NATIONALE PAASGHLDTERIJ 7500 gulden aan prijzen Zondag 27 Maart BINNENLAND STADS NIEUWS AGENDA ZATERDAG 19 MAART 1398 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. I Goedgekeurd bij Minlstrleel Besluit van 5 Febr.'38, no. 1179 ten bate van de actie „Voor God" 15 HOOFDPRIJZEN - 2000 ANDERE PRIJZEN gratis ultdeeling van LOT-KAARTEN aan alle R.K. Kerken in Nederland. Gezamenlijk Invullen aan de radio (K.R.O.) dienzeltden dag om 12.30 uur Trekking reeds 29 April- Laat - geen - kaart - verloren - gaan Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5J per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. V. HOE WOHDT HET WEER? TOENEMENDE BEWOLKING. De Bilt seint: Verwachting: Matige tot krachtige Zuid- Westelijke tot Zuidelijke wind, aanvanke lijk licht tot half bewolkt. Later toenemen de bewolking, weinig of geen regen in het Noorden en Westen, in het Zuiden en Oos ten droog weer, weinig verandering in tem peratuur, later wellicht iets kouder. Hoogste barometerst.: 773.9 te München. Laagste barometerst.: 740.1 te Vardö. Het gebied van hoogen luchtdruk en zo mert emperaturen tot hoog in de Alpen blijft het geheels vasteland bedekken. In het Noord-Westen en Westen ligt een lang gerekt strookvormig gebied van lagen luchtdruk, dat reikt tot aan de Azoren. De minima trekken van Zuid-West naar Noord-Oost langs Ierland en Schotland, het passeeren gaat gepaard met ljort durende, doch hevige stormen. De depressie-invloe den reiken echter niet tot de Oostzijde der Noordzee. De warme luchtmassa's stroo men door tot in het Oostzeegebied en ver oorzaken abnormale warmte in Zuid-Zwe den en het Oostzeegebied. Op IJsland daal de de temperatuur. In de Alpen is het weer onbewolkt, met groote droogte. De nuliso therm ligt er even boven 2500 meter. De neerslag bliift sterk tot- een strookvormig gebied van Ierland, Schotland en de Noor- sche kust tot Noord-Zweden. Het weer In onze omgeving zal voorloopig nog weinig verande ring vertoonen, doch er bestaat kans op geleidelijke toeneming der bewolking in het Westen en Noor den. LUCHTTEMPERATUUR. 15.1 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Zaterdagnamiddag 6.39 uur tot Zondagmorgen 5.36 uur; van Zondagna middag 6.41 uur tot Maandagmorgen 5.34 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 20 Maart voorm. 4.25 en nam. 4.50 uur; op Maandag 21 Maart voorm. 5 en nam. 5.25 uur. Maan op 22.30 uur Zaterdagavond. Maan onder 7.31 uur Zondagmorgen. Maan op 23.33 Zondagavond. Maan onder 8.06 uur Maandagmorgen. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den wordt waargenomen door de dokters: Bertel, De Graaff, De Jager en Renaud. LICHTING 1938 UITGEBREID. Buitengewóón-dienstplichtigen ingelijfd. In een Vrijdag verschenen leger order deelt de minister van Defen sie mede, dat bij Koninklijk Be sluit het getal tot gewoon dienst plichtige te bestemmen personen voor de lichting 1938 is gebracht op 30.517 man, alzoo 4600 man hooger dan aanvankelijk was bepaald. Dit extra-contingent wordt ge vormd uit jongelieden van de lich ting 1938, die als buitengewoon dienstplichtige bij de land- of zee macht zijn ingelijfd en dus oor spronkelijk alleen in tijden van mo bilisatie of van oorlog zouden wor den opgeroepen. Zij worden naar door den minister van Defensie aan de indeelingsdistrictscomman- danjen verstrekte regelen, nader door deze commandanten als gewoon dienstplichtige :ngedeeld bij de zeemacht of bij een corps -van de landmacht. Het ligt in het voornemen om dit extra contingent dienstplichtigen als volgt in te deel en: Officiersopleiding: infanterie 22 man, compagnie geneeskundige troepen 13 man, veterinaire dienst 1 man, regiment genie troepen 5 man, opleiding tot onderofficier- administrateur infanterie 38 man, corps luchtdoel-artillerie 5 man. De overigen: infanterie 3849 man, regi ment wielrijders 16 man, corps motordienst 106 man, corps luchtdoelartillerie 402 man, regiment genietroepen eerste bataljon 43 man, corps pontonniers en torpedisten 20 man, zeemacht 2 man. BEDRIJFSCOMMISSIE IN