste hiervan was 7 Jan. jl. Spr. weidde vervol gens in den breede uit over de verschil1 en- de producten, die in het afgeloopen jaar geveild werden, over hun kwaliteit, hun prijs en de invloed erop in verband met de gewijzigde monetaire verhoudingen. In 1937 zijn er 6 bestuursvergaderingen gehouden, waarvan één gecombineerd met de Raad van Toezicht, en drie algemeene ledenvergaderingen. Mede in verband met de mislukking van de aardbeienteelt heeft vooral het dagelijksch bestuur vele zorgen gehad en zijn door hen vele werkzaamhe den verricht. Gebruik makende van de machtiging in de algemeene vergadering op dd. 16 Maart 1937 aan het bestuur gegeven, heeft de vereeniging een terrein aangekocht, dat ons in de gelegenheid stelt de zakken tij dig en behoorlijk te drogen. Vervolgens aan het Bestuur, Geestelijk Adviseur, Raad van Toezicht en aan alle leden mijn hartelijken dank voor de vo'le medewerking en het vertrouwen aan de Directie in het afgeloopen jaar geschonken. Eveneens dank aan de overige leden van geveer hetzelfde voorstel) inzake de teelt heffing op vroege aardappelen. Deze af deelingen wenschen de teeltheffing op vroege aardappelen te zien opgeheven, mede omdat de teelt van dit product niet loonend is. Het bestuur wenscht men op te dragen pogingen aan te wenden by de betrokken instanties en den Minister, om de kweekers van vroege aardappelen van deze zwaar drukkende last te bevryden. De afdeeling meent, dat de eenige juiste consequentie is: geen heffing doch finan ciering der aardappelenregeling uit het Landbouwcrisisfonds van de voor de tuin bouwsteun beschikbare gelden, zooals ook de steunverleening aan alleandere tuin bouwproducten plaats heeft. Dit punt lokte nogal discussies uit; al gemeen achtte men de heffing te hoog. Af schaffing zou nog billijker zijn. Men be greep ook, dat zulks voor 1938 niet of moei lijk meer zou gaan, doch het bestuur kFeeg opdracht in dezen geest te ijveren voor het volgend seizoen, opdat uiteindelijk toch de consument hieraan zal bijdragen. Zijn de prijzen van vroege aard appelen te hoog of te laag? Punt 19 der agenda is ook van Broek op Langendyk, n.l. een voorstel inzake ver hooging der ophoudprijzen van vroege aardappelen. De Langedijker Groenten- centrale stelt voor dat het bestuur ter be de Directie voor de prettige samenwerking, welke niet anders dan tot heil en voordeel van onze Vereeniging kan leiden. Tenslotte nog enkele woorden over de toekomst. Wederom staan wij bij de aan vang van het seizoen en menigeen zal zich afvragen, wat dit ons zal brengen. Naar gelang de crisis blijft voortduren wordt deze vraag steeds angstiger gesteld. Door personen, die meenen voorlichting te moe ten geven, wordt zelfs menigmaal de mee ning geuit, dat de culturen in Roelofarends- veen en omgeving geen toekomst meer heb ben en deze gesaneerd moeten worden. Er zijn factoren, die voor de afzet der tuinbouw-producten iets betere vooruit zichten doen veronderstellen, waarbij mag worden gewezen op de verruiming van de betalings-contingenten naar Duitschland. Maar anderzijds zyn er nog altijd de hooge invoerrechten in de ons omringende landen en het streven van sommige landen om zich, vooral wat de voedselvoorziening be treft, onafhankelijk te maken. De meening echter, dat de culturen in Roelofarends- veen e. o. geen toekomst hebben, moet met overtuiging ten sterkste worden tegenge sproken. Immers verschillende van onze hoofdproducten, o. a.: aardbeien, peulen, doperwten, kas-snyboonen, natuur- en baksla, zijn het afgeloopen jaar byna of in het geheel niet voor een normale toeslag in aanmerking gekomen. Bezien we vervol gens het ontvangen bedrag voor doorge draaide producten, dan moet iedereen er kennen, dat dit, in verhouding tot de groo te aanvoeren aan onze veiling, van weinig beteekenis is. Daarnaast zijn aan andere veilingen producten te noemen, welke in massa's worden aangevoerd en die vanaf het begin tot het einde bijna allen door draaien en op vernietiging zijn aangewezen. Als er culturen gesaneerd moeten wor den, laat dan het mes gestoken worden in die culturen, waarvan de producten op ver nietiging zyn