BINNENLAND WOENSDAG 23 MAART 1938 HE LEIDSCHE COUKANT TWEEDE Ei AD - HaP HERKLASSEERING VAN KANTON GERECHTEN. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het betreffende wetsontwerp wordt het volgende ontleend- De met ingang van 1 Januari 1934 inge voerde nieuwe rechterlijke indeeling heeft een dusdanige wijziging in de onderlinge verhouding der onderscheidene kantonge rechten gebracht, dat de bestaande clas sificatie op vele punten herziening be hoefde. Tegenover de leden, die er de aandacht op vestigen, dat het wetsontwerp weer ten deele de bezuiniging opheft, welke uit de ontbinding van 39 kantongerechten is voortgevloeid, moge worden opgemerkt, dat de aan de herklasseering verbonden kosten van 25.000 tegenover de met die ontbinding verkregen vermindering van uitgaven van rond 250.000 (zonder re kening te houden met de wachtgelden) toch wel een betrekkelijk gering gewicht in de schaal leggen. Bij nadere overweging is een wijziging gebracht in de klasse-indeeling van het kantongerecht te Alphen, hetwelk van de derde naar de tweede klasse is overge bracht. CONSUMPTIE-AARDAPPELEN OOGST 1938. Naar wij vernemen zal een dezer dagen de beschikking betreffende den verbouw van consumptie-aardappelen oogst 1938 afkomen. Zooals reeds bekend werd gemaakt, is in deze beschikking bepaald, dat de teelt heffing 50.per H.A. zal bedragen. Voorts is nog een belangrijke wijziging ten aanzien van de verzoeken om restitutie van teeltheffing aangebracht. Voor of bij het indienen van dergelijke verzoeken tot geheele of gedeeltelijke res titutie der teeltheffing, hetgeen voor 1 Juli 1838 moet geschieden, dient een bedrag van 2 50 bij den Landbouwcrisis-organi satie, of, wanneer het bedrag waarover rertitutie wordt gevraagd grooter is dan 25.bij de Nederlandsche akkerbouw centra'e, te worden gestort, welk bedrag wordt terugbetaald, indien het verzoek van den teler gegrond wordt bevonden. Tegen een afwijzende beslissing kan binnen 14 dagen na verzending dezer "be slissing bij den minister beroep worden in gesteld. Restitutie van teelt heffing kan o. a. wor den verzochte, wanneer kennelijk een ver gissing werd begaan bij het invullen van het aanvraagformulier voor een teeltver gunning, wanneer door bijzondere om standigheden minder kon worden uitge- poot dan werd aangevraagd, in gevallen van misoogst of verrtrooming e. d. Overigens zijn ten aanzien van de vo rige regelingen vrijwel geen wijzigingen aangebracht. BETERE AFZET VAN ZUIVEL PRODUCTEN. Prijzen echter niet zoo gunstig. Blijkens het jaarverslag van den Bond van Coöperatieve Zuivelverkoopvereeni- gingen over 1937 overtrof de totale afzet der producten dien van 1936. Vooral de uitvoer van kaas toonde een flinke stij ging. Stemmen de uitgevoerde hoeveelheden tot tevredenheid, de prijzen toonen 'n min der gunstig beeld. Na aftrek van het de preciatie-percentage van den gulden was de gemiddelde prijs van de boter, ondanks de sinds 1932 ongekende hausse in het najaar van 1937. ten opzichte van 1936 slechts pl.m. 15 pCt. hooger en waren de kaasprijzen ongeveer daartegenover de productiekosten belangrijk gestegen zijn. KLEINHANDEL IN HET GEDRANG. Distributie van goedkoope groenten en volkstuintjes. Dinsdag vergaderde de bond van klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland in het verenigingsge bouw te Den Haag. In zijn openingsrede releveerde de voor zitter, dat de algemeene toestand in de be drijven van den kleinhandel allerminst rooskleurig is. De perspectieven tot verbe tering, welke het vorig jaar verwacht wer den, bleven uit. Veeleer verslechterde de positie van de kleinhandelaren. In het af- geloopen jaar ontmoette de kleinhandel nog vele moeilijkheden. Distributie van groenten door de overheid was voor den kleinhandel in de volkswijken