BIOSCOPEN TE LEIDEN RECHTZAKEN Amukura ZATERDAG 19 MAART 1398 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 1? THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Luxor: De weg terug (John King, Noah Beery). De Oesterprinses. (Theo Lingen Hermann Thimig). Anti-oorlog: film Humorist, film lederen avond 8 uur. Zondag om 2, 4.30 ei 3 uur. Matinée: Zaterdag en Woensd. en Donderdag 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Het geheim van den schorpioen (Wheeler en Woolsey). De vechtersbaas. (Tom Tyler). Klucht Sensatie film 'ederen avond 8 uur Zondag van 47 en 811 uur. Za terdag en Woensdag 2 30 uur matinée. Goedgekeurd Trianon: Tango Notturno (Po- la Negri, Albrecht Schönhals). San Quentin (Pat O'Brien Hum phrey Bogart). Speelfilm Dramat. film lederen avond 8 uur Zondag van 27 uur Zaterdag, W oens dag 2 uur matinée. Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Mrs. Cheyney's ver dwijning (Joan Crawford, William Powell). Het mysterie van de zwevende parel. (Zasu Pitts, Ja mes Gleason). Amusem. film Komische film lederen avond 815 uur. Zondag van 2-7 uur. Zaterdag en Woensdag 2.30 uur matinée. Goedgekeurd Rex: Muiterij op de Boun ty (Clark Gable Franchot Tone). Het spookkasteel. (Bela Lugosi). Avonturen film Sensatie film lederen avond 8 uur. Zondag bovendien van 2 tot 7 uur. Matinée iederen werkdag om 2 uur. Goedgekeurd v. volwassenen KANTONGERECHT TE ALPHEN AAN DEN RIJN. Andermans hout gehakt. L. uit Koudekerk, die niet was ver schenen, was ten laste gelegd, hakhout te hebben gehaat op een peiceel tuin wat hij vroeger in huur had, zonder daartoe be voegd te zijn. Als getuige werd gehoord V., voorzitter van het R. K. Armbestuur te Ha- ztrswoude, aan welk bestuur hei verhuur de in eigendom toebehoorde. Deze getuige bevestigde, dat L. geen huurder meer van den tuin was en dus het hout niet had mo gen hakken. Eisch en veroordeeling 3.t- subs. 3 dg. v. R. te Boskoop had nabij de brug aldaar een aanrijding veroorzaakt en een vrachtauto van L. v. W. aangereden. Ver dachte voerde ter verdediging aan, dat de ■bestuurder der vrachtauto links den bocht ihad genomen, hetwelk door v. W. en an dere getuige werd ontkend. Eisch 20.— subs. 15 dg; veroordeeling 15.subs. 10 dg. Een sluwe vrachtrijder. J. Str., vrachtrijder teZwammerdam moest terecht staan wegens overtreding der postwet, n.l. het vervoeren van een brief, dat volgens deze wei verboden is. Verdachte beweerde dat de brief open was geweest en een bestelling bevatte. Voor den brief medenemen kreeg hij geen vergoeding, wel voor de bestelling. Nu de brief inbeslag v-as genomen, had hy de bestelling niet uit kunnen voeren en dus in het geheel geener lei vergoeding ontvangen. Gelet op het feit, dat verdachte dus geen geldelijke vergoe ding had ontvangen, vroeg de ambtenaar vrijspraak. Voetzoekers, waar geen voeten waren. P. v. W. uit B e n t h u i z e n had zich bal dadig gedragen door met vuurwerk z.g. voetzoekers tussohen het publiek te gooien, Verdachte beweerde dat er geen publiek was. Eisch en veroordeeling 2.subs. 2 dg. H.B.S.