Hitier proclameert den „Anschluss'* De Fuehrer in Oostenrijk; vandaag triomfale intocht in Weenen DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bondspresident Miklas afgetreden Op 10 April a.s. zal het volk het voldongen feit moeten bevestigen Alle protesten worden van de hand gewezen De annexatie van Oostenrijk Hitler neemt opperste leiding van het bondsleger President Miklas afgetreden Hitler in Oostenrijk - KTgt jff I l x MAANDAG 14 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8979 S)e Geid^eli^Soii/ta/nt Telefoon: Redactie IS. Telefoon: Administratie 935. 0 Adv. en Abonn.-tarieven zie pag. S. Giro 103003. Postbus 11. De Oostenrljksche regeering heeft Zondag plechtig de „Anschluss" geproclameerd. De wet Artikel Artikel Artikel Artikel inzake de „Anschluss" luidt als volgt: 1: Oostenrijk is een land van het Duitsche Rijk. 2: Zondag, 10 April 1938, zal een vrije en geheime volks stemming worden gehouden over de hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche rijk. Hieraan zullen alle Duit sche mannen en vrouwen in Oostenrijk, ouder dan twintig jaar, deelnemen. 3: Bij de volksstemming beslist de meerderheid van stemmen. 4: De maatregelen, noodig tot het doorvoeren van deze wet, zullen bij decreet worden vastgesteld. 5: Deze wet wordt van kracht op den dag van afkondiging. Met het uitvoeren wordt de bondsregeering belast. Seyss Inquart, Glaise Horstenau, Wolf, Hueber, Menghin, Jury, Neumayr, Reinthaler, Fischboeck hebben deze wet onderteekend. De Fuehrer en opperste bevelhebber van de weermacht heeft de vol gende verordening uitgevaardigd: lo. De Oostenrijksche bondsregeering heeft zoojuist door een wet tot hereeniging van Oostenrijk met het Duitsche Rijk besloten. De Duitsche regeering heeft heden bij een wet dit besluit erkend. 2o. Ik bepaal op grond hiervan, dat het Oostenrijksche bondsleger als onderdeel van het Duitsche leger met Ingang van heden onder mijn bevel komt. 3o. Met de bevelvoering van de nieuwe Duitsche weermacht in Oosten rijk belast ik den generaal der infanterie von Bock, commandant van het achtste leger. 4o. Alle leden van het Oostenrijksche bondsleger moeten onverwijld door den opperbevelhebber beëedigd worden, zij zullen den eed aan mij afleggen. Generaal von Bock moet onmiddellijk de noodige maatregelen nemen. w. g. ADOLF HITLER. De Fuehrer heeft vervolgens nog de volgende verordening uitge vaardigd: lo. Ik belast gouwleider Buerckel van de Saarpfalz met de reorgani satie van de N. S. D. A. P. in Oostenrijk. 2o. Gouwleider Buerckel Is derhalve belast met de commissarische leiding van de N. S. D. A. P. in Oostenrijk. Ook moet hij de voorbe reiding van de volksstemming treffen. 3o. Ik heb gouwleider Buerckel gemachtigd de maatregelen te nemen, welke hij voor zijn taak noodig oordeelt. w. g. ADOLF HITLER. Alle Oostenrijksche gezanten zijn uit hun standplaatsen teruggeroepen. Op verzoek van bondskanselier Seyss Inquart heeft president Miklas zijn func tus neergelegd. Seyss Inquart zal de ambtsbevoegdheden van Miklas overne men. De ontslagbrief van bondspresident Mi klas is op 13 Maart gedateerd. Het is op grond van artikel 77 van de Grondwet, dat de bevoegdheid van den bondspresident zijn overgedragen aan bondskanselier Seyss Inquart. Het aftreden van president Miklas heeft geen verbazing gewekt. Tallooze malen heeft hij tijdens zijn ambtsbekleeding be wezen, dat hij zijn taak nauwgezet op neemt en hij was van meening, dat hij niet zonder verzet kon aftreden, waartoe men hem wilde dwingen. Tot Zondagochtend is hij naar zijn werkkabinet gekomen en heeft hij de benoeming van den nieuwen staatssecretaris onderteekend. De. vertraging, van. de. reis van den Fuehrer naar Weenen kan niet anders worden uitgelegd dan als een afwachten van de regeling van het presidentschap. Dit is thans