'AME!) RUBRIEK FLUWEEL, FLATTEUSE DETAILS Middag japonnen. DAMESBLOUSES Ons Patronenhoekje HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad" Postbus 36. Den Haag. Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt indien niet anders staat aangegeven, f 0.58. Betaling reeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. Fluweel is een weefsel, dat steeds een zeer bevoor rechte plaats inneemt en in verschillende kwalitei ten verkrijgbaar is. De textielfabrikanten stellen alles in het werk om dit weefsel aan de hoogste eischen te doen voldoen en thans is het dan ook ge lukt, om nagenoeg en zelfs geheel kreukelvrije flu weel in den handel te bren gen. Niet alleen dat men al lerlei kwaliteiten heeft, doch wü treffen een .schier eindelooze reeks van kleu ren en nuanceeringen aan. Zwart staat als steeds aan de spits en daarna volgt de rijke keus van rood,, groen, bruin, blauw, alle weer onderverdeeld in ve le tinten. De zwaardere soorten worden verwerkt voor mantels en ensembles, terwijl het soepele fluweel zich bij uitstek leent voor japonnen, vooral ook voor die modellen, welke een gedrapeerd bovendeel aan geven. Bedrukt fluweel is niet alleen voor blouses en garneeringen geschikt, doch tevens voor boven stukken van japonnen, evenals het zwaardere plu che en de bontstoffen, b.v. voor vesten en bolero's worden aangewend. Geruit fluweel geeft een aardig ef fect als deux pièces ver werkt, zooals de rechter japon aangeeft. De rok is van dikke wollen stof, die warm kleedt en heeft middenvoor een ge deeltelijk opgestikte plooi. Het bovendeel is tamelijk lang, heeft schouderstukken en kraag, pas, ceintuur en manchetten van de stof der rok. EEN DER NIEUWSTE WEEFSELS Links eveneens een tweedeelige japon, die van bedrukt fluweel of bontstof is ge maakt, voorzoover het 't aansluitende bo venstuk betreft en waarvan rok, mouwen en kraag van effen fluweel of stof zijn ge dacht. Sluiting met lange rij knoopen. Verschillende kleinigheden maken het mogelijk om onze eenvoudige, zoowel als de meer gekleede japonnen een aardig aanzien te geven. De details, die wij toepassen moeten echter 'n harmonisch geheel met onze kleeding vormen en daarom zullen wij geen opvallende garnee- ringen aanbrengen en om zeer eenvoudige huisjapon nen. We volstaan met een eenvoudig garnituur b.v. van fluweel, velours chiffon, of van bedrukte zijde, dat in de wintermaanden veel min der bewerkelijk zal blijken te zijn dan piqué linon en an dere zeer lichte kleuren. De coratieve knoopen, stiksels, nervures en tres versieringen geven eveneens een zeer ge slaagde garneering. Wanneer wij de etalages van de toon aangevende zaken voor ver schillende fournituren eens nader beschouwen, dein zien wij, hoe rijk de keus is van allerlei garneeringen. Aller lei aardige details vallen ons op, vooral ook voor gekleede japonnen, die men door ver wisselen van deze petit-riens telkenmale van aspect kan doen veranderen. Effen en bedrukte flu- weelen en zijden shawltjes geven een fleurige noot er aan een al te stemmige japon evenals Strass clips, knoopen, ges pen enz. We vinden een enorme verschei denheid op modegebied, zoowel in hoofd zaken als de onmisbare bijkomstigheden. Garnituren, bestaande uit handtasch en handschoenen van zwart fluweel, doch verlevendigd door in bonte" kleuren uit gevoerd borduurwerk maken een uiterst eleganten indruk. Vele byoux herinneren ons aan de ouderwetsche sieraden onzr grootmoeders en geven cachet aan een middag- of avondjapon. Rechts bovenaan ziet men hoe geslaagd een afwerking is in gedra peerde lijn met een clips van strass of met ingezette gekleurde steenen. Elegan te kleine kapjes, die niet meer dan een deel van het hoofd bedekken, worden met coquette voiles gedragen. Niet alleen 's middags, doch ook bij gekleede- en avondjaponnen in schouwburg en con certzalen. Het materiaal, dat in dit laatste geval wordt aangewend is dan luxuieuser en laat een deel van het haar door sche meren. Zeer modern zijn de bloemen kapjes of zelfs allen maar een rand van bloemen bij avondkleeding. De ragfijne tulle voiles worden maar al te gaarne gedragen, ze verzachten de trekken en verdoezelen tevens kleine onbarmhar tige rimpeltjes! De modellen van schoenen varieeren telkenmale evenals de materialen en kleuren. Men kan inderdaad genieten van de mooie uitvoeringen, die men vooral in de betere kwaliteiten vindt. Op weldoor dachte wijze worden de schoenen zoo danig ontworpen, dat ze de voet zoo sier lijk mogelijk doen uitkomen. Molières in sportieve en meer gekleede modellen zijn weer zeer modern, terwijl pumps in