Een rijwielpad door de duinen. Piccard gaat het in de diepte zoeken Nazien van uitlotingen WOENSDAG 9 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BF.AD - PAG. 11 Van Wassenaar over Noordwijk naar de Zilk. NATUURSCHOON ONtSLOitN Door de provicie Zuid-Holland zal naar destijds reeds gemeld, een rij wielpad door de duinen worden aan gelegd van Wassenaar tot aan de Noord-Hollandsche grens. In de „Toe ristenkampioen" verscheen omtrent den aan.eg van dit pad het volgende artikel: Het plan De Rijkscommissie van Advies voor Werkverruiming en Werkverschaffing in Zuid-Holland bepleitte in het najaar van 1937 bij Ged.. Staten de gedachte om in werkverschaffing rijwielpaden aan te leg gen ter ontsluiting van gebieden, welke rijk zijn aan natuurschoon. En het plan, dat uit deze gedachte kristalliseerde, is waarlijk geen gering plan, zoowel wal de werkelijke als de financieele grootte van het project aangaat. (Hierbij moet men dan nog in het oog houden, dat het thans met name genoemde pad nog slechts een onderdeel vormt van een serie rijwiel paden, welke men denkt te gaan aanleg gen!) Om echter bij de nuchtere feiten te blij ven: het geheele fietspad zal een lengte krijgen van ongeveer 36 km, waarvan er 30 volkomen nieuw moeten worden aan gelegd. De kosten zijn, globaal berekend 300.000.waarvan ongeveer 180.000. als loon noodig zal zijn het pad wordt zooals men weet in werkverschaffing ge maakt terwijl 120.000.voor de z.g. blijvende kosten kosten moeten worden uitgetrokken. Drievierden van de kosten worden door de provincie gedragen, het andere kwart, zoo is de bedoeling, door de verschilende gemeenten, waardoorheen het pad zal voeren en die hun werkloo-^ zen ook in den arbeid van het aanleggen zullen laten deelnemen. Voor dit jaar is op de provinciale begrooting reeds een ton uitgetrokken. Rekening houdend met al lerlei tegenslag, welke zich mocht voor doen, kan men toch wel verwachten, dat het geheele pad in 1940 gereed is. In hoofdlijnen kan 't tracé reeds worden aangegeven. Eerst wordt, als we van den Haag uit onzen tocht beginnen, het reeds bestaande pad naar Meyendel gevolgd. Langs de hoofdsprank van de Haagsche Waterleiding rijdt men naar het Wasse- naarsche Slag, dat vlak bij het bekende café Lievense gekruist wordt, dan gaat de dikke zwarte lijn door de duinen naar den boulevard van Katwijk, vandaar naar Noordwijk, (omtrent de juiste plaats, waar het pad over dit gedeelte zal Icopen, be staat nog geen volkomen zekerheid), ver volgens kan men in Noordwijk kiezen of men de boulevards wil volgen of wel oostelijk van de badplaats rijden wil, waar men een prachtig uitzicht op de bollen velden heeft, In het eerste geval krijgt men via den z.g. Oorlogsweg (aangelegd tij dens den oorlog om snelle verplaatsing langs de kustlijn mogelijk te maken) aan sluiting op het rijwielpad, dat verder gaat langs den hoofdweg door de duinbosschen van het Staatsboschbeheer, in het tweede geval komt men al direct op dezen weg uit. Van het eindpunt van den hoofdweg welken men zich niet moet denken als een autostrada, doch als een karreweg, met een fietspad erlangs, zooals men er op de Veluwe zooveel vindt aan de Lange- velderlaan (het betonpad naar het radio station), voert dan het tcacé verder naar het gehucht de Zilk aan de Noord-Hol landsche grens. Het traject „landschappe lijk" beschouwd. Dit dan zijn de nuchtere feiten; maar het sprookje komt pas in al zijn charme uit als men het traject niet topografisch, doch „landschappelijk", bekijkt. Persoon lijk hadden wij het genoegen