Steeds meer nieuwe wegen rond Lelden RIJNSTREEK Eciere verbinding mei Voorscholen voorgesteld God in het openbare teven. WOENSDAG 23 MAART 193» DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 Op 1 Maart hebben B. en W. van Voor schoten, op uitnoodiging van Provinciale Staten dezer provincie met het dagelijksch bestuur der gemeente Leiden, te 's Gra- venhage een onderhoud gehad, betreffen de den aanleg van een verbindingsweg tusschen de provinciale wegen Rijswijk de Vink en ZoetermeerLeiden. Ten vervolge op de gevoerde bespre king hebben Geóep. Staten bij hun schrij ven d.d. 1/14 Maart 1938 een kaartje toe gezonden, waarop het tracé van dezen weg is aangegeven. Gedeputeerde Staten deelen by hun schrijven voorts het volgende mede: Na den aanleg van dit werk, zal het verkeer komende uit de richting Zoeter- woude en gaande naar Voorschoten niet eerst door Leiden behoeven te gaan, terwijl het verkeer, komende van Voorschoten en gaande in de richting Alphen, Leiden zal kunnen vermijden, waardoor de weg niet onbelangrijk wordt bekort. Voorts is, gelijk bekend, op het Rijkswe genplan 1938 gebracht de z.g. weg beoos ten Leiden (weg no. 4a) met haar ver binding (no. 4b) met den Rijksweg no. 4 van den Haag naar Amsterdam. In ver band daarmede kan de verbinding van de provinciale wegen van nog meer beteeke- nis worden, omdat hier een mogelijkheid is om deze nieuwe Rijksverbindïng met het Provinciaal Wegenplan in verbinding te brengen. Van den in klasse „S" (autosnelwegen) ingedeelden Rijksweg no 4a zal eerst het gedeelte van Rijswijk naar Voorschoten worden aangelegd, vanwaar het dan via de snelverkeersbaan 4b aan den Rijksweg no. 4 zal worden aangesloten. Het gedeelte VoorschotenBurgerveen van weg 4a zal eerst later in uitvoering komen. Rijksweg 4b zal vermoedelijk geen aan sluiting met Rijksweg no. 11 (Haagsche SchouwLeidenBodegravenverkrij gen, maar daaroverheen worden gevoerd. Ver binding met Leiden (en Voorschoten) krijgt deze Rijksweg (4e ged. en 4b) dus (voorloopig) niet en daardoor zal hij voor een deel van het verkeer, b.v. dat Leiden en Alphen etc. zoekt, niet geschikt zijn. Zou echter de nieuw te maken provinciale verbinding bij punt A (zie het kaartje) een aansluiting verkrijgen met den Rijksweg door middel van een kustwerk (z.g. half klaverblad), dan zou de aansluiting van den Rijksweg eenerzijds met Leiden (en ver der naar het Oosten) en anderzijds met Voorschoten etc. ook verkregen zijn en zou deze Rijksweg dus onmiddellijk (en even goed voor de verdere toekomst) voor het verkeer van meer belang worden. Onzerzijds zal dan ook overleg worden gepleegd met het Rijk, teneinde het plan, zooals dat op het kaartje staat aangege ven, tot uitvoering te brengen. Medewer king van het Rijk is hier dus in de eer ste plaats vereischt. Bovendien moet ingevolge het bepaalde in het besluit der Staten van dit gewest d.d. 25 November 1927 no. II voor den te maken provincialen verbindingsweg door de lccaliteit een jaarlijksche bijdrage in de onderhoudskosten aan de Provincie worden verleend van 600 per km. Het op het gebied uwer gemeente aan te leggen wegvak heeft met inbegrip van de te maken bochtafsnijding (zie het kaar tje) en lengte van plm. 740 m. Aangezien wij in dit geval gewenscht achten, dat ten laste van elke gemeente worde genomen de bijdrage voor het wegvak voor zoover zich dit bevindt op haar gebied, zoo zal door uw gemeente mitsdien een jaarlijk sche bijdrage verschuldigd zijn van plm. 444. Een spoedige afdoening van deze zaak wordt door ons op prijs gesteld, omdat het in ons voornemen ligt in de a.s. zitting der Staten een voostel te doen om deze ver bindingsweg op het Provinciaal Wegenplan