Jagoda's duistere rol in het Sovjet-paradijs Ontmaskering van moordcomplotten WOENSDAG 9 MAART 1938 29ste Jaargang No. 8975 S£SSIS-£mDAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „DE GROOTSTE SCHURK VAN ALLE TIJDEN" VERHOOGING BELASTINGEN Wetsontwerp tot verhooging van de inkomsten-, dividend- en tantième- belasting. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Actie van de S.D.A.P. Wy wezen er gisteren op, hoe de S.D.A.P. alle middelen aanwendt, om tegen de Re geering op te zetten, op te jagen, op te hitsen. Met welk direct doel? 't Is duidelijk. In het propaganda-blad van de S.D.A.P., waaruit wij gisteren citeerden, lezen we: Er zitten in de Tweede Kamer 31 katholieken en 23 sociaal-democraten. Tezamen meer dan de helft van het totaal aantal kamerleden. Tezamen konden zij de begroo'ting van onderwijs verwerpen, tezamen konden zij ook een andere politiek voeren. De sociaal-democratie is bereid! En de Katholieken? Als men ons antwoord weer 'ns wil heb ben men kent het immers wel: Wan neer 's lands belang het noodzakelijk zou maken, maar.... anders niet! Anders niet; omdat er tusschen de soci aal-democratie en de christelijke levens- en wereld-beschouwing zoo veel wezenlijke verschillen bestaan. Anders niet; omdat men nog steeds mei iheel goed weet, wat men precies heeft aan de S.D.A.P., als 't er op aankomt hoog te houden orde werkelijke orde, natuurlijk en gezag. Anders niet; omdat er, helaas, niet zoc heel weinigen zijn onder de sociaal-demo- craten, in wier optreden geopenbaard wordt een anti-katholieke, een anti-papistische geestesgesteldheid. 't Gaat er met om op de eerste plaats, om samen te kunnen verwerpen! Op de eerste plaats moet er door samenwer kende partijen samen kunnen worden opgebouwd!.... Intusschen willen wij hier ernstig waar schuwen voor een voorbarige, onrecht vaardige veroordeeling van het regeerings- beleid. Nu reeds moet ieder, die eerlijk wil zijn, constateeren, dat de regeering spe ciaal ook de minister van Sociale Zaken, de heer Romme een niet geringe activi teit ontwikkelt! Voor een definitief, be slissend oordeel -- wij denken natuurlijk alleen aan hen, die hier tot oordeelen be voegd mogen worden gerekend is zeker de tijd nog niet gekomen. DE WERELD IN VOGELVLUCHT Het Is wel een merkwaardig proces, dat thans te Moskou wordt gevoerd. Een stin kende poel van verraad, moord, terreur, spionnage en lafheid is daar open gelegd en de verbaasde wereld wordt vergast op een ongelooflijk schouwspel van corruptie en verrotting. Speciaal de vroegere chef van de geheime staatspolitie, Jagoda; komt uit dit proces te voorschijn als een duivel in menschengedaante. Het blijft intusschen een voor onze begrippen eigenaardig feit, dat de meeste beklaagden zichzelf en elkan der zoo „eerlijk" beschuldigen en alles be kennen, met vermelding van de fraaiste bij zonderheden. Maar dit is zeker: ofwel de beklaagden vertellen de waarheid en dan zijn nagenoeg alle vroegere machthebbers der Sovjet-Unie in één woord schurken ge weest en kunnen wij ons niet voorstellen, dat hun werk een ideaal voorbeeld kan zijn voor de wereld; ofwel de bekentenis is hun afgeperst door de hemel weet welke duivels geraffineerde martel-methoden en dan be staat het tegenwoordig Sovjet-regiem uit schurken. In beide gevallen is dit proces met zyn voorgangers moordend voor het beetje prestige, dat Moskou misschien hier en daar nog zou bezitten. Frankrijk maakt vandaag en morgen weer dagen van spanning mee. De regee- ring-Chautemps heeft n.l. besloten om het parlement volmachten te vragen ter sanee ring van de financieele positie van het land. De plannen van Chautemps schijnen van de zijde der socialisten en communisten geen bizonder gunstig onthaal te vinden. De afgevaardigden der Sfio (socialistische partij, de grootste partij in de Kamer) ver klaren hun gereserveerde houding door het feit, dat, daar zij niet vertegenwoordigd zijn in de regeering, het hun moeilijk valt aan het kabinet