Spreekangst - Vlot Spreken Burgerlijke Sland Wenscht Gij C. F. MEERPOEL LflDfl - flOLER - PFAFF ZATERDAG 19 MAART 1398 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 A.s. MAANDAG, 21 MAART, te half negen, in de bovenzaal van Café-Rest. „IN DEN VERGULDEN TURK", Breestraat 84, LEIDEN, houdt de bekende Psycholoog FRANK REUSCH, grondlegger der sinds jaren bekende cursussen over Vlot Spreken en Prac- tlsche Levenskunst, een herhalingsvoordracht over spraakstoringen en zoowel in het gezelschaps-, vereeniglngs - als beroepsleven. Zelfbevrijding van angst en vreestoestanden middelen tegen blozen concentratievermogen. F. R. verklaart en bewijst, dat iedereen, ongeacht leeftijd en schoolopleiding, door zijn speciaalmethode in korten tijd vlot spreker in het openbaar kan wor den. Cursisten, die slechts enkele lessen gevolgd hebben en oud-cursisten houden toespraken. 1846 TOEGANG VRIJ. Eveneens schriftelijke inlichtingen verkrijgbaar: Spechtlaan 4, Aerdenhout. VF*»HUURDERSBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. De voorjaarsvergadering De Verhuurdersbond voor Leiden en Om- sterken heeft in het hotel „Den Burcht" de voorjaars-ledenvergadering gehouden. Na de openingswoorden van den voorzit ter, den heer J. Zitman, werden de notu len van de vorige vergadering ongewijzigd goedgekeurd. De voorzitter deelde uit met de directie van de N.V. Leidsche Duinwater Mij. ge voerde correspondentie mede, dat aan af nemers, die het water over den meter be trekken en automatisch het verschuldigde van hun postgirorekening laten afschrij ven elk kwartaal na de opname van den stand van den mter, een nota zal worden gezonden, tijdig voordat 't bedrag van de postrekening wordt afgeschreven, en dat op verzoek van afnemers, die controle op het waterverbruik wenschen te houden, een me- terkaart zal worden verstrekt, die bij den meter wordt gehangen en waarop de op nemer den meterstand regelmatig zal no- teeren. Het jaarverslag over 1937, door den se cretaris den heer P. T. de Jong samenge steld, werd aan de orde gesteld en onder dankbetuiging aan den samensteller goed gekeurd. Uit de verslag deelen wij mede: De on gunstige omtsandigheden voor de winning exploitatie duurden voort en het verhuren van woon- en winkelhuizen gaat met steeds grootere moeilijkheden gepaard^ De huurlading van woningen blijkt tot stand te zijn gekomen, maar de toenemende on gunstige resultaten van de bedrijven heb ben het risico bij het verhuren van win kelhuizen belangrijk doen toenemen. De verwachting, dat het nieuwe Ministerie verlaging van lasten zou bevorderen, ver vloog, toen Minister Steenberghe aan de Tweede Kamer mededeelde: „De Regee ring is niet bereid om wetelijke maatrege len te nemen op het gebied van de vaste lasten". De moeilijkheden met hypotheken houden voor veeln aan, doordat eenerzijds aflossingen van loopende leeningen wor den gevraagd, welke niet uit de exploitatie kunnen worden opgebracht en anderzijds alleen nieuwe leeningen tegen een wel la- maar tot bedragen van maximum 50 60 pet. van de getaxeerde waarde van de te verbinden eigendommen. Hoewel de alge- meene rentevoet belangrijk is gedaald heeft dit voor de op te brengen hypotheekrente geen of maar een geringe ontspanning ge bracht. Twee adressen werden verzonden. Eén aan den Raad van Leiden inzake den bouw van arbeiderswoningen, waarbij met ge noegen werd geconstateerd, dat de Raad in den geest van het verzoek zijn besluiten heeft genomen. Het andere