op een der eerste mooie lentedagen diverse deelen van het traject eens te bekijken, soms ploe terend door het mulle duinzand (het pad is er immers nog niet), soms lekker sto vend in de auto met opengeschoven dak op de boulevards der badplaatsen, soms ook heel langzaam voortrijdend tusschen de ruischende pluimen der zeedennen. Een van de grootste aantrekkelijk heden van het plan is wel, dat men steeds als voornaamste voorwaarde voor oogen gehouden heeft niet slechts de natuur zooveel mogelijk te ontzien, doch ook het scheppen van de mogelijkheid om straks de toeristen door landschappen te leiden, welke zooveel mogelijk voor hen toegan kelijk zijn gemaakt. Daarbij heeft men er wel met zeer veel zorg opgelet, dat het oorspronkelijke karakter steeds bewaard of zoo noodig nog sprekender gemaakt wordt. Want de groote kuststrook van Zuid-Holland bezit op tal van plaatsen zeer verschillende aspecten, Een duide lijk voorbeeld daarvan kan men o.m. aan schouwen in de buurt van het Wassenaars- sche Slag; ten Zuiden daarvan treft men zeer veel meidoorn aan wellicht heeft Meyendel aan deze meien zijn naam te danken? boschjes verwaaide dennen, en natuurlijk ook de duindoornstruiken, die dezen voorjaarstijd bijna paars uitzien; tusschen het Wassenaarsche Slag en Kat wijk vindt men maar zeer weinig mei doorn, de dennen ontbreken geheel en al, doch tal van vlierboschjes hebben hun plaatsen ingenomen. Vooral omdat het in de bedoeling ligt deze complexen waarvan de struiken nu nog zoo glad en glanzend staan tegen de blauwe lucht, veel dichter te bebosschen, met inachtneming echter van de typeering, welke de huidige bosch jes aan het landschap geven, kan men zich voorstellen, hoe prachtig straks een rit door al deze zoo verschillende duinstreken zal zijn. 's Zomersavonds. Wat zal het een genot worden op zoo'n avond in den vroegen zomer, wanneer de meidoorn en de vlier hun zoetste geuren aan den zeewind toevertrouwen, hier te fietsen en binnen luttele minuten gezonde recreatie te vinden na een werkdag in de stad. Niet slechts echter zal deze recre atie van louter beschouwenden, misschien zelfs meer droomerigen aard zijn, maar tevens hebben de ontwerpers van dit pad er aan gedacht iets van sportief ge not niet te laten ontbreken. Zoo voert het tracé even ten noor den van het Wassenaarsche Slag over den hoogsten duintop in dezen omtrek, vanwaar men een on vergelijkelijk mooi uitzicht heeft op de zee, die over tal van duinen heen nog als een breede, diepblauwe lijst van dit land schap te zien is, en boamen en golvende duinen, die zich meer landwaarts uitstrek ken. Ter geruststelling van degenen, die bevreesd zouden zijn, dat de beklimming van dezen top misschien wal te veel van hun krachten zou vergen, kunnen wij me- dedeelen, dat een meer „gelijkvloers" lig gend pad hier tevens zal worden aange legd. Natuurlijk is de bebossching in deze streken, welke eveneens op de bijgaande kaart gevonden kan worden, niet in zoo korten tijd te volbrengen als de aanleg van het pad-zelf. Duinbebossching stelt nu eenmaal nog veel hoogere eischen aan het geduld en de kundigheid van den mensch dan bebossching in streken, waar de zeewind niet zoo huishoudt en het zand niet telkens na iedenen storm zijn lig plaats blijkt te hebben veranderd. Globaal geschat kan men wel aannemen, dat het een jaar of vijftien zal duren voor deze boschcomplexen zoover zyn, dat zij voor het publiek kunnen worden opengesteld. Eerst moeten de duinhellingen stevig ver ankerd liggen aan de wortels der ver schillende boomsoorten, eerst