RIJNSTREEK VRIJDAG 25 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 GEMEENTERAAD VAN NOORDWIJKERHOLD NOORDWIJK HoII. Maatschappij van Landbouw. Donderdagavond hield de HolL Mij. van Landbouw haar jaarvergadering in hotel „Royal", onder voorzitterschap van den heer C. Wassenaar. De verkiezing wegens periodiek aftre den van de -eren C. Wassenaar. J. Was senaar en D. Marbus, had tot uitslag dat al len met algemeene stemmen werden her kozen. Het verslag van den penningmees ter over 1937 gaf aan een inkomsten van 157.23 en uitgave 165.38, alzoo een na- deelig saldo van 8.15; boeken en beschei den werden door de kascommissie in keu rige orde bevonden en den penningmees ter werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Het gebruikelijke jaarlijksche reis je werd nu ter tafel gebracht en voorge steld werd een bezoek aan den nieuwen Wieringermeerpolder. Dit vond aller in stemming. Ongeveer half Mei zal nogmaals een vergadering worden gehouden, waarop dit reisje nader zal worden geregeld, ter wijl voor dien avonu zal worden uitgenoo- digd de heer Kleinhout over een nog te be palen onderwerp. Nog kwam ter -prake het rechtskundig advies hetwelk de leden kunnen bekomen. Hiervoor zou men naar Rotterdam moeten gaan; de mogelijkheid werd gevraagd, dat, mede met het oog op de Rijnstreek, eens in de week een zitting te Leiden zou kunnen worden gegeven. Het bestuur zal dit bij het Bondsbestuur aan hangig maken. Bij de rondvraag ontspon zich nog een zeer leerzame gedachtenwisseling over T. B. B.-bestrijding by de runderen en over de controie van - e eer melk. waaruit bleek hoe noodig en nuttig dit was ter bepaling van de waarde van het fok- vee. Hierna sluiting. VOORSCHOTEN K. J. M. V. Woensdag trad rector Beune uit Leiden als spreker voor onze afdeeling op. Rector Beune gaf in over zichtelijken vorm een schema van de or ganisatie en de indeeling van het katho lieke jeugd- en jongerenwerk en sprak als zyn meening uit, dat. hoewel de jongeman op een leeftijd van 16, 17 en 18 jaar zich moeilijk organiseeren laat, omdat hij op dien leeftijd automatisch tot zelfvorming, zelfopvoeding geneigd is, dit toch heele- maal niet wegneemt zijn toetreden tót een standsorganisatie, ja dit zelfs noodzakelijk maakt om hem op het goede pad te hou den. Tot slot werd er onderling met den rec tor nog wat gezellig geconfereerd en was de avond weer op een prettige manier ver- loopen. Volgende week houdt moderator Perquin zijn op één na laatste causerie van de oriëntatie-cursus, getiteld „Cultuur en Be schaving". Natuurlijk moeten zeker alle le den hierbij tegenwoordig zijn. VOORHOUT Graal. Gisteravond stroomde de groo- te zaal van het Parochiehuis vol met be langstellende jongere- en oudere dames van de parochie van Sint Bartholomeus. Ja, hee- lemaal vol was de zaal nog niet, maar toch vol genoeg, toen de zeereerw. heer pasoor Warmenhoven een welkomstwoord sprak tot alle aanwezigen. Een byzonder wel komstwoord richtte spr. tot de Vrouwen v. Nazareth R. Donders en J. Koedooder, die zich de moeite hadden gegeven om de oprichting der Voorhoutsche afdeeling voor te bereiden. Zijneerw. betreurde het, dat zoo weinig ouders aan den oproep hadden gehoor gegeven, maar verheugde zich toch v/eer in de grootere belangstelling van de zijde van de jonge dames Thans versche nen de leden van de Graal uit Warmond ten tooneele. Voor hun zangnummers alle res pect, meer in het byzonder voor de be schaafde uitspraak; ook de declamaties en niet minder de volks- en rij dansen getuig den van een beschaving die uitgaat van „De Graal". Alvorens de pauze een aanvang nam was het woord aan mej Donders, die in een van enthousiasme tintelende speech de