request werd aan den Raad van Oegstgeest verzonden, toen bij de behandeling van de begrooting v^r 1938 het voorstel in uitzicht werd ge steld, om een Straatbelasting in te voeren. Uitvoerig werden de nadeelen zoowel voor de gemeente als voor de huiseigenaren aan getoond en met erkentelijkheid werd ver meld, dat in de vergadering van 9 Decem- bei 1.1. de Raad van Oegstgeest besloot, om niet tot het invoeren van een Straatbelas ting over te gaan. Van leden van den Bond werden te Lei den, Rijnsburg en Wassenaar woningen on bewoonbaar verklaard en voor zoover zulks binnen den werkkring van den Bond lag, werd aan leden, die zich tot het bestuur hebben gewend, steun verleend en de weg gewezer om bezwaarschriften bij Gcd. Sta ter of bij de Kroon in te dienen. Met con directeur van de N.V. Leidsche Duinwater Mij. werden de belangen van de leden inzake de waterlevering enz. bespro- kon c:i voor zoover zulks mogelijk was, gaf de directie aan gevraagde wenschen ge hoor. Tot het lidmaatschap werden 67 nieuwe leden toegelaten; het bedraagt aan het ein de: van het verslagjaar 686 leden. Alle le den die zulks wenschen, ontvangen weke lijks het Bondsorgaan van den Nederland - schen Bond van Huis- en Grondeigenaren gratis toegezonden. De redacteur van dit orgaan, de heer L. Klawer, blijft onver flauwd strijden voor de belangen van het onroerend goed en de leerzame artikelen In het blad vragen de belangstelling van alle huiseigenaren. Het kantoor van den Bond behandelde 1?23 klachten. Aan huurders of onderhuur ders, die een woning wenschten te huren, werden 1298 toestemmingsbriefjes uitgereikt en aan de oude huurschuld werd 2812.02 v»,or de leden ontvangen, waaronder schul den van meerder jaren oud. In het huizen- register waren 7267 woningen ingeschre ven. Aan huurders werden 141 huuropzeg- gingen uitgebracht, waarna 37 huurders de woningen verlieten. Voor tot woningont- ruimmg werd gedagvaard, werden 53 huuropzeggingen wegens schikking of an derszins ingetrokken. Met 2 huurders wer den schikkingen getroffen na de dagvaar ding. Nadat vonnis was gewezen, verlieten 26 huurders vrijwillig de woningen en werd met 17 huurders eerst na het uitspreken van het vonnis geschikt, maar van 3 huur ders moesten de woningen gerechtelijk worden ontruimd. In behandeling zijn nog 3 zaken. In de hiervoor in aanmerking ko mende gevallen heeft de Bond een groot gedeelte van de kosten vergoed. Het ver slag eindigt met den wensch, dat alle eige naren van onroerend goed in Leiden en Omstreken mogen begrijpen, dat het voor her. eer dure levensplicht is, om lid te zijn of te worden, van den Verhuurders- bond. De indiening van de balans met de ver lies en Winstrekening over 1937 door den penningmeester, den heer J. van der Steen, geschiedde met uitvoerige toelichtingen. Nadat er.kele vragen beantwoord waren en het gunstig rapport van de kascommissie bekend v/as gemaakt, werd den penning meester onder dankbetuiging voor zyn be- heei, décharge verleend. Op voorstel van den penningmeester werd met algemeene stemmen besloten om de reserve vor aflossing van hypotheken groot j 1000 van de balans af te voeren en op de onroerende goederen van den Bond af te schrijven. Bij de periodieke bestursverkiezing wer den bij enkele candidaatstelling de heeren J van der Steen als penningmeester, H. D. van Weizen als 2e voorzitter, C. G. J. Alke made Jr. en B. J. Huurman als commissie leden herkozen. In een vacature als corn- n issielid werd voorzien