Rijdt per IOEAAL-TAX STADS I NIEUWS Tel. 15 Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken G. H. ECLESI3HANS Academienfeuws AGENDA WOENSDAG 23 MAAR! 1938 !>E LEIDSCB2 COUR AN i EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. By onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V NIEUW MATERIAAL. HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING. De Bill seint t Verwachting: Zwakke tot matige veran derlijke wind, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig veran dering in temperatuur. Hoogste barometers!.: 765.8 te Riga. Laagste barometerst.: 718.9 te Janmayen. De depressie, waarvan het centrum gis teren over IJsland lag, trok Noord-Oost- waarts, die over de Golf van Biscaye trok naar het Zuid-Oosten. Het gebied van hoo- gen luchtdruk nam weer in beteekenis toe, vooral over Zuid-Engeland. Over Schotland waait een krachtige Zuid-Westelijke wind, langs de Noorsche kust een Zuidelijke tot Zuid-Westelij ken storm met betrokken lucht en plaatseik regen. In het overige waarnemingsgebied is de wind zwak, met licht bewolkte -lucht, doch veel regen of wind. In Frankrijk is de temperatuur plaatselijk iets onder normaal, overigens is zij in het geheele waarnemingsgebied boven normaal. Voor onze omgeving wordt voor morgen nog weinig verandering in de weersgesteldheid verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 13.gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e*. Van Woensdagnamiddag 6.47 uur tot Donderdagmorgen 5.27 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 24 Maart v.m. 6.50 en nam. 7.15 uur. Maan ojJ 2.06 uur Donderdagnacht. Maan onder 10.32 uur Donderdagmorgen. (24 Maart laatste kwartier). Eerste Leidsche GEVESTIGD 1882 Pieter de ia Counstraai 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 LEIDEN Geslaagd: Doctoraal examen Geneeskunde: de beeren G. N, Muilwijk, Rotterdam; Y, van der Wielen, Den Haag; Candidaatsexamen Wis- en Natuurkun- ce, letter A, de heer S. A. Wouthuysen, Antwerpen en Mej. J. G. Hupse, Den Haag; idem, ietter K, de heer C. Weurman, Den Haag; idem, letter L, de heer M. Evers, Schie dam. MOETEN DE KINDEREN DER DUISTERNIS DAN ALTIJD SLIMMER ZIJN? De Actie „Voor God" vraagt aller medewerking. Hoe dikwijls zijn de kinderen der duis ternis ons reeds te slim af geweest? Hun funeste invloed, ook in ons land, was ons welbekend, en wij deden al het mogelijke om het kwaad te keeren. Maar wy bereik ten doorgaans alleen de menschen die het 't minst noodig hadden en alleen de besten vulden onze vergaderzalen en lazen wat wij schreven. Dit alles was allerminst overbodig. Had den apostolische katholieken nier reeds tien tallen jaren in woord en geschrift de waar- Leid verdedigd, dan zou christelijk Neder land ongetwijfeld niet geweest zijn wat het nu is. Maar intusschen zagen wij rustig toe, hoe avond aan avond de brievenbussen werden overstroomd met de meest godlooze pamfletten. De kinderen der duisternis kennen de macht van een goed gevoerde propaganda. Heeft niet hun geweldige toewijding, hun onverzettelijke propaganda, iets in zich dat ons kan beschamen? In de actie „Voor God" heeft Katholiek Nederland een tegen-propaganda uitgezet, uie ook buitenstaanders moet bereiken. Men heeft begrepen, dat de Waarheid gediend kan worden door Vliegende Bladen en an- uere buslectuur dat de Naam van God on der aller aanaacht gebracht kan worden door vlammende Neon-letters en grootsche manifestaties. Vele milde giften stelden het Comité in staat reeds in één jaar een groote activiteit te ontplooien. Om dit alles te kunnen voortzetten, om nieuwe bladen te kunnen uitgeven om met .