Verlengde oefentijd geldt reeds voor lichting 1938 ABONNEMENTEN 29ste Jaargang No. 8981 Mededeeling van minister Colijn voor de radio „Hoogste belangen van het land nopen daartoe" BINNENLAND WOENSDAG 16 MAART 193a S)e £cicbcli£(2oii/fca/nt TelefoonRedactie 15. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon: Administratie 935. Giro 103003. Postbus 11. BIJ EEN GOUDEN PRIESTERFEEST PASTOOR IGN. SMEETS O.F.M. Terwijl aller gespannen maar naar wtf hopen: niet over-spannen aandacht ge richt is op het huidige wereld-gebeuren, waarin ontegenzeggelijk ligt een ernstiger dreiging van een wereld-oorlog, dan de laatste jaren ooit aanwezig is geweest willen wy op deze plaats een dankbare blijdschap, een hartelijken jubel opwekken rondom een priester, een zielen-herder, die zijn gouden jubileum viert! Rondom een priester, die vijftig jaren lang, dag-in, dag- uit, door voorbeeld en door prediking heeft geleerd, wat aan de menschen vrede brengt.... Vijftig jaren lang waarvan bijna 40 jaar als Minderbroeder heeft de pastoor der St. Leonardus-parochie te Leiden, de zeereerw. pater Ign. Smeets O.F.M., zijn priesterlijke taak vervuld. Als jong pries ter heeft hij de jongelingschap geleeraard en gevormd tót katholieken-van-de-daad, en daarna, getreden in de Orde der Francis canen, heeft zijn priesterlijke werkzaamheid zich uitgestrekt over een wel zéér breed terrein van zielzorg. Hij is rondgetrokken als prediker bij bijzondere kerkelijke ge beurtenissen, als leider van missies, van tridua, van retraiten. Hij heeft geleid tal rijke geestelijke oefeningen voor aanstaan de priesters, voor priesters, voor manne lijke en vrouwelijke religieuzen. Wie ooit al is 't misschien lang geleden onder zijn leiding een geestelijke oefening heeft mogen meemaken herinnert zich nog le vendig de in-dringende overtuigingskracht van zijn eenvoudige, maar wei-gekozen, ernstig- voorbereide woorden. Als voelbaar en tastbaar ligt in zijn prediking de rijpe vrucht van langdurige meditatie en eigen diepe levensovertuiging en levenspractijk. Dat zullen ook nu nog getuigen de pa rochianen van de Haagweg-parochie te Lei den, die gaarne hun aandacht schenken aan en hun ziel openzetten voor het wel sprekende woord van hun 73-jarigen pas toor, die nog zooveel vitaliteit, zooveel ie- venskracht bezit. Sedert 1931 pastoor der Leonardus-paro chie, heeft de jubilaris met een arbeidslust, onvermoeibaar en onverstoorbaar, gearbeid voor en onder zijn parochianen. Door huis bezoek en in de biechtstoel en op de preek stoel, door groote zorg voor de kerkelijke plechtigheden en den passenden luister voor Gods Huis, door toegewijde belang stelling voor het onderwijs, lager onder wijs en bewaarschoolonderwijs in zijn pa rochie door een herder, een vader te zijn voor allen, die zijn hulp en steun behoeven. En allen, die met hem in relatie komen, eerbiedigen in hem den priester, leeren in hem kennen den religieus.... Zooals altijd de boven-natuur gegrond is op de natuur, zoo is hij hem het priesterlijke, het reli- gieuse leven van liefde en van offer ge bouwd op zijn karakter als mensch. Hij is een man van echten eenvoud, toegankelijk voor een ieder, en tegelijkertijd van hoof- sche manieren, van vormen, vormen met Inhoud. Als wij hier zij 't dan slechts in enkele woorden, om niet al te zeer in botsing te komen met het vanzelfsprekend verlangen van den Jubilaris wijzen op de schoon heid en verdiensten van dit gouden pries terleven, dan doen wij dit, om den Jubila ris te geven de eer, die hem toekomt, maar vooral en allereerst om op te wekken tot, om ons alle weer 'ns in te dringen een b e- sef van dankbaarheid aan God, Wiens Goedheid ons heeft geschonken het priesterschap met zijn zoo talrijke en in- tens-groote zegeningen! Zooals gemeld draagt de Jubilaris mor gen om negen uur een plechtige