de gevraagde volmachten te verleenen. De communisten zullen zeker geen soepeler houding aannemen. Onder deze omstandigheden zal alles af hangen van de vergadering heden van de meerderheidsgroepen in de Kamer. Zonder den steun van de socialisten en de communisten zou de regeering slechts kunnen steunen op een meerderheid welke MONSTERACHTIGE MISDADEN IN HET MOSKOUSCHE PROCES. Voor Jagoda, den vroegeren chef der Ge- poe, is het gisteren een zwarte dag ge weest. „Jagoda is uit de zitting van gisteren te voorschijn gekomen als de grootste schurk van alle tijden, zoowel door eigen bekente nis als door die van zijn secretaris Boe- lanof", schrijft de correspondent van de „Times". Jagoda heeft eiken vorm van landverraad welke er bestaat begaan, be volen of voorzien: spionnage, revolutie, verraad van zijn land aan buitenlandsche vijanden, steun van binnenlandsche samen zweerders, zenden van geld aan verraders in het buitenland, moorden, poging tot moord door vergif. Jgoda bekent dit alles met schaamtelooze bereidwilligheid en sloot de stroom van bekentenissen van Rykof, Boecharin en de andere samenzweerders (die „bekende kletsmeiers" noemde hij hen) goed af. Vóór Jagoda sprak zijn secretaris Boe- lanof, die begon met te zeggen, dat hij zijn chef met lichaam en ziel was toegewijd en sinds lang was gewend alles door de oogen van Jagoda te bezien. Hij ging toen voort met het verraad van Jagoda te rechtvaar digen op een manier, die Judas jaloersch zou hebben gemaakt. Boelanof gaf een ge detailleerde omschrijving van het complot van Jagoda dat zoo ver ging, dat de vraag rijst of Jagoda zelf niet tot de hoogste macht in den staat had willen komen. „Ja goda zag zichzelf als een soort Hitier, dien hij zeer bewonderde", verklaarde Boelanof. Hy wilde zich meester maken van het Kreml een een nieuwe regeering vormen met zichzelf als leider, Boelanof als Goeb- bels, Rykof als secretaris van de commu nistische partij en Joegaletski als minister van oorlog. Boelanof beschreef ook hoe Jagoda de doktoren gedwongen had tot het plegen van vier moorden en hoe zij in den herfst van 1937 een giftmengsel van kwikzilver en blauwzuur in het kantoor van Jezjof (Jagoda's opvolger) hadden verspreid. Zij slaagden er in dat maar vier keer te doen en volgens Jagoda zou acht keer doodelijk zijn geweest. Voorts had Jagoda 20.000 dol lar aan Trotzki gezonden door middel van een tusschenpersoon. Hij was medeplichtig aan den moord op Kirof en had een spion- nagebureau, dat in nauw contact met bui tenlandsche geheime diensten stond. Toen Boelanof sprak over den moord op Mensjinski, onderbrak de openbare aan klager hem en wendde zich tot Jagoda met de vraag: „Blijft gij nog steeds ontken nen?" Jagoda boog het hoofd: „Neen, ik be ken", zeide hij. Hij begon zijn eigen verklaring af te leg gen met zulk een zachte stem, dat rechter Ulrich hem moest aansporen luide te spre ken. Jagoda zag er verslagen uit, en sprak aarzelend en met tusschenpoozen, alsof hij zich geweldig schaamde. Hij wist echter zeer goed wat hij zeide. Hij verklaarde op een gegeven oogenblik, dat. hy een groot deel van zijn verklaring wenschte af te leggen op de voorgenomen zitting met ge sloten deuren, en toen Wysjinski ongedul dig zeide dat zulks niet noodig was, keerde Jagoda zich geërgerd tot den openbaren aanklager en beet hem toe: „Ik weet pre cies was ik zeg, ik zal dat vertellen op de geheime zitting". Jagoda erkende nu alles, behalve dat hij zelf spionnenwerk had ver richt, en hij bleef beslist weigeren dat te erkennen, ook toen Wisjinkski aandrong. HOE MAXIM GORKI VERMOORD WERD Diens zoon moest ook uit den weg. De geneesheer Lewin, die er van be schuldigd wordt, op bevel van Jagoda den Russischen schrijver Maxim Gorki te heb ben vermoord, is gisteren eveneens ver hoord. Lewin bevestigde, dat hy de huis arts was van Jagoda. Laatstgenoemde bewees hem alle moge- lyke gunsten, stelde een villa te zijner be schikking en gaf hem waardevolle ge