aanwe zigen op de hoogte bracht en waarlijk boeien kon voor het werk van „De Graal". Het leven van een Katholiek meisje van voorheen is geheel anders dan dat van thans Het meisje van thans heeft veel meer bewegingsvrijheid dan vroeger, nu •wil de Graal aan de meisjes leeren hoe ze die vrije tijd, die bewegingsvrijheden, het best en het nuttigst kunnen gebruiken. Zoo is het fundament van de Graal samenge steld uit en geheel omvat door het gebed: „Heer laat uit ons groeien, waartoe Gy ons hebt geschapen". De Graal wil aan haar leden bijbrengen de groote levenstaak waartoe zij geroepen zullen zijn, als ware echtgenoote, als wouw en meer nog als moeder. De godsdienstige geest moet in het meisje worden herboren; niet zoo zeer de uiterlijke vormen van godsdienstig heid maar juist en vooral de innerlijkheid van den godsdienst; de godsdienst moet waarlijk beleefd worden. En wanneer vele moeders ach en wee klagen dat hun meis jes door de Graal uithuizig worden ge maakt, dan moet spr. zachtkens protestee ren; eerstens vraagt de Graal slechts één avond in de week, en wat het voornaam ste is, men moet vooral en bovenal een goed Graallid zijn in huis, in het huiselijke le ven. Men moet aan de meisjes in het dage lijksche leven in het gezin kunnen zien, dat ze lid zijn van de Graal. Met een hartelijk applaus werd deze gloedrijke speech be antwoord door de aanwezigen. Het was in de zaal muisstil, toen mej. Donders het woord had. Het laatste woord was aan den herder der parochie, die namens de aanwe zigen de spreekster voor haar enthousiast betoog dank zegde, in de hoop, en het vaste vertrouwen, dat ook Voorhout spoedig een flinkee afdeeling van de Graal zou mogen bezitten, die 18 karaats is. Spr. dankte te vens de leden van de afdeeling Warmond Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwykerhout op Donderdag 24 Maart des namiddags te 2 ure. Tegenwoordig alle 13 raadsleden. Voorzitter de Burgemeester. De vergoeding voor de bijzondere la gere scholen voor 1935 wordt vastgesteld op 9.06 perleerling, zijde gelijk aan de kosten per leerling van de O.L. school te Steenwijk. (Zuidbroek f 8.89 lerseke f 10). Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten om aan dit college de bevoegheid te geven het opnemen van boeken en kas voor de comptabele-ambtenaren aan een lid van hun college of aan den secretaris op te dragen. De rekening van het grondbedrijf dienst 1937 wordt aangeboden. In de algemeene politieverordening wor den enkele wijzigingen aangebracht. Op de eerste plaats zal het voortaan verboden zijn kunstmatig gekleurde bloe men te verkoopen. Overlast door het afzanden. Gezien de overlast die wordt ondervon den door de afzanderij van de kunstzand- steenfabriek „Amond" wordt bepaald, dat bij afzanden van gronden, gelegen op een afstand van minden dan 200 meter van den openbaren weg B. en W. voorwaarden stellen, welke in acht genomen moeten worden ten eind, overlast voor personen, die van den openbaren weg gebruik ma ken, of voor de perceelen, welke aan den openbaren weg belenden, te voorkomen. Verder wordt in de Politieverordening de bepaling opgenomen, dat het voortaan verboden is binnen de gemeente te kam peeren zonder in het bezit te zijn van een kampeerkaart, uitgegeven door de Neder- landsche Kampeerkaartencentrale. De verordening wordt van kracht ver klaard onmiddellijk nadat zij is afgekon digd. De verordening op het beheer van het Grondbedrijf wordt' bij hernieuwing vast gesteld. De voorschotten voor het bijz. lager on derwijs worden over 1938 vastgesteld als volgt: a. voor de vereeniging tot stichting en instandhouding van Hervormde scholen met den Bijbel op 974.25; b. voor het schoolbestuur van het pa rochie het H. Hart van Jesus in de Zilk op 3195.