KLEEDING- BEDRIJF THANS WERKELIJKHEID. Op initiatief van de werkcommissie tot bestrijding van de werkloosheid is heden op het departement van sociale zaken een vergadering gehouden met de organisaties van werkgevers en werknemers in het kjeedingbedrijf, ten einde te komen tot in stelling van een bedrij fscommissie, welke heeft na te gaan op welke wijze het be drijfsleven kan bijdragen tot verruiming van de werkgelegenheid. De vergadering besloot tot instelling van een bedrij fscommissie over te gaan. Van de werkcommissie waren op de bijeenkomst aanwezig de voorzitter, secretaris en ad junct-secretaresse, t.w. de heeren ir. R. A. Verwey en Meijer de Vries en mej. dr. Hackstroh en de waarnemers van de werk commissie, die voor het bedrijf zijn aange wezen: de heeren mr. H. J. Morren en H. M. Roos. HOOVER OP SCHIPHOL „Uw land is nog een van de weinige eilanden van vrede en vrijheid" Met het K.L.M.-toestel uit Kopenhagen is gistermiddag omstreeks half drie op doorreis naar Londen op Schiphol aange komen de oud-president der Vereenigde Staten, Herbert Hoover, die in de afge- loopen weken, op uitnoodiging van eenige Europeesche regeeringen, verschillende landen heeft bezocht. ,Hij werd ontvangen door den directeur der K.L.M., den heer A. Plesman, en maakte van het korte oponthoud op de Amsterdamsche luchthaven gebruik om eenige ververschingen tot zich te nemen. Voorkomend en vriendelijk weigerde hij beslist, zich tegenover de persvertegen woordigers, die op Schiphol aanwezig wa ren, uit te laten over de internationalen toestand of de Amerikaansche politiek. Hij vertelde vijftien landen te hebben bezocht en circa drie honderd menschen, waarmee hij bedoelde regeeringspersonen, en andere officieele persoonlijkheden, te hebben gesproken. In Londen blijft hij tot den 23sten, waar na hij met de „Normandië" naar de Ver eenigde Staten terugkeert. Het is ruim twintig jaar geleden, dat hij eveneens een kort bezoek aan Nederland heeft gebracht. Hij wilde slechts zeggen, dat de internationale toestand sedert dien wel zeer veel veranderd was. Nederland maakte op hem echter een indruk even sterk, vreedzaam en rustig te zijn geble ven. Politieke verklaringen, zoo zeide hij, wilde hij slechts afleggen op Amerikaan- schen bodem. Op de schertsend gegeven verzekering, dat hier in Nederland nog volkomen vrijheid van het woord en gees tesvrijheid heerschte, antwoordde hij: „dan kunt u zich gelukkig prijzen, uw land is nog een van de weinige eilanden van vrede en vrijheid". Met het vliegtuig, dat een kwartier la ter naar Londen vertrok, zette oud president Hoover, die vergezeld was van een secretaris, zijn reis voort, „Msbd." KARL KAUTSKY IN ONS LAND Met zijn echtgenoote uit Oostenrijk gevlucht Met het Tsjechische Douglas-vliegtuig uit Praag is gistermiddag te ruim half 4 op Schiphol aangekomen, de bekende so cialist, theoreticus en geleerde Karl Kautsky, vergezeld van zijn echtgenoote Louise Kautsky. In verband met de jongste gebeurtenis sen in Oostenrijk hebben de 83-jarige grijsaard en zijn 73-jarige vrouw, die na het verbieden van de socialistische partij in Oostenrijk onder het regiem van Doll- fuss en Schuschnigg rustig in hun woning te Weenen hun wetenschappelijken arbeid, welken de schrijver ondanks zijn hoogen leeftijd nog met groote regelmaat ve- richt, konden voortzetten, thans definitief Oostenrijk moeten verlaten om als ballin gen een veilig tehuis in het buitenland te zoeken. Terstond na de afkondiging van de „Anschluss" vertrokken Kautsky en zijn vrouw naar Praag, vanwaar zij giste ren hun reis naar Amsterdam hebben voortgezet. Nadat de noodige formaliteiten waren vervuld, vertok Kautsky naar de stad, waar hij voorloopig zijn intrek in een der hotels heeft genomen, om, na van de ver moeienissen van de reis te zijn bekomen, voor geruimen tijd de gast te zijn ten hui ze van een zijner vrienden te Amsterdam. DISTRIBUTIE RITUEEL BEREIDE ONVERMENGDE MARGARINE. