RIJNSTREEK DONDERDAG 17 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG 10 BEDRIJFSVEREENIGING „RIJNSTREEK-WEST". Met het houden van een zeer druk be zochte ledenvergadering, waarop Dr. Gras huis, Directeur van het mengvoeder-con trole-station van de 3 C. L. O. een interes sante lezing hield over mineralen, heeft de bedrijfsvereeniging „Rijnstreek-West" haar winterprogramma beëindigd. Met genoegen, en deels met dank, zullen vele leden terugzien op dit werkdadige programma. Immers, hetgeen door de ver- eeniging is geboden, heeft velen de zeker heid bijgebracht, dat het bestaan van zulk soort voorlichtingsdiensten een weldaad is voor de boeren. De groeiende belangstelling en toene ming van het ledental duidt in deze rich ting. Ter vergadering waren aanwezig o. m. de heeren Ir. Jacobs uit Voorhout, Verhoe ven, rijksveeteeltconsulent, Aussems, oud- secretaris van den L. T. B., de spreker van den avond, Dr. Grashuis, de landbouwon- derwijzers, de heeren Schouten, Vergou wen, Boogmans, de heer v. d. Hoek, tuin- bou wonder wijzer en de heer Comman deur, veearts te Leiden. Na een kort openingswoord van den Voorzitter werd de vergadering geopend met het voorlezen van de notulen door den secretaris, den heer L. Jacobs. Silo-bouw. De Voorzitter zegt, dat zulks naar aan leiding van stemmen uit de vorige leden vergadering, het bestuur nader onderzoek heeft ingesteld naar de wijze, waarop met den heer de Boer, silo-bouwer der vereeni- ging, een bevredigende oplossing zou kun nen worden verkregen inzake de tusschen het bestuur en hem bestaande moeilijkhe den. Spr. kan tot zijn genoegen mededee- len, dat deze kwestie geheel is opgelost geworden en leest, in verband hiermede, de volgende verklaring voor: Het is een verheugend feit namens het Bestuur te kunnen mededeelen, dat de kwestie silobouw met den heer de Boer is opgelost en wij meenen van den heer de Boer zoodanige waarborgen te hebben ge kregen, dat zonder bezwaar in de toekomst met den heer de Boer kan worden samen gewerkt." Spr. stelt voor verdere discussies over deze zaak te sluiten, waarmede de verga- dering accoord gaat. Voordat de Voorzitter het woord-geeft aan Dr. Grashuis zou spr. even willen me dedeelen, dat vele leden wellicht eenigszins verwonderd geweest zullen zijn den assis tent den laatsten tijd niet regelmatig ge zien te hebben. Naast ziekte evenwel heeft de heer v. Kampen bezigheden te vervul len gekregen, welke hem belet hebben zich geheel aan de bedrijfsvereeniging te geven. De assistent kon hieraan niets doen. Spr. hoopt echter, en in dezen geest zijn hem toezeggingen gedaan, dat in de toekomst geen herhalingen van deze afwe zigheid zullen optreden. Lezing over mengvoeders. Hierna werd het woord verleend aan Dr. Grashuis. Na een korte uiteenzetting van voorko mende ziekten bij gebrek aan voeding van mineralen, ging spr. in op zijn eigenlijke taak, nl. de controle van mengvoeders, uit gaande van de 3 C. L. O. Deze controle bedoelt in de eerste plaats paal en perk te stellen aan de misbruiken, welke in den handel voorkomen bij het verkoopen van mengvoeders welke geens zins voldoen aan de meeste elementaire eischen van mengvoeders. Evengoed als er onder 100 boeren, 100 ambtenaren, 100 andere personen zekeren zijn, waarvoor men moet oppassen zoo zijn er ook in den handel bepaalde personen, waarvoor het oppassen heet. Nu is het systeem van het controle-sta tion in andere provincies aardig ingebur gerd, niet echter in Zuid-Holland. Alle mengvoeders, van welke ondeugdelijke samenstelling ook, worden gespuid in Zuid- Holland omdat de veeboeren in deze pro vincie blijkbaar geen prijs stellen op een goede en juiste voorlichting op dit gebied. En juist Zuid-Holland, met zijn groote veestapel, behoorde hier voor te gaan. Spr. noemt