Hoogmis op; op 1 Mei zal het feest door de parochie luisterrijk worden gevierd. Dr. H, Colijn heeft Dinsdagavond voor de Nederlandsche zenders, te 10 minuten vóór acht, de volgende rede gehouden: De ge beurtenissen van de laatste dagen in het buitenland hebben ook op het Nederland sche volk een diepe indruk gemaakt, Ook onze zorgen en moeiten zijn er door ver meerderd. Want al is het nu zoo, dat geen onmiddellijk oorlogsgevaar dreigt, al mag men er voor danken, dat ook deze wolk voorbij dreef zonder ravage over ons werelddeel aan te richten, het is niettemin juist wat de Engelsche minister-president gisteren in het Lagerhuis getuigde, dat de jongste gebeurtenissen een effect moeten hebben, dat men thans nog wel niet met nauwkeurigheid bepalen kan, maar dat toch hierop neerkomt, dat het gevoel van onzekerheid en onveiligheid in Europa in sterke mate verhoogd is. Juist is ook wat de heer Chamberlain op merkte, dat men zich weliswaar behoort te onthouden van al te haastige besluiten en van achtelooze woorden, maar dat zulks niet mag leiden tot veronachtzaming van de noodzakelijke voorzorgen. Het is niet nu voor het eerst, dat ook de Nederlandsche regeering zich verplicht achtte om rekening te houden met de po litieke spanningen om ons heen en om de voorzorgen te treffen, die noodig werden geacht. Het feit, dat wij het geheele jaar door de beschikking hebben over geoefende militairen, noopte reeds éénmaal nu twee jaren geleden tot een buitengewone voorziening van tijdelijken aard. Daarna heeft de regeering een wijziging van ons legerstelsel in overweging genomen, dat er op gericht was deze zwakke stee in ons de fensiestelsel te doen verdwijnen en in ge meen overleg met de Staten-Generaal is de wet van 21 Februari 1938 tot stand ge komen, waarbij de duur van de eerste oefening voor de infanterie van 51/2 maand tot 11 maanden werd verlengd. De aldus gewijzigde Dienstplichtwet is 5 Maart jj. in werking getreden en daardoor is de weg gebaand om het geheele jaar te kun nen beschikken over eene, zij het niet zeer sterke, voldoend geoefende troepenmacht, die in staat is het eerste verzet te bieden tegen aantasting van ons grondgebied. Tot nu toe waren er vele maanden in het jaar, dat geen enkel verzet tegen plotselinge verrassingen mogelijk was. In het licht var. het zeer snelle verloop van militaire acties als thans mogelijk bleek, mag zulk een toe stand onder de huidige omstandigheden geen dag langer bestendigd worden. Het Is daarom dat de regeering be sloten heeft gebruik te maken van de bevoegdheid, die zij krachtens de ge wijzigde Dienstplichtwet bezit, om de verlengde eerste oefentijd reeds te doen gelden voor de lichting 1938, dus ook voor dat deel ervan, dat in het begin van October 1937 voor eerste oefentijd onder de wapenen is gekomen. Het ge volg hiervan is derhalve, dat dat deel der lichting 1938, dat 25 Maart a.s. met groot verlof naar huis zou zijn terug gekeerd, na dien datum onder de wape nen zal blijven. Aanvankelijk was dit de bedoeling der regeering niet. Zij hoopte, om allerlei re denen, dat zij de verlenging van den eerstn oefentijd eerst zou behoeven toe te passen op de lichting 1939, waarvan het eerste deel in October a.s. onder de wapenen moet ko men. De omstandigheden dwingen ons thans, dat voornemen prijs te geven. De hoogste belangen van het land nopen daartoe. Voor sommigen zal dit regeeringsbesluit onge twijfeld een teleurstelling zijn, maar ook zullen zij begrijpen, dat de algemeene po litieke toestand niet toelaat om op-zien- komen te spelen. Ook zij zullen inzien, dat het treffen van voorzorgen in dezen tijd niet mag worden nagelaten. En voor het overige ligt het in het voornemen van den minister van Defensie om met ernstige per soonlijke belangen met inbegrip van die van verwanten, zooveel als 's lands belang toe laat, ter dege rekening te houden. Ten slotte doe ik een beroep op het ge heele vaderland om kracht te toonen, door rustige aanvaarding van wat noodzakelijk is. En ik besluit met de bede, dat de Al machtige God ons werelddeel en daardoor ook ons vaderland, behoede voor een nieuw Armageddon. Armageddon of Harmagedon is de plaats, waar volgens Apoc. 16. 