-ER WERD VAN SCHOOL" VERWIJDERD Eisch tot schadevergoeding van zijn vader afgewezen De Rechtbank te Leeuwarden heeft von nis gewezen in een zaak aangaande het verwijderen van een leerling van de Rijks H.B.S. te Leeuwarden. Deze leerling en zijn vader dienden een civele vordering in tegen den Staat der Nederlanden en den directeur der R. H. B. S., dr. Ten Bruggen- eate, van 10.000 wegens geleden en nog te lijden schade, stellend, dat hier een on rechtmatige daad was geschied. Uit het door den president, mr. Sthee- man, voorgelezen vonnis, worden de vol gende overwegingen ontleend: 1. dat de rechtbank zich bevoegd ver klaarde kennis te nemen van de motieven, waarop het wegzenden was gegrond en te beoordeelen of de betrokken schoolautori- teiten zich al dan niet schuldig hebben gemaakt aan een machtsmisbruik; 2. dat door gedaagden noch uit de stuk ken (als de correspondentie tusschen di recteur en vader van den leerling en de notulen van de leerarenvergadering, noch tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank voldoende is aangetoond, dat de leerling in kwestie zich aan de, in het desbetreffende K.B. genoemde feiten, wel ke wegzending zouden kunnen motiveeren, heeft schuldig gemaakt; 3. dat het besluit ter verwijdering van den leerling van de school behoorde geno men te worden en in dit. geval is geno men door de leerarenvergadering als or gaan van den staat; 4. dat weliswaar de directeur en de Staat der Nederlanden doch niet de leerarenvergadering door eischers gedag vaard zijn,. De rechtbank heeft derhalve de vorde ring niet ontvankelijk verklaard en de kosten voor eischers en voor gedaagde be paald op voor ieder 118.75. •GEHEIME STOKERIJEN TE DELFT. Drie verdachten tot gevangenisstraf veroordeeld. Drie Delftenaren, die zich schuldig heb ben gemaakt aan het zonder vergunning produceeren van alcohol, hadden zich Vrijdagochtend voor den Haagschen poli tierechter te verantwoorden en ieder der verdachten zag zich eenige weken gevan genisstraf toebedeeld, terwijl de in beslag genomen toestellen, welke voor het ge heim stoken hadden dienst gedaan, werden verbeurd verklaard. De bejaarde H. J. M., die zich al ver schillende malen aan overtreding van het gedistilleerd had schuldig gemaakt en voor deze feiten was gedetineerd, stond het eerst in het verdachtenbankje. In zijn huis, aan de Dirklangestraat, werd een complete distilleerderij, een groote hoeveelheid alcohol en ingrediën ten, benoodigd voor de productie daarvan, gevonden. De officier van Justitie requireerde, na de vordering van den rijksadvocaat, 6 maal een maand gevangemsstiaf en zes geldboeten, te zamen ongeveer 400. „Die boete kan ik onmogelijk betalen, edelachtbare 1" klaagde verdachte. „Als u de vervangende hechtenis moet uitzitten, met de opgelegde gevangenis straffen, komt u pas over ongeveer een jaar vrij!" was het weinig bemoedigende antwoord van den politierechter. De politierechter legde voor alles by el kaar een gevangenisstraf van zes weken op- De 35-jarige boormeester D. van L. had zelf een distilleerketel gemaakt, waarmee hij proeven nam om te zien, of het hem luKte alcohol te krijgen. Dat was volgens hem met erg gelukt, want wel was er al cohol te voorschijn gekomen, maar zoo deelde van L. voor den politierechter me de het gehalte deugde niet. In ieder geval was het gehalte deugde lijk genoeg voor een procesverbaal, dat de ambtenaren van de accijnzen opmaakten, toen zij een inval deden in van