het diep-treurig, dat er handelaren zijn, die spreken van z. g. fabrieksgehei men, wat in werkelijkheid neerkomt op het maken van winsten van 100 tot 500 pet. De boeren, die in den tegenwoordigen tijd elk dubbeltje moeten omkeeren voordat het uitgegeven wordt, worden op deze wijze in de maling genomen met producten welke naast duur ook nog ondeugdelijk zijn. Het controle-station tracht hierin ver betering te brengen door de mengvoeders te onderzoeken op hun procentische samen stelling, waarvan op de labels melding wordt gemaakt. Elke boer kan dus nagaan wat hem verkocht wordt, terwij] hij kan uitrekenen of het product te duur gekocht is. De bonafide handelaren hebben tegen deze controle geen bezwaar, doch het be zwaar rijst van de zijde van enkele groot handelaren, die werken met producten, welke geen enkel voordeel opleveren voor den veestapel. Nu tracht men, aldus spr., wel een rijks controle te krijgen inplaats van de controle der C. L. O., doch hiertegen bestaat be zwaar. Niet tegen het feit, dat het Rijk tot controleeren overgaat, zooals wel eens wordt gezegd, doch enkel en alleen omdat dan voor de C. L. O. de waarborg komt te vervallen, dat de mengvoeders procen- tisch worden vermeld op de labels. Waar bij komt, dat het Rijk in samenwerking zal werken met de coöperaties en de han delaren, hetgeen wel steeds tot moeilijk heden aanleiding zal geven, omdat twee partijen met tegenstrijdige belangen zou den moeten samenwerken. Spr. uit de hoop, dat ook Zuid-Holland het groote nut van dit bureau zal inzien en zich meer en meer zal gaan instellen op het koopen van mengvoeders, welke aan een onderzoek door dat bureau zijn onderwor pen. Bij het stellen van vragen, naar aanlei ding van de gehouden lezing, blijkt, dat men een controle, zooals deze thans be staat voor de coöperaties, ook gaarne uitge breid zag tot de handelaren. Dr. Grashuis meent, hy heeft zulks reeds opgemerkt, dat dit niet wel mogelijk is, omdat twee verschillende belangen wor den nagestreefd door beide groepen. De ondervinding heeft zulks geleerd. De voorzitter meent namens de geheele vergadering te spreken, indien hij Dr. Grashuis hartelijk dank zegt voor de be vattelijke voordracht, welke hij den leden der vereeniging heeft gegeven. Een lang durig applaus bewees wel, dat men het met de woorden van den voorzitter eens was. De rondvraag leverde niets op. De voor zitter wilde echter even wijzen op een in stelling, welke in het rayon Leiden was opgericht geworden en welke ten doel heeft boeren, die bedrijfskapitaal noodig hebbei, hieraan te helpen, zonder dat borgen ge steld dienen te worden. Heeft bijv. een veehouder 25 koeien, terwijl zijn bedrijf een mogelijkheid biedt van 30 koeien, dan kan hij het ontbrekende aantal aankoopen, waarvoor hem door de commissie gelden worden verstrekt. Wekelijks wordt een gedeelte van het opgenomen kapitaal af betaald, terwijl op het laatst renteverre kening plaats heeft naar het afloopende ka pitaalbedrag, een soort rente met reke ning-courant. De hiervoor gevormde commissie be staat uit de heeren Rijnsburger, Leider dorp, A. C. Paardekooper, Zoeterwoude, v. d. Boogaard, Oegstgeest, en v. Vliet te Leiden, door welke heeren alle gewenschte inlichtingen worden verstrekt, terwijl even eens de plaatselijke boerenleenbanken in lichtingen over deze credietverleening aan boeren kunnen geven. Hierna werd de vergadering gesloten. ALPHEN AAN DEN RIJN Luchtbescherming kost 1000 per jaar. B. en W. schrijven aan den Raad o.m. het volgende: Een door het hoofd van den Luchtbe schermingsdienst, in overleg met de lei ders der verschillende onderdeelen, op- gmaakte berekening, wijst uit, dat voor een volledige uitrusting in vredestijd on geveer een bedrag van f 8000.zal noo dig zijn, welke