OMGEVING RIJNSTREEK MAANDAG 14 MAART 1938 DE lEIDSCHE COURANT TWEEDE EI AD - PAG. 7 HAARLEMMERMEER BOTSING TU5SCHEN FIETSER EN AUTO. Twee gewonden. Be 73-JarIge landbouwer C. te Hoofd dorp is Zaterdagmiddag toen hij op den Provincialen Kruisweg aldaar met zijn rij wiel reed, ten gevolg? van een aarzeling bij het oversteken van den weg, aangere den door een met groote snelheid rijdende auto, bestuurd door mevr. S. uit Aalsmeer. De fietser werd door de bumper gegrepen en op de motorkap geslingerd; hij kwam met het hoofd door de voorruit en werd daarna hevig bloedende op den weg gewor pen, waar hij met het hoofd op den trot toirband terecht kwam. De man had ernstige wonden opgeloo- pen aan voor- en achterhoofd, een hersen schudding en inwendige kneuzingen. De bestuurster van de auto kreeg snij- wonden in het gelaat. De toestand van den aangereden fietser is zorgelijk. HILLEGOM Stille Omgang. Vrijdagavond hield deze afd. van het Genootschap haar jaar vergadering in Hotel „Flora". De opkomst was schitterend. De voorz. deelde mee, dat de vereen, thans 412 leden telt, terwijl ons 4 leden door den dood ontvielen. De pen ningmeester sloot zijn boeken met een batig saldo van 230.04. Tot nieuwe kasnazieners werd en gekozen de heeren Th. Stevens en C. Seijsener. Hierop volgde de bespreking der a.s. Bedetocht, waarbij verschillende toelichtingen werden gegeven. Het aftre dende bestuurslid, de heer S. v. d. Linden, werd met alg. st. herkozen. Hierna was de eigenlijke agenda vlug en correct afge werkt. Nadat het Congregatiekoor eenige liede ren had gezongen, hield de eerw. heer D. Bont een lezing over den Stillen Omgang. Kapelaan Van Ettinger dankte in korte bewoordingen den spreker. Nadat het Mira kellied door den heer A. v. Dishoek was ge zongen (met refrein door de vergaderden) bracht Kapelaan Van Ettinger nog een bi zonder woord van dank en hulde aan mej. Leegwater, omdat haar koor zooveel heeft bijgedragen om de harten af te stemmen op de rede van den Radio-priester. Verkooping. In Hotel Sistermans werd ten overstaan van Notaris G. Wolzak Hz. te Haarlem bij opbod geveild: het Winkel-woonhuis met slachtplaats en erf te Lisse, Wagenstraat 5, groot 1.84 M. Het perceel werd in bod gezet op 6000 door den heer C. Joh. Bakker Jzn. te Hille- gom. Toewijzing Donderdag a.s. Aanbesteding. Architect W. Kuitems heeft namens de fa. J. H. v. Dijk en Zn. aanbesteed het bouwen van een dubbele woning aan den Stationsweg alhier. De uitslag was als volgt: De Vries en Cou- zijn ƒ7231; Th. v. d. Hoorn en Zn. 7422; E. Schuit ƒ7435; Daudey en Co. 7559; VeenmanVink ƒ8281; C. J. Janssen ƒ8883; C. v. d. Wilden ƒ9135; A. Graper 9294; H. J. Seijsener 9380; Nijman Rusman 9545. Het werk is aan de laag ste inschrijfster gegund. Bekwaamheidswedstrijd. Het aantal deelnemers aan den bekwaamheidswed strijd in het ziekzoeken van Hyacinthen in het Veilingsgebouw bedraagt 275. Aan den koppel wedstrijd namen 60 koppels deel. KATWIJK School. Met ingang van 1 April zal de 7de leerjaarschool aan de Varkevisser- straat worden verplaatst naar de Remise- straat. Door een teveel aan leerlingen op de school aan het Vuurbaakspad is deze wijziging noodig. De kinderen die op de school Vuurbaakspad niet geplaatst kun nen worden wegens plaatsgebrek, kunnen dan naar de school Secr. Varkevisserstraat, hoofd de heer Volbeda, worden verwezen. Deze maatregel is van tijdelijken aard. Zoodra de omstandigheden zich wijzigen worden de scholen weer omgeruild. Jubilé. Woensdag 16 Maart viert de heer C. Jonker, brigadier-rechercheur bij de gemeente-politie zijn 25-jarig jubilé als politieman. Onder Burgemeester Schokking werd hij aangesteld als rechercheur. Tij dens het verblijf van H. K. H. Prinses Ju liana had Jonker de bewakingsdienst rond de villa van de Prinses. Vorig jaar werd hij bevorderd tot brigadier-rechercheur. Jonker is mede schipper van de reddings boot, na daarop eerst roeier en voorman te zijn geweest. 