L's wo ning aan den Rotterdamschen weg. Verdachte deelde nog mede, dat hij al leen maar proeven nam en wanneer die zouden lukken, zou hij vergunning vra gen om wettig te stoken. Door de ontij dige interventie van de ambtenaren was daar niets van gekomen. Het vonnis tegen hem luidde: zeven maal een week gevan genisstraf. De derde verdachte de 26-jarige H. van E. die voor het zelfde feit moest terecht staan, was een kennis van den vorigen delinquent. Die laatste had een groote hoeveelheid alcohol naar hem toegebracht, waar het door de ambtenaren gevonden werd. Bovendien vonden de amtenaren daar nog een grooten distilleerketel met toebehooren. Voorts bleek van E. al meermalen met de justitie in aanraking te zijn geweest. Verdachte werd schuldig verklaard en tot zes weken gevangenisstraf veroor deeld. De eisch had drie maanden geluid. Leesl mei aandacht (te advertenties in Uw Dagblad! Agenda NED. R. K. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R.K. ARBEIDERS BEWEGING. Zondag: Het Gebouw is geopend vanaf des nam. 7 uur. Maandag: Rechtskun dig Adviesbureau voor de leden van de Afdeeling Leiden en Omstreken, 6.308.00 uur, Bondsgebouw, Steenschuur 15. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. Ledenvergade ring Overheidspersoneel „Sint Paulus", 8 uur. Vergadering Bestuur der Ency cliek-Herdenking, 8 uur. Dinsdag: Tuinbouwcursus, 8 uur. Woensdag: Le denvergadering Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef", 8 uur. „De Poedelaars", 8 uur. Donderdag: Bestuursvergadering R. K. Groentenhandelaren, 8 uur. Dam club „Gezellig Samenzijn", 8 uur. Za terdag: Bibliotheek, 78 uur. Spaarbank op het Kantoor, 78 uur. INTERPAROCHIEELE ST. JOSEPH'S GEZELLEN VEREENIGING. Rapenburg 52. Heden Zaterdag van 8.159.15 uur Bi bliotheek. Beurtrooster: Zondag: J. Bentveld en G. Bot; Maandag: C. v. d. Meyde en F. Overdijk; Dinsdag: J. Com- pier en C. v. d. Tol; Donderdag: C. v. d. Meel en Th. v. Dijk; Zaterdag: P. Ryze- voort en C. Bilderbeek. Zondag: is de zaal geopend van 12.302.30 uur en van 7.00—10.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.459.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Van 1—2 uur zitting St. Joseph's Spaarkas; de spaarkas wordt waargenomen door den heer W. Koh'beck. Van 12 uur Bibliotheek 8.30 uur Prijsbiljarten; hoofdprijs een prachtig scheerapparaat in étui. 8.30 uur Prijs- sjoelbakken; hoofdprijs scheerapparaat in étui. Maandag: Bijeenkomst voor de leden van 8.00—10.15 uur. 8.15 uur Ta feltennisclub. 8.30 uur Aspirantencur sus. 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pastorie. 8 uur Dis- trictstooneel repetitie. Dinsdag: Bijeen komst voor de leden van 8 0010.15 uur. Woensdag: 8.15 uur Repetitie Liederta fel „Sebastian Schaeffer". 8.30 uur Dis- tritcs Tooneelrepetitie, Breestraat 139. 6.30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice- Prae^es aan de Pastorie. Donderdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010 15 uur. 8 30 uur Trekking Loterij. Van 8.159.15 uur Bibliotheek. 8.30 uur Taf el tennisclub. 6 30 uur Spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pas torie. Vrijdag: 3.30 uur Repetitie Mu ziekgezelschap „Frans Schweitzer". Zaterdag: Bijeenkomst voor de leden van 8.0010.15 uur Van 8.159.15 uur Bi- b'iotheek. 