som bij mobilisatie van den dienst zeer belangrijk, vermoedelijk zelfs tot ongeveer 25000.zal dienen te worden verhoogd. Waar nog telkens nieuwe vindingen op het gebied van de luchtbescherming wor den gedaan, en op tal van punten nog twijfel omtrent bruikbaarheid en nood zakelijkheid der uitrustingsstukken be staat, verdient het aanbeveling, voorloo- pig slechts zeer geleidelijk tot aanschaf fing van het benoodigde materiaal over te gaan. In overleg met het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst is een begroo ting opgemaakt, waaruit blijkt, dat naast de op de begrooting 1938 uitgetrokken 250.voor dit jaar nog noodig zal zijn een bedrag van 750.Naar het zich laat aanzien, zal er rekening mede gehou den moeten worden, dat ook in de ko mende jaren een bedrag van ongeveer duizend gulden ten behoeve van den luchtbeschermingsdienst op de begrooting moet worden gebracht, zoodat in een achttal jaren de vredesuitrusting com pleet kan zijn. B. en W. merken tenslotte nog op, dat de kwestie van de alarmeering, een vraag stuk, waaromtrent de deskundigen op dit terrein nog niet tot een bevredigende oplossing zijn gekomen, voorloopig bui ten beschouwing is gelaten. Hiermede zal een vrij aanzienlijk bedrag gemoeid zijn, dat in de voornoemde bedragen niet be grepen is. Hiertegenover staat echter de langere levensduur van een deugdelijke alarmeeringsinstallatie, zoodat wij het niet onredelijk achten, dat t.z.t. de daar voor benoodigde gelden uit den kapitaal- dienst bestreden kunnen worden. B. en W. stellen u derhalve voor een aanvullend crediet van 750.voor 1938 beschikbaar te stellen. Commissie van overleg politie-personee! In de vacature, ontstaan door het ver trek van den heer Boeren, werd door B. en W. aanbevolen als aan de commissie van overleg voor zaken betreffende het polite-personeel de heer S. Groenendijk. K.J.C. Door de leden van de K.J.C. zal op Palm-Zondag in de Sint Josephzaal een Passieavond worden gegeven, met declamatie en zang. Arbeiderswoningbouw. De arbeiders woningbouw in deze gemeente schijnt thans met kracht ter hand te worden ge nomen. Maakten wy vorige week melding al dus de ,Rijnl." van een plan voor den bouw van 14 woningen aan de Bilderdijk- straat, waarvoor door den heer W. B. Kroon, architect alhier de benoodigde grond reeds is aangekocht, thans kunnen wij meedeelen, dat ook het terrein van de voormalige pannenfabriek der firma J. K. van Leeuwen aan de Emmalaan, hetwelk destijds door de firma Gesman en Zoetemeijer is aangekocht, voor ar beiderswoningbouw zal worden bestemd. Het ligt in de bedoeling op dit perceel een 16-tal woningen te bouwen. Excursie van bouwpatroons. De R.K. Bouwpatroons hebben in een ledenverga dering besloten a.s. Vrijdag per autobus een bezoek te brengen aan de Jaarbeurs te Utrecht. De geestelijk-adviseur Kape laan C. M. Klaver zal deze excursie mee maken. ROEl.OFARENDSVFEN R.K. SPORTVEREENIGING „D.O.S." Dat deze vergadering in groote belang stelling stond, bleek gisterenavond zeer dui delijk. De voetbal- en athletiekafdeelingen, welke de Sportvereeniging DOS omvat, vulden het clublocaal „Noordhoek" tot in de uiterste hoeken, en precies om 8 uur maakte voorzitter C. Böckers een begin aan de zeer uitgebreide agenda. Senioren. Nadat de notulen van de vorige verga dering aangaande athletiekbelangen door den heer P. de Koning J.J.zn. waren uitge bracht, volgde een uitvoerig jaarverslag, waaruit we de volgende bijzondere feiten noemen: in de periode tusschen deze twee jaarvergaderingen in behaalde DOS I tweemaal 't afd.