•e nieuwste middelen de kinderen der duis ternis voor te zijn, is geld, veel geld noo dig. Het Comité van actie „Voor God" wil niet bedelei.. Ook in dit geval is het niet bevreesd een modern middel te gebruiken: een „Nationale Paaschloterij". Afgezaagd! Wekenlang de bedreiging van zselatrices, een rebus, kwitantie of giro- biljetten bedrukt met een groot nummer! Hoofdprijs een sprei of een pendulestel, kleinere prijzen vaasjes met of zonder kunstbloemen! U heeft dus nog niet ge hoord hoe déze loterij georganiseerd is en wat nü de prijzen zijn. Op Zendag 27 Maart krijgt U bij den uitgang der kerk gratis vier loten in handen die op één kaart zijn aangebracht. U beraadt zich hoeveel lotnummers U op Uw kaart wilt benutten en plakt een-twee drie- of viermaal een bedrag van 25 cent aan postzegels op de kaart, gooit de kaart in de naastbijzijnde brievenbus en Uw kans is verze kerd. Geen tijd om in een landhuisje te gaan wonen, geen geld om een auto te onder houden? Maar kunt U het nu juist niet treffen, dat U een jaar lang bij Uw krui denier om niet het fijnste van het fijnste kunt gaan uitzoeken, dat Uw garderobe voor een paar jaar verzekerd is zonder dat het U een cent kost? Er zijn hier vijftien belangrijke hoofdprijzen, en tweeduizend kleinere prijzen, alle beter dan prullaria als bovengenoemd. Op de lotkaarten zelf wordt U uitvoerig over de „Nationale Paaschloterij" ingelicht. Dat U echter door mee te doen aan deze loterij het grootsche werk van de actie „Voor God" in Nederland helpt voortzetten, mag U de voornaamste prikkel zijn om ook op deze wijze de actie „Voor God" van harte te steunen. KATHOLIEKE NEDERLANDSCHE BOEREN- EN TUINDERSBOND. Het hoofdbestuur van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond kwam dezer dagen in vergadering bijeen. Landbouwraad: In verband met een schrijven, dat de 3 C.L.O. van den minister van economische zaken hebben ontvangen en waarin de wenk wordt gegeven om over te gaan tot de oprichting van een Land bouwraad, aan welke dan naast den Mid- denstandsraad en den Nijverheidsraad eene vertegenwoordiging in den economischen raad zal worden gegeven, werd besloten aan e eneventueele oprichting van een Land bouwraad krachtig mede te werken en bij de 3 C.L.O. hiertoe het initiatief te nemen. Verlaging bedrijfslasten tuinbouw: Met groote instemming werd kennis genomen van het besluit der regeering, om de op richting van de plaatselijke commissies te stimuleeren, wier taak zal zijn bemiddelend' op te treden tusschen debiteuren en credi teuren, teneinde tot een vrijwillige verla ging der bedrijfslasten te komen. Besloten werd, om zoowel aan de oprichting van eene centrale commissie als aan die van plaatselijke (resp. regionale) commissies de meest mogelijke medewerking te verlee- nen. Sociale wetgeving: Met groote belangstel ling Is kennis genomen var> een- drietal voor-ontwerpen van wet, aanhangig ge maakt door den minister van sociale zaken bij den Hoogen Raad van Arbeid betreffen de de beperking van den arbeid der gehuw de vrouw, de kinderbijslagverzekering en de werkloosheidsverzekering. Erkend werd het groote nut, dat deze sociale voorzienin gen zullen kunnen te weeg brengen. De schaduwzijde hiervan is wel is waar eene niet onaanzienlijke verhooging van de be drijfslasten en derhalve van de productie kosten, maar waar wij thans leven en vermoedelijk nog zeer lang zullen blijven leven onder een stelsel van gebonden economie, zal het mogelijk zijn, om bij de bepaling van de prijzen voor de producten L YD WIN