aangewezen, maar niet in de culturen in deze streek; die zijn volkomen gezond Wij mogen dan ook de moed niet verlie zen en moeten vertrouwen blijven stellen in de toekomst. Onze tuinbouwproducten hebben zich door de kwaliteit, sorteering en verpakking, een plaats op de binnen landsche- en buitenlandsche markten ver overd, welke zij zich niet geheel laat ont nemen. Wij mogen echter de concurrentie niet uit het oog verliezen en ons product verbeteren waar te verbeteren is. Wij moe ten dan ook het ernstige pogen van het Uitvoer-Controle-Bureau om de kwaliteit, sorteering en verpakking van de tuinbouw producten op nog hooger peil te brengen, ten volle waardeeren, en als iedereen daar aan meewerkt, dan moet er een tijd ko men dat wy de wereldmarkten zullen her winnen. Het is een angstige benauwenis in de nabije d. w. z. zichtbare toekomst geen bevrijdende oplossing te zien; maar laat het vertrouwen op de toekomst en het vertrou wen op God ons sterken en ons met nieuwe moed aan den arbeid doen gaan. En laten wy ook bij onzen arbeid den naam van onze vereeniging in toepassing brengen: Eendracht maakt Macht", met de hoop dat God onze arbeid moge zegenen sluiten wij ons jaarverslag." Finantieel Verslag 1937. De vorige week was dit aan de leden toegestuurd, en het bleek, dat niemand daarover iets had te vragen. De veilings directeur gaf vervolgens aan de hand van een uittreksel uit het rapport van de Cen trale Acc. dienst van den Ned. R. K. Boe ren- en Tuindersbond, een mondeling ver sla. Hieruit bleek, dat de administratie van de vereeniging over het boekjaar 1937 ge controleerd was en dat deze ordelijk en conform de bescheiden was uitgevoerd. Omzet: Met inbegrip van de ontvan- voegder plaatse het verzoek zal willen richten om de ophoudprijzen der vroege aardappelen op de verschillende tijdperken, b.v. in de maand Juni met 0.30 per 100 kg. en in de maand Juli met f 0.20 per 100 kg. te verhoogen, ter tegemoetkoming in de hooge heffing van f 50.per H. A. en, om hierdoor ook de consument in de hooge heffing te laten bijdragen. Het bestuur voelt wel iets voor dit voorstel, doch er dient ook rekening te worden gehouden met de koopkracht van het publiek. In 1937 is bijv. duidelijk gebleken, dat een prys van 6 cent per kg. voor de groote massa der bevolking te hoog was. Intus- schen is het bestuur bereid aan den geuite wensch volle aandacht te schenken, waar mede de sprekers en de vergadering zich ten slotte vereenigden. En het vierde voorstel Broek op Lan gendyk betreft verlenging der garantie prijzen voor vroege aardappelen tot 31 Juli. Vorig jaar was dit 16 Juli. De mas sa aardappelen moet verhandeld worden van 15 Juni tot 15 Juli zoodat er aldus veel moeten doordraaien. Het tijdperk is te kort. De markt wordt daardoor dan ontlast. De tuinders weten dat van 16 tot 30 Juli er nog een gegarandeerde prijs is. Hy behoeft dan geen extra werkkrachten te nemen om voor 16 Juli klaar te zyn en het werk over twee weken meer verdee- len. Noordscharwoude had een voorstel van gelijke strekking. Het bestuur blykt met de genoemde argumenten niet eens te gen bedragen voor minimum-prijzen over 1937 totaal 357.982.98 tegen/ 410.281.75 over 1936. Een vermindering dus van 52.298.77. Steun: Aan tuinbouwsteun is over 1937 ontvangen 167.980.01, over 1936 was deze bate f 127.290.24. De steun is dus met 40.689.77 vermeerderd. Daartegenover is de omzet met f 52.298.77 verminderd. D e vermindering van inkomsten voor de tuinders is dus 11.609.—! Provisie: De veiling-provisie a 7 pet. bedraagt over 1937 totaal 36.953.23; in 1936 was dit bedrag 38.002.70. Door dat de emballagehuur 43.51 meer be draagt als over 1936, is het totaal inkomen—minder van de vei ling dit jaar 1.005.96. Doordat tengevolge van de toegepaste bezuinigingen op salarissen en loonen enz. de lasten echter ook aanmerkelijk minder waren dan over 1936 nl. 3.295,16, en de baten 1.005.96 minder waren, ontstond er een voordeelig saldo van 2.289.20. Moesten we in 1936 de Verlies- en Wins- rekening sluiten met een verlies van ,674.92, dit jaar hebben we door de ver minderde lasten op de balans per 31 Dec. 1937 een batig