door de benoeming van den heer A. C. M. Beukering als zoo- oonig. De chef de bureau bracht dank aan het peifoneel van het kantoor voor de richtige wijze waarop het het vorige jaar voor den Bond werkzaam is geweest. Hij deelde me de, dat door een nieuwe relatie, het Bonds- kantoor thans in de gelegenheid is om voor lerlaafde prijzen informaties naar huur ders die elders in het binnen- of buiten land woonachtig zijn zelfs op korten ter mijn in te winnen. Bij dè rondvraag werd doora leden, te Noordwijk en Voorhout woonachtig, de wenschelykheid geuit, dat de vereeniging van Huiseigenaren te Sassenheim, wiens ray,-n eveneens deze gemeenten bestrijkt, hare werkzaamheden in deze plaatsen zal verrichten in overleg en in belangenge meenschap met den Leidschen Verhuur dersbond. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. LIEFDADIGHEID. Morgen wordt in de St. Petruskerk door den weleerw. pater Vriens een predicatie gehouden ten bate der St. Vincentius- Vereen. 't Is overbodig, er op te wijzen, dat ge roemde vereeniging ten zeerste behoefte aan de milde gaven van allen heeft, die iets kunnen missen ten bate hunner hulpbe hoevende medemenschen. SCHOONMAAKTIJDDUS OPRUIMEN! De schoonmaaktijd brengt alles los wat gedurende een jaar weer vast gezeten heeft, wat bewaard is en toch in het gezin niet meer noodig is. Wordt het nu eens geen tijd dien „ouden rommel" op te ruimen, ouden rommel.... waarmee zoovele gezinnen nog een pleizier gedaan kan worden. 't Wordt nu toch tijd schoonmaak te hou den. Wanneer ge dan wat op te ruimen hebt. denk dan aan de St. Vincentiusvereeniging. Een advertentie in dit nummer vertelt u er meer van. „Die altijd blijft". In aansluiting met onze publicatie van het eere-comité van de opvoering van het tooneelspel van Pater Hendrichs S.J. kun nen wij nog mededeelen, dat alsnog hiertoe zijn toegetreden: de heer A. v. Velzen, Praeses, St. Augustinus, en de heer C. M. v. Hamersveld, directeur van de „Leidsche Courant". In verband met de vele aanvragen voor kaarten welke reeds werden ontvangen, deelen wij mede, dat toegangsprijzen eerst 4 April a.s. verkrijgbaar zijn. De voorver koopadressen zullen tijdig door middel van publicaties in dit blad en door affiches be kend gemaakt worden. M1LITARIA. Bij beschikking van den Minister van De fensie d.d. 18 Maart 1938, Ille Afd. B. No. 9, zijn met ingang van 26 Maart 1938 over geplaatst in hun rang: de adj.-o.-o.-adm. J. M. H. Begas van 2 R.I. naar 4 R.I. te Weert. ón het genot gesteld van de aan hun rang verbonden jaarwedde: sergt.-majoor-adm. F. G. Siliakus van 4 R.I. bij 4 R.I. te Weert; idem M. v. Kooy Van 4 R.I. bij 10 R.I. t.e Ede; idem H. C. Jacobs van 17 R.I. bij 4 R.I. te Weert; sergt,-majoor-instr. H. v. Daalen van 4 R.I. bij 4 R.I. te Leiden; idem E. C. de Jager van 4 R.I. bij 4 R.I. te Leiden; Van onze Adverteerders HEROPENING KREYMBORG. In korten tijd heeft het kleedingmagazijn der fa. Kreymborg, Haarlemmerstraat 143, een geheel nieuw aanzien gekregen door de modèrniseering op verscheidene punten. De etalages werden vernieuwd en van een nieuwe bijzonder smaakvolle verlichting voorzien. Daardoor werd het exterieur te vens een verfraaiing van de Haarlemmer straat zelve. Ook het interieur heeft ver schillende verbeteringen ondergaan. Een nieuwe vloer werd gelegd, een groote lan taarn achter ln de zaak laat een zee van licht door, de trap naar de maatafdeeling werd gemoderniseerd «n deze verbouwing werd tevens benut voor