8.30 uur Kegelclub „De Poe delaars." Mededeeling: GezeRen geeft U spoedig op voor de Paaschretraite van Zaterdag 16 tot en met Dinsdag 19 April. Vergoeding 6.50. Ook kunt U op iedere bijeenkomst sparen bij den huismeester. SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: Groep A zingt bij de Meditatie. Maandag: geen repetitie. Dinsdag: half zes: Groep A. Donderdag: half vijf: Groep C kwart na vijf* Groep B. Vrij dag: half zes: Groep A. Hallo boys! De Agenda goed gelezen? Maandag geen repe titie, hoor. Waarom? Ja, d'r schijnt iets aan de hand te wezenverder kan ik dat ook niet allemaal bijhouden. Zeg. ik zou het „reuze" vinden, als jullie dien morgen om 7 uur de H. Mis bijwonen en te Com munie gaandat is het mooiste cadeau, boys! De verdere dagen alles weer gewoon, hè? Goed zoodat wil zeggen, dat jullie weer trouw de repetities bijwonen! Dan maken we go ene vorderingen. Van Groep B gaan dezer dagen enkele jongens over naar A, en van onze A-groep gaan enkele jongens ons verlaten'! Dat is jammer, maar niets aan te doen! Ze hebben zich heel lang verdienstelijk gemaakt, maar nu hun stem overgaat, mag ik hen niet langer houden! We hopen die jongens als mannen op ons kerkkoor terug te vinden. Boys! houdt je taai, hoor! Tot kijks! Kapelaan E. A. M. Paap. Attentie!! Bij gelegenheid van de ver jaardag van onzen directeur worden ver zocht de groepen A., B. en C. Maandag morgen om 7 uur in de kerk aanwezig te zijn en onder de H. Mis zoo mogelijk te communiceeren. Groep ~A. neemt plaats op het koor, B. en C. voor in de kerk. DE KRONIEKSCHRIJVER. ST. FRANCISCÜS LIEFDEWERK. Zondag, 9 uur: Morgengebed, H. Mis met preek. Daarna ontbijt en x'ecreatie voor de Gezellen. 6 uur. Kruisweg waar na recreatie. Maandag: 6.30 uur Fran- ciscusvrienden I. 9 uur: Gezellen. Dinsdag: 6.30 uur Sloyd I en II. 8.15 uur: Franciscusridders II. Woensdag: 6.45 uur: Franciscusvrienden II 8.15 uur Godsdienstonderricht waarna recreatie. 8 35 Franciscusridders I; Geze'len. Don derdag: 7.45 uur: Gymnastiek. 9 uur: Gezellen. Vrijdag: 6.45 uur Sloyd III en IV. 9.00 uur: Gezellen. Zaterdag: 3.30 uur: Franciscusridders III; 7.30 uur Damclub. KRUISVAART Cohort Aetemus Pater. Burcht: St. Antonius Clubhuis. Zondag: 4 uut Ontspanning 5 uur af- teekenen eischen 7.45 uur Ontspanning. Maandag: 7.30 uur Antonius Hubertus en Arnoldusban Woensdag: 3.30 uur Tarcisiusban 7.30 uur Paschalis en Fran- ciscusban 8.30 uur: Dansgroep. Don derdag: 6.45 uur Zaag- en Houtsnijclub Vrijdag: 7.30 uur Martinus en Servatius- ban. Zaterdag: 3.30 uur Zanggroep. Inschrijving nieuwe leden Zondagmiddag. Leze week afrekenen loten. Kampspaar bank. Cohort St. Petrus. Burcht: Garenmarkt. Zondag: 4 uur Missieclub „Pater Da- miaan". 5 uur: Franciscusban. 8.30 uur: Schaken en dammen. Maandag: 8 15 uur Godfriedban. Dinsdag: 6 uur: Sleutelkoor. 8 uur: Kard. von Faulha- berban. Woen?dag: 8.15 uur: Tarcisius ban. Donderdag: 8 uur: Trommelen. 8 uur: Katholieke Actie-bijeenkomst. Vrijdag: 6 uur: Sleutelkoor. Zaterdag: 7 uur: K. J. C. Mis voor Kruisvaarders en Sleutelkoorleden. 3.30 uur: Huisvlijt en figuurzagen. 