gla cé leer en suède zich leenen voor 's mid dags en bij gekleede japonnen. Het ge perforeerde leer van de molière links geeft een goede onderbreking van lijn, terwijl men op dit genre schoenen ook nog aparte overslagjes kan koopen b.v. groen bij bruine molières. Men bevestigt deze op de schoen door de veters door een paar gaatjes te arijgen. Elegante avondmofjes van fluweel heb ben aan de voorzijde groote strikken, waarachter deze dingkes geheel schuil gaan. Ze staan echter heel grappig en werken soms bepaald origineel. De mogelijkheden om aan een zwarte japon telkenmale een anderaspect te verleenen wordt dankbaar aanvaard door dames, die veel uitgaan, doch over een niet uitgebreide garderobe beschik ken. Is de garneering van de japon links niet zeer geslaagd? Men heeft hiervoor noodig een lange reep georgette in afste kenden kleur, die onder de kin geknoopt wordt en zich voortzet over de voorpan- DE MODE VERWERKT VEEL KANT EN TULLE. De lijn der japonnen blijft recht en maakt slank, doch juist hierdoor is het noodig garnee ring te kiezen, die aan het ge heel toch een gekleed aanzien geven en tevens iets persoon lijks. Het laatste is slechts mo gelijk, indien men zijn kleeren zelf maakt, aan de hand van goede patronen. Zelfs al heeft men een huisnaaister, dan toch is het aanmerkelijk beter om patronen te bestellen van een japon, die men gaarne gemaakt ziet en hiertoe biedt dit blad een zeer gunstige gelegenheid. Het maken van grondpatronen kost veel tijd, die de huisnaaister op veel voordeeliger wijze kan benutten, wan neer zij al dadelijk kan beginnen met knip pen volgens het bestelde patroon. Vele huisvrouwen zien dit" wel eens over het hoofd en sparen op verkeerde wijze. Tulle en kant zijn garneeringen, die veel toege past worden en steeds succes oogsten. Bei de materialen maken het zelfs mogelijk om een bestaande zwart zijden of dunne wol len japon op billijke wijze te modernisee- ren. Bij het laatstgenoemde materiaal zal men wellen kant kiezen, bij zijden weefsels ook dunnere kantsoorten. Men ziet op zijde ook zeer veel bloemen geappliceerd van lakstof of fluweel, terwijl men ook wel kantmotieven uitknipt en deze in andere fijne weefsels werkt. Afgezien van het verwerken van tulle en kant voor avondjaponnen, past men ook op middagkleeding toe, zooals de meest rechtsche voorbeelden aangeven. In het midden een japon van crêpe satin met pas en mouwen van tulle, waarop motie ven van zijde gewerkt zijn of wat ook heel aardig is, groote zijden moezen. Rechts een japon met garneering aan bovendeel van spitstoeloopende tulle pas, terwijl de mouwen afwisselend uit banden tulle en zijde bestaan. De rokzoom is even eens met tulle afgewerkt. Links een crêpe satin japon, die dof verwerkt is en uit doorgaande banen bestaat. In het midden aan de zijnaden ingehaalde ruimte. Afwer king bovendeel met geschulpte pas, even als mouwen met applicaties van de glim mende kant van het satijn. Het laatste mo del leent zich speciaal voor groote figu ren. De vrouw en haar huis Het masseeren der voeten kost niet veel tijd. Men doet een weinig vette crème of vaseline op de vingertoppen en masseert van de teenen af naar het been toe met stevigen druk. Heeft men zeer dikke enkels en voeten, dan worden deze 's nachts in een vochtig verband gewikkeld, waarvoor men liefst zout water gebruikt, terwijl men van on der naar boven wikkelt. Houdt men deze voetbaden en massage regelmatig vol, dan zal men bemerken, dat alle voetbezwaren verdwijnen. Pijnlijk zijn eveneens de harde eeltplek- ken onder de voeten, die echter door voetbaden en door het afschuren met een toiletpuimsteentje, zullen verdwijnen. Bij overmatig transpireeren is het bui tengewoon goed de voeten in te wrijven met een mengsel van 100 deelen Fransche brandewijn en 25 deelen formaline. Men heeft het grootendeels zelf in de hand om alle voetbezwaren te genezen en te voorkomen, alleen is regelmatige ver zorging gewenscht. (Nadruk verboden). Kleeden worden eerst flink met den stof zuiger behandeld, heel langzaam gaat men er overheen en borstelt men ze met water en ammoniak. De kleuren worden dan ge heel en al opgehaald. Petroleum is een uitstekend reinigings middel, dat nog maar al te weinig in de huishouding wordt aangewend. Gelakte meubels, die vuile plekken vertoonen, krij gen door het afnemen met een doek, die bevochtigd is met petroleum een prachtigen glans. Diagnose van de tong Alhoewel men tegenwoordig de diag nose van de tong niet meer toepast, zoo heeft deze hare beteekenis toch geenszins verloren. De tong geldt nog steeds als een betrouwbare