16 de ko.v'i- gen der aarde den eindstrijd zullen voeren tegen het Rijk van God. MINISTERIEELE AANSCHRIJVING AAë DE KORPSCOMMANDANTEN De minister van defensie heeft ter uit voering van het door de regeering genoo- men besluit betreffende het toepassen van de bepaling van de gewijzigde Dienst plichtwet inzake de verlenging van den eersten oefentijd van 534 tot 11 manaden voor de lichting 1938, de volgende aan schrijving gericht aan de korpscomman danten: Bij de wet van 21 Februari 1938 (Staats blad nr. 500) tot wijziging van de Dienst plicht *et is de duur van de eerste oefe ning voor de onberedenen, voor wie deze duur tot dusver ten hoogste 534 maand of ten hoogste 6 maanden bedroeg, gebracht op ten hoogste 11 maanden. Deze wijzi gingswet is in werking getreden met in gang van 5 Maart 1938. Daar art. 66 van het Dienstplichtbesluit bepaalt, dat voor zoover geen uitzonde ring is gemaakt de eerste oefening even lang duurt als in de wet als hoogste duur is vermeld, is de verlengde eerste-oefe- ningslijd van toepassing geworden ten aan zien van allen, voor wie deze tijd aanvan kelijk 534 maand of 0 maanden bedroeg en die de eerste oefening niet vóór 5 Maart 1938 hadden volbracht. Dientengevolge zullen de hierbedoelde dienstplichtigen, die thans in werkelijken diend zijn, eerst na een eersten oefenings tij d van 11 maanden met groot verlof ver trekken Wellicht zullen enkele groepen van dienstplichtigen buiten toepassing van dezen maatregel blijven. Welke groepen dit zullen zijn, zal nader worden bepaald. UITBREIDING VAN HET AANTAL CAPITULANTEN De minister van defensie brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat voor een aantal dienstplichtige sergeanten en fou- riers van het wapen der infanterie, van de lichtingen 1934, 1935, 1936 en 1937, (ge boren n? 31 December 1913), alsnog de ge legenheid wordt opengesteld om in werke lijken dienst te komen op voorwaarden van het Capitulantenreglement, teneinde na gebleken geschiktheid als capitulant te woiden aangenomen. Tevens heeft de minister bepaald, dat zoowel voor de thans dienende als voor de aan te nemen capitulanten het zakgeld met ingang van 26 Maart wordt verhoogd tot 5 per week voor de eerste drie jaren en daarna tot 7 per week. Dienstplichtige onderofficieren der in fanterie. die niet genegen zijn om als ca pitulant te dienen, doch wel gedurende eenigpn tijd vrijwillig in werkelijken dienst willen komen of blijven, zulks op de voorwaarden betreffende belooning, enz welke gelden voor capitulanten, kunnen zich e' eneens met een daartoe strekkend verzoek rechtstreeks wenden tot hun re giment! commandant. Gegad'gden voor opkomst in werkelij ken dienst als boven omschreven, moeten zich ten spoedigste rechtstreeks wenden tot hun corpscommandant. 01 KOMST BIJ HET REGIMENT WIELRIJDERS B:i het regiment wielrijders zou op Maan dag 21 Maart a.s. voor eerste oefening moeten opkomen de tweede ploeg van de lichting 1938, versterkt met een gedeelte van het extra-contingent van deze lich ting. De Minister van Defensie heeft nader bepaald,, dat de opkomst van deze ploeg wordt uitgesteld tot Donderdag 31 Maart. Regeering stelde Staten-Generaal van voorgenomen maatregel op de hoogte De voorzitter van den Raad van Mi nisters, dr H. Colijn, heeft reeds gister middag de voorzittersvan de beide Ka mers der Staten-Generaal door middel van een schrijven op de hoogte gesteld van het besluit der regeering tot het onder de wapenen houden der dienende