7.00 uur: St. Lodewyks- ban. Sjorren en seinen, de twee groote vaardigheden van dit tornier. St Pancras-Cohort. Burcht: Anna Paulownastraat. Zondag: 3.30 uur Repetitie Minstreels. Minstreels, zorgt, dat je op tijd komt en., met goede zanglust! Er moet nu hard aan onze uitvoering gewerkt worden en het succes daarvan hangt zooals verleden jaar weer voor een groot deel van jullie af. Doet je best! Maandag: 7.00 uur Gedia- logeerde H. Mis. 8.00 uur: Aloysiusban. 8.00 uur Stephanusban. Dinsdag: 8 uur: Roode Vendel; 8 uur William Doyle- ban. Woensdag: 7.30 uur: Servatiusban. 8.00 Don Boscoban. Donderdag: Plechtige installatie van onze adspiranten. We beginnen den dag met het bijwonen van de Mis van 7 uur, waaronder allen communiceeren. Al'e adspiranten zijn na tuurlijk zonder uitzondering present! Des avonds om half acht installatie in de Kerk, waarbij alle ouders vriendelijk worden uitgenoodigd. Na afloop houden de nieuw- geinrialleerden voor hun ouders een kamp vuur in onzen burcht. Nadere bijzonder heden worden op de bijeenkomsten bekend gemaakt! Zaterdag: 56 uur Afrekenen 3 centsfonds en Spaarbank. OEGSTGEEST. Cohort St. Bernardus. Burcht: R. K. School. Zondag: Elisabeth penning om 7 uur J. Driessen en J. H. Driessen, om 9 uur J. v. Beek, Joh. Brüschke en G. v. d. Oord, om 10.30 uur Fl. Molenkamp en P. de Wit. 5 uur recreatie van het ringverband met prijsspelen. Maandag: 7.30 uur Maria- Congregatie. Dinsdag: 7.30 uur Faulha- fcerban. Woensdag: 7.30 uur Tarcisius ban. Donderdag: 7 uur Ignatiusban. Vrijdag: 7 uur houtzagen. Zaterdag: 7 uur tooneelclub. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL". Maandag: 7 u. Vergadering voor alle leden, ook sportleden, van 1215 j. met de Graalpresidente Mej. I. Seybel. 8.30 u. Vergadering voor alle leden, ook sport leden, van 15 j. en ouder mét Mej. I. Seybel. Woensdag: 23 u. Kruiskinderen Don derdag: 8.309.45 u. Zang. Par. O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph: Zaterdag: 8.309.30 u. contributie betalen Maandag: 7.309 u. jongste groep 89.30 u. topgroep 89.30 u. naaien Woensdag: 89.30 u. naaien jongste groep Donderdag 7.309 u. middengroep. Par. O. L. Vr. Onbevl. Ontvangen: Maan dag: 89.30 topgroep Dinsdag: 7.309 u. jongste groep 89.30 u. middengroep 8.159.45 u. naaien. Zaterdag: 23.30 u. muloclub. Par. St. Petrus: Dinsdag: 6.458.15 u. naaien 78.30 u. jongste groep Don derdag: 6.458.15 jongste groep 8.15 9 45 u. middengroep 8.159.45 u. top groep. Vrijdag: 6.458.15 u. jongste groep 6.458.15 u. naaien. Zaterdag: 23.30 u. muloclub. Par. II. Leonardus: Dinsdag: 7.30-^9 u. jongste groep. R. K. Graaltumclub „Actief". Maandag: 4.155.15 u. kleuters 68 jaar in het gymnastieklokaal van de R. K. Meis jesschool aan het Levendaal. Woensdag: 3 304.30 u. kleuters 811 jaar in de Hee- rensingelschool. Vrijdag: 6.157.15 u. as piranten 1214 jaar in de Ursulasteeg 7.308.30 u. aspiranten 1416 jaar in de Ursulasteeg 8.459.45 u. dames II in de Ursulasteeg 8.459.45 u. dames I in de R.K.H.B.S. Zaterdag: 2.15—3.15 kleu ters 811 jaar. in de Ursulasteeg. Nieuwe damesleden kunnen zich aanmelden op Vrij dagavond van 8.459.45 u. in de Ursula steeg. R. K. Dames Hockeyclub „Olympia". Zondag: 25 u. vrij trainen op het terrein voor leden die niet meespelen in de com petitie Woensdag: 25 u. vrij trainen Zaterdag: 25 u. trainen onder leiding. I Amukura is de Missiestatie wac~voor ik een benoeming ontving