funest. De handelaren hebben bezwaar tegen de wijze waarop de goedkoope groenten worden verstrekt. De producten kosten den hande laren op de veiling dikwijls meer dan de prijs, waartegen de overheid deze distri bueert. Kort geleden is een bespreking ge houden met den regeerings-commissaris, nu dit jaar voor sommige producten de mi nimumprijzen zijn verhoogd. De uitbrei ding van volkstuintjes heeft in sommige ge meenten zoodanige afmetingen aangeno men, dat zij nadeelig wordt voor handel en tuinbouw. Nog steeds is een overbezetting in het bedrijf te constateeren, waardoor moeilijk wettelijke regelingen voor dit be drijf gemist kunnen worden. Vestigingseischen voor het kleinbedrijf in aardappelen, groenten en fruit zijn al leen mogelijk, indien er een wettelijke re geling voor den markt- en straathandel tot stand komt. De bond ijvert hiervoor in sa- imenwerkine met andere organisaties. GELDELIJKE OFFERS VOOR ONZE DEFENSIE. De minister van Defensie deelt mede. dat de volgende vrijwillige bydragen werden ontvangen: 10.— (chèque). Wij willen ons zelf ztfn e*i blijven. 100.Dat is heelemaal geen vraag: In 't belasting betalen zijn we allemaal traag, Maar 'n extraatje voor onze zelfstandigheid graag! En niet wachten tot morgen, doe het vandaag. Beursman 5.(chèque), Den Haag. Een lid van de B.VL. ƒ50.(chèque). Arts te Rotterdam. 100.Nu de regeering te recht een offer geëischt heeft van vela jonge mannen, acht ik het een eere-plicht van an dere landgenooten vrijwillig en naar eigen inzicht een offer te brengen: een plicht van eiken Staatsburger ƒ2.50. Voor den opbouw van onze vloot Een arm student ƒ1.Het is mij gelukt op den duur een kleinigheid af en toe uit te zuinigen op mijn steun en kolen geld. Een armlastige in(chèoue). Een voortrekker. ƒ2500.— (chèque). Ter versterking onzer luchtverdediging, in de hqop. dat alle lagen der bevolking een spontaan offer zullen brengen. Nederlander. io.van een weduwe van een rijks ambtenaar. 10.—. Getroffen door het voorbeeld van eenige landgenooten en gehecht aan de tra- d'tïoneele volksvriiheden, gaarne een extra offer. Dienstplichtig notarisklerk. ƒ100.—. Ondat wij waardige nakomelin gen zulen blijken te zijn van de helden, die eens onze vrijheid hebben bevochten. N. N. ƒ10.—. Bijdrage uit Den Helder. 10.In de hoop ons vaderland van alle tegenspoed te behoeden. Een Nederlander.. io Tot behoud van ons vaderland. Oud-onderofficier. EEN WEERBAARHEIDSGESCHENK? Ver. van Nationale Veiligheid tot mede werking bereid. Naar aanleiding van het dezer dagen geopperde denkbeeld inzake bijeenoren- ging van gelden voor een nationaal weer baarheidsgeschenk, wordt ons medege deeld, dat de initiatiefnemers zich in ver binding hebben gesteld met de Vereeni- ging voor Nationale Veiligheid, welke ver- eeniging in beginsel bereid is aan de ver wezenlijking van dit denkbeeld leiding te geven. EEN CONCERT-DIESELTREIN. Da opera-treinen zijn sedert verschei dene jaren in enkele streken van het land een gewoon verschijnsel geworden. Voor zoover men er op deze wijze aan mede werkte zoo goedkoop mogeijlk den men seden in „de provincie" de gelegenheid te geven kennis te nemen van goede kunst, vielen zij zeer zeker te waardeeren. Er waien echter ook bezwaren en een daar van was wel, dat ze de Nederlanders hier toe naar het buitenland brachten. Thans hebben de Nederlandsche Spoorwegen op dit gebied iets nieuws bedacht: den con- cert-Dieseltrein. Naar wij vernemen zullen zij n.l. bin nenkort een specialen Diesel-trein inleg gen om concertliefhebbers in Deventer, Zutphen en Apeldoorn in de gelegenheid te stellen, een Zondagmiddag-concert in het Concertgebouw te Amsterdam bij te wonen. Zijn we goed ingelicht, dan zou het hier een proef betreffen, zoodat bij slagen meer van dergelijke treinen zullen