herkenningsmiddel van ver schillende ziekten. Is de tong min of meer dik of ziet zij aan de zijkanten tevens beslagen, dan is de maag meestal bedorven. Onder bepaal de omstandigheden kan men uit de tong ook onvoldoende voeding waarnemen, ter wijl een geringe werking der klieren een droge tong geeft. Hetzelfde gevoel doet zich ook voor bij koortspatiënten of is te rug te brengen op te sterk rooken. Over matig rooken kan vaak een vettigen glans aan het bovenblak van de tong geven. Een opvallend roode tong kan door ver schillende ziektetoestanden veroorzaakt worden. Men kan een amandel-, een keel ontsteking hebben of wel van het gehe melte. Het kan echter ook oorzaak zijn van ernstige ontstekingen. Roode randen of tongpunt wijzen meermalen op storin gen van maag of lever. Bij uitgesproken leverziekte neemt de tong na verloop van tijd een geelachtige kleur aan. Eenige practische wenken Pluche meubelen kan men zeer goed rei nigen, door ze met een vochtigen zeemlap af te nemen en wel door door gelijkmatig in één richting te strijken. Stof en vuil worden beter verwijderd dan door het bor stelen. Kurken badmatten neemt men eveneens met melk af, doch hiervoor gebruikt men bij vorkeur karnemelk, waarin men eerst even roert. Planten met groote bladen als Clivia, Palm, Adspidistra en andere worden in den regel met een sponsje met lauw water af genomen, beter kan hiervoor een weinig lauwe melk nemen, hetgeen de planten zéér ten goede komt. De ensembles, bestaande uit tweeërlei stof en de meer gekleede tailleurs zullen zich ook komende seizoens hand haven. Onafscheidelijk hier mede verbonden zijn blouses, die men van de eenvoudigste bont bedrukte katoentjes tot de meest kostbare weefsels maakt. Alhoewel men veel plooien en ingehaalde ruim te ziet toepassen aan voor panden, zijn de modellen voor de morgenuren zeer eenvoudig. Hetzelfde geldt voor blouses door studeerende en op kantoor werkende da mes, die aan practische eischen moeten voldoen, doch daarnaast toch aardig moeten kleeden. Veel hangt van het mate riaal af, dat men verwerkt. Vigella, angora, geruite en gestrepte wollen en zijden weefsels zyn voor een model als links boven is aangege ven zeer geschikt. De blouse valt met punten op de rok en heeft op gestikte zijstukken, terwijl als halsafwerking een lange stofreep is opgestikt, die ruim om den hals komt en waarvan de afhangende ein den geknoopt worden. Men kan ze met een sierspeld op de blouse hech ten. Rechts een gekleeder model van effen crêpe of satin. Deze heeft eenige ruimte aan boven-voorzijde en aangeknipte patten, die op elkander geknoopt worden, een af werking, die zich aan de ceintuur her haalt. De derde blouse kan van allerlei mate riaal gemaakt worden en heeft een slui ting met knoopjes en lusjes op den schou der (links). Een smal staande kraagje is de halsafwerking, terwijl de gladde cein tuur eveneens met knoopjes en lusjes sluit. den, om het middel nogmaals geknoopt en naar den rug geleid wordt, waar een gesp als sluiting der einden dient. Rechts een glad middenstuk van ve lours of satijn, waarvan de smalle aange- stikte reepen maar voren gehaald en ge stikt worden. Wij hebben op nevenstaande schets slechts enkele mogelijkheden genoemd, die echter tot in het oneindige gevarieerd kunnen worden. De mode is buitengewoon veelzijdig, doch laat tevens veel aan het initiatief van hare trouwe volgelingen over. Hoe rijker onze fantasie is, hoe meer afwisseling wij in de details kunnen aanbrengen, mits we zorgen, dat steeds een harmonisch geheel verkregen wordt MEISJESJURK. Succespatroon VKE 2181. De jurk bijv. van donkerblauwe wol len stof heeft door gaande baantjes en een tusschenstukje en kraag van rood materiaal. Garnee ring met kleine knoopjes. Sluiting met drukknoopen. De plooien zijn over de geheele lengte op gestikt tot ongeveer op kniehoogte. Prijs ƒ0.30 en ƒ0.05 voor adm. en ver zendkosten. DAMESBLOUSES. Succespatroon VKK 2186. Blouse met schouderstuk en ingehaalde ruimte aan voorpand. Aansluitende kraag en sluiting met knoopen. Blouse-mouwen. Patronen in de moten 44, 46, 48. 50. Prijs ƒ0.30 en ƒ0.05 voor adm. en ver zendkosten. BON VÜOB GOEDROOPE PATRONEN. Op te zenden aan ..Het Practisch Mode- olad" Postbus 36. Den Haag, giro 2U3203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat Hierbij ingesloten aan postzegels, indiei u tevens het laatste nummer van Hei Practisch Modon.ad" wenscht te ont vangen gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van l!4, 3, 5, 10 ol 12y3 cent, doch niet van 6 cent).

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12