—; c. voor het bestuur van de St. Joseph- school op 4734. d. voor de St. Hieronymus Aemilianus- stichting te Amsterdam op f 2790. Aan G. Koomen te Noord wij kerhout en H. de Winter te Hillegom wordt overeen komstig de Landarbeiderswet een voor schot verstrekt. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten om voortaan de waarborgsom in de aan autoverhuurders te verleenen vergun ningen te laten vallen, zooals ook in om liggende gemeenten gebruikelijk is. Aan A. G. Meijer en J. A. v. d. Burg wordt ingevolge art. 13 der L.O.-wet een steun uit de gemeentekas verleend van 12.50 per jaar in de onkosten van een rijwiel, benoodigd voor het bezoeken van ULO te Sassenheim. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Staten wordt een bedrag van 0.01 per inwoner beschikbaar gesteld voor de voor. en nazorg van krankzinnigen. In de begrooting 1937 worden enkele wijzigingen aangebracht. De salarissen op de secretarie. Op het verzoek van de A.R.K.A. om herziening der salarissen der secretarie- ambtenaren wordt afwijzend beschikt, daar men in Den Haag van oordeel is, dat de tijd voor salarisherziening nog niet is aangebroken. Daartoe zoude in noodlijden de gemeenten alleen kunnen worden over gegaan, wanneer ook het Rijk de salaris sen herziet. Intusschen zijn B. en W. van oordeel, dat de reorganisatie ter secretarie nood zakelijk is en dat het thans het juiste tijd stip is om deze reorganisatie door te voe ren. Die reorganisatie bestaat daarin, dat de heer de Jong, die thans zoowel de functie van gemeenteontvanger als die van com mies ter secretarie bekleedt, van eerst genoemde functie wordt ontheven. De heer Roelin zoude dan tot gemeente-ont vanger worden benoemd en ontslag krij gen als adjunct-commies. Deze laatste functie zoudt voorloopig onvervuld blij ven. De heer Horsthuis zal ongeacht of deze reorganisatie doorgaat met ingang van 1 Juli tot kerk ter secretarie worden benoemd. De kosten der reorganisatie, waarvan de bedoeling is dat zij op 1 Juli a.s. ingaat, zullen over 1938 269.77 bedragen. Een groote verbetering zal hierdoor worden bereikt. De Raad gaat unaniem met de voorge- voor de keurige uitvoering van dezen avond en de aanwezigen voor de belang stelling onder mededeeling, dat dé nieuwe leidsters van de Graal in Voorhout zouden zijn de dames: MT Jacobs, M. Bots en D. Meijer by wie de toekomstige leden zich nog deze en de volgende week kunnen op geven. Geboren: Petronella Antonia d. van Jac. van Doorn en M. Burgmeijer. Otto Theodorus Jozef z van C. O. de Vroomen en C. A. M. J. Dames. ZOETERMEER Geslaagd. Op het gehouden examen bij de eerw. Zusters alhier slaagden voor costumière vier dames, n.l. mej. E. Boone kamp, A. Spruit, J. Spruit en A. Duiven- stein en als lingerie-naaister de dames: W. Blauwho.f L Vogels, M van Haastert, A. Droog, J. Koot en B. Niewerts. stelde veranderingen accoord. De heer v. d. Sleet m,aakt de opmerking dat, als er een nieuwe volontair op de se cretarie kan komen, zulks niet iemand „van onzen kant" kan zijn. De voorzitter vindt deze opmerking zeer onbehoorlijk. Zij, die op de secretarie als volontair werk zaam waren, zijn daar steeds op eigen ver zoek gekomen. De opmerking van den heer v. d. Sleet zoude slechts zin hebben, als iemand was afgewezen, omdat hij Protes tant was. Dit is echter nimmer geschied. Overigens moet de heer v. d. Sleet juist als protestant met deze opmerking voor zichtig zijn. Hij dient te bedenken, dat de katholieken veel meer van achterstel ling hebben te dragen dan de protestan ten. Er is daarin gelukkig veel verbetering gekomen, maar het was noodig ook. Onbewoonbaar of