STADS NIEUWS KERKNIEUWS Academlenieuws NATIONALE PAASCHLOTERIJ Zondag 27 Maart 7500 gulden aan prijzen AGENDA ABONNEMENTEN DONDERDAG 17 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 1 Abonnementsprijs: voor Leiden 19 cent per week; 2.5i) per kwartaal. Bij onze agenten 20 cent per week; 2.60 per kwartaal. Franco per post 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en HOE WORDT HET WEER? ZACHTER. De Bilt seint) Verwachting: Zwakke tot matige meest Zuid-Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, kouder des nachts, overdag iets zachter in het Noorden, in het Zuiden zachter. Hoogste barometerst.: 772.3 te Lyon. Laagste barometerst.: 734.9 te Reykjavik. Het hoogedrukgebied in het Zuiden hield stand. Over Frankrijk, Zuid-Duitschland en Centraal-Europa bleef het rustig weer, hier en daar met ochtendmist. Het Lage drukgebied, dat gisteren nabij de Faroer was gelegen, trok naar Zuid-Zweden en de Oostzee. Over Denemarken en langs de geheele Oostzeekust waait thans een krach tige Westelijke wind. Tegelijk met dit la gedrukgebied is het gisteren over Ierland gelegen koud front tot onze omgeving doorgedrongen. Hier en daar viel over ons land lichte regen, van veel beteekenis was de neerslag echter niet. Na een tijdelijke stijging begint de luchtdruk over het Wes ten van de Britsche Eilanden thans weer te dalen. Onder invloed van een nieuw koude-front nam de wind aldaar weer tot stormachtig toe. Dit front zal echter niet naar onze omgeving doordringen zoodat het weer ten onzent onder invloed blijft van een Zuid-Westelijke luchtstrooming, bestaande uit kou de polaire lucht. In den nacht mag bij eenige afnemende bewolking dalende temperatuur worden ver wacht, terwijl overdag de tempe ratuur iets zal stijgen. Over IJsland blijft de depressietoestand aanhouden. Over Noord-Scandinavië stijgt de luchtdruk. Aldaar zijn bij betrekkelijk rustig weer de nachtelijke temperaturen weer flink gedaald, zoodat over Lapland zeer strenge vorst wordt aangetroffen. LUCHTTEMPERATUUR. 11 gr. C. I LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Van Donderdagnamiddag 6.36 uur tot Vrijdagmorgen 5.41 uur, HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 17 Maart voorm. 3.15 en nam. 3.40 uur. Maan op 10.59 uur Donderdagavond. Maan onder 6.35 uur Vrijdagmorgen. Retraitehuis te Noordwijkerhout. De zeereerw. pater Hildebrandt C.s.s.R. is benoemd tot kapelaan van de kapel van O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond. Pa ter Hildebrand was sinds Augustus 1934 werkzaam in het retraitehuis. Zijn opvolger Is de zeereerw. pater Sengers, thans werk zaam in het Retraitehuis te Amersfoort. LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Rechten: de heer G. P. Kortenhorst, Den Haag. Goedgekeurd bij Ministrieel Besluit van 5 Febr. '38, no. 1179 ten bate van de actie „Voor God" gratis uitdeeling van LÓT-KAARTEN aan alle R. K. Kerken in Nederland. 15 HOOFDPRIJZEN - 2000 ANDERE PRIJZEN Trekking reeds 29 April- Laat - geen - kaart - verloren - gaan GOUDEN PRIESTERFEEST PASTOOR IGN. SMEETS OJFJH. Vandaag herdenkt de zeereerw. heer Ig natius Smeets O.F.M., pastoor der St. Leo- nardus-parochie aan den Haagweg, zijn godden priesterfeest. Zooals reeds gemeld vindt de officieele herdenking van dit schoone priesterfeest op Zondag 1 Mei plaats. Vandaag droeg de jubilaris aan het feestelijk versierde hoofd altaar een plechtige Hoogmis op, waarbij zijn familieleden en een groote schare ge- loovigen tegenwoordig waren. Pastoor Smeets werd bij het H. Misoffer geassisteerd door de weleerw. paters E. Tes- ser, Kapelaan der parochie en C. Sloots, archivaris te Weert, resp. als diaken en subdiaken, terwijl de zeereerw. pater W. de Leeuw, praeses van hel klooster, als cere- moniarius fungeerde. In het priesterkoor hadden plaats geno men de hoogeerw. heer deken A. H. J. M. Homulle, de zeereerw. heeren pastoors Th. M. Beukers en R. F. M. Smitz, alsmede de weleerw. heer Goossens, oud-missionaris in China en oud-studiegenoot van den jubi laris. Pastoor