3)e Êelcbelie (Bon/zxmt Oostenrijk niet langer Volkenbondslid meer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN In lief verdwijnen van een staat was niet voorzien Lenteprijsvraag I DINSDAG 22 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8986 Telefoon: Redactie 15. Telefoon: Administratie 935. Adv. en Abotw.-tarieven rie pag. X Giro 103003. Postbus 11. Oil nummer bestaat uil vier bladen. V Juiste opmerkingen Naar aanleiding van wat zich heeft af gespeeld te Oss, waar een der directeuren van een fabriek is gearresteerd een ar restatie, waarvan ook in ons blad is mel ding gemaakt tengevolge van zeer ern stige beschuldigingen van vergrijpen tegen de zeden, door hem in zijn fabriek ge pleegd, schrijft de „Tijd": Dat de pers zich in 't algemeen ont houdt van een uitvoerige en sensatio- neele berichtgeving over de zedelijke wantoestanden, die in een industrieel bedrijf te Oss aan het licht zijn geko men, beteekent niet, dat zij niet van de schokkende beteekenis van deze feiten voor het zedelijk volksbestaan is door drongen. De beperking, die de pers zich oplegt, komt voort uit een traditie van kieschheid en fatsoen, en rust op de overtuiging, dat politie en justitie, zon der den prikkel der sensatie te behoe ven, hun taak van bescherming der ze delijke grondslagen van het volksbe staan volledig zullen verrichten. Inderdaad, zóó is het, ook naar onze overtuiging! Een kleine bemerking zou den we hierbij echter willen maken, n.l. dat de beperking, die de pers zich ten deze op legt, niet alleen voorkomt uit een t r a d i- t i e van kieschheid en fatsoen, maar ook uit een inzicht, uit ,een overtuiging van wat kieschheid en fatsoen e i s c h t. De hier bedoelde zeer verkeerde toe standen in Oss hebben zeer langen tijd kun: nen voortduren. In „Ons Noorden" schreef oud-minister Marchant dezer dagen: „Men ziet het hier wederom bewe zen: wij hebben veel meer noódig een krachtig, onvervaard ingrijpende hand van de uitvoerende macht, van justitie en politie, dan nieuwe wetten en veror deningen". Wij hebben herhaaldelijk op hetzelfde ge wezen. Plaatselijke gezag-dragers kunnen voor handhaving en bescherming van de openbare zeden, door een doelbewust krachtdadig optreden, méér, véél meer be reiken, dan alle wetten en verordeningen! Ook is de opwerping, die men vaak hoort, dat de politie a 11 ij d machteloos staat, als justitie niet wil ingrijpen, zéker niet op haar plaats. De politie kan voor degenen, die feitelijk justitioneel niet ver volgbaar zijn, hoewel zij zich onmisken baar misdragen, vaak een onaangename, een zéér onaangename sfeer scheppen zonder aanzien des persoons! En dat zal een probaat middel kunnen zijn, om een omgeving te zuiveren. Op de hier geciteerde juiste opmerkingen willen wij gaarne de aandacht vestigen. Ze zijn o.i. van waarde voor de vorming van een zuiver oordeel en van een doeltreffen de practijk wat betreft handhaving en be scherming van de openbare zeden. V Vaderlandsliefde Er worden dezer dagen bewijzen van va derlandsliefde gegeven in offers van klin kenden munt. 't Is heel mooi. De regeering heeft echter juist nu daden van vaderlandsliefde v r ij w i 1- 1 i g e daden gevreagd, die voor menig een veel zwaardere offers zulen vragen. Wij herinneren aan het beroep, door den minister van defensie gedaan „op de goe de gezindheid en vooral op den nationalen zin van de werkgevers om, voor zoover het in hun vermogen ligt, in hun bedrijf de maatregelen te willen treffen, die er toe kunnen leiden, dat de dienstplichtige land- genooten, als zy eenige maanden later uit den dienst komen, zoo weinig mogelijk na- deelen ondervinden van de verplichtingen, welke zy in het algemeen belang hebben te volbrengen". Hetzelfde beroep geldt, vanzelfsprekend, óók in het algemeen voor hen, die in militairen dienst gaan. De werkgevers die nen hun vaderlandsliefde in de practijk te toonen, door zoo