moet het zand met een dergelijke laag dennenaal- den, bladgrand en planten bedekt zijn, dat de wind er ook na het bezoek van dui zenden menschen geen vat op zal kunnen krijgen; pas dan kan men deze gebieden ook buiten het rijwielpad openstellen. Verborgen afrasteringen. Maar om den toeristen echter van het begin af aan den indruk te geven van een „vrij" landschap, een landschap, dat niet voor hen door hekken is afgesloten, heeft men het idee om de nu eenmaal noodzake lijke afrastering te verbergen achter drie of vier rijen van struiken. Ook dus in de jaren, dat de bosschen nog niet opengesteld zijn, zal de rijwiel toerist niettemin volkomen den indruk ontvangen, dat hij vrij en frank door het landschap rijdt. Een heel verschil dus met de impressie, welke sommige afrasteringen thans aan iemand geven. Wellicht zal men in stilte de hoop koe steren, dat de bovengenoemde termijn van vijftien jaren vermoedelijk erg ruim is genomen. Toch moeten wij tegenspreken, dat een dergelijke gedachte te pessimis tisch zou zijn, Een duidelijk voorbeeld in dit opzicht kan men zien in de bosschen van het Staatsboschbeheer boven Noord wijk, waar de vijftienjarige zeedennen met hun greote naaldenpluimen, die op lichten, wanneer de zon erop schijnt, pas nü zoo ver gegroeid zijn, dat binnenkort het prachtige complex geheel voor het pu bliek kan worden opengesteld. Voordier moet men evenwel nog op de meeste plaatsen gaan dunnen, omdat thans de perceelen welhaast ondoordringbaar zijn. In de nieuw te bebosschen streken zal men, wat dit aangaat, niet precies het-, zelfde krijgen, daar men, zooals wij reeds zeiden, zooveel mogelijk het karakter van het landschap wil bewaren door de daar passende struiken aan te planten. Evenwel kan dit wegens technische redenen niet overal gedaan wqrden; op erg openlig gende hellingen kunnen eigenlijk alleen de zeedennen met succes den strijd tegen wind en zand doorstaan, maar men is in geen geval van plan een dergelijke aan eengesloten bebossching aan te brengen, zooals indertijd in de buurt van Noord wijk is geschied, dcch stelt zich daaren tegen voor op meer beschutte plaatsen, dus b.v. in de duinvalleien, groepjes van de by de streek passende boomen of struiken aan te planten. Het stoute konijn. En dan is er behalve de zeewind, nog een vijand van de bebossching, die eerst geheel overwonnen moet worden, voor dat men op een blijvend succes kan reke nen; die vijand is het konyn, dat stellig een heel aardig dier is, waarmee men vaak onverwachte en interessante ontmoe tingen kan heben, doch dat terwille van een plan, als hetgeen, dat nu voor ons ligt, toch verwijderd zal moeten worden. Hoe menigvuldig de familie Konijn op het oogenblik nog in de duinen vertegen woordigd is, zagen wij op onze wande ling langs het door de kleine oranje pi- ketjes aangegeven tracé, waar het we melde van verschillende soorten sporen. Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G> H. EtLEBNHANS Pieter de >a Counstraa. 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 Zooals wij reeds schreven, voert het pad ook over de boulevards van Katwijk en Noordwijk, de plaatsen, waar de route het dichtst de zee nadert en die stellig groote aantrekkelijkheid voor de rijwieltoeristen zullen bezitten. Katwijk met het treffende en zoo simpele oorlogsmonument, het mooie blanke kerkje en de interessante Rijnsluizen, die nog altijd in gebruik zijn, Noordwijk met het mondaine badbedrijf de groote hotels en den schilderachtigen vuurtoren Bovendien kan men nog op verscheidene ander