16 Maart zal voor Jonker ze ker niet onopgemerkt voorbij gaan. KATWIJK AAN DEN RIJN Baldadigheid. Zondagmiddag hebben eenige jongelui uit het naburige R. hun bal dadigheid bot gevierd door zoolang de ijzeren leuning der electrische ophaalbrug te rameien dat deze geheel afbrak. Toen gingen de helden op de vlucht. KATWIJK AAN ZEE Het beviel hem niet. Een mannelijk personage uit Utrecht scheen het op het land niet langer te bevallen, dus wilde hij het blijkbaar wel eens probeeren in het natte element. Doch ook dit stond hem niet aan, want vooraleer anderen hem zou den redden, had hij zich zelve al gered Het was te nat in het zilte zoute water. Daarvoor had hij toch niet naar Katwyk behoeven te komen. Hij is eenigen tijd op het politiebureau in bewaring genomen en ..gedroogd". Toen kan hij weer gaan. Er was zeer veel belangstelling voor het geval. LEIDS CHEN DAM Opbrengst bazar. De ten bate van de efdaeeling „Het Groene Kruis" gehouden bazar, welke Vrijdagavond gesloten werd, heeft bruto opgebracht de som van 837. Geboren: Martin us Johannes Jo seph, z. van P. Vogelaar en G. M. Hoger- vorst Cornelia Johanna Josephina. d. van H. Overdevest en A. M. Verhagen Gezina Johanna, d. van J. C. Cornet en L. G. Oudshoorn Margaretha Wilhelmina Anthonia, d. van C. Th. van Rijn en E. M. Lagerberg. Gehuwd: D. Riethoff en J. Stijsiger. Overleden: E. S. Lagerberg 70 j. A. Halverhout 96 j. A. M. Vis 55 j. OEGSTGEEST DOOR EEN AUTO OVERREDEN De aangeredene op slag gedood Zaterdagochtend om half twaalf is de 28-jarige A. Sikking uit Warmond ten gevolge van onvoorzichtig oversteken van den nieuwen Rijksstraatweg alhier door een vrachtauto, bestuurd door J. J. van H., uit Hillegom, aangereden. De man was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar het lij kenhuisje op de algemeene begraafplaats overgebracht. Aanrijding. Zondagochtend omstreeks half elf had op het kruispunt Terweeweg— Kempenaerstraat een aanrijding plaaVs tusschen een motor-rijwiel en een auto, die bestuurd werd door A. G. uit Oegstgeest. Het motorrijwiel werd bestuurd door J. S. uit Den Haag, terwijl op de duo gezeten was mej. H. de J., eveneens uit Den Haag. De auto kwam uit de richting Warmon- derweg en reed naar halte Endegeest, ter wijl het motorrijwiel van den Terweeweg in de richting Leidsche Straatweg reed. De duo-rijdster kwam bij de botsing tusschen motor en auto terecht. Dr. Simons uit Leiden, die toevallig pas seerde, verleende geneeskundige hulp en constateerde beenkneuzing. De motorrij der had eenige ontvellingen bekomen. Mo torrijwiel en auto waren beschadigd. De politie maakte proces-verbaal op over de schuldvraag. NOORDWIJK Stille Omgang. De afd. Noordwyk van het Genootschap de Stille Omgang is Zaterdagnacht met ongeveer 300 man opgetrokken naar Am sterdam om de jaarlijksche ommegang te maken, 's Avonds te 8.30 uur had een plechtig Lof plaats in de St. Jeroenskerk met toespraak, na het Lof vertrokken de bussen met diegene, welke vanaf Haarlem te voet