y y Nederl. dames win nen te Brussel LUCHTVAART Ook Uw steun! cel ft den tijd... HET BETOOVERDE BOSCH MAANDAG 7 MAART 1938 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 Een verdiende 4O-zege. nadat de rust metl0 was Ingegaan Op het veld van la Rasante is Zaterdag middag te Brussel de hockey-landenwed strijd voor dames gespeeld tusschen België en Nederland, welke in een volkomen verdiende 40 overwinning voor de Ne- derlandsche dames is geëindigd. Met de rust stonden onze landgenooten met 10 voor. De belangstelling was vrij groot, toen de elftallen zich onder leiding van de heeren Matthijsen (Nederland) en Baudoux (Bel gië) in de reeds door ons vermelde samen stelling in het veld kwamen. De Nederlandsche dames waren het eerst in den aanval, daarna volgden eenige Bel gische uitvallen, waaraan evenwel het noo- dige zelfvertrouwen ontbrak. Vooral onze landgenooten zetten er van den beginne af een stevig tempo in, hetwelk de Belgische dames heel moeilijk konden bijhouden. De Nederlandsche dames kwamen er steeds be ter in. In de Belgische verdediging wist mej. Addams verloopig echter doelpunten te voorkomen. Het spel was precies een kwartier oud, toen mej. van Bueren een snellen ren ondernam, de Belgische doel- verdedigster aarzelde om uit te loopen en voor zij het wist, lag de bal reeds achter haar (01). De Belgische dames legden er toen eer. schepje op en toen zich in de Nederlandsche verdediging een klein misverstand voor deed, loste mej. Rossel een goed schot, dat evenwel op bekwame wijze door mej. Heu- tink werd gekeerd. De rust trad met een 10 voorsprong voor onze dames in. Reeds dadelijk na de hervatting kwam op duidelijke wijze tot uiting, dat de Neder landsche dames steeds meer in de meerder heid kwamen. Reeds na twee minuten zorgde bij een al- gemeenen aanval mej. Vreede met een uitstekend schot voor het tweede Neder landsche doelpunt. Enkele oogenblikken daarna ontsnapte het Belgische doel maar net aan een doorboring, toen een keihard schot van mej. Leeuwenberg juist over het doel vloog. De Belgische ploeg scheen toen geheel ontmoedigd, de Nederlandsche da mes ondervonden bijna geen tegenstand, er was nog maar een elftal, dat speelde. Na vijf minuten vergrootte mej. Ingenhoes van Schaick met een uitstekend schot den voor sprong tot 30. Toen raapten de Belgische dames nog eens allen moed bij elkaar. Mej. Speleers kreeg eerst een goed kans, even later liep mevr. Beaurin alleen door, maar wist toch niet voldoende van haar kans te profiteeren. Na bijna een half uur spe len maakte mej. Kruize op fraaie wijze het vierde en naar later bleek, het laatste doel punt van den wedstrijd. In den resteeren- den tijd behielden de Nederlandsche dames voortdurend de overhand, maar tot doel punten kwam het toch niet meer. De Nederlandsche ploeg bevestigde met deze alleszins verdiende 40 overwinning haar faam weer op verdienstelijke wijze. Zij speelden vooral sneller, vertoonden fraaier spel. vooral het «amensoel was veel ber dan van de Belgische dames en stel den de Belgische verdediging met gevaar lijke aanvallen zeer zwaar op de proef. Technisch stond het spel van de Nederland sche dames op een veel hooger peil dan dat van de gastvrouwen. NED. HOCKEYBOND. De uitslagen. Heeren: Prom.-degr. Ie kl.: Delftsche StudsLa ren 10. Promotieklase A: AlkmaarStrawber ries 70. 