na m'n aankomst in het Vicariaat van Kisurnu gelegen in de Engelsche Oost-Afrikaansche kolonie: Ke nya. Maandagmorgen 23 Nov. 1936 zette ik voet aan wal in Mombasa, een havenstad aan Afrika's Oost-kust. Nog wachtte ons echter een lange treinreis dwars door de rijke dieren- en plantenwereld van Oost- Afrika. Een D-trein, en ik moet zeggen heel comfortabel, bracht ons in 36 uur van Mom basa naar Kisurnu, een stadje gelegen aan het bekende groote Victoria Meer. Dat treinritje van 36 uur misten onze pioniers van vóór 1900. Zij moesten diezelfde af stand naar het Victoria Meer te voet af leggen en dat beteekende voor dien tijd 80 dagen loopen, afgewisseld met klimmen, klauteren en dalen. Dus de jonge missio naris die nu uittrekt heeft alweer heel wat voor op de pioniers. M'n bedoeling is met om u een reisbeschrijving te geven. Ik wil u (en mezelve ook) een lange zee- en trein reis besparen. We zullen meteen maar de Missiestatie van Amukura opwandelen, en eens goed rondkijken, met terloops een in lichting en opmerking. We gaan dus beginnen, althans in den geest. Maar, wacht, laat ik u eerst even oriënteeren. Amukura is een statie gelegen in het N. W. van het Vicariaat van Kisurnu, en vlak aan de grens van Uganda-Kenya. Vanaf de veranda van ons woonhuis heb ben we een nr-oi gezicht op Uganda en de Tororo-rots. Tororo ligt aan de grens Ugan da-Kenya en is ons poststation. In Tororo gaan een paar van onze catechumenen on geveer tweemaal in de week de post halen en brengen. Amukura is de eerste en tot nu toe eenig- ste statie onder de Wamia-bevolking van Kenya. Wij noemen ze in de dagelijksche omgang de Teoo-negers. Wamia is de naam van de streek die zij bewonen. In het Uganda-gedeelte zijn reeds verschillende staties onder hen geopend. Zij beloven voor het bekeeringswerk een hoopvolle toe komst. Amukura werd vroeger alleen op missiereis, of zooals we het in Afrika noe men, op safari bezocht. Sinds 1934 is het een residentie geworden van een misiona- ris. Nu resideeren er twee misionarissen, n.l. de pastoor, een Engelschman, en de ka pelaan, n.l. mijn persoontje. Amukura telt reeds over de 3000 christenen, en honder den catechumenen zijn in voorbereiding voor het H. Doopsel. Dat dan even ter orienteering en inlei ding en nu gaan we daar eens rondkijken. Allereerst zien we dan het woonhuis Een solied baksteenen gebouw met rieten dak. Het huis is gebouwd op een betonnen fundeering, die ongeveer één Meter boven den grond uitkomt. Dat wordt gedaan om zooveel mogelijk de toegang te belemmeren aan allerlei kruipend ongedierte, vooral de witte mieren, die ongewenschte en fatale huizensloopers zijn als ze zich eenmaal toe gang verschaft hebben tot het houtwerk. Het huis bestaat uit een vijftal vertrek ken, n.l. een kamer /oor den pastoor en den kapelaan. Een recreatie-eetkamer, of in de meer dagelij ksche term, huiskamer, en dan nog twee kleine vertrekjes die dienst doen als logeergelegenheid en bergplaats. U zijt natuurlijk van harte welkom om te komen logeeren, als uw financieele capaci- teite zulks piochten toestaan, maar dan moet u zelf uw bed enz. meebrengen, want, ofschoon we logeerruimte hebben, ont breekt het ons aan een logeerbed en meu bileering. Een confrère op bezoek stelt zich tevreden