A'S LIJDENSWEG. Lezing Pastoor Möller voor G. en W. Het is niet onze bedoeling autarkie te bepleiten in de heilige-vereering, maar wel is het te betreuren, dat onze Nederlandsche heiligen, de uitverkoren mannen en vrou wen van ons eigen volk, zoo weinig wor den gekend en vereerd. Over St. Lydwina van Schiedam heeft gisteravond pastoor Möller uit Voorburg een lezing gehouden een lezing welke er toe heeft b* gedragen, dat onze kennis van het leven van een onzer allergrootste heiligen wederom is verrijkt, welke ver meerderde kennis ertoe moge leiden dat zeer velen dit jaar zullen deelnemen aan de Leidsche prociessie die ter vereering van St. Lydwina wordt gehouden. Pastoor Möller ving zijn beschouwing aan met den tijd, waarin St. Lydwina leefde te teekenen. Het was de tijd van de Pause lijke ballingschap in Avignon, van het Westersche schisma en van de conciliaire theorie. De rampspoeden, die over de Kerk in de volgende eeuw door de Hervorming werden gebracht, zijn in St. Lydwina's tijd voorbereid door een steeds verder vretend bederf. Allentwege werd geroepen om „hervorming in hoofd en leden", doch de ze is te lang uitgebleven. Spr. zag St. Lydwina in het eerste deel van haar leven als het aan God toegewijde slachtoffer voor de eenheid van de Chris ten-wereld, in het verdere verloop van haar leven als het slachtoffer voor de, door de keuze van een bisschop te Utrecht, ver scheurde eenheid der Kerk van Neder land. Op 15-jarigen leeftijd werd Lydwina ge roepen om achter den Man van Smarten te gaan. Zij begon weg te kwijnen en werd door vreeselijke pijnen gekweld. Zoo is zij haar weg gegaan van het niet naar het al, doch wij moeten niet denken,, dat het haar gemakkelijk is gevallen. Spr. schilderde de ontwikkeling van het mystieke leven in St. Lydwina, hoe zij worstelen moest door de „dubbele nacht" van geestelijke dorheid en verlatenheid, gevangen in een verscheurd en rottend lichaam. Slechts schoorvoetend bracht zij zichzelf tot onderwerping aan Gods H. Wil. Door haar biechtvader werd zij gebracht tot het mediteeren, in aansluiting op het breviergebed, het gebed der H. Kerk. Zoo leerde zij het lijden zien als het lijden van de gemeenschap, hooger nog; als het lijden van Christus zelf. Langs dien weg is Lydwina gekomen tot het „affectieve gebed" (gebed van aandoe ningen) en, voortschrijdend op den weg der volmaaktheid, tot het,, gebed der enkel voudigheid", waarin héél het gedachtenle- ven zich concentreert op één kerngedachte, waarin de geheele liefde tot God tot uit drukking komt. Deze kerngedachte was bij Lydwina: God heeft mij bemind en Zich aan mij overgeleverd. Men moet echter niet meenen, dat de zielsverrukkingen het dagelijksch geestelijk voedsel van St. Lydwina waren; zij werd door mystieke duisternissen tot steeds giooter loutering gebracht; zij besteeg, ge lijk Joannes a Cruce het leeraart, „de tien trappen der liefde", welke bestijging haar tot zulk een volmaakte overgave bracht aan Gods Wil, dat zij, volgens haar eigen zeg gen, zelfs geen wees-gegroet je zou willen bidden om van haar lijden verlost te wor den. Alle banden met het aardsche en met het lichamelijke worden verbroken; steeds meer wordt zij gelijkvormig aan Christus in vredige afwachting van het „geestelijk huwelijk". Op 14 April 1433 overleed Lydwina, 54 jaar oud. Zij was niet van deze aarde ge weest. Zij is een van de groote boete- heiligen, besloot spr., van de H. Kerk, die gegaan is van het niet tot het al. Prof. Carp dankte den spreker voor zijn schoone en begeesterde woorden. Pastoor Beukers herinnerde aan de Pro ten