»ME5 RUBRIEK Manie's en Costumes voor het nieuwe seizoen Voorjaarshoeden Ons Patronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zyn op aan vraag te verkrijgen bij ..Het Practisch Mo deblad" Postbus 36, Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, f 0.58. Betaling reeds vooruit, m postzegels, per giro of per postwissel. iX Mantels worden steeds als een onmis baar kleedingstuk beschouwd en terecht, zoowel de winter- als de voorjaarsmantel bewijzen ons goede diensten. Van de eerste wordt zelfs nog wel op koude voorjaarsda gen dankbaar gebruik gemaakt, terwijl de laatste ook menigmaal op koude zomerda gen te voorschijn wordt gehaald. De sportieve modellen der overgangsman, tel zullen menigmaal ook in de vacantie- weken medegenomen worden, wanneer men op reis gaat, vooral wanneer ze in practische neutrale tinten zijn en niet kreu ken. De Swagger-modellen, die vooral ook in Amerika en Engeland zoo populair geweest zijn, hebben ook hier hun roem overleefd. Ze waren trouwens in hoofdzaak geschikt voor slanke, niet te kleine figuren. De z.g. „Jiggers'' minder klokkend en wijd, zijn vlotte, rechte modellen, die met of zonder kraag gedragen worden en waar men meestal een paar zakken inzet. Men ziet ze van effen en geruite stoffen dragen. Verder hebben wij de aansluitende spor tieve korte manteljes, die met of zonder ceintuur gedragen worden, met kraag en revers worden afgewerkt en met drie of vijf knoopen sluitend in een of twee rijen. Vervolgens noemen wij de meer gekleede modellen, die de tailleur kenmerken en waaraan hooge eischen worden, wat cou pe en materiaal betreft. Men zal tailleurs en ennsembles in ko mende seizoens zeer veel zien dragen en wij mogen vrijwel gerust zeggen, dat zy het modebeeld zullen beheerschen. De lengte der mantels is minstens een handbreedte langer dan vorig jaar, terwijl de rokken daarentegen kort zijn. Vaste regels voor de lengte dezer laatste zijn niet aan te geven, aangezien deze verband hou den met de persoonlijkheid der draagsters. Te nauwe en te korte rokken kleeden nooit mooi. De schouderlijn der mantels wordt niet meer verbreed door in de bovenmou- wen aangebrachte rouleaux, terwijl deze glad in de armsgaten gezet worden. De lijn der buste komt veel meer tot uitdruk king dan vroeger, terwijl de sluitingen soms met drie knoopen is, waarbij de mid delste alleen wordt dicht geknoopt. De smoking modellen hebben een knoop. Klei ne zakjes ziet men met „rits" gesloten. De reverskraag wordt lang niet altijd ■toegepast, want vele mantels hebben geen- of 'n klein staande kraagje. Enkle nieuwe modellen van mantels geven wij op onze schets weer. Links een marine blauwe mantel van diagonaal geweven stof of bouclé met- afgeronde revers en pas. Rechts een mantel met smalle nervures in bolero vorm. Kraagloos model met knoopsluiting aan hals. De eerste is van middel blauw stof met doorgestikte biezen gegarneerd. Rok met gedeeltelijk opgestikte plooi. In het midden een tailleur costume van Engelsche stof en rechts een fantasie costume, waarvan rok of mantel ook in samenstelling met effen materiaal gedragen kunnen worden. MODE-GRILLEN Blouses, 's morgen, 's middags en 's avonds De blouse is de laatste jaren onmisbaar geworden, doch nog nimmer heeft zij het zóó ver gebracht, dat zij ook bij gala-toilet gedragen werd. De eenvoudige sportieve modellen, die van flanel, vyella en dunne wollen weefsels en ook aardige katoentjes gemaakt worden, leenen zich voor de mor genuren en worden o.a. veel in overhemd- model gedragen. Een ander practische blouse vinden we links aangegeven. Deze is gemaakt van effen materiaal en heeft aan de voorzijde een pas, die met twee knoopjes sluit. Dergelijke modellen zijn, evenals vestblouses zeer geschikt voor ge zette dames, omdat ze het bovendeel ver lengen. Even hierboven is een blouse, die van tweeërlei stof gemaakt is en eveneens afkleedt. Sluiting in het midden. De casaque van meer gekleede weefsels leent zich voor den middag en zelfs voor 's avonds. Rechts is een ontwerp meet ge drapeerd bovenstuk, dat in schuine lijn met knoopjes en lusjes sluit. Bij een satij nen avondrok past dit model eveneens uitstekend en wordt dan b.v. van bedrukt Onderaan een blouse met aansluitend satijn, kant of brocaat gemaakt, ondergedeelte, dat een knoopgarneering heeft. Garneering van smal geribd lint in levendige kleur. Sluiting met split aan rug. zijde. Inplaats van lint kan met aan een overschrijden blouse ook Valencienne en- tre deux aanbrengen. DE PRACTISCHE HUISVROUW De mouwen en het gedeelte onder de ar men slijten aan japonnen steeds het meest en naarmatte men