verder gingen, terwijl te 12.30 uur 7 bussen en mereedere particuliere auto's rechtstreeks naar Amsterdam vertrokken. Na de ommegang verzamelden allen zich weer in de kerk van St. Thomas van Aquino in de Rijnstraat, alwaar Kap. Abeln de H. Mis opdroeg en allen bede vaartgangers ter H. Tafel naderden. On middellijk na de H. Mis trokken allen weer huiswaarts en te ongeveer 5.30 uur waren alle in Noordwijk terug gekeerd. NOOTDORP 25-JARIG BESTAAN „HET GROENE KRUIS" Een jubileerende secretaris Ondanks dat de convocatiebiljetten ver meldden: Eenvoudige herdenking van het 25-jarige bestaan, waren slechts een 20-tal leden ter vergadering van het „Groene Kruis" op Donderdag 10 dezer aanwezig, toen het openigswoord door den voorzitter, den heer J. Adr. Post, werd uitgesproken. Uit de rekening van den penningmees ter, de heer D. Steeneveld, bleek, dat het saldo iets vermeerderd was en thans 999.95 bedraagt. Als leden der commis sie, belast met het nazien der rekening 1938, werden aangewezen de heeren T. van der Marei, Jac. van der Kooij en A. K. H. Breebaart. Op voorstel van den heer T. van der Marei werd de heer J, Adr. Post bij acclamatie weder als voorzitter herko zen. De heer C. M. Sluijs werd eveneens opnieuw benoemd als lid der Commissie van beroep. Bij de rondvraag maakte de heer P. van Tilburg de opmerking, dat het de commis sie bij het nazien der rekening was opge vallen dat de assurantiepremie zoo hoog was. De voorz. meende, dat dit wellicht het geval was omdat het materiaal, waar het zich ook bevindt, verzekerd is en zeg de, toe, dat dit de aandacht van het be stuur zou hebben. Daarna sprak de voorzitter een korte herdenkingsrede uit en richtte zich in het bijzonder tot den secretaris, den heer M. C. Castelijn, die 25 jaar onafgebroken deze functie vervult. Men noemt de heer Caste- leijn wel eens de „moeder" der vereeni- ging en dit is een zeer juiste naam, om dat deze weergeeft, dat de dagelijksehe zcrgen van de vereenigiging op den secre taris rusten. Namens de verteniging bood spr. den jubilaris een prachtige sigaren doos met inscriptie aan. Het woord werd hierna gegeven aan den secretaris, die in zijn jaarverslag een over zicht over de afgeloopen 25 jaar had ver werkt. Daarna werd het woord gevoerd door burgemeester SchiS'.vinck, die mede na mens het gemeentebestuur zijn gelukwen- schen aanbood. Spr. prees het werk der Kruisvereenigingen als een bij uitstek mertschlievend werk. Alle lof had spr. voor den arbeid van den secretaris, op wien, voor welk sociaal werk, nooit ver geefs een beroep werd gedaan. De heer Vis oordeelde den heer M. C. Casteleijn een bevoorrecht persoon, dat hij 25 jaar zijn beste krachten aan de ver- eeniging had mogen geven en hoopte, dat hij zijn zegenrijken arbeid nog lang zou mogen vervullen. De heer A. van der Marei herdacht het werk van de dames Post, die als magazijn houdsters steeds voor een ieder klaar staan. Mede namens de „dochtervereeniging", de Vereenigng tot ziekenhuisverpleging „Voorzorg" sprak de heer Joh. J. van Leeuwen, die hulde bracht aan den menschlievenden arbeid van „Het Groene Kruis". Nadat in gezellig samenzijn eenige uur tjes waren doorgebracht, werd deze bij eenkomst door den voorzitter gesloten. SASSENHEIM Aanbesteding nieuwe Rijksweg. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben heden aanbesteed het maken van een gedeelte weglichaam, van een duikerbrug en een grondduiker, benevens het verrichten van bijbehoorende en bijkomende werken ten behoeve van den aanleg van den weg nieu we rijksweg OegstgeestHaarlemmer- meerpolderSassenheim in de gemeente Sassenheim. Laagste inschrijver was C. J. Kiebert te Sassenheim voor 67.776. Tentoonstelling fröbelwerk. In de school der Eerw. Zusters van het St. Anna- gesticht had gisteren de jaarlijksche ten toonstelling plaats van de door de kinde- gemaakte kuns'tstukjes. Zooals altijd was de belangstelling groot, vooral van de zijde der ouders. Tevens werd een de monstratie gehouden om aan te toonen, hoe de kinderen dit werk doen. Volgende week zal de tentoonstelling van het vak werk als verstellen enz. worden gehou den. Tevens is er gelegenheid nieuwe leer lingen aan te geven. „Stille Omgang". Met Kapelaan J. W. Redeker en Pater Trophifnus van Kesteren O.F.M. namen 129 Sassenheimsche mannen aan den Stille Omgang deel. Vorig jaar was het aantal deelnemers 119. VOORHOUT Begin van brand gebluscht Gisterenmiddag omstreeks half twee be merkte men, dat brand ontstaan was in een grooten houten schuur van den heer de J. alhier. De vlammen, welke een gemakkelij ke prooi hadden aan het droge hout, sloe gen weldra uit het dak. De brandweer werd zoo spoedig mogelijk gealarmeerd, en kon met twee stralen op een brandkraan van de waterleiding verhinderen, mede dank zij het buitengewoon stille weer, dat een belendend woonhuis van den heer v. d. H., hetwelk met een rieten dak over schoten was, kon worden gespaard. De schuur evenwel brandde geheel uit. Eenige hokken met konijnen heeft men nag in vei ligheid weten te brengen. Daar het Zondag was en men niet ge woon is, dat groote rookwolken in deze da gen opstijgen, is het te begrijpen, dat ve len eens een kijkje kwamen nemen. Omtrent de oorzaak van den brand wordt door den gemeente-veldwachter een onder zoek ingesteld. WASSENAAR Moedige daad beloond. Door den bur gemeester is ten raadhuize, in tegenwoor digheid van den commissaris van politie, een geldelijke belooning uitgereikt van het Carnegie-Heldenfonds, aan de chauffeurs M. J. Lagerberg en A. M. Parlevliet, beiden alhier, terzake het tot staan brengen van hollende paarden op den Rijksstraatweg d.d. 20 November 1937. ZOETERMEER Luchtbescherming. Op Vrijdag 18 Maart a.s. zal de afd. Zoetermeer van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming een propaganda-avond houden, om 8 uur 's avonds in het gymnastieklo kaal alhier. Naar wij vernemen zal de burgemeester van Zoetermeer op Donderdag 17 Maart a.s. om 7 uur 's avonds precies, langs de 3e lijn van de plaatselijke radio-distributie een woord van opwekking tot de bevolking rich ten. Een nachtelijke arrestatie. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag omstreeks 1.30 uur, werd door de gemeentepolitie op den nieuwen Rijksweg onder deze gemeen' te een jongmensch aangetroffen, welke een overtreding pleegde. Bij zijn aanhouding gedroeg hij zich zeer zenuwachtig, weshal ve hij naar het bureau van politie werd overgebracht. Bij zijn verhoor bekende hij, omstreeks 12 uur 's nachts een rijwiel te Den Haag te hebben ontvreemd, hetwelk hij nog in zijn bezit had, en vervolgens een bedrag aan geld van zijn patroon te Am sterdam te hebben verduisterd. Sedert Maandag 1.1. had hij, de bijna 16-jarige J. P., wonende te Amsterdam, de ouderlijke wo ning verlaten, en sedertdien in Den Haas vertoefd. De bevoegde politie-autoriteiten werden met een en ander in kennis gesteld en P. overgebracht naar Den Haag. Voetbal. Gistermiddag