te brengen". Naar onze meening is het belang, het welk de gemeente bij de totstandkoming van de verbinding van den nieuw dcor de provincie aan te leggen verbindingsweg tusschen de provinciale wegen no. 16 en no. 17 eenerzijds, met den nieuw aan te leggen rijksweg no. 4b anderzijds heeft, niet van overwegende beteekenis te ach ten, aldus merken B. en W. op. Niettemin zijn wij van oordeel, dat, nu de medewerking van de gemeente wordt gevraagd, er niet genoegzamen grond is deze te weigeren. Aan de gemeente Leiden is een bij drage gevraagd vcor het in die gemeen te gelegen deel van den te maken verbin dingsweg. KOUDEKERK TEGEN EEN AUTO GEVALLEN ALPHEN AAN DEN RIJN „Sint Damianus" De jaarvergadering van de R.K. Vereeniging tot Ziekenhuis- verpleging „Sint Damianus" alhier, zal ge houden worden op Vrijdag 25 Maart a.s. des avonds te 8 uur in de Sint Joseph- zaal. De agenda behelst o.m. herziening van het reglement, bestuursverkiezing, we- ges periodiek aftreden van de heeren W. W. van Leeuwen, G. Eruines en J. L. van Bastelaar, welke heeren zich evenwel herkiesbaar stellen. „Alphia". Maandagavond hield de A.V. en A.V. „Alphia" in hotel „Toor" haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering, waarvoor een zeer groote belangstelling be stond, onder voorzitterschap van den heer Mulder. Uit het jaarverslag van den secr. bleek, dat het ledental opnieuw is toegeno men en men thans 82 leden telt en van een goed gezond vereenigingsleven mag worden gesproken. Ook het uitvoerig jaarverslag van den penningm. getuigde daarvan en hoewel de financiën in opwaartsche rich ting gaan, blijft gepaste zuinigheid geboden. Hierna verkreeg de heer R. Munsterman gelegenheid tot het uitbrengen van ver slag over de athletiekcommissie, ook deze afdeeling bleek krachtig en gezond en telt 27 leden. Bij de gehouden bestuursverkie zing werd de voorz. bij acclamatie herko zen, alsmede de penningm., de heer P. Bouthoorn, terwijl tot nieuw bestuurslid de heer A. Jansen werd gekozen. Het bestuur is thans derhalve als volgt vastgesteld: C. P. Mulder, voorzitter; R. Munsterman, se cretaris; P. Bouthoorn, penningmeester; R. Pijpers, 2e voorzitter; A. Jansen, A. Sam- pimon en W. v. d. Vis, comm. Als leden van de kascommissie werden gekozen: W. Cos- terus, J. v. Loon en W. Broers. Nadat de contributie was vastgesteld volgden nog -schillende besprekingen omtrent het ver zoek om weder een elftalcommissie te be noemen, welk verzoek werd aangenomen. Benoemd werden hiervoor R. Pijpers, P. Bouthoorn en J. de Jong. Na mededeeling van den voorzitter, dat het de bedoeling is dit jaar eens een trip te organiseeren met als doel Vlissingen, werd de zeer vlot en aangenaam verloopen vergadering op ge bruikelijke wijze gesloten. Collectief arbeidscontract landarbeiders geregeld. Gisteravond hebben de hoofd besturen van den Roomsch-Katholieken en den Christelijken Land- en Tuinbouwbond. alsmede de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in gebouw „Concordia" een ge combineerde vergadering gehouden met de hoofdbesturen van den R.K. Landarbeiders- bond „St. Deus Dedit" en van den Christe lijken Landarbeidersbond, ter bespreking van het nieuwe collectief arbeidscontract. Er is tenslotte overeenstemming bereikt. Het loon voor vaste arbeiders is bepaald op 17.50 per week, gerekend naar een dienst betrekking per jaar. Losse arbeiders ont vangen in het tijdvak van 15 Februari tot en met 15 October als zij werk verrichten van 6 uur des morgens tot 6 uur des avonds 2.75 per dag. In den hooibouw evenwel 3.50 per dag. Voor de wintermaanden is het loon van deze arbeiders vastgesteld op 2.50 per dag, werkende van licht tot don ker in het