MODS STER TABAK DE STILLE OMGANG Eerbied voor den Rozenkrans MAANDAG 14 MAART 1938 nE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 De afdeeling Leiden GROEP A. Onder leiding van den direc teur van het genootschap, pastoor R. F. M. Smitz, heeft groep A, omvattende de plaatsen: Katwijk, Voorhout, Wassenaar, Warmond, Sassenheim en Noordwijkerhout, met ongeveer 1000 deelnemers, de nachte lijke bedetocht weer gemaakt. Pater Juniperus, Katwijk, pater van Kesteren, Sassenheim, kapelaan Re- deker, Sassenheim, kap. v. Adrichem en kap. Dekleermaeker van Noordwijkerhout, kap. Blankers, Wassenaar en kajj. Ten Ha ve, Voorhout hebben dezen omgang mede gemaakt. In al deze afdeelingen was, vooraleer men de bedetocht begon, met welwilende mede werking van de eerw. geestelijken der pa rochiën, een kort Lof gehouden, ter voor bereiding. Te 10.42 vertrok de trein uit Leiden, met de afd. Wassenaar en Katwijk, en werden onderweg de afd. Warmond, Voorhout, Noordwijkerhout en Sassenheim ingelaten. De bedetocht was begonnen. Al zeer spoedig hoorde men in de over volle trein gebeden en liederen weerklin ken, en zoo bereikte de trein, op tijd, de stad Amsterdam, het doel van deze tocht. Voor het Centraal-Station werden vlug en ordelijk de pelgrims verzameld, om langs de meest stille wegen naar de Mozes- en Aaronkerk te gaan, wat, trots de groo- te drukte, welke nog op straat heerschte, een vlug verloop had. Op dezen weg werd in stilte een rozen hoedje gebeden voor de intentie van de be devaart. Al spoedig was de kerk geheel gevuld en werd door de gezamenlijke pelgrims ge zongen „Knielt, Christenschaar". Hierna werden door den directeur van het genootschap vanaf de kansel de orde maatregel voorgelezen, daarna werden 5 Onze Vaders en Wees Gegroeten gebeden voor de zielerust van de in 1937 overleden leden van het genootschap en daarna een tientje voor de vele intenties om genaden en zegeningen hiervoor af te smeeken. De predikatie werd gehouden door pa ter Juniperus van Katwijk, die als tekst gekozen had „Wie zijn leven voor Mij ver liest, zal het vinden". Vooral drukte de eerw. spreker den pelgrims op het hart, te bidden voor de hoofdintentie van dit jaar: „Behoud en vermeerdering van de Chris telijke levensernst i.i de huisgezinnen". Na deze korte, diep-treffende predicatie, werd weer vlug en ordelijk de groep gefor meerd, en ging men op weg om het Spui te bereiken. Door het prachtige weer was het in deze wereldstad drukker dan gewoon, doch last of hinder werd nergens veroorzaakt, voor al dank zij de uitgebreide ordemaatrege len, door de Amsterdamsche politie hier voor genomen. Te ongeveer half twee uur werd het Spui bereikt en al zeer spoedig kon deze groep den weg gaan nemen, welke in vroe ger dagen de plechtige processie nam. De eerste plaats, waar voor een bijzon dere intentie werd gebeden, was de Dam. Hier werd gebeden voor Koningin en Va derland. Op deze plaats zal door menig omganger des te vuriger zijn gebeden, denkend aan wat in de laatste tijden in de naburige landen plaats vindt. Voortgeschre den werd in geregelden gang totdat men bij de Nieuwe Brug gekomen was, waar werd gebeden voor de zeevarenden en voor hen die op zee zijn omgekomen. Eeni- gen tijd later werd de Langebrug bereikt, alwaar weer werd gebeden voor Paus, Kerk en Eenheid der Christenen. Daarna geko men in de Kalverstraat, werd, ingaande de Enge Kapelsteeg, om dè H. Stede ge trokken, de plaats waar in 1345 het groote wonder plaats vond, en hier werd voor de hoofdintentie gebeden. Menig vurig gebed en menige vraag steeg hier naar den he mel, en wie weet hoeveel verlangens, hier afgesmeekt, God weer zal verhooren. Aan het einde van de Omgang, werd er weer langs de vlugste weg naar de Mozes- en Aaronskerk geloopen, welke zeer spoedig weer geheel gevuld was met pelgrims. Daar werd toen door den zeereerw. di recteur een plechtig gezongen H. Mis op gedragen en werd de koorzang verzorgd door de H.H. zangers van Noordwijkerhout. Onder deze H. Mis gingen alle deelne mers ter H. Tafel. Dit vooral is steeds een treffend schouwspel. Daar is geen onder scheid, daar zijn allen één. Men ziet daar den grijsaard naast den jongeling, nauwe lijks de