volle met alle verzwaringen van be drijfslasten rekening te houden. Eene nood zakelijke voorwaarde voor het aanvaarden van de nieuwe lasten is dan ook, dat hier mede ook inderdaad rekening gehouden zal worden. Vleeschkeuring: Vernomen is, dat mo menteel wordt gewerkt aan eene wijziging van de vleeschkeuringswet. In verband hiermede werd besloten, zich op het stand punt te stellen, dat de vleeschkeuring be hoort te worden eene rijkskeuring met een uniforme uitvoering en uniforme tarieven tegen kostprijs en dat aan de gemeenten eene billijke schadeloosstelling behoort te worden toegekend voor de kapitalen, wel ke deze ten behoeve van de vleeschkeu ring in hare gemeentelijke diensten hebben geïnvesteerd. Gebrek aan cultuurgrond: De klacht was vernomen, dat, ondanks het nijpend gebrek aan cultuurgrond, ten gevolge waarvan tal- looze jonge boeren en tuinders niet aan edn slag kunnen komen, toch nog steeds vele gronden aan de cultuur worden onttrokken en geblokkeerd voor het behoud van na tuurmonumenten en aanverwante doelein den. Overigens erkennende de beteekenis in het algemeen van dit laatste, werd er toch op gewezen, dat het in de gegeven om standigheden niet verantwoord is, om gron den, die geschikt zijn voor de vestiging van bedryven, aan deze bestemming te onttrek ken en werd besloten, om alle pogingen in het werk te stellen ten einde deze gronden te doen bestemmen resp. te doen terugge ven ten dienste van de vestiging van land en tuinbouwbedrijven. OUDE VROUW OP TRAGISCHE WIJZE OM HET LEVEN GEKOMEN. Gistermorgen waarschuwden bewoners van de Kruisstraat de politie, dat zij sinds Maandag de 75-jarige alleenwonende we duwe J. C. v. R„ geb. M., aldaar woonach tig in perceel 35, niet hadden gezien, zoodat zy een ongeluk vermoedden. De politie verschafte zich daarop toe gang tot de woning en kwam tot de ont stellende ontdekking, dat de vrouw op tragische wijze in haar bed om het leven was gekomen. Uit het ingesteld onderzoek bleek, dat een dwarsligger van de bedstede vermolmd was en doorgebroken. De vrouw was tengevolge daarvan met het hoofd naar beneden in een onder de bedstede gelegen kelderruimte gezakt, ter wijl het beddegoed over haar heen was ge gleden. De oude vrouw heeft zich niet van dezen last kunnen bevrijden en is op tragische wijze den verstikkingsdood gestorven. De politie heeft het stoffelijk overschot onmiddellijk aan de familie vrijgegeven. cessie, die 25 April wederom uit Leiden naar Schiedam trekt. Het aantal bedevaart gangers uit Leiden is te klein. Dit jaar zal, voor het eerst, in Schiedam des middags de Kruisweg worden gebeden naar aanlei ding van het lijden van St. Lydwina. Pas toor Beukers hoopte op een groote deel name aan deze processie naar de stad van onze groote Nederlandsche heilige. AVONDTEEKENSCHOOL NED. R. K. VOLKSBOND. Tentoonstelling en openbare les. Gisteravond werden in het Schoolge bouw der Avondteekenschool aan de Paul Krugerstraat openbare lesseh erl tentoon stelling gehouden van het werk der leer lingen in het afgeloopen jaar. Vele Ouders vooral toonden hierbij hun belangstelling. De directeur, de heer P. J. van Weeriee, leidde ons door de verschillende lokalen, waar de leerlingen onder leiding hunner leeraren bezig waren met hun werkstukken. Zoo zagen wij achtereenvolgens de afdee- iingen werktuigkunde, bouwkunde, vak- teekenen, schilderwerk, modelleeren enz. In alle lokalen en tot zelfs op de gangen spreken de muren van het werk der leer lingen, waarbij natuurlijk vooral het werk eer decorateurs en reclameschilders opviel. Tal van bekende reclameplaten