te 12 uur speelde op het DSO-terrein DSO 3 tegen Sportman 4 uit Leiden. De wedstrijd was niet bijster interessant, daar DSO 3 her haaldelijk een goal wist te maken en Sportman 4 geen enkele. Het eindresultaat was 110 voor DSO 3. Daarna speelde te 2 uur DSO 2 tegen Sportman 1 uit Leiden. Hier was de ver houding omgekeerd. Sportman 1 kon veel, DSO 2 weinig. Men eindigde met een 6t ovrewinning voor Sportman 1, en een zeer verdiende overwinning. Hierbij In haalde Sportman 1 het kampioenschap voor de le klasse L.V.B. DSO 4 speelde te Leiden tegen Beren- stein 2, en kwam met een 61 overwin ning naar huis. Ook DSO 1, welke te Den Haag tegen •Maaskant 1 speelde, kwam vreugdevol naar huis. Zij behaalde een 52 overwin ning op Maaskant 1. NOORDWIJKERHOUT 50-jarig huwelijksfeest. Dinsdag as. viert het echtpaar P. LarosKnap, alhier zijn gouden huwelijksfeest. Schietwedstrijd. Op 24 Maart a.s. zal de B. V. L. alhier een groote schietwed strijd houden in café Brama. Bij die gele genheid zal de wisselbeker wederom ver schoten worden. Er bestaat voor dezen wed strijd groote belangstelling. ZILK Stille Omgang. Vrijdagavond verga derde in het parochiehuis de Stillen Om gang afd. Zilk. De voorzitter, de heer v. d. Vossen, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, heette alle aanwezigen, vooral den zeereerw. heer Pastoor en den weleerw. heer Kapelaan, hartelijk welkom en dank te voor de goede opkomst. Hierop liet hij eenige mededeelingen volgen, dat er op de dag van den omgang 'n H. Mis zal wor den opgedragen voor de levende en overledene leden van de vereeniging, ver volgens dat er namens de vereeniging met het 40-urengebed een bloemenmand zal geplaatst worden. De algemeene intentie van dit jaar is: voor het behoud en de vermeerdering van de christelijke levens ernst in de huisgezinnen. Na deze inleiding las de secretaris, de heer Remmerswaal, de notulen voor, wel ke werden goedgekeurd. Uit het verslag van den Penningmeester, den heer J. Ne- derstigt bleek dat de inkomsten hadden bedragen 191.19, terwijl uitgegeven was een bedrag van 129.24, er bleef dus een batig saldo van 61.95. Na deze verslagen sprak de voorzitter over het nieuw aan te schaffen vaandel. Er was reeds f 50.bijeengebracht en ook dit jaar verlangde hij er iets bij te kunnen voegen terwijl hij hoopte de mild dadigheid van de leden te mogen rekenen. Over het program van de bedevaart -erd gezegd dat wegens het kleine getal loopers, allen naar Amsterdam zouden rijden. Zaterdag, 19 Maart, 7.30 Lof, waarin allen werden verzocht aanwezig te zulen zijn. Men vertrekt vanaf de school per autobus. De H. Mis zal worden opgedragen om 2 uur in de Rosakerk, Admiraal ds Ruy- terweg. Nadat nog eens op de algemeene intentie was feewezen, werd het woord gegeven aan den zeereerw heer Pastoor- Directeur, die een „bespreking hield, over het Mirakelspel in verband met de ge schiedenis van den Stillen Omgang". De ze leerrijke en zeer interessante lezing mocht met recht een dankbaar applaus oogsten. De voorzitter dankte den Directeur en ging daarna tot de rondvraag over. Hier na volgde sluiting. „Van Nispen". Zoowel het eerste als het tweede elftal speelden, daar zij vrij waren vanwege de competitie, een vriend- schappelijken wedstrijd en wel tegen Lis- se 2 en 3 op het Van Nispen-terrein. Beide elftallen wegen vrij aardig tegen elkaar op en weten beide partyen voor rust één maal te scoren. Na rust is het Lisse, dat de leiding neemt, maar