kinderschoenen ontwassen, naast den fabrikant de fabrieksarbeider. Hoogst stichtelijk vond dit grootsche schouwspel plaats, dank zij de medewer king van de ordecommissarissen, en het werd door geen enkele stoornis gehin derd. Zoo naderde dan het einde, en nadat door allen, met opgeheven handen, het kruisgebed was gebeden, en hierna het mi rakellied was gezongen, werd de kerk ver laten en spoede ieder zich naar de ontbijt- gelegenheden. Te 5.40 verlieten de deelnemers van groep A de stad Amsterdam, en de aange sloten plaatsen werden weer op tijd be reikt. Een woord van hulde komt hier zeker toe aan het Amsterdamsche hoofdbestuur en aan de Amsterdamsche politie, welke op zoo correcte wijze de orde op straat wis ten te regelen en te handhaven. Vooral ook een woord van lof aan de or decommissarissen in het algemeen, die zich Het „Katholiek Comité van Actie Voor God" schrijft ons t De eerste nacht van. den Stille Omgang. De stoet op den Dam te Amsterdam Wij bevelen den Rozenkrans tel kens opnieuw aan. Ons voorge slacht hield va:t aan de heilige gewoonte, hem dagelijks in den familiekring te bidden. Vurig ho pen wij dat dit vroom gebruik eerbiedig worde bewaard waar het nog bestaat, of weer worde ingevoerd, waar 't is verdwenen. Pius XI. allen, zonder onderscheid, zoo schitterend van hun zware taak hebben gekweten. Doch ook vooral een woord van hulde aan alle deelnemers, die dé raadgevingen en wenken, vooral wat btereft het rooken, zoo uitstekend hebben opgevolgd. En zoo behoort voor de afdeeling Lei den de omgang 1938 weer tot het verle den. Velen, zoo niet allen, zullen heden reeds het voornemen hebben gemaakt, het volgend jaar, als ze kunnen, weer met den Omgang mede te gaan. Dan zal het aantal nog grooter zijn, door de propaganda, wel ke deze deelnemers zullen maken bij hun vrienden en bekenden, die nog niet we ten wat de Omgang is. Wij hopen, dat God de vele smeekgebe den, welke in dezen nacht ten hemel zijn opgestegen, zal verhooren; dat de gebe den, welke dezen nacht zijn gestort, zegen mogen brengen over alle deelnemers en hunne gezinnen, zegen over de priesters en hunne kerken, zegen over ieders geestelij ke belangen, zegen over het genootschap van den Stillen Omgang. Hoogachtend, M. H. GROEP B. Deze groep, omvattende deel nemers uit de gemeenten Leiden, Zoeter- woude, Leiderdorp, Hazerswoude, Hoog- made. Voorschoten en Stompwijk, kwam Zaterdagavond om half elf samen in de Hartebrugskerk, waar een korte godsdienst oefening werd gehouden en de weleerw. pater Soppe in een meditatie over de god delijke weldaad van Eucharistie en H. Communie de deelnemers voorbereidde op het groote gebeuren van dezen nacht. Deze groep vertrok een uur later naar Amsterdam, dan groep A. De plechtighe den werden gehouden in dezelfde kerk, al les had eenzelfde verloop, met dit verschil, dat alles ongeveer een uur later geschiedde ten.slotte keerde deze groep ook een uur later hüiswaarts. In de Mozes- en Aaronkerk hield de wel eerw. pater Ponsioen een predikatie en werd later de H. Mis opgedragen door den weleerw. pater v. Galen. Onder de eveneens ongeveer 1000 pelgrims van dezen groep bevonden zich ook nog de weleerw. heer Janssen uit Leiden en de weleerw. pater Willems, Carmeliet, van den Groenendijk. Enkele heeren kerkzangers voerden de li turgische gezangen uit. Tijdens de bedetocht van dezen groep (welke duurde van 2 tot 4 uur) was 't in Amsterdam rustig, hoewel hier en daar nog groepen late thuiskomers verwonderd den stoet gadesloegen. Men ondervond echter niet de minste hinder. Wij gelooven, dat de grootheid de zer stille manifestatie indruk maakte op ieder, die haar ziet óók als men niet onder den indruk ervan komen w il.... Het schoone van den stoet is, dat er geen schoons aan te zien is ze.i pater Pon sioen typeerend in zijn predikatie De Stil le Omgang is één door de liefde lang ge rekt Adore Te; één act, waarin dé ziel aan bidt en, woorden-loos, herhalend herhaalt, dat zij haar Bruidegom bemint. Tibi se cor meum totum subjicit. Aan U geeft zich mijn hart gehéél. Quia te contcmplans totum de ficit. Omdat, als ik U vóór me zie, al het andere waardeloos wordt Onderweg ontmoette de Leidsche groep vele andere groepen