-kampioenschap. Na moei lijke promotie-wedstrijden begon eindelijk na sensationeele spanning vanuit Delft de victorie, DOS landde in de I.V.C.B. Met zeer bescheiden wenschen werd de com petitie in deze nieuwe omgeving begon nen: „Als we ons maar kunnen handha ven" was 't parool; maar al spoedig bleek, dat er alle reden was tot zelfs kampioens illusies. En 't is voldoende bekend, na een uiterst fraai verloop waarin slechts twee maal met 10 werd verloren, werd weder om een zware berg-étappe succesvol beëin digd. DOS n begon zwak, maar herstelde zich kranig in de laatste competitie-helft, waar aan dan ook de 3de plaats te danken is. DOS Hl was lange tijd in de running voor de eerste plaats, kon echter de eind spurt niet volhouden. DOS IV verliep min der soepel: door gebrek aan spelers stond dit elftal een tijd stil, maar is thans weer volledig om de rest der wedstrijden te kun nen uitspelen. Maart '37 werd de afd. athletiek opge richt, welke in den algeloopen zomer vol doende bewijzen aflegde van levensvatbaar heid, maar ongetwijfeld in de toekomst meer populair nog moet worden: te weinig leden! In Aug. was daar de interland-wed strijd tegen Geel-Ster uit België, welke op 't kantje werd verloren door DOS. De se rie-wedstrijden om de Leidsche Courant wisselbeker hadden eveneens voor DOS een eervol verloop. De vereeniging telt thans 47 actief voetballende leden, 7 niet- actief leden, 6 athleten, 24 junioren en 226 donateurs. In ^Januari vertrok de geestel. adviseur, Kap. A. J. Buys naar elders, waardoor de vereeniging een hard werkend propagan dist verloor. De nieuwe adviseur, Kap. von Fisenne, evenwel bleek in hetzelfde vaar water van zijn voorganger te willen voort gaan, en toonde z\ch reeds dadelijk als groot sportvriend van de geheele DOS-be- weging. Finantien. Het jaarverslag van den penningmeester C. v. Diemen toonde: inkomsten 19371938: f 2637.89, uitgaven ƒ2541.66, saldo ƒ96.23. Het vorig jaar was er een kastekort van ƒ291.70. Na atfrek van saldo thans nog te kort 195.47, plus loopende rekeningen 50, in totaal 245.47. Eigendommen enz. ƒ599.50. Eindsaldo: 354.03. De heer A. Hogenboom bracht vervolgens verslag uit namens de kascommissie, waar na de voorzitter een woord van waardee- lende dank uitsprak aan al deze financiers voor accurate verzorging en beheer. Als nieuw lid werd hierna Ev. Rode wijk aan de kas-commissie voor 1938 toegevoegd. Junioren: De heer H. v. Ruiten bracht als junio ren-leider verslag uit over het wel en wee van de DOS-toekomst: er zijn twee elftal len. DOS a staat op 't oogenblik op de 3de plaats en DOS b op de eerste plaats van de ranglijst hunner afdeelingen. Het blijkt een zware taak te zijn de toekomst van DOS te verzekeren. Ondanks propaganda maar weinig succes om nieuwe leden te verwer ven; de junioren die aangesloten zijn hou den waarborgen in voor de toekomst: hun aantal is echter te gering. Er is goede kame raadschappelijke club-geest. Door de groo te stuwing van Kap. Buys kon dit jaar het tweede elftal weer tot stand komen, dank zij een groote propaganda-campagne op 26 Maart. In de toekomst moeten er zeker nog twee elftallen bijkomen. Het parool moet zijn: „Wint er één bij voor de DOS-toe komst!" Athletiek: De juniorenleider, die tevens de athle tiekbelangen behartigt bracht het verloop uit van deze afdeeling in 't afgeloopén jaar. Opgericht in Maart 1937 werd in Februari 1938 een vastere basis gevonden, waarop de athletiekbelangen in het komende sei zoen zullen worden opgericht. De 15de Mei zal voor Roelofarendsveen een officieele athletiek-dag zyn, waarop nationale wed strijden zijn vastgesteld. Dat zal de groo te propaganda-dag moeten worden, opdat vele jongelui zullen getrokken worden tot deze mooie alzijdige sportbeoefening. Ter zijner tijd wordt daarover nog wel voldoen de gepubliceerd. Verkiezingen enz. De periodiek aftredende bestuursleden C. Böckers, H. v. Ruiten en C. v. Diemen werden bij accla matie herkozen, waarna de geestelijk advi seur hoopte, dat