den aanleg van een centrale verwarming. Het geheel ziet er uitstekend uit en deze moderniseering ge tuigt ervan, dat de fa. Kreymborg met haar tijd meegaat en alles doet om het haar klanten zoo aangenaam mogelijk te ma ken. Over de artikelen behoeven we waarlijk niets meer te zeggen. In heeren- en jonge- heeren kleeding, in heerenmode-artikelen is er keus ln alle variaties en alle prijzen en de lezers hebben zeker wel nota genomen van de mooie attractie bij gelegenheid van deze heropening, waarover in ons nummer van gisteravond een en ander werd mede gedeeld? idem J. F. Lingeman van 4 R.I. bij 7 R.I. te Zwolle; idem J. Blokker van 4 R.I. bij 4 R.I. te Weert; adi.-o.i.-instr. W. v. Arnhem van 4 R.I. bij 4 R.I. te Weert; sergt.-maj.- irstr. C. C. Verheul van 3 R.I. bij 4 R.I. te Weert; idem A. v. Tienhoven van 3 R.I. bij 4 R.I. te Weert. Bevorderd tot sergt.-majoor-administra- teur de fourier le kl. G. F. van Bovene van 4 R.I. bij 7 R.I. te Harderwijk Bevorderd tot adjudant-ond.-off.-instr. de seret-maj.-instr. M. Gibbon van 4 R.I. bii 22 R.I. te Ede; idem J. W. Dekker, van 2 R.I. bij 4 R.I. te Weert. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen. 874. A.H. Visser, Lel den, Haarlemmerstraat 268. Slagerij. Het filiaal Haarlemmerweg 1, te Leiden is dd. 1 October 1936 overgegaan aan W. H. Vis ser. 2270. Motorbootdienst „Rijnland", Alphen aan den Rijn, Pr. Hendrikstraat 114. Bijv. uitgeoef. bedr.: groothandel in oliën, vetten, dekkleeden enz. onder den naam: Cleano- line Oil and Greases Import. Nieuwe inschrijving. 7156. Comm. Vennootschap Peka Jam- en Vruch- tenconservenfabriek der firma J. R. Bloot en Zonen, Leiden, Galgewater 18. Bsh. Venn.: J. R. Bloot, Leiden. Aant. venn. b. w.v. geldsoh.: één. Bioscopen. Luxor. In een kazemat achter het front ligt een sterk gedunde compagnie van het Duitsche leger te wachten op het commando, dat haar weer in de vuurlinie werpt. Nog is het oorlog, de gruwelijke wereldslachting, welke nu reeds 20 jaren achter ons ligt, maar wier huiveringwekkende herinnering nog levendig is bij alien, die een 25 jaar geleden reeds bewust het wereldgebeuren konden volgen. Nog is het oorlog, maar weldra blaast de trompet „Ophouden met vuren"; het is wapenstilstand. En half on- geloovig en als versuft, doordat het nu zoo plotseling uit is, kruipen de soldaten uit hun loopgraven en de groote „weg terug", naar huis wordt aanvaard. Maar thuis is het anders geworden, de revolutie-geest heeft zijn werk gedaan, de nederlaag drukt zijn stempel op het leven in Duitschland, de keizer is gevlucht. En de frontsoldaten zelf zijn ook anders geworden in de vree- selijke dagen, dat zij wapens droegen en die ook gebruikten, toen zij op hoog bevel moorden moesten. De weg terug in de ge ordende maatschappij is een lijdensweg. Dat is de inhoud van de film „De weg te rug", welke deze week in Luxor wordt gegeven; een film, gebaseerd op het be kende boek van Erich Maria Remarque, dat een vervolg is op zijn eerste gerucht makende werk „lm Westen niohts Neues". Laatstgenoemd boek geeft een zeer rea listische schildering van het leven in de oorlogsjaren, „De Weg zurück" behandelt den na-oorlogstijd. Deze film geeft op zeer suggestieve wijze een beeld van de name- looze ellende na den oorlog, die zooveel vernietigde menschenlevens en men- schenzielen. Zij is een aanklacht tegen den oorlog en in dezen tijd van nieuwen be- wapeningsroes een ernstige waarschuwing tegen de herbewapening. Men