loopen. „Msb." KADERDAG-1938. Wederom zal dit jaar op St. Louis te Amersfoort de Kath. Staatspartij een ka derdag houden en wel op Beloken Pa- schen, 23 en 24 April a.s. In de middag-bijeenkomst van Zater dag zal het vraagstuk der zgn. „kleine boeren" worden behandeld, terwijl des Zondags het onderwerp „ons nationaal be wustzijn" door een drietal sprekers zal worden ingeleid. PROF. MOLKENBOER NAAR ROME. Een drietal lezingten over Vondel in de Eeuwige Stad. Begin van de volgende maand zal Prof. Dr. B. H. Molkenboer O.P. te Nijmegen naar Rome vertrekken, waar hij is uitge- noodigd lezingen over Vondel te komen houden. Deze zijn als volgt vastgesteld: Op 9 April spreekt Prof Molkenboer in het Italiaansch Instituut voor Germanis tische Studiën over „Roma antica e Roma cristiana nello poesia di Vondel", op 10 April in het Nederlandsch College over „Vondel en ons Oranjehuis" en op 11 April in de aula van het Collegio Angelico over „Vondels katholiek geloof". OPDRACHT VAN DE K. N. S. M. AAN GEBR. POT TE BOLNES. De K. N. S. M. heeft aan de N.V. scheeps werf Gebr. Pot te Bolnes opdracht gegeven tot het bouwen van vier motorvrachtsche pen, zusterschepen van het door deze N.V. gebouwde motorschip „Dido". De hoofdaf metingen zijn 57.52 x 9.07 x 5.18 m. De voortstuwing zal geschieden door een acht- cylinder Storkmotorinstailatie van 570 p.k. OPTICIENS PROTESTEEREN. Tegen beperking van het refractionneeren. Maandag is in het Gebouw voor Kuns ten en Wetenschappen te Utrecht een pro test-vergadering gehouden van opticiens uit het geheele land tegen het ingediende wetsontwerp tot beperking van het refrac tionneeren. Met algemeene stemmen werd de vol gende resolutie aangenomen: Het ingediende wetsontwerp is strijdig met de volksgezondheid, omdat den opti cien wel de gelegenheid geboden wordt met een proefdoos en letterproef de oogen op te meten en op grond hiervan een bril te verschaffen, maar hem de mogelijkheid onthouden wordt met een instrument te werken, waarmede hij nauwkeuriger me tingen kan verrichten. Bovendien is het wetsontwerp strijdig met het volkswelzijn, omdat het den niet- gespecialiseerden arts wel blijft toegstaan brillen voor te schrijven, hoewel hem daartoe meestal tijd en kennis ontbreken, terwijl het den gespecialiseerden opticien- refractionnist onmogelijk gemaakt wordt zijn kennis in dienst te stellen van de maatschappij. De woorden in de memorie van toelich ting „een tekort in de werking der oogen is maar al te vaak het gevolg van een zie kelijke aandoening" achten wij een on juiste voorstelling van zaken, aangezien het percentage der brilbehoeftigen, dat onbewust aan een oogziekte lijdt, prac- tisch nihil is. Erkennende, dat inderdaad niet alle brilverkoopers voldoen aan de eischen, die men aan een ervaren refractionnist mag stellen, zullen binnen korten tijd voorstellen worden beraamd, die t.ot een zoodanige schifting kunnen leiden, als in het buitenland gebruikelijk is. Het wetsontwerp leidt tot de onsociale toestanden. Afgezien van de buitengewone kapitaalsvernietiging, die zou ontstaan door het zoo goed als waardeloos worden van kostbare instrumenten, zou een zoo enorme schade aan verschillende opticien zaken worden toegebracht, dat verschei dene zaken noodlijdend zouden worden. Aangezien hierboven is vastgesteld, dat door dit wetsontwerp de volksgezondheid niet gediend is, maar juist de bestaande mistanden verveelvoudigd worden, zoo krijgt men den indruk, dat dit wetsont werp hoofdzakelijk er op gericht is, de practijk van de artsen financieel te bevei ligen door het publiek voor het aanschaf fen van een bril uitsluitend naar hen te verwijzen. Om alle bovengenoemde redenen ver zoekt de vergadering den minister van So cial Zaken het wetsontwerp in te trekken, resp. verzoekt zij de