Engeland bindt zich niet. Uiteenzetting van minister Chamberlain VRIJDAG 25 MAART 1938 - 2:,ie Jaargang No. 8989 S)e> GcidóciveSoii^cmt Telefoon: Redactie 15. tx Telefoon: Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VREDE MAAR NIET TOT ELKEN PRIJS V Fabrieks-toestanden „Ik zou van juffrouw IJ heel veel schan- delijks kunnen vertellen. Maar ik heb er nu geen lust in, het te doen". De aldus pra tende juffrouw X kan de voldoening genie ten, dat zij haar vriendin juffrouw IJ in den kring harer mede-vriendinnen zóó, heeft be-kwaadspreekt en be-lasterd, dat de gun stige reputatie van juffrouw IJ, voorzoover zij die bezat, nu radicaal is afgebroken! Wij dachten aan deze soort zéér kwaad- aardi'gen laster, toen wij in het „Nationaal Dagblad" een artikel lazen onder schreeu wende koppen als: „Slavinnen in loon dienst", „Wantoestanden in fabrieken". In dat artikel wordt heel veel.... geïnsi nueerd. Naar aanleiding van de schandalige fei ten, die, zooals men weet, in een fabriek te Oss zijn voorgevallen, heeft de redac tie op een gedanen oproep mededeelingen gekregen over misstanden in fabrieken in verschillende plaatsen, o.a. te Leiden. Op bedoelde fabrieken zouden de fabrieks meisjes slachtoffer zijn van „bepaalde su jetten uit de onderwereld" evenzeer als van een systeem van arbeid, dat hen „martelt en moordt". En als wij dan na deze dikke, en dan ook vet gedrukte, woorden met belangstelling zoeken naar de vermel ding van feiten, dan vinden wij vermeld, dat „atelier-meisjes uit Rotterdam" loonen verdienen van 2.37 per week. Dit, inder daad heel droeve, feit (waarvan echter de waarheid niet kan worden gecontroleerd) is het éénige, dat genoemd wordt. Na be weerd te hebben, dat er op fabrieken in verschillende plaatsen in ons land, waar meisjes werken, veel schandalen plaats grij pen, vervolgt het blad: „Het lust ons thans niet, al deze feiten aan het licht te stel len".... en, nogmaals, het blad haalt dan geen enkel, althans min of meer concreet aangeduid, feit aan, tenzij het boven-gemelde. Wy zullen de laatsten zijn, om te beweren, dat er, buiten die ééne fabriek in Oss, niets verkeerd en ergelijks voor viel in eenige fabriek in Nederland, waar meisjes arbeiden! Natuurlijk spreken wij zulk een oordeel niet uit. Maar wij mo gen eischen, dat wie beweert, dat er „bepaalde sujetten uit de onderwereld" aan 't werk zijn in fabrieken, waarin de arbeidsters worden „gemarteld en ver moord", met feiten komt! Wij mogen, wij moeten dat eischen om vele voor de-hand-liggende redenen! Intusschen is duidelijk de nieuwe tactiek van de N. S. B. Nederland moet worden voorgesteld als één poel van zedeloosheid, tengevolge van demo-liberalisme, marxis me, enz. En de N. S. B. moet uitkomst en redding brengen. De N. S B.'ers, en alléén zij, kunnen in dezen poel van zedeloosheid zuiverend optreden! Deze nieuwe tactiek is voor allen, die even kunnen en willen nadenken, te doorzichtig! DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: De Britsche minister-president heeft gisteren zijn verwachte en met onge duld tegemoet geziene rede gehouden over Engelands houding tegenover de jongste gebeurtenissen in Centraal-Europa. Het standpunt der Britsche regeëring komt in het kort hierop neer: wij hebben geen vitale belangen in Midden-Europa, zoodat wij geen lust hebben om ons door toezeggin gen te binden. Voor degenen, die geloof den in het systeem der collectieve veilig heid is de rede van Chamberlain teleur stellend. Wij zijn teruggevallen tot de be- langenpolitiek van vroeger. Als pleister op de wonde en als waarschuwing aan het adres van Duitschland kan aangemerkt worden, dat, hoewel Chamberlains vertrou wen in den Volkenbond geschokt is, hij er toch niet aan wanhoopt om er iets goeds van te kunnen maken, terwijl anderzijds de entente met Frankrijk wordt onder streept. PARIJS: De Fransche Senaat heeft zich gisteren vereenigd met de houding van zijn financieele commissie, welke aan de regee- ring-Blum niet de milliarden wilde geven, waarom zij gevraagd had. De Senaat en de commissie evenmin wilden de re geering