4e klasse D: Rijswijk HlLeiden IV 06. Res. 4e klasse: HLC IIILeiden VI 13. Om den Treslingbeker: Hilversum II Leiden 50. Dames: Interland: BelgiëNederland 04. ZUID—NEDERLAND—BELGIE B 8—0. Zuid-Nederland heeft niet veel moeite ge had te Eindhoven zijn eersten wedstrijd op eigen grond royaal te winnen. Met een zware 80 nederlaag moesten de Belgen de vlag strijken. Over den uitslag valt mis schien te twisten, maar dat Zuid-Nederland stukken sterker was, staat als een paal bo ven water. Indien dit Belgische elftal wer kelijk de kracht der reserves moet demon- streeren, ziet het er niet zoo mooi uit voor het Belgische hockey. Z.H.S. (Alkmaar)Olympia (Leiden) 10. Bij den aanvang reeds was het duidelijk te zien, dat beide partijen tegen elkaar op gewassen waren. Alkmaar was vele malen in den aanval. De achterhoede van Olym pia had het zwaar te verduren. Het was dan ook niet te verwonderen, dat het her haald schieten van Z.H.S. met een doel punt beloond werd. Nu kwam Olympia in den aanval, door keurig samenspel van de voorhoede belandde de bal in de slagcir- cel, maar de keepster trapte hem over de outlijn. Er was open spel van beide par tijen, maar er werd niet meer gescoord, zoodat de rust met 10 inging. Na de rust ging het spel,evenals te vo ren tegen elkaar op. Het viel op, dat de achterhoede van Olympia beter in vorm was dan voor de rust. Vooral de spil maak: te zich zéér verdienstelijk. De stand bleef 10, zoodat het einde kwam met een over winning van Z.H.S. R. K. DAMES-HOCKEYCOMPETITIE. Sportraad van de Graal. De uitslagen der gisteren gespeelde wed strijden zijn: Hurry Up I (Overveen)Thor (Amster dam) A 2—2; Hurry Up I (Overveen) Thor (Amsterdam) B 12; Quick (Haar lem)Hurry Up II(Overveen) A 20; Quick (Haarlem)Hurry Up II (Over veen)'B 22; Wilskracht I (Amsterdam) H.V.A. (Amsterdam) A 22; Wilskracht I (Amsterdam)N.V.A. (Amsterdam) B 01 The UnityKeep Pit afgelascht. ZWEMMEN TWEE EUROPEESCHE RECORDS HEEREN VERBETERD. De 4 x 100 Meter estafette en de 500 Meter schoolslag. Tijdens wedstrijden te Bremen verbe terde Joachim Balke het Europeesche re cord 500 Meter schoollslag, dat met een tijd van 7 min. 30,7 sec. op naam stond van den Deen Fin Jensen, gevestigd op 7 April 1935 te Aarhus, met niet minder dan bijna 4 sec. Het nieuwe Europeesche record van 7 min. 26,8 sec. ligt precies 3 seconden bo ven het wereldrecord van Robert Kaye (V.S.), gemaakt op 5 Februari 1935 te To ledo. De estafetteploeg van de Bremischer S.V. slaagde er voorts in het Europeesche record op de 4 x 100 meter borstcrawl, dat met een tijd van 4 min. 6,6 sec. op naam van Hon garije staat, te verbeteren en te brengen op 4 min. 6,3 sec. WATERPOLO De Zijl IIZian-adsp. Morgenavond kwart voor tien speelt de Zijl II voor de wintercompetitie van den Kring den Haag van den K.N Z.B. in de Overdekte alhier tegen Zian adsp. (den Haag). WIELRENNEN SWIFT". Gisteren werd er een tijdrace gereden over een afstand van 30 K.M., waarvan de uitslag is: 1. C. de Vink, 2. P. Mink, 3. N. de Romijn, 4. W. v. d. Berg, 5. J. de Boer, 6. T. Hureur. De renners hebben zich in dezen wed strijd ten volle gegeven. C. de Vink over trof de stoutste verwachtingen. Vier renners moesten den strijd ontijdig eindigen. C. Biermans had te veel van zijn krachten in de eerste drie ronden gevergd, zoodat er voor de vierde niets meer over bleef. W. den Daas kreeg banddefect, ter wijl C. Paats en G. Heemskerk kettingpech hadden. Woensdagavond 8 uur training. Aanvang 1.15 uur. SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN O. Beslissing over afgebroken partijen en eindstanden. Ie klasse. Philidor I wint van Katwijk aan Zee I met 64. Bord 1: Th. Admiraal (K.)G. Pels 01. Bord 4: E. H. v. Gaaien—C. J. Kooreman 1/21/2. Bord 5: J. W. v. d. Meer—C. Heine 1/21/2. Bord 7: A. J. v. d. Graaf—P. Herf- kens 10. 