overdrijve echter niet er. bezie de ontwikke'ing dezer herbewapening met een klaren blik. In de meeste landen wordt op het oogen- blik de bewapening opgevoerd als een bittere noodzaak, ómdat men niet weerloos wil zijn blootgesteld aan aggressieve be doelingen. Maar de dwaasheid en het ramp zalige van deze dwangpositie wordt in deze uitstekend gespeelde en grootsoh geënsce neerde film wel schrijnend geteekend. Het spel der hoofdpersonen voor zoo ver men van hoofdpersonen spreken kan, want de personen treden hier op den ach- tei grond tegenover de monumentale schil dering der toestanden is rustig en over tuigend. Tjaden, Willy, Albert en Ernst, zij vinden hun weg naar het hart van allen. Voor de pauze draait een dolle film. „De Oesterprinses", waarvan de geschiedenis onmogelijk is na te vertellen. Het journaal is, als gewoonlijk, zeer uit gebreid, zoodat het geheel een bijzonder programma vormt Trianon. Pola Negri heeft .het terrein van haar werkzaamheden -verlegd. Zij spreekt nu LEIDEN. Geboren: Hendrik, z. v. J. Rijsbergen en G. C. Jansen Maria, d. v. F. Hof enk en A. Burger jon Klasina, d. v. P. v. Bos- telen en M. J. Zuurdeeg Wilhelmus Hui- bert, z. v. S. Jansen en W. H. v. d. Zeeuw Leonardus, z. v. R. Stuart en L. v. Heus- den Engelina Catharina, d. v. J. Selier en E. C. v. d. Burgh Pieter Anthony, z. v. P. Wynihout en H. Imanse Karei Adri- aan Alphonsua, z. v. A. P. Huijskens en E. M. A. Polling Wilhelmus Jacobus, z. v. C. Semp ert J. M. v. d. Star. Overleden: J. Haan-Zwitser, weeLe 94 j. C. P. Colijn, dr. 10 j. voortreffelijk Duitsch en zingt het lied „Tango Notturno", dat een jonge compo nist voor haar gecomponeerd heeft. Dat is het begin dezer tragedie, welke men de tragedie van het geluk zou kunnen noe men. Het ls overigens ook het eeuwenoude verhaal van liefde en jalouzie. Hier draagt het geluk ongeluk als vrucht. De zangeres (Pola Negri) en de compo nist (Albrecht Schönhals) zijn gehuwd en gelukkig met hun kind. Maar dat kind sterft en als de man verneemt, dat zyn vrouw tijdens het ongeluk dat hun kind in hun huis overkwam, op bezoek was bij een vriend, overigens slechts met het doel dezen te bewegen met om haar zijn car rière te vernietigen. Haar man gelooft dit niet en zij verlaat hem. Later als hij van dien vriend verno men heeft dat dit de werkelijke reden van haar bezoek was, volgen er twee jaren van zceken naar haar. Maar die beide ja ren hebben haar ten gronde gericht en hij vindt haar slechts om haar te verliezen. De regisseur van dit gegeven heeft dit in zijn uitbeelding op een hooger plan willen brengen door alle hoogtepunten te verleg gen naar het einde en het moet een groote opgave zijn geweest dit te bereiken zon der het geheel te storen. Om deze zelfde reden heeft hij ook ieder effectbejag ge meden. Wel is hierdoor de film sterk frag mentarisch geworden, maar zij heeft daar door ook sterk gewonnen aan diepte. Tot dit laatste draagt het spel van Pola Negri en Albrecht Schönhals zeer veel bij. Vooral de laatste heeft een bewonderens waardige diepte in zijn spel. Pola Negri heeft het karakter, dat zij vroeger gaf, ver laten. Of zij daarmee gewonnen heeft, be twijfelen wij. Zij is eenvoudiger geworden in haar spel en zij is niet meer het onbe grijpelijke. ontastbare wezen, van vroeger. Maar wij kunnen ons toch niet losmaken van den indruk, dat haar tijd langzaam aan gekomen is. Toch heeft zij nu nog eens laten zien, dat zij in een film, van hoog gehalte nog op haar plaats