lichting. DE LEGERING VAN ONZE TROEPEN Door den plotselingen maatregel om den eersten oefentijd van de lichting 1938 te verlengen is het uitgesloten, dat de nieuwe lichting gelijktijdig met de lichting welke thans onder de wapenen is in de bestaande kazernementen kan worden on dergebracht. Maar ook al zou zulks kunnen, dan zou dit toch niet geschieden, omdat het leger bestuur thans in staat is de nu geoefende oude ploeg van 1938, die einde Maart met groot verlof zou zijn voltrokken, zooveel mogelijk te bestemmen voor hetzelfde doel als waartoe de geoefende manschappen van de lichting 1938 in het jaar 1939 zouden worden bëstemd, nl. ter verzekering van de grensbeveiliging. Daarbij doet zich thans de vraag voor hoe de kazerneering van deze manschap pen zal moeten geschieden, Terwijl er alle tijd is om voor de lichting 1939 de hiertoe noodige maatregelen voor te bereiden, is zulks thans uitgesloten en zullen thans tij delijke maatregelen moeten worden geno men om de manschappen behoorlijk ter plaatse onder te brengen. Voor deze tijdelijke maatregelen is, naar wij uit goede bron vernemen, de medewer king irigercepen -van de verschillende de partementen van algemeen bestuur, die plaatselijk wellicht gebouwen hebben, welke op korten termijn in gereedheid zouden kunnen worden gebracht. Voor zoover dit nog niet volledig kan geschie den, zal tijdelijk met inkwartiering wor den volstaan. De bedoeling is, dat omstreeks 28 Maart de troepen naar de verschillende plaatsen zullen vertrekken, omdat met 1 April de -iieuwe ploeg onder de wapenen komt en de kazernes dan zullen moeten zij ont ruimd. WERKLOOSHEID MINDERT LANGZAAM Gunstig aspect tegenover het vorig jaar. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat in de week 21 t.m. 26 Februari 1938 bij gesubsidieerde vereeni- gingen met werkloozenkas waren aange sloten 551.400 personen (waarvan 74.800 landarbeiders) Voor de 476.600 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 28.8 (in de vorige verslagweek, 7 t m. 12 Februari 1938, was dit percentage 29 3). Voor de 551.00 verzekerden met inbegrip van de landarbeiders was het werkloos heidspercentage 27.8 (in de vorige verslag week was het 28.8). In de tweede verslagweek van Februari vvas het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt. (Tusschen haakjes zijn vermeld de percen tages, indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten): 1935 32.6 (34.6) 1936 33.3 (35.4), 1937 29.4 (30.9), 1938 27,8 (28.8). Bij de organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 26 Februari 1938 in totaal 443.027 werkzoekenden ingeschreven, ender wie 418.584 mannen. Van deze werk zoekenden waren er 423.265 werkloos, on der wie 404.822 mannen. Blijkens een opgave van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun- verleening waren einde December 1937 van ce bfj genoemde organen ingeschreven werkloozen, 45.403 arbeiders geplaatst bij een werkverschaffing. CONSUMPTIEMELK-REGELING IN HET WETTELIJK GEBIED. Einde bemoeienissen der Zuivelcentrale. Men deelt ons van bevoegde zijde me de, dat ingevolge een door den minister van Economische Zaken genomen beslis sing, de bemoeienissen der Nederlandsche Zuivelcentrale met de uitvoering van de consumptiemelk-regeling in het z.g. wet telijk aangewezen gebied per 3 April ge heel zullen worden bëeindigd. Op dit tijdstip zal voor dit gebied een nieuwe consumptiemelkregeling in wer king treden Deze regeling is gezamenlijk opgesteld door een uit de melkveehouders gevormde organisatie (de vereeniging consumptiemelk-centrale) en een organi satie van den melkhandel (de algemeene vereeniging voor melkvoorziening), welke organisaties tevens de regeling zullen uit voeren. Van overheidswege is bepaald, dat melkveehouders, die hun melk afle veren voor consumptiedoeleinden, en han delaren in