Smeets kwam achter in den zij ingang de kerk binnen en schreed vooraf gegaan door acht misdienaars en zijn as sistenten naar het altaar. De priesters wa ren gekleed in de nieuwe gewaden, ge schenk der parochianen bij gelegenheid van het gouden feest van hun herder. Kasuifel en dalmatieken zijn van goud brokaat met gouden clavi, welke versierd zijn met verschillende afbeeldingen en veel kleurige geometrische figuren. Het kasuifel draagt den Christus aan het kruis, de dalmatiek van den diaken de af beeldingen van Maria en Joseph, die van den subdiaken de afbeeldingen van den H. Ignatius, patroon van den jubilaris en van den H. Leonardus, patroon der kerk. (De koorkap en het velum zijn nog niet gereed, doch zullen op 1 Mei gebruikt kunnen wor den). De gewaden zijn geleverd door de fa. Jongeneelen uit Roosendaal. Het zangkoor der parochie voerde onder leiding van den heer Brouwers de Missa in Festis Duplicibus van Lucinio Refice uit. Onder het Offertorium werd het Jesu Dul- cis van B. Köthe en onder het uitreiken der H. Communie het Panis Angelicus van Baini vertolkt. Na de H. Mis werd de ker kelijke plechtigheid gesloten met de can tate Jubilate Deo van Simon Kroon. Des middags van 12 uur tot 1.30 uur recipieerde de jubilaris In de pastorie. Tal van geestelijken en leeken uit stad en om geving en deputaties van enkele vereenigin- gen kwamen pastoor Smeets geliukwen- schen. Onder de geestelijken merkten we o m. op Z.D.H. Mgr. H. J. M. Taskin, pre sident van het Theologicum te Warmond, den hoogeerw. heer deken J. H. W. Bors- boom pastoor te Noordwijk, verschillende pastoors en kapelaans uit stad en omge ving. 121'! JARIG BESTAAN DER ST. JOZEFPAROCHIE. Vandaag is het 12 1/2 jaar geleden, dat de St. Jozefparochie werd ingewijl, met den bouw waarvan was belast de zeer eerw. heer pastoor A. Leusen. Hedenmorgen te 7 uur werd door den pastoor der parochie, den hoogeerw. heer Deken A. H. J. M. Homulle een gezongen H. Mis opgedragen, welke door talrijke pa rochianen werd bijgewoond. Vanwege de Vasten werd de herdenking hiertoe beperkt. In Hei zal de officieele viering plaats hebben. SCHAAL-COLLECTE VOOR HET CARILLON. Een mooie opbrengst. De collecte voor het Carillon op de di verse Leidsche Scholen heeft in totaal op gebracht een bedrag van 561.15, R. K. STAATSPARTIJ. Afdeeling Leiden. Gisteravond vergaderde de afd. Leiden der R. K. Staatspartij, bij ontstentenis van den voorzitter mr. Bolsius, onder voorzit terschap van den vice-voorzitter den heer Wilmer. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de betrekkelijke onbelangrijkheid der agenda van deze bijeenkomst, in verhou ding tot het groote wereldgebeuren. Maar wij moeten onzen plicht doen. En in dezen tijd vooral moeten wij, ieder op zijn plaats, werken aan de versteviging onzer orgini- satie op politiek terrein! Nu moet het toch wel klaar zijn voor iedereen, dat de een heid der Katholieken op politiek terrein in Nederland van het hoogste belang is voor ons Vaderland en voor de Kerk. Na verder met een enkel woord gewezen te hebben op den invloed, dien wij kunnen uitoefenen op het groote wereld-gebeuren, kwam de agenda aan de orde, beginnende met jaarverslagen van secretaris en van penningmeester. Beiden functionarissen, den heeren Horikx en Kriek werd de dank der vergadering gebracht voor hun zake lijke en nauwkeurige verslagen. Naar aan leiding van het verslag van den penning meester, dat een tekort vermeldde, wees de voorzitter er op, dat de toestand van de kas na het verkiezingsjaar betrekkelijk gunstig is, waarvoor ook' dank moet wor den gebracht aan de propagandaclub „Dr. Schaepman", die behalve voor de propa ganda ook voor de voor die propaganda benoodigde gelden heeft gezorgd. Bij de bestuursverkiezing, die nu volg de werden herkozeiï de heeren J. M. H. Horikx, A. Langeveld, J. H. A. Manders, H. L. J. Tobé en in de vacature prof. Berg de heer P. J. W. van Zijl. (Er waren be halve de aftredenden vier candidaten in gediend). Prof. Berg stelde zich niet meer herkies baar wegens