met een kampbed. Ofschoon we een degelijk en solied woonhuis hebben ont breekt het hier nog aan electrisch licht en waterleiding. Onze verlichting bestaat uit petroleumlampen en een nabije bron ver schaft ons water. Een paar maal in de week vullen de meisjes-catechumenen een tank die achter het huis staat met bronwa ter. Aan de tank i^s een filter bevestigd waardoor het water „safe" wordt voor drinkdoeleinden. Nu we 't toch over water en de meisjes catechumenen hebben, zij even opgemerkt hoe die negermeisjes het water aandragen. U allen hebt al eens een vischvrouw ge zien die een groote mand op haar hoofd balanceerde. Datzelfde doen nu onze neger meisjes en vrouwen. Van gras maken ze een soort ring dat ze op hun hoofd plaat sen en daarboven op de bak of emmer met bronwater. Ja, die negers hebben echt „harde" koppen in den letterlijken zin. Wij wenschen wel eens een paar handen meer, maar de Afrikaansche neger, inplaats van met z'n handen in het haar te grijpen, plaatst een vrachtje op z'n hoofd, als hij z'n handen vol heeft. Zoo kan je 's Maan dagsavonds gnze catechumenen terug zien komen van Ir „weekend", met de mandjes mais en trossen bananen op hun hoofd voor de nieuwe week. Een alledaagsch gezicht is b.v. een negermoeder met een zwarte baby op de heup, een mand op haar hoofd en een waterkruik in de hand. Dat dragen van ba gage op het hoofd heeft ook een zeer prac- tische zijde wat gezondheid betreft. Door het balanceeren van een mand of kruik of iets anders op hun hoofd worden de dra gers gedwongen rechtop te loopen en zoo doende kan men niet veel kromme ruggen onder onze negers vinden. Inderdaad, of schoon de neger nou niet zoozeer een schoonheid is, is zijn lichaamsbouw in het algemeen wel gevormd en getramd. Toch moet u ook weer niet der.ken, d<Jt 8lle ne gers mer.schen zijn met zwarte greve ge zichten en dikke lippen. Werkelijk bij bei de sexen en kinderen kan men heusth om een dagelijksche uitdrukking te gebrui ken „knappe gezichten" vinden. De neger- babies die ik persoonlijk al zoo gezien heb doen dikwijls niet onder voor de bekoor lijkheid van hun Europeesche broer en zus- ter-babies Dat in verband met ons huis. waterdragen enz. We zouden zoo de draad en den weg kwijt raken. We gaan nu even over naar de kerk van Amukura. Het is voor den vreemdeling en oningewijde niet gemakkelijk in Amukura een gebouw te vinden, dat maar eenigszins aanspraak kan maken op den titel „kerk". Een toren die u eenigszins op weg zou kunnen helpen is niet te bespeuren. Maar kom, laten we eens gaan zoeken. Het mis sieterrein is niet te uitgestrekt, dus lang zullen we niet behoeven te zoeken. Kijk, daar heb je de kerk van Amukura. „Die schuur?", hoor ik er al een zeggen. „Ja, die lange schuur opgetrokken uit palen, klei en stroo, waarvan het dak aan den eer.en kant reeds den grond raakt. Ja, de kerk is een beetje over gaan hellen. Maar niet ongerust, want het dak kan niet ver der zakken, daar de grond het tegenhoudt. Laten we even binnen gaan. Maar lange heeren en gezette dames moeten even goed uitkijken, want de ingang is zooals u ziet niet te hoog en niet te breed. Fr. BERT. VERHOEF, Missionaris, C. M. Amukura, P. O. Tororo, Uganda, B. E. A.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 15