zij met dezelfde geestdrift van voorheen moge werken aan de „schoo- ne toekomst", 'n toekomst die zich voor DOS zoo gelukkig voordoet. De verkiezing van de elftalcommissie le verde moeilijkheden op, daar deze commis sie zich niet meer beschikbaar stelt. Van de vergadering kreeg het bestuur machtiging om naar eigen inzicht in deze kwestie te handelen. De verkiezing van aanvoerders werd op voorstel verschoven naar den na zomer, wanneer de nieuwe competitie aan vangt Hierna werden de twee shirts, beschik baar gesteld door den heer M. Hoogeboom, onder de kampioen verloot: winnaars Ev. Rodewijk en H. v. Velzen. De vereeniging stelde nog twee shirts disponibel tot verlo ting onder de overige leden: winnaars Th. v. d. Meer G.zn. en J. Rodewijk. Volgde een zeer belangrijke mededeeling vanaf de bestuurstafel n.l.: Verlagingcontributietotf 0.15 per week. Na van alle kanten de finantieele toestand bezien te hebben, meende het bestuur deze stap te mogen doen. Wie nu de sport beoefe nen wil, kan aangaande dit veel omstreden punt geen moeilijkheden meer hebben. De voorzitter verwacht dan ook, dat voort aan de contributie-betaling vlot zal zijn, en dat de leden door hun kwalitatief goed spel in de toekomst deze regeling zullen doen bestendigen. Niet-actief leden betalen 0.10 per week: moge ook deze categorie zich in de toe komst meer uitbreiden in het belang van de R.K. Sportbeweging. Medegedeeld werd, dat met ingang van April op Woensdagavond pl.m. 6 uuflop DOS-terrein zal getraind worden voor Ath letiek. Zij, die in Mei iets presteeren willen, behooren te beginnen! Ingekomen schryven van D.H.L. Delft: felicitatie met succes van DOS in de I.V.C. B. en herinnering aan de prettige wedstrij den van verleden jaar in de promotie; sluit met goede wenschen voor de toekomst. Gevraagd naar 't verschil tusschen niet- actief leden en supporters of donateurs wordt geantwoord, dat de eerste alle rech ten bezitten van het lidmaatschap en dus zeggenschap hebben in de vereeniging. Tot slot sprak de geestelijke adviseur en- keel begeesterende woorden tot de leden. Spr. verheugde er zich over deze bloei periode van DOS te mogen meemaken, maar kon toch juist nu zijn groote zorg voor de toekomst niet verhelen: „niets is zoo vergankelijk als voetbalroem". Daarom gti vooral kampioen, doet door uw invloed uw best by de jeugd om bij hen interesse te kweeken voor de sport. Vervolgens een extra aanmoediging voor de athletiek-sport, die hier nog in de kinderschoenen staat. Op 15 Mei moet deze sport in R'Veen gevestigd worden: door kennis van athletiek kan de liefde ervoor komen. Moge de goede ideeën over sportiviteit en clubgeest, welke het bestuur bezielen, in alle leden zijn. Na een opwekking om onder alle omstandigheden de a.s. promotiewedstrijden ridderlijk en fair te voeren, besloot Kap. von Fisenne deze groote propaganda-speech. Zoo was het einde daar, na zeer vlotte af werking der agenda. Tegen half elf sloot de voorzitter met dank voor ieders mede werking en na een variant op z'n bekend stokpaardje deze prettige belangrijke ver gadering. RIJPWETERING Pluimveevereeniging. Dinsdagavond na afloop van de veiling werd door de Rijpweteringsche Pluimveevereeniging een buitengewone algemeene vergadering ge houden in de „Vergulde Vos". De voorzit ter, de heer J. Verwey, heette de talrijk opgekomen leden, alsook de zeer vele be langstellenden hartelijk welkom. Een bij zonder woord van welkom richtte hij dan tot den spreker van dezen avond, dr. te Hennepe uit Rotterdam, een man, die in zijn vak een wereld-reputatie geniet en die toch zoo spontaan de uitnoodiging van het bestuur had aangenomen, om voor een zoo eenvoudig gezelschap een onderwerp uit zijn wetenschappelijken arbeid op popu laire wyze te behandelen. Dr. te