3e klasse A. Taveno II wint van Woerden I met 5 1/2—4 1/2. Bord 3: C. Zandvliet (T.)G. Wester huis 01. Bard 6: G. SpierenburgC. Gul- demond 1/21/2. Bord 7: G. PardonJ. Breunesse 10. 4e klasse B. Alphen IV wint met 5 1/2 41/2 van Boskoop II en is tevens kam pioen. Bord 1: H. Vroom (A.)J. P. C. Bouw man 1/2—1/2. Bord 5: H. v. d. Linden- J. v. Wijk Dzn. 1/21/2. Bord 7: Johs. Basie W. J. Spaargaren 1/2—1/2. Alphen IV werd door deze overwinning ongeslagen kampioen van de 4e klasse B. Het won 3 wedstrijden en speelde 1 gelijk. Zwammerdam II staat nu definitief op de 2de plaats. De volgende wedstrijden moesten wor den uitgesteld: Taveno IIBodegraven II en Zwammer dam IL. Arb. Sch.cl. II De eerste is nu bepaald op Vrijdag 18 Maart te Leiden, de 2e op Woensdag 23 Maart te Zwammer dam. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND De uitslagen van de vierde ronde, Za terdag te Amsterdam gespeeld, luiden: Vos verliest van Dukel. Kinnegin remise met Raman. Suyk verliest van Ligthart. Dam me remise met De Graag. Koopt bi] hen, die in llw Dagblad adverteeren I Op het vliegveld Ypenburg zijn Zaterdag door minister van Dijk aan een aantal vliegers, die met hulp van het luchtver- dedigingsïonds het m-brevet verwierven, deze brevetten uitgereikt. Een overzicht tijdens de rede van ir. J. E. F. de Kok, voorzitter van het Luchtverdedigingsfonds. EEN BELANGRIJKE DAG VOOR HET LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Het Luchtverdedigingsfonds had wel een prachtigen dag uitgekozen voor de uitrei king van de eerste vliegbrevetten M. aan de vliegers, die dank zij het luchtverdedi gingsfonds in aanmerking zijn gekomen voor deze opleiding. Onder hen die deze plechtigheid Zater dag op Ypenbrug bijwoonden waren vele militaire en andere -autoriteiten. Toen het drie uur was, kwam minister Van Dijk, vergezeld door de autoriteiten, uit het gebouw, waar de Roterdamsche en Haagsche Aeroclub gevestigd is, naar bui ten, om de vliegers, die opgesteld stonden voor een aantal vliegtuigen, aan den rand van het platform toe te spreken. De minister zeide, dat hij met groot ge noegen gevolg had gegeven aan het ver zoek van het dagelijksch bestuur van het Luchtverdedigingsfonds, om bij deze eer ste officieele uitreiking van M-brevetten aan door middel van het luchtverdedigings fonds, opgeleide vliegers, het woord te voeren. En de minister wees in een korte rede op de groote beteekenis van genoemd fonds. Namens het luchtverdedigingsfonds hield de voorzitter, ir. J. E. F. de Kok, een kor te toespraak, om den minister dank te brengen op dezen belangrijken dag, nu het eerste gedeelte van de taak van het luchtverdedigingsfonds volbracht is, dat hij aan-achttien kranige jongelui een M- brevet heeft willen uitreiken. Uit het feit, dat de minister dat heeft willen doen, aldus spr., spreekt niet alleen belangstelling, maar ook waardeering voor het werk van het luchtverdedigingsfonds. Ook namens de zoo juist gebreveteerden, maar vooral ook namens het geheele Luchtverdedigingsfonds, dankte ir. de Kok oprecht voor de persoonlijke appreciatie van den minister. Hierna werden de manschappen geïn specteerd. Na deze plechtigheid gaven de jongelui eenig^ staaltjes van hun kundigheid te zien, door in escadrilleverband te vliegen. VLIEGTUIG ZONDER BENZINE Een uitvinding, die binnenkort boven Nederlandsche grondgebied zal worden gedemonstreerd. De „Nieuwe Rott. Crt." doet het vol gende wel ietwat geheimzinnig verhaal: Wij hebben dezer dagen in een der bla den tot onze verwondering gelezen, dat een