bewoonbaar? B. en W. stellen voor tot onbewoon baarverklaring over te gaan van de woning Dorpstraat 43. De heer Westrik kant zich daartegen. Er zijn woningen waarvan de onbewoon baarverklaring heel wat noodzakelijker is. Enkele andere leden uiten zich in ge lijken geest. Ook is .ngekomen een adres van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, eigena res van de woning, die van oordeel is, dat het huis nog in goed bewoonbaren staat verkeert en zich gaarne bereid verklaart eventueele verbeteringen aan te brengen. Overigens wijst zij er op dat zy de woning verhuurt zonder winst in het belang der weldadigheid. De voorzitter beantwoordt den heer Westrik met de opmerking, hem met hem eens te zijn dat er nog diverse andere woningen onbewoonbaar moeten worden verklaard, die zullen ook wel volgen. Het spijt spreker voor de Diaconie, maar aan het verzoek kan z.i. geen gevolg wor den gegeven. Althans het standpunt van B. en W. is door dit verzoek niet gewij zigd. Bij onbewoonbaarverklaring kan met de positie van den eigenaar geen rekening worden gehouden. Intusschen moet de Raad zelf beslissen, in hoever de onbewoonbaarverklaring al dan niet gerechtvaardigd acht. Verwerpt de Raad de onbewoonbaarverklaring dan wordt in beroep gegaan bij Ged. Staten, die dan beslissen. De heer C. v. d. Klauw zegt in dit geval overtuigd te zijn, dat de Ged. Saten de onbewoonbaarverklaring zullen uitspre ken. Spreker gaat dus met het voorstel van B. en W. accoord. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 7 teg^n 6 stemmen. Voor stemden de heeren v. d. Klauw, L. M. van Noort, v. Gijlswijk, v. d. Berg- Verdegaal, v. d. Voet en de beide wethou ders. Tegen stemden de heeren de Winter, J. W. van Parera, A. H. v. Noort, Brugman, Westrik en v. d. Sleet. Aan de orde komt thans het voorstel van B. en W. tot vaststelling eener nieuwe verordening op de heffing eener belasting op vermakelijkheden. De heer v. d. Berg Verdegaal meent, dat deze verordening thans niet vastgesteld kan worden. De Raad is niet voldoende in de gelegenheid geweest er kennis van te nemen. Verschillende raadsleden gaan met de opmerkingen van den heer v. d. Berg Verdegaal accoord. Besloten wordt daarom deze verordening in 'n volgende vergadering te behandelen. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot aankoop van de terreinen van de gravin van Lynden, gelegen achter de R.K. kerk, groot zeven H.A., 24 aren, voor 36000.—. Ingetrokken wordt het raadsbesluit o. 28 October 1937 no. 39. waarbij het school- laantje voor het bereiden met motorrijtui gen gesloten wordt verklaard, daar deze aangelegenheid thans bij de algemeene Politieverordening is geregeld. Bij de rondvraag vraagt de heer L. M. van Noort om politietoezicht 's Zondags tusschen 9y«10 in verband met het on besuisde rennen van wielrijders, als de kerk uit gaat. De electriciteitslevering door Leiden. De heer C. v. d. Klauw vraagt hoe het afgeloopen is in de vergadering, die de verschillende gemeentebesturen, die be zwaar hadden tegen de verhooging van de electriciteitstarieven door Leiden, hebben gehouden. De heer Westrik verzocht politie bij het aan- en uitgaan der school, in verband met het touwtje springen, waarvoor niet de speelplaats maar den openbaren weg wordt gebruikt. De heer A. v. Voet vraagt nu de zomer aankomt, niet meer 's middags doch des avonds te vergaderen. De voorzitter antwoordt, dat aan de verzoeken van de heeren L. M. v. Noort, Westrik en v. d. Voet zal worden voldaan. Wat de vraag van den heer v. d. Klauw aangaat, bij de samenspreking die de di verse gemeentebesturen gehad hebben is besloten een adres te zenden aan Ged. Staten. Direct succes ziet spreker in de gevoerde