De K.L.M. gaat het Zomerseizoen in ZATERDAG 19 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8984 3)e Gcld^clve(Soii^mit Telefoon: Redactie IS. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN T Telefoon: Administratie 935. Giro 103003, Postbus 11. Arbeid Is vóór alles noodlg! De nieuwe voorzitter van de U.K. Staats party, mr. dr. T. J. Verschuur, heeft te Rotterdam het woord gevoerd voor de afd. der R.K. Staatspartij. In deze vergadering, waarin ook het R.K. Tweede Kamerlid, mr. J. H. van Maarse- veen, het woord voerde, heeft de nieuwe partij-voorzitter o.a. aandacht geschonken aan de internationale verhoudingen. Wat met Oostenrijk gebeurde, zoo zeide hij o.m., geeft ook ons veel te leeren. Hoe mild men die gebeurtenissen moge beoor- deelen, het feit blijft bestaan, dat daar een groot en machtig rijk een kleine souverei- ne staat heeft overrompeld. Er bestond tusschen Duitschland en Oos tenrijk een sterke cultureele en taalver wantschap en ook economisch hadden bei de landen veel gemeen. Versailles heeft geen levensvatbaar Oos tenrijk gemaakt en thans is het uitgeput in de armen van Duitschland neergezegen. Ondanks de groote offers, die wij op het altaar van Mars hebben gebracht, hebben wij nog steeds niet genoeg gedaan. Maar daarnaast houdt ook de groote werkloosheid nauw verband met onze on afhankelijkheid. Onze steunbedragen zijn de hoogste ter wereld, maar wij hebben zeer veel menschen binnen onze grenzen, die voor elke besmetting vatbaar zijn Groote groepen jonge mannen zien het als een ideaal, evenals in andere landen, met macht te worden omgeven en op belang rijke posten te worden geplaatst! Er moet aan de verdwijning van de werkloosheid daarom nog heel wat ge beuren en van onze regeering verwach ten wij de plannen daartoe. Arbeid, ar beid is boven alles "oodig! Onnutte arbeid, die altijd nog beter Is dan alleen maar steun, behoeven wij niet te verrichten. Er valt ook aan nuttigen arbeid nog genoeg te doen. Spr. eindigde zijn rede met er aan te herinneren, dat Nederland meer in benar de omstandigheden verkeerde, doch steeds de moeilijkheden wist te overwinnen en zijn onafhankelijkheid te heroveren. Zooals het steeds is geweest, moge het óók zijn in déze benarde omstandigheden: Nederland blijft onafhankelijk! De kracht van ons volk zal dit weten te bereiken! De militaire kracht. Maar niet de mili taire kracht alléén, en ook niet de mili taire kracht allereerst. Allereerst de geestelijke en zedelijke kracht van ons volk! En nu is het een allerdroevigste waar heid, dat feitelijk de geestelijke en zede lijke kracht van een deel van ons volk wordt ondermijnd door de werkloosheid, door het niets-doen, niets-doen rnet een perspectief van.... niets-doen! Dat onder mijnt de kracht van ons volk zeer ernstig. En nu weten wij wel,dat méér werk gemakkelijker gewenscht wordt, dan Inderdaad bereikt nu weten wij wel, dat de Regeering voor een allermoei lijkste taak staat bij haar streven, om meer arbeid te brengen onder het Nederland- sche volk. Wij weten dat alles. Maar toch, tóch moet dit verlangen, toch moet deze eisch worden gesteld! De groote werkloosheid houdt nauw ver band met onze onafhankelijkheid. Deze bewering van den nieuwen voorzitter der R.K. Staatspartij legt een diepe werkelijk heid open! Er is in meerder opzicht ver band tusschen de groote werkloosheid en onze onafhankelijkheid. LITAUEN AANVAARDT POOLSCHE EISCHEN. WARSCHAU, 19 Maart. (A.N.P.) Offi cieel wordt medegedeeld, dat Litauen het Poolsche ultimatum heeft aanvaard. Dringende aanmaning van Poolsche