Kamerleden tevens ernstig rekening te willen houden met het historisch gegroeide recht van den opticien om de refractie door middel van meetin strumenten nauwkeurig vast te stellen. Voorts besloot de vergadering tot op richting van den Al gemeen en Nederland- schen bond van opticiens, welke organisa tie zich voorstelt de belangen van de op ticiens in zoo ruim mogelijke mate te be hartigen. Bijna alle aanwezigen traden onmiddel lijk als lid toe. Het secretariaat is geves tigd bij M. Nort, Zusterhuis 6 Gorinchem. MELKHANDELAREN. Nieuwe con.sum"+iVr"""r,-<>rre!ing een groote verbetering. De R.K Bond van Melkhandel aren in Nederland hield Dinsdagmiddag ziin bonds- jaarvergadering in Hotel „Noord Brabant", te Utrecht. De heer L. Boas, voorzitter van de afd. Utrecht, verwelkomde de aanwez'gen. waarna de bondsvoorzitter, de heer P. Snij- ker. een openingsrede uitsprak. Spr. meende te kunnen vaststellen, dat de nieuwe consumHemelkregeling een groo- te verbetering is. De Nederlandsche Zuivel- Centrale heeft tót nu toe zoo goed mogelijk de consumptiemelkvoorziening verzorgd. Binnenkort zal de A.V.M. dit werk over nemen: de organisaties krijgen zoo volko men zeggenschap in zaken betreffende de consumptiemelkvoorziening. Men zal nu geen consumptiemelk meer mogen verkoo- pen, tenzij de A.V.M. daartoe vergunning verleend heeft. Het jaarverslag van den secretaris meld de de stichting van de Algemeene Vereeni- ging voor Melkvoorziening (A.V.M In het afgeloopen jaar werden acht nieuwe afdee- lingen opgericht. De Bond telt momenteel 750 leden. Het eindcijfer van de rekening van den penningmeester was 3251. Als bestuursleden waren periodiek aftre dend de heeren H. Compier (Leiden). P. Suyken (Schiedam) en A. J. van Schie (Delft). Allen werd bij acclamatie herko zen. In de vacature J. Smith (Amsterdam) werd gekozen de heer W. A. Janmaat (Am sterdam). De begrooting, waarvan het eindcijfer ƒ3200 was, werd goedgekeurd. De najaarsbondsvergadering van dit jaar zal gehouden worden in October te Lei den. DE SAMENSTELLING VAN HET BESTUUR VAN „MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON". Een eigenaardige beslissing. Ongegrond verklaard beroepschrift. Bjj K.B. is ongegrond verklaard het be roep van den raad der gemeente Meppel tegen het besluit van Ged. Staten van Drenthe van 18 Augustus 1937, waarbij goedkeuring'is onthouden aan het besluit van genoemden raad van 15 Juli 1937, hou dende vaststelling van een verordening tot wijziging der verordening voor den ge- DE NIEUWE BRUG TE LOENERSLOOT Het gereedkomen van de nieuwe horg- gelegen brug over het Merwedekanaal in den Rijksweg AmsterdamUtrecht bij LoeneTsloot, waarvan de openstelling op 28 Maart a.s. mag worden verwacht, 1 e- teekent voor het verkeer een welkome verbetering, schrijft ons de K.N.A.C. De bestaande weg van Amsterdam nnar Utrecht is, vooral door de geringe brer Ite en de afwezigheid van vrij liggende rij wielpaden over het grootste gedeelte van zijn lengte momenteel ten eenenmale on voldoende voor het drukke verkeer. Een en ander demonstreert zich helaas wel in het groot aantal aanrijdingen, dat op dezen weg plaats vindt. Voor een af doende verbetering, welke in verband met de aanliggende bebouwing schatten gelds zou gaan kosten, is echter geen reden meer aangezien tusschen Amsterdam en Utrecht een geheel nieuwe weg is ontworpen aan de Westzijde van het Merwedekanaal, waarvoor op de Verkeersfondsbegrooting een eerste post van 500.000 is uitgetrok ken. Het heeft er daarom de schijn van, dat zich met het bouwen van de fraaie nieuwe brug te Loenersloot, waardoor de lage draaibrug ter plaatse kan komen te ver tallen, een geval van geldverkwisting voordoet daar de gelden van deze brug voor den nieuwen weg besteed zouden kunnen zijn. Toch is dit allerminst