eenigszins mogelijk, denge nen, die in het belang van het vaderland eenigen tijd voor den militairen dienst wor den opgeroepen, door hun medewerking den terugkeer in het gewone leven te verge makkelijken. Dat getuigt allereerst van naastenliefde, maar óók van vaderlands liefde! HUISZOEKINGEN EN ARRESTATIES MEDEDEELING VAN BERLIJN. De Duitsche regeering heeft den secre taris-generaal van den Volkenbond een no ta doen toekomen, waarin medegedeeld wordt, dat Oostenrijk, daar het opgehou den heeft als souvereine staat te bestaan, niet langer als lid van den Volkenbond beschouwd kan worden. De secretaris van den Volkenbond zal de ontvangst bevestigen van de Duitsche nota over de aansluiting, welke hij ter kennis zal brengen van de staten-leden van den Volkenbond. Het pact voorziet niet in de verdwijning van een staat, doch slechts in zijn uittre den met een opzeggingstermijn van twee jaren. Dit artikel 2 van het pact schijnt in dit geval niet van toepassing te zijn, daar het voor den duur van twee jaren het bestaan zou veronderstellen van een Oostenrijksche regeering. Geen enkele Oostenrijksche regeering heeft dan ook een beroep op den Volken bond gedaan of geprotesteerd tegen de Duitsche wet van 13 Maart. De regeerin gen van Volkenbondsleden zullen dus, in dien zij dat gepast achten, moeten prote- teeren tegen de omstandigheden, waar onder de aansluiting een feit werd of te gen de schending van het verdrag van St. Germain of de protocollen van 1922 en 1932en eventueel deze aangelegenheid brengen voor den raad of de Assemblée. Volkstelling in Mei. De volkstelling, die op 17 Mei in Duitschland gehouden zal worden en waaruit men gegevens van economischen godsdienstigen aard en omtrent de rassen wil verzamelen, zal ook voor Oostenrijk Rede van Schacht te Weenen. Dr. Schacht is naar Weenen gekomen, om tegenwoordig te zijn bij het afleggen van de eed door de employé's van Reichs- bank. In een toespraak heeft hij o.a. ge zegd: „We beleven op 't oogenblik een van de grootste oogenblikken van de Duitsche geschiedenis. De weg van de „Nibelun- gen", van Duitschland naar het Oosten is opnieuw open en wij zullen niet toestaan, dat deze weg in de toekomst versperd zaJ worden.. De taak van Oostenrijk is, de goede naam van Duitschland naar Zuid oost-Europa te brengen. Schacht kondigde verder aan, dat bin nenkort Oostenrijk geheel zal worden in gelijfd in het Duitsche betalingssysteem. Maatregelen zijn genomen om kapitaal- vlucht te voorkomen, zoodat binnenkort de beperking op het opnemen van gelden zal kunnen worden opgeheven. HUISZOEKING IN HET BISSCHOP PELIJK PALEIS VAN SALZBURG. De „Osservatore Romano", het officieu ze Pauselijke orgaan meldt, dat op 14 Maart j.l. voor de tweede maal een huis zoeking is verricht in het Aartsbisschop pelijk Paleis te Salzburg; terwijl dit ge schiedde waren de leden van de Curie in een kamer van het paleis opgesloten. Alles wat men kon vinden, werd op twee wagens geladen en meegenomen. Mgr. Waitz is praktisch gevangene in zijn eigen woning; hij wordt op zijn kamer bewaakt en men kan hem alleen spreken in bijzijn van militairen. Op den avond van 14 Maart werd aan alle kerkelijke autoriteiten een ultimatum gericht om op alle kerkelijke gebouwen de Hakenkruisvlag te hijschen. Robert d'Harcourt heeft in het Fransche blad „L'Epoque" bericht, dat aan de mu ren te Salzburg reeds de gemeene carrica- turen over den H. Vader prijken, die in het „Schwarze Korps" voorkomen. De Bisschop van Linz gearresteerd. Naar de Parijsche Persdienst „Centre d'Informations Catholiques" uit geloof waardige bron verneemt, is de Bisschop van Linz, Mgr. Gföllner op order van de Nationaal-Socialistische autoriteiten gear resteerd. Mgr. Gföllner wordt beschouwd als een van de moedigste strijders tegen de Nieuw- Heidensche ketterijen van de Nationaal- Socialistische Wereldbeschouwing. Anton van Habsburg gearresteerd? Volgens