plaatsen bijna direct de zee bereiken, omdat er o.m. een zijtak naar het strand ontworpen is bij Meyen del en een nabij de Langevelderlaan. Voorts zal men, vooral in den bollentijd, prachtig uitzicht hebben over de geest gronden; de route ten Oosten van Noord wijk biedt daartoe een unieke gelegenheid De rijwieltoeristen, die wel eens meege daan hebben aan een der tochten met on bekende bestemming, weten in de eerste plaats hoe weinig vermoeiend een rit van tientallen kilometers wordt, zoodra het traject maar zoo gekozen is, dat het de noodige afwisseling geeft. Welnu, dit is zeker het geval t.a.v. het pad, dat thans ontwerpen is. Wie ooit rij wiel toeristen uit den vreemde eens ten volle wil laten ge nieten van het genoegen, dat geheel apart liggende fietspaden bieden, moet straks stellig niet verzuimen om zijn gasten den hierboven uitgestippelden tocht te laten maken. En dan zwijgen wij op het oogen blik nog van andere plannen betreffende den aanleg van rijwielpaden, welke er in Zuid-Holland bestaan, terwijl het ten zeerste is te hopen, dat het pad langs de kust over enkele jaren in Noord-Holland „aansluiting" zal vinden. Mits Alles tezamen kunnen de rywieltceris- ten over dit nieuwe plan der provincie Zuid-Holland buitengewoon opgetogen zijn Zooals wij reeds uiteenzetten is er zeer zeker groote behoefte aan nieuwe toe gangswegen naar gebieden van natuur schoon. Aan die behoefte voldoet het ko mende pad volkomen, mitsen hier zijn wij weer aangeland bij een gedach- tengang, welken wij daarstraks niet ver volgden mits het publiek ook dui delijk toont dergelijke werken op de juiste wijze te waardeeren. Zeer veel ter rein is op het oogenblik in deze provincie afgesloten, omdat de eigenaren weten, hoe hun bezittingen anders onder vandalisme zouden hebben te lijden. Nu zal men dus een proef gaan nemen om te zien of de Nederlandsche toeristen zóó ver opgevoed zijn, dat belangrijke recreatie-oorden op het gebied van natuurschoon zonder be zwaar voor iedereen kunnen worden cpengesteld. Wie van deze gelegenheid gebruik maakt dient zich er ten volle van bewust te zijn, dat het ook van zijn gedrag afhangt of deze proef goed zal slagen'. De inzet hier bij is immers niet meer of minder dan de beantwoording vóvi cl? vraag of in de toekomst zeer uitgestrekte en fraaie ge bieden, zonder den aankoop van kaarten e.d., voor onze toeristen toegankelijk zul len zijn. Worden terreinen bedolven onder afval, kan men zich niet weerhouden in drogen tijd te rooken, boomen te vernie len, enz., dan zal het antwoord niet an ders dan negatief kunnen luiden.... Dit plan van Zuid-Holland lijkt op een sprookje aan den Nederlandschen toe rist staat het nu om te bewijzen, dat cok in dezen tijd hier nog sprookjes mogelijk zijn! DE VOORBEREIDINGEN VOOR ZIJN FANTASTISCHE PLANNEN IN EEN KOGEL NAAR EEN DIEPTE VAN 10.000 M. Naar de Brusselsche correspondent van de „Maasbode" mededeelt, is in een van de laboratoria van de universiteit van Brus sel professor Piccard druk bezig met de studie van zijn plan, om tot groote diepte in zee af te dalen. Naar verluidt, zou de groote ijzeren ko gel, waarmede hij in de zee zal afdalen, zich bij het zinken bewegen met een snel heid van één meter per seconde. Voor diepten tot 4000 meter kan zyn „Oceaan-cabine" als wij den kogel zoo mo gen noemen, uit vrij licht materiaal ge bouwd worden en zou zij, eens van een be paalden ballast ontdaan, vanzelf weer aan de oppervlakte kunnen komen. Voor een grootere diepte zullen de wanden van den kogel veel zwaarder moeten zijn, doch