tijdvak van 15 October tot en met 15 Februari. Overigens zijn er geen wij zigingen in het oude contract aangebracht. BOSKOOP De wethouderspensioenen. Bij ko ninklijk besluit van 21 Febr. 1.1. is het beroep van den gemeenteraad alhier, tegen het besluit van Ged. Staten van Zuid-Hol land, d.d. 2125 Sept. 1937, waarbij goed keuring werd onthouden aan het besluit JONGETJE aAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Gisteravond te omstreeks half zeven kwam hét 9-jarig zoontje van den fabr. Arb. Th. de V. wonende in de Hoogewaard alhier, bij de fabriek van de Gebr. Oppelaar met zijn rijwiel te vallen naast een voorbij rijdende trai ler met oplegger, afkomstig uit Apel doorn. Het ventje viel tegen de oplegger met het gevolg, dat het een boven been brak alsmede een paar ribben en ernstig inwendig werd gewond. Na voorloopig behandeld te zijn door Dr. VI. alhier, is het ter verple ging overgebracht naar het Diaco- nessenhuis te Leiden, waar het van nacht is overleden. De" bestuurder, die zeer langzaam reed om bij die fabriek te laden, treft volgens ooggetuigen niet de minste schuld. Zelf had hij het ongeval niet eens opgemerkt. \an den gemeenteraad d.d. 19 Juli 1937, tot vaststelling van een verordening, rege lende het verleenen van pensioenen aan de wethouders dier gemeente ongegrond verklaard. Raadsvergadering. Maandag 28 Maart zal de Raad dezer gemeente in openbare vergadering ten gemeentehuize bijeenko men, des nam. 7 uur. De punten van behandeling zijn: 1. Ope ning, trekking van nummer voor stemming en rondvraag. 2. Vaststellen der notulen van de vergadering van 16 Febr. 1938. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Voorstel tot nadere vaststelling van een capitulanten-verordening. 6. Voorstel om te besluiten tot aflossing en tot conevrsie van eenige geldleeningen. 7. Voorstel tot ver pachting van grasland gelegen op het ge meentelijk bouwterrein. 8. Voorstel tot opschorting van de opheffing van den ge meentelijken waarschuwingsdienst bij den onbewaakten spoorwegovergang in den Zijdeweg. 9. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1937. 10. Rond vraag. Zwemlust. Door het bestuur van den Zwemkring Gouda is besloten, om de kringkampicenschappen wederom alhier te houden en wel op Zaterdag 2 Juli a.s. in het Zuiderbad. P.T.T. De heer G. C. Mulder alhier, adjunct-commies bij de Posterijen, is met ingang van 1 Mei a.s. in gelijke functie benoemd te Delft. De heer Mulder is gedurende 15 jaar aan de posterijen alhier verbonden ge weest. Keuring dienstplicht. Bij de alhier gehouden keuring van de ingeschrevenen voor den dienstplicht der lichting 1939, werden 36 personen voor den dienst ge schikt verklaard, terwijl 27 personen voor goed ongeschikt werden bevonden. „Arbori Cultura". De vereeniging van leerlingen ij oud-leerlingen der R. T. S. mag weer op een welgeslaagden avond terugzien. Met dezen avond heeft het nieuw-geinstalleerde bestuur van „Ar bori Cultura" weer bewezen op haar plaats te zijn. Het was de heer A. Schuit, leeraar in Soendaneesch (R. T. S.) die in een cause rie, aan de hand van een door hem zelf vervaardigde kaart, de verhouding van Ned. Oost-Indië tot Europa, duidelijk maakte. Op geanimeerde wijze gaf spr. een reisbeschrijving, waarin de zeden en gewoonten der inlandsche bevolking wer den weergegeven. Tevens werd ernstig op de beteekenis van een blijvende band tus schen Indië en het Moederland gewezen. Een daverend applaus bewees wel, hoezeer een en ander in den smaak was gevallen en we wenschen „Arbori Culturamet haar nieuw bestuur, nog veel va ndeze suc cesvolle avonden. HAZERSWOUDE-RIJNDIJK Aanrijding. Maandagavond omstreeks balf acht werd de heer