dikker is des te meer. Indien een japon overigens nog goed is zal men dus op de meest geschikte wijze moe ten verstellen. Om dit zoo goed mogelijk te doen legt men de versleten plek glad op tafel, legt er vloeipapier over en teekent de zijnaad en die van het armsgat precies na. Men knipt daarna de stof, doch geeft flinke naden toe (boven links). Mouw los tornen en ook de zijnaad in het stukje eerst inrygen, daarna overnaaien met de hand of met de machine, en gladstrijken over een vochtigen doek. Wanneer de slijtage niet te groot is dan kan men ook schuine reepen glimmende zijde langs de armsgaten aanbrengen, even tueel met 'n zelfde halfsgarneering. Bij ge streepte en geruite weefsels worden in te genstelling met den ronden vorm (boven links) hoekige stukjes ingezet, die precies met het dessin overeen moeten komen, (rechts boven en onder). Voorjaarswerkzaam heden De meeste buisvrouwen brengen een groot deel van den dag in de keuken door. Is het dan eigenlijk nie\ vreemd, dat zoo weinigen er voor zorgen, dat dit vertrek inderdaad aantiekkelijk is om in te wer ken? Waarom zorgen ve^en voor een keu rig onderhouden eet- en zitkamer? Toch riet, omdat zij daar gasten ontvangen en deze immers toch niet tot in de keuken doordringen? Wanneer het ons eens gegund zou zijn een blik te werpen in een aantal keukens, dan vreezen wij, dat de meeste het stief kind van het huis zyn. Maar. vragen wij cns af, realiseeren deze huisvrouwen zich vel, dat men dóór die keuken een kijkje krijgt op haar zelf? De keurig ingerichte en goed onderhouden keuken waar niets staat, wat er niet hoort, kenmerkt de nette huis vrouw, terwijl er keukens zijn waar het geheel getuigt van weinig zin voor orde er. netheid en waar alles wat gebruikt is eenvoudig opgestapeld wordt. Men heeft bijna een polsstok noodig om over hetgeen „even uit de Hand" gezet is heen te komen. We begrijpen heel goed, dat men niet tel kenmale tot het aanschaffen van nieuwe meubels over kan gaan, doch dat ligt ook geheel buiten onze bedoeling. Indien men slechts de hand houdt aan alles en tijdig de noodige reparaties aanbrengt, nu en dan eens voor bijverven zorgt en voor net ge streken gordijntjes. Aardig zijn de Bra- bantsche ruitjes, die kleur en waschecht zijn en b.v. ook als strook langs een plank komen, verder als schoorsteenval en tafel kleed. In de kastjes, waar pannen en soort gelijke dingen staan, worden de planken en de vloer met goedkoop linoleum belegd. In glazen kastjes legt men geruit zeildoek ;r de kleur der gordijnen, b.v. rood-wit of blauw-wit en men zal dan al dadelijk er varen, dat deze kleine uitgaven tevens be sparing van tijd geven. Hoe veel frisscher zien de keukenkastjes er op deze wyze be legd uit, dan met couranten of wit papier, oat in een ommezien vuil is. Met een, in zeepsop uitgedrongen doekje neemt men de planken regelmatig af en het vervelende werkje van schoon papier inleggen, be hoort tot het verleden! De meeste keukens worden te donker geverfd, vroeger werden ze „geëikenhout", coch tegenwoordig ziet men ook groen, b.auw en soms rood. Is de keuken donker, dan zal een crème of sprekende gele kleur verf bijzonder goed werken, waarbij rood witte gordijntjes het bijzonder goed doen. Glasgodijnen, strak gespannen tusschen twee roetjes, in het midden met smalle band bijeen gehouden, zoodat men een z.g. zandloopermodel krijgt, staan frisch en maken de, ramen meer „af". Indien men geen tegels of granieten vloer heeft, zal belegging met linoleum gewenscht zijn. Ge verfde houten vloeren zijn in het begin mooi, doch zoodra de verf afslijt, ziet het geheel er onoogelijk uit. Afgepaste matten of een breede cocos- looper kleeden de vloer meer aan, terwijl men voor de g<x»tsteen op steenen vloeren ten overvloede nog een kleine dikke mat legt om het optrekken van kou te voor komen. Keukentafels en stoelen worden in de kleur der Keuken geverfd, dat men des noods zelf doet. met een der vele soorten lak verf, die men „gereed voor gebruik", o.a. bij drogisten koopt. Welhaast onmisbaar zyn de verstelbare stoelen in de keuken, die voor het verrich ten van allerlei keukenwerk gebruikt wor den. Men kan ze zoowel bij afwasschen als strijken, groenten en aardappelen schoon maken, koper en zilver poetsen benutten en is men eenmaal gewend deze werkjes zit tende uit te voeren, dan bemerkt men eerst hoeveel minder moe men na afloop van den dagtaak is. Verschillende kleine dingen zijn er trou wens, die het aanzien van de keuken ver- hoogen en hierbij behooren o.a. ook de oteenen voorraadpotten, kruidenstellen, bussen voor koffie, thee, suiker. Dingen, die men in de