vindingrijk verslaggever als laatste nieuwigheid m Ypenburg een vliegtuig ge zien had dat op petroleum vloog, onder uitstooting van witte rookwolken. Dat blad had de klok hooren luiden, maar het wist niet waar de klepel hinf. Daar het sensationeele bericht in vliegtuigkringen nogal opzien heeft gebaard en de hierbij betrokkenen er over lastig worden geval len, geven wij hier de bijzonderheden van die vlucht en van de door patent be schermde uitvinding, die er mee in ver band staat. Zij waren ons reeds eenige maanden bekend, maar wij konden er na tuurlijk geen melding van maken, alvo rens de eigenlijke proefvlucht (die nog niet heeft plaats gehad) was geschied. Deze uitvinding werd bij bedoelde vlucht nog niet toegepast, want het vliegtuig vloog niet op petroleum, maar gewoon op benzine! Bovendien kan petroleum of andere middelzware olie geen witte rookwolken ontwikkelen, maar ten hoogste blauwach tige of zwarte rookwolken. Het gebeurde komt voorloopig hierop neer, dat de bekende vlieger Hoekstra eenige dagen geleden een paar vluchten op benzine heeft gemaakt met een Kool hoven T.K. 53, voorzien van een slecht functionneerenden motor, waarvan de bougies dusdanig door smeerolie veront reinigd waren, dat de verslaggever van het bedoelde blad witte rookwolken te zien kreeg, d.w.z. het typische, iederen vakman bekende verschijnsel van door smeerolie verontreinigde bourgies.... Een non-stop vlucht van zes uren zón der benzine zal echter binnen afzienbaren tijd over Nederlandsch grondgebied wor den ondernomen. Wij hopen er nader over te berichten en wij hopen tevens, dat de uitvinding dan aan de groote verwachtin gen (mede voor het autowezen) zal be antwoorden, die niet alleen de uitvin der ervan koestert. Voorloopig hebben wij nog de proef van een vlucht op een andere brandstof dan benzine, waardoor, indien zij volledig slaagt, verschillende voordeelen zouden worden bereikt, af te wachten. PRINS WILHELM FRIEDRICH VAN SCHAUMBURG LIPPE OMGEKOMEN. Bij vliegongeluk. ..Naar verluidt is Vrijdag j.l. prins Wil helm van Schaumburg Lippe omgekomen tengevolge van het neerstorten van zijn bombardementsvliegtuig tijdens militaire manoeuvres bij Berlijn. Zooals gebruikelijk, weigert het mini sterie van luchtvaart inlichtingen te ge ven. Prins Wilhelm. Friedrich van Schaum burg Lippe, was een zoon van prins Frie drich Georg en Antoinette Anne van An- halt. Hij is 24 Augustus 1912 te Ratisbo- ritz geboren. Hij was luitenant van de luchtmacht en adjudant van Goebbels. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Uit Quito, wordt gemeld: Een Duitsch verkeersvliegtuig is in de omgeving van Guaranda neergestort. De Duitsche be stuurder, Hammer, kapitein Marco Aguir- re en twee mecaniciens kwamen om het leven. HelLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Als a soms eens teveel haast hebt om uw beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan Is 't een prettige zek' heid dat er een Andere wagen voor u dfe klaar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig i ij n beurt afwacht (SPROOKJE) 253. Doch Anneke begreep, dat het nu geen tijd was om met poes te spelen. Ze waren nog lang niet veilig thuis. Zij nam Peter bij de hand en samen stapten ze de wentel- traü af. 254. Het loopen ging maar heel langzaam door de gan gen, want de kleine man had geen schoentjes aan. Wan neer zijn voetjes de steenen en de losse brokken kalk, die overal verspreid lagen, raakten, dan deed het pijn. Hy had zijn eene voetje al bezeerd en liet het aan Anneke zien.

Leidsche Courant | 1938 | | pagina 12