W. Opperlaar, ter wijl hij geheel rechts van den weg liep, aangereden door hem een achterop komen de vrachtauto. Door het achtereind van de auto werd hij tegen de grond gesmakt en hep een ernstige wonde op aan de linker arm. Waarschijnlijk heeft de auto bestuur der niets bemerkt daar deze met onver minderde snelheid door reed. Dokter Vlaanderen die spoedig ter plaatse was verleende de eerste geneeskundige hulp. Maandagavond omstreeks kwart voor acht wilde Mej. M. v. Niekerk met twee larer vriendinnen den Rijksstraatweg oversteken, doch zij werden daarin ver hinderd door verkeersdrukte en genood zaakt enkele meters links van den weg te blijven loopen. Met groote snelheid nader de een auto van de richting Alphen, met slechts één voorlamp brandend. Toen deze wagen nog uit moest halen voor de autobus uit Boskoop, komend van tegen overgestelde richting, heeft de bestuurder ce meisjes wellicht niet gezien Mej. M. v. Niekerk werd op zij gesmakt tegen een r.aast de weg staand hek. Met groote blauwe plek op haar voorhoofd en ontvel lingen aan handen en been en met ge havende kleeren werd zij in haar ouder lijke woning gebracht Doktei Vlaanderen verleende geneeskundige hulp. De auto met groote snelheid door vermoed wordt, dat het dezeifde auto is geweest van bovenstaand geval. LEIMUIDEN Feestavond. Zondag 27 Maart Is het fesst voor de leden van de Maria-congre- gaties, de Kruisvaart en de K.J.M.V. Om half negen is de H. Mis voor alle leden van de vereenigingen met algemeene H. Com munie. 's Avonds 7 uur plechtigsluitings- lof met opdracht van de meisjes er jongens van de Maria-Congregatie. Nj afloop van het Lof is in de zaal van Mej. Sneeboer gezelligsamenzjjn en feestavond te geven door de drie jeugdvereenigingen. Opgevoerd zal worden door de meisjes van de Maria-Congregatie: „De eerste blijdschap van Maria", door de leden van de Kruisvaart het Blijspel: „De Patatte van St. Felix, door de K.J.M.V.: „Voor den Bloedraad", operette. Deze feestavond is ook toegankelijk voor ouders der leden en Donateurs. Houdt dien avond vrij, want het belooft een zeldzaam mooi feest te worden. Het Katholieke Comité van Actie voor God schrijft ons: De Maand intentie van het Apos tolaat des Gebeds luidt voor de maand Maart„Dat in he' open bare leven, ook van staatsweg», God p' bliek worde erkend en verheerlijkt als aller Schepper en Vader." Een gebed, dat in deze tijden meer dan ooit noodzakelijk is, nu juist in het openbare leven en van staatswege Gods rechten zoozeer geschonden worden. kelijk te vechten had, doch vond gelegen heid daarbij te wijzen op den krachtigen steun van Haarlem's Bisschop, mgr. Botte- manne, van dr. Schaepman en van geheel het kerkelijk gezag, waarbij de eencycliek Rerum Novarum in 1891 de kroon zette op de drie eerste jaren van stoer werken in dit Bisdom. In dat jaar belegde men grootscheeps 5 encycliekmeetings, ofschoon men nog slechts 5 afdeelingen telde; men kwam uit met den Volksbanier, terwijl 2 jaren later een vakcongres werd belegd. Geheel de interessante geschiedenis werd zij het in vogelvlucht gerelaveerd, tot i, nu diezelfde Volksbond in ons Bisdom wijzen kan op 125 afdeelingen me tal van bloeiende instituten. Dankbaar, zegt spr., moeten wij zijn aan God en aan de bouwers van dit werk, maar het is ook een plicht van dankbaar heid om nu verder te bouwen. We kunnen wijzen op tal van verbeteringen, wetten o.a., waarvoor de organisatie stuwend ge werkt heeft, doch de samenleving is nog niet doordrenkt van de christelijke opvat ting en we moeten voort naar de bedrijfs organisatie. Het werk van onze christelijke regëering, zoo energiek aangevat, moet ge steund en tot een goed einde worden