moet deze 5 minuten voor einde prijs geven, daar de thuisclub ge lijk weet te maken met welken stand ein de aanbreekt. Hierna kwam het eerste in het veld om Lisse 2, verstrekt met eenige spelers van het eerste elftal, te bekampen. Het is in het begin van den wedstrijd een op proef stellen van de beide keepers maar deze geven voorloopig niet thuis. Wanneer de wedstryd een kwartier oud is weet Theo van Maris de score voor Van Nispen te openen met een fraai doelpunt. Lisse heeft pech wanneer haar midvoor eenige malen voor open doel naast of over schiet. De thuisclub neemt dan het spel geheel in handen en weet nog voor rust den Lisser- doelman tot driemaal te verschalken. Rust gaat in met 40 voor Van Nispen. Na rust pakt Lisse direct flink aan maar de Van Nispen-verdediging geeft echter niet thuis, zoodat doelpunten voorloopig uitblijven. Wanneer Lisse echter het spel eenigen tijd in handen neemt, is het juist de thuisclub die haar voorsprong weet te vergrooten. Dit wordt Lisse te bar en zij gooit er een schepje op. Eindelijk heeft haar linksbinnen succes, wanneer hij uit een doorbraak weet te doelpunten (51). De wedstrijd is en blijft het aankijken ten volle waard mede omdat de gasten vol blijven houden en zich ten volle geven. Wederom hebben de Lissers succes door haar midvoor, die, na verschillende ver- geefsche pogingen, den stand op 52 weet te brengen. BOSKOOP PROPAGANDAMIDDAG VAN DEN VOLKSBOND. V ele b elangstellenden. samenwerking met de vakorganisa ties van den Land- en Tuinbouwarbeiders- bond St. Deus Dedit, is door den Volks bond Zondagmiddag in het Verenigings gebouw een propaganda-middag georga niseerd met het doel om de algemeene organisatie van katholiek Boskoop in Stands- en Vaksorganisaties tot stand te brengen. De voorzitter van den Volksbond, den heer P. v. d. Staak, opende de vergade ring en heette den geestel. Adviseur, den weleerw. heer Kapelaan H. C. van Drunen en den heer F. Keessen, lid van het Hoofd bestuur, van harte welkom, alsmede de talrijke belangstellenden, die waren ge komen, nu geen tijdsgebrek door over werk e.d. dit verhinderde. Spr. wees voorts op het nut en noodzakelijkheid van organiseeren, nu reeds, ter onduiking van de wet, door verschillende patroons de werknemers waren gedwongen een z.g. „actie van onvolwaardigheid" te teekenen in verband met de nieuwe loonregeling. Boskoop is beroemd om zijn producten, aldus spr. doch berucht op gebied van or ganisatie. Na dit inleidend woord van den voor zitter hield de geestelijk Adviseur, kape laan v. Drunen, een lezing, waarin hij aan de hand van een 4-tal stellingen de noodzaak van organiseeren duidelijk uit eenzette. Als eerste stelling behandelde spr. het volgende: „De mensch is, naar de instelling van God, geen eenling en voelt alzoo de drang en de plicht om zich te vereenigen. Hij is geplaatst in de maat schappij en kan zonder de hulp van an deren weinig, ja niets bereiken". Op de eerste plaats zoekt hij vriend schap, voelt zich gedrongen tot inniger samenleven in het huwelijk; zoekt in zijn maatschappelijke omgeving naar vereeni ging. Bij den een komt dit sterker naar voren dan bij den ander; doch daarnaast voelt hij zich behoeftig. Bij elke stap die "hij doet komt hij dingen tegen welke hij noodig heeft en die door anderen, geheel buiten hem staande personen tot stand zijn gekomen. Het is dus noodzakelijk om met elkander een bestaan te scheppen. Vereeniging dus. De tweede stelling omvatte het confes