het ge val. Want behalve in den weg Amsterdam meentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon. De gemeenteraad van Meppel had bij be sluit van 20 Januari 1937 bepaald, dat het bestuur van maatschappelijk hulpbetoon zou bestaan uit zeven leden, waarvan één (de voorzitter) door B. en W. uit hun mid den aan te wijzen, twee raadsleden, op aan beveling van dubbeltallen, opgemaakt door B. en W. en de overige vier uit ingezete nen, niet-raadsleden, uit een voordracht van dubbeltallen, opgemaakt door B. en W. Bij raadsbesluit van 15 Juli 1937 evenwel was een zoodanige wijziging aangebracht, dat de benoeming der vier niet-raadsleden niet zou gescheiden „uit een voordracht", doch „op een aanbeveling" van dubbeltal len, opgemaakt door B. en W., daar anders de raad de vrijheid zou missen om bij de samenstelling van het bestuur van maat schappelijk hulpbetoon naar eigen inzicht te handelen. Ged. Staten hadden hun goedkeuring aan die wijziging onthouden, omdat dan geen waarborg zou bestaan, dat het bestuur van maatschappelijk hulpbetoon in meerderheid wordt samengesteld uit leden die het ver trouwen van B. en W. genieten. De Kroon, het beroep ongegrond verkla rend, achtte de wijziging in het belang van een goede functionneering van den bedoel den dienst niet wenschelijk en overwoog verder, dat de gemeenteraad reeds is vrij- Utrecht ligt de brug tevens in den voor de toekomst zoo belangrijken weg Haarlem AalsmeerHilversum, een van de twee OostWest verbindingen ten.. Zuiden van Amsterdam, die het verkeer van de kust streek met het £ooi, Noord-Oost en Oost- Nederland de mogelijkheid zullen bieden de bebouwde kom van Amsterdam te ver mijden. De noordelijkste verbinding loopt van Haarlem langs Schiphol en Ouderkerk naar Diemerbrug, waar zij op den weg AmsterdamLaren uitkomt. Een gedeelte bij Haarlem ter vervanging van den be- staanden weg moet nog tot uitvoering komen; een nieuwe brug over de Amstel bij Ouderkerk nadert haar voltooiing, ter wijl aan het gedeelte van Ouderkerk tot Duivendrecht wordt gewerkt. Van de tweede verbinding van Heem stede over Aalsmeer naar Loenersloot en Hilversum is het gedeelte AalsmeerUit hoorn in uitvoering. Het wachten is nu nog op het wegvak door de Vinkeveen- sche plassen. Aangezien een aansluiting zal worden gemaakt van den nieuwen autosnelweg AmsterdamUtrecht op den weg Aals meer—Hilversum zal in de toekomst ook een groot gedeelte van het verkeer van Amsterdam naar Hilversum over Loener sloot plaats vinden. De nieuwe brug 'te Loenersloot, die thans een dei zeer vele obstakels uit den bestaanden weg AmsterdamUtrecht op- beft, zal dus in de komende jaren ook van groot belang blijven. gelaten in de benoeming van twee zijner leden in het bestuur der instelling en dat voor het overige op de samenstelling van het bestuur een gepaste invloed aan B. en W. behoort te worden gelaten. NIEUWE DIRECTEUR DER SPOOR- WEGEN. Prof. dr. ir. J. Goudriaan benoemd. In de Dinsdag te Utrecht gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandsche Spoorwegen werd in de plaats van wijlen ir. E. C. W. van Dijk met ingang van 1 Juni 1938 tot directeur benoemd prof. dr. ing. J. Goudriaan, thans onderdirecteur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. LANDBOUWORGANISATIES VRAGEN VERHOOGING MONOPOLIEHEFFING. De drie centrale landbouworganisaties hebben een telegram gericht aan den minis ter van economische zaken, waarin zij, in verband met de voortdurende daling van de prijzen der voedergranen op de Gronin ger beurs, dringend verzoeken, door ver hooging van de monopolieheffing op den invoer van buitenlandsche voedergranen de prijzen van rogge, gerst en haver op loo- nend peil te brengen. The Humorist, De nieuwe bushalte.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7