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat in verband met de grootere kosten, verbon den aan de bereiding van z g. ritueele on vermengde margarine, met ingang van 10 April (38ste tijdvak) de vastgestelde ver koopprijs van dit product in stede van 0.11 (als voor de gewone onvermengde margarine), 0.12% per half pondspakje op 50 cent per kg. zal bedragen, terwijl de prijs, waartegen de ritueel bereide on vermengde margarine franco aan de ge meente wordt geleverd f 0.48 per kg. zal bedragen, een en andere op gelijke wijze als reeds het geval is bij de distributie van ritueel bereid bak- en braadvet. DE ZAAK-VRIJMAN. Naar aanleiding van het verslag der com missie voor de verzoekschriften der Eer ste Kamer d.d. 10 Maart jl., op het adres van den oud-rijksbouwmeester J. A. W. Vrijman, heeft deze aan de leden der Eer ste Kamer een nota doen toekomen, waar in hij verschillende opmerkingen over dat verslag onder de aandacht brengt Prins Bernhard woont vergadering van den economischen raad bij. Z. K. H. Prins Bernhard heeft de werk vergadering van den economischen raad, welke hedenochtend gehouden is bijge woond. NED. R. K. VOLKSBOND. De Jaarvergadering. In het Volksbondgebouw hield de Leid- sdhe afdeeling van bovengenoemden bond gisterenavond haar algemeene jaarverga dering, welke zich in een groote belangstel ling mocht verheugen. De voorzitter, de heer J. H. Nijhuis, spx'ak er in zijn wel komstwoord dan ook zijn groote vreugde over uit, er tevens den wensch aan vast- knoopend-, dat ook de ontwikkelingsavon den zoo goed bezocht zullen worden, het geen thans veel te wensch en overlaat. Als eerste agendapunt was aan de orde de installatie van den nieuwen geestelijk adviseur, den weleerw. heer Bernefeld. Met eenige welgekozen woorden werd kap. Ber nefeld door den voorzitter geïnstalleerd en namens de geheele organisatie welkom ge- heeten. Spr. hoopte, dat de samenwerking prettig zal worden en dat door deze samen werking de bond grooter, hechter en inni ger zal worden. Ook sprak de voorzitter nog woorden van dank aan het adres van den vertrokken geestelijk adviseur, prof. Gleophas, die den bond steeds met raad en daad heeft bijge staan. Kap. Bernefeld beantwoordde den voor zitter en bracht dank voor de tot hem ge sproken woorden en vroeg de medewerking van het bestuur en leden. Is die medewer king er, dan is spr. er van overtuigd, dat bij een prettigen tijd tegemoet gaat. Daarna sprak de heer Angenent, lid van het Centraal Bestuur, nog eenige woorden, daarbij de hoop uitsprekend, dat de nieuwe geestelijk adviseur een waardig opvolger van zijn voorgangers zal mogen zijn. Spr. vertrouwt er op, dat de afdeeling Leiden met den G.A. in vriendschap en liefde door het leven zullen gaan. Nadat de notulen voorgelezen waren, kwamen de mededeelingen aan de orde. De voorzitter deelde o.a. mede, dat het bestuur na rijpe overweging eensgezind tot het be sluit is gekomen om hun functies niet neer te leggen. Wel heeft er verschil van mee ring tussohen de bestuursleden bestaan, maar zij hebben elkaar gevonden en hebben samenwerking toegezegd in het waarachtig belang van de afd. Leiden, wat natuur lijk niet inhoudt, dat men zijn eigen vrije meening niet naar voren mag brengen. De heer Haverkorn kreeg daarna gele genheid om zijn jaarverslag als secretaris naar voren te brengen. De voorlezing hier van vorderde een half uur omdat de leden het in zijn geheel voorgelezen wilden heb ben. Het werd daarna goedgekeurd. De heer A. J. van Dam kreeg vervolgens gelegenheid om het financieel beleid voor te dragen. Ook dit werd tenslotte goedgekeurd, maar niet nadat de controle-commissie een groot aantal op- en aanmerkingen naar voren had gebracht. Er ontsponnen zich discussies, maar het werd toch een storm in een glas water. Een der aanwezige leden maakte toen de opmerking dat men buiten het V o Iksbo ndigeb ou w allerlei aanmerkingen leeft op het beleid van het bestuur en de bestuursleden, maar ter bevoegder plaatse, dus in de vergadering lachen sommige leden, maar.... zeggen niets. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werd in de plaats van den heer A. J. van Dam, die ruim 20 jaar penningmeester is geweest, gekozen de heer S. P. Strijk, die destijds bedankt had als bestuurslid, maar zich nu een candidatuur had laten welge vallen. Aftredend waren de heeren A. J. van Dam, J. M. H. Horikx, H. J. Nijhuis en A. Steenbergen. Nieuwe candidaten waren S. P. Strijk en A. Kluts. Het resultaat was, dat er uitgebracht wer- Offlcieële Crisispublicaties DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoe- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 14 Maart tot en met 19 Maart 1938, 1.35 per 100 K.g. zal bedragen voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C, en 0.85 per K.g. voor voedererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe ge stelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal 2.40 pr K.g. bedragen. 's-Gravenhage, 18 Maart 1938. DE R.-K. ULO-SCHOOL VOOR JONGENS Verplaatsing van Pieterskerkhof naar Vrouwenkerksteeg? Reeds langen tijd is de schooli-uimte aan de R.-K. ULO-school voor jongens op Pie terskerkhof 4 te klein, terwijl bovendien enkele localen slecht licht hebben. Naar wij vernemen worden er tus sohen gemeentebestuur en schoolbe stuur onderhandelingen gevoerd, om genoemde katholieke school te ver plaatsen naar de gebouwen van de O. L. school A en B, Vrouwenkerksteeg welke gebouwen dan zouden worden vrijgemaakt en daarin de nooddige vernieuwingen zouden worden aange bracht. den 139 stemmen waarvan 2 van onwaarde. Hiervan kregen J. M. H. Horikx 133 stem men, J. H. Nijhuis 123 stemmen, A. Kluts 104 stemmen, P. S. Strijk 90 stemmen, A. Steenbergen 67 stemmen en A. J. van Dam 39 stemmen, zoodat de eerste vier werden gekozen. De voorzittershamer werd bij acclamatie weer toevertrouwd aan den heer Nijhuis, die met eenige woorden van dank in het ill hem gestelde vertrouwen deze functie weer aanvaardde. Tevens sprak de voor zitter woorden van afscheid aan de ver trekkende bestuursleden en bracht hun dank voor het vele, dat zij gedaan hadden voor de organisatie. Toen kwam de rondvraag en een groote hoeveelheid en verscheidenheid van voor stellen, op- en aanmerkingen, kwamen naar voren. Noemen wij slechts, opmerkingen over het laatste jaarfeest, achter-den-rug-prate- ry, eventueele bouwplannen en laten ver- ties, kascontrole en stempelgelegenheid-, ont spanningsavonden enz. enz. Tusschen deze zee van woorden deed het goed den heer Streefland te hooren spreken over het vele goede werk dat de niet-her- kozen penningmeester in zijn twintig-jarige ambtsperiode heeft verricht. Alle vragenstellers werden beantwoord door den voorzitter. De Geest. Adviseur sprak na deze rond vraag eenige woorden en vroeg niet zoo veel te zeggen op een minder prettige ma nier, „zeg wat je te zeggen hebt op een prettige manier", aldus spr. Zeg het kort en krachtig en zeg waar het op staat, het maakt het vergaderen dan prettig, want vtlen blijven er mogelijk nu om weg. Ook de heer Angenent zei over dit on derwerp nog enkele woorden, er op wij zend, dat het bestuur weer in alle oprecht heid samenwerkt om de afdeeling Leiden te brengen tot nog grooter bloei. Laten de leden daar dan ook hun medewerking tegenover stellen, aldus spr. Daarna volgde sluiting op de gebruike lijke wijze. Collecte „Hulp in Nood" bracht 2.36 op. ALG. R.-K. PROPAGANDACLUB „DR. SCHAEPMAN". Gisteravond werd in het St. Antonius- clubhuis een algemeene vergadering ge houden, welke slechts matig bezocht was. Wegens ontstentenis van den voorzitter, stond de vergadering onder leiding van den heer H. Lombert, die de aanwezigen welkom heette en in het bijzonder den wel eerw. heer kapelaan H. Schrama. De no- LEIDEN. Maandag, R. KL Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus". Ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. DLosdag. „Geloof en Wetenschap", lezing „De Heilige Lidwina" door Pastoor Möller te Voorburg, „Turk", 8.15 uur. ..wowywmw v De Zondagsdienst der huisartsen te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Zaterdag 19 tot en met Vrijdag 25 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, Tel. 807 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. Gemeentel. Aankondigingen UITLOTING GELDLEENINGEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat bij de op 16 Maart 1938 gehouden uitloting van obligatiën van geldleeningen der ge meente Leiden, zijn uitgeloot: a..