oorlogsschepen? WARSCHAU, 19 Maart. (A.N.P.) Men heeft vastgesteld, dat verscheidene Pool sche oorlogsschepen hun basis te Puck, na bij Gdingen, verlaten hebben en in N.O. richting zijn opgestoomd, op volle kracht varende. Verondersteld wordt, dat de sche pen zich in de richting van Memel bege ven. Het regeerings-persbureau Ate meldt, dat den geheelen nacht en ook vanochtend nog afdeelingen infanterie, cavalerie, artil lerie, en gemotoriseerde troepen door Wil na zijn getrokken in de richting van de Li- tausche grens. DE WERELD IN VOGELVLUCHT BERLIJN: Hitier heeft gisteravond in den Rijksdag zijn aangekondigde rede "ge houden, zooals verwacht werd, kondigde hij de ontbinding van den Rijksdag tegen 9 April aan, teneinde een nieuw Rijks dag te kunnen doen verkiezen op 10 April in overeenstemming met de inlijving van Oostenrijk. Tegelijkertijd zal er in Duitsch land en Oostenrijk, dus in het geheele nieuwe Rijksgebied een volksstemming worden gehouden over de hereeniging. Over den uitslag van verkiezing en volks stemming behoeft niemand zich ongerust te maken. Voor den Rijksdag worden slechts nationaal-socialistische candidaten toegelaten, zoodat het er weinig op aan komt met hoeveel stemmen ze gekozen worden. En de inhoud van de vraag, welke bij de volksstemming aan de stemgerech tigden zal worden voorgelegd, zal wel zoo danig zijn, dat er een groote meerderheid voor gevonden zal worden. In één opzicht heeft Hitiers rede niet aan de verwaohtingen beantwoord. Men had geruststellende verklaringen verwacht aan het adres van Praag. Hitier zeide: „Duitschland is weer een wereldmogend- heid geworden, welke mogendheid ter we reld zal op den duur er genoegen mee ne men wanneer voor hare poorten een massa van millioenen van haar eigen staats- volk bitter wordt mishandeld? Er zijn oogenblikken dat het voor een zelfbewust Duitscher, die zijn eer hoog houdt, onmo gelijk wordt dit nog langer aan te zien." Dit kan gemakkelijk opgevat worden als ook te slaan op Tsjecho-Slowakije, waar de Sudeten-Duitsohers de rol van martelaren spelen. KAUNAS: De Litausehe regeering schijnt geneigd te zijn, toch maar toe te geven aan het Poo.sche ultimatum, ofschoon de vorm van het ultimatum vernederend en onaanvaardbaar wordt geacht. Polen staat echter zóó op z'n achterste beenen, dat het wellicht raadzaam is, thans toe te geven. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN HET OOSTENRIJKSCHE VOLK. De Avondpost wijst er op, dat in den jubel, die in Oostenrijk rondom het nieuwe regiem is losgebroken, een stuk echtheid zit èn een stuk suggestie. En het blad vervolgt dan: Suggestie èn vrees zijn twee sterke fac toren, die gelijk onder dezelfde omstan digheden elders den geest des volks in Oostenrijk thans krachtig be-invloeden. Maar de keerzijde der medaille vertoont nog een ander aspect. Wij bedoelen het leed en en de vernietiging, die thans voor velen dreigen, of reeds werkelijkheid zijn geworden. Als in een democratisch land een bepaalde richting, groep, beweging of partij wordt overtroefd en de nederlaag lijdt, zal zij, natuurlijk, het hoofd moeten buigen, maar haar aanhangers zijn veilig. Zij raken de leiding kwijt, zij komen in de minderheid, doch hun wordt geen haar ge krenkt. Wat men thans in Oostenrijk ziet gebeuren is echter precies hetzelfde als wat Duitschland en Rusland te aanschouwen hebben gegeven: arrestaties op groote schaal. Men weet, welke middelen van ge weld en terreur er gebruikt zullen wor den; en daarom trachten vele aanhangers van het oude bewind te vluchten. Maar zij worden gearresteerd; van