een waarschijnlijke studie reis naar Indië, die een tweetal jaren zal duren. De voorz. bracht prof. Berg dank voor wat hij als bestuurslid had gedaan cp de hem eigene wijze: met groote toe wijding en in grooten eenvoud, wenschte hem een succesvolle reis en sprak het ver trouwen uit, hem later weer in het be stuur terug te zien. Prof. Berg dankte voor de uitgesproken wenschen. Als afgevaardigden naar Kamer- en Staten-Centrale traden af de heeren Prof. Berg en Manders en de heeren Lombert en v. d. Top als plaatsvervangers. Gekozen werden bij enkele candidaatstelling als afgev. de heeren Manders en Lombert en als plaatsvervangers de heeren v. d. Top en Molkenboer. Als kasnazieners werden aangewezen de heeren Schinok, Pley en Buil. Besloten werd, dat op de aangenomen en goedgekeurde nieuwe statuten de ko ninklijke goedkeuring zal worden aange vraagd. Nu was de rondvraag aan de orde, waar aan een twaalftal aanwezigen deelnamen. Wij zullen niet een uitvoerig relaas ge ven, daar dat in strijd zou zijn met den aard van de rondvraag. Naar aanleiding van een gemaakte op merking werd besloten aan het Partijbe stuur ontstemming te kennen te geven over het feit, dat bij de eerste stemming over de begrooting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer zooveel leden, afgevaardig den der R. K. Staatspartij, absent waren. Critiek werd uitgeoefend op het optre den der katholieke gemeenteraadsfractie en hulde werd gebracht aan deze fractie. Hulde om de manier waarop zij is opge treden bij de verordening op zweminrich tingen en bij de verdediging van het adres van den R. K. Bond v^r Groote Ge zinnen in de laatste Raadszitting. Door ver schillende sprekers werden wenschen geuit inzake de contributie, die deels moesten worden, afgewezen deels in overweging konden worden genomen. TRAGISCH ONGELUK. Kindje onder draaiorgel gedood. Gistermiddag is de 2-jarige S. C., toen het meisje in de Tiboel Siegenbeekstraat aan het spelen was met haar autoped, onder een passeerend draaiorgel geraakt. Het meisje liep naast het trottoir gelijk met het draaiorgel, dat door een paard getrokken werd, op. Op den hoek der v. d. Brandei er- kade viel 't kind om en kwam juist voor het achterwiel terecht, dat over het hoofdje ging. De dood trad onmiddellijk in. Het lijkje werd naar het politiebureau vervoerd. NED. BOND VAN HOTEL-, KOFFIEHUIS RESTAURANTHOUDERS EN SLIJTERS. De afdeeling Leiden en Omstreken heeft gisteren op feestelijke wijze haar 25-jarig bestaan herdacht. Van 35 uur werd in „De Harmonie" een druk bezochte receptie gehouden, waar zeer velen uit stad en land, al of niet ver tegenwoordigers van organisaties, hun ge- lukwenschen kwamen aanbieden. Onder hen merkten we o.m. op den heer W. G. Weyers, inspecteur bij de afdeeling Bij zondere Wetten bij de politie hier ter stede, den heer Staalman, secretaris van het Hoofdbestuur en zoon van den onlangs overleden pionier voor de belangen der H.K.R.S., de fa. Hartevelt enz. Tal van bloemstukken, telegrafische- en schrifte lijke gelukwenschen kwamen voorts bin- Gisteravond waren de leden met hun dames en verschillende genoodigden in feestelijke bijeenkomst bijeen in café restaurant „Zomerlust". Te omstreeks half negen heette de af- deelingsvoorzitter, de heer J. B. de Minj er, de aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder den bondsdirecteur den heer Mühl- staff, de vertegenwoordigers van de zuster verenigingen te Den Haag en Gouda, de pioniers der afdeeling Leiden en den oud- voorziter den -heer Racké, om vervolgens een woord van dank te brengen aan mevr. Kulk, die de zaal voor dezen feestavond zoo keurig gearrangeerd had. Hierna werd een propagandistisch woordje gesproken door den heer W. Maree uit Den Haag, voorzitter van Kring V van den Bond. Deze wees er o.m. op, dat het cafébedrijf vaak geminacht is, maar dank zij het voortreffelijke werk van den bond werd bereikt, dat het thans den toets der critiek kan doorstaan. Het is de bond ge weest, die den grondslag legde voor het bedrijf door te ijveren