schenken. In 1933 begon Jagoda Lewin wys te ma ken, dat Maxim Pesjkof (Gorki's zoon) zijn vader in den weg stond en een slechten in- principieel zou afwijken van den uitslag der verkiezingen van 1936. Chautemps ver heelde niet, dat hij zich onder dergelijke omstandigheden niet gerechtigd zou achten langer het bewind te voeren; hy zou zich dan genoodzaakt zien onmiddellijk het ont slag van het geheele kabinet aan te bieden, zonder eerst het debat van Donderdag in de Kamer af te wachten. vloed op hem uitoefende. Later zeide Ja goda ronduit, dat Pesjkof een schandelijk mensch was en beslist uit den weg moest worden geruimd. Daarbij moest Lewin een handje helpen. Tegelijkertijd dreigde Ja goda Lewin, dat het hem slecht vergaan zou, als hij Jagada's verzoek niet inwillig de. Hij, Jagoda, zou dan zoowel Lewin als diens gezin ten gronde richten. Lewin zwichtte toen en begon de moordplannen voor te bereiden. Bij het kruisverhoor werd vastgesteld, dat Jagoda bovengenoemde opdracht gaf, om de politieke activiteit van Gorki door den dood van zijn zoon, van wien Gorki zeer veel hield, te verlammen. Lewin verklaarde voorts, dat Jagoda hem in de maanden October en November 1933 opdracht gaf, den dood van den toen- maligen chef van de Gepoe, Mensjinski, dien Lewin langen tijd behandelde, te be spoedigen. Lewin stelde daarop voor, ter uitvoering van dit snoode plan dr Kasakof er bij te halen, die bij de behandeling van Mensjinski een dergelijke combinatie van medicijnen moest toedienen, dat een doo- delyke afloop onvermijdelijk werd, en had persoonlijk een onderhoud met hem. Dr. Lewin verklaarde, dat tengevolge van zijn misdadig optreden Mensjinki den 9en Mei 1934 overleed en daags daarna Maxim Pesjkof. Eenige dagen later liet Jagoda Lewin bij zich komen en zeide hem, dat spoedig een regeeringswisseling .ou plaats hebben en dat vele bekende personlijkheden daarbij geïnteresseerd waren. Jagoda noemde in dit verband Rykof, Boecharin en Jenoekid- ze. Lewin moest de onvermijdelijke revo lutie steunen en in zijn eigen belang eenige leiders van partij en regeering alsmede Gorki uit den weg ruimen. De vermoording van Gorki motiveerde Jagoda hiermede, dat Gorki een enormen invloed had zoowel in het binnen- als in het buitenland, dat Gorki zich nooit bereid zou verklaren, de nieuwe regeering zijn steun te verleenen en dat hij tal van an dere moeilijkheden zou veroorzaken. Dr. Lewin zette vervolgens uiteen, hoe de moord op Mensjinski werd uitgevoerd. Mensjinski leed aan angina pectoris. Een tijdlang kwam er een verbetering in zijn gezondheidstoestand en kon hij zijn ambts bezigheden hervatten. Toen echter gaf Ja goda aan Lewin en Kasakof opdracht, Mensjinski te dooden. Laastgenoemde werd periodiek door Lewin zelf of door Kasa kof behandeld. Kasakof werkte met lysa- ten. Een reeks lysaten nu was blijkbaar schadelijk voor het hart van Mensjinski, terwijl andere daarentegen een kalmeeren- de uitwerking op zyn hart hadden. Overeenkomstig onze voorschriften nam Menspjinski 's morgens lysaten in en in den loop van den dag middelen tot stimu leering van de werking van het hart. Dien tengevolge deed zich bij hem spoedig een ernstige aanval van angina pectoris voor en plotseling stierf de patiënt tijdens zijn slaap. Lewin verklaarde voorts, dat om Gorki te dooden een bijzonder plan werd uitge werkt. Wegens den gezondheidstoestand van Gorki waren lange wandelingen en physie- ke arbeid in den tuin nadeelig voor hém. Met medeweten van Lewin werd dit ech ter juist met alle mogelijke middelen in de hand gewerkt. Gorki zag graag de vlam men van een kampvuur. Daar Krjoetsjkof wist, dat dit een zeer nadeelige uitwer king had op Gorki's gezondheid, zorgde hij in overleg met Lewin er voor, dat telken male nadat Gorki in zijn tuin gewerkt had een vuur werd aangestoken. In het voorjaar van 1936 werd bewerkt, dat Gorki uit den Krim naar Moskou te rugkeerde juist op het tydstip, waarop er in zijn familie grieplijders waren. De