geschied. Enkele minuten la ter werd de .Anschluss" geproclameerd. Hitier zal dus vandaag Weenen binnen komen als kanselier-president van het rijk, waarvan Oostenrijk een integreerend deel uitmaakt. Zooals in onze editie van Zaterdag reeds venvacht werd, is Hitier Zaterdag inder daad naar Oostenrijk gereden. Om onge veer 7 uur 's avonds kwam hij in Linz aan. Op zijn doorreis door Oostenrijk heeft Hitier ook een bezoek gebracht aan zijn geboortehuis te Braunau. Toen Hitier door zijn geboortestad reed, werd hij door duizenden toegejuicht. Bij het gaan langs zijn geboortehuis zong de menigte het Deutschlandlied. Langs den geheelen weg van Braunau naar Linz viel Hitler in alle steden dorpen, welke hij passeerde, een enorme ovatie ten deel. In de stad Linz heerscht een groote geestdrift. De kreten „Sieg Heil" en „Ein Volk, ein Reich" waren niet van de lucht. Honderden oorlogsvliegtui gen cirkelden boven de stad. Op het plein voor het raadhuis stonden volledig uitge ruste troepen opgesteld. Op het balcon van het raadhuis voerden verschillende personen het woord voor de microfoon. Zoo zeide Himmler, de chef der Duitsche rijkspolitie o.a.: „Heden vieren wij den terugkeer van onzen Führer in zijn groote vaderland, in het land, dat hem zag ge boren worden." TOESPRAAK VAN SEYSS INQUART. Bij zijn komst in Linz werd Hitier ver welkomd door den nieuwen Oostenrijk- schen bondskanselier, Dr. Seyss Inquart, die per vliegtuig naar Linz was vertrok ken. Seiss Inquart hield een rede, waarin hq o.m. zeide: „In dit voor het Duitsche volk zoo be langrijke oogenblik begroet ik u, mijn Führer en rijkskanselier, voor het eerst, weer in Oostenrijk. e tijd is gekomen, dat ondanks vre- desdictaat, dwang, afgunst en onverstand een geheele wereld de Duitschers el kaar gevonden hebben. Thans staat het Duitsche volk eenstemmig en voor goed schouder aan schouder. De weg voerde over een zeer groote nederlaag van het Duitsche volk, maar juist daaruit ont stond het grfcote, heerlijke denkbeeld van de ondeelbare lotsgemeenschap, het be wustzijn van een eenig levend volk, het denkbeeld van het nationaal-socialisme. Gij zijt de „Führer" van het Duit sche volk in den strijd voor de eer, de vrijheid en het recht. Thans aan vaarden wij Oostenrijkers deze lei ding, terwij wij plechtig verklaren, dat artikel 88 van het vredesverdrag geen gelding meer heeft. (Geestdrift). Het geweldige Rijksleger rukt onder het gejubel van Oostenrijk ons land binnen. Het Duitsche Rijk van de orde, den vrede en de vrijheid der volken is ons doel en wij staan aan den drempel daarvan. Adolf Hitler is zijn leider. -Wij Oostenrij kers danken u, wij hebben steeds met u gestreden en ik geloof, dat wij een goeden strijd gestreden hebben. Wij groeten u met den jubel van het Duitsche hart. „Heil, mijn Führer." De aankomst van Hitler in Linz de stad, welke sinds het begin van het Hit- Ierbewind in Duitschland steeds een haard van nat.-socialisme was speelde zich af te midden van een onbeschrijfelijke geestdrift, 't Stadhuis was schitterend met schijnwerpers verlicht. Toen Hitier, het stadscentrum naderde, deelde de radio omroeper mede, dat de auto van den Führer slechts stapvoets vooruit kwam, zoo dicht werd zijn wagen door de me nigte omstuwd. Tevens gelastte de omroeper, dat de illuminatie der stad geheel zou worden ontstoken. HITLERS TOESPRAAK TE LINZ. „Ik heb mijn geboortegrond teruggeven aan het Duitsche Rijk." Van het balkon van het raadhuis te Linz heeft Hitier een rede gehouden, die ook per radio verspreid werd. Hij zeide onder Van het gebouw der Oostenrijksche Bondskanselórij te Weenen wappert thans de hakenkruir-' waarmede het nationaal socialistische regiem in c -nrijk een feit is geworden meer: „Duitsche volksgenooten. Ik dank vooral ook u, die hier bijeengekomen zijt en getuigenis