ge- brachtt. De strijd is niet lichter thans dan 50 jaren geleden, doch nu beschikken we over ervaring. Een menschwaardig bestaan ontbreekt nog zoolang God niet het mid delpunt is van het menschelijk leven en denken. Het neutraal vakverbond lokt den arbeider en slaat een brug naar lotsverbe tering, doch het is een brug naar geloofs afval. Geen katholiek arbeider, die deze brug overgaat, behoudt zijn geloof, dit is de ervaring van 50 jaren. De Paus roept in Quadragesimo Anno de arbeiders in den Volksbond op tot aposte- lenwerk, welke oproep spr. in een geest driftige peroratie tot de zijne maakt, slui tend met de woorden van wijlen mgr. Eiesnraam: voor God en Kerk, Vorstin en Land. Het warm applaus was spontaan en ver diend. De heer J. Eijs vroeg o.a. of ook de an dere standsorganisaties naar de meening van den inleider voldoende hadden mede gewerkt tot het thans bereikte succes. Spr. zegt volmondig ja, alleen ze zijn veel later gekomen, o.a. de Hanze 30 jaar later. Thans werken de vier centrales prachtig samen in een raad van overleg. De voorz. vraagt, hoe de heer Steinmetz denkt over de verplichting om steuntrek kers naar Duitschland te zenden. Uitvoerig wordt hierop ingegaan, waaruit blijkt, dat de heer Steinmetz deze verplichting niet bewonderen kan. TER AAR Regeling vaste lasten. Befreffende het vraagstuk van de verlichting der vaste las ten in den tuinbouw, is gisteravond op ini tiatief van de Centrale veiling een bijeen komst gehouden om zoo spoedig mogelijk te komen tot een commissie, zooals de Minis ter dat heeft bedoeld in de vorige week ver schenen circulaire. Naast het bestuur der veiling, waren ook afgevaardigden aanwe zig van de Standsorganisaties en Boeren leenbanken uit dit rayon. De bedoeling is, dat uit iedere instelling iemand aangewe zen zal worden om lid uit te maken van die commissie, welke aanstonds door den Mi nister zal erkend worden. Laten wij hopen, dat deze commissie vruchtbaar moge ar beiden. Werkverschaffing. Gisteren zijn voor het eerst een twaalftal werkloozen uit onze gemeente gaan werken in den Noorden- schen polder. Volgende week zal dit aantal verdubbeld worden. NIEUWKOOP Cursusavond. Gisteravond werd in het Parochiehuis de derde of laatste cursus avond gehouden vanwege den R.K. Volks bond. Inleider was de heer J. M. Steinmetz, lid van de Tweede Kamer en lid van den Gemeenteraad te Amsterdam. Na een toepasselijke inleiding door den voorz., den heer Alb. van Houten verkreeg de heer Steinmetz het woord, die den R.K. Volksbond gedurende den halven eeuw van zijn bestaan wilde beschouwen als bescha- vin gsf actor. Spr. schetste uitvoerig de verhoudingen in het maatschappelijk leven vóór een hal ve eeuw, hoe toen uit den drang der om standigheden door een Willem Passtoors een Piet Kok e.a. het eerste zaadje werd gelegd; stond uitvoerig stil bij den strijd en moeilijkheden, waartegen men aanvan- 1 477ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 1ste klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 23 Maart 1938 Hooge Prijzen 1000.— 16218 Prijzen van 20.— 1335 1458 1702 1839 2036 2118 2476 2518 2646 2648 2688 2747 2750 3670 3843 3831 4158 4554 4653 5289 6261 6370 6435 6664 6819 6877 6974 7589 7719 8017 8034 8559 8649 8835 8988 9178 9566 9618 9652 10009 10049 10429 10713 10975 11481 11714 11905 12023 12061 12078 12145 12402 12418 12747 12818 12966 12983 13730 13786 14448 14735 14780 14886 15053 15091 15252 15993 16152 16503 16518 16651 16658 16678 16686 16721 17014 17135 17200 17262 17858 17967 18539 18804 18906 19405 19460 19465 19695 19780 19968 20021 20181 20683 21012 21039 21205 21831 21874 21966

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12