dan wordt de cabine te zwaar, om door eigen middelen weer de oppervlakte te bereiken. Professor Piccard zou dit euvel ondervan gen, door in een tweeden wand van zijn kogel olie of paraffine aan te brengen, die lichter zijn dan het water. H<*t rijzen van den kogel naar de oppervlakte zou met de zelfde snelheid gebeuren als het zinken. De plannen van Piccard zijn in zekeren zin haar verwezenlijking reeds ingegaan door het feit, dat het nationaal fonds voor wetenschappelijk onderzoek, hem de noo dige geldelijke middelen heeft verleend voor het bestudeeren der materialen, die noodig zijn voor het bouwen der cabine en voor het aankoopen van de instrumenten, die vereischt zyn, om dit diepzee-experi ment te kunnen doen. In Piccards laboratorium in de Brussel sche Hoogeschool, zal eerstdaags een cabi ne worden gebouwd, die weerstand kan bieden aan een druk van 1500 atmosferen. Voorts zullen daar ook kleine modellen ge bouwd worden van den deipzee-kogel. De kwestie van den uit te werpen bal last, heeft Piccard al opgelost met het aan den buitenkant van den kogel vastmakep van een reservoir vol stukjes ijzer, die hij naar willekeur daaruit zal kunnen ver wijderen. De ballast zal uit een soort trech ter wegvloeien, doordat het met behulp van een magneet zal worden weggetrokken. Deze magneet zal van binnenuit electrisch in werking kunnen worden gesteld, zoodat Piccard op de door hem noodig geoordeelde momenten ballast zal kunnen uitwerpen. Verder zorgt hij er ook voor, dat alle werktuigen en andere voorwerpen, die aan de buitenzijde van den kogel zijn vastge maakt, eveneens kunnen losgemaakt wor den, voor het geval zy ergens aan zouden vasthaken. Op het oogenblik is voor den diepzee- kogel een diameter van 1.70 meter voor zien; de kogel van de stratosfeer-ballon van Piccard, had een diameter van 2.10 meter. In den diepzee-kogel, die van verschil lende kijkgaten zal voorzien zijn, zullen Piccard en de assistent, die met hem in zee zal' afdalen, voortdurend in zittende hou ding moeten blijven. Met zijn berekeningen is de professor reeds zoover gevorderd, dat een eerste proef in den zomer van het volgende jaar zal kunnen genomen worden. In zekeren zin zou dit een soort repetitie zijn voor de de finitieve studie in de zee en zou Piccard voor deze repetitie het Meer van Genève hebben gekozen, tusschen Vevey en Lau sanne, dat aldaar een diepte heeft van 300 meter. Het is echter ook mogelijk, dat de eerste proef onmiddellijk in den Oceaan zal plaats hebben en dan zou dit geschieden op een diepte van 6000 meter ten Westen van de Can arische eilanden. In dit laatste geval zal Piccard eerst een proef nemen met de kogel alleen te laten afdalen en weer aan de oppervlakte te laten komen. Deze proef zou onmiddellijk gevolgd worden door het definitieve experiment met Piccard en zijn assistent. Slaagt de proef, dan zou zy her haald worden in de omgeving van Porto Rico, op een diepte van 8.526 meter en daar na aan de Marianne-eilanden in den Stillen Oceaan, waar zou afgedaald worden tot een diepte van 9.656 meter. Het weerstandsvermogen van den kogel zal zoo groot zijn, dat gedoken kan worden tot een diepte van 10.000 meter. Het spreekt vanzelf, dat, als deze experi menten aan de orde van den dag zullen zijn, de geheele wereld ze met de grootste belangstelling zal volgen, zooals dat des tijds ook het geval was met Piccards toch ten naar de stratosfeer. DE LEIPZIG ER VOORJAARS-MESSE. Men meldt ons uit Leipzig, d.d. 7 Maart: In tegenstelling met het gebruik, de Leipziger Messe zonder