is. De film „San Quentin" is een zeer boeiende film van het Amerikaan:*che ge vangeniswezen, met een menschelijken di recteur tegenover menschelyke gevange nen. Een film van een apart genre en voor treffelijk geslaagd. Tenslotte is er een journaal en een aar dige gekleurde teekenfilm. Rex. Een geschiedenis over de bevaring der wereldzeeën met romantische zeilschepen, waarmede onze voorouders in de vorige eeuwen onbekende eilanden zochten, toont ons de film van de Metro Goldwyn in „Muiterij op de Bounty" naar het boek van Charles Nordhoff en James Hall. De geschiedenis begint in 1787 op het Engel- sche oorlogsschip „Bounty", dat vertrok uit Portsmouth om een lading broodboo- men te halen van Tahiti in de Stille Zuid zee, terwijl tevens de adelborst Roger Byam meegaat voor het samenstellen van een Tahitiaansch woordenboek. De gezag voerder Wi'liam Bligh is bij de vloot be rucht om zijn soms onmenschelijke wreed heid. Hoewel zijn zeevaartkunde en moed hoog >staan aangeschreven, wordt hij ge vreesd om zijn ruwheid en reeds voor het vertrek maakte Byam de geeseling mede van eenige matrozen. Dit stuit tegen het open en eerlijk karakter van den adelborst. Zijn volle sympathie betuigt hij aan den eersten stuurman Fletcher Christian, die den kapitein telkens het onmenschelijke van zijn optreden onder het oog brengt. Hoewel deze vast besloten is elk bevel van den kapitein op te volgen, b1ijkt Christian op den duur niet in staat alle onrechtvaar digheden te verdragen. De hardheid, on eerlijkheden en hebzucht van den gezag voerder, dwingen hem tot verzet. Na het bezoek aan het schoone eiland Tahiti met zijn romantische bevolking komt het tot verzet, als Bligh voor een vermeende de sertie eenige matrozen laat geeselen. De lang verwachte muiterij breekt los en de kapitein wordt met eenige getrouwen in een barkas gezet, op 3500 km. afstand van eei bewoond eiland. Zy bereiken na veel ontberingen en groo te gevaren de bewoonde wereld, terwyi de muiters terugkeeren naar Tahiti. De ko mische noot geeft de scheepsdokter „Old- Baches", die maar telkens weer vertelt over het verlies van zijn been. Clark Cable en Charles Laughton vervullen op meester lijke wijze de hoofdrollen in deze film, rijk aan natuurschoon en avonturen. Voor de pauze draait een goede sensatie film, griezelig van het begin tot het eind, met Bela Lugosi. Het „Spookkasteel" is een kasteel met lijken en vampiers, en een dankbaar onderwerp voor een sensatiefilm. Met een gekleurde teekenfilm en een uitgebreid journaal is alles bijeen een pro gramma, om een avond in spanning door te brengen. Casino. In dezen tijd van heftige beroering en spanning heeft men wel eens behoefte aan vroolyke ontspanning, waartoe deze week een uitstekende gelegenheid bestaat in Casino. Daar treden de bekende artisten Bert Wheeler en Robert Woolsey op in de een prima Naaimachine tegen een matigen prijs 7 Bij ONS kunt U de diverse mer ken vergelijken. Neem geen riflioo, maar koopt bij Levering uit voorraad vam Dürkopp - Husqvarna Alléén Breestr. 