berichten uit Weenen zou een huiszoeking zijn verricht in het Slot Sonn- berg bij Hollabrunn in Neder-Oostenrijk, waar aartshertog Anton van Habsburg woont, die lid van het Vaderlandsche front geweest is. Men zou er zekere documen ten gevonden hebben en de aartshertog zou gearresteerd zijn. De bladen te Lugano melden, dat de weduwe van Dollfuss te Lugano is aan gekomen en vandaar naar Freiburg is vertroken, waar de kinderen op kost school zullen gaan. ZELFMOORD-EPIDEMIE TE WEENEN? In verband met de berichten als zouden verschillende vooraanstaande persoonlijk heden van het vorige regime in Oostenrijk zelfmoord hebben gepleegd, verzoekt men ons te willen mededeelen om tegenover dergelijke berichten het grootste voorbe houd aan den dag te willen leggen. Men wil het in Oostenrijk blijkbaar doen voorko men, dat met het verdwijnen van het vorig bewind een volkomen ineenstorting zou hebben plaats gehad van de zenuwen en het weerstandsvermogen dezer vroegere lei ders, die geen beteren weg zouden hebben weten te bewandelen dan vrijwillig den dood in te gaan. Er is alle reden om aan te nemen, dat ofwel verscheiden van deze zelfmoord-be richten volkomen zijn gefantaseerd, ofwel dat zij worden verspreid om andere gebeur tenissen te maskeeren. In dit verband her inneren we slechts aan een der vele slacht offers van den bloednacht van 30 Juni 1934 Erich Klausener, den leider van de Katho lieke Actie in Berlijn, van wien eerst be richt werd, dat hij zelfmoord zou hebben eeo'ee®d doch later bleek dat hij „gestor ven was". Deze indrukken hebben nog vaster vor men aangenomen nu een uit Weenen af komstig bericht den-schijn wil wekken, dat o adr. Odo von Neustadter Stürmer, oud- Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg en later van Binnenlandsche Zaken, zich in zijn woning, waar hij zich in Schutzhaft be vond, zou hebben doodgeschoten. Vertwijfeling kan veel veroorzaken, kan zenuwen zoo kapot maken, dat de con trole over den wil verloren wordt. Dat ech ter de prominente figuren van het vorige regime, die jaren lang tegen de meest ge welddadige oppositie stand gehouden heb ben, thans op een maal zóó hun positieven zouden verloren hebben, is bijna niet aan te nemen. Zeker niet wanneer we denken aan een figuur als dr. Odo von Neustadter ■Stürmer, een oud-officier van het keizer lijke leger, die den oorlog heeft meege maakt, 'n principieel katholiek, 'n sociaal werker die uitmuntte door geheel zijn le venshouding. Een der medewerkers der K.W.P., die hem zeer goed gekend heeft, en hem meer malen heeft gesproken, had in Augustus 1934 nog een langdurig persgesprek met hem in zijn ministerie aan den Opernplatz, even voordat hij zijn functies heeft neer gelegd. Van Neustadter Stürmer deed zioh toen kennen als iemand, die het bitter be treurde dat de feiten tot zulk een groote verwijdering tusschen Duitschland en Oos tenrijk geleid hadden, terwijl deze beide landen, als Duitsche landen elkander toch behoorden aan te vullen. Toen hij zijn ontslag nam, na een van de vele reconstructies van het kabinet Schuschnigg, heette het in politieke kirn- gen te Ween, dat von Neustadter Stürmer niet meer het onmisbare vertrouwen had in de mogelijkheid van het behoud van het toen heerschend systeem en daarom -zich verplicht achtte zijn plaats af te "staan. Uit een gevoel van fairheid tegenover Schusch nigg vermeed hij elke openbaren uitleg en trok zich in een zeer werkzame functie te rug om daadwerkelijk mede te trachten ar beid en brood aan de werkloozen te ver schaffen. In den laatsten tijd trad hij niet meer op den voorgrond. Indien het nu juist is, dat hij in Schutz haft zat, dan bewijst dit meteen, dat de Gestapo wel een enorm getal personen als „verdacht" moet beschouwen. Maar wat wij niet wenschen aan te nemen is, dat hij zelf moord gepleegd heeft. Zijn godsdienstige overtuiging, zijn persoonlijke moed zijn van dien