hebt afgelegd dat het niet de wü van slechts enkelen is dit groote „Volks-Duitsche" rijk te stichten, maar de wensch en de wil van het Duitsche volk zelf. Mogen hier eenige van onze bekende internationale zoekers naar de waarheid de werkelijkheid niet alleen zien, maar haar later ook toegeven. Toen ik eens uit deze stad vertrok, droeg ik in mij dezelfde belijdenis, die mij thans nog vervult. Denkt u zich eens in, hoe bewogen ik ben, nu ik na zooveel jaren die belijdenis wer kelijkheid gemaakt heb. Toen de voorzienigheid mij eens uit deze stad riep om de leiding van het Rijk op mij te nemen, moet zij mij daarmede een opdracht gegeven heb ben en die opdracht kan slechte ge weest zijn, dat ik mijn geboortegrond aan het Duitsche Rijk moest terugge- goven. Ik heb aan die opdracht ge loofd, er voor geleefd en gestreden en ik geloof, dat ik haar thans ver vuld heb. Gij allen zijt daarvoor getuigen en bor gen. Ik weet niet, op welken dag gij op geroepen zult worden. Ik hoop, dat die dag niet zal zijn. Dan zult gij uiting moe ten geven aan uw eigen belijdenis en ik geloof, dat ik dan met trots op mijn va derland zal kunnen wijzen. Dan moet voor de wereld bewezen worden, dat iede re verdere poging om dit volk te ver scheuren, vergeefsch zal zijn. (Geestdrift). Zooals gij verplicht zult zijn voor de Duitsche toekomst uw bijdrage te leveren, Een historische foto. - Het oogenblik, waarop gemotoriseerde troepen van het Duitsche leger nabij Slazburg de Duitsch-Oostenrijksche grens passeeren zoo is geheel Duitschland bereid bij te dragen en het doet dat reeds vandaag. Ziet in de Duitsche soldaten, die uit alle gouwen van het Rijk binnenmarcheeren, offervaardige strijders voor de eenheid van het geheele groote Duitsche volk, voor de macht van ons Rijk, voor zijn grootheid en zijn heerlijkheid. Thans en voor altijd: Sieg Heil". De toespraak van Hitier werd herhaal delijk door enorme geestdrift onderbro ken. HITLER VANDAAG NAAR WEENEN. Vandaag zal Adolf Hitler per vliegtuig naar Weenen gaan. De lijfwacht van Hitler is gistermiddag reeds te Weenen aangekomen. De rijksleider voor de jeugd, Baldur von Schirach, is gisteren eveneens te Weenen aangekomen. De rijks jeugdleider Baldur von Schirach is onmiddellijk na zijn aankomst naar het gebouw van de jeug-dleiding gegaan om zijn bevelen te geven teneinde de groote toe loop van nieuwe leden tot de Hitier jeugd op te vangen. VON PAPEN LID DER N.S.D.A.P. De Nationaal-Socialistische Partij-Cor respondentie meldt: De Fuehrer heeft am bassadeur Franz von Papen uit waardee ring voor diens kostbare medewerking in de N.S.D.A.P. opgenomen en hem het gou den eereteeken verleend. HET MONETAIRE STELSEL IN OOSTENRIJK. De bevoegde autoriteiten houden zich thans bezig met de voorbereiding van een nieuw monetair stelsel voor Oostenrijk, welk stelsel een monetaire unie met Duitschland op de basis van den tegen- woordigen koers van 40 RM voor honderd schellingen zou nabijkomen. Men weet nog niet, of de schellingen in omloop zullen blijven of dat zij door rijks- marken zullen worden vervangen. Er zou een geheele reeks maatregelen zijn genomen om de aanpassing van het thans nog geldende financieele regiem aan het Duitsche monetaire stelsel te verzeke ren. De kapitaaluitvoer zou aan nieuwe be perkingen worden onderworpen. Reizigers zouden voortaan nog slechts vijftig schel lingen in bankpapier mogen medenamen in plaats van 500, zooals tot nu toe en wan- reer het buitenlandsch geld betreft de tegenwaarde van 120 schellingen, in plaats van 1000, zooals tot nu toe. Van de bank rekeningen mag per week ten hoogste 1000 schellingen worden opgenomen, met het oog op de belangrijke bedragen, die in den loop van de vorige week zijn teruggenomen. De banken blijven open.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1