actie evenwel niet. Toch kan de gevoerde actie voor de toekomst wet zijn nut hebben. Men heeft kennis kunnen ne men van de bezwaren, die Ged. Staten te gen het ontwerp van een nieuwe electri- citeitswet hebben ingediend. Vervolgens wordt de openbare vergade ring gesloten. Koopt bij hen, die in Uw Dagblad adverieeren BOSKOOP DE OVERWEG BEWAKING GEHAND HAAFD. De gemeentelijke waarschuwingsdienst bij den overweg aan den Zijdeweg te Bos koop in de lijn AlphenGouda zou 3 Mei a.s. worden opgeheven. B en W. van Bos koop hebben thans met den provincialen waterstaat onderhandelingen gevoerd om trent de bewaking en zij stellen den ge meenteraad voor, hangende de besprekin gen, den waarschuwingsdienst alsnog met twee maanden te verlengen. Het „Kruisweg-comité". Het comité tot vorming van een fonds tot het aanschaf fen van nieuwe Kruisweg-staties kwam gis teravond in het R. K. Ver.-Gebouw byeen. De heer A. H. Boekraad, waarn.-voorzit- ter, opende deze vergadering, waarna de heer Joh. Sterkeburg de notulen las. Een ingekomen schrijven van den heer H. G. Mathot, die bedankt had als voorzit ter, wekte eenige teleurstelling, temeer waar deze heer zich steeds door groote activiteit had doen kennen. De commissie tot controle op de kas kon per 31 Dec. constateeren, dat het saldo in kas pl.m. ƒ1200 bedraagt. Dit is voorwaar een mooi resultaat en de dames, die voor de inzameling hebben gezorgd, Icomt een woord van lof en dank toe, doch zij moe ten nog blijven werken om de kostprijs der staties, groot ƒ3500, vermeerderd met de onkosten van het opknappen der muur ƒ150 bijeen te krijgen, binnen niet al te onafzienbaren tijd! Hierna had bestuursvet kiezing plaats. In de vacatures van den heer Mathot en wijlen den heer J. C. Ver meulen werden gekozen de heeren C. J. v. Vliet en Th. de Jong Hzn. Tevens werd het bestuur aangevuld met de commissa rissen, de heeren A. Brand Pzn., Jac. Ver meulen J.Czn. en H. de Lange. Nadat de werkzaamheden nog even waren bespro ken, sprak de weleerw. heer kapelaan B. G. H. Keyzer een opwekkingswoord, waar na de vergadering werd gesloten. L. T. B. Donderdagavond had in het R.-K. Vereenigingsgebouw een ledenverga dering plaats van den L. T. B., afdeeling Boskoop. De voorzitter, de heer H. G. Mathot, opende de vergadering waarna de heer W. Ravestein de notulen der vorige vergade ring voorlas. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van de Tentoon- stellingsvereeniging Boskoop, waarin ver zocht werd om een bedrag van ƒ5.te storten, teneinde de leden hierdoor in de gelegenheid te stellen tot bijwoning van een vergadering, welke 23 April n.m. 2 uur in hotel Kerassen zal worden gehouden door de Genetische Vereeniging met het oog op Boskoopsche Culturen. Als onder werp zal o.a. worden behandeld de resul taten van kruisingen van Boskoopsche ge wassen en sports, door den heer Hage- doorn. Voorts zullen als spreker optreden de heeren Spek en ir. Moerlands. Het ma teriaal (de z.g. practica) zal worden gele verd door de Bloemententoonstelling, al waar een bezoelTïal worden gebracht. Hier toe werd door de vergadering besloten. Ver volgens een schrijven van het H. B., waarin werd verzocht, om, in verband met het Vastelasten-vraagstuk, waarbij de Regee ring nu ook de helpende hand gaat bieden in het verleenen van steun op het bedryr, een commissie samen te stellen uit de ver schillende standsorganisaties, veiling en Boerenleenbank, teneinde de debiteuren en crediteuren nader tot elkander te brengen en betreffende hypotheken of landhuur tot betere overeenstemming te komen, b.v. het bedrijf op lager niveau te schoeien waar bij dan de regeering steunt in natura zoo als bemesting enz. Het hoofdbestuur