171, Tel. 2657 Stand Jaarbeurs 1027 film „Het geheim van den schorpioen." De lachspieren worden door dit tweetal in deze detective-film tot het uiterste ge spannen, terwijl ook de geheimzinnige sfeer, die bij een dergelijke film past, niet is vergeten. Het vinden van den „Schor pioen" was echter het werk van dit duo, die zy na tal van dolle situaties met het onnoozelste gezicht wisten te ontmaske ren. Onder den naam van „Black Witon" pleegt een onguur individu chantage. Een slachtoffer van hem Winfield Lake neemt een detective in dienst om hem te bescher men en den dader te ontmaskeren. In het gebouw waar Winfield Lake zijn uitgevery gevestigd is wordt ook sigaren- kiosk geexploiteerd en wel door Johnnie en Newton. Laatstgenoemde heeft een ap paraat uitgevonden, dat iedere leugenaar dwingt de waarheid te zeggen. Johnnie die verliefd is op Mery Roberts speelt met haar een knipkaart spelletje in de hoop een trouwring te winnen, doch zij wint een revolver. Deze revolver is de oorzaak van veel ellende voor haar, want door toeval lige omstandigheden komt zij in het kan toor van Mr. Lake, die door den „Schor pioen" is vermoord. Door haar aanwezig heid laadt zy alle schuld op zich, doch Johnnie en Newton weten als amateur detectives na een reeks van de dolste ge vechten, die wy onmogelyk allen kun nen weergeven, haar onschuld te bewy- zen. Het slot geeft zooals begrypelyk een happy-end voor Mary en Newton. Voor de pauze weet Tom Tyler in „De Vechtersbaas" de aandacht gespannen te houden. Zooals de titel reeds doet ver moeden, wordt er door Tom flink op los geslagen en wel tegen een bende veedie ven, die hij na hevige gevechten weet te overwinnen. Een uitgebreid binnen- en buitenlandsch journaal, waarin o.a. enkele historische opnamen, in verband met de politieke toe stand in Europa, voltooien het geheel. Een programma, dat wij een ieder kun nen aanbevelen. Lido. Er zyn menschen, die van moord-geschie- denissen houden; anderen zijn meer gesteld op vroolijkheid; er zijn weer anderen en dat zijn by na alle mensohen die van beide genres houden en deze liefhebbers krygen deze week in Lido vol op hun zin. Men kan er rillen en lachen tegelijk. Voor al de eerste film „Het Mysterie van de Zwevende Parel" is een meer dan bespot- telyke geschiedenis, bij welke aanschou wing men zich kostelijk amuseert, ofschoon aan meerdere achtenswaardige burgers het levenslicht wordt uitgeblazen. Dit span nende verhaal opent met een achtervolging van drie auto's, wordt voortgezet met een moord in een bosch, een moord in een mu seum, en diverse andere echte of achteraf gefingeerd blijkende moordaanslagen, en eindigt met de arrestaties van de misda digers. Het is vooral een vrouwelyke de tective welke rol wordt vervuld door de ons allen welbekende mejuffrouw Zazu Pitts die bij de ontmaskering van de schurken grootsche triomfen viert. Een plaisante film! Dit kan trouwens met even veel recht gezegd worden van de volgen de films; „Mrs. Cheyney's Verówyning". Men is doorloopend in spanning, wanneer mrs. Cheyney nu eindelyk eens verdwy- nen zal. Gebeurt het dan nooit? En dan ge beurt het ten slotte tóch op ongewone en spannende manier. De film wordt bui tengewoon aardig gespeeld. Het verhaal is te dol om waar te zijn, maar daaraan stoort immers niemand zich. En het ver haal is te oorspronkelyk bedacht om er iets van te vertellen want dan zouden wij de rijkelyk opgediende verrassingen be derven. Deze twee films vormen tezamen een pracht-programma van de vroolyke misdaad. Een verslag van den gisterenavond ge geven uitvoering door het Leidsche Stu- denten-tooneel moet wegens plaatsgebrek tot Maandag blijven liggen. W1SSELNOTEER1NGEN (AMSTERDAM) Londen 8.9SU3 Berlijn 72.571/2 Parijs 5.59 Brussel 30.50 Zwitserland 41 504/2 Kooenhasen 40 10 Stockholm 46 271/2 Oslo 45.15 New York l-8l5/l6 Praag 6,33

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 3