eenige formaliteit te laten beginnen, is deze gisteren voor het eerst door den Minister van Economische Zaken, Walther Funk, op officieele wijze geopend. Na een uitvoering van de Me'ster- singer-ouverture in de feestelijk versierde en geheel gevulde zaal van het Gewand- haus sprak genoemde minister de openings rede uit. Hij verbond hieraan verschillen de beschouwingen omtrent den economi- schen toestand van Duitschland, de aspira ties voor de toekomst en de positie van het rijk ten opzichte van den wereldhandel. Twee punten mogen hier in het bijzonder naar voren worden gebracht. Ten eerste dat de economische politiek is gericht op een verbetering van de handelsbetrekkin gen en het betalingsverkeer met andere staten. Vervolgens dat de kunstmatige ver vaardiging van Duitsche grondstoffen en materialen een groote beteekenis heeft, het geen ook geldt voor de daarvan vervaar digde artikelen. Dit moet het beginstadium worden geacht van een nieuwe wereldin dustrie. Vice-president Fichte van het Leip ziger' Messambt lichtte met nadere gege vens toe, dat de door hem vertegenwoor digde instelling in belangrijke mate bij draagt tot den opbloei van den Duitschen handel en uitvoer. Het valt niet te ontkennen, dat hiervan gedurende de nu aan den gang zijnde voor- iaarsbeurs een sprekend bewijs wordt ge leverd. Een buitengewone bedrijvigheid valt in Leipzig waar te nemen. Het aantal van de aanwezige en nog te verwachten be zoekers wordt getaxeerd op ongeveer 300.000, welke schatting vermoedelijk niet te optimistisch zal blijken te zijn. De lijst van de deelnemers vermeldt een cijfer van 9549, zijnde 7*$ pet. meer dan een jaar geleden. Hiervan is het Duitsche aandeel 8731, terwijl er 818 exposanten zijn uit cir ca 30 andere landen. Behalve de Nederland sche, die terecht veel belangstelling heeft, zijn er nog 13 andere collectieve inzendin gen uit het buitenland, waarvan de groepen uit Italië, de Balkanstaten, Tsjecho-Slo- wakije, Brazilië en Japan speciale vermel ding verdienen. Hoewel het Duitsche aan bod heel sterk de overhand heeft, verleent toch de opvallende verscheidenheid van buitenlandsche producten aan de Leipziger Messe een typisch internationaal karakter, waartoe tevens het sterk geschakeerde be zoek van over de grenzen veel bijdraagt. Het totaal uit Nederland zal de 2000 een flink eind te boven gaan. Door den bouw van nieuwe hallen, hetgeen een verdere specialiseering volgens groepen mogelijk maakte, is de expositie op het terrein van de Technische Messe nog verbeterd en ver groot. In de stad zag de afdeeling voor machines en apparaten ten dienste van de grafische bedrijven haar oppervlakte vrij wel verdubbeld. Voor de groep van textiel- goederen en confectiekleeding werd nage noeg 50 pet. meer ruimte verhuurd. Het bovenstaande doet wel zien, dat de exposanten met gunstige verwachtingen naar Leipzig zijn gekomen. Naar het uiter lijk 'stelt het beeld tot nu toe zeer zeker niet teleur en, naar hetgeen vandaag viel waar te nemen, heeft de handel inmiddels onder goede voorteekenen een aanvang, ge nomen. HET BETOOVERDE BOSCH (SPROOKJE) 257. Gelukkig! De heks sliep nog en zat daar aan de ta fel met haar hoofd op haar armen. Zij was heelemaal voor over gezakt. O, o, wat snurkte ze! Die werd nog in geen uren wakker. 258. Op hun teenen slopen de kinderen naar binnen. Daar was het luik en de ladder naar de keuken. Voorzichtig, voetje voor voetje, gingen zij de ladder af. Gelukkig, daar waren ze dan eindelijk in de keuken.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 11