aard, dat dit onaannemelijk is. Wat dan wel met hem gebeurd is? Hopenlijk dat t wij daaromtrent in de naaste dagen nadere bijzonderheden ver nemen. HERDERLIJK SCHRIJVEN DER BEIERSCHE BISSCHOPPEN nK OPHEFFING DER KATHOLIEKE JEUGDORGANISATIES. „De bitterste onrechtvaardigheid en de zwaarste beleediging." De „Osservatore Romano" publi ceert een herderlijk schrijven van het Beiersche. Episcopaat, dat op 6 Februari werd voorgelezen na dat de Katholieke Jeugdbonden en de Katholieke Meisjescongre gaties waren opgeheven. „Bij verordening van de Gestapo van 20 Januari 1938 werden in de Bisdommen van Beieren de Katholieke Jeugdbonden met aile bijbehoorende vereenigingen, de Mariale Meisjescongregaties en de Bond „Neu Deutschland" opgeheven, alle actie werd verboden en hun eigendommen wer den in beslag genomen. In verschillende plaatsen werden zelfs de gewijde banieren, die buiten de Kerken bewaard werden, weggehaald. Ditzelfde geschiedde met de missaals van Schott, gebedenboeken en godsdienstige afbeeldingen. Droefheid, en dikwijls ook een heilige toorn en een te rechte verontwaardiging vervulde een groot gedeelte der bevolking, die zoowel de Staatseenheid als de kerkelijke en gods dienstige eenheid van het volk toegewijd is. Een buitengewone bezorgdheid maakte zich vooral meester van de ouders. Allen wachten in dit moment op een woord van hun Bisschoppen. Wij, Bis schoppen, hebben bij de bevoegde staals- overheden een plechtig protest ingediend tegen de verordening van de Gestapo en wij hebben de herroeping van het verbod geëischt, maar wij laten ook in het open baar een plechtig protest hooren tegen de beschikking van de politie, die diep ingrijpt in dé rechten en plichten van de Kerk, en haar beleedigt. De Gestapo beroept zich in het verbod op een verordening van den Rijkspresident van 20 Februari 1933 voor de bescherming van het volk en van den staat tegen com munistische gewelddaden, die staatsge- vaar'ijk zijn. Wij protesteeren tegen het feit dat onze kerkelijke vereenigingen met een beroep op deze verordening verboden worden; kerkelijke vereenigingen, die niet communistisch zijn, maar christelijk, die niet gevaarlijk zijn voor den staat, maar trouw aan den Staat, die geen daden van geweld bedrijven, maar de autoriteiten eerbiedigen. Duizenden van onze jongens en meisjes weten uit eigen ondervinding, hoe zij op intellectueel gebied, in werkplaatsen en bureaux, hebben moeten strijden tegen de communistische ideeën, hoe hun energie versterkt werd doordat zij bij bonden en vereenigingen waren aangesloten en hoe veel weifelenden zij hebben kunnen be schermen tegen de communistische propa ganda. Wij Bisschoppen, gevoelen het daarom als een allerbitterste onrechtvaardigheid en een allerzwaarste beleediging als nu onze katholieke jeugdbonden worden opgehe ven, alleen met een beroep op een veror dening die gericht is tegen de heftige aan vallen van het communisme. Nooit hebben wij het minste teeken van communistische ideeën in onze jeugd opgemerkt. Als men „daden van communistisch geweld, die de staat in gevaar brengen", wil tegengaan, dan moet men de kerkelij ke vereenigingen niet afschaffen, maar hen bewaren en beschermen. Dit heeft ook de Staat erkend toen zij enkele maanden na deze verordening van den Riikspresident het Concordaat met den H. Stoel ratifi ceerde, en beloofde het bestaan en de acti- citeit van de Katholieke Jeugdbonden te beschermen." Na erop te hebben gewezen dat de Ka tholieke Jeugdbonden slechts geweken zijn voor geweld, besluiten de Bisschoppen met de woorden: „Alles wat U dierbaar was, banieren en vereenigingen, zijn U door een sterkere macht ontnomen. Maar wat U nog dier baarder is. Jezus Christus en de Kerk, kan niemand U ontnemen. Zoolang het verbod niet is ingetrokken, moet gij trouw aan Uw beginselen, afstand doen van iedere vereenigingsvorm. Gij hebt discipline ge leerd. Hoe smartelijk