sioneel zijn dezer vereenigingen, waardoor de godsdienstige en zedelijke belangen worden behartigd. In de samenwerking der vereenigingen moet het confessioneele karakter behouden blijven; vandaar Ka tholieke bonden op voorschrift van Paus en Bisschoppen. Waarom? Bij de standsorganisatie vloeit dit reeds uit hun taak voort: het behartigen dei- zuiver godsdienstige en zedelijke belan gen. In de vakorganisatie eveneens, doch daar staat naast de behartiging der stof felijke belangen waardoor een zuiver in zicht wordt verkregen ten opzichte van den arbeid, het loon, werkstaking, vrou wenarbeid enz. Vereeniging brengt tevens verbroedering en in een niet-katholieke vereeniging kan deze verbroedering ge makkelijk ten koste gaan van verslapping van geloof, gemengde verkeering enz. Confessioneele vereeniging zal dus het ge loof ten goede komen, een hechte band leggen van eenheid en saamhoorigheid en bij verschillen gemakkelijker tot oplossing brengen. De derde stelling: Het gezag, de be voegdheid van de kerkelijke overheid in de organisatie. Spr. zette hierbij uiteen de leiding, welke de kerkelijke overheid geeft in de sociale vereenigingen. In de vierde stelling schetste spr. de twee-ledige opbouw der organisatie: ten eerste de standsorganisatie waarin de be langen zijn behartigd van eenzelfden stand, onverschillig welke beroep men uit oefent, en daarnaast ter aanvulling de vakorganisatie voor elke tak van bedrijf afzonderlijk. Bij bisschoppelijk besluit is men verplicht om, wanneer men lid is van een vakbond, tevens lid te zijn van zijn standsorganisatie. Zij behooren als het ware bij elkaar en zijn afzonderlijk orvol- doende. Zij dienen elkaar als 't ware ter aanvulling en vormen tezamen een hecht sterk geheel. De enthousiaste bewoordingen en de duidelijke uitleg waren het dankbaar ap plaus, dat op deze rede volgde, ten volle waard. Hierna kwam de heer F. Keessen aan het woord met als onderwerp het collectief arbeidscontract. Op interessante wijze toonde spr. aan, hoe dat coll.arbicontr. een practisch stuk organisatie-werk beteeken- de en het wetsontwerp een bekroning van 40 jaar katholiek organisatie-arbeid. Spr. gaf vervolgens een belangwekkend ge schiedkundig overzicht van het ontstaan van den Volksbond. Spr. schetste het schroomvallig bestaan van den Bond in den beginne, temidden van een zuiver libe rale sfeer, toen Passtoors, de oprichter van den Volksbond, een schuilnaam (Jansen) moest aannemen; toen de arbeidskracht aLs koopwaar werd beschouwd, waarbij de prijs door den werkgever alleen kon worden vastgesteld; toen het lid-zijn van een vereeniging ontslag ten gevolge had. Dit alles kwam tot uitbarsting in soms heftige strijd, waarbij staking schering en inslag was en door de patroons werd be antwoord met algeheele uitsluiting. Voorts schetste spreker, die zelf het typografen- vak beoefent met interessante voorbeelden en voorvallen van eigen ervaring ver schillende punten en gedenkwaardige fei ten. Zoo kwam in 1913 het eerste collec tieve contract in he typografen-bedrijf tot stand. Hierdoor werden geregeld de loo- nen, de personeelsverhouding. leerling- regeling overwerk-limiet, rechtspraak, te vens het verplicht lidmaatschap van den bond zoowel voor patroon als werknemer. Op onderhoudende, soms komische wijze werden de ups en downs der vakvereeni- ging door spreke ruileengezet en duide het voordeel van organisatie belicht..

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 7