van elders. Maar veel oponthoud gaf dit niet. Wij willen graag onderstreepen de hulde reeds gebracht aan de orde-commissarissen van onze bedevaart, waarbij wij dan van ganscher harte willen voegen een woord van dank voor de wijze, waarop het bestuur zijn taak opvat "en vervult! BLIJDE INTOCHT VAN ROODE STER NO. 10 EN NO. 6! Nu is er feest voor alle rookers tn den lande! Niemeijei heeft twee nieuwe merken Roode Ster Tabak gebrachtde Roode Ster No. 6 voor 6 cent per hall ons en de Roode Ster No. 10 voor 10 cent per half ons Nu fluks de pijp gevuld, nu allemaal ge smuld! De karakteristieke Jloode Ster smaak" bleef volmaakt gehandhaafd óók bij deze nieuwe Roode Ster nummers 6 en 10. NIEMEIJER'S Dus voortaan 6f 10 en 13 cent per half ons! In den nacht van Zaterdag op Zondag waren te Amsterdam de pelgrims geko men uit Westland en Salland, uit Kenne- merland en Zeeland, uit de Z.-Hollandsche Veenstreek en de Drentsche Venen, van Den Haag en Groningen, van Hilversum en Nij megen, van Zwolle en Zaandam, uit Twen te en Delftland, van Tilburg en Leiden, van Waalwijk en Noordwijk, van Dordrecht en Heemstede, van Schiedam en Gouda. Met zestien extra-treinen werden aan het Centraal-station tusschen 16 en 17.000 per sonen in den voornacht aangevoerd en in de vroege ochtenduren teruggebracht. Aan het station Weesperpoort en aan het sta tion Haarlemmermeer kwamen ieder twee extra-treinen aan. Eenige honderden kwa men per autobus naar de-hoofdstad, om het H. Sacrament van Mirakel te herdenken. De Noord-Hollandsche Rijwielbond reed met 1500 fietsen naar Amsterdam. Bovendien waren er reeds drie Amster damsche parochies, die, met het oog op een betere verdeeling der bedevaartgan gers, reeds nu, in plaats van op Zondag 20 Maart den Stillen Omgang maakten. Reeds vóór één uur waren de eerste pel grims in de donkere steeg achter het Be gijnhof ingegaan, om, uitkomend op de Kalverstraat, bij de plaats weer dertig jaar geleden de aloude kapel van de heilige stede werd afgebroken, hun stil gebed aan te vangen. Alles verliep in volmaakte orde. Leiden, 12 Maart 1938 Mag ik beleefd om eenige plaatsruimte verzoeken over het Huren van huizen door groote gezinnen. Bij voorbaat mijn dank. Reeds meerdere malen ving ik zoo links en rechts klachten op van huisvaders, dat hun het huren van huizen zoo bemoeilijkt wordt door het feit, dat zij „veel" kinde deren hebben. Menigmaal weigeren huiseigenaren hun huizen te verhuren aan groote gezinnen, hoewel het aantal vertrekken van die hui zen een verhuren aan zulke gezinshoefden alleszins billijkt. Men wordt dan afge scheept met den dooddoener, dat zij „er voor passen, hun huis door zooveel jon gens te laten ruïneeren". Zelf werd mij bij informatie naar den huurprijs van een woning, als tegenvraag in plaats van ant woord, toegevoegd: „U hebt toch geen groot gezin, want die wil ik er niet in hebben". Nu is het natuurlijk mogelijk, dat der gelijke huiseigenaren minder prettige er varingen hebben opgedaan met het ver huren aan groote gezinnen, doch als men zelfs pertinent blijft weigeren na de aan bieding van den aspirant-huurder, dat hij te allen tijde bereid is zijn thans door hem bewoond huis ter bezichtigiging voor den nieuwen verhuurder open te stellen, komt hier een absolute afkeer van alles, wat meer dan twee kinderen heeft, om den boek kijken. Gevolg van een en ander is dan ook veel al, dat het groote gezin komt te wonen, of langer dan noodzakelijk zou zijn, blijft wonen on huizen, die wegens vocht, lek kage, verzakking, stank bij regen, tocht, enz., de gezondheid schaden. Uitvloeisel hiervan is weer, dat op eigenaars van zul ke onaangename verblijven geen voldoen de drang wordt uitgeoefend om de noo- dige voorzieningen te treffen. Hoewel ik my niet vlei met de gedachte, dat thans alle betreffende huiseigenaren, die dit onder ocgen krijgen, hun meening zullen wijzigen, lijkt het mij toch ge- wenscht, hierop in het openbaar de aan dacht te vestigen, daar zij zich m.i. aan een zeer on-sociale daad schuldig maken. Is hier door een in voorzichtige termen gesteld wetsartikel of gemeentelijke ver ordening geen verandering mogelijk?

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 5