consumptiemelk voor de uit oefening van hun bedrijf toestemming dienen te hebben van hun bovenvermelde organisatie. DREIGEND CONFLICT IN HET SIGARENMAKERSBEDRIJF. In het gebouw van den Radioraad heeft de rijksbemiddelaar mr. Verschuur een be spreking gehad met partijen, betrokken bij het dreigend conflict in het sigarenmakers- bedrijf. De conferentie, welke zeer lang duurde, leverde geen direct resultaat op. Mr. Ver schuur zet zijm bemiddelingspogingen voort. XP* Zij die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant", ontvangen de nog voor dezen datum verschij nende nummers tot 1 April a.s. GRATIS. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Na een groote parade te Weenen heeft Hitler per vliegtuig Oostenrijk verlaten. Kardinaal Innitzer krijgt geruststellende verklaring van Hitier. (2e blad). De dreigende opmarsch van Franco in Aragan verhoogt de spanning in Catalo- nië (2e blad). De Sudeten-Duitschers veroorzaken op winding in het Tsjechische parlement. (2e blad). Wil Polen een ultimatem zenden aan Litauen? (2e blad). Doodvonnis te Moskou voltrokken. (2e blad). Binnenland De verlenging van den eersten oefentijd voor onbereden dienstplichtigen zal reeds voor de lichting 1938 gelden. (1ste blad). Het aantal capitulanten zal worden uit gebreid; hun zakgeld wordt met ingang van 26 dezer verhoogd. (1ste blad). Het ligt in de bedoeling van den minister jan oeconomische zaken het bedrag van de Leeuwarder boternoteering plus bijslag met handhaving van het huidige systeem van steun verleening op een gemiddelde van 1.30 te houden. (1ste blad). Omgeving Overleden is de zeereerw. heer H. J. Ph. Thomann, oud-pastoor van Lisse. (3de blad). DREIGEND CONFLICT IN EEN STAALBEDRIJF. De rijksbemiddelaar prof. mr. Josephus Jitta heeft inlichtingen gevraagd aan par tijen, betrokken bij een dreigend conflict bij de N.V. Electrische Laschinrichting en Constructie werkplaat Staal-lasch te Voor burg (Z.-H.). MENEER ROOKT? Dan uit het vliegtuig der K. L. M.! Het K. L. M.-vliegtuig „PH-AKJ", het Douglas-vliegtuig dat in aansluiting op den dienst Malmö—Amsterdam, gistermiddag tegen vier uur uit Amsterdam naar Pa rijs vertrok, heeft te Brussel een niet in de dienstregeling opgenomen tusschenlan- ding gemaakt. Het was zoowel een veiligheids- als een disciplinaire maatregel van gezagvoerder Von Weyrother, die daarmee heeft getoond, dat hij aan boord van zijn vliegtuig, geen onregelmatigheden duldt. Door de merkwaardige luchtstroomingen die in de kajuit van een verkeersvliegtuig tijdens de vlucht optreden, bemerkte men voor in de cabine, dat in het vliegtuig ge rookt werd. Het bleek, dat een der passa giers zich naar het toilet achter in de ka juit had begeven en daar in stilte een si garet had opgestoken, zich niet storen aan de voorschriften, die het rooken aan boord van Nederlandsche vliegtuigen streng ver bieden. De man hield aldus geen rekening met de veiligheid van zijn mede-passagiers. De rookende passagier zag zich tot zijn groote verrassing betrapt en moest zijn si garet natuurlijk dooven, maar Von Weyro ther meende, dat tegen een zoo onverant woordelijke overtreding der reglementen maatregelen genomen moesten worden en weigerde met dezen passagier de vlucht voort te zetten. Het toestel maakte een tusschenlanding op het Brusselsche vliegveld Haeren, waar de passagier uit het vliegtuig werd gezet, en waar rapport werd uitgebracht aan de Belgische luchtvaart-autoriteiten, die den onverantwoorelijken luchtreiziger een ver hoor afnamen, terwijl het K. L. M-vlieg- tuig met geringe vertraging zijn tocht voortzette. ITALIAAN SC HE ONDERSCHEIDING. De secretaris der Nederlandsche Kamer van Koophandel in Italië, dr. Mario J. J. de Visser te Milaan, is benoemd tot rtlder in de Kroonorde van Italië.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1