niet heelemaal zonder geld laten zitten, maar heeft haar juist zooveel geld toegestaan, dat zy het slechts een paar maanden kan uithouden, daarmee te ken nen gevend: zorg dat je vóór het afloopen van dien termijn verdwenen bent! Wij zijn benieuwd, welke consequenties de regee- De Britsche minister-president Chamber lain heeft gisteren in een rede voor 't Brit sche Lagerhuis zijn belangrijke en met on geduld afgewachte verklaringen over de Britsche buitenlandsche politiek en de de fensie afgelegd. Toen Chamberlain zich van zijn plaats in het Lagerhuis verhief werd hij door de ministers luide toegejuicht. „Ik geloof aldus de minister-president dat het de algemeene wensch van het Lagerhuis is, dat ik een bespreking der buitenlandsche aangelegenheden inleid met een verklaring over de houding der Brit sche regeering in verband met de jongste gebeurtenissen in Europa. Ik spreek liever van houding dan van po litiek, omdat ik mij niet kan voorstellen, dat eenige gebeurtenis wijziging zou kun nen brengen in de fundamenten der Brit sche buitenlandsche politiek, welke streeft naar handhaving en bescherming van den vrede en naar vestiging van het vertrou wen, dat de vrede inderdaad gehandhaafd zal blijven. Dat wil niet zeggen, dat niets ons zal brengen to stand (bijval). Wij zijn ge bonden door zekere verdragsbepalin gen, die de noodzakelijkheid -van vech ten medebrengen, indien het daartoe zou moeten komen, en ik hoop, dat niemand er aan twijfelt, dat wij in dat geval bereid zijn deze verplichtingen na te komen (bijval). Ook zijn er zekere vitale belangen van ons land, waarvoor wij zouden strijden, indien zij bedreigd worden: de verdediging van het Britsche gebied en de verbin dingswegen (applaus). Ik ontken niet, dat mijn vroeger geloof in den Volkenbond als doeltreffend instrument voor het behoud van den vrede diep ge schokt is. (Bijval). Doch ik geloof nog steeds aan de moge lijkheid, dat de Bond zoozeer kan herle ven _en zoo versterkt kan worden, dat hij een doeltreffend instrument kan werden. Op het oogenblik staan de zaken zoo ech ter niet. Het beste, dat we kunnen doen is den Bond weer tot gezondheid te bren gen". Sprekende over de collectieve veilig heid zeide Chamberlain: „Het is niet noodzakelijk, dat de samenwerking van alle 58 leden van den Volkenbond ver zekerd wordt.- Als men kan komen tot samenwerking van een voldoende aan tal staten om een front van geweldige kracht, tegen welken machtigen aan valler ook, te vormen, kan dat doel treffend zijn, doch de waarde van een dergelijk bondgenootschap hangt af van zijn militaire kracht. De houding to.v. Tsjecho-Slowakije Overgaande tot de internationale situa tie, zeide de minister. Het actueelste onder de vraagstukken die bezorgdheid wekken, is dat van de be trekkingen tusschen de Tsjecho-Slowaak- sche regeeringe en de Duitsche minderheid. De Britsche regeering wijdt dan ook haar bijzondere aandacht aan het probleem en heeft in de eerste plaats nagegaan of 't Vereenigd Koninkrijk, naast de verbinte nissen, die het reeds heeft krachtens het Volkenbondshandvest en het Verdrag van Locarno, als Verdere bijdrage tot het be houd van den vrede in Europa, thans nieuwe en vastomlijnde verplichtingen, in het bijzonder jegens Tsjecho-Slowakije op zich moest nemen. De Britsche verbintenissen hebben aller eerst betrekking op de verdediging van België en Frankrijk tegen een niet-uitge- lokten aanval. Dan zijn er verdragsver plichtingen jegens Portugal, Irak en Egypte. Moesten wij Frankrijk de verzekering geven, dat wij, wanneer dat land krach tens zijn overeenkomst met Praag Tsjecho- Slowakije bij een Duitschen aanval te hulp zou moeten komen, onmiddellijk onze ge- heele miliaire macht ten dienst van Fran krijk zouden aanwenden of moesten wij ons.bereid verklaren tot militaire actie over te gaan om weerstand te bieden aan een gewelddadigen aanval op de onafhankeijk- heid en de onschendbaarheid van Tsjecho- Slowakije en andere landen, die daartoe bereid zouden zijn, uitnoodigen zich bij een dergelijke verklaring aan te sluiten? In beide gevallen zou