Hennepe, die hierna het woord verkreeg, begon met zich te verontschul digen over het feit, dat de korte spreektijd bij-langen-na niet toereikend zou zijn om een onderwerp als „pluimveeziekten in 't algemeen" te behandelen en dat hij zich daarom zou beperken tot de behandeling van de ziekten, die zich het meest bij kui kens voordoen. Daar het kuikenseizoen thans is aangebroken, meende spreker, dat dit onderdeel van het aangegeven on derwerp nu het meest actueel is en dat het daarom zijn toehoorders het meest zou in teresseeren. Omdat ook velen onzer lezers zich zender twijfel voor de pluimveehou derij inieresseeren en daarom mogelijk hun voordeel kunnen doen met het behan delde, zullen we trachten in kort bestek de rede van den spreker hier weer te ge ven, althans de voornaamste deelen hier van te releveeren. Spreker begon met er op te wijzen, dat de kennis van kuikenziekten bij de meeste menschen, zelfs bij een groot aantal be roepspluimveehouders nog bedroevend klein is, vooral in het buitenland. In Enge land wordt de pluimveehouderij met al- geheelen ondergang bedreigd, wijl men daar zoo met ziekten, vooral met kuikenziekten te kampen heeft, dat bijna geen enkel be drijf meer loonend is. 't Is daar zelfs zoo ver gekomen, dat men de regeering heeft verzocht de eiereninvoer te verbieden om het eigen product duurder te maken, waar door de bedrijven misschien weer rendee- rend zouden worden. Als gevolg daarvan werd daar een regeeringscommissie inge steld, die tot de conclusie kwam, dat de slechte uitkomst van het pluimveebedrijf zijn oorzaak vond vooral in de onrustba rende sterfte ondr de kuikens, waarop de commissie zich naar Duitschland begaf, om daar de Nederlandsche methoden ter be strijding der kuikenziekten te bestudee- ren. Spreker kwam dan tot de vraag, hoe het mogelijk is, dat men in dit opzicht in Nederland het buitenland zoo ver vooruit is. Dit is te danken aan het kosteloos on- diTzoeK, zooals dit sedert vele jaren reeds aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam geschiedt. Aan deze inrichting worden jaarlijks plm. 6000 stuks gestorven pluim vee onderzocht en worden middelen be proefd ter bestrijding en voorkoming van de meest voorkomende kiekten. Bij jonge kuikens is „pullorum" de meest voorkomende en meest gevreesde ziekte. Het kenmerk dezer ziekte is, dat oogensrhijnlijk gezonde diertjes plotseling dood gevonden worden, dagelijks bij groo- tere aantallen, zoodat veelal van een heel broedsel wéinig of niets overblijft. Het onderhoek heeft uitgewezen, dat deze ziekte zich openbaart door aandoening der longen en door abcessen in de hartspier, welke laatste de plotselinge dood veroor zaken. Daar de ziekte wordt veroorzaakt door bacteriën, is ze zeer besmettelijk en het ergste is, dat de bacteriën blijven le ven in het lichaam der oogenschijnlijk ge zonde dieren en zich daar nestelen in de eierstok, zoodat die dieren, eenmaal volwas sen zijnde, soms besmette eieren leggen, die in de broedmachine weer een heel broedsel kunnen beshretten. Op zeer be vattelijke wijze verklaarde spreker, hoe dit kan gebeuren, waarna hij de bestrij dingsmiddelen dezer ziekte behandelde. Bewezen is, dat creoline voor de bacterie dezer ziekte doodelijk is. Men drenke daar om een paar oude juttezakken in een 2 pet. creoline- oplossing en legge deze, na ze gedroocd te hebben onder de kunstmoe der. Eiken dag moeten deze zakken door andere worden vervangen. Verder moeten de voer- en drinkbakken op gaasbodems worden geplaatst en moeten de eerste niet de in den handel zijnde bakjes met gaat jes, doch van een geheel andere construc tie zijn. Het ideaal zou zijn, dat de geheele bodem van het hok een gaasbodem was, doch daarmede loopt men gevaar de dier tjes rijp te maken voor de ziekte, die