*15 obligatiën k 1.000.en 2 obli gatiën a 500.van de 3% geldleening van 1896, groot f 1.069.000. b. 10 obligatiën k 1.00.van de 2%% geldleening van 1904, groot f 500.000. Deze obligatiën worden 1 Juli 1938 met de tot dien datum verloopen rente afge lost en houden met dien dag op rente te dragen. De lijst van de uitgelote nummers ligt ter inzage op de financieële afdeeling van de gemeente-secretarie. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. LEIDEN, 18 Maart 1938. tulen van de vorige vergadering werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Van de controle-commissie was een mededeeling binnengekomen, dat de boeken van den penningmeester volkomen in orde waren bevonden. Op voorstel van de commissie werd de penningmeester, onder dankzeg ging voor diens accuraat beheer gedechar geerd. Het eerste agendapunt was medewerking te verleenen aan het comité voor steun aan de R.-K. Jeugdige werkloozen. De voorzit ter gaf hierbij het woord aan kapelaan Schrama, die de noodzakelijkheid aantoon de van de voortzetting van het werk van dit comité in het belang van de jeugdige R.-K. werkloozen en er met nadruk op wees, dat voortzetting onmogelijk zijn zal indien-geen middelen worden gevonden de noodige gelden bijeen te krijgen. De eerw. spreker bracht dank aan het bestuur van „Dr. Schaepman" voor de bereidverklaring hiertoe een actie te willen ontplooien. De aanwezigen gaven zich unaniem op als medewerker, waarbij de voorzitter de wensch uitsprak, dat nog meerdere propa gandisten van dr. Schaepman, dames zoo wel als heeren, de bijeenkomst zullen bij wonen op Woensdag 23 Maart a.s. in het gebouw der St. Josephgezellenvereeni- ging. Op die bijeenkomst, welke te kwart over acht aanvangt, zal het werkplan na der worden ontvouwd en met de actie voor steun worden begonnen. De bedoeling is van de kath. ingezetenen bijdragen te vra gen, hetzij ineens, hetzij maandelijks of wekelijks. Daartoe zullen circulaires wor den verspreid en na enkele dagen de in gevulde formulieren worden verzameld. Het volgende agenadpunt was gewijd aan de katholieke actie voor God en wel in het bijzonder de verspreiding van de brochu res, door dit comité uitgegeven. Het bestuur stelde voor hiertoe op de Za- terdagsche markte een tentje in te richten en ook op de verschillende vergaderingen van Kath. organisaties deze brochures ten verkoop aan te bieden. Ook dit plan vond warme instemming. Naast de uitgaven van het comité van Kath. Actie voor God zul len ook andere populaire geschriften op godsdienstig en politiek terrein, o.a. „De Opmarsch" worden verkocht. Vervolgens zal binnen korten tijd wor den begonnen met het werven van abon- né's op „De Leidsche Courant". Bij de rondvraag werd de wensch geuit- om te komen tot meerdere colportage van „De Opmarsch" o.a. door het plaatsen van een kastje op een der drukste punten van de stad. Daarna sloot de wn. voorz. deze, van zeer veel actie en animo blijk gevende vergadering, onder dankzegging voor de toegezegde medewerking, met den christe- lijken groet. JONGEREN-AFDEELING R.K.S.P. Oproep tot de leden van bovenstaande afdeeling tot bijwoning van de Jaarver gadering op Maandag 21 Maart a-s. in „Ds Doelen" 2e Binnenvestgracht des avonds te kwart over acht. Raadpleegt uw convocaat voor de Agen da! O.a. Bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van enkele bestuursleden. Houdt dus den Maandagavond voor de- zo vergadering vrij! Het bestuur rekent op aller opkomst. Het Bestuur. Gistermiddag te 6.15 uur is het 5-jarig ventje A. A. wonend aan den Witte Sin gel bij de Wilhelminabrug aan den Hooge Rijndijk aangereden door een luxe auto. Met een lichte hersenschudding werd het jongentje naar het Acad. Ziekenhuis ver voerd.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2