de beslissing, of Engeland in een oorlog zou worden ge wikkeld, automatisch aan het oordeel der Britsche regeeringe onttrokken worden en ring uit deze houding van den Senaat zal trekken. PRAAG: In Tsjecho-Slowakije spitsen de verhoudingen zich toe. Alle Duitsche ele menten, ook zij, die tot nu toe met de re geering meegingen de z.g. activisten sluiten zich aan bij de Henlein-partij en nu beginnen zich ook de andere minderhe den te roeren. Alles roept om autonomie en Praag zal wel toe moeten geven. een. dergelijke waarborg zou gelden zonder de omstandigheden, waardoor hij in wer king zou treden en waarove'> de regeering wellicht geen controle zou kunnen oefenen. De Britsche regeering meende een derge lijke situatie niet te kunnen aanvaarden met betrekking tot een gebied, waar de 1 - gelsche belangen niet zoo op den voorgrond treden als in het geval van Frankrijk of België. Om deze redenen" aldus Chamber lain „acht de Britsche regeering zich niet in staat, deze waarborg te geven (luide toejuichingen van de ministers- bank). De Britsche regeering heeft met voldoe ning gezien, dat de Tsjecho-Slowaaksche regeermg overgaat tot de pracLische stappen die in het kader harer grondwet gedaan kunnen worden, om tegemoet te komen aan de redelijke eischen der Duitsche minder heid. De regeerine is bereid allen mogelij- kën steun te verleenen bij de oplossing van vraagstukken, die moeilijkheden kunnen veroorzaken tüsschen Duitschland en Tsjecho-Slowakije. Intusschen is het niet noodig geweld te gebruiken of er zelfs over te spreken. Dat kan slechts de diplo matieke verorderingen hinderen en het ge voel van onveiligheid en onzekerheid doen toenemen". De inmenging in Spanje De minister besprak vervolgens de Spaansche kwestie en zeide, dat de regee ring zich ten volle bewust is van de her haalde schendingen der overeenkomst van niet-inmenging van meer dan één zijde en die schendingenj diep betreurt. Maar hoe ernstig ze ook zijn, zij veranderen niets in het oordeel der regeering, dat de niet- mengingspolitiek het beste middel is tot het vermijden van een grootere schennis. De besprekingen met Italië zijn aanzien lijk gevorderd en de resultaten zijn bemoe digend. Ten aanzien van het plan tot terug trekking der vrijwiligers verklaarde. Chamberlain, dat men nooit van de Ita- liaansche regeering een eenzijdig terug trekken geëischt of verwacht heeft. Tenslotte verklaarde Chamberlain, dat thans nieuwe inspanning wordt gevraagd voor de vergrooting der productie en de versnelde voltooiing van het bewapenings programma. DE INDRUK IN HET BUITENLAND Teleurstelling in Amerika De rede van Chamberlain is te Washing ton met een zekere teleurstelling, om niet te zeggen, met niet begrijpen, ontvangen. De bladen hadden voorspeld, dat Chamber lain duidelijk uiteen zou zetten, waarvoor Engeland bereid zou zijn te strijden en dat hij ontspanning in de Europeesche crisis tot stand zou brengen door de dictatoren duidelijk te vertellen tot hoever zij kon den gaan. Aan deze verwachting is niet voldaan en men is geneigd de Britsche onverschilligheid te laken. Voldoening in Frankrijk. De Fransche pers is over het algemeen voldaan over de rede van Chamberlain. Zoo schrijft de „Petit Parisien": „Cham berlain opende voor de FranschBritsche samenwerking wijdere pershectieven dan ieder zijner voorgangers en zelfs Eden ooit had durven uitstippelen. Nooit heeft een Engelsche minister met zooveel over tuiging het feit tot uitdrukking gebracht, dat voortaan in tijd van vrede zoowel als van oorlog het lot de beide landen zal bin den. Een waarschuwing De „News Chronicle" is van meening, dat de verklaringen van Chamberlain met betrekking tot Tsjecho-Slowakije gunstiger waren, dan in vele kringen gevreesd werd. Chamberlain sprak diplomatieke taal, doch wanneer zijn woorden zorgvuldig bestu deerd worden, ziet. men, dat zij een waar schuwing aan het adres van het nationaal- socialistische Duitschland zijn, en ook als zoodan'g bedoeld zijn. EXPORT NAAR DUITSCHLAND VAN ZUIVEL EN MELKPRODUCTEN. Na 1 April worden de contingenten niet langer door de