meer bij oudere kuikens voorkomt n.l. de coccidiosus. Ook over deze ziekte en haar bestrijding gaf spreker een bevattelijke verhandeling. Het beste voorbehoedmiddel tegen bei de ziekten achtte spreker het onderzoek der foktoomen, wat kosteloos geschiedt en tegenwoordig bijna algemeen wordt toege past. Verder moet de pluimveehouder zijn dieren zoodanig voeden, dat zij voldoende weerstandsvermogen krijgen om te produ ceer en, wat tegenwoordig van een leghen wordt gevergd. En dit is werkelijk niet weinig. Imers om productief te zijn moet een kip niet slechts minstens het 15-voud van het aantal eieren produceeren van wat ze in den natuurstaat zou voortbrengen, doch een groot deel van dit aantal moet ge legd worden in den tijd, dat in de natuur staat het lichaam zou rusten. Daar de we tenschappelijke samenstelling van de pluimveevoeders nog niet in dit stadium is gekomen dat men bij deze overmatige productie het lichaam van het dier vol doende op kracht kan houden, is de laat ste jaren een algemeene vermindering van weerstandsvermogen bij ons pluimvee waar te nemen. Eindelijk gaf spreker nog een overzicht van de bestanddeelen, die aanwezig moeten zijn in de voeders van foktoomen en van legtoomen en besloot met den raad om nimmer eieren te laten uitbroeden, tenzij van overjarige dieren. Na afloop van deze leerzame rede wer den nog eenige vragen gesteld, die door dr. te Hennepe op bevredigende wijze werden beantwoord. De voorzitter bedankte daarna de spreker voor zijn leerzaam betoog, dat ve len der toehoorders zonder twijfel ten voordeel kan zijn, waarna hij de bijeen komst sloot. DE KWAKEL „Hollands Glorie". Deze film werd Dinsdagavond vertoond aan de vereeniging „Ons Belang" als zijnde een inzet voor de actie tot het komen van een potbloemen- en bollententoonstelling in 1939. De zaal was matig bezet, evenwel jongelieden toon den hun belangstelling. Om het ging het dien avond. Zij hebben van deze film in kleine trekken kunnen leer en: de bewer king van de akkers, de bemesting, ook van kalkarme gronden; zij hebben eenige ma chines aan 't werk kunnen zien; de bloe mencultuur, de manier waarop de bollen kunstmatig vergrooten, vermenigvuldiging verkregen enz. De heer P. v. Nouland van de veiling de Hobaho, besprak de bloembollenteelt Tot de jongeren sprak de heer Nouland, dat het jammmer was, dat deze niet tot hun 16e jaar een verplichte avondschool moesten doorloopen. Kennis is macht. Zij moeten zich op alle gebied bekwamen, al kost het eenige geldelijke offers. Een der vragenstellers hoopte, dat de jongeren meer om de bollen, dan om de (voet)b allen zouden gaan denken, dan zijn we, waar we moeten wezen, want de studieijver ontbreekt bij velen. In intiemen kring werd nog gesproken over huisbroei. Dit aanmoedigen is een stap in de goede richting. Hierover later meer. B.V.L. Schietwedstrijd. Op Woens dag j.l. was de uitslag als volgt: P. J. Graven 80 p., C. de Horde 77 p., J. den Haan 78 p, M. Wahlen 62 p, C. v. d. Burg 89 p., C. Verlaan 84 p.. G. v. Oostwaard 91 p., H. Brozius 87 p., B. de Jong 92 p., G. Voorn 93 p., C. v. Zael Wz. 82 p., Th. Winter 59 p. R.K. Damclub „Kunst en Genoegen". Competitiewedstrijd op 16 Maart. Afd. I: J. v. ZaalP. den Haan 20; P. v. Klink J. Bartels 20; C. v. Zaal Mz.A. v. Oostwaard 20; L. v. ZaalB. Verlaan afgebr; Th. VoorJ. v. Egmond, afgbr.; J. BartelsA. v. Oostwaard 20. Afd. n: A. v. KesselK. de Blieck 20; C. RölingA. Versluijs 11; C. Schijf G. Voorn 20: H. MeijerA. Maas 20, 11; J. BroziusH. Kas 20, 02; B. v. d. RottenP. Smits 20; Th. Maas Th. v. Zaal 20, 20; J. v. RijnJ. Re kelhof 20, 20; W. VoornJ. Zelden- thuis 20, 20; A. v. d. RottenA. Ver sluijs 11. Koopt bij hen, die in Uw Dagblad adverteeren

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 10