voor de verheffing van het vak en bestrijding der onmatig heid. Want de onmatigheid is ook den caféhouder tot last. Spr. eindigde met de verwachting uit te spreken, dat allen zou den meewerken om het doel van den bond te helpen verwezenlijken. De heer J. B. Hofenk sprak nog een kort woordje als voorzitter der feestcommissie er. daarna werd met de afwerking van het rijk beladen programma begonnen. Gé Hofenk en zijn Melody Makers hadden bereids voor de muzikale opening gezorgd en ook in het verder verloop van den avond lieten zij zich van hun beste zijde hooren. Jac. Funny trad op als conferencier en al of niet tezamen met Dory Schrama als chansonnier. Dory Schrama liet de aanwe zigen genieten van haar operette- en radio- schlagers. Na een nummer fraaie acrobatiek van The Young Fellow, een zestal gespierde knapen, kwam het dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti" onder leiding van den heer Joh. v. d. Bosch met eenige welgeko zen muziekstukjes voor het voetlicht en de Melody Makers lieten daarna nog eens ex tra van hun muzikale gaven blijken. Ook na de pauze volgde van al deze op- tredenden nog een nummer en daarbij voegde zich nog het fietsende wonder Hel ler. Alles bijeen een rijk gevarieerd en uitstekend samengesteld programma, zoo als men trouwens van kenners van feest avonden niet anders kon verwachten. De Leidsche afdeeling kan met genoe gen op deze feestviering terugzien. DE KWEEK DER TROPISCHE VISSCHEN Onder bovengenoemden titel hield de heer Zeèuw v. d. Laan, seer, van den Ned. Bond van Aquariumvereen., een lezing in Huize Feenstra, voor de Aquarium- en Ter- rariumhoudersvereen „Natuurgenot" alhier. Teraardebestelling 3. M. v. d. Moolen. Hedenmorgen om 11.30 uur vond onder groote belangstelling op „Rhijnhoff" de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. M. v. d. Moolen. De overledene was vooral in de kringen der Geitenfokvereenigingen een heel goede bekende, hoofdbestuurslid van den Prov. bond van Geitenfokkers van de Prov. Zuid Holland, oud-secretaris-pen ningmeester der afd. Leiden der Geitenfok- ver. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: bestuur en leden en oud-leden der afd. Leiden der Geitenfokver. de heeren H. Roest, uit Brielle, voorzitter van de Prov. Bond van Geitenfokkers Zuid-Holland, H. v. d. Hoeven uit Oegstgeest, namens de afd. Oegstgeest der Geitenf.ver. en tevens hoofdbestuurslid, C. J. v. Tol, uit Lisse, na mens die afd., W. C. Vis, voorz. der afd. Voorschoten, H. W. v. Zijp, oud-voorzitter afd. Leiden en afgev. Tooneeïver. O. B. K. (Oefening Baart Kunst), W. Koops, dr. W. Emmens, mevr. O. Emmens, bestuursleden der afd. Leiden der Ned. Ved. tot Bescher ming van Dieren, A. van E-elaart, directeur van het postkantoor alhier (de overledene was vroeger hier ter stede bij de Poste rijen werkzaam) en velen vrienden en ken nissen van den overledene. Toen de kist in de groeve was nedergelaten trad naar voren dr. W. Emmens uit Leiden, die na mens de afd. Leiden der Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren woorden sprak van dank voor al datgene, wat de heer Van der Moolen als dierenvriend in het algemeen gedaan had. De heer H. Roest uit Brielle, dankte op deze plaats voor het vele sociale werk, dat de thans overledene verricht heeft. De heer C. van Leeuwen, voorzitter der Leidsche Geitenfokvereeniging sprak ook dank uit voor alles, wat de thans ont slapene voor de afd. gedaan heeft. Een zwa ger van den overledene dankte namens de familie voor de betoonde belangsteling. Hierna werden bloemen in het graf ge strooid. LEIDEN. Donderdag, R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, afd. Leiden, zittinggebouw St. Vincentius-Ver., Hoogl. Kerk- gracht 32, 89 uur. Donderdag, Abonnementsconcert, Stadsge hoorzaal, 8 uur. Vrijdag, Algemeene jaarvergadering Ne- derl. Reisver. voor Kath. in Res taurant Zarse, Stationsweg 2, 8.15 uur. Vrijdag, „St. Christoffel", ledenvergadering in „De Harmonie", .30 uur. Vrijdag, Ledenvergadering „Dr. Schaep man", St. Antoniusclubhuis, 8.15 u. Vrijdag, Jaarvergadering R. K. Volksbond, Bondsgeboaiw, 8 uur. Maandag, R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus". Ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", lezing „De Heilige Lidwina" door Pastoor Möller te Voorburg, „Turk", 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Zaterdag 12 tot en met Vrijdag 18 Maart a.s. waarge nomen door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 523 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. HP" Zij die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant", ontvangen de nog voor dezen datum verschij nende nummers tot 1 Aprii a.s. GRATIS. Na een algemeene 'beschouwing over de voorwaarden, welke noodig zijn voor een geslaagde kweek, volgde een bespreking van de kweek wijze der verschillende vischsoorten. Spr. eindigde zijn causerie met het demonstreeren van een eenvoudige en goedkoope p H meter. Na de pauze besprak de heer L Kristen- sen, biol. stud, alhier, artikelen uit de Int. vaktijdschriften. Een artikel over proeven met labyrinder visschen werd aan een uit gebreide bespreking onderworpen. Na een geanimeerde discussie over de gehouden in leidingen sloot de voorzitter te ca. 11 uur de vergadering. LIBERALE STAATSPARTIJ. Ledenvergadering der afdeeling Leiden. De afdeeling Leiden van de Liberale Staatspartij heeft in haar gisteravond ge houden ledenvergadering voorzien in de vacatures, welke waren ontstaan als ge volg van de bepalingen van het rapport van de reorganisatiecommissie van Lith de Jeude, dat op de laatste partij vergade ring te Utrecht op 5 en 6 Febr. is aange nomen. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, de heer J. Heringa, een kort overzicht van het in deze vergadering behandelde. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat werden herkozen: als voorzitter de heer J. Heringa, als secretaris de heer A. L. Boot, als penningmeester de heer R. A. v. Eecke en als bestuursleden de heeren D. v. Eek, W. van der Laan, J. P. Maartense, Collin en Is. Leman, terwijl in de vacature ont staan wegens het zich niet meer beschik baar stellen door mevr. Moolenburg werd gekozen mevr. BurgersdijkEerdmans. Tot afgevaardigden naar de vergaderingen van de Centrale Kiesvereeniging werden geko zen de heeren Heringa, Boot, Moolen- burgh, van Dorp, en van Eecke. Als voor zitter van de Centrale Kiesvereeniging werd candidaat gesteld de heer C. G. Roos uit Lekkerkerk, als secretaris van de Cen trale Kiesvereeniging de heer H. H. Harm- sen uit Leiden, als overige bestuursleden van de Centrale Kiesvereeniging de hee ren: J. Beyen uit Bodegraven, prof. mr. A. N. Molenaar en de heer H. H. Harmsen, als een lid van het hoofdbestuur door de Algemeene vergadering van de Centrale Kiesvereeniging te kiezen, de heer mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen te Gouda. Als voorz. van de partij werd candidaat ge steld, prof. mr. B. M. Telders, alhier. Prof. Telders heeft zich bereid verklaard onder bepaalde voorwaarden deze candidatuur te aanvaarden. Als candidaten voor de ver kiezing van onder-voorzitter der partij werden gekozen jhr. ir. O. C.A. van Lidth de Jeugde en mr. H. de Boer. Als leden van het Dag Bestuur van de partij werden can didaat gesteld de heeren C. G. Roos te Lekkerkerk, mr. N. J. C. Kappeyne van de Coppello, C. van den Bergh en S. H. Stof fel te Delft. Tot afgevaardigden naar de op 2 April a.s. te houden vergadering der partij wer den gekozen de heeren Moolenburgh en Boot. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 7110. Firma Ingenhoes en Bloot. Leiden, Galgewater 18. Fabriek van jams en vruchtenconserven. Boven genoemde vennootschap onder firma is met Ingang van 25 Februari 1938 ontbon den. 6969. „De Farm". Leiden, Hooigracht 3333a. Automatiekbedrijf. Het filiaal Steenstra^t 12 is bij bovengenoemde zaak ondergebracht. 6837. Leidsche Stoomerij en ververij „Stoeke". Leiden, Voldersgracht 23. Vest. fiL (winkel) Kort Rapenburg 12, Leiden.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 2