dit ook moge zijn, wij moeten steeds voor oogen houden, dat wij voor Christus en voor de Kerk slechts met de wapenen van den geest strijden. Bewaart daarom allen de „serisus Christi". Bidt, woont de godsdienstoefeningen bij en nadert dikwijls tot de H. H. Sacramen ten, zooals tot nu toe." (Nadruk verboden). VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Berlijn trekt Oostenrijks lidmaatschap van den Volkenbond in. (1ste blad). Het offensief in Aragon en de bombar dementen op Barcelona. (2de blad). De onteigening der olievelden in Mexico. (2de blad). Wij geven in dit Lentenummer weer een soortgelijke vraag als vorig jaar. De prijzen voor de goede oplossers zijnt le prijs: FOTOTOESTEL, en verderi 6 HEERENARMBANDHORLOGES, 6 DAMESARMBANDHORLOGES, 6 VULPENHOUDERS. In de meeste adverenties staat een letter of meerdere verkeerd. Deze foutieve letters, goed geplaatst in volgorde van de advertenties, waar in ze zijn gevonden, geven een slagzin weer. De oplossingen ontvangen wij gaar ne vóór 1 April. Gelieve op de enveloppe te vermel den: Oplossing Lentenummer" DE DIRECTIE. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Genève: Uit Berlijn is te Genève de mededeeling ontvangen, dat Oostenrijk als zoodanig heeft opgehouden te bestaan en dus geen lid van den Volkenbond meer kan zijn. In het Handvest van den Bond wordt in een dergelijk geval niet voorzien. Met de mogelijkheid, dat een staat zou kunnen ver ewijnen, is geen rekening gehouden. Slechts is bij uittreding bepaald, dat een opzeg termijn van twee jaar in acht moet worden genomen. Maar het is moeilijk, een niet bestaand Oostenrijk nog twee jaar lang lid van den Bond te doen blijven. Barcelona: Het aantal dooden, dat ge vallen is bij de jongste bombardementen op Barcelona, stijgt nog steeds. Het groote aantal dooden heeft het geweten van de wereld weer eens wakker geroepen en eraan herinnerd, dat het toch niet aangaat cm open stdeen te bombardeeren, zij het can ook om indirect pressie uit te oefenen cp den gewapenden tegenstander. Er is echter al meer geprotesteerd en het baat niet veel. Naar een Belgisch blad meldt, zou de regeering van Catalonië aansluiting bij Frankrijk overwegen, om de dreigende overweldiging door de troepen van Franco te ontgaan. Het zal wel een „canard" blijken te zijn. DE ONRUST IN PALESTINA. HAIFA, 22 Maart. (A.N.P.). In een afge legen streek nabij de Libaneesche grens hebben Joodsche kolonisten volgens hier ontvangen berichten een groote troep ge wapende Arabieren na een verbeten strijd, die een half uur duurde, gisteravond terug geslagen. Tijdens het gevecht werd een Jood gedood en een tweede gewond. Men gelooft, dat ook verscheidene Arabieren verwondingen hebben bekomen. Dit kan echter niet vastgesteld worden, aangezien de gewonden door de terugtrekkende Ara bieren meegenomen zijn. De Joodsche kolonie, die door de Ara bieren overvallen werd, was eerst tijdens het weekend gevestigd en had nog geen naam. VREEMDELINGEN VERLATEN DE MEXICAANSCHE PETROLEUMVELDEN. Gewapende arbeiders oefenen controle uit. NEW YORK, 22 Maart. (A.N.P.) Naar de „New York Times" uit Mexico-Stad meldt, zyn 35 Amerikanen en 54 Engel- schen, meerendeels opzichters en andere werknemers, van de petro-leumvelden te Tehuantepec per vliegtuig naar de Mexi- caansche hoofdstad en naar Vera Cruz ver trokken, omdat hun leven door Mexicaan- sche petroleumarbeiders bedreigd zou zijn. Andere Engelsche en Amerikaansche ge zinnen van personeel der Standard Oil of New Yersey bij Tampico en van de British Mexican Eagle Raffinaderijen hebben zich te Puerto Mexico, met achterlating van hun bezittingen, ingescheept naar Vera Cruz. Groepen gewapende Maxicaansche arbei ders, zoo vervolgt het bericht, oefenen een onbeperkte controle op de petroleumvel- den alsook over de bezittingen der petro- leummaatschappijen uit.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1