alle kanten laten de berichten daaromtrent geen twij fel over. Nog iets anders. Treffende mededeelingen in de „N. R. Crt." van hedenmorgen doen zien (en men heeft hetzelfde elders kun nen aanschouwen), hoe jonge menschen, knapen, die tot dusver niets beteekenden en op zeer ondergeschikte posten stonden in de samenleving, plotseling het heft in handen namen, arresteerden, bevelen uit deelden enberoofden. Zijn die berich ten juist, dan werden niet alleen Oosten rijkers, die de grens over wilden gaan, van hun geld beroofd, maar ook vreemdelin gen. Dit is niet anders dan anarchie, en zelfs al zou dit alles spoedig eindigen, dan is het teekenend voor den nieuwen toe stand, dat het plaats heeft. En dan: het leed, en de vernietiging. Al lereerst voor de Joden. Reeds is de terreur begonnen. Tal van Joden zijn uit allerlei functies verwijderd; velen trachten over de grens te komen; reeds komen er zeer schokkende berich ten van zelfmoorden, door Joden gepleegd, door ouders en kinderen tezamen. Al deze dingen wij zullen er niet veel van zeggen en constateeren alleen zijn de keerzijde der medaille. Men late zich daarom door het gejubel en het enthou siasme niet van de wijs brengen. Nogmaals, een belangrijk deel des volks wil dit nieu we, en zijn vreugde is oprecht, maar een ander deel wil het niet, doet mee onder suggestie, of uit vrees, en weer een ander deel ziet met angst en beven den nieuwen staat van zaken aan, en vraagt zich af, wat zijn lot zal zijn. Terwijl een groot deel des volks juicht, wacht een ander deel zijn onderdrukking en vernietiging af. Dit zijn de methoden van dictatuur. Ook Rusland levert er een actueel voorbeeld van. BEGROOTING VAN ONDERWIJS Uit het voorlopoig verslag van de Eerste Kamer Blijkens het voorloopig verslag over de Onderwij6begrooting verklaarden sommi ge leden der Eerste Kamer zich weinig in genomen met het feit, dat de minister na zijn huns. inziens weinig vruchtbare voor afgaande ambtsperiode opnieuw is opge treden in het vierde kabinet-Colijn. Zij betreuren,' dat, terwijl voor andere doel einden .zeer groote geldsommen werden uitgetrokken, van zijn zijde kennelijk niet de eisch is gesteld, dat ter verbetering van het onderwijs nieuwe bedragen zouden worden gevoteerd. Voorts konden deze leden niet bewonderen een inconsequente houding als bij de behandeling van dit be- grootingshoofdstuk in de Tweede Kamer door de vertegenwoordigers van de R.K. Staatspartij is aangenomen. Hiertegenover merkten andere leden op, dat men wel degelijk de noodzakelijkheid kan gevoelen blijk te geven van zijn stand punt ten aanzien van het beleid van den minister, zonder het tegen de begrooting stemmen als consequentie van de geoefen de critiek en de naar voren gebrachte wenschen te behoeven te zien. Verschillende leden wezen er op, dat juist de omstandigheid, dat het geheele kabinet in dezen verantwoordelijk is, het verwijt, aan den minister van onderwijs gemaakt en de wijze waarop dit geschied de, onbillijk en onjuist doet zijn. Verscheiden leden kwam het voor, dat de critiek op het beleid van den Minister, hier en elders tot uiting gekomen, niet in alle opzichten redelijk kon' worden genoemd. Voor het financieel beleid, met name de handhaving van de ongunstige leerlingen- schaal voor de scholen voor gewoon la ger onderwijs, waartegen de critiek wel het scherpst is, moet het geheele kabinet aansprakelijk worden geacht, en althans tot op zekere hoogte geldt dit ook ten aan zien van het vraagstuk van de schrijfwijze der Nederlandsche taal Wat het „werkplan" van den minister betreft, merkten