saldo te noteeren van 1.164.28, welk bedrag op de balans bij de reserve is geboekt. Hierna gaf de heer Th. Schrama 'n jaar verslag namens de Raad van Toezicht over de verschillende controlen door deze Raad gehouden in het afgeloopen jaar, waarbij alles steeds in orde was bevonden. Doordat geen candidaten by het Be stuur waren ingekomen, werden het be stuurslid de heer H. Hogenboom, en de heeren Jac. Reijnders en Th. Schrama van de Raad van Toezicht by acclamatie her kozen. Omdat de bestuursloonen en presentie gelden toch al zoo laag staan, werden deze onveranderd vastgesteld in de hoop deze in een betere toekomst voor noodzakelij ke verhooging in aanmerking te doen ko- Volgde een reeks mededeelingen: Wat betreft het vaste-lastenvraagstuk zal er hier ter plaatse een commissie worden samengesteld, bestaande uit vertegenwoor digers van de L. T. B., de Boerenleenbank en de Veiling. De personen die hiervoor in aanmerking komen, zijn reeds aange wezen; hun benoeming moet nog worden afgewacht. De provisie is voor 1938 wederom op 7 pet. gesteld, de kistenhur op 2 cent. De prijzen voor aardbeiendoosjes is 0.60 per 100 stuks; bij nabestelling 0.75 per 100 stuks: deze gaat in met 1 Mei. Er zullen aan de leden tegen geringe kosten boekjes worden verstrekt, waarin minimum-prijzen en kwaliteiteischen ver meld staan. Op 'n vraag uit de vorige vergadering aangaande herschatting der bedryven wordt medegedeeld, dat dit niet mogelyk is. Eerst na verbouwing enz. kan tegen de nieuwe schatting worden gereclameerd. Om de verzendingen per vliegtuig en schip niet te belemmeren worden de tuin ders nogmaals met ernst aangespoord om met eikaars belangen rekening te houden en vroegtijdig met de Tproducten aan de veiling te komen. Hierover zullen nog wel nadere mededeelingen worden verstrekt. Een andere aansporing om eikaars be langen te behartigen was vervolgens, om voortaan de kisten niet voor allerlei doel einden onnoodig lang onder z'n beheer te houden. Bij de rondvraag voerden verschillende leden het woord over boete-maatregelen, prijzen-doosjes, nieuwe vorm van aard- beien-kratten, groentenkeuring enz. Nadat de vele vragenstellers waren be antwoord, bracht een der leden z'n byzon- dere dank aan allen die dit jaar hadden medegewerkt om de getroffen tuinders te helpen. Een byzonder woord van dank ook aan den voorzitter, den heer W. v. d. Zwet, die wegens z'n ziekte niet op de vergadering aanwezig kan zyn; moge hij tot een spoedig herstel komen. Na een aanbeveling tot de tuinders om toch vooral steeds gesorteerde aardbeien aan de veiling te brengen, omdat ongesor teerde aardbeien voor eventueele steun nooit in aanmerking komen, dankte de voorzitter voor het vlotte verloop der ver gadering en ieders medewerking, waarna sluiting. zijn. In 1937 is alles vrij goed verloopen. De Eigenheimers kwamen onder de be schermende garantieprijzen voor vroeg* aardappelen geweldig opzetten, werden voor langere pryzen verkocht en verdron gen zoo de Eerstelingen zoodat deze door draaien en tot den laatsten dag ingekuild moesten worden. Door het doen vervallen van de garantieprijzen werd een gelijke positie voor den afzet van beide soorten aardappelen wel, doch de op oogstvergun- ning geoogste Eigenheimers en Bintjes niet voor steun in aanmerking kwamen. Het bestuur ziet niet in de wenscheiyk- heid van wijziging der regeling doch ver wachten van de bestaande regeling een goed verloop, mits de kweekers slechts vertrouwen hebben in -de regeling en aan een goede uitvoering hun volle medewer king verleenen. By de rondvraag vraagt Zaltbommel of het aan het bestuur bekend is, dat er al meer is aangedrongen op het vrij laten van het product aardbeien en wat de Mi nister in deze denkt te doen. De voorzit ter antwoord dat de Regeering er niet aan denkt het product aardbeien vrij te geven. Na nog enkele minder belangrijke vra gen spreekt de heer Smits, voorzitter van den Nederl. Tuinbouwraad een woord var dank en van opwekking, waarna de voor zitter, de heer Valstar, dankt voor de aan gename en zakelijk discussies en de verga dering sluit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7