Nederlandsche, doch door de Duitsche regeering verdeeld. Naar wij vernemen, zal per 1 April een zeer ingrijpende verandering tot stand komen wat betreft den export van zuivel- en melkproducten naar Duitschland., Tot dusver werden de Ubernahmescheine met inschakeling van de Deutsche Zoll- dienststelle afgegeven door de Zuivel- centrale op naam van dén exporteur, die ze dan gebruikte voor levering van Ned. zuivelproducten aan een door hem geko zen Duitschen afnemer, klant. Na 1 April echter zullen deze Uber nahmescheine worden afgegeven door de Reichsstelle für Milcherzeugnisse, Oele und Fette te Berlijn, rechtstreeks aan en op naam van den Duitschen afnemer. Dit komt er dus op neer, dat de verdee ling der contingenten voortaan door de Duitsche instantie geschiedt en niet langer door de Nederlandsche. Alleen is in .het handelsverdrag bepaald, dat de beide regeeringen er voor zullen zorgen, dat de oude relaties tusschen ex porteurs en importeurs zullen worden ge ëerbiedigd, zoodat belangrijke verschui vingen niet behoeven voor te komen. Wij vernemen verder, dat de Zuivel- centrale een voorloopige afspraak heeft gemaakt met de Reichsstelle, n.l. dat zij haar wenschen ten aanzien van de ver deeling over de exporteurs, over de di verse producten en i.z. de Duitsche afne mers, voor het tweede kwartaal kenbaar zal maken. De Zuivelcentrale kan niet meer dan vertrouwen, dat met deze wen schen rekening zal worden gehouden door de Duitschers. Voortaan krijgt de Duitsche importeur dus de Uebernahmescheine van zijn re geering; hij deelt den Ned. exporteur dan mede, voor welke hoeveelheid en onder welk nummer hem een Schein is verstrekt. Vervolgens vraagt de Ned. exporteur een uitvoercertificaat aan bij de Zuivelcentra le, teneinde de partij ten uitvoer te kun nen aanbieden. De Duitsche importeur geeft zijn Schein aan den met de inkla ring belasten expediteur en de Ned. ex porteur deelt dezen mede, op welken Schein zijn uitvoercertificaat betrekking heeft. De verkoopprijzen zullen per 1 April la ger worden gesteld, omdat de Duitsche importeur bij invoer, behalve het invoer recht een Unterscheidsbedrag zal moeten betalen; dit laatste was tot dusver in den DII nummer bestaal uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Rede van Chamberlain, ('.de blad). Blum's positie wordt uiterst wankel we gens de houding van den Senaat. (2de blad). De ontwikkeling van den toestand in Tsjecho-Slowakije. (2de blad). De regiemwijziging in Oostenrijk en de gevolgen. (2de blad). Franco's opmarsch in Aragon. (2de blad). verkoopprijs van den exporteur begrepen. De verlaging van de verkoopprijzen zal den exporteurs blijken uit de bedragsop- gave. Voor boter zal eiken Donderdag per circulaire de voor de volgende week van Vrijdag tot Donderdag geldende maxi mum-verkoopprijs worden meegedeeld. Het betalen van een exportheffing bij afgifte van het uitvoercertificaat blijft bestaan, doch wij vernemen, dat het mo gelijk is, dat voor bepaalde soorten kaas een restitutie zal worden verleend, om den uitvoer met een redelijke winstmarge mo gelijk te maken. In de wijze, waarop vereffeningscertifi caten zullen moeten worden aangevraagd, komt voorloopig géén verandering. De exporteurs zullen nu éérst aan de Zuivelcentrale moeten opgeven, welke hoeveelheden en soorten zij in April aan bepaalde afnemers wenschen te leveren; deze opgave wordt dan in goed ver trouwen op accoord-verklaring doorge zonden naar Berlijn. Tevoren echter zal de Zuivelcentrale aan de exporteurs moe ten opgeven, welke hoeveelheden zij van de verschillende producten waarschijnlijk zullen mogen uitvoeren. Voor kaas en melkproducten zal zij bovendien opgeven, welk totaal bedrag ten hoogsten in reke ning mag worden gebracht; voor boter zal de maximale verkoopprijs wekelijks worden opgegeven. „Hbld." Een Prinselijk sportsman en amateur-fotograaf. Z. K. H. Prins Bernhard, die Donderdag de cross country der Kon. Militaire Sportvareeniging te Ede bij woonde, maakte bij deze gelegenheid verschillende opnamen

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1