informeerde, of het niet in de lijn ligt van de pl. afd. dit con tact tot stand te brengen, hetgeen vanzelf sprekend is. De vergadering kon zich daar ook ten volle mede vereenigen om hiervoor haar beste krachten te geven. Na de behandeling van deze ingekomen stukken kwam 't collectief arbeidscontract ter sprake. Er is hier al veel over gespro ken en het zal tevens een dankbaar onder werp zijn om over te blijven spreken, doch de algemeene opvatting van de zijde der kleine kweekers is, dat hierdoor de be staansmogelijkheid van het kleinbedrijf wordt vernietigd. De L. T. B. is in deze echter zeer actief en heeft zich voorgesteld om buiten de uitspraak van den arbiter voor de georganiseerde kweekerspatroons een collectief arbeidscontract te verkrij gen, hetwelk neerkomt op de plannen van het vorig jaar, n.l. het loon vast te stellen op 18.per week voor volwaardige ar beiders boven 21 jaar en de jongere krach ten buiten loonregeling te houden. De klei ne kweeker zal zich immers genoodzaakt zien om met jongere krachten te werken in een bedrijf, dat hem misschien 12.op levert, tegenover dan een eventueel bin dend looncontract van 17.wat dus geen voordeel beteekent. Dit zou dan alleen gel den voor georganiseerde patroons. De op komst van de vergadering was helaas zeer slecht, zoodat dit punt niet geheel kon wor den uitgewerkt. Nadat nog eenige minder belangrijke vragen waren behandeld, als de afkoop van planten of juister de vernieti ging er van en de vraag of er niet meer ar tikelen konden worden geschreven in het L. T. B.-blad, werd deze vergadering ge sloten. ROELOFARENDSVEEN Staa'.spartij. De afdeeling Roelofarends- veen hield gisterenavond de jaarvergade ring, welke vrij matig was bezet, ondanks het aangekondigde optreden van den spre ker, den heer E. J. M. Stumpel, lid van de Tweede Kamer. Hoewel we konden consta teeren, dat uit de verschillende standsorga nisaties leden aanwezig waren, was hun getal te klein, hetgeen misschien z'n oor zaak vindt in een zekere vergadering-moe heid welke vaak aan het einde van het winterseizoen optreedt. Voorzitter, de heer J. J. de Koning, her innerde in z'n openingswoord aan de goede actie der afdeeling bij de stembus-strijd van het vorige jaar. Spr. wees er vervol gens op hoe een onaangenaam bericht voor de tuinders van Roelofarendsveen op 31 Augustus 1937 de gemoederen zwaar had geschokt, en leidde hierna de heer Stum pel als spreker van den avond in, die zich, als Veender van geboorte, het lot van onze tuinders in het jonge verleden zoo bij uit stek heeft aangetrokken en met al zijn in vloed gewerkt heeft, om van de regeering te verkrijgen wat hoogst noodzakelijk was. Na een kleine opmerking naar aanleiding van de notulen, bracht de heer N. Bakker Jac.zn. jaarverslag uit. Sprekende over de groote propaganda-bijeenkomst in het Vei lingsgebouw op 6 Mei, waar Pater Peters tot 800 menschen sprak, en over de acties die met behulp van yverige propagandis ten allerwege was gevoerd, bleek het dui delijk, dat 1937 in het teeken stond van een uiterst opwindende verkiezings-strij d. De Katholieken toonden zich één, en daar door was 't succes zoo groot. Door de slech te tijden, zullen we 't noemen, is het le denaantal sterk verminderd; onze katho lieke éénheid evenwel is toch wel 30 centen waard!! Het jaarverslag van den penningmeester C. van Egmond noteerde aan inkomsten 361.80. De uitgaven waren 360.68. Ba tig saldo derhalve 1.12. Het rapport van de kas-commissie meldde alles in orde, waar voorzitter dank bracht voor accu raat beheer en controle. Voor-de commissie 1938 werden benoemd de heeren P. Bak ker Jaczn. en Jac. Rietbroek. Nadat uitvoerige verslaggeving was ver