bere keningen van de misdadigers gingen toen in vervulling. Gorki zelf kreeg na zijn aan komst tengevolge van besmetting zeer ern stige griep. Lewin en Pletniof besloten daarop den dood van Gorki te forceeren. Zij begon nen met hem in groote doses hartmid- delen toe te dienen, in het bijzonder digi talis en strophantin, die een hevige ver zwakking van het hart tengevolge hadden. Vervolgens zette Lewin de omstandighe den uiteen, waaronder Koeibysjef werd vermoord. Beklaagde verklaarde zich be reid, de opdracht van Jagoda, om Koeiby sjef, die lijdende was aan een hartziekte, uit den weg te ruimen, uit te voeren. Koeibysjef leed aan myocarditis. Hij had van tijd tot tijd lichte aanvallen van an gina pectoris. Om .nu de werking van het hart voor goed te verstoren, begon Lewin hem met prof. Pletniof groote doses di gitalis en een preparaat uit klieren met interne secretie toe te dienen.. Deze mid delen waren voor den patiënt vergif. De OPBRENGST GESCHAT OP 10.200.000. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende tijdelijke voorziening tot ver sterking van de opbrengst van de in komstenbelasting en van de dividend en tantièmebelasting tot gedeeltelijke dekking van uitgaven voor de defen- Aan de toelichting wordt het volgende ontleend: Zooals reeds is medegedeeld, waren bij de regeering verschillende maatregelen in overweging tot dekking van uitgaven voor de defensie, o.a. verhooging van de opcenten op de hoofdsom der inkomsten belasting. Het voorstel bepaalt er zich toe de opcenten met 10 te verhoogen. Aange zien de wet van 8 December 1933 vóór 1 Mei 1939 zal moeten worden her zien, is het voorstel beperkt tot het belastingjaar 1938/39. De opbrengst van de voorgestelde ver hooging van de opcenten kan worden ge steld op 4.700.000. Voorts wordt voorgesteld een maatre gel te trefen tot versterking van de op brengst der dividend- en tantièmebelas ting. Met de hoofdsom ad 5 pet. bedraagt het tarief der dividend- en tantièmebelasting thans 10.05 pet. Door een voorgestelde ver hooging van de bestaande 33 opcenten met 40, zal het tarief der belasting worden ge bracht op 12.05 pet. Om dezelfde reden als hiervoor ten aan zien van de verhooging van de opcenten op de dividend- en tantièmebelasting de regeling voorhands beperkt tot het tijdvak van 1 Mei 1938 tot 1 Mei 1939. De opbrengst van de verhooging van de opcenten op de dividend- en tantièmebe lasting kan worden geraamd op 5.500.000 SCHUSCHNIGG ZOU EEN VOLKS STEMMING WENSCHEN. WEENEN, 9 Maart (A.N.P.). Uit Innsbruck wordt gemeld, dat Schuschnigg in zijn hedenavond te houden rede, de kwestie van een volksstemming ter sprake zal brengen, die noodig is geworden om de invloedssferen in Oostenrijk af te ba kenen. Voorts zou de bondskanselier de richt lijnen willen aangeven voor de activiteit van het Vaderlandsche front in den eerst- komenden tijd. Hij zal verder de algemee- ne vraagstukken der Oostenrijksche poli tiek behandelen en meer in het bijzonder de maatregelen, die genomen dienen te worden ter bestrijding van de werkloos heid. Vermeld moet worden, dat alle ver trouwenslieden van den boerenstand en de arbeidersklasse uitgenoodigd zijn, de rede, die door de radio te Innsbruck en daarna nog eens te Weenen zal worden uitgezonden, te beluister gn. aanvallen van angina pectoris werden dien tengevolge bij Koeibysjef veelvuldiger. In dezen ziekenlijken toestand aanvaardde hij een dienstreis naar Midden-Azië. Daar kreeg hij hevige aanvallen van angina. Zonder genezen te zijn, keerde hy met res ten van infectie naar Moskou terug. Zijn hart bevond zich in dien tijd in zeer slech ten toestand. Men had hem terstond het bed moeten doen houden en hem iederen arbeid moeten verbieden. Dit geschiedde evenwel niet en daarom kreeg hy op een goeden dag in zyn werkkamer een hevigen aanval van angina pectoris. Maxim of-Dikofskij, zijn secretaris en. lid van de contra-revolutinnaire organisatie, stelde evenwel niemand hiervan in ken nis. In dezen toestand liet men Koeibysjef, zonder hem te vergezellen, van het gebouw van den raad van volkscommissarissen te voet naar zijn woning gaan. Hij ging het heele Kremlin door, klom naar de derde étage van zijn woning en ging naar bed. Zijn secretaris Maximof-Dikofskij liet hem met opzet alleen. Behalve Koeibysjef be vond zich slechts een dienstbode in huis, die hem niet helpen kon. Toen zy zag, dat Koeibysjef er zeer slecht aan toe was, ont bood zij den dienstdoenden geneesheer. Het was toen echter reed ste laat. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De medische moorden op bevel van Ja goda, den vroegeren chef der Gepoe te Moskou. (2de blad). Chautemps zal morgen het parlement volmachten vragen ter saneering van Frankrijk's financieele positie. (2de blad). Piccard's diepzee-plannen. (2de blad). Binnenland Verhooging van belastingen. (1ste blad). Prins Bernhard in Engeland. (1ste blad). Bij een explosie in een lucifersfabriek te Weert werden acht meisjes gewond. (4de blad). Een roofmoord te Den Helder. (4de blad) Prins Bernhard *in Engeland. Z. K. H. Prins Bernhard is gisteravond m gezelschap van Prins Aschwin, met de nachtboot naar Engeland overgestoken, voor een particulier bezoek van enkele dagen. De aankomst van Prins Bernhard te Londen. Bij zijn aankomst in Liverpool-street station werd prins Berhard door een groo te menschenmenigte omstuwd. Toen de trein het station binnenreed, hadden zich op het perron tal van menschen verzameld die slechts een smallen doorgang vrij lieten. Ongelukkigerwijze had men verkeerd berekend, waar het rijtuig der prinsen zou stoppen en terwijl de Nederlandsche gezant, J. P. Graaf van Limburg Stirum, en de andere leden van het legatie-per soneel stonden te wachten om prins Bern hard en prins Aschwin te verwelkomen, bleven de beide prinsen in hun rijtuig meer naar achteren in den trein. Bij het zien van de signalen van het treinperso neel drong de menigte op om iederen uit- stappenden passagier aandachtig te be schouwen. Zij slaagde er echter niet in, prins Aschwin te herkennen en deze pas seerde dan ook geheel onopgemerkt. Toen prins Bernhard uitstapte, weer klonken luide toejuichingen, en slechts met groote moeite kon de politie zich een weg naar hem banen. Z.K.H. sloeg de menigte glimlachend gade, en na nog en kele oogenblikken met den gezant te heb ben gesproken, nam hij in een auto plaats. Het is niet bekend gemaakt, waar de prinsen hun intrek zullen nemen. Prins Bernhard en prins Aschwin bij den Engelschen koning Men seint uit Londen: Prins Bernhard heeft hedenmiddag met prins Aschwin het noenmaal bij den koning gebruikt DE NIEUWE JAARBEURSHAL. Officieele opening door Z. K. H. Prins Bernhard. Naar wij vernemen zal de koninklijke commissaris van de Nederlandsche Jaar beurs, Z. K. H. Prins Bernhard, op Dinsdag 15 Maart as., des middags te half drie, de nieuwe Jaarbeurshal, welke by de as. Voorjaarsbeurs in gebruik zal worden ge nomen, officieel openen. DE POSITIE VAN MINISTER DE MAN. BRUSSEL, 9 Maart. (A. N. P.). De eerste minister, Janson, heeft hedenmor gen een bijeenkomst voorgezeten van het ministerieele comité, dat belast is met de bestudeering van de kwestie der belasting regeling. Aanwezig waren de minister van finan ciën, de Man, de minister van openbare werken, Pierlot, de minister van binnen- landsche zaken, Dierckx en de minister voor den middenstand en economische aangele genheden. Minister de Man gaf een korte uiteenzet ting van de belastingontwerpen. Naar verluidt zou hij voorts, aangezien zijn gezondheidstoestand het noodig maakt, dat hij een maand rust houdt, den eersten minister verklaard hebben, dat hij het aan hem overliet om of een minister ad inte rim te benoemen voor den tijd van zijn af wezigheid, of wel een nieuwen minister in zijn plaats aan te stellen. Hedenavond zal de kabinetsraad bijeen komen, teneinde over deze zaak een beslis sing te nemen.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 1