meest uitgebreide zin in huis houdelijke magazijnen kan koopen in prij zen, die zeer varieeren, zoodat ook de huis vrouw met een beperkte beurs haar inkoo- pen naar genoegen kan doen. Laat Uw keuken, voor zoover deze tot ru toe het stiefkind van het huis was, thans eens een gezellig vertrek worden, waar het inderdaad aangenaam is om bezig te zijn, zoowel voor de huisvrouw als voor haar ge dienstige. Het tafelkleed is eveneens dankbaar voor een bewerking met water en ammoniak, vlekken en kleverige plekken verdwijnen en het kleed krijgt een geheel ander aan zien. BEZUINIGING S WENKEN. Gebloemde crêpe de chine of kunstzijden zomerjaponnetjes kan men vermaken tot hemdjes met bijbehoorende japon. Menig- imaal is het zelfs mogelijk er een onder jurk of mouwlooze nachcjapon van te ma ken. Verschillende motieven en kleuren zijn geschikt om voor de kleintjes te ver- n aken tot gekleede jurkjes. De patronen zullen wij op aanvrage tegen geringe vergoeding leveren. Het koopen van drie of vier paar kousen jn één kleur beteekent een bezuiniging, aan gezien men, wanneer een kous laddert en moeilijk verstelbaar is, het geheele paar Gan niet behoeft weg te gooien Men doet op deze wijze veel langer met de meerdere paren. Da voorjaarshoeden, die wy reeds in Februari bij de nieuw ste collecties zagen, zijn inder daad minder uizonderlijk dan vorm, dan eenige seizoens terug. De platte bollen, die wij den af- geloopen zomer zagen en bij het minste windstootje de vlucht na men hebben ons al evenmin kun nen bekoren als de hooge mo dellen, die ons eigenlijk wel wat overvallen hebben. Ongetwijfeld zullen er nog verschillende hoe den bij zijn die slechts geschikt zijn voor jeugdige gezichtjes of voor haar, die iets opvallends kunnen dragen. De gematigde vorm van den bol der voorjaars hoeden heeft velen doen her ademen, want waar zou het naar toe moeten, als men de extra vagante modellen niet alleen ge handhaafd, doch nóg hooger had gemaakt! De ietwat opstandige werking der hoeden wordt thans verkregen door rechte fazanten- veeren, opstande strikken en gedrapeerd materiaal. Zeer mo dieus zijn de avondhoedjes van gevlochten gouddraad met af hangende voile, terwijl ook an dere miniatuur hoedjes zeer ele gant bij avond-robers werken. Zeer sportieve modellen handha ven zich, zooals de hoed bovenaan links, die van zwart stroo is en tweekleurig lint om den bol heeft met groote gesp midden voor. Rechts een zwart zijden hoedje, dat het hoofd omsluit en een garnituur van coquette strikken heeft. Model 3 is een soepel vilten kapje, waarvan de garneering bestaat uit twee rechte fantasie vern. Apart is de breton van fijn zwart stroo met twee kleuren fluweel om elkander gedraaid b.v. rood en blauw, waardoor een flatteuse af werking langs den onderkant verkregen wordt. KINDERJURK MET BIJPASSEND BROEKJE. Succespatroon 1640. Prijs 0.30 0.05 voor adm.- en vérzendkosten. Allerliefst kinderjurkje van mouseline met stipje of andere fantasie weefsels, ook ir effen pastel lint heel mooi! Pasje in geschulpte lijn met sluiting mid denvóór. Smal kraagje van piqué, dat in het halsje geregen wordt. Klein pofmouw tjes. Inplaats van piqué kan ook een effen stof verwerkt worden voor kraag en rechte manchetjes. Broekje van hetzelfde mate riaal, dat de onderjurk vervangt. Aan bo venkant afgewerkt met elastiek. Ben. mat. voor 4 jaar is 2 M. en 25 c.M. garneerstof. Patronen 24 en 68 jaar. Voor een bovenwijdte van 80 c.M. is noo dig 3.60 M. katoen, cretonne, satinet, lin nen of welk materiaal men ook verkiest. Patronen in de maten 464850 en 52. 1690 HUISHOUDSCHORT Succespatroon 1813. Prys 0.30 f 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Afkleedend model van schort, met z.g. A merikaansche sluiting, d.w.z. banden aan beide voorpanden gestikt, die door verti- kale openingen geleid worden. Het practi sche van deze modellen ±s, dat beide voor panden naar boven gedragen kunnen wor den, waardoor men er veel langer netjes rr.ee is. Noodig is opzij van beide zijnaden een opening te maken. Men kan de kraag van pigné maken, doch practischer lijkt ons hetzelfde materiaal ook voor mouw-opsla gen en zakken. BON VOOR GOEDKüOPË PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode- olad" Postbus 36. Den Haag. giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: PatrooD No. Maat Hierby ingesloten t aan postzegels. Lndiei u tevens net laats'e nummer van Het Pi actiscb M<xlw*o.ad" wenscht te ont togen gelieve u 10 cent extra ll te siui- ly3, 3, 5, 10 of cent). en (Postzegels liefst van JL2J4 cent, doch niet van G

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 16