eenige leden het volgende op: Het voornemen, om tot een wettelijke regeling der onderwijzers-opleiding te komen, kan moeilijk anders dan toege juicht worden. Is deze regeling der onder wijzers-opleiding gekomen, dan zal een algeheele herziening der Lager-onderwijs- wet 1920 niet lang meer op zich kunnen laten wachten. Evenmin kan de noodzakelijkheid wor den ontkend, van een nieuwe wettelijke regeling van het middelbaar onderwijs en het voorbereidend hooger onderwijs. De leden, hier aan het woord, zouden den minister in overweging willen geven, bij de voorbereiding van het nieuwe ont werp nog eens na te gaan, of, èn met het oog op het vijfjarige H.B.S., èn in ver band met het uitgebreid lager onderwijs, herstel van de driejarige H.B.S. niet wen- schelijk moet worden geacht. Met instemming hadden de zooeven aan het woord zijnde leden ook kennis geno men van het voornemen van den minister om, mede door wijziging van de Hooger- onderwijswet, de tandheelkundige oplei ding beter te regelen. In het algemeen zal de verhouding der faculteiten, in verband met de ontwikke ling der wetenschap, haar encyclopaedi- sche plaats en steeds vermeerderende aan- rakingsgebieden, nader moeten worden be zien. Eindelijk zouden de tot dusver aan het woord zijnde leden nog eens met klem willen aandringen op een wettelijke rege ling van het voorbereidend onderwijs. Karakter en resultaten van het onderwijs Verscheidene leden uitten klachten over het te intellectualistische karakter van het lager, middelbaar en gymnasiaal onder wijs. De lagere scholen voeren tal van leerlingen naar deze instituten, die er niet thuis hooren. Op universiteit of hooge- school verschijnen studenten zonder we tenschappelijke aspiraties, aan wie ten eenenmale het fundamenteele onderscheid tusschen universiteit en vakschool ont gaat. In verband hiermede werd de samen hang tusschen de gesanctionneerde spel lingen e'n taalmishandeling belicht: op z.g. paedagogische gronden heeft jarenlang een bijna ongelooflijke laksheid toegelaten dat hier het dictee, elders het opstel, daar het lezen, op een vierde plaats memorisatie en voordracht als onbelangrijk in de verdruk king kwam of verdween. Wat er op deze wijze van grammatica en spelling terecht kwam, is bekend. DE SPELLING Inzake de spellingverwarring was het gevoelen van vele leden, dat aan de on zekerheid een einde moet komen en wel door een tijdelijken maatregel, welke op korten termijn het voortwoekeren van het kwaad beteugelt 'en zoo de gelegenheid schept tot een bezonnen regeling, welke de hooge goederen van orde, tucht, nauw keurigheid, eerbied voor het wezen onzer De particuliere belangen van dienstplichtingen Sommige dienstplichtigen, die langer in werkelijken dienst moeten blijven dan waarop zij hadden gerekend, hadden uit zicht, dat zij bij vertrek met groot verlof in hun burger-betrekking zouden kunnen terugkeeren of spoedig werkgelegenheid zouden vinden. De langere afwezigheid "maakt het echter onzeker, of elke werkge ver in staat zal zijn om tot het einde van den oefeningstijd de voor den dienstplichti ge bestemde plaats voor hem open te hou den. De minister van defensie meent een be roep te mogen doen op de goede gezind heid en vooral op den nationalen zin van de werkgevers om, voor zoover het in hun vermogen ligt, in hun bedrijf de maatrege len te willen treffen, die er toe kunnen lei den, dat de dienstplichtige landgenooten, al? zij eenige maanden later uit den dienst komen, zoo weinig mogelijk nadeelen on dervinden van de verplichtingen, welke zij in het algemeen belang hebben te volbren gen. schrijftaal, volledig beschermt en hand haaft. Onder verwijzing mede naar de toezeg ging, gedaan in de memorie van antwoord op het voorloopigverslag der Tweede Ka mer, dat na het overleg met België de re geering onverwijld haar verdere houding zou bepalen werd den minister nog gevraagd te willen mededeelen, hoe nu, ook in ver band met het debat in de vergadering van de Tweede Kamer, precies de stand van zaken is. DE LEERLINGENSCHAAL In de Eerste Kamer is van verschillendee zijden op verbetering aangedrongen Verschillende leden der Eerste Kamer waren, blijkens het voorloopig verslag over de Onderwijsbegrooting, van meening, dat de aangelegenheid van de leerlingenschaal, bedoeld in art. 28 der L3ger Onderwijswet, als zeer urgent moet worden beschouwd. Het werd door sommige leden zeer be treurd, dat de minister van Onderwijs niets ter beschikking heeft kunnen verkrij gen voor een verbetering der leelingen- schaol, zelfs niet om althans een begin te maken met de gewenschte verbetering, in afwachting dat de middelen ruimer zouden vloeien voor algeheele verbetering. Dit zou bij de Staten-Generaal meer vertrouwen hebben gewekt. Gewezen werd daarbij ook op de gelden, die door de regeering ter beschikking zijn gesteld voor de. Cité Universitaire te Pa rijs en voor een te Washington te houden tentoonstelling. De hier aan het woord zijnde leden hoop ten, dat het Kabinet zou beseffen, dat re kening moet worden gehouden met hetgeen leeft in breede groepen onzer bevolking en derhalve de quaestie van verbetering van de leerlingenschaal niet als afgedaan mag worden beschouwd. Tegenover vele leden, die het zouden toejuichen, wanneer, ingeval de Rijksmid delen een uitbreiding van sociale maatre gelen zouden mogelijk maken, de keuze dan allereerst zou vallen op een wijziging van de leerlingenschool in gunstigen zin, verklaarden tenslotte andere leden, die keuze liever te zien bepaald op een ver zorging van de ouden van dagen. EEN NIEUW HOOFDKANTOOR IN DEN HAAG. Een bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika, Ter aankondiging van den op 27 Maart as. beginnenden zomerdienst der K.L.M. is gisteren op Schiphol de bij deze gelegen heid gebruikelijke persconferentie gehou den, waarin de directeur der K.L.M., de heer A. Plesman, behalve eenige nadere bijzonderheden over de nieuwe dienstrege ling zelf, een aantal belangwekkende me dedeelingen heeft gedaan over eenige te verwachten gebeurtenissen en over den stand van het bedrijf in het algemeen. Een nieuw KXJVI.-gebouw in den Haag. In de eerste plaats kan worden medege deeld, dat de K.L.M. in onderhandeling is met het gemeentebestuur van 's Graven- hage óver het verkrijgen van grond voor den bouw van een nieuw hoofdkantoor. De kantoren aan den Hofweg voldoen zoo wei nig aan de eischen, die voor een efficients bedrijfsvoering gesteld behooren te wor den, dat een deel der administratie moest worden ondergebracht in een huis aan den Benoordenhoutschweg en sedert eenigen tyd zelfs lokalen boven de dancing „House of Lords" door de K.L.M. zyn gehuurd. Wanneer overeenstemming met het Oil nummer beslaat uil vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Hitlers rede In den Rijksdag. De Rijks dag wordt ontbonden; op 10 April nieuw* verkiezingen. (2de blad). Te Barcelona zijn reeds 1300 dooden ge teld tengevolge van de luchtbombardemen ten der laatste dagen. (2de blad). De Litausehe regeering geneigd tot toe geven in het conflict met Polen. (2de blad). Binnenland Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Onderwijsbegrooting (le blad). Tol nnn M®* ..DR,E tax" i o Lzil naar den Haag (C.) I Z." Garage DE GROOT - Beestenmarkt Haagsche gemeentebestuur wordt verkre gen, zal een groot, aan de eischen des tijd* voldoend K.L.M.-gebouw worden opgetrok ken nabij de Witte Brug, op het terrein aan den Raamweg, waar thans nog het oude artilleriepark ligt. Aangezien de Raamweg tot een moderne verkeersweg verbreed zal worden, zal men per auto via Waalsdorper- weg, van Alkemadelaan en den nieuwe autosnelweg 'naar Amsterdam den afstand tusschen het hoofdkantoor der K.L.M. en Schiphol in ruim veertig minuten kunnen afleggen. Een bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika. Voorts deelde de heer Plesman mede, dat de K.L.M. toestemming heeft gekregen van den minister van Waterstaat om in Decem ber a.s. een bijzondere vlucht te maken naar Johannesburg. Men hoopt, dat vooral een groot aantal Nederlandsche zakenlie den van de gelegenheid gebruik zullen ma ken om op deze bijzondere wijze zich in verbinding te stellen met hun Zuid-Afri- kaansche relaties of om nieuwe relaties aan te knoopen, waardoor zij tevens op daad werkelijke wijze steun verleenen aan de ontwikkeling van de Nederlandsche lucht vaart. Postale waarde heeft deze vlucht niet, want zij zal worden gemaakt in lang zaam tempo, aangezien de tocht tevens een toeristenvlucht zal worden. Men kan elf passagiers meenemen, die in de gelegen heid gesteld worden, ook onderweg het een en ander te zien. Op den heenweg wordt de Oostelijke route van de Imperial Air ways gevolgd, op den terugweg de Weste lijke route. De vlucht zal worden gemaakt met een Douglas D. C. 3 en als gezagvoerder is aangewezen Scholte. Het toestel vertrekt op 8 December van Schiphol en is op 15 December in Johannesburg. In totaal zal het tien dagen in Zuid-Afrika blijven en ligt het in de bedoeling, dat het vóór Oude jaar weer thuis is. Na deze beide mededeelingen gaf de heer Plesman een overzicht van de positie van de K.L.M. in het afgeloopen en in het ko mende jaar. Wat de toekomst van het verkeersvlieg tuig betreft, verklaarde de heer Plesman niet te gelooven in den terugkeer naar kleiner materiaal. Overal maakte of ont wierp men trouwens nieuwe groote, vier motorige vliegtuigen. In Duitschland o.a. de slange „Condor" van Focke Wulf, in Amerika was juist de vier-motorige Boeing 307 gereed gekomen en zal over en kele maanden de Douglas D. C. 4 klaar zijn. Persoonlijk meende de heer Plesman, dat dit laatste vliegtuig het best doordachte toestel van den laatsten tijd was. Veel vertrouwen heeft de directeur der K.L.M. in de ontwikkeling van het nach telijke verkeer, vooral op de Indiëroute. Wanneer de toestellen zoo veilig zijn, dat men er dag en nacht mee kan doorvliegen, is een beetje grootere kruissnelheid niet zoo belangrijk meer, was zijn meening. Op het oogenblik heeft -de K.L.M. 70 vliegtuigbestuurders in vasten dienst, 42 boordwerktuigkundigen, 45 radiotelegrafis ten, 20 stewards en 15 stewardessen, terwijl nog 8 stewardessen in opleiding zijn. Van groote beteekenis zal de belangrijke tariefsverlaging blijken te zijn voor het binnenlandsche luchtverkeer. Op sommige trajecten is het tarief niet belangrijk hoo ger dan tweede klasse treinprijs. Op het nieuwe traject LeeuwardenGroningen zal men voor twee rijksdaalders een retourtje kunnen krijgen. Verschillende Amsterdarp- sche kranten zullen hun dagbladen naar het Noorden door dezen dienst laten ver voeren, die voornamelijk zal worden ge vlogen met Lockheed Super Electra.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1