strekt over de Kamer Centrale Leiden en Statenkieskring Gouda, waren de verkie zingen aan de orde. De aftredende heeren J. J. de Koning en C. van Egmond werden herkozen alsmede de heer N. Bakker Jac.zn. Als afgevaardigden voor Kamer Centrale en Statenkieskring werden gekozen N. Bakker H.zn. en Jac.zn., als plaatsvervan gers de heeren Jac. v. d. Broek en G. van Emmerik. De heer E. J. M. Stumpel kreeg vervol gens het woord, en heeft met die bekende geestdrift en woordenvloed, welke we van hem kennen, het verdere verloop der ver- dering geheel beheerscht. Wijzende op de moeilijkste tijdsomstandigheden, welke de historie wellicht ooit heeft gekend, ont vouwde spreker de toestand van het we reldgebeuren in staatkundig en economisch opzicht. De maatstaven van rechtvaardig heid en naastenliefde van vroeger zijn te genwoordig ver te zoeken. Het voldongen feit beheerscht alles, en dit moet een steeds toenemende oorlogstoerusting waar borgen. Terwijl Hitier z'n triomphen speecht in een rede van 3 uren over de stoffelijke vooruitgang van z'n land, klaagt Mgr. v. Galen in datzelfde land over de droeve toestand van het godsdienstig leven. Rechtvaardigheid, vrijheid en godsdienst verdwijnen er. Deze breede vogelvlucht langs onze horizonten was een inleiding om het volk van Nederland, en in dit geval de aandachtige toehoorders, te waarschu wen en ze aan te sporen tot politieke een heid om daardoor hun recht van vrijheid te bewaren. Spr. gaat dan in den breede door op de verkiezingsuitslag van het vo rige jaar, waardoor een kabinet kon ge vormd worden, waaruit de geest van de Pauselijke Encyclieken stroomt. De sociale en oeconomiscvhe wetgeving wordt meer en meer naar die richtlijnen geregeld. Onze departementen en de volksvertegenwoor diging werken zeer hard om de nood te le nigen: getuigen zijn de vele maatregelen. Voor werkloozen-voorzïeningen worden diepgaande maatregelen getroffen, maar laat toch de kritiek vooral niet afbrekend zijn en aan het nieuwe Kabinet de tijd geven om zich te kunnen ontplooien. Ge lukkig is Nederland toch maar bij andere landen vergeleken, dat naast de stoffelijke nood in ieder geval het christelijk levens princiep is gewaarborgd. Om die regeering te behouden is de eensgezindheid noodig van de Katholieken. Als in Duitschland, aldus Goebbels, de Katholieken allen ach ter het Centrum hadden gestaan, dan had het Nationaal-Socialisme nooit de greep naar de macht kunnen doen. Daarin zit leering voor de Nederlandsche Katholie ken, als ze tenminste hun vrijheid willen behouden. Moge de tijdelijke nood ons niet op een dwaalspoor brengen. De christelijke geboden zullen weer leiding moeten geven aan het maatschappelijke leven, en dat in die richting gewerkt wordt door onze re geering, daar kan iedereen van overtuigd zyn. Moge Nederland in de verre toekomst een land zijn, waarin het goed is te leven! Er ontstond na deze met groote aandacht gevolgde rede een zeer levendig debat, waarin de heer Stumpel in het kort nog even uiteenzette, hoe een wet tot stand komt. De vragen betroffen: de bezwaren tegen uitzending van werkloozen naar Duitschland, bezwaren aangaande de zorg om de werkloozen en hun gezinnen en moeilijkheden aangaande reohtvaardigheid of onrechtvaardigheid tusschen de ver liezers en winnaars van de wereldoorlog. Verder nog enkele huishoudelijke kwes ties. Op dit alles kunnen we hier niet in gaan, en de heer Stumpel heeft getracht telkens het bevredigende antwoord te vin den. Vanwege het late uur moest een en ander vlug afgewerkt worden. Na dank aan spreker en andere aanwezigen sloot de heer de Koning deze zeer leerzame ver gadering.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 14