waren hier zeer goed geproduceerd en er viel werke lijk kunstzinnigen arbeid te bewonderen. Overigens toonden de tallooze teekeningen den bouw van schepen en huizen, welke plannen men kan zien vanaf de eerste klas vervolmaakt tot de hoogste klas. Ook bij het modelleeren en gipssnijding viel voortreffelijk werk te bewonderen. De tentoonstelling vooral heeft wederom aan getoond welke groote vruchten van kunst zinnige vakbekwaamheid op deze avond teekenschool worden verkregen. JHR. A. J. B. SIX. t Gisteren is in den ouderdom van 85 jaar hier ter stede overleden jhr. A. J. B. Six, gepensionneerd luitenant-kolonel der veld artillerie. De thans overledene was hier ter stede bij velen vooral bekend doordat hii ver scheidene jaren de functie uitoefende van onbezoldigd ambtenaar bij den Burgerlij ken Stand, belast met de voltrekking van huwelijken. Arnoud Jan Bernard Six werd in 1853 te Breda geboren. Hij bezocht de Kon. Mili taire Academie en kreeg op 26 Juli 1873 zijn aanstelling tot tweeden luitenant bij het 2e Reg. Vestingartillerie. Op 1 Mei 1875 werd hij overgeplaatst bij het reg. veld-ar- tillerie, en toen dit in 1876 werd gereorga niseerd, d.w.z. gesplitst. 1 Mei benoemd bij het le reg. veld-art„ waarbij hij 6 Sept. 1878 tot eersten luitenant werd bevorderd. Bij het 3e reg. veld-art. overgeplaatst 1 Maart 1883, werd hij daar 17 Juli 1886 adjudant van. Bij zijn bevordering tot kapitein met 1 Juli 1889 werd hij overgeplaatst bij het 4e reg. vesting-artillerie, vanwaar hij even wel In Januari 1890 al naar het 2e reg. veld artillerie ging waarvan hij 1 Nov. 1894 ad judant werd. Zijn bevordering tot majoor met 1 Aug. 1901 ging gepaard met over plaatsing bij het 2e reg. vesting-artillerie. Twee jaar later keerde hij terug bij het 2e reg. veld-artillerie, waarbij hij 1 Jan. 1904 luit.-kolonel werd. Vier jaar later verliet hij zijn wapen ten gevolge van zijn benoeming met 1 Juli 1908 tot provinciaal-adjudant in Friesland, wel ke functie hij vier maanden heeft bekleed. 1 Nov. 1908 heeft hij den dienst verlaten. Luit.-kolonel Six was officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis van het stoffelijk over schot zal a.s. Vrijdag te 1 uur op Rhijnhof plaats hebben. MILITARIA Gedurende het tijdvak van 24 Maart t.m. 16 April komt de res. O. W. I. Bal- sters onder de wapenen voor herhalings oefeningen. Gedurende het tijdvak van 4 t/m. 16 April komt de res. 2e luitenant v. d. Stok onder de wapenen voor herhalingsoefenin gen. LEIDEN. Woensdag bridgeavond in Rest. Zarse, o. ausp. der Ned. Reisver. v. Kath. Voor iedereen toegankelijk, Maandag. Jaarvergadering A. R. K. A. Den Burcht, 8 uur. 8.15 uur. Donderdag, K.J.M.V. „St. Peter Kanis", in leider moderator Paap over „Mo derne Jeugd". OVERGANG NAAR nET KORPS BEROEPSOFFICIEREN. Bij het 4e Reg.-Infanterie. Zeer binnenkort zal een tweede groep, ditmaal van 20 res.-luit.s onder de wapenen komen met bestemming om na voorafgaan de practische en theoretische vorming te zijner tijd over te gaan naar het korps be roepsofficieren der infanterie. Tot deze groep behooren de onderstaande reserve officieren van het 4e Reg. Infanterie: Bij het regiment grenadiers komt reserve eerste luitenant A. L. Mes. Bij het 4e regiment-infanterie komt re serve tweede luitenant J. Voerman, van dat regiment. GALA-JUBILEUM-CONCERT CONCERTGEBOUW-ORKEST. Prof. Dr. Willem Mengelberg, die op Woensdag 30 Maart a.s. in de Stadsgehoor zaal het Gala-Jubileum-Concert van het Concertgebouw-Orkest in Leiden zal diri geer en, heeft zoo juist zijn eerste der drie concerten in Rome met enorm succes ge dirigeerd. Zondag a.s. vindt het afscheids concert aldaar plaats, terwijl de Meester Maandag 28 dezer per vliegtuig naar Hol land zal komen om de eerste repetities van het Leidsche concert te leiden. 500ste VOORSTELLING VAN „DE WUZE KATER" Het „Gezelschap Jan Musch" geeft op Dinsdag 29 Maart in den Leidschen Schouwburg de 500ste voorstelling van Merman Heyermans' „boosaardig sprook je" in 3 bedrijven „De Wijze Kater". Jan Musch zal dan voor de 500ste maal zijn bekende creatie geven van Hans, den Kater, de overige rollen worden vervuld door, in volgorde van programma: Adol- phe Hamburger, Jaap van der Poll, Mieke Flink-Verstraete, M. van Praag, Pierre Myin, Willem de Vries, Henk Schaer, Constant van Kerckhoven, Mary Musch Smithuysen, Jeanne van Rijn, Van Staal- duynen, Theo Vink, Ko van den Bosch. Jos. Schoch, Is. Monnikendam, Marcel Berckmans, e.a. Nieuwe, fraaie décors zijn vervaardigd door H. Kiefmeyer, de costumeering is ge heel vernieuwd door de fa. A. Serné en Zn., het kapwerk is van de fa. D. H. Mi- chels. Ondanks de groote kosten aan deze voor stelling verbonden, zijn de entréeprijzen zeer laag gesteld. In verband met de hoo- ge kosten blijft het in Leiden bij deze ééne opvoering. GENOOTSCHAP WILLEM BILDERDIJK Zooals reeds gemeld, zal a.s. Zaterdag in den gevel van perceel Oude Singel 83 een bronzen gedenkplaat worden aangebracht ter herinnering aan het feit, dat Willem Bilderdijk van 18231827 in dat huis woonde. Deze plechtigheid vindt des middags omstreeks vier uur plaats. In het Snouck Hurgronje-huis zal des avonds een bijeenkomst plaats hebben ter herdenking van Bilderdijk's gang in Bal lingschap op 26 Maart 1795 en zijn terug keer daaruit op 26 Maart 1806. Daarbij zullen het woord voeren: August Heyting, letterkundige, voorzitter van het Genootschap Willem Bilderdijk, dr. K. H. E. de Jong, privaat-docent te Leiden en J. Hovy, penningmeester van genoemd Genootschap. STEUNVERLEENING UIT SPAAR REGELING De tweede en laatste verdeeling van de collecte, gehouden voor het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingfonds, heeft plaats gevonden. Als extra-toeslag werd op hetgeen door de spaarders zelf werd gespaard, een be drag van 1.48 voor gezinnen tot en met 4 kinderen en van 2.37 voor gezinnen met meer dan 4 kinderen bijgeschreven. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. De op Vrijdag a.s te openen tentoonstel ling van de L.K.V. in de Lakenhal is de laatste van dit seizoen. Zij zal voornamelijk gewijd zijn aan grafische kunst; vier grafi sche kunstenaars, n.l. Kuno Brinks, Nico Bulder, Debora Duyvis, en D. van Gelder, zijn daartoe uitgenoodigd. Zij onderscheiden zich alle vier, behalve door hun overige ar tistieke kwaliteiten, door een merkwaardig technisch meesterschap. Debora Duyvis is een der weinigen in ons land die graveeren. Bulder kent men in breede kringen reeds door zijn ex-libris en illustraties, van Gel der heeft naam gemaakt door zijn uiterst minutieuze teekeningen, Brinks door zijn etsen. Naast deze grafiek zal kleine plastiek worden geëxposeerd van de Haagsche beeldhouwster mej. G. J. W. Rueb, die de laatste jaren vooral de aandacht trok door mooie dierplastieken, en van den beeldhou wer L. G. Verstoep. Deze laatste heeft voor Leiden een speciale beteekenis daar hem een deel van het beeldhouwwerk werd op gedragen, dat